i Burgemeester Bode bij afscheid: ,Men heeft kringloop van zijn leven niet altijd zelf in handen' Drukke receptie bij jubileum van G. dr. J. G. Thoomes tuinb k nó r oe onw Veenendaal, een zich snel ontwikkelende stad waar t bruist van activiteiten de heer P. BODE Hoofd Soefi in Veenendaal Gevonden Leerlingen van Lij ster bergscliool gaan exposeren Renswoudenaren als filmsterren Goede film voor Wi jk- gemeenschap De Engelenburg Petrus Datheen' bespreekt politiek van Zuid-Afrika BURGERLIJKE, STAND Thuis Plotseling Brokken LEERSUM WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 OP ZATERDAG 19 OKTOBER A.S. ZAL WORDEN GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER DEZER GEMEENTE. Gaarne geven wij aan hen die kennis willen maken met burgemeester en mevrouw Bode daartoe de gelegenheid op genoemde datum, des namiddags tussen 16.30 uur en 18.30 uur in het raadhuis. VEENENDAAL Elburg vlagde gisteren. Dat was niet ter gelegenheid van het vertrek van burgemeester P. Bode, want daaruit zou kunnen worden afge leid dat deze gemeenschap aan het IJsselmeer blij was met zijn vertrek. Niets was minder waar. Dat bleek tijdens een bijzondere raadsvergadering die des middags in het sfeervolle raadszaaltje werd gehouden en waarin zich tal van genodigden hadden verzameld toen burgemeester Bode vergezeld van zijn echt genote en zijn dochter binnentrad om voor de laatste maal de raad te preside ren. Van verschillende kanten werd hem lof toegezwaaid voor de wijze waar op hij in de afgelopen tien jaar leiding heeft gegeven aan het bestuur van dit Noordveluwse stadje. Het vlaggen hield verband met een grote middenstands- beurs, die burgemeester Bode. als laatste officiële daad. en passant nog even opende. ELST Gevonden: herenregenjas en werkkleding. Inlichtingen Rijkspolitie Eist. RHENEN Dinsdag 22 oktober wordt in de Lijsterbergkleuterschool een ou deravond gehouden, die wordt gecom bineerd met een herfsttentoonstelling, waaraan alle klassen van de school mee werken. De tentoonstelling is te zien in de fietsenbewaarplaats onder het lokaal van het hoofd der school, ingang oprit Achterbergsestraatweg. Op de agenda van de ouderavond komt een bestuursverkiezing voor. De heer Van Gelderen, voorzitter en me vrouw Kuipers, secretaresse, zijn niet herkiesbaar. Hiervoor worden als kandi daten gesteld mevrouw Van Hal. Ribes laan 10 en de heer Wouda, Kastanje laan 10. Mevrouw S. E. van Emde, bekend psychologe uit Amsterdam, komt spre ken over het onderwerp „Het belang van sexuele voorlichting aan onze kin deren." Namens het Veenendaalse gemeente bestuur werd de jubilerende dr. Thoomee en zijn echtgenote gefeliciteerd door wethouder R. Koppenberg en loco-burge meester Ant. de Ruiter (rechts). O De leerlingen van de Kon. Julianaschool hadden ter gelegenheid van het jubiteum van dr. Thoomes een feestprogramma in gestudeerd. nieren bewaren, doch de gemakkelijk ste wijze is dat de bieten in wit zand in de tuin worden ingegraven of in de kelder in een kist. Hoofdzaak is, dat ze het niet zo koud hebben, dat ze bevriezen, en niet zo warm, dat ze indrogen of gaan uitlopen. De spruitkool heeft nog wel eens last van losse spruiten, vaak zitten er veel aan de onderkant. Pluk die losse spruiten er nu af, de andere groeien dan beter door. De losse spruiten zijn heel goed eetbaar. Tegen het eind van deze maand is de bloemenweelde in de bloembakken verdwenen en de tijd voor de winter- vulling aangebroken. U weet: zowel in de winter als in de zomer kan een smaakvolle beplanting van de bloem bakken op balkons, stoepen en ter rassen in zeer belangrijke mate bij dragen tot verfraaiing van onze wo ning en omgeving. Over het algemeen wordt de wintervul- ling nog veel en veel te weinig toege past; nadat in de herfst de zomer bloemen zijn verwijderd, raken de bloembakken gewoonlijk tot in de voorjaarsmaanden in 't vergeetboekje Breek nu eens met die sleur en plant eind dezer maand bloembollen Hya cinten of Tulpen) in de bloembakken. Tegelijk plant u dan in deze bakken altijd groene planten die dan de win- terversiering zullen vormenwaarvoor kleine, laagblijvende gewassen in aan merking komen. Als zeer decoratief nam ik de vaak zo genoemde Bos palm (Buxus sempervirens) die bo vendien goedkoop is. In een bloem bak van 1.50 meter lengte plant men 8 d 10 van dergelijke bospalmen. Tijdens de gehele winter geven deze door de frisse donkergroene tint van hun bladeren een zeer smaakvol effect. En wanneer d an in het vroege voorjaar de kleurige rode, wit te of gele bloemen der bolgewassen er uitkomen en hun bloemen tussen en boven de donkergroene bospalm verheffen, dan is de aanblik nog des te mooier. Er zijn nog wel meer groenblijvende gewassen die vóór win ter vulling gebruikt kunnen worden o.m. Aucuba japonica, Skimmia japi- nica. Berberis dulcis nana, Lonicera nitida, etc. maar de Bospalm is wel het goedkoopst en toch heel mooi. Ik hoop, beste lezers en lezeressen, dat zeer velen hun bloembakken van een wintervulling zullen voorzien. Onge twijfeld zult u dan horen: Wat staat dat fleurig! Abonnee mevr. A. v.d. K. heeft een flinke Agave americana en heeft ho ren zeggen, dat een Agave am. veer tig jaar oud moet zijn om haar te zien bloeien. Geachte abonnee, het is met de door u bedoelde Agave aldus gesteld: bij een leeftijd van 15 jaar kan zij bloeien met meterslange stengels en geeft een zeer imposante indruk. Na de bloei gaat de oude plant verloren, doch er vormen zich aan de voet van de moederplant voldoende jonge planten. Ja, heel goed, dat de plant in een kuip op het gazon staat. Verlangt volle zon, 's winters voldoet ze heel goed in een vorstvrije kamer, dan koel houden en weinig water ge ven. Haar vaderland is Mexico. De Agave moet nu naar binnen.' E. J. Grijsen-Hhenen In zijn afscheidsrede tot de raad keek burgemeester Bode even terug op de tien jaar dat hij burgemeester van El- burg id geweest. „Er is veel veranderd, zulks ten goede van Elburg. Er is getracht een aanzet te geven om van Elburg een ideale woon-, werk- en leefgemeente te maken. Die pogingen zijn, dacht ik, in eerste aan leg geslaagd. Dit mag tot voldoening •temmen. Vraagt men of ik geheel te vreden ben, dan zeg ik „in genen de le". Ik ben mij ervan bewust, dat er tekortkomingen bij mij zijn geweest, dat ik wellicht nog veel meer had moe ten doen. Mitsdien is die voldoening dus niet volledig, omdat nog niet alles wat ik geraliseerd had willen zien en dat ook om financiële redenen verwezenlijkt kon worden. Ik wil vervolgens gaarne opmerken, dat wij (ik betrek mijn vrouw en doch ter hierin) als gezin goede jaren in Elburg hebben gehad. Wij gevoelden ons hier spoedig thuis. Wij wisten ons in uw midden opgenomen te zijn als één uwer. Dat heeft ons bijzonder goed gedaan. Maar het houdt tevens in, dat wij ons met moeite van Elburg kunnen losmaken. Uiteraard verheugd zijnde met mijn benoeming tot burgemeester der ge meente Veenendaal ben ik mij ander zijds terdege bewust veel te moeten achterlaten, dat mij in de loop van tien jaar bijzonder lief is geworden. Want, ik wil dit in deze bijzondere vergade ring gaarne publiekelijk uitspreken, Elburg is een aantrekkelijke gemeente door de vele problemen, waarmee je als burgemeester te makën hebt. Wanneer ik mij voorts realiseer welke veranderingen in de eerstko mende tijd en ook daarna staan te gebeuren, dan ware het mij liever geweest op een ander tijdstip uw ge meente te verlaten. Echter, men heeft de kringloop van zijn leven niet altijd zelf in de hand. Men kan voor een situatie geplaatst worden, dat „neen" zfggen niet meer mogelijk Is". Daarna wendde burgemeester Bode zich achtereenvolgens tot de raad en zijn beide wethouders, wie hij dank bracht voor de wijze waarop en de sfeer waarin was samengewerkt. „Er was de volle bereidheid om elk ander het volledige vertrouwen te VEENENDAAL De Soefi-bewe- tig houdt in de komende weken een eetal openbare lezingen en weer een universele eredienst De lezingen zijn op vrijdag 18 oktober en zondag 3 no vember. de ere-dienst ook op zondag 3 november. Op die zondag heeft men als spreker de heer Faz'l Inayat Khan, het hoofd van de internationale Soefi beweging en een kleinzoon van de stichter daarvan. De lezing van vrijdag 18 oktober wordt gehouden door de heer C. W. van Gils en heeft als onderwerp: „Be staat er een waarheid?" Plaats van samenkomst is het gebouw van de Ne derlandse Protestanten Bond. Kerke- wijk 75 en men begint om 19.30 uur. Op zondag 3 november geeft Faz'l Inayat Khan in het zelfde gebouw om 15.30 uur een openbare lezing. Om 16.30 uur zal hij als spreker optreden in de universele eredienst. Deze dienst wordt opgeluisterd met zang van me vrouw Bep Visser-Hendriks en orgel spel van mevr. A. van Zanten-van Manen. RENSWOUDE De in het kader van de landelijke filmactie van de Nederlandse Bllndenbond opgenomen plaatselijke film zal op dinsdag 22 ok tober 1968 vertoond worden. Zoals voor de opnamen reeds werd medegedeeld heeft de film niet de pre tentie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn, doch dient meer ais een gezellig, levend familie-album gezien te worden. Het zal ongetwijfeld een interessante belevenis worden een rolprent te aan schouwen met de inwoners als hoofd rolspelers. Koddige momenten zullen dan ook zeker niet ontbreken b.v. hoe „ome Willem" en „tante Mien" zich gedragen als zij zich plotseling film sterren voelen. De Ned. Blindenbond, die dit soort films laat vervaardigen, is een organi satie van blinden van alle gezindten welke geen geldinzamelingen houdt, omdat een beroep op de liefdadigheid tegen zijn principes indruist. De bond heeft met zijn filmactie voor om be langstelling voor zijn werk te wekken door bij de voorstellingen hier even de aandacht op te vestigen. Wethouder Klaassen onthult het ge schenk van het college en de raad: een schilderij voorstellende het raadhuis van Elburg. O schenken, dat was ons aller ernstig doel. Het begrip was aanwezig, dat juist wederzijds vertrouwen wederzijds begrip en wederzijdse waardering voor elkanders standpunt de basis was, waarop een vruchtbare samenwerking tot stand kon komen. Ik ben u dank baar dat op die wijze voormelde basis in de raad van Elburg gelegd kon wor den en dat het, werkend vanuit die ba sis, eveneens mogelijk was ondanks het feit dat onze opvattingen wel eens verschilden bij al die verschillen één doel voor ogen t? houden, n.l. het naar beste weten behartigen van de belangen van de gemeente en gemeen tenaren. Burgemeester Bode dankte daarna achtereenvolgens zijn gemeentesecre taris, het gemeentepersoneel in al zijn geledingen, politie en brandweer, zijn ambtgenoten van de Veluwe en toon de zich verder verheugd over de aan wezigheid van wethouder M. Bastmeij- er en gemeentesecretaris de heer D. .van Manen uit Veenendaal. „De diverse kennismakingen die ik met uw college mocht hebben, waren van prettige en aangename aard. Ik heb begrepen, dat de gemeente Vee nendaal een zich snel ontwikkelende gemeente is, waar het bruist van acti viteiten. Er is de laatste jaren in uw gemeente veel tot stand gekomen, op een wijze die respect afdwingt. Het zal mij een eer en een vreugde zijn om gezamenlijk met u en uw collega's aan de verdere groei en ontiwkkeling van de gemeente Veenendaal mede leiding te mogen geven," aldus burge meester Bode. Hij besloot zijn af scheidsrede als volgt: „Wat zal ik nog meer zeggen. Ja. dat Elburg. mijn eerste gemeente als bur gemeester zijnde, voor mij een heer lijke gemeente met een prettige bevol king is geweest. Dat het mij een lust was mij voor deze gemeente te geven. Dat ik nog vaak aan de goede jaren, hier doorgebracht zal terugdenken. Ik draag de leiding van deze gemeente thans aan u, meneer Klaassen, in uw hoedanigheid als loco-buregmeester, over. Maar bedenk echter, er zal van het gemeentebestuur ook in de toe komst veel aandacht en werkkracht gevraagd worden. Daarbij zal het zeer zeker ook moeilijkheden op zijn weg ontmoeten, maar daarbij zal troosten wat de dichter zong: Laat God besturen, waken. 't Is wijsheid wat Hij doet. Zo zal Hij alles maken, m Dat g'U verwond'ren moet. Ik wens tenslotte allen Gods zegen voor de toekomst toe. Moge uw ge meenschappelijke arbeid voor Elburg tot grote zegen zijn'' Namens het college werd hierna ge sproken door wethouder J. L. Klaassen, die begon met het citeren van het spreekwoord: „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". „Het laatste is nu van kracht. U gaat ons verlaten. Dit is voor de raad en wethouders zo plotseling uit de lucht komen vallen, dat wij er even stil van zijn geweest. Dit is zonder meer be grijpelijk, tien jaar lang heeft u ge daan wat u kon in het belang van onze gemeente en ik durf gerust te zeggen, dat wij u daar ook dankbaar voor zijn. Maar ook ten alen tijde stond de raad achter u en gaf de wethouders- en raadsvergadering een zeer gemoede lijk en prettig verloop. Dit is bij onze buurtgemeenten wel eens anders en misschien „in Veenendaal ook wel! Wü wensen u toe, dat het in deze nieuwe gemeente ook zo moge zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat ze in Veenen daal een goede burgemeester krijgen; behouden moet ik nog zien, want een burgemeester, die vooruit wil, staat soms. niet zo lang in één gemeente, al dus de heer Klaassen, die burgemeester Bode ten afscheid en als aandenken 'n schilderij aanbood, voorstellende het raadhuis van Elburg. Mevr. Bode kreeg een boeket rode en witte anjers. De nestor van de raad, de heer Vos zorgde ongewild voor de nodige hilari teit toen hij opmerkte. Nu gaat u weg en wij blijven met de brokken zitten". Haastig voegde hij er echter aan toe: „In die zin dat wij nog verschillende dingen moeten afmaken, waarmee on der uw ambtsperiode een begin is ge maakt. Wij hadden u graag gehouden, maar nu dit afscheid toch onvermijde lijk is wensen wij u in Veenendaal een prettige tijd toe". Als laatste spreker voerde de ge meentesecretaris van Elburg. de heer J. Moraal het woord. „Dat Veenendaal trok is begrijpelijk, want die gemeen te biedt u veel meer mogelijkheden en ik hoop dat de financiële situatie in die gemeente u niet te veel zal afremmen". Ook de gemeentesecretaris bood bur- gemeenster Bod namens het gemeente- personeel enige geschenken aan. Daar na was er voor alle Elburgers gelegen heid van hun burgemeester afscheid te nemen tijdens een receptie. O Als laatste officiële daad in zijn hoe danigheid als burgemeester van Elburg opende de heer Bode gisteren een mid- denstandsbeurs. ADVERTENTIE Geboren: Ursula Gijsbertha Cornelia, d.v. A. Bertelink en C. van Reede. Ondertrouwd: G. Voskuilen, 25 jr. (Scherpenzeel) en C. M. de Jong, 25 jr; M. Suarez Sanchez, 20 jr., (Utrecht) en C. M. Groen; N. Maessen, 25 jr., (Arn hem) en E. J. M. Hogendoorn, 24 jr. Verhuisd: Mej. M. C. van der Wal, Hoogstraat 8 naar Prins Bernhardlaan 8; mevr. J. A. de Does Ruijs, M C Ver loopweg 56-11 naar M. C. Verloopweg 58 Vertrokken: dhr. H. D. Lindner, M C Verloopweg 58-1 naar Soest; dhr. T. J. Marchal, Gooijerdijk 20 naar Rhenen; mej. J. W. E. Valkenet, Hoogstraat 8 naar Harderwijk; mej. W. S. Boonstra, Hoogstraat 8 naar Amsterdam; dhr. C. Kerssen, M C Verloopweg 23 C naar Eindhoven; dhr. T. P. Tempelaar, Rijks straatweg 189 naar Hilversum; mej. A. E. de Jong, Hoogstraat 8 naar Meppel; mej. C. H. Moes, Hoogstraat 8 naar Zaandam; mevr. E. .J Elshout, Rijks straatweg 97 naar Haarlemmermeer; dhr. C. P. J. Immikhuizen, Rijksstraat weg 97 naar Haarlemmermeer; mevr. A. J. E. Valken-Meines/.. Maarsbergse- weg 61 naar de Bilt (U); fam. E. Se- brachts, Schermlaan 31 naar Nederland se Antillen. De afvoering van M. van Eem van Heulweg 4 naar Woudenberg is niet doorgegaan. De afvoering van A. R. Martens van Scherpenzeelseweg 54 naar Apeldoorn is niet doorgegaan. Vestigingen: mej. E. Sie Twan Ien, Hoogstraat 8 van Indonesië; mej. K. O. E. T. Weiss, Rijksstraatweg 37 van Maarn; fam. van de Kreeke-Hofstede, Schermlaan 31 van Rotterdam; dhr. P. Brattinga, Traaiweg 8 van Renkum; mej. G. Goed raad, Planterslaan 33 van Driebergen-R.. fam H. R. de Hoop, M. C. Verloopweg 56 van Utrecht; familie J. Verweij, M. C. Verloop weg 32 E. van Bunnik; dhr. L. A. M. van Gurp, Majoorsweg 1 van Arnhem; dhr. J. A. van Dongen, Majoorsweg 1 van Arnhem; dhr. T. A. van Oostrom, Middelweg 63 van Woerden; fam. C. W. van Reenen, Haarweg 64 van Gouda; fam. P. van der Linden, Haarweg 64 van Gouda. VEENENDAAL De culturele com missie van de wijkgemeenschap „De Engelenburg" belegde gisteravond een filmavond in het OCB-gebouw. Ver toond werd de aangrijpende film „Ke tenen van de Haat". De film vertelt de vlucht van een zwarte en blanke misdadiger, die aan elkaar geketend weten te ontsnappen uit een auto waarin zij met een aantal andere gevangenen vervoerd worden. De groei van pure haat tot bijna liefde wordt op een aangrijpende manier ver duidelijkt. De boodschap uit de film, dat de mensen niet wezenlijk verschil len, ook al hebben ze een verschillende huidskleur komt goed over. De culturele commissie heeft met deze film een goede gooi gedaan. Indien zij op deze weg voortgaat zal het OCB- gebouw, dat nu reeds goed gevuld was, weldra te klein blijken. VEENENDAAL De receptie van dr. J. G. Thoomes, die gistermiddag werd gehouden in hotel „de Koren beurs", werd druk bezocht. De recep tie werd de heer Thoomes aangeboden door het bestuur van de scholenge meenschap voor basis- en MAVO-on- derwijs de „Koningin Julianaschool" ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar bij het onderwijs werk zaam is geweest. Tegen het decor van een aantal prachtige bloembakken werden de heer Thoomes en zijn echtgenote door hon derden mensen gefeliciteerd met het 40-jarig jubileum als directeur van de scholengemeenschap. Onder de gasten bevonden zich vertegenwoordigers van diverse scholen in Veenendaal, predi kanten, raadsleden, de wethouders M Bastmeijer en R. Koppenberg, loco burgemeester A. de Ruiter, de ex- wethouder C. N. van Kuyk en verder talrijke leerlingen en oud-leerlingen van de heer Thoomes. Vele gasten lieten hun felicitaties vergezeld gaan van ge schenken. Gistermorgen werd de heer Thoomes gehuldigd door de leerlingen. De huldi ging vond plaats in de gymnastiekzaal in de vorm van een gevarieerd pro gramma met zang en volksdansen. Mej. G. Zwolsman, onderwijzeres, sprak en kele woorden tot de heer Thoomes. „Toen ik u de eerste keer zag, ach ter uw bureau, dacht ik meteen: „Dat is nou echt de directeur van eên grote sigarenfabriek", aldus mej. Zwolsman. De leerlingen boden het ecthpaar Thoo mes een prachtig tapijt aan. Van het onderwijzend personeel ontving het schoolhoofd een plakboek. De heer Thoomes las hier enkele gedeelten uit voor. Het onderwijzend personeel van de lagere school zong vervolgens een vari atie op ,Het ABC", waarin op geestige wijze de carrière van de heer Thoomes naar voren werd gehaald, inclusief voor- en tegenspoed. De heer Thoomes waardeerde de prestaties van de leer lingen en het onderwijzend personeel enorm. De leerlingen hadden echter nog meer waardering voor de woor den van de heer Thoomes aan het ein de van de huldiging. Er steeg namelijk een geweldig gejuich op. toen het schoolhoofd meedeelde, dat de kinde ren de rest van de dag vrij hadden. Deze woorden vormden voor de jeugd ongetwijfeld het hoogtepunt van het feest. VEENENDAAL Tijdens een open bare vergadering van de SGP studie vereniging „Petrus Datheen", die op dinsdagavond 22 oktober in de consis toriekamer van de Gereformeerde ge meente aan de Fluiterstraat wordt ge houden, zal de Zuidafrikaanse politiek ter sprake komen. Het bestuur van de studievereniging heeft hiervoor ds. H. A. Lombard, predikant van de Neder duits Gereformeerde kerk in Zuid-Afri ka uitgenodigd. In tal van groentetuintjes staat een bed „Witlofselectie van spronsen". In de ze maand moet Witlof geoogst en in gekuild tvorden, wil men tenminste vroeg over spronsen witlof kunnen beschikken. Het loof wordt na het rooien der wortels op 2 cm boven de wortelhals afgesneden. Laat daarna de wortels gedurende Ut dagen op de grond liggen om ze te laten naster- ven. Het inkuilen der wortels doet men in een kweekbak of voor latere oogst buiten op bedden. Inb eide ge- rallen worden de wortels eerst op ge lijke lengte ingekort en vervolgens met wat aarde ertussen rechtstandig en gelijkmatig naast elkaar gezet. Hierover wordt 'nd un laagje grond gebracht om het aan de groei komen der wortels te bevorderen. Na ongeveer 10 a Ik dagen wordt het geheel met 25 cm grond afgedekt. Wordt buiten op bedden ingekuild, dan wordt een bedbreedte van één meter genomen. Wanneer de vorst in treedt dan het geheel met een flinke laag blad afdekken. De uien worden voor wintergebruik eind oktober opgetrokken en winddroog opgeborgen. Hoewel uien tamelijk winterhard zijn, is 'n vorstvrije ruim te voor 't opbergen beter. De dikhal zen uien waarin een bloemstengel zit) zijn alleenv oor directe consump tie geschikt. Winterbieten (kroten) moeten nu opge- rooid worden, dus bieten voor winter gebruik. Rooi deze voorzichtig opdat erz o min mogelijk beschadigd wordt. Opgelet! Het blad mag niet afgesne den worden, draai dit met de hand eraf, dat voorkomt verlies van sap. Gaat er te veel sap verloren, dan wor den de bieten bij het koken licht van kleur en zijn niet zo gemakkelijk gaar te krijgen. Leg de bieten op het land te drogen, voordat ze naar binnen gebracht wor den. Men kan ze op verschillende ma-

De Vallei | 1968 | | pagina 3