MET PETITIE NAAR GEMEENTE Handtekeningenactie in E derveen voor behoud van brandweer is groot succes Kans bestaat dat bevolking zelf korps gaat oprichten VALLEI? Belt 10550 11079 KASTEEL BROEKHUIZEN NAAR KUREMA Eerste bank in Ederveen Maandag gaat nieuwe Raiffeisenbank open DE VALLEI Veiling Septer Tiel Neem nu een abonnement op j Dorp op stelten Brandweer Herfstexcursie in bossen van ,de Dikkenberg' De hr. Blaaunend raat benoemd tot erelid van „Valleiruiters" Poging tot inbraak Politie pakte vier uitbrekers Veertien dagen spaarvoordelen Slippartij bij uitwijkpoging Honderd bonnen voor te hard rijden VEILING KESTEREN Feest DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 - AA N U HET WOO 2' Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie In het bijzonder rustige dorp waar ik mij sinds enige maanden heb geves tigd, is de laatste weken iets aan de hand waardoor eerder gesproken kan worden van een dorp op stelten. Uit al lerlei bronnen komen berichten en ge ruchten volgens welke de Vrijwillige Brandweer te Ederveen per 1 januari zou worden opgeheven. Dit figuurlijke vuurtje wordt nog aangewakkerd door dat niet precies bekend is wat er gaat gebeuren en voor geruchten dus goede voedingsbodem aanwezig is. Hoewel enkele terzake deskundigen op verschillende plaatsen hun persoon lijke mening al gegeven hebben, komt het er vooralsnog dacht ik, in de eerste plaats op aan wat bet hoogste bestuurs orgaan der gemeente, de gemeente raad in deze denkt te gaan doen. Daar ik nogal politiek genteresseerd ben, meen ik mè te herinneren dat bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen door alle partijen gespeculeerd werd op de medewerking van c» bevolking bij de instandhouding van bestaande en het opzetten van nieuwe zaken. Zoals over al in ons land zal dat ook in Ede het geval geweest zijn. Alleen al om het enkele feit dat in het grootste deel van ons land de bevolking niet tot daadwerkelijke gemeenschaps taken te krijgen is, zou het bijzonder jammer zijn als een hier WEL actieve bevolking uit een eventuele opheffing van de brandweer zou moeten afleiden dat in de gemeente Ede burgerzin en verantwoordelijkheidsgevoel t.o.v. de gemeenschap niet op prijs gesteld wor- dn. Daarom ook dacht ik kunnen wij blij zijn met de opmerking van een raadslid uit Ederveen die zei de kwestie zake lijk te zullen bekijken, omdat ik er van overtuigd ben dat in het program van zijn partij, zo goed als in dat der ande re partijen passages over inspraak en activering staan. Welnu, zich houdende aan dit ook za kelijk opgestelde program zal dit raads lid zeker niet voor opheffing zijn, even min als de meeste andere raadsleden. Hoewel ik op het Brandweertechni- sche vlak een volslagen leek ben is het mij bekend dat ingevolge de Brand weerwet 1952 aan het gemeentebestuur de zorg voor de brandveiligheid binnen de grenzen dier gemeente is opgedra gen. Evenwel ook. dat volgens art. 5 van bedoelde wet alle wijzigingen in de or ganisatie aan de Rijksinspectie van het Brandweerwezen ter goédkeuring moe ten worden voorgelegd. Mijn probleem: zou deze Inspectie uit. het oogpunt van de uitgestrektheid van de gem. Ede, hiermede akkoord kunnen gaan? Zeker niet wanneer zij uitgaat van de algemeen in het brand- v/eerwezen aanvaarde stelling dat bin nen 7 minuten r.a melding water gege ven moet kunnen worden. Mocht even wel de raad der gemeente Ede toch tot opheffing besluiten, dat zou mis schien een hearing, waarin aan brand weer alsmede aan de rest van de be volking uitleg van het hoe en waarom van de zaak kan worden gedaan aan beveling verdienen. Gezien de moderne aanpak van de gemeente op een aantal andere terrei nen. ben ik overtuigd dat het houden van een dergelijke hearing ook in deze zaak verhelderend zou kunnen werken. Met dank voor plaatsing, W. Roelofsen, Azaleastraat 5, Ederveen. Naar aanleiding van de plannen van B. en W. van Ede om de Vrijwillige Brandweer van Ederveen per 1 ja nuari 1969 op te heffen, zou ik de vol gende punten even aan willen halen. De Brandweer van Ederveen zou men in plaats van op te heffen, uitbreiden moeten rtiet handblusapparaten en persluchtmaskers enz. daar die er in Ederveen er al jaren hadden moeten zijn. Alle respect voor de brandweer van Ede en Lunteren, maar ze kunnen on mogelijk binnen 4 a 5 minuten op de plaats van de brand zijn, onver schillig waar die in Ederveen ook is. Als ze er in 10 minuten kunnen zijn, zijn ze al zeer snel. Nu kan men wel zeggen wat brandt, is toch niet meer te redden, maar wat nog niet brandt en wat zou men zeg gen als er gered moet worden onder dekking van een of twee stralen (bij voorbeeld een mens) is dan die f 60.000 niet goed besteed voor een wagen aan Ederveen met zijn vele boerderijen met rieten daken, want als dat eens moest gebeuren dan is de brandweer van Ede of Lunteren te laat, daar kan de brandweer van Ede of Lunteren niets aan doen, want ze kunnen onmogelijk eerder ter plaatse zijn dan de brand weer van Ederveen. Dat er in Ederveen een andere wa gen moet komen is een ding dat zeker is. want die had er ook al jaren moe ten zijn. Goede brandweermannen, en die hebben ze in Ederveen, willen zo snel mogelijk op de plaats van de brand zijn. En dat kan met een wagen die ze nu hebben nooit. De gemeente Ede zal er toch een wagen bij aan imoeten schaffen, volgens de krantebe- richten. Deze wagen kan dan beter ln Ederveen staan dan in Ede. Als de plannen van B. en W. van Ede toch doorgaan om de Brandweer van Ederveen. die al 34 jaar bestaat toch op de heffen, hoewel Ederveen de laat ste jaren zeker 35 40 procent meer inwoners heeft gekregen, vrees ik voor de eerste brand in het jaar 1969 van een beetje omvang. Er is een spreekwoord dat luidl „Als het kalf verdronken is, dempt me» de put". Het is onverantwoordelijk dat in praktijk te laten gaan. Met dank voor de plaatsruimte. Een vrijwillige brandweerman. (Naam en Adres bij de redactie bekend). EDERVEEN In de loop van de volgende week /al een groep Ederveners het college van burgemeester en wethouders van Ede een petitie aanbieden na mens de bevolking van Ederveen, waarin wordt verzocht de plaatselijke brand weer te handhaven. In de eerst volgende raadsvergaderiing van Ede komt na melijk het voorstel van B. en W. ter tafel betreffende de opheffing van de vrijwillige brandweer in Ederveen. De bewoners van Ederveen zijn door dit voorstel erg verontrust en zijn meteen een handtekeningen-actie begonnen om de brandweer voor Ederveen te behouden. De actie heeft een stormachtig suc ces. De heer L. M. de Frel is een van de ongeveer veertig mensen, die het ini tiatief hebben genomen een actie op touw te zetten. De heer De Frel ver telt dat de plaatselijke vrijwillige brandweer juist een nieuwe auto nodig heeft. Omdat dit in de gemeenteraad behandeld moest worden is men gaan bekijken, of die brandweer niet opgehe ven kon worden. Volgens de heer De Frel kan dat niet. „Ederveen heeft een geweldige bevol kingsaanwas. Deze plaats heeft zelf een brandweer nodig. De brandweer uit Ede of Lunteren kan nooit snel ge noeg ter plaatse zijn". Hij rekent voor, dat men voor het uitrukken vier minu ten nodig heeft en voor het rijden van Ede of Lunteren naar Ederveen zes a zeven minuten. Dat betekent dus tien twaalf minuten in totaal. „Maar zeg dat ze vijf minuten later komen. Dan kan dat nog funest ziin", aldus de heer De Frel. Ook De Klomp ressorteert onder de brandweer van Ederveen. Daarin is ook De Klomp bij de handtekeningen-actie betrokken. „Het is een enorm succes", aldus de heer De Frel. Hij heeft de stand van het ogenblik nog niet ge teld, „maar ze zullen er wel van opkijken!" verzekert hij. Volgende week gaat men met de handtekeningen lijst naar B. en W. van Ede, „Als men ons tenminste wil ontvangen". Zo tussen de regels door kan men uit de woorden Van de heer De Frel wel opmaken dat hij, ondanks het grote succes van de actie, toch nog niet zo overtuigd is van de uitwer king. „Ik weet niet of het succes zal hebben. Ik ben bang van niet", zegt hij. Brandweerdeskundigen uit Utrecht hebben onlangs vastgesteld, dat de brandweer van Ede nog effectief te werk kan gaan tot de Meikade. „Zie je wel" zeggen nu vele Ederveners, „dat is *t bewijs dat er hier 'n brandweer moet zijn. Stel je voor dat er brand uit breekt helemaal aan de andere kant van It HENEN* De VVV-Rhenen orga niseert zaterdag. 19 oktober een herfs<t- wandeling in de bossen van „De Dik- kenberg". De excursie staat onder lei ding van de Veenendaalse veldbioloog Adriaan P. de Kleuver. De excursie- leider zal onder andere iets vertellen over de vermaarde Rhcnense tabaks cultuur uit de verleden tijd. De start van de wandeling is op de Oude Veenendaalsegrindweg ter hoogte van de boswachterswoning van „De Dik- kenberg". bij de gerestaureerde tabaks- schuur. Belangstellenden worden om 13.30 uur op dit punt verwacht. Deel nemers. die per bus willen komen moe ten uitstappen bij de bushalte „De Dik- kenberg" aan de Cuneraweg. Degenen die uit de richting Utrecht komen stap pen over op de NBM busdienst Arn hem - Amersfoort (lijnen 60 en 64) bij de bushalte Herenstraat te Rhenen. De bussen richting Amersfoort en Veen en daal vertrekken daar om 12.45 uur. Tot 17.30 uur dan «ven a.u.b. Van 17.30- 19.30 uur dan brangan wij ham nag I Alleen voor Vaenandaal 't Zaterd. van 16.30-17.30 uur Ederveen. De Meikade is trouwens nog niet eens Ederveen". De heer De Frel is er vast van over tuigd, dat Ederveen een eigen brand weer moet hebben: ..Er is hier zoveel brandgevaar. Denk alleen al eens aan die talloze hooibergen, die overal in Ederveen te vindén zijn. Als er ergens brand uitbreekt moet er trouwens met een de brandweer bij zijn, al is het al leen al om de belendende percelen nat te houden. Er kan geen minuut verlo ren gaan". Geruchten doen de ronde, dat wan neer de brandweer van Ederveen als nog zou worden afgeschaft, de bevolking pogingen gaat ondernemen om een zelfstandige brandweer op te richten. De heer De Frel wil deze geruchten noch bevestigen noch tegenspreken. „Daar kan ik het moment nog niets van vertellen", zei hij. Eerst wil men de onderhandelingen met Ede's B. en W .van volgende week afwachten. Verschillende zakenlieden hebben al of niet in combinatie met particulieren al besloten brandblusapparatuur aan te schaffen om in geval van nood „self supporting" te kunnen zijn. SCHERPENZEEL Door de lande lijke rijvyreniging „De Valleiruiters" werd dezer dagen een ledenvergadering gehouden. Allereerst werden alle aan wezigen verwelkomd door de voorzit ter de heer C. H. Verwerkt. De heer Blaauwendraat werd tot erelid van de vereniging benoemd na 40 jaar lid te zijn geweest. Hem werden tevens en kele geschenken aangeboden. De voorzitter wees erop dat de heer Blauwendraat, gemiddels 40 uur per week oefende en hij had grote waarde ring voor de wijze waarop de ongeveer 80 paarden in de manege altijd door hem geleid waren. Tevens werd medegedeeld dat het le denaantal momenteel 31 bedroeg. Tot rij-instructeur werd benoemd de heer C. van Soesbergen. Op 31 oktober zal men uitgaan en zal er een rit worden gemaakt over de Veluwe met daarna 'n diner. Tevens kwam ter sprake de hinder- nisbouw. De voorzitter deelde mede dat hij goede hoop had op een gemeentelijk subsidie. Na afloop van de vergadering werd er een film vertoond van de demonstratie van de afgelopen zomer. RHENEN Tot nog toe onbekende daders hebben een poging tot. inbraak gewaagd in het oude postkantoor aan het Fred. v. d. Paltshof. Er bleek een deurslot te zijn vernield, maar er wordt niets vermist. LEERSUM Tussen de eigenaren van het kasteel Broekhuizen, dat het laatst werd bewoond door de familie Stratenus, en 't ministerie van C-ul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is overeenstemming bereikt be treffende de verkoop van 't kasteel met bijbehorende terreinen. Een vraag die velen bezighoudt in Leersum is: wat gaat er met het kasteel gebeuren. Op dit moment zijn hierover nog geen vast omlijnde plannen, maar zeer waar schijnlijk is, dat het Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoe- van 't Natuurbehoud RIVONin Leer sum gevestigd zal worden. Hieraan kun nen echter wellicht nog enkele reorgani serende maatregelen voorafgaan. De di- RHENEN Dank zij een seintje van een van de omwonenden, kon de politie te Rhenen de hand leggen op vier jongelui, die gevlucht waren uit de J. P. Ileye-Stichting te Oosterbeek. De knapen hielden zich verdacht op bij de kiosk nabij de Grebbesluis. Zij bleken in het bezit te zijn van vier rij wielen, waarvan er drie in Wagenin- gen en één in Renkum was gestolen. De politie van die gemeenten ontferm de zich over de knapen en kon de ge stolen rijwielen aan de rechtmatige ei genaren teruggeven. De gevluchte jon gelui werden naar hun inrichting te ruggebracht. p Sp? 1 mmï j -.J/ S v PR 11ÜfolfA- mÈËLMÈm. 'ÊmmmÊfr* 1 - t v»- -y; iiÉÉPI t EDERVEEN Maandagmiddag 21 oktober wordt het eerste bankgebouw in Eder veen geopend. De Coöp. Raiffeisenbank te Lunteren heeft aan de Hoofdweg een bankgebouw laten bouwen, dat van alle moderne (bank)gcmakken voorzien is. Niet langer hoeven de Ederveners op de zittingsdagen van deze bank in het Groene Kruisgebouw te wachten om hun geldzaken af te handelen, want het nieuwe kantoor is elke morgen geopend. De openingsdatum is met opzet gekozen, want volgende week wordt de nationale Raiffeisenweek gehouden, waarin het sparen by deze banken meer nog dan anders gepropageerd zal worden. De heren J. D. van de Voort en G. J. v.d. Berg, respectievelijk voorzitter en secretaris van het coöperatiebestuur 1 ep bankdirecteur B. Hazeleger ontvouw den woensdagmorgen hun plannen voor I Ederveen. De gehele Ederveense be volking heeft inmiddels een uitnodiging ontvangen om de feestelijke opening van 't bankgebouw bij te wonen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, om bij de officiële opening aanwezig zijn, krijgen 's aVonds van 19-21 uur de gele genheid 't nieuwe kantoor te bezichto- gen. Het kantoor komt onder leiding van de heer J. van de Bor, die voor de 1300 Ederveense relaties van de Raif feisenbank geen onbekende is. Hij heeft reeds een aantal jaren zitting gehad in het Groene Kruisgebouw. De heer Van de Bor heeft inmiddels zijn wo ning boven het bankgebouw betrokken, zodat dit deel van het gebouw al ..in functie" is. Voorlopig zal hij alleen tij dens de morgenuren ter beschikking van de Ederveners staan, de middaguren zal hij nog doorbrengen op het kantoor in Lunteren. Directeur Hazeleger hoopt echter dat binnen korte tijd 't kantoor een zo grote bloei zal krijgen, dat het mogelijk is het ook in de middaguren open te stellen. Voor de klanten die na de sluitings tijd van het kantoor hun geld in bewa ring willen geven is er een mogelijk heid. De bank beschikt over een goed beveiligde nachtkluis, waarin men ge durende het gehele verdere etmaal cas settes met geld kan deponeren. Het geld is er zo veilig, dat zelfs 't per soneel van de Raiffeisenbank niet op elk gewenst moment de kluis kan ope nen. Er zit een tijdslot op, dat zo ge construeerd is, dat de kluis alleen ge opend kan worden na het begin van kantoortijd. Eventuele inbrekers worden met een automatische alarminstallatie afgeschrikt. Alle andere bankzaken kunnen ook in het Ederveense bankgebouw afgehan deld worden. Onder die mogelijkheden zijn: salarisbetalingen, betaalcheques, alle mogelijke spaarvormen, persoonlij ke leningen, reisdeviezen, assurantie bemiddeling, bemiddeling en advies bij effectentransacties en het stellen van safeloketten. beschikbaar Ter gelegenneid van de opening viert de bank veertien dagen feest. Alle nieu we spaarders in die periode krijgen ter gelegenheid van hun eerste inleg een schrijfmap cadeau. Alle andere spaar ders worden in die weken bedacht met een leuke herinnering. Voor de kinde ren is er een wedstrijd. Deze week worden aan alle kinderen formulieren uitgereikt, waarop een verhaaltje staat. Er bij staat een soort rebus, die door de kinderen moet worden opgelost. Alle kinderen die het formulier inleveren krijgen 'n aandenken. Voor de beste inzenders zijn er een paar geldprijzen beschikbaar, met een hoofdprijs hran f 50,-. De Raiffeisenbank in Ederveen (en Lunteren) is aangesloten bij de Centra le Raiffeisenbank in Utrecht. Samen met alle daarbij aangesloten banken vormt deze bankcombinatie de derde bank in grootte in Nederland. Alleen de Amro-bank en de Algemene Bank Ne derland zijn nog groter. Het nieuwe kantoor is een schepping van de Ederveense architect G. Harde man. De bouw- en inrichtingskosten be liepen tezamen met de grond 'n be drag van bijna f 200.000,-. Het grootste deel van de bouw is door Ederveense aannemers verzorgd. De openstellingstijden van het kan toor zijn voorlopig: dagelijks van 9 tot 12 uur, maandagmiddag van 15 tot 16 uur en vrijdagavond van 18.30 tot 19.30 uur. recteur van het RIVON, prof. dr. M. F. Mörzer, deelde desgevraagd mee met de aankoop van Broekhuizen bijzonder blij te zijn. „Natuurlijk ook met het fraaie kasteel, maar vooral met de unieke gronden die er om heen liggen. Dit is, ik kan haast wel zeggen een uniek ter- rin in Europa als veldbiologisch werk- gebied",aldu s prof. Mörzer. Naar alle waarschijnlijkheid zullen 80 tot 100 medewerkers in Leersum te werk worden gesteld. BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats per week ad0,97 abonneert zich op DE VALLEI per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Lienden - Ochten - Rhenen - Achterberg. VEENENDAAI. Mevrouw A. M. H.-v. W. werd gisterenmorgen aangere den, toen zij op haar Solex over 't rij wielpad bij de Kerkewijk reed. Me vrouw H. werd per ambulance naar het Jultanaziekenhuis gebracht. Later kon zij echter naar haar woning wordt ver voerd. Mevr. H. reed vlakbij de kruising met De Sterke Arm, toen van de Kanaal straat een auto, bestuurd door de heer J. H. van H. uit Ederveen kwam. Van H. stopte op het rijwielpad en bij de poging de auto te ontwijken slipte de bromfiets van mevr. H. RHENEN In enkele dagen tijds heeft de rijkspolitie Rhenen niet min der dan honderd bekeuringen uitge deeld aan automobilisten, wegens het overtreden van de maximum snelheid in de bebouwde kom var* Rhenen. KESTEREN Op de veiling te Kes teren golden gisteren de volgende prij zen: Conference: I 60-70: 19-24. Beurre Hardy: I 60-70: 40; I 70-80: 46. IJsbouten: I 50-60: 14-16; I 60-70: 20-25. Brederodes: II 65-75: 28-35; II 75-85: 30. Cox's Or. Pippin: II 55-60: 25-26; II 60-65: 38-39; II 65- 70: 44-53; II 70-75: 62-67; II 75-80: 66. Goudreinette: I 65-75: 37-40; I 75-85: 42-52; I 85-95: 50-58; II 65-75: 37-40; II 75-85: 39-42. James Grieve: II 65-75: 49; II 75-85: 44. Camp. Zoet: I 65-75: 64; I 75-85: 69. Legiponts: II 50-60: 14-16; II 60-70: 19-21. Gieser Wildeman: II 50-60: 20-31; II 55-65: 35-44; II 60- 70: 56. St. Remv: II 65-75: 18-22; II 75-85: 24-27. Ingrid Marie: II 60-70: 26-38; II 70-80; 39-41; II 80- 90: 40-44. Dykmanszoet: II 60-70: 43-57; II 65-75: 60-71. Prijzen genoteerd in centen per kg. TIEL, 16 oktober 1968 16 oktober 1968. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag Opgave na klasse mm maat Appelen x Cox Orange k.2 Bramley Seedling Ingrid Marie k.2 Notarisappel x Goudreinet k.2 Glorie v. Holland k.2 Golden Delicious k.2 Jasappel Sterappel Sterappel k.l Lombarts Calville x Jonathan k.2 Laxton Superbe k.l Laxton Superbe k.2 Kroet per 100 kg zuur ƒ12,40; rood ƒ9,10; zoet ƒ7,10. Fabrieksfruit per 100 kg blank ƒ13,90; rood ƒ9,10. Peren: 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 61—63 54—60 40—53 35—39 19—64 - 23—26 35—37 34—39 24—26 17-40 29— - 35—41 36—40 29—37 28—41 34—36 25—27 41—43 26—30 22—29 22—47 44—63 35—45 47—49 36—39 28—31 23—33 18—35 22—33 21—26 15—19 11—26 37—39 33—35 24—27 44—62 30—32 30—32 25—27 20—22 15—23 16—26 27—29 18—21 17—20 9—22 15—24 23—26 14—22 15—26 27—64 14—34 10—15 9—12 9—44 6—20 Avezaathse Kapellen Bonne Louise k.2 Conference k.l x Conference k.2 St. Remy IJsbouten x Legiponts k.2 Legiponts k.l Giezewlideman Brederode x Zwijndr. Wijnperen k.l x Zwijndr. Wijnperen k.2 Aardbeien per doosje van 250 gram 6268. Bramen per doosje van 250 gram 1623. Groenten: Andijvie 2136; Prinsessenbonen 55116; Staakprinsessen 115122; Kassnijbonen 214—235 109—131; Uien 13—17; Sla per 100 krop 10,00—25,00; Prei 3740; Wortelen 1722; Rode Kool 1019; Spinazie 8183; Tomaten per kistje van 6 kg export a ƒ6.006,05, export b 6.24—6,30, export c ƒ5,495,53; Tomaten per kistje van 6 kg binnenland 1,20- -3,50 ƒ0,901,20. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 11—13 16—18 9—15 12—18 11—13 9—10

De Vallei | 1968 | | pagina 3