W.E.U.-parlement ziet af van aanbeveling over atoomverdrag Slik de pijn weg Europese aanpak werkgelegenheid noodzakelijk HOLS DONAKAT Weinig animo voor N.P.D. in Saarland Astronautennavigatie op de sterren voldoet niet RITMEESTER Nederland is goede klant in Wall Street NIET WACHTEN MET Gevangenis in ruimtenood Drinkwater hij Luik verontreinigd Hot line" tussen Moskou en Brussel voorgesteld w WÊÊmï Verkiezingen in drie Duitse deelstaten f POTTERS linia OK super- oktaan-benzine elke liter cènten voordeliger!!! Tank dus bij: Studenten bestormen ambassade van Singapore 'M INTERNATIONAAL BEKROOND VEILIGHEID katzeNbach IN HET HELDER GELE BLIKJE Heus. 't Moet nu gebeuren. Als u straks met plezier naar uw tuin wilt kijken. Daarom: nü bollen planten. Beleggingen in V.S. door pensioenfondsen OOK OBLIGATIES Kloos en Sassen Gebrekkig TE WAZIG ENORME FLATER INGEWIKKELD Met. POTTER'S CATARRH PASTILLES VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 PARIJS Op aandringen van de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel heeft het parlement van de YVesteuropese Unie gisteren in Parijs be sloten een aanbeveling over het non-proliferatie-verdrag terug te verwijzen naar zijn bewapeningscomniissie. Deze aanbeveling zei o.m. dat de W.E.U.- staten (minus Engeland, want dit land behoort tot de initiatiefnemers van het non-proliferatieverdrag en is in die kwaliteit verplicht het te tekenen) moesten wachten met ratificering tot de internationale toestand genormaliseerd zou njn. De Nederlander zei dat het voorna melijk de bondsrepubliek Duitsland en Italië zijn, die betogen dat men van een zo onbetrouwbare partner als de Sovjet-Unie niet mag verwachten, dat het zich aan de bepalingen van het ver drag houdt. Deze redenering gaat niet op, aldus mr. Van der Stoel. De Sov jet-Unie zal zich zeker aan de ver dragsverplichtingen houden, alleen al ADVERTENTIE omdat het in strijd is met Ruslands Belangen als nog meer landen over een atoomkracht gaan beschikken. Mr.k Van der Stoel vond dat het non-proliferatieverdrag snel gerati ficeerd moet worden, omdat uitbrei ding van het aantal kernmachten de veiligheid in de wereld alleen maar zal verslechteren. Ter ontzenuwing van argumenten van tegenstanders van het non-proliferatieverdrag voer de hij aan: de Europese veiligheid is gewaarborgd door de nucleaire arrangementen in de NAVO. Een fe deraal verenigd Europa zal, indien dat nodig geoordeeld wordt, over een eigen kernmacht kunnen beschikken, want het non-proliferatieverdrag ver zet zich daar niet tegen. Controle door het internationaal atoombureau in Wenen sluit industriële spionage praktisch uit, omdat er slechts con trole is op de splijtstof en niet op in stallaties. Mr. Van der Stoel zei ook nog, het wel te betreuren, dat overeenstem ming over het non-proliferatieverdrag niet gelijkop gegaan is met het zetten van een eerste stap naar nucleaire ontwapening. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Katzenbach, heeft gisteren, op doorreis naar Belgrado, enige uren besprekingen gevoerd in Brussel. Katzenbach, die in Belgrado met president Tito besprekingen zal voeren over de recente ontwikkelingen in Centraal-Europa, ontmoette in Brus sel de secretaris-generaal van de NA VO, Manlio Brosio, en functionarissen van de Amerikaanse ambassade in de Belgische hoofdstad en van de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de NA VO. Hij heeft voorts gegeten met Jean Rey, de voorzitter van de Europese commissie en enkele Europese com missarissen, waarbij gesproken is over de Amerikaans - Europese handelspro blemen. ADVERTENTIE Van onze correpondent LONDEN Wie iets wil uithalen dat niet door de beugel kan, moet. naar Jersey, een van de Engelse Ka naaleilanden. Daar komen ze plaats tekort in de gevangenis. Hét is zelfs zo erg dat de politierechter, voor hij aan zijn wekelijkse portie straf uit de lingen begint, soms de gevangenis op belt om te vragen of er wel plaats is. Jersey heeft maar één gevangenis. Die dateert uit 1812 en niet bepaald voorzien van wat men tegenwoordig in een nette gevangenis mag ver wachten. In het parlement van het eiland spreekt men er dan ook schan de van. Van de cellen in het gevangenisge bouw kunnen er maar 36 worden ge bruikt, de overige zijn volkomen on bewoonbaar. Dijkwijls moeten op Jer sey wel vijf man één eenpersoonscel delen. Maar er komt uitkomst, want er is deze week een plan goedgekeurd voor de bouw van een nieuwe gevangenis. Die gaat vierhonderdduizend pond kosten, denkt men. de snelle en zekere pijnverdrijver BRUSSEL Het drinkwater van elf kleine gemeenten op de rechter Maas oever bij Luik in België is verontrei nigd en ongeschikt voor menselijk ge bruik. Deze waarschuwing kregen de elf burgemeesters gisteren. De bevolking wordt aangeraden het water, zelfs niet gekookt te gebruiken. Bij een onderzoek is gebleken dat er ongewenste bacteriën zitten in het wa ter bi j de Bron van Evegnee. ADVERTENTIE PIKEUR PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 87 LANDEN VERKRIJGBAAR' ADVERTENTIE Voor een lente-kljkfeest straks. m ROTTERDAM - De Nederlandse be leggers zijn goede klanten van de New Yorkse beurs. In de eerste zeven maan den van dit jaar kochten zij in Wall Street voor 254 miljoen dollar aan aan delen. aldus bericht de Financial Ti mes. Ons land komt daarmee op de twee de plaats in de rij van Europese landen die op de New Yorkse beurs opereren. Zwitserland is nummer een. Beleggers uit dit land kochten in de eerste zeven maanden voor ongeveer 370 miljoen dollar aan Amerikaanse aandelen. Op grote afstand volgen West-Duitsland als nummer drie met 86 miljoen dollar en Frankri jk als nummer vier met 75 mil joen dollar. Gezamenlijk kochten de Europese beleggers in de eerste maanden voor 1,20 miljard dollar. Dat betekent een belangrijke stijging ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1967. toen het bedrag uitkwam op 753 miljoen dollar. Het grote Nederlandse aandeel wordt verklaard door de aanzienlijke bedragen die de pensioenfondsen van de grote concerns, zoals Unilever en Philips, in de Verenigde Staten beleg gen. Bovendien worden de Nederland se beleggers niet belemmerd in hun buitenlandse activiteiten, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Engeland waar men aan allerlei regels is gebonden. De activiteiten van de Europese be leggers richten zich niet alleen op Amerikaanse aandelen, maar in toene mende mate ook op obligaties. Ameri kaanse ondernemingen spuiden in de eerste zeven maanden voor een waar de van 1 miljard dollar aan dit soort waardepapieren op de Europese kapi taalmarkt. Dat was driemaal zoveel als in geheel 1967. Het geld dat op deze kapitaalmarkt wordt geleend, investeren de Amerika nen voor het grootste deel in hun Eu ropese dochterondernemingen. De Ame rikaanse activiteiten op de Europese ka pitaalmarkt zijn vooral toegenomen door de maatregelen van president Johnson, waardoor de Amerikaanse concerns zich moeten beperken in de uitvoer van kapitaal naa Europa. AMSTERDAM Het verzekeren van werk voor allen kan onmogelijk meer door elk van de landen afzonderlijk ge beuren. Nodig is een Europese aanpak. Heel concreet: een Europese raad voor de werkgelegenheid. Hiervoor pleitten gisteren mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Europese Commissie, en de heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV. Zij sprakeii in Amsterdam op een congres van de Europese Beweging in Nederland. Ook de overige sprekers minister Roolvink (sociale zaken en volksge zondheid), de Amsterdamse hoogleraar P. de Wolff en ir. Bosma. voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen twijfelden niet aan de noodzakelijke Europese aanpak, nu de snelle technologische ontwikkeling en eenwording van markten vaak ook de werkgelegenheid in de wielen rijdt.. Voor iedereen was ook duidelijk dat het beleid van de Europese Economi sche Gemeenschap op dit punt duide lijk tekort schiet. Het Verdrag van Ro me kent zelfs de doelstelling „volledige werkgelegenheid niet (in tegenstelling tot het verdrag van de concurrerende Europese Vrijhandels-Associatie). Bo vendien zijn de instrumenten waarmee de Europese Commissie de arbeids markt moet benvloeden, gebrekkig. Een raad voor de arbeidsmarkt opgezet naar het (toekomstige) Neder landse voorbeeld zou volgens de he ren Sassen en Kloos goed werk kunnen doen. Hij zou, aldus de Commissaris, moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de Europese Commissie, de rege ringen van West-Duitsland. Frankrijk, Italië én Benelux, en van de werkge vers- en werknemersorganisaties. Wat dit laatste betreLt trok de heer Kloos fel van leer tegen de landen die elkaar (industriële) vliegen zitten af te vangen. Te gek vond hij 't plan van een kostbaar kunstmatig haven project bij Zeebrugge „terwijl dicht bij, aan de Schelde, uitstekende ves- tigingsplaaisen aanwezig zijn". De voorzitter van het N\ V was gis teren op areef: Het punt werkgelegen heid in de gemeenschap noemde hij „het ondergeschoven kind van de be talingsbalans. net als in Nederland". De Europese Commissie kreeg een veeg uit de pan wegens het „legali seren van, öt dubieuze subsidierege lingen" van aangesloten landen. De Commissie was ook tekort ge schoten in de jongste periode van eco nomische teruggang, toen sommige landen (volgens hem ook' Nederland) „op hun goudvoorraad bleven zitten", rustig afwachtend welke stimulerende maatregelen andere partners zouden nemen om de economie weer op gang te brengen. „De t ommissie had de regeringen hardhandig op hun conjunctuurplicht moeten wijzen". Mr. Saksen repliceer de later: „We hebben niet eens een hand. !aa< staan een harde". PARIJS De algemene vergadering van de Westeuropese Unie heeft er gis teren bij de NAVO op aangedrongen een zogenaamde „hot line" aan te leggen tussen het hoofdkwartier van het Pact van Warschau in Moskou en het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. Via een dergelijke telefoonverbinding voor noodgevallen zou een oorlog met atoomwapens kunnen worden voorko men. Het voorstel was met algemene stem men in de vergadering van WEU aange nomen. Daarbij was ook voorgesteld, dat er én overeenkomst zou moeten ko men die beide partijen bij een gewa pend conflict machtigt als „waarschu wing" eerst tactische kernwapens af te vuren. Als de Sovjet-Unie de aanval zou openen zouden de westelijke landen zich moeten verplichten te waarschuwen, dat zij met kernwapens zullen „ant woorden". De secretaris-generaal van de NAVO Manlio Brosio, deelde de vergadering van de WEU mee dat er ruim zeven duizend kernwapens van verscheidene typen in Europa zijn gestationeerd. ADVERTENTIE aardgas voor warmte n ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE (Van onze correspondent) Niet minder dan drie Westduitse deelstaten gaan zondag naar de stembus: Saarland, Hessen en Baden-Württemberg kiezen hun gemeenteraden. Met de Westduitse parlementsverkiezingen van volgend jaar september in het verschiet dienen zich twee interessante vragen aan: 1) Hoe komen overmor gen de grote partijen uit de bus? 2 Groeit of slinkt de neo-nazistische NPD? Jammer genoeg zal de stembusstrijd van zondag deze vragen maar zeer gedeeltelijk beantwoorden. Voor de grote landspolitiek zijn gemeenteraads verkiezingen toch al een beperkte graadmeter, maar juist in deze drie deel staten wordt het totale beeld extra verdoezeld dóór de regionale factoren. Vooral iiMHessen en Baden-Württem berg wordt een groot deel van de stemmen van oudsher uitgebracht op plaatselijke groeperingen en niet op de landelijke politieke partijen. In Saarland zal de nationaal-demo- cratische NPD voor de eerste keer deel nemen aan verkiezingen. Aanvankelijk waren Von Thaddens rechtse nationa listen optimistisch. Zij hoopten zelfs op 10 pet. van de stemmen, omdat deze deelstaat gebukt gaat onder de mijnbouwcrisis. Er ble ken echter zo weinig mensen bereid, zich kandidaat te laten stellen voor de NPD, dat de partij maar in een klein aantal gemeenten met een eigen Lijst kan uit komen. Deze Saarlandse verkiezingen belo ven vooral een nek-aan-nek-race te worden tussen de Christendemocraten en de Sociaaldemocraten. Vier jaar ge leden is de sociaal-democratische SPD eveneens tengevolge van de mijnbouw crisis, voor het eerst de sterkste partij in Saarland geworden. Nu ziet het er CAPE KENNEDY Walter Schirra. Don Etsele en Walter Cunningham, de drie bemanningsleden van de ApoIlo-7, hebben de helft van hun vlucht door de ruimte aehter de rug. Bij het bereiken van deze mijlpaal gistermorgen drie uur Nederlandse tijd stonden de twee controleklok ken in de Apollo beide op 129 uur en vijftig minuten. Eén klok geeft de tijd aan van de reeds achter de rug zijnde ruimtevlucht, de andere telt af tot het ogenblik dat de raketten wor den afgevuurd, die- de Apollo naar de aarde moeten doen terugkeren. De tot dusver uitstekend verlopen reis door de ruimte heeft aangetoond dat: in de toekomstige ruimteschepen geen grote veranderingen behoe ven te worden aangebracht; de technische apparatuur, op enke le kleine voor verbeteringen vatba re onderdelen na, uitstekend vol doet; het wereldwijde netwerk van volg- stations op aarde zeer snel de gro te hoeveelheid gegeven* kan ver werken. Glynn Lunney, de leider van de vlucht van de Apollo-7 op het Ameri kaanse grondstation in Houston, toon de zich gisteren uiterst tevreden. Hij legde er overigens de nadruk op dat een definitef oordeel pas geveld kan worden als het ruimtevaartuig veilig was geborgen en alles tot in bijzonder heden was onderzocht. Wel zullen enkele wijzigingen in de navigatiemethoden bij komende ruim- tevluchten worden aangebracht. Oor spronkelijk was het plan dat op een maanreis de navigatie op de sterren ADVERTENTIE OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staaitjo Olifant Vieux in huis! zou gebeuren, maar de bemanning van de Apollo-7 heeft laten weten, dat zij bij daglicht grote moeite had met het vinden van de sterren in de sextant. Ook is gebleken dat de horizon van de aarde ook een navigatiepunt vaak wazig is en moeilijk te onderscheiden. Don Eisele, een van de drie astronau ten van de Apollo-7, meende dat naar de maan vliegende ruimtevaarders hun koers beter kunnen uitzetten op punten op de maan, zoals kraters. Ook gisteren zijn de ruimtevaarders weer op de Amerikaanse televisie schermen verschenen. De uitzending uit de cabine van de Apollo-7 wordt in Amerika al de „Wally, Walt en Don- show" genoemd. De beelden waren gis teren overigens niet zo duidelijk als de keren daarvoor. De Apollo-7 is gistermorgen vroeg korte tijd met het blote oog te zien ge weest toen het ruimtevaartuig Califor- nië passeerde. Een groot aantal men sen in Los Angeles stond in de vroege ochtend in groepjes te kijken toen de Apollo-7 met een snelheid van 28.000 kilometer per uur langs de horizon scheerde. Het ruimteschip bleef twee minuten zichtbaar. naar uit, dat de Christendemocratische CDU kans heeft weer in te lopen. In Hessen had de NPD bij de par lementsverkiezingen voor deze deel staat in 1966 niet minder dan 7,9 procent van de stemmen veroverd. Niettemin: ook hier kreeg het aan vankelijk optimisme een domper. De partij sloeg een enorme flater, toen enkeie hals-over-kop opgestelde kan didaten mensen met tuchthuisstraffen bleken te zijn. De sociaaldemocraten, sinds jaren de leidende partij in Hessen, hebben een enorme klap gekregen door hun deelneming aan de regering in Bonn. Van een stemmenpercentage van 51 in 1966 daalden zij blijkens opinie peilingen tot 30 procent. Nu hoopt de SPD het dieptepunt voorbij te zijn. Een record-aantal stemmen bereikte Von Thaddens nationaal-democraten in Baden-Württemberg in april van dit jaar. Zij veroverden bij de verkiezingen voor het parlement van de deelstaat 9,8 procent van de stemmen. Hoe de partij het er dit keer afbrengt, is juist hier moeilijk te beoordelen, omdat Ba den-Württemberg voor gemeenteraads verkiezingen een bijzonder ingewikkeld systeem kent. De berekening van de uitslagen wordt zo ingewikkeld, dat zelfs een eer ste globaal overzicht ettelijke dagen op zich zal laten wachten. Al met al zullen de verkiezingen van zondag maar een beperkte inkijk kun nen geven in wat zich afspeelt in de onderstroom van de Westduitse lands politiek. Oud-president Arnulfo Arias van Panama heeft politiek asiel gevraagd in Costa Rica. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alteen bij apothekers en drogisten ADVERTENTIE Apeldoorn Apeldoorn Beekbergen Brummen Eerbeek Ernst Epe Ermelo Hoenderloo Hulshorst Klarenbeek Nunspeet Oene Rhenen Molenstraat 65 Stationsstraat 50 Tullekensmolenweg 92 Corten Oeverseweg 91 Stationsstraat 3 Coöperatieweg 2 Paasvuurweg 7 Telgterweg 288 Paalbergweg 14 Varelseweg 211 Klarenbeekseweg 99 Zoomweg 2 Keizerstraat 15-17 Vogelenzangweg 13-15 DJAKARTA Indonesische studen ten hebben gisteren uit protest tegen de terechtstelling van twee van sabotage beschuldigde landgenoten in Singapore de ambassadegebouwen van dat land in Djakarta geplunderd. Het leger bezet te de gebouwen, nadat ongeveer 300 studenten alle ruiten hadden ingegooid en de dossiers op straat hadden gesme ten. Het personeel van de ambassade had voor de actie na een waarschuwing van de politie de gebouwen gesloten en zijn toevlucht genomen tot een hotel. De lichamen van de twee terechtgestel- den, die in 1965 tijdens de confrontatie politiek tegen Maleisië bij een bomaan slag de dood van drie mensen zouden hebben veroorzaakt, zijn gisteren per vliegtuig naar Djakarta overgebracht, waar 10.000 mensen op het vliegveld verzameld waren. Het tweetal, Osman Bin Haji Mohamed Ali en Haroen Bin Said, is onderscheiden met de titel na tionale held.

De Vallei | 1968 | | pagina 11