Nederlands hockey-elftal kreeg in laatste kwartier Groot-Brittannië op de knieën TELEURSTELLING VOOR MYRNA VAN DEN HOEVEN Wisselslag-estafette: testcase voor Nederlandse zwemsters Goud voor Rusland in middengewicht Myrna v. d. Hoeven „Ik heb gefaald" Pakistan in moeilijkheden tegen Australië ZEILERS RAAKTEN VERDER ACHTEROP Zo werden de medailles verdeeld jz?t-v Gewichtheffen Strijd sex-test bijgelegd Accent op verdediging Nog furieuzer Geladen Weinig effect Niet zeker meer Verder programma Edo Buma uitte na het tweede en beslissende doelpunt van de Nederlandse hockeyers op niet mis te verstane wijze zijn vreugde. MEXICO De finale van de 400 meter dames is voor Nederland op een teleur stelling uitgelopen. Myrna v. d. Hoeven, die na de series en de halve finale met de Engelse Lilian Board de grote favoriete was voor het goud, ging in de eind strijd kansloos tenonder. De 21-jarige Haagse, die tot by het uitkomen van de laatste bocht het contact met de groep had kunnen houden, zakte op het laatste stuk snel weg. Het goud was echter ook niet voor de 19-jarige Lilian Board, die de gunstige binnenbaan had geloot. De verrassende winnares werd de 22-jarige zwartharige Franpaise Collette Besson, die dit seizoen tweemaal door Myrna van den Hoeven is verslagen. Colette Besson verbeterde met 52 se conden rond het Europese record (52,2). dat Ann Packer in Tokio had geves tigd. Het wereldrecord staat met 51,9 op naam van de Noordkoreaanse Sim Kin Dan. Lilian Board, die tweede werd, bleef met 52,1 ook nog binnen het oude record. Het brons was voor de blonde Russin Natalia Pesjinkina. Voor Myrna van den Hoeven werd in deze snelle 400 m voor dames 53 seconden rond afge drukt. Het was voor de Nederlandse kampioene de op een na snelste tijd uit haar loopbaan. Dinsdag kwam zij in de halve finales tot 52,5 seconden, waar mee zij haar nationale record, dat zij 'maandag met 53,1 had gevestigd 0,6 se conde scherper stelde. De uitslag van de finale luidde: 1. Colette Besson (Fra.) 52^0; 2. Lilian Board (G.-B.) 52,1; 3. Nina Pesjenkina (Rus.) 52,2; 4. Janet Simpson (G.-B.) 52,5; 5. Aurelia Penton (Cub.) 52,7; 6. Jarvis Scott (V.S.) 52,7; 7. Helga Hen- ning (W.-Dld.) 52,8; 8. Myrna van der Hoeven (Ned.) 53.0. MEXICO De Rus Viktor Koeren- tsov behaalde goud in de middenge- wichtklasse. Hij bracht een totaal van 475 kg omhoog, een nieuw Olympisch record. Het zilver was voor de Japanner Masashi Ohushi en het brons kwam bij de Hongaar Karoly Bakos terecht. Koerentsov verbeterde bij het stoten het wereldrecord, dat al met 185,0 kg op zijn naam stond, tot 187,5 kg. De eindstand in het middengewicht luidt: 1. en Olympisch kampioen Viktor Koerentsov (Rusl.) 475 kg (152,5135 187,5) nwe Olymp. ree.; 2. Masashi Ohushi (Jap.) 455 (140—140—175); 3. Karoly Bakos (Hon.) 410 (137,5—132,^— 170); 4. Russel Knip (V.S.) 437,5; 5. Suk Lee Chun (Kor.) 437,5; 6. Werner Die trich (O.-Dld.) 435; 7. Fred Lowe (V.S.) 430; 8. Miloslav Kolarik (Tsj.-Sl.) 430, 9. Rolf Maier (Fra) 425: 10. Sadahiro Miwa (Jap.) 425. MEXICO „Ik weet niet hoe het kwam. Ik heb gewoon gefaald." Myrna van der Hoeven kon haar tranen nauwelijks bedwingen na de enerverende finale van de 400 meter dames. De Haagse, die na de series en halve finales gold als een van de favorieten voör de gouden medaille, kon zich niet realiseren, dat zij acht ste en laatste was geworden. „Toen ik uit de laatste bocht kwam, ging het ineens niet meer. Ik verkrampte en verloor het contact met de groep. Na die 52.6 seconden van dinsdag heb ik gedroomd van goud." Trainer Cock M.ooyman, die zijn ontgoochelde pupil in de marathon poort terzijde stond, kon wel een ve klaring geven voor de teleurstellen de arestatie: „Het mag toch niet voorkomen in een dergelijke grote wedstrijd, dat een finale twintig mi nuten later begint dan is vastge steld. Myrna liep al die tijd, terwijl de 200 meter-series van de vijfkamp gelopen werden, maar op de baan te drentelen. Zij voelde de sfeer in het stadion en dat komt je wedstrijd nooit ten goede." MEXICO De strijd tussen de me dische commissie van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) en de in ternationale zwemfederatie (FINA) over het al dan niet toepassen van de sex- test op de Olympische zwemsters is bij gelegd. De president van de medische commissie, de Belg Alexander Prins de Merode, verklaarde woensdag, dat alle zwemsters zich aan het geslachts- onderzoek hadden onderworpen. De internationale zwembond had als enige van de negentien aan de Spelen deel nemende bonden bez,-",ar gemaakt te gen de sextest. MEXICO Een uitgelaten Neder landse gemeenschap bracht op de in de zon blakende cam po 2 van het prachtige hockey complex Mixhuca woensdagmiddag een spontane hulde aan het Nederlandse hockey-elftal, dat in een buitengewoon enerverende strijd met 2-1 Groot-Brittannië had verslagen, nadat een kwartier voor 't einde onze landgenoten nog een ach terstand van 0-1 hadden gehad. „Dit was nou weer eens een echt ouderwets Nederlands elftal", vertelde aanvoer der Jan Piet Fokker, bloemen stevig in de armen geklemd, breed lachend, ter wijl hij van alle zijden felecitaties in ontvangst moest nemen. Tientallen handen werden geschud, schouder klopjes uitgedeeld en iedereen felici teerde iedereen. De spanning, die schier ondraaglijk was geworden, was gebroken. Een technisch superieur Nederlands elftal was er dan toch in geslaagd een sterk verdedigend en zelfs afbraakhockey spelend Groot- Brittannië op de knieën te krijgen. „Dit houd ik niet vol zo", zei een dolgelukkige coach, Piet Bromberg, ter wijl hij op zijn hart wees. Het was ook inderdaad om er hartkrampen van te krijgen. Met het zweet in de handen hadden de talrijke Nederlanders, die de jongens met hun aanmoedigingen een geweldige morele steun gaven, gezien, hoe tenslotte Oranje toch zegevierde, nadat halverwege de tweede helft de door de Britten opgetrokken verdedi gingsgordel, met aanvoerder John3 Neill als de centrale figuur, van staal leek te zijn. Toen de Nederlandse druk steeds groter werd, schroomden de Britten zelfs niet hun toevlucht tot unfaire praktijken te nemen. Frans Spits kreeg terwijl hij op de grond lag, een klap met een stick van Andrew Trentham, die hierop door de Indiase scheidsrech ter voor vijf minuten van het spel werd uitgesloten. Buma moest zich na een klap op de kin, door dokter Willebrand laten verzorgen en ook Elffers moest een tik incasseren. Er werd tenslotte toch recht gedaan aan het met een grote inzet strijdende Nederlandse elf tal. Met zijn gelijkmaken en zijn ge weldige stuwkracht, die ertoe bijdroeg dat Buma zes minuten voor het einde het winnende doelpunt kon maken, werd Theo van Vroonhoven de grote held in de beslissende slag. Maar de hulde gold iedereen, die tot deze triomf had bijgedragen. De Britten, die vijf maanden geleden in Ilkley de kracht van het Nederlandse hockey hadden ondervonden onze landgenoten wonnen de wedstrijd toen met 1-0 hadden zich nu geod ge pantserd. Zij legden het zwaartepunt op de verdediging, waarin John Neill met zijn voortreffelijke spelinzicht de cen trale figuur was. Het werd al spoedig duidelijk, dat de Nederlandse voorhoe de, waarin de „sprinters" Hylkema en Thole waren vervangen door Buma en Ter Haar, weinig kansen zou worden gelaten. De eerste kans, die Buma met een voorzet voor zijn medespelers trachtte te creëren, werd onderschept door doelman Harold Cahill. Doordat de Britten hun defensie goed gesloten hielden en aanvallend nauwelijks kon den imponeren, speelde de strijd zich voor een belangrijk deel op het midden veld af. Het was over 't algemeen we- nig boeiend. Pas in de 23e minuut kreeg doelman Cahill het eerste schot te ver werken, dat kwam van de stick van Edo Buma. Er viel zelfs een Nederlands doelpunt, maar het werd afgekeurd. Nederland drong echter steeds meer aan. In de temposlag moest de Britten wel terug. De ene stormloop na de an dere beukte op de Britse verdediging, die in de 27e minuut, terwijl Cahill zijn doel was uitgekomen, zo in 't nauw kwam, dat men aan de noodrem trok. Zelfs de bal was spoorloos.... Neder land kreeg een strafbal toegewezen. Terlingen zou het vonnis voltrekken. Verbijsterd greep hij echter naar zijn hoofd. Hij pushte de bal naast. Onze landgenoten waren echter door deze tegenslag niet uit het evenwicht gebracht. Nog furieuzer werden hun aanvallen met een rush stichtte Frans Spits grote verwarring, maar op wonderbaarlijke wijze werd de bal toch nog weggewerkt en toen viel plotse ling de stilte.... Uit een van hun schaar se tegenaanvallen forceerden de Britten een strafcorner. John Neill kwam naar voren en zijn schot was welgemikt. Brederode zag het projectiel nauwe lijks: 0-1. Van de twee straf corners, die Neder land in de twee nog resterende minuten van de eerste helft mocht nemen, bleef de eerste zonder resultaat, terwijl de tweede in portefeuille bleef. De speel tijd was verstreken. Geladen begonnen de Nederlanders aan de tweede periode. De strijd speelde zich nu voornamelijk af op de Britse helft, waar Nederland oppermachtig was, maar voorlopig niet in staat openingen in de Britse verde digingslinie te forceren. James Deegan stopte Frans Spits, toen deze in een wervelende rush de weg naar het vijandelijke doel zocht. Doelman Cahill hield Arie de Keyzer van een treffer af. Het was voor onze landgenoten om wanhopig te worden. Zodra gevaar dreigde, speelden de Britten de bal bui ten de lijn en in de cirkel bundelden zij vrijwel alhun krachten. En toch zou de weerstand gebroken worden. Theo van Vroonhoven nam in de twintigste minuut uit een vrije slag de bal op de stick, slingerde zich langs enkele ver dedigers en schoot de bal onfeilbaar in: 1-1. Dit doelpunt gaf de Nederlanders nog meer inspiratie. Het heilige vuur leek nu pas echt ontstoken. Nederland kwam in „a winning mood". De Britten wakkerden het vuur nog meer aan door hun soms grove attaques, waarvan o.a. Frans Spits het slachtoffer werd. De dader", Andrew Trentham. moest vijf minuten het veld uit. De Nederlandse aanvallen, waren door de Britten ech ter niet meer te stuiten en zes minuten voor het einde gingen voor de tweede maal de sticks de lucht in, toen Van Vroonhoven voor de tweede maal de Britse linies oprolde en Buma de hem geboden kans benutte: 2-1. De vreugde kende binnen en buiten de lijnen geen grenzen.... Met een alles-of-niets-offensief trachtten de Britten de Nederlandse feestvreugde nog te verstoren, maar onze landgenoten hielden, zij het met een uiterste krachtsinspanning, de feestmuts op. De strafcorner, die Groot- Brittannië in d§ze periode nog kreeg toegewezen, werd nu als een luchtbal lon doorgeprikt... Na de derde speeldag in groep B van het Olympisch hockeytoernooi is Pa kistan nog ongeslagen, maar de Aziaten hebben woensdag een zeer zwaar exa men tegen de Australiërs moeien afleg gen. Na een ruststand van 1-2 wonnen de Pakistani de voor hen bijzonder moeilijke wedstrijd met 3-2. Pakistan en Australië bewezen voor 1000 toeschouwers opnieuw, dat Olym pisch hockey een harde sport is. Van beide ploegen werd een speler op het strafbankje geplaatst. Pakistan was technisch sterker, speelde gevarieerder maar strandde met de soms vernuftige aanvallen op de hard ingrijpende Australische verdediging, die zich voor treffelijk herstelde van de eerste klap. In de vierde minuut namelijk gaf Ras- jid de Pakistani een voorsprong. Het keiharde moreel van de Austra liërs bleek vooral in het tweede gedeel te van de eerste helft, toen de ploeg door snelle uitvallen de Pakistaanse achterhoede herhaaldelijk overtroefde en door Glencross en Riley een voor sprong van 2-1 nam. Na rust ontnam Tarik Aziz de Austra liërs al binnen een kwartier hun il lusies op winst, vijf minuten na rust bracht hij de gelijkmaker op zijn naam en tien minuten later maakte hij het winnende doelpunt. Kenia had het in de eerste helft erg zwaar tegen de fanatiek spelende Fran sen. In de tweede 35 minuten brachten Leo en Egbert Fernandez echter de overwinning bij de betere ploeg. De zwakke broeders uit groep B, Ma leisië, dat na drie gelijke spelen overi gens nog steeds ongeslagen is, en Ar gentinië deelden twee doelpunten. Ma leisië scoorde door Siow Ming in de achtste minuut het eerst, een kwartier later maakte Cogognini gelijk. Ook dit duel werd niet in de ware Olympische geest afgewerkt. Kort voor tijd werd de Maleisische rechtsbuiten Kuldip uit het veld gestuurd en de Argentijnse mid denvoor Jorge Sabbione moest na een klap in zijn gezicht naar een ziekenhuis worden gebracht. De stand in groep B: ACAPULCO Op de derde dag van de Olympische zeilwedstrijden in Aca- pulco is Nederland met een 19e plaats voor Verhagen in de FD's, een achttien de plaats voor Cor Groot in de Draken en een 21ste plaats voor Boudewijn Brinkhorst in de Finnen opnieuw ver der achter gebleven. Kansen op 'n me daille zQn daarmee vrywel. verdwenen. Bij de FD's behaalde Rodney Pattis- son zijn derde achtereenvolgende over winning. Hij staat echter wegens de dis kwalificatie in de eerste race pas op de derde plaats van het klassement, achter de zeer constant varende West duitser Libor en de Australiër Carl Ry- ves. Verhagen kon in het duel om de goede plaatsen in het geheel niet mee komen. Hij rondde de eerste boei in 21ste positie, maakte in het kruisrak naar de vierde boei nog wat goed, maar zakte aan-de-wind zeilend weer terug. Bij het ophalen van het zwaard in de haven van Acapulco bleek de plastic- laag over een lengte van meer dan een decimeter losgescheurd te zijn. Waarschijnlijk is dat gebeurd tijdens het slepen naar de start. Boudewijn Binkhorst had samen met reserve Frits Beck de mast van zijn Finnjol nog verder bijgeschaafd. De verwachte stevige wind bleef echter uit. Er was minder wind, maar daaren tegen een hogere deining. Dat hangt samen met de orkaan, die nu al enkele dagen lang in het Caraibische gebied woedt. Men verwachtte dat 's avonds een vloedgolf de haven van Acapulco zou bereiken. Uit voorzorg werden de zwaardere schepen (de Draken, Stars en 5,5 meter klasse) uit het water gehaald. Dat is bij Olympische zeilwedstrijden slechts in heel bijzondere gevallen toe gestaan. Pakistan 3 3 0 0 6 10—2 Nederland 3 2 0 1 4 9—7 Gr.-Brittannië 3 1 1 1 3 3—2 Australië 3 1 1 1 3 4—3 Maleisië 3 0 3 0 3 2—2 Kenia 3 1 1 1 3 3—3 Frankrijk 3 0 l 2 1 0—3 Argentinië 3 0 1 2 1 1—10 Na de vierde wedstrijddag ziet de medailleverdeling van de Olympische Spelen er als volgt uit: Land goud zilver brons Verenigde Staten 6 2 4 Rusland 3 1 4 Kenia 2 2 0 Roemenië 2 1 0 Hongarije 1 2 3 Groot Brittannië 1 2 1 West Duitsland 12 0 Japan 1 1 1 Australië 110 Iran 1 1 0 Polen 1 0 3 Frankrijk 1 0 1 Nederland 1 0 0 Oostenrijk 0 11 Oost-Duitsland 0 11 Ethiopië 0 1 0 Jamaica 0 10 Mexico 0 10 Zweden 0 1 0 Finland 0 1 0 Tunesië 0 0 1 Italië o 0 1 Tsj.-Slowakije 0 0 1 ADVERTENTIE gaf de nieuwe REMOVA 'n uitgekiend prettig mondstuk i en genoeg rookkanalen om licht v/'V-V*' ^te trekken en nooit bitter te 4 j worden. Brandt krijtwit. 2*7 Q-fc De finish van de 3000 meter steeple chase. Achter elkaar de Kenianen Bimott en Kogo en de Amerikaan Young HELSINKI Kuopio Palloseura, dat drie maal een landskampioenschap be haalde, heeft voor de eerste keer in zijn historie de Finse voetbalbeker ver overd. Kuopio versloeg te Helsinki in de finale van het bekertoernooi Kotka TP met 21 (1—0). Coby Buter MEXICO Vier Nederlandse meis jes bewogen zich woensdag bedacht zaam door het Olympische dorp. Zwemcoach Rob Kerkhoven, die alle speculaties rond de kwestie van zijn opvolging glimlachend uit de weg gaat, had Coby Buter, Klenie Bimolt, Ada Kok en Nel Bos volkomen rust voorge schreven. Het viertal moet vandaag de spits afbijten van het Olympisch zwem- programma op de 4 x 100 meter wis selslag. een nummer, dat van oudsher goed is geweest voor een medaille. Zo'n eerste wedstrijd, waarvan boven dien de series en de finale op één dag worden gezwommen, is van groot be lang voor de stemming in de ploeg. Kerkhoven heeft zijn ploeg de laatste weken in Mexico onderworpen aan een bijzonder zware training. „Ik heb geen andere keus. De andere zwemlanden, ook die van Europa zijn in zulk een verbluffend tempo vooruitgeschoten, dat wij ons geen moment van verslap ping kunnen veroorloven". De meisjes, die zich in de ochtend uren loszwommen in het miniatuurbad je van het Olympisch dorp, viel het nauwelijks op dat ze het dorp niet uit mochten. De gehele zwemploeg is al zo'n dag of veertien in het gebouwencomplex aan de insurgentes geconsigneerd. Ze hebben zich alleen buiten het hek bege ven voor training en het zien van een hockey- en een waterpolowedstrijd. „De stad ligt zo ver weg. Een uur in de bus zitten, zou hun vorm vast niet ten goede komen", aldus Kerkhoven. Nel Bos Enkele dagen geleden is bij onderlin ge "wedstrijden beslist, wie de plaatsen op de rugslag en schoolslag mogen be zetten. Coby Buter won daarbij gede cideerd van Coby Sikkens en Bep Wee- teling. Klenie Bimolt wees zowel Mar jan Janus als Henny Pentermann te rug. De tijden waarin dat gebeurde, heeft de hoop op een goed resultaat echter stellig niet vergroot: Buter 1.10.8 en Klenie Bimolt 1.21.5. Dat is zelfs iets slechter dan bij het tijdzwem- men van anderhalve week geleden, toen de periode van zware training werd afgesloten. De gespecialiseerde snelheidstraining, die daarna \rolgde, heeft bij deze zwemster dus nog wei nig effect gehad. De 4 x 100 meter wisselslag is tot in het verre verleden een voor Nederland succesvol nummer geweest. Bij de Spe len van Tokio nog behaalde het viertal Korrie Winkel, Klenie Bimolt, Ada Kok en Erica Terpstra zilver achter de on genaakbare ploeg van dé Verenigde Staten met een tijd van 4.37.0. Twee jaar later in Utrecht behaalden Coby Sikkens, Gretta en Ada Kok en Toos Beumer de Europese titel met 4.36.4 en zelfs begin dit jaar nog, bij de zes- 1 and en wed st ri j d in Stockholm, vestig den Coby Buter, Klenie Bimolt, Ada Kok en Nel Bos met 4.35.0 een nieuw Europees record. Dat zou voldoende moeten zijn voor het bereiken van de finale. Maar ligt de zaak zo? De ploeg van Stockholm dankte het resultaat grotendeels aan de weergaloze snelheid van Ada Kok, die op dat moment ruim vier seconden sneller was dan wie ook in Europa. Inmiddels hebben vlindtr- slagzwemsters uit Oost-Duitsland, Zuid- Slavië en West-Duitsland een groot deel van die achterstand ingelopen. Het lijkt twijfelachtig of Ada opnieuw in staat is de zwakte van Nederland op de schoolslag te compenseren. In Tokio kon Kiende Bimolt, hoewel langzamer dan twee jaar tevoren bij de Europese kampioenschappen van Leipzig, nog re delijk meekomen. Sindsdien zijn de schoolslagzwemsters in andere landen sneller geworden en is Bimolt zelf weer wat verder teruggevallen. Het na delig verschil met een Uta Fromater van West-Duitsland, een Bjedov van Zuid-Slavië een McClements van Australië bedraagt momenteel vijf vol le seconden... Dat is vrijwel niet goed te maken voor een Ada Kok, in welke supervorm ze vandaag ook verkeert. De overige twee Nederlandse meis jes: Coby Buter en Nel Bos mogen op rug- en vrije slag geen grotere aspira ties koesten dan dat zij de concurren tie ongeveer kunnen volgen. Al met al is de ploeg, die in april van dit jaar nog werd beschouwd als een redelijke kandidaat nu zelfs lang niet meer ze- Ada Kok Klenie Bimolt ker van een plaats in de finale. Nederland bindt vandaag in de twee- serie de strijd aan' met onder meer Australië, dat met Watson, Playfair, McClements en een nog aan te wijzen vrijeslagzwemster een zeer sterke ploeg op de been brengt, het vanouds gereputeerde Hongarije, dat in Judith Turoczy een laatste zwemster van for maat bezit, het verrassend naar voren gekomen Zuid-Slavië (Gasparac, Bje dov, Boaban en Segrt) en West-Duits land. Een of twee van die landen moet Nederland beslist achter zich houden, wil men een kansje op de finale behou den. Want in de andere series starten onder meer de Verenigde Staten, Rus land en Oost-Duitsland. Op het programma van vandaag staat verder het torenspringen dames en de 4 x 100 meter vrijeslag heren, waarin Nederland geen vertegenwoordigers heeft. Vrijdag komen Nel Bos, Mirjan van Hemert en Toos Beumer aan de start op de 100 meter vrije slag, waar voor niet minder dan 64 zwemsters staan ingeschreven. Marjan Janus zwemt die dag de 100 meter schoolslag. Klenie Bimolt beperkt zich tot de wis selslag-estafette en het persoonlijke 200 meter nummer. Zaterdag tenslotte doet Ada Kok tenslotte een eerste ur ging de te verwachten Amerikaanse zwephegomonie te doorbreken op de 100 meter vlinderslag. „Er zijn vier kandidaten voor drie medailles", al dus coach Kerkhoven. „Ada zal het te gen drie Amerikaantjes moeten opne men. Psychologisch is ze daarbij na tuurlijk in het nadeel. Maar ik ben er van overtuigd, dat ze er alles aan zal doen om te winnen". India's verzoek aan de Ver. Staten om de interzonefinale in San Juan (Por to Rico) niet op 9 november te laten beginnen, maar een week later, is af gewezen. De data blijven dus: 9, 10 en 11 november. India komt met dezelf de spelers, die in de halve finale West- Duitsland bedwongen: Ramanathan Krishnan, Jaideep Mukerjea en Prem- jit Lall. I

De Vallei | 1968 | | pagina 12