Moeizame pogingen om uit Europese impasse te raken Hoge spaarrente tot zelfs voor u en... Britse uitvoer ontwikkelt Wilson wil Smith nog kans geven Panama, de wraak van militair rechts Shirra's verkoudheid wordt bestudeerd U bent toe aan de voordelen van de postgiro P0D Voorstel-Harmel vindt bij Fransen gehoor Illegaal Iers leger actief in Londen ZWAARDEMAKER de bank waar ook zich thuis voelt Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten 6ï°/O Robin Douglas- Home dood in bed gevonden Weer tv-contact met astronauten NADER BESCHOUWD VAN DER STOEL GEVAREN Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvormen (kies uit 6 mogelijkheden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven). En bovendien een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. HARMEL Overschot VERLIEFD VOORWAARDEN MOEDER REDT KLEUTER VAN VERDRINKING Voor jou, lieverd... omdat je vandaag veertig bent geworden. En omdat je de liefste echtgenoot op de hele wereld bent. Omdat je jezelf nooit de luxe van een goed horloge dacht te kunnen permitteren. Omdat je altijd eerst aan ons dacht... voor jou een Certina omdat een horloge het sieraad van de man is. Omdat het voor jou heel erg mooi moet zijn. CERTINAQ/ Proeven met Apollo verlopen naar wens r i rfpr SEV1LLA ORANGE MARMELADE ANDERE REDEN RUSTPERIODE Voor bestaande rekeninghouders POSTCHEQUE- EN GIRODIENST WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 "OARIJS Jean Rey, voorzitter van ■*- de Europese Commissie, en de Britse onderminister van Buitenland se Zaken, Lord Chalfont, hebben gis teren in Parijs beiden gesproken over een eventuele uitweg voor Europa uit de huidige politieke impasse. Jean Rev, zo bleek, ziet veel in de voorstel len, die de Duitse minister Willy Brandt op 27 september in de E.E.G.- ministerraad deed. Lord Chalfont voelt meer voor de conclusies van Ne derlands oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, nir. Van der Stoel, en voor de suggesties van de Belgische minister Harmei. Jean Rey verklaarde in het parle ment van de Westeuropese Unie, dat de Brandt-voorstellen (verlaging van het EEG-buitentarief voor Engeland met tien procent, technologische sa menwerking en intensivering van de consultaties tussen EEG en Engeland) een discussiebasis vormen, die onmid dellijke ontspanning in het nu vergiftig de politieke klimaat van Europa zou den brengen. Rey zei met grote nadruk dat zijn commissie nog steeds unaniem voor uitbreiding van de gemeenschap pen is en dat zij zich uitspreekt tegen ieder veto. Hij deed verder een beroep op de Nederlandse regering haar standpunt inzake de werkzaamheden van het comité-Marechal te herzien. Dit comité moet onderzoeken in hoe verre technologische samenwerking tussen „de Zes" mogelijk is op een aantal terreinen. Het kan nu niet wer ken. omdat Nederland aan zijn activi teiten niet meer mee doet. Lord Chalfont verklaarde, dat Britse toetreding tot de- Europese gemeen schappen een der voornaamste doelen van de buitenlandse politiek van zijn land blijft. In dat standpunt is na het jongste Franse veto geen verandering gekomen,, ondanks andersklimkende geruchten. Wel, aldus Chalfont, is na dat veto het moment aangebroken om wegen te zoeken die buiten de ge meenschappen omgaan. Hij verwees in dit verband naar het rapport van onze landgenoot Van der Stoel, waar in wordt voorgesteld, dat geïnteres seerde regeringen van EEG-landen samen met regeringen van landen, die het EEG-lidmaatschap hebben gevraagd, naar nieuwe samenwer kingsvormen zoeken. Chalfont noemde ook de voorstellen van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Harmei, van groot belang. Harmei heeft voorgesteld het instrumentarium van de Westeurope se Unie te gebruiken voor het ver krijgen van meer samenwerking. Mijn regering is er klaar om daar aan deel te nemen, aldus Chalfont. ADVERTENTIE Mei. Th. van Dongen kassier kantoor Breda NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland Mr. Van der Stoel heeft er gisteren bij de inleiding van zijn rapport in het parlement nog op gewezen, dat aan de Harmel-voorstellen ook gevaren kle ven. Waar het om gaat, aldus mr. Van der Stoel, is dat we het eerst eens worden over de principes van. vormen van samenwerking en dat daarna in WEU-verband pas werkgroepen wor den opgericht. Veel zal daarbij ook weer afhangen van de Franse houding. Over die houding was mr. Van der Stoel niet optimistisch, gezien het feit, dat na het eerste Franse veto enkele jaren terug, pogingen om tot samen werking te komen met gebruikmaking van de WEU, ook niet veel succes heb ben gehad. Zoekt men naar oplossingen, waar bij ook de Fransen betrokken blijven, dan schijnt het dat de voorstellen van de Belg Harmel misschien toch nog de De veertiende zitting van de Westeuropese Unie is gisteren in Parijs begonnen. Op de foto begroet de voorzitter van de Europese Com missie van de EEG, Jean Rey, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lord Chalfont (links) even voor de aanvang van de vergadering. meeste kans hebben. Immers de Duitse voorstellen vonden bij de Fransen in de laatste EEG-ministerraas geen ge hoor, maar gisteren verklaarde de Franse gaullist Nessier wel, dat er nie mand is die zegt dat Frankrijk de Har mel-voorstellen niet wil overwegen. Met andere woorden, daarvoor houdt Frankrijk de deur voorlopig open. Voor het voorstel-Van der Stoel had Nessier geen goed woord. Dat is voor de meerderheid van de Franse delegatie volkomen onaanvaardbaar zei hij. Van onze correspondent T ONDEN De gunstige ontwikke- ■*-i ling van de Britse uitvoer blijft doorgaan. In september, zo werd gis teren bekendgemaakt, was er alweer een nieuw record: een van 561 miljoen pond. Dat is vier miljoen meer dan in augustus. Ook de invoer ging iets om hoog (2 miljoen pond). Hierdoor kwam die op 651 miljoen pond. Door dit alles was het tekort op de handelsbalans 90 miljoen pond. Wordt echter het resultaat van dienstverle ningen zoals scheepvaart en verzeke ringen in aanmerking genomen, dan komt men tot een tekort van maar 29 miljoen. Ook dat is een goed resultaat. De koers van het pond sterling ging omhoog door het goede nieuws. Het tekort op de betalingsbalans, zo deelde de minister van Financiën in het Lagerhuis mee, is in het tweede kwartaal van dit jaar aanzienlijk ge zakt. Dit zal ook in het derde zeker het geval zijn hoewel de invoer nog altijd hoger is dan we hadden gehoopt, zei hij. Maar volgend jaar verwacht de LONDEN Robin Douglas-Home, een bekende figuur uit de Londense society, die eens vergeefs een huwe lijksaanzoek heeft gedaan aan de Zweedse prinses Margaretha, is giste ren dood in bed gevonden. Naast hem lag een flesje waar ta bletjes in hadden gezeten; zelfmoord is dan ook de logische conclusie over de doodsoorzaak. Douglas-Home was 35 jaar, hij heeft als pianist in dure nachtclubs gewerkt. Jieeft enkele romans geschreven en veel artikelen voor kranten. Zijn oom, Sir Alec Douglas-Home is de vroegere con servatieve Britse premier. Robin Douglas-Home was onder meer goed bevriend met prinses Margaret en haar man, Lord Snowdon, prinses Alexandra, Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vermoorde Amerikaan se president, en de zanger en filmspe ler Frank Sinatra. In 1956 ontmoette Douglas-Home prin ses Margaretha van Zweden op een feest in Londen. Zij werden op slag verliefd, maar daar merkte de wereld aanvankelijk weinig van. Een jaar la ter was dat anders; tenslotte maakte het Zweedse hof officieel bekend, dat zijn aanzoek was afgewezen. Later trouwde hij met een bekend fotomodel, Sandra Paul, maar het huwelijk eindig de na zes jaar in een echtscheiding. Prinses Margaretha van Zweden woont tegenwoordig in Londen. Zij is getrouwd met een welgestelde Engelse zakenman. minister een aanzienlijk overschot te krijgen. Tot het zover is zullen de Britten het voor hun vakanties in het buitenland moeten doen met een rantsoen van 50 pond sterling per jaar. Ook dat deelde de minister van Financiën mee. Dit be spaart hem per jaar 25 tot 30 miljoen pond. Dat deze beperking op grote schaal wordt ontdoken door veel En gelse toeristen, nam hij niet aan. Van onze correspondent LONDEN De kans dat het over leg tussen Engeland en Rhodesië w ordt voortgezet is zeker niet uitgeslo ten ondanks de diepgaande verschillen in opvatting. Zodra de regering-Smith het fiat geeft kan de Britse minister voor het Gemenebest voor dit overleg naar de Rhodesische hoofdstad Salis bury gaan. In Londen verluidt dat dit al volgende week kan gebeuren. Gisteren bracht premier Wilson In het Lagerhuis verslag uit van zijn be sprekingen in Gibraltar met premier Ian Smith. Hoewel hij geen positief re sultaat kon melden en zeer uitweidde over de brede kloof tussen de twee landen, blijkt uit alles dat de twee par tijen de deur nog altijd open houden. Achter de schermen wordt er nog in tensief gezocht naar mogelijkheden om de zaak alsnog te redden. Hoewel Engeland onverkort vast houdt aan de bekende voorwaarden, die de regering Smith moet vervullen voordat Londen de onafhankelijkheid van Rhodesië erkent, is de Britse re gering bereid tot bepaalde tegemoet komingen. Zo wil ze nu premier Smith erkennen als premier, mits die zo spoedig mogelijk een coalitieregering vormt waarin ook Afrikaanse Rhode- siërs worden opgenomen. Die regering kan dan functioneren tot er een nieu we grondwet van kracht wordt en een nieuw parlement is gekozen. In die grondwet moeten dan de ga ranties staan die Engeland eist voor het politiek rijp maken van de Afri kaanse bevolking. Ook garanties dat er achteraf niets aan deze zaak zal wor den veranderd. De Britse regering is bereid tot een bijdrage van ten hoog ste vijftig miljoen pond om Rhodesië te helpen bij het grootscheepse onder wijsprogramma dat nodig is voor het mondig maken van de inheemse bevol king. NIJMEGEN De Nijmeegse me vrouw Stoer heeft gisterochtend haar tweejarig dochtertje Yvonne van de verdrinkingsdood gered. Zij zag het kind bewusteloos in een vijver drijven. Het meisje werd, nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, naar een ziekenhuis vervoerd. Het is al de vijfde keer, dat op de zelfde plaats bijna een kleuter verdron ken is. ADVERTENTIE voor al die momenten dat je het beste wilt geven. Van onze correspondent LONDEN Sinds enkele dagen wordt er in Londen gedreigd met over vallen op en brandstichting in allerlei overheidsgebouwen. Een aantal daar van wordt nu streng bewaakt. Deze bedreigingen zijn geuit door het plotseling weer actief geworden il legale Ierse republikeinse leger, I.R.A., waarvan de, Britten vroeger ook al zo veel last hebben gehad. Gisteren was men bang dat er een tijdbom lag in de effectenbeurs; een anoniem telefoontje was daar de oor zaak van. Het gebouw werd snel ont ruimd men vond niets. Later op de dag kreeg een persbu reau de telefonische boodschap van wat genoemd werd „de generale staf van het IRA", dat er binnen 72 uur aanslagen waren te verwachten op een reeks gebouwen waaronder het Ulster Office, het bureau van de rege ring van Noord-Ierland in Londen. Uit aides blijkt dat Scotland Yard de bedreigingen door de Ieren ernstig op vat. Dat houdt verband met de onlus ten van onlangs in de Noordierse stad Londonderry, waarbij meer dan hon derd mensen gewond raakten. /~^APE KENNEDY De dokters van het ruimtevaartstation op Cape Ken- nedy zijn bijzonder, gelukkig niet de stevige verkoudheid van Walter Schirra, de commandant van de ApolIo-7. Dit in tegenstelling tot Schirra zelf, wiens humeur onder de irritante neus-aandoening nog al eens te lijden heeft. De Apollo-7 voltooide gisteren zijn vijfde dag in de ruimte. Alle instrumen ten werkten feilloos. De proeven, die de drie astronauten gisteren namen, verliepen eveneens vlekkeloos. Een van de dokters van het ruimte station ging gisteren zelfs zo ver, dat hij Schirra's verkoudheid een van de grootste zegeningen van de tot dusver gehouden bemande ruimtevluchten noemde. De dokters hopen er veel le ring uit te trekken bij alle volgende vluchten in de ruimte. Zij zijn daarom zo tevreden met de verkoudheid van Schirra, omdat hij al tweemaal eerder een ruimtevlucht ge- ADVERTENTIE v i jj v** maakt heeft, waaruit- de dokters een complete medische geschiedenis van de astronaut hebben samengesteld. Zij kunnen nu vaststellen hoe Schirra, die gewoonlijk in een uitstekende fysieke conditie verkeert, reageert op een „kwaaltje" in de ruimte. Er is nog een andere reden waarom de dokters hopen dat de verkoudheid van Schirra vele waardevolle gege vens zal opleveren. Charles Berry, het hoofd van de medische staf op Cape Kennedy zei gisteren: „Ons grootste probleem na een vlucht naar de maan zal zijn het bewijs te leveren, dat een ruimtevaarder al een verkoudheid had en dat hij die niet op de maan heeft opgedaan. De bemanning van een maanvlucht zal na terugkeer op aarde geruime tijd in quarantaine moeten blijven om er zeker van te zijn dat zij geen „maan-bacillen" mee terug brengen die zich over de aarde zouden kun nen verspreiden. De hele geschiede nis door hebben vreemde ziekten vaak hele gemeenschappen, die geen kans kregen immuun te worden, ge decimeerd. Zo werden bijvoorbeeld Indianenstammen in Amerika door mazelen uitgeroeid, waarvan de ba cillen door onderzoekers uit Europa waren overgebracht. Vóór Schirra, Don Eisele en Cunning ham aan hun ruimtevlucht begonnen is de huid van hun oren, neus, kin en andere lichaamsdelen grondig on derzocht om vast te stellen welke bacteriën zij mee naar de ruimte zou den nemen. Een soortgelijk onder zoek zal worden uitgevoerd na hun terugkeer. Tijdens de vluchten met de Gemini ontdekten de dokters, dat de astronauten met minder bacteriën naar de aarde terugkwamen. De ruimtevaarders van de Apollo-7 zijn WALTER SH1RRA humeurig gisteren voor de tweede maal voor de Amerikaanse televisie „opgetreden." De bemanning van het ruimteschip zet te de kleine televisiecamera in wer king, toen de Apollo zijn zestigste om loop bijna had voltooid. De Amerikaanse kijkers konden tien minuten lang zien hoe Don Eisele aan zijn navigatiepost zat, terwijl Schirra en Cunningham gewichtloos voorbij de camera dreven. Ook de instrumenten in de ruimtecabine waren goed waar neembaar. De duur van de rustperiode voor de astronauten is met anderhalf uur ver lengd, zodat zij nu bijna zeven uur achtereen kunnen slapen. Gisteren wer den de drie ruimtevaarders na onge veer vijf uur slaap gewekt. „Ik geloof dat jullie daar beneden nog al haast hebben om ons aan het werk te krij gen", merkte ietwat geirriteerd Wal ter Schirra op. „Ik stel voor dat iemand het slaapplan nog eens goed bestudeert." Schirra kreeg later toe stemming voor een langere slaappe riode. W"einig mensen aan onze zijde van de Kreeftskeerkring zullen wak ker liggen van een staatsgreep in een Latijns-Amerikaans land. Het is een eind weg en bovendien is het al zo vaak gebeurd. Er zijn landen in dat deel van de wereld waar men de re voluties niet op de vingers van twee handen kan tellen. De vaak achterlijke economische en so ciale structuur van een aantal landen in Latijns-Amerika roept als het wa re om revolutie. De verdeling van eigen rijkdommen of van de baten van buitenlandse investeringen ge beurt op een wijze die per definitie vraagt om geweld. Tegen deze achtergrond werden binnen ruim een week in Latijns-Amerika twee staatsgrepen uitgevoerd. Acht dagen nadat een junta de Peruviaan se president, Fernando Belaude Ter ry, ten val bracht namen in Panama militairen de macht over van het pas gekozen staatshoofd, Arnulfo Arias. De coup in Peru was zowel militair als anti-Amerikaans. De staatsgreep in Panama vertoont een ander beeld. Die werd weliswaar uitgevoerd door de Nationale garde, de enige militai re macht in het land bestaande uit naar schatting vijfduizend man, maar de junta maakte onmiddellijk na de machtsgreep aanstalten om een bur gerregering in het leven te roepen. Alleen het belangrijkste ministerie van Binnenlandse Zaken en Justitie blijft in handen van een militair. £^e gebeurtenissen in Panama schij nen eerder te wijzen op een explo sie van persoonlijke grieven dan op een diepere politieke achtergrond. Dit valt ook af te leiden uit het feit dat president Arnulfo Arias, een oom van de diplomaat Roberto Arias, die is getrouwd mét de Engelse ballet danseres Dame Margot Fonteyn, voor de derde maal in zijn leven werd afgezet als president. Op 1 oktober was Arias beëdigd als president nadat hij in mei van dit jaar aan het hoofd van de vijf oppo sitiepartijen, verenigd in de Nationale Unie, de overwinning had behaald op de vier regeringspartijen. Volgens waarnemers was het toen al duide lijk, dat Arias alleen met steun van de strijdkrachten zijn post zou kun nen behouden. - De Nationale garde en vooral de lei ders ervan hebben hun afkeer van Arias echter nooit onder stoelen of banken gestoken. In de zeventien jaar die voorbijgingen sinds de voor laatste maal, dat hij werd afgezet, verzette de garde zich openlijk tegen Arias, een man met een scherpe tong en een onafhankelijk karakter, wiens politieke kracht vooral was ge baseerd op zijn contact met de mas sa van de bevolking. Tegenover de partij van Arias, de na tionalistische Panamese partij, stel- ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. len zich meer rechtste figuren op veelal grondeigenaren en fabrikanten die op goede voet verkeren met de Nationale garde. Zij hebben het ken nelijk niet kunnen verkroppen, dat zij de verkiezingen van mei buiten spel werden gezet. En toen Arias, na op constitutionele wijze te zijn gekozen, neiging vertoonde om de hem vijandig gezinde Nationale garde te gebruiken als politiek instrument kwamen de militairen in beweging. JT^e gebeurtenissen waren inmiddels voor Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, aanleiding om Amerika's „ernstige bezorgdheid" te vertolken. Die bezorgdheid gold vooral het feit dat een president was afgezet die „op democratische wijze was geko zen." Hierin stak een stuk hypocrisie. Het is duidelijk dat Washington al lereerst gekant is tegen een revolutie wegens het gevaar 'voor zijn eigen belangen in de Panama-kanaalzone. Het zal over niet al te lange tijd ech ter ongetwijfeld het nieuwe bewind erkennen, omdat er anders een on houdbare situatie zou ontstaan door dat de Verenigde Staten bij verdrag de Kanaalzone beheren. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris of andere inkomsten Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. 50 JAAR 1918-1968 (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. van en voor ons allemaal

De Vallei | 1968 | | pagina 9