Rechter nam ontvoering van agent hoog op Leiden reageert agressief op beelden in de straten Voortaan maakt Nescafé nog uitsluitend komelkoffie Helemaal koffie op z'n best en...klaar zonder zetten Strenge eisen in Rotterdam Advocaten noemden het kinderwerkmaar... V.I.R. STAAKT TEXTIEL- PRODUKTIE Vijftig Tsjechen studeren hier Bi] burgemeestersbenoemingen bijna nooit verandering .politieke kleur" in Gasbuis iu Weesp niet gevaarlijk Kunstenaar door vernielingen gedupeerd Utrecht tegen parkeerexcessen ten strijde Handgranaat lag in schoolkastje Dodelijke val van Maasbrug Lager resultaat hij Bervoets KATZENBACH NAAR TITO RILDE RIT I LIEFDESVERDRIET ZENUWARTS „BEROEPS" HOD SHV OP MEVELT GESTAND GEDAAN Poederkoffie heeft z'ntijd gehad. Koffiekenners drin ken voortaan korrelkoffie. Van Nescafé. Jazeker, van Nescafé, want behalve Nescafé Goudmerk vacuüm- vriesdroogkoffie is nu ook Nescafé Standaard uitslui tend nog in geur en smaak bewarende korrelvorm. Daardoor is Nescafé nn helemaal koffie op fn best Lekker donker, lekker pittig, lekker geurig. Net zo lekker als zelfgezette bonenkoffie. Probeer maar eens! U proeft geen enkel verschil. AlleenNescafé hoeft u niet meer te zetten. Uw goede smaak wordt met goud beloond ENORME KLAP WO&+SOA6 16 OKTOAift \96t ROTTERDAM Met schouderophalen en onduidelijk gemompel, gaf de lithograaf Rudolf K. (24) uit Rotterdam gisteren te kennen dat de rechtbank zijns inziens te zwaar aan de zaak tilde. Maar de president, mr. A. L. Jolles, bleek er anders over te denken. „Na twee minuten is het mij al duidelijk wat voor vlees ik in de kuip heb. U hebt zich als een beest gedragen. Hoe haalt u het in uw hoofd, om één man met twéé pistolen tegelijk te bedreigen", beet de overigens joviaal gestemde mr. Jolles de schuchtere Rudolf toe. De officier van Justitie, mr. J. J. D. de Jong. eiste drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. ROTTERDAM De Verenigde In dustrieën Rotterdam NV (Vir gloeilam pen- en tricotagefabrieken) staken op 1 januari alle activiteiten in de textiel sector. Bij de werkmaatschappijen Vir- licht en de Hollandse Tungstendraad- fabrieken wordt de produktie ook stop gezet. Alleen de verkoop in deze be drijven loopt door. Met de vakbeweging is overleg gaan de over de afvloeiing van ongeveer honderd werknemers. Op de vorige jaarvergadering werd meegedeeld, dat. de Vir in totaal tussen de 200 en 300 mensen in dienst had. De activiteiten op textielgebied zijn ondergebracht bij werkmaatschappijen van de Vir in Bel gië. De resultaten bij de onderneming over 1967 en over de verstreken maan den van dit jaar zijn zo teleurstellend geweest dat voortzetting van de activi teiten in de huidige vorm niet meer verantwoord is. De produktie-eenheden in de sector textiel zijn te klein om tot een lonende produktie te komen. Pogin gen om deze te vergroten stuitten af op de onmogelijkheid om in Rotterdam geschikt personeel aan te trekken. Het stopzetten van de produktie bij Vir-licht en Htd. heeft ten doel voor- ra ad vorming te voorkomen. Bestudeerd wordt nog of de produktie in deze be drijven later weer hervat zal worden. UTRECHT De Stichting Buiten landse Studerenden heeft de zorg op zich genomen voor ongeveer 50 Tsjechi sche studenten, die sedert de bezetting van hun land in ons land verblijven. De Tsjechen zijn voorlopig onderge bracht in het centrum voor buitenlandse studerenden Berkenhoven bij Zeist Even eerder had de officier één jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de vriend van Ru- dolf, de 26-jarige Rus Anatoly B. Op 1 juni van dit jaar had dit twee tal ingebroken in een huis aan de Rot terdamse Wilgenlei. Aanvankelijk was hun plan geweest een auto te stelen uit de garage en daarmee naar Zandvoort te rijden. Maar toen zij eenmal bin nen waren, konden zij aan de verlei ding geen weerstand bieden om naar buit te zoeken. Toen zij hun zakken al hadden volgepropt met geld. sieraden en aanstekers, vond Rudolf een pistool met kogels. Ook dat stopte hij in zijn zak. Even later werd het tweetal ver rast door de komst van de vriendin van de bewoner, die zelf op reis was. Rudolf en Anatoly vluchtten, maar de komst van de politie gooide nog meer roet in het eten. Anatoly kon worden gearresteerd, maar toen hoofd agent Wiebe Hoogeveen van de Rotter damse politie om op alles voorbereid te zijn zijn pistooltas losmaakte, raak te de in de buurt verscholen Rudolf in paniek. Hij richtte zijn zo juist gestolen pis tool op de politieman en beval hem achter het stuur van de politie-auto te gaan zitten. Rudolf ging naast hem zitten. „Geef mij jouw pistool ook maar", zei Rudolf tegen de agent. „Vlug een beetje, anders schiet ik je voor d<x>r je donder." Gewapend met twee pistolen, gaf Rudolf de agent opdracht te gaan rij den. Het werd een wilde rit via rijks wegen en binnenweggetjes. Via Delft en Den Haag liet Rudolf agent Hooge veen weer naar Rotterdam rijden, waar een leger van politiemannen een val had opgesteld, die de ontvoerder noodlottig werd. Onderweg was K. zijn eerste paniek kwijt geraakt. Hij werd zelfs zo rustig, dat hij tegen agent Hoogeveen zei: „Ik mag jou wel, want je rijd verdraaid goed." Tijdens de zitting giseren bleek dat Rudolf en zijn vriend Anatoly nog meer op hun kerfstok hadden. Anatoly had al acht veroordelingen wegens in braken achter de rug. Uit zijn laatste gevangenisstraf was hij voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Een consulta tiebureau van de reclassering hield een oogje op hem. Tijdens zijn laatste gevangenisstraf had Anatoly in de cel kennis gemaakt met Rudolf, die al elf inbraken achter de rug had. Ook Rudolf had nog een voorwaardelijke straf tegoed. Na zijn arrestatie na de ontvoering van hoofd agent Hoogeveen. bekende hij nog vier inbraken. Tijdens de zitting van gisteren bleek, dat zowel Anatoly als Rudolf een mis lukt liefdesleven achter de rug hadden, feiten, die door de advocaten van de twee verdachten werden gebruikt om clementie te bepleiten. Over Anatoly zei raadsman mr. Dah- ne: „Mijn cliënt is een deerniswekkend kind, die het initiatief tot deze inbraak niet heeft genomen. Een week voor de ze onverkwkkelijke inbraak maakte het meisje van Anatoly de verkering uit. Anatoly zocht steun en vond die on der andere in drank. Vlak nadat zijn meisje het had uitgemaakt, kwam de ze jongen zijn oude vriend Rudolf te gen. Op dat ogenblik was er een sfeer gegroeid, die tot misdrijf moest lei den." Mr. Dahne bepleitte clementie voor Anatoly, omdat deze zojuist van de minister zijn verzoek om een vesti gingsvergunning in Nederland? was af gewezen. „Deze jongen zal na zijn straf dus het land worden uitgezet. Maar waar moet hij naar toe? Naar Rusland kan hij niet terug, zodat zijn doem zal zijn van het ene land naar het andere te worden geschoven. Een recente gevangenisstraf zal hem dan geen goed doen'bij het vinden van een definitieve plaats." aldus mr. Dahne. Bij de behandeling van de door Ru- dolf gepleegde ontvoering, liet mr. Jol les de zenuwarts dokter Bakker aan het woord, die een rapport over Ru- dolf had gemaakt. Dokter Bakker kwam daarin tot de slotsom, dat Ru- dolf niet helemaal toerekenbaar was. Op een vraag van de president zei hij dat hij de verdachte een zeven voor toerekenbaarheid zou geven. De zenuwarts vond het niet raad zaam Rudolf opnieuw bloot te stellen aan de verleidingen van de vrije maat schappij. „Een psycho-therapeutische behandeling zou deze jongen wel kun nen helpen", aldus dokter Bakker, „maar hij toont geen enkele bereid heid om aan een behandeling mee te werken." Mr. Jolles vond dat er gevangenissen zijn waar mogelijkheden zijn voor zo wel groeps- ais individuele behande ling, maar dokter Bakker gaf als re pliek: „Het heeft pas zin. de» jongen te laten meedoen aan een groepsbehan deling, nadat hij individueel behandeld is. In gevangenissen is de sfeer daar voor niet goed". Tenslotte adviseerde de zenuwarts de president Rudolf eerst naar een ge vangenis te sturen en hem daarna via een terbeschikkingstelling naar een in richting te sturen. De officier van Justitie, mr. J. D. de Jong. weigerde het adVies van de zenuwarts op te volgen. „Als ik terbe schikkingstelling van de regering eis. dan moet er eerst een mogelijkheid zijn deze verdachte te observeren. Dat is volgens mij (n dit geval niet nodig, want de gestoordheid van deze jongen is gering, hij is intelligent en daar naast een beroepsinbreker", aldus mr. De Jong. De raadsman van Rudolf, mr. S. Ivens. vond deze gedachtengang van de officier verbazingwekkend. „Deze jongen heeft een behandeling nodig, maar bovendien is het voor de recht bank nuttig een stok achter de deur te houden," aldus mr. Ivens. Hij bepleit te terbeschikkingstelling van de rege ring, zodat de gevangenisstraf voor Ru- dolf zou kunnen worden bekort „Ook deze verdachte is een kind dat heropvoeding nodig heeft. Al die inbra ken die hij heeft bekend, heeft hij ge pleegd onder invloed van de consterna tie over zijn kort voor de ontvoering mislukte huwelijk. Hij wilde zich cor rect houden aan de plicht om de ali mentatie te betalen aan zijn vroegere vrouw. Maar deze jongen verdiende te weinig", aldus mr. Ivens. „Wa Rudolf met die hoofdagent ge daan heeft is geen daad van een vol wassene," verzekerde de raadsman de president. „Dat was een daad van pa niek. Als Rudolf het gemunt had op het leven van hoofdagent Hoogeveen. dan had hij meteen geschoten. Dan was hij niet met deze politieman dat hele stuk gaan rijden." DEN HAAG Tijdens het optreden van het kabinet - De Jong. heeft mi nister mr. H. K. J. Beernink van Bin nenlandse Zaken 113 burgemeestersbe noemingen bevorderd, die betrekking hadden op 122 gemeenten. In 96 ge vallen kwam geen wijziging in de poli tieke kleur. Dit heeft minister Beer nink meegedeeld in antwoord op vra gen van de vaste commissie voor Bin nenlandse Zaken uit de Tweede Kamer DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken, mr. H. K .J. Beer nink, ziet geen aanleiding een einde te maken aan de door het Tweede-Ka merlid N. Verlaan (Boerenpartij-groep Koekoek) gesignaleerde „gevaarlijke situatie" in Weesp, waar onder de spoorbaan Amsterdam - Amersfoort aardgas wordt vervoerd. De buis zou, volgens de heer Verlaan, niet deugde lijk zijn en niet voldoen aan de door de Nederlandse Spoorwegen gestelde eisen. Er liggen inderdaad twee gastrans- portleidingen onder genoemd traject, aldus minister Beernink, in antwoord op de schriftelijke vragen van de Boe- renafgevaardigde. Tussen deskundigen van de N.S. en gasspecialisten bestaat verschil van mening over het toegepas te leidingmateriaal. De besprekingen hierover zijn nog niet geëindigd. In afwachting van de uitslag hiervan dringt de N.S.-directie bij het gemeen tebestuur van Weesp niet aan op on middellijke vervanging van de in ge bruik zijnde polyaetheen buizen door buizen van het door haar gewenste po- lycinylchloride. Hieruit blijkt, dat di rect gevaar voor treinreizigers en de Weesper bevolking niet aanwezig wordt geacht. Zou de directie van de N.S. na het beëindigen van de lopende onderzoekingen bij haar eis tot ver vanging blijven, dan is het gemeente bestuur van Weesp bereid hiertoe over te gaan. UTRECHT Een naar het oordeel van de Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. (SHV) te Utrecht voldoend aantal (niet royeerbare certificaten van) ge wone aandelen van Nipvelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij NV te Rotterdam is aangeboden en ingele verd ter overneming tegen 180 pet. door de S.H.V. Hiermee wordt het bod in contanten op aandelen en niet-royeerba- re certificaten van aandelen gestand ge daan. naar aanleiding van de ontwerp-begro ting 1969 voor zijn departement. Bij de 17 gevallen, waarin de politie ke kleur wijzigde, zijn enkele benoe mingen die verband houden met de omstandigheid, dat de gemeenten zijn of binnen afzienbare tijd zullen worden betrokken bij een herindeling. De be windsman wijst bijvoorbeeld op de be noemingen in Wij denes en Schellink- hout, Berkhout, Oudendijk, Abbenbroek en Oudenhoorn. In een aantal andere gevallen heeft minister Beernink benoeming van een burgemeester van een andere politieke kleur bevorderd, gelét op de sedert de benoeming van de ambtsvoorganger opgetreden veranderingen in het poli tieke en/of geestelijke klimaat in de betreffende gemeente. Tot de 17 gevallen, waarin de poli tieke kleur van de burgervader ver anderde behoren Den Helder en Rui nen, waar PvdA-burgemeesters wer den opgevolgd door VVD-ers. In Brum- men en Alblasserdam ging het juist an dersom. Hier kwamen aanhangers van de PvdA in de plaatsen van liberale burgemeesters. Nog anders ging het in Staphorst, waar de nieuwe burgemeester de A.R.- beginselen is toegedaan, terwijl zijn voorganger lid van de C.H.U. was. Eenzelfde gang van zaken deed zich onder meer voor in Ouderkerk aan de IJssel en in Zuid-Beijerland. In Vee- nendaal was het juist weer een Chr.- Historische burgemeester, die de ke ten van een anti-revolutionair overnam. In Hellevoetsluis tenslotte kwam geen ch-man terug. De nieuwe burgemees ter komt daar uit socialistische kring. Nescafé maakt geen poederkoffie meer Goudmerk J 50 gram 2.39 100 gram 4.55 9 j| Nescafé biedt u zes sierlijke koffie- lepeltjes, hard verguld met een laagje 22-karaats goud, geborgen in een prachtige cassette voor de speciale prijs van f 13.50 (vergelijkbare winkelwaarde f 27.50). Voor een cassette a 6 lepeltjes hebt u slechts nodig: 3 etiketten van het 50- gramspotje of 2 etiketten van de 100-gramspot of 1 etiket Van de 200-gramspot. U stuurt deze etiketten op aan: Het Zilverhuis, Antwoordnummer 726, Haarlem. (Niet frankeren, geen geld bijsluiten.) De bezorgt de cassette onder rembours bij u thuis, meld daarom duidelijk uw naam en adres. NA Deze zowel voor Goudmerk als Standaard Nescafé cn geldig tot 1 april 1969. 50 gram 1.90 100 gram 3.60 200 gram 6.95 CrflVfAVt tlP Indien u ondanks alles vindt dat Nescafé niet voor kJ LA t LAI l L JC- honderd procent aan uw verwachtingen voldoet, ver goedt Nescafé u een half pond koffiebonen naar keuze. U behoeft slechts het aangebroken potje Nescafé korrelkoffie - met korte vermelding van ww be zwaren - op te sturen aan Nestlé, Postbus 1300 te Amsterdam. ROTTERDAM „Ik weiger te wij ken voor de agressiviteit van het pu bliek. Al zijn er dan ook drie beelden door vernielingen totaal verloren ge gaan en is er één beschadigd, ik laat drie van mijn objecten in Leiden staan". „De vernielde stukken gaan vandaag naar Rotterdam terug. Hoe ze de din gen kapot gekregen hebben is me nog een raadsel; wat ik wel weet is dat er alleen aan mijn inzending een schade van 41.000 gulden is toegebracht". Aldus de Rotterdamse beeldhouwer Gust Romijn (46), de zwaarst gedupeer de onder de kunstenaars, die op het ogenblik deelnemen aan de openlucht tentoonstelling „248 objecten" in de straten van Leiden. Het Leids Academisch Kunstcentrum, dat de tentoonstelling organiseert, heeft zich door de vernielzucht van het pu- bliek genoodzaakt gezien enkele werken terug te trekken en wijzigingen aan te brengen in de plaatsing van sommige objecten. In overleg met Gust Romijn, zullen drie van zijn werken, die waren opge steld in de Steenstraat, bij het hoofd- GUST ROMIJN drie grote werken kwijt bureau van politie en op het Stations plein, worden terug genomen. Hetzelfde geld voor een op de Stationsweg opge steld aërodynamisch object van de kun stenaar Boezem. De objecten van Gust Romijn, die wa ren opgesteld in het Van der Werfpark, zijn inmiddels overgebracht naar het Stedelijk museum De Lakenhal en De Waag. De organisatoren betreuren het deze maatregelen te hebben moeten nemen, omdat het onmogelijk was het politie toezicht te intensiveren. Daardoor is afbreuk gedaan aan de doelstelling van de tentoonstelling: de integratie van d£ beeldende kunst in het stadsbeeld. Gust Romijn: „Toen ik van de ver nielingen hoorde, was het of ik een enorme klap op mijn hoofd kreeg. De verzekering zal wel betalen, maar dat neemt niet weg dat ik voor de lopende tentoonstellingen drie grote werken kwijt ben. Daar zit zo'n zeven of acht maanden werk in. In de nacht van zaterdag op zondag hebben ze een van mijn objecten, een vier meter hoge stalen kolom van en kele honderden kilo's omgegooid en in stukken gebroken. Een splinternieuw beeld van me. twee metalen kegels van twee en een halve meter hoogte, werd onherstelbaar vernield omdat ze er mee aan het rollen waren geslagen, waardoor de lassen in de zes milleme- ter dikke staalplaat zijn losgespron gen." „Tijdens „Beeld en route" in de pro vincie Groningen stonden _mijn objecten in dorpsstraatjes en voor cafeetjes. Ook met mijn beelden op de Markt in Groningen en op een openluchttentoon stelling in Roosendaal is er nooit wat gebeurd. Alles kwam altijd zonder een krasje naar mijn atelier in Rotterdam terug". „Een vandalisme zoals nu in Leiden, heb ik dan ook nog nooit meegemaakt. Het zal wel uit een soort agressie te gen de kunst van deze tijd voortkomen. UTRECHT Vandaag wordt in Utrecht een nieuwe „verordening par- keerexcessen" van kracht. Het is voortaan verboden dat autohandelaren meer dan twee auto's bij elkaar op de weg zetten. Hetzelfde geldt voor grote vrachtwagens en reclameauto's. Auto's die niet meer kunnen rijden (wrakken) mogen niet langer dan twee weken langs de weg staan. Wie zijn wrak kwijt wil. hoeft bij de politie al leen maar het kenteken in te leveren. Zij zorgt ervoor, dat het wrak wordt weggesleept. Utrecht wordt na Alkmaar de tweede stad waar deze parkeerver- ordening van kracht wordt. IJMUIDEN De Velsense politie heeft gisteren ontdekt dat een twaalfja rige jongen al geruime tijd met een handgranaat op zak moet hebben rond gelopen. Later had hij het oorlogstuig op zijn school in een kastje verborgen. HEERLEN De 26-jarige Belgische arbeider M. M. is dinsdag bij werk zaamheden aan de Maasbrug tussen Wessem en Maasbracht uitgegleden en in de Maas gevallen. Bij deze val raak te hij bekneld tussen twee schepen en werd op slag gedood. Het slachtoffer, afkomstig uit Neerharen, was gehuwd. De 43-jarige houwer J. H. Ubachs, gehuwd en vader van een kind, is dinsdag in het ondergrondse bedrijf van de Oranje Nassau mijn I door val lend gesteente getroffen en daarbij op slag gedood. De Guggenheimprijs 1968 is door de Internationale academie voor astro- nautiek toegekend aan de Tsjechische professor Zdenek Svestka. ROTTERDAM De door N.V. Gat». Bervoets kleedingbedrijven in het boek jaar 1967/68 behaalde resultaten zijn teruggelopen. Het bruto-resultaat van het concern daalde van f 9,81 min. tot f 9.56 min. en de winst verminderde van f 300.654 tot f 153.501. Het ontvan gen dividend op de deelnemingen daal de van f 296.000 tot f 150.000. De om zetten in de detailbedrijven bleven ten achter bij het voorgaande jaar. Ook de produktie van de confectie-ateliera liet een daling zien. De exploitatiekos ten namen verder toe, hoewel de stij ging binnen aanvaardbare grenzen bleef. Het streven om de goederenvoor raden aan de gewijzigde omstandighe den aan te passen werd met succes bekroond. Dit betekende, tezamen met de «it de afschrijvingen vrijkomende bedragen, een belangrijke versterking van de financiële middelen, die nodig zullen zijn voor de toekomstige investeringen. In het verslagjaar beperkten de inves teringen zich tot ruim f 275.000. Voor gesteld wordt zes pet. dividend (v.J, acht pet.) uit te keren. Hoewel de vooruitzichten voor het lo pende jaar nog weinig gunstig zijn, meent de directie t.a.v. de vooruitzich ten op langere termijn, dat het moge lijk moet zijn op de gezonde basis, die in de afgelopen jaren is gelegd, verder te bouwen, en meer bevredigende uit komsten te bereiken. WASHINGTON De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Nicholas Katzenbach, zal morgen in Belgrado besprekingen beginnen met de Zuidslavisohe president Tito. De Russische plannen in Oost-Europa vor men het voornaamste onderwerp van gesprek. Tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst tussen 7»uidfllavische en Amerikaanse diplomaten had Zuid- Sla vië zich ongerust getoond over mo gelijke Russische voornemens met dit land .Katzenbach zal te dagen in Belgrado blijven.

De Vallei | 1968 | | pagina 8