Veenendaals - dagblad Huur heffing door de Kamer met 82-58 geaccepteerd Amendementen maakten ontwerp aanvaardbaar Buiten Prins bezocht generaal in gevangenis K.B.V. bepleit zorgvuldig N.S.-personeelsbeleid SOVJET-LEGER HOUDT PRAAG AAN DE B AND" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onderonsje van vader en dochter in Mexico Versteeg Versteeg Versteeg „Mond- en klauwzeerepidemie zou thans een ramp zijn" DRINGEND PLEIDOOI VAN MINISTER SCHUT TROK DE TWIJFELAARS OVER DE STREEP: Soldaat verongelukt in Duitsland Nobelpri js voor geneeskunde gaat naar d)'ie Amerikanen Vuurgevecht in Jordaanvallei WETENSCHAPPELIJK SUCCES BEKROOND Verdrag ondertekend 11 Kleine duikboot gezonken Van tank gevallen Berlijnse afdeling N.P.D. ontbonden Strenge straffen voor Spaanse studenten Minder wind Voor LANGE LAARZEN Notekrakersmenu VIJFTIEN MILLE EXPERIMENT OVERCOMPLEET ERNSTIGE ZAAK" DANKBAAR PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES: de bijpassende TAS LEDERWAREN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 17 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 245 DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp Huurders- bijdragen met 82 tegen 58 stemmen aanvaard. Huurders met een inkomen van vijftienduizend gulden of meer. die in woning wetwoningen of goedkope particuliere huizen wonen, zullen een heffing moeten betalen. Tegenstanders waren de socialisten, D'66, de Groep-Aarden, de Groep-Koe- koek van de Boeren, de communisten, pacifisten en de KVP-ers C. F. Kleis- terlee en A. C. M. Weijters. Zes amendementen hebben het oor spronkelijke wetsontwerp zodanig ver anderd, dat ook de hele fractie van de CHU en bijna alle KVP-ers er uiteinde lijk achter konden gaan staan. Aan- HOHNE Tijdens een oefening van het 41ste Pantser-infantcriebataljon op het oefenterrein bij Hohnc (West- Duitsland) is gistermorgen de 20-jari ge dienstplichtig soldaat D. Kooren uit Rotterdam om het leven gekomen. Hij sloeg met zijn jeep over de kop en was op slag dood. AMSTERDAM Op de Apollolaan bij de Rubensstraat in Amsterdam-Zuid is gisteravond de 24-jarige studente B. Luth, toen zij plotseling de rijweg over stak, aangereden door een personenauto. Een uur later is zij in het Wilhelmina- Gasthuis overleden. EINDHOVEN. Gisteravond om half zes is op de Achtseweg de 52-jari- ge bromfietser H. J. M. Siebers uit Zeelst aangereden door een autobus uit Eind hoven. Hij was op slag dood. UTRECHT De driejarige Peter de Jong uit Bunschoten is gistermiddag omstreeks half drie bij een verkeerson geluk overleden. Het jongetje was voor de ouderlijke woning aan de Zuiderzee- laan in Bnuschoten aan het spelen, en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De chauffeur van een pas serende vrachtauto probeerde nog het kind te ontwijken; het kwam echter on der het rechterachterwiel terecht en was vrijwel op slag dood. ADVERTENTIE Hoofdstraat 54-56 - Veenendaal 5 yX/c.ar blijven de denne-eksters na - hun grote verhuizing? De leek is E geneigd te veronderstellen, dat ze te- E gen de broedtijd wel weer koers zul- 5 len zetten naar het noorden van Eurazië, hun ware vaderland, dat ze naar men aanneemt wegens overbe- volking en voedselnood hebben veria- ten. Ouderen zijn daar nog niet zo ze- ker van en veronderstellen, dat er exemplaren zullen achterblijven, wat vroeger bij zulke invasies ook wel is gebeurd (Scandinavië en Duitsland), E doch in Nederland hebben nimmer no- tekrakers gebroed. Sommige natuur- E historici hebben geopperd, dat vele de- zer vogels zich niet kunnen aanpassen s bij de veranderingen in menu, klimaat E en biotoop, zodat ze verzwakken en de lange reis huiswaarts niet meer kun- E nen maken en te gronde gaan. De ka- E davers worden door naalden en val- lend blad spoedig aan het oog onttrok- ken, zodat sectie op maag en krop veelal achterwege blijft. Het schijnt echter, deze pessimistische kijk ten spijt, dat de dieren als typische kraaien, zijnde immers alleseters E zich behoorlijk kunnen schikken naar de veranderde omstandigheden. Ik S sprak iemand, die er een met 'n muis 5 in de snavel in een boom zag zitten en in Oudermirdum vrat er een zo'n kna- gertje met huid en haar op. Veel be- richten zijn er over het eten van mie- ren en wespenraat; de nesten werden met de snavel uitgegraven. Bramen en wilde bosframbozen, lijsterbessen en zelfs pruimen werden evenmin ver- smaad. Voorts uiteraard hazelnoten en vankclijk had het er naar uitgezien, dat in deze fracties nogal wat tegen standers zouden schuilen. Minister Schut had er in zijn verde diging met klem op aangedrongen het ontwerp aan te nemen. „Ik heb het no dig voor mijn beleid, maar ik begrijp dat het een moeilijk verteerbaar brok voor de Kamer is". Daarom stond hij ook soepel tegenover de ingediende amendementen. Sommige ervan lagen hem zwaar op de maag. maar hij wil de zich er niet tegen verzetten. „De regering heeft begrip getoond voor uw verlangens en ze hoopt dat u haar nu zult steunen", zei de minister. Dat deed de Kamer ook. Een belangrijke wijziging in het oor spronkelijke ontwerp is. dat de mini mumgrens voor de bijdrage voor 1969 is verhoogd van 12.600 tot vijftiendui zend gulden. Ir. Schut had alleen de huurders van woningwetwoningen willen belasten, maar ook daar wilde de Kamer niets van weten. Ook de goedkopere gesub sidieerde huizen vallen nu onder de nieuwe wet. Men zie ook elders in deze editie. STOCKHOLM Dc Nobelprijs 1968 voor geneeskunde en fysiologie Is toe gekend aan drie Amerikanen. Het zijn de pro cesoren Robert Holley (46). Har Gobinri Kborana (46) en Warren Niren- berg (41). Zij kregen samen de prijs van 350.000 Zweedse kronen (een kwart miljoen gulden) voor hun „interpreta tie van de genetische code en haar functie in de synthese van proteïnen." Het besluit voor de toewijzing van de prijs werd genomen door het Zweedse koninklijke instituut Caroline voor fy siologie en geneeskunde. Dit deelde mee dat de drie geleerden onafhanke lijk van elkaar hadden gewerkt, maar dat hun onderzoekingen hadden geleid tot de oplossing van een gemeenschap pelijk probleem. Professor Nirenberg, die is verbon den aan het Nationaal Hartinstituut in Bethesda, Maryland, begon zijn onder zoek met een zeer eenvoudig experi ment en hierdoor kon hij komen tot een verduidelijking van de genetische code. aldus het Zweedse instituut. Dr. Khorana, die in Raipoer (India) werd geboren en die is verbonden aan de universiteit van Wisconsin had even als professor Holley van de Cornell- universiteit van New York, de fijne structuur van de genetische code on derworpen aan een onderzoek. Beiden waren gekomen tot een verklaring hoe deze door de cel wordt gebruikt bij de biosynthese van proteïne. Professor Warren Nirenberg kreeg in 1965 de Nationale medaille voor de we tenschap van president Johnson. Prins Bernhard op de foto op een Olympische tribune in ge sprek met prinses Irene heeft gis termiddag in Mexico-stad een bezoek van ruim een half uur gebracht aan ex-generaal Humberto Marilles. De oud-generaal zit gevangen, omdat hij drie jaar geleden de bestuurder van een vruchtwagen neerschoot nadat deze zijn auto had aangereden. De oud-generaal werd hiervoor tot twin tig jaar veroordeeld. Prins Bernhard ging op bezoek, om dat Humberto Marilles de eerste Mexi caan is die ooit Olympisch goud heeft gewonnen Dat was tijdens de Spelen in Londen, in 1948 op het concours hippique. Volgens enkele Mexicaanse kranten heeft prins Bernhard ook een verzoek schrift om gratie voor Humberto Ma rilles ondertekend. De petitie, waar onder talrijke vooraanstaande Mexi canen hun handtekening hebben gezet, is gisteren overhandigd aan president Gustavo Diez Ordez en aan de mi nister van Defensie. De Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag was gisteravond niet op de hoogte van het bezoek van de Prins aan de oud-generaal. AMMAN Israëlische en Jordaanse strijdkrachten hebben gisteren veertig minuten lang op elkaar geschoten in het noorden van de Jordaanvallei. In de Jordaanse hoofdstad Amman werd gezegd, dat de Israëliërs het vuur zou den hebben geopend met middelzware machinegeweren en artillerie. Er wer den geen gewonden gemeld. UTRECHT Een uiterst zorgvuldig personeelsbeleid, een zo groot mogelijke in breng van sociale deskundigheid in de beslissingen aan dc top en garanties voor een aansprekend sociaal beleid aan het personeel, zijn in de komende moeilijke jaren voor de Spoorwegen geen overbodige luxe, maar een broodnodige basis om te komen tot de best mogelijke aanpassing van het personeel aan de zware eisen, die de veranderende situatie stelt. Dit betoogde vanochtend de voorzit ter van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Katholieke Bond van Vervoer personeel, de heer J. H. Schroër, tij dens de in Utrecht gehouden buitenge wone algemene vergadering van deze bedrijfsgroep. De K.B.V. meent, dat voor verster king van de sociale deskundigheid aan de top van het spoorwegbedrijf ruimte ontstaat door het aanstaande vertrek van een aantal van de hoogste func tionarissen. Garanties aan het perso neel ziet. de K.B.V. het liefst vastge legd in een sociaal statuut, een onder deel van de cao, waarin de factor ar beid wordt geregeld. In een onderneming, waarin het per soneel gevraagd wordt zich tot het uiterste in te spannen, dient te wor den gewaakt tegen het lopen op het scherp van de snede. De heer Schroër vreest, dat de betekenis van de problematiek, die voor het perso neel wordt opgeroepen, wordt onder schat en dat de grenzen van de span kracht van het personeel te dicht worden benaderd en overschreden. Hij dacht daarbij onder meer aan de opvattingen van de dienst exploitatie van de spoorwegen over de bezetting van de plaasen op het middelbare ni- yeau (taakgroep 9), die tot een belang rijk kwalitatief overcompleet leiden. Ook noemde hij de langdurige onze kerheid die wordt opgeroepen bij ingrij pende reorganisaties, waarbij eigen taak en status van het personeelslid op het spel staan. Voorts de soms wat het hierlandse menu weten te voegen z en of volgens het oordeel der omi- E E thologen er nochtans velen het E loodje zullen leggen, staat nog te be- E S zien. S 17 okt. 1968 A. B. Wigman laiiiaiiaiaaiaaiHiii 0 De drie Amerikaanse hoogleraren, aan wie gisteren gezamenlijk de Nobelprijs 1968 voor geneeskunde en fysio logie is toegekend. Van links naar rechts: Warren Nirenberg (41), Har Gobind Khorana (46) en Robert Holley (46) enge interpretatie in de praktijk van in het overleg gemaakte afspraken en de beknibbeling op franjes van sommige secundaire en tertiaire arbeidsvoor waarden. De KBV heeft zijn bezorgdheid over deze gang van zaken reeds via de per- soneelraad kenbaar gemaakt. Dc heer Schroër zei verder nog, dat de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Katholieke Bo d van Vervoersperso- neel een mogelijke opneming van de categorale Federatieve Spoorweg Vak vereniging (F.S.V.) in de personeel- raad van de Nederlandse Spoorwegen een ernstige zaak vindt. De KBV heeft meer dan 40 jaar mee gewerkt om de overlegstructuur bij de NS te scheppen en te verbeteren. Al is de tevredenheid daarover niet zonder reserve, toch meent de KBV te mogen stellen, dat die structuur vruchtbaar is gebleken om resultaten te bereiken. Aan die overlegstructuur en aan de inhoud van het overleg zou ernstig af breuk worden gedaan, als daarin de geest van de FSV doordringt, zoals die zich tot nu toe heeft gemanifesteerd. De heer Schroër maakte deze kantte kening bij de tegemoetkomende hou ding van de spoorwegdirectie tegen over de FSV, terwijl op hetzelfde mo ment een vijf man sterke FSV-delega- tie in het hoofdgebouw van de Spoor wegen een eerste gesprek voerde met de spoorwegdirectie. De heer Schroër meent, dat een vak beweging als de F.S.V. die gericht is op het enige en individuele groepsbe lang, met voorbijzien van de samen hang van het geheel, in een wereld an no 1968 getuigt van een beperkte visie op de mens. PRAAG De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakye hebben gisteravond in Praag een verdrag over de „voorlopige stationering" van Sovjetrussische troe pen op Tsjechoslowaaks grondgebied ondertekend. In een toespraak zei dc Tsjechoslowaakse minister-president Cernik: „Wy zyn ervan overtuigd, dat ons volk, welks geschiedenis door een ononderbroken stryd tegen de expansionis tische en agressieve bemoeiingen van de Duitse imperialisten wordt gekenmerkt, zal begrypen, dat in deze verdeelde wereld onze veiligheid alleen in de familie van socialistische landen en in een hecht verbond met de Sovjet-Unie gegaran deerd kan zijn. De Sovjetrussische premier Kosygin zei bij de ondertekening, dat het ver drag de onschendbaarheid van Tsje- cho-Slowakije en van de gehele socia listische gemeenschap verzekert. Zo lang de NAVO bestaat moeten wij het Warschau-pact versterken. Hij merkte op, dat de socialistische landen erop vertrouwen, dat het normaliseringspro ces in Tsjecho-Slowakije zal voortschrij den en dat het volk niet zal toestaan, dal dit proces door anti-socialistische kracHten wordt tegengehouden". Bijzonderheden van het verdrag zijn nog niet bekend. Eerst moet het nog door de parlementen worden ge ratificeerd. Dat van Tsjecho-Slowa kije komt morgen bijeen. Na de ondertekening deelde Kosy gin mee, dat het grootste gedeelte van de Sovjetrussische troepen in de komende maanden zal worden terug getrokken. De bezettingstroepen van de andere Oostbloklanden zullen ge heel verdwijnen. De Russen hebben hun dankbaarheid voor dc Oostduitse hulp bij de bezetting van Tsjecho-Slowakije betuigd in een brief, die ondertekend was door maar schalk Kosjevoi, aldus deelt het officië le persagentschap ADN vandaag mee. Het ADN verklaarde: „Het opperbe vel van de eenheden van de Sovjet- strijdkrachten, tijdelijk gestationeerd in de Duitse democratische republiek, dankt de staatsraad, de regering en al le arbeiders in de DDR voor de grote steun, die de Sovjet-troepen werd ver leend, bij het vervullen van hun inter nationale plicht jegens het Tsjechoslo waakse volk in de strijd tegen de con tra-revolutie". In de brief werd Oost-Duitsland „een ware vriend van de Sovjet-Unie en een betrouwbaar en volledig bevoegd lid van de socialistische gemeenschap ge noemd". aldus het ADN. „De militaire raad van de eenheden der Sovjet-strijdkrachten koestert ho ge achting voor hot optreden van de troepen van het nationale volksleger, die samen met d» soldaten van de Sov jet-strijdkrachten en de andere verbon den legers (Polen. Hongarije en Bulga rije) eervol hun plichten vervulden voor de bescherming van de socialistische verworvenheden van het Tsjechoslo waakse volk", aldus de brief. YVOODSHOLE (Massachusetts) De Amerikaanse diepzccduikboot „Alvin" is gisteren in de Atlantische Oceaan gezonken, 193 km ten zuiden van Kaap Cod, zo heeft het oceanografische in stituut van YVoodshole bekendgemaakt. De Alvin, die drie man kan vervoe ren, had geen bemanning aan boord op het ogenblik, dat de kabel brak, die haar verbond met het „moederschip". Dit gebeurde tijdens de lancering van het vaartuig. De Alvin zonk onmiddellijk, want de cabine was niet gesloten. Zij ligt op een diepte van 1400 meter. De gezonken duikboot, die in 1965 werd vervaardigd, heeft in 1966 de kernbom gevonden, die vóór de Spaan se kust in de Middellandse Zee was te rechtgekomen. Voor de Amerikaanse marine wor den thans twee duikboten van het type Alvin gebouwd. VLAARDINGEN Woensdagmiddag is op het terrein van „de nieuwe ma- tex" in Vlaardingen de 32-jarige lasser J. Kweekei uit Spijkenisse, die aan het werk was op een in aanbouw zijnde tank. van een hoogte van elf meter ge vallen. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. UTRECHT De afgelopen week is de helft van alle varkens, die in het binnen land werden aangeboden, geëxporteerd. Deze op zichzelf zeer verheugende situa tie gaf de heer S. Homburg woensdag op de openbare vergadering van het pro- duktschap voor Vee en Vlees in Utrecht aanleiding tot een ernstige waarschu wing tegen de gevaren van besmettelijke dierziekten. Als er in ons land mond- en klauwzeer zou uitbreken en de importerende landen zouden hun grenzen voor onze varkens sluiten, zou dat niet minder dan een ramp betekenen. De binnenlandse markt kan namelijk onmogelijk het dubbele van het normale aantal varkens opnemen. Grenssluitingen moeten, volgens de heer Homburg, dan ook tot elke prijs wor den voorkomen. Hij meent, dat de veterinaire dienst al moet ingrijpen als er bij voorbeeld in Duitsland op vrij grote afstand van onze grens mond- en klauwzeer uitbreekt en dat men niet moet wachten met het nemen van maatregelen tot de ziekte al dicht bij de grens is gekomen. Ook drong hij aan op het grondig ont smetten van veewagens, met name van de wagens, die levende dieren naar het buitenland brengen en daar op de boerderijen komen. ADVERTENTIE Bij uw SCHOENEN altijd Hoofdstraat 54-56 Veenendaal WEST-BERLIJN Het bestuur van de Westberlijnse afdeling van de uiterst rechtse „Nationaldemokratische Partei Deutschlands", heeft in de afgelopen nacht besloten de Westberlijnse afde ling van de partij te ontbinden, om een eventueel verbod door de westelijke ge allieerde bevelhebbers te voorkomen. De regerend senaat van West-Berlyn had daartoe een verzoek ingediend, van wege het veiligheidsresico dat de partij voor West-Berlijn betekent. MADRID Een Madrileense recht bank heeft gisteren twee meisjesstu denten tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan illegale propaganda en het organiseren van clandestiene bijeenkomsten. Voorts moeten zij elk een boete van ongeveer 1000 gulden betalen. De vonnissen schijnen bedoeld te zijn als een ernstige waarschuwing voor de studenten, die het ai twee jaar bij de monstraties tegen het bewind van Fran co met de politie aan de stok hebben. In Madrid verwacht men een felle re actie van de studenten. Er werden dinsdag al illegale bijeenkomsten ge houden. De Spaanse schrijver Antonio Men- chaca Careaga is tot een half jaar ge vangenis en 1250 gulden boete veroor deeld wegens publikaties in een links katholiek tijdschrift van een artikel, waarin hij pleitte voor de vorming van een politieke oppositie in Spanje. Hel is in Spanje verboden „valse of ge vaarlijke" berichten te publiceren en de beginselen van het bewind te kriti seren. ADVERTENTIE Nu ook Hoofdstraat 54-56 Veenendaal gen hogedrukgebied boven Frank rijk en de Alpen verplaatst zich langzaam zuidwaarts, terwijl een de pressie boven het noorden van de Noordzee snel wegtrekt naar het oosten. Grote luchtdruk stijgingen in de om geving van Schotland kondigen het ontstaan van een nieuwe en krachtige rug van hoge luchtdruk aan, die zich vrijdag waarschijnlijk zal uitstrekken van het zeegebied ten oosten van IJs land tot langs de Engelse oostkust. Boven Frankrijk zal deze rug aan sluiting krijgen bij hel daar aanwezige hogedrukgebied. Het gevolg van deze ontwikkeling zal zijn, dat de westelijke stroming bij ons naar noordwestelijke richting ruimt, waarbij nog iets koudere lucht wordt aangevoerd, terwijl later de wind belangrijk zal afnemen en dan ook de buiigheid onderdrukt wordt. De koudere lucht zal nu geleidelijk ook naar Zuidoost-Europa doordrin gen, waar woensdag nog maximum temperaturen van omstreeks 20 gra den voorkwamen. Maar in Spanje en Zuid-Italië blijft het nog vrij warm na jaarsweer. Morgen: Zon op: 07.10 onder: 17.40 Maan op: 02.19 onder: 16.37

De Vallei | 1968 | | pagina 1