VÉL Crane N. V. wil een proefproces tegen Dikkers Europese defensiekern binnen de N.A. V.0.99 Stopzetting bombardementen tegengesproken GULLE LACH VAN EISENHOWER TELEVISIE Bezorgdheid over te lage tarieven van Sovjet-schepen in t Druk o in Saigon £*DRAKA Nog een kans voor Rhodesïè Engelse drukte oin theelepels Bijzonderheden over geheimzinnige Ned. arrestant Zeggenschap aandeelhouder geding FLATWONING IN KASTEEL Optimisme op Cape Kennedy over Apollo-8 VOORSTEL VAN KANSELIER KIESINGER: Bonn heeft geen interesse voor plan-Harinel Peru richt zich tot Oostblok Problemen om kauwgum VROEG BEZOEK NOGMAALS Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak NIET ALLEEN Een platenbon is altijd raak UITLEG RADIOP ROEVEN Een platenbon is altijd raak Streven naar vrede Te veel hooi OBLIGATIES DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE W Plant nu hyacinten...voor kleur in kamer en tuin VIETNAM-BELEID ONGEWIJZIGD T)ARIJS liet Witte Huis heelt gisteren formeel tegengesproken, dat op korte termijn een stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam is te verwachten. „Er is geen ingrijpende wijziging in het beleid met betrekking tot Vietnam aangebracht", zo zei George Christian, de perschef van president Johnson, „de positie van de Verenigde Staten blijft gehandhaafd, zoals zij is vastge steld door de president en de minister van Buitenlandse Zaken". Ook uit het overleg dat de Ameri kaanse onderhandelingsdelegatie in Parijs gisteren heeft gevoerd met Noord Vietnamese vertegenwoordigers, is niets over een eventuele stopzetting van de bombardementen gebleken. Averell Hamman, de leider van de Amerikaanse delegatie, zei dat geen nieuwe gezichtspunten in verband met de gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen naar voren waren ge komen. De voornaamste Noordviëtnamese on derhandelaar, Xuan Thuy, volstond met de karakterisering: ..Deze 26ste zitting van de voorbereidende vredesbesprekin gen over Viëtnam was gelijk aan de 25 voorafgaande zittingen". De berichten over een ophanden zijn- devolledige stopzetting van de bombar dementen kwamen uit de Zuidviëtname- se hoofdstad Saigon, waar gisteren een koortsachtige diplomatieke activiteit heerste Al heel vroeg in de morgen bracht de Amerikaanse ambassadeur in Saigon. Elsworth Bunker, een bezoek aan de Zuidviëtnamese president Nguyen Van Thieu. Dit gesprek werd nog voor het ontbijt gevoerd, een ongebruikelijk tijd stip voor besprekingen Onmiddellijk na het bezoek van Bun ker ontbood president. Van Thieu. zijn vice-president, Nguyen Cao Ky en de hoogste politieke en militaire leiders van het land. Een hoge Zuidviëtnamese functiona ris. die zijn naam niet bekend gemaakt wilde zien. zei dat het overleg betrek king had op een volledige stopzetting van de bombardementen. Later op de dag heeft Elsworth Bun ker nog een bezoek gebracht aan het Zuidviëtnamese staatshoofd. Na dit tweede bezoek ontbood president Ngu yen Van Thieu de voorzitters van de Se naat en het. Lagerhuis. XUAN THUY geen vooruitgang ADVERTENTIE Cadeau per pont v.a. 4,25 LONDEN Hel bestuur van de In ternationale Kamer van Scheepvaart heeft zich gisteren in Londen heraden over wat er te doen valt aan de lage Russische scheepsvrachttarieven. Het overleg werd bijgewoond door afgevaar digden van de nationale scheepvaart- organisaties van W.-I)uitsland, Frank rijk, de Ver. Staten. Nederland. Belgic, Noorwegen. Zweden. India en Enge land. Na afloop van de besprekingen werd een verklaring uitgegeven, waarin onder meer staat dat het be stuur met ernstige bezorgdheid ken nis heeft genomen van de snelle groei van de koopvaardijvloten der commu nistische landen en vooral van de Sov jet-Unie alsmede van de lage tarie ven, waartegen de communistische rederijen voor derde landen willen varen, tarieven die in geen verhou ding staan tot verantwoorde commer ciële vergoedingen. In bijzondere gevallen zal het voor de particuliere .scheepvaart misschien mogelijk zijn met reders uit de commu nistische landen tot overeenstemming te komen op voor beide partijen aan vaardbare voorwaarden, maar de alge mene benadering van de tariefsvaststel ling op economische basis door de com- wijkt dermate van de normale com merciële praktijken af, dat de kans op overeenstemming tussen de twee be langengroepen zeer gering lijkt, aldus de verklaring. In Londen werd vernomen, dat de be zorgdheid van de Internationale Kamer van Scheepvaart vooral is ontstaan door het Russische voorstel voor het on derhouden van goedkope scheepvaart verbindingen tussen Europa en Austra lië en het Verre Oosten. Gistermiddag vertrok het ineuwe Russische passa giersschip „Shota Rustaveli" vanuit Southampton naar Australië met aan boord 470 passagiers, die voor het me rendeel 165 pond sterling hebben be taald voor een enkele reis, terwijl de zelfde reis met een schip van een Wes terse rederij 230 tot 240 pond sterling fcost. ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. SALISBURY Er is een kleine kans dat de impasse tussen Engeland en Rho- desië over de kwestie van de Rhodesi- sche onafhankelijkheid kan worden doorbroken als Engeland zijn eis laat vallen, dat Rhodesië de autoriteit van de Britse Privy Council het hoogste hof van beroep in het Gemenebest erkent. De Rhodesische premier Ian Smith zei dit gisteren in een radiorede. In de Britse voorstellen ter oplossing van de Rhodesische crisis was de erken ning van de autoriteit van de Privy Council een van de voornaamste voor waarden. In de ogen van de Britse re gering moet de Privy Council dienen als het „hoogste parlement" van Rho desië als een garantie voor de niet-blan- ke bevolking, dat geen amendementen op een eventuele nieuwe grondwet wor den aangebracht, die strijdig zijn met de belangen van de gekleurde bevol king. ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus v.a. J 4.25 (Van onze correspondent) LONDEN Van de actie „Ik steun Engeland", die in het begin van dit jaar werd begonnen door zes pittige typistes in een fabriek van verwar mingsapparaten. hoort men tegenwoor dig niet veel meer, maar het socialis tische Lagerhuislid William Baxter doet er nog flink aan mee. Hij kreeg gisterochtend dan ook de schrik van zijn leven, toen hij in een der restaurants van het Lagerhuis de eerste van zijn vele dagelijkse koppen thee dronk: op de fraaie roestvrijsta len theelepel stonden namelijk de woor den „Made in Portugal". Het parle- ments'id liet van afgrijzen de lepel bijna vallen. Hij moest juist naar eeri commissie vergadering, die zich bezig hield met de invoer van produkten en goederen landbouwvraagstukken en daar kwam gelukkig het probleem ter sprake van de invoer van produkten en goeden die die Engeland zelf best kan maken „Groot-Brittannië kan toch zeker heel goed een theelepel maken, waar mee de thee van de Lagerhuisleden even bevredigend kan worden geroerd als een die in het buitenland wordt ge maakt," merkte de geachte afgevaar digde Baxter op. Na afloop van de vergadering ont hulde hij nog dat er een hele nieuwe voorraad van de Portugese lepels In het restaurant ligt. „Dit is een dwaze zaak. stapelgek en nauwelijks te gelo ven," zei hij. Om wat de kalmeren bestelde hij een kop thee... DJAKARTA De Indonesische auto riteiten hebben meer bijzonderheden vrijgegeven over een geheimzinnige communistenleider van Nederlandse afkomst, die vorige week te Bogor in West-Java is gearresteerd. Volgens het persbureau Antara, had de man. die geidentificeerd wordt als B. F. H. een Nederlandse vader en een Indonesische moeder. Hoewel hij nooit voorkwam op de lijst van hoogste par tijfunctionarissen van de verboden PKI, onderhield hij met hen zeer nau we relaties en was hij hoofd van de af delingen Canada, Europa, Australië en Nieuw-Zeeland van het centraal partij- comité. Hij zou vloeiend Enigels. Frans en Duits spreken. „B. F. H." werd lid van de commu nistische partij toen hij nog middelbare scholier in Apeldoorn was en is nu on geveer 40 jaar oud, aldus Antara. DEVENTER Crane Nederland, die een bod van 260 procent op Dikkers Co. in Hengelo had willen uitbrengen, wil een proefproces tegen de leiding van dit bedrijf aanspannen. Als aandeelhouder van Dikkers ver/et Crane zich tegen de plaatsing van f 7 miljoen nieuwe aandelen Dikkers tegen 200 procent bij Rockwell Audco (R.A.S.A.) in Genève. Met de ondershandse uitgifte van de nieuwe aandelen, waarmee f 14 miljoen is gemoeid, krijgt RASA een meerder heid van 51 procent in het Hengelose bedrijf. Dikkers meent dat door een sa menwerking met RASA het voortbe staan van de onderneming beter is ver zekerd dan wanneer het bod van Crane was geaccepteerd. Crane Nederland is niet de enige die bezwaar heeft tegen de onderhandse plaatsing van nieuwe aandelen om daar mee het hogere bod van Crane te voor komen. Andere aandeelhouders zouden een proefproces tegen Dikkers willen aanspannen om een antwoord te krij gen op de vraag of plaatsing van aan delen bij derden zonder goedkeuring van de aandeelhoudersvergadering is toegestaan. De directie van Crane motiveert haar plannen met een verwijzing naar de re- Oud-president Eisenhower is eergisteren 78 jaar geworden. Voor een raam van het Walter Reed Hos pitaal in Washington bracht de sterk verzwakte Ike een groet aan heiang st el lend en. Eisenhower herstelt uiterst langzaam van zijn zevende hartaanval sinds 1955. Achter hem zijn vrouw. Mamie Eisenhower. (Van onze correspondent) BONN Honderden historische kas telen zijn in West-Duitsland in slechte staat, omdat niemand het onderhoud kan betalen en er ook geen hedendaag se bestemming is voor al die eeuwen oude bouwsels. Nu heeft Miltenberg aan de Main er eindelijk iets on gevon den. Deze stad maakt van zijn zeven honderd jaar oude Miltenbureht een flatgebouw. Van buiten zal het er uit zien als een echt ridderslot, compleet met torens, ophaalbrug, schietgaten en kantelen. Binnen evenwel worden de vroegere kerkers, boogschuttersverblijven en fol terkamers onderverdeeld tot knusse flatjes met centrale verwarming, koel kast en grill. De grote ridderzaal wordt een gemeenschappelijke recreatiezaal voor de moderne flat-ridders, die hun stalen benzinerossen kunnen parkeren in de paardestallen van weleer. ADVERTENTIE „Morgen is hij jarig. Wat moet ik hem geven v.a. 4.25 Vlucht rondom maan wellicht in december CAPE KENNEDY (Reuter, A.P.) Een bemande vlucht rondom de maan met de Apollo-8 in december lijkt zo goed als zeker. Dit hebben de ruimtevaartdeskundigen van de Nasa op Cape Kennedy gisteren laten weten. Hun optimisme is een gevolg van de tot dusver zeer voorspoedig verlopen vlucht van de Apollo-7. Alleen zeer grote, onvoorziene pro blemen bij de vlucht van de Apollo-7 kunnen de reis om de maan nog te genhouden Het vluchtplan met als voorlopige begindatum 21 december is al bijna uitgewerkt In hun derde optreden voor de Ame rikaanse televisie hebben de drie ruim tevaarders van de Apollo-7 gisteren de kijkers nader kennis laten maken met hun ruimtecabine Don Eisele legde uit hoe het schakelbord werkt. Daarna „zette" hij het plakkaat waarop ge schreven stond: „Groeten uit de fan tastische Apollo-kamer. hoog boven al le anderen" midden in de cabine en gaf het een zetje waardoor het als een propeller om zijn eigen as begon te draaien. Nog een zetje en het zweefde naar een verre hoek. waar het niet meer te zien was. Daarop volgde een demonstratie met een vacuümbuis, die op een stofzuiger leek en waarmee het condenswater van de leidingen werd gezogen. Dikke druppels trokken samen tot draden wa ter, die in de „kosmische stofzuiger" verdwenen. Er konden gisteren geen beelden van de aarde worden vertoond, omdat de tropische orkaan „Gladys", waarvan uitlopers al voor de derde achtereen- volgendeda g Florida met wolkbreuken teisterden, als een dichte deken het zui den van de Verenigde Staten bedekte. Er zijn gisteren urenlang proeven genomen met de ontvangst van radio- uitzendingen op lange afstand ter vast stelling van de technische eisen voor de radioverbinding bij een maanlanding. Het ging commandant Walter Schirra tenslotte de keel uithangen Hij is door ADVERTENTIE „Wat geef ik aan een tiener cadeau v.a. 4,25 Van onze correspondent TTONN - Zolang president De Gaui Ie de toetreding van Engeland tot de E.E.G. blokkeert, moet de Eu ropese eenwording op elk ander gebied worden bevorderd. 0 Wcst-Duitsland is bereid in over leg te treden over een eventuele Europese defentfiekem binnen de Navo. 0 Met de Westduitse economie gaai het goed; voor het komende jaai wordt gerekend op een reele economi sche groei van ongeveer zes procent Dit zijn de hoofdpunten uit de rege ringsverklaring die Bondskanselier Kiesinger gisteren aflegde voor het Westduitse parlement. Kiesinger scherlste hoe Rusland sinds de inval in Tsjecho-Slowakije, al les wat de gesloten eenheid van het oostelijke blok zou kunnen verzwak ken. beschouwt als een bedreiging. „Ook onze politiek van toenadering", zo betoogde Kiesinger. „wordt daar om agressief geacht". Hij legde er nog eens de nadruk op. dat de Bondsrepubliek niet wil tornen aan Russische belangen en de situatie in Oost-Europa niet wil veranderen, ideologisch noch politiek, militair noch KIESINGER toenadering economisch. West-Duitsland bljft, on danks alles, streven naar een Europe se vredesregeling. Tegenover het reële feit van de enor me Russische militaire macht, moet dc NAVO echter sterk blijven, aldus Kiesinger. Een nauwere militaire samenwer king tussen de Westeuropese bondge noten zou van het grootste belang kun nen zijn voor de verhouding tussen Europa en Amerika en voor de toe komst van het Atlantisch bondgenoot schap. Bij de Europese eenwording, zo zei Kiesinger, is stagnatie ontstaan doordat men teveel hooi op zijn vork heeft ge- ïomen en allerlei doelstellingen te zeer aan elkaar heeft vastgeknoopt. Zolang Engeland geen lid van de Gemeen schap lten worden, moet men alles doen voor de innerlijke groei van de EEG en voor de verdere banden met 'anden buiten de Zes. Tussen de regels door-liet Kiesinger duidelijk blijken, dat al zijn pogingen om president de Gaulle te overreden volkomen zijn vastgelopen. Er is ech ter geen verenigd Europa denkbaar zonder de kern van de Duits-Franse vriendschap. Verdeeldheid tussen deze beide landen zou voor Europa een ramp zijn. „Wij kunnen de Britten niet berei ken door- de stoel van Frankrijk vrij te maken voor Engeland. Dat wil zelfs Engeland niet!", aldus Keisinger. Met de Westduitse conjuctuur gaat het best. de prijzen blijven vrijwel stabiel en de betalingsbalans hervindt haar evenwicht. Verdere speculaties over revaluatie van de markt kan men nu werkelijk wel achterwege laten, zo besloot de Bondskanselier. zijn verkoudheid toch al enigszins ge prikkeld. „Denken jullie dat wij een omroepkunstmaan zijn?", vroeg hij driemaal zonder antwoord te krijgen. Zijn gesprekspartner in het Amerikaan se ruimtevaartcentrum antwoordde ein delijk: „Sorry, ik ben een beetje doof". Don Eisele heeft gisteren tussen Ari zona en Texas de hoofdmotor van de Apollo-7 een vierde deel van een se conde laten werken om de koers te wijzigen. Het doel was in een baan te komen met als laagste punt 162 kilo meter en als hoogste 281 kilometer. Dat lukte niet precies. Het werd 163 en 284 kilometer. De ruimtevaart deskundigen rekenen er echter op met nog kortere stoten nog nauwkeuriger te kunnen werken. Don Eisele zag wat later in de At- langische Oceaan het vliegkampschip Essex liggen, dat dinsdag de ruimte vaarders na de landing moet bergen. PARIJS West-Duitsland is weinig enthousiast voor de plannen van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Harmei om Engeland vla de Westeuropese Unie (WEU) nauwer aan de landen van de Europese Ge meenschap te binden. Staatssecretaris Jahn (Buitenlandse Zaken) liet dat duidelijk merken, toen hij gisteren het parlement van de WEU in Parijs toesprak. Hij zei dat zijn land blijft vasthouden aan het plan om Engeland via een soort han delsakkoord bij de gemeenschap te be trekken. Harmei pleitte begin oktober voor sa menwerking tussen Engeland en de Zes (en desnoods de Vijf, dus zonder Frankrijk) op het gebied van de bui tenlandse politiek, de defensie, de tech nologie en het monetaire beleid. Het instituut van de WEU waarin Enge land en de Zes (West-Duitsland. Frank rijk, Italië en Benelux) zitting hebben zou voor deze samenwerking vol gens hem bijzonder geschikt zijn. Het parlement dacht er kennelijk an ders over. Een door de Nederlander Van der Stoel (Soc.) voorbereide reso lutie, waarin om een ministersconfe rentie werd gevraagd, werd met 56 te gen 2 (Italiaanse) stemmen aangeno men. De Franse delegatie onthield zich van stemming. LIMA Peru is van plan met de Sovjet-Unie en andere communistische landen handels- en financiële betrek kingen aan te knopen, zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, gen. Jar rin, gisteren meegedeeld. Op voorstel van de Sovjetrussische regering komt binnenkort een Russische missie naar Lima. Met Roemenië zijn besprekingen gaande over samenwerking op het ge bied van mijnbouw, landbouw en olie winning. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer C. Th. R. van Baarda, Harer Majesteits buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Kinshasa, tevens ambassadeur in de republiek van Kongo (Brazaville). gels in de Amerikaanse en Engelse vennootsehapswereld. In die landen zou de handelwijze van Dikkers niet door de beugel kunnen, zo wordt gezegd. Crane vindt het gewenst dat ook in Ne derland op dit punt orde op zaken wordt gesteld. Crane vraagt zich daarnaast af of 't bestuur van Dikkers op grond van de statuten wel het recht heeft om een zo groot bedrag aan aandelen ondershands te plaatsen, dat de bestaande aandeel houders daardoor hun zeggenschap ver liezen. Met de uitgifte van de nieuwe agnde- len aan RASA komt het geplaatste ka pitaal van Dikkers op f 13,60 miljoen. Op de al uitstaande aandelen zal geen bod worden uitgebracht. Crane had op deze al uitstaande aandelen (f6,60 mil joen) een bod willen uitbrengen van 260 procent. Crane wilde dit, doen door betaling in contanten van f 600 per f 1000 aandelen Dikkers en door afgifte van f2000. 7 procent 20-jarige obligaties. Deze obli gaties zouden worden gegarandeerd door de Amerikaanse moedermaatschappij. Op 8 oktober liet Dikkers aan Crane weten dat een samenwerking met Rock well Audco de voorkeur kreeg. Deze sa menwerking werd een dag later bekend gemaakt. Rockwell Audco is een ge meenschappelijke dochteronderneming van het Amerikaanse concern Rock well Manufacturing en het. Engelse be drijf Serck Ltd. Van onze correspondent BONN Voor een bijzonder taai stuk problematiek staat het stadsbe stuur van Bamberg in Beieren. Op de Bambergse straten en pleinen wordt steeds meer kauwgum uitgespuwd, en dit plakkerig produkt biedt weer stand aan alle pogingen van de ge meentelijke straatvegers om, het. pla veisel te reinigen. Een officieel rapport meldt„In 't bijzonder op de ontmoetingspunten der middelbare scholieren zijn de trottoirs bezaaid met kleverigheden, diemet de ons ter beschikking staan de middelen niet kunnen worden ver wijderd". De stadsbestuurders willen nu met verschillende chemische middelen la ten experimenteren in de strijd tegen het kauwgummie. Ook zullen de vroe de vaderen hun licht opsteken in de Verenigde Staten, waar men 'n schat aan ervaring moet hebben op dit ge bied. ADVERTENTIE Met 09 cm beeldbuis. Gemakkelijke bediening via knoppen op progressief, metalen bedieningspaneel, dat fraai contrasteert met dc mat notehoutenkast. Veel automatische functies. Druktoetsafs temming voor eerste en tweede net. Dit meesterstukje, goed voor jarenlang storingvrij kijken, wordt voor f770, uw eigendom.

De Vallei | 1968 | | pagina 10