Waterpoloploeg enorm op schot Snelle tijd voor Leijn Loevesijn DEN HERTOG UITGESCHAKELD Hinkstapspringen kreeg in Mexico volkomen nieuw gezicht Tommie Smith: „Geen negers in München" Programma van uur tot uur Oostduitser Höhne wandelde het snelst Jan van Ispelen op punten verslagen Boksscheidsrechter werd aangevallen Tegen Japan 9-1 W-Duitsland - Rusland: 3-6 Italië - Oost-Duitsland: 5-4 Goud voor Trentin Gebrek aan zelfvertrouwen Reputaties gekraakt Twee eindstanden bekend Kwartfinales 5000 meter werd opnieuw Afrikaanse aangelegenheid Opnieuw vergeefs Slechts acht centimeter Geen doorbraak Voetbal HEDEN - VRIJDAG VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 MEXICO Het Nederlandse water- poloteam, dat eerst na veel discussie door het NOC waardig werd bevonden te worden afgevaardigd, rechtvaardigt deze keuze met elke wedstrijd meer. Na de overwinning met 9-5 op Grieken land en de 8-1 zege op Mexico, werd donderdag het in waterpolokringen aan zienlijk hoger gewaardeerde Japan zelfs met 9-1 verslagen. Het totaal van zesentwintig doelpunten in 3 wedstrij den is op zichzelf al een bewijs van de aanvalslust van de Nederlanders. Temeer als men weet, dat vrijwel geen van die treffers uit strafworpen tot stand is gekomen. Tegen Japan kreeg Nederland één strafworp te nemen, die werd benut door Nico van der Voet. Japan kreeg er ook één, maar Eppie Kroon ranselde de bal met een schitte rende reactie uit zijn doel. Nico van der Voet was de grote man in deze ont moeting. Zijn ploeggenoten maakten dankbaar gebruik van zijn zwemsnel- heid en technisch vermogen. De Hage naar scoorde zes doelpunten: twee met een omhaal, waarbij hij bijna onder water werd gedrukt door een op hem hangende tegenstander, twee met een afstandsschot, één uit een strafworp en één na een combinatie met Fred van Dorp. Nico van der Voet had echter ook schuld aan de enige Japanse tref fer, toen hij in de derde speeltijd zijn directe tegenstander een ogenblik ver gat te schaduwen. In deze periode liet coach Jansen bij de stand 4-0 van de basis-ploeg alleen Hoogveld, Van Dorp en Van der Voet in het water. André Hermsen, Hans Parrel en Bart Bon- gers pasten zich goed aan. Laatstge noemden werden als beloning ook in de vierde speeltijd gehandhaalfd, toen Ne derland losbrandde met een slotoffen- sief dat de stand van 5-1 in enkele mi nuten op 9-1 bracht. West-Duitsland heeft in het Olympi sche waterpolotoernooi donderdag met slechts zes spelers in het water een ne derlaag van 6-3 tegen Rusland geleden. Reeds in de derde minuut stuurde de Nederlandse scheidsrechter Geurtsen de Duitser Nagy wegens een overtre ding voor de rest van de speeltijd uit het water. Aanvankelijk leken de West duitsers van hun numerieke minder heid geen last te hebben. Zij namen twee keer de leiding door strafworpen van Weeke, maar gingen toen toch in de slijtageslag tegen de Russen, Europees kampioen, tenonder: 6-3. De kansen van Oost-Duitsland om bij de laatste vier in het Olympische wa terpolotoernooi door te dringen zijn donderdag flink afgenomen. De fijn zinniger en met meer fantasie spelende Italianen versloegen in een wedstrijd uit groep B de Oostduitsers met 5-4, waarbij in de slotfase de rust in de Italiaanse ploeg en de betrouwbaarheid van doelman Alberani de doorslag ga ven: 5-4. VERDERE UITSLAGEN: Groep A: Ver. Staten - Cuba 6-6(2-3, 1-1, 1-0, 2-2); Hongarije - Spanje 7-1 (1-0, 3-0, 2-0, 1-1); Groep B: Zuid-Sla- vië - Mexico 9-0 (2-0 3-0 1-0 3-0). MEXICO De Oostduitser Chris- toph Höhne heeft de gouden medaille gewonnen op het nummer vijftig km snelwandelen. De zilveren medaille was voor Amtal Kiss (Hong.), Larry Young (V.St.) veroverde de bronzen medaille. MEXICO De Nederlandse kam pioen Leijn Loevesijn heeft het op de tijdrit over één kilometer met staande start tot een eervolle zesde plaats ge bracht. Loevesijn reed de kilometer in 1 min. 4,84 seconden, de snelste tijd ooit door een Nederlander gemaakt. Winnaar van het goud werd de Frans man Pierre Trentin, die de kilometer af legde in de nieuwe Olympisch- en we reldrecordtijd van 1 min. 3,91 seconden, met een gemiddelde snelheid van 56,338 km. Trentin had vier jaar geleden in Tokio op dit nummer de bronzen me daille veroverd. Tweede werd nu de Deense wereld kampioen Niels Fredborg in 1.04.61, der de de Pool Kierzkowski in 1.04,63. Na de prijswinnaars kwamen de Italiaan Sartori in 1.04,65, Gibbon van Trinidad in 1.04,66 en dan Loevesijn. De uitslag: 1. Pierre Trentin (Fra.) 1.03.91 (we reld- en Olympisch record); 2. Niels Fredborg (Den) 1.04.61; 3. Janusz Kier zkowski (Pol) 1.04.63; 4. Gianni Sarto ri (Ita) 1.04.65; 5. Roger Gibbon (Tet) 1.04.66; 6. Lijn Loevesijn (Ned) 1.04.84; 7. Joselin Lovell (Can) 1.05.18; 8. Ser- gej Kravtsov (Rus) 1.05.21; 9. Jose Pit- tard (Arg) 1.05.57; 10. Herbert Honz (W.Dld.) 1.05.61; 11. Karl Richter (O.- (Dld.) 1.05.61; 12. Jack Simes (V.St). 1.05.67. Fedor den Hertog werd gisteren uit- geschakeld. Het was een pijnlijk mo ment voor de Nederlander, toen hij door zijn tegenstander werd ingelopen. Den Hertog links. MEXICO Fedor den Hertog werd donderdagmorgen uitgeschakeld in de achtervolging der wielrenners. In z(jn rit tegen de Deen Mogens Frey (4.42.30) werd hy by het ingaan van de laatste ronde ingelopen. De tyd van de Neder lander was 4.54.32. Gebrek aan zelfvertrouwen is de enige oorzaak geweest van het falen van Fedor den Hertog in de achtervolging, het openingsnummer van het Olympische baan- toernooi. Met zyn t(jd bleef de Nederlandse kampioen, in wiens plaats men achteraf toch veel beter de vechter Joop Zoetemelk had kunnen laten starten, precies tien seconden verwijderd van de laatste acht. Den Hertog had het onderweg naar de wielerbaan al min of meer aange kondigd. „Het wordt voor mij een zwa re dag", had hij meewarig gezegd. De verwachtingen waren dan ook niet hoog gespannen, toen hij tegen de Deen Mo gens Frey van start ging. Maar dat Den Hertog net voor het ingaan van de laatste ronde door Frey zou worden ingehaald, had niemand gedacht. Er werden overigens meer reputaties gekraakt. De Olympisch kampieon van Tokio, de Tsjech Jiri Daler, haalde met een tijd van 4.50,50 al evenmin de kwart-finales. Hetzelfde lot was wegge legd voor de Argentijn Merlos, de kam pioen van het hele Amerikaanse conti nent. Met 4.47,81 werd ook hij uitgescha keld. En zelfs de Columbiaan Rodri guez, die in 1965 bij de wereldkampioen schappen in San Sebastian de beste tijd van het achtervolgingstoernooi maakte maar door Tiemen Groen werd geëlimineerd, had nu aan 4.45.38 niet genoeg. Alle records werden op de snel le piste van Mexico omver gekegeld. De beste Olympische tijd tot nu toe, de 4.57,07 van Ursi in 1964, was voor de baan van Mexico een slakkegangetje. De beste renner werd nu de 19-jarige Zwitser Xavier Kurmann, die met 4.40,41 de nieuwe recordhouder is. Zijn rijden vormde overigens geen verras sing, nadat hij enkele maanden geleden op de open baan van Zürich al 4.48.0 over de vier kilometer had gedaan. Opvallend was, dat de grote mannen van de voor-Olympische dagen, de Ita liaan Chemello (4.43,58) en de West duitser Kratzer (4.43,84), behalve Kur mann ook de Nederlandse Australiër Bijlsma (4.41,10), de Fransman Rebil- lard (4.42.15) en de Deen Frey (4.42,30) voor moesten laten gaan. Bij de laat ste acht tenslotte kwamen ook de Mexi caan Trevino (4.48,12) en de verras- dende Belg Crapez (4.44,93). MEXICO. De uitslagen van de voet balwedstrijden, die donderdag werden gespeeld, waren: Groep A: MexicoGuinea 40 (rust: 00); FrankrijkColumbia 12 (rust: 0—2). Eindstand groep A: Frankrijk Mexico Columbia Guinea 8—4 6—4 3—5 4—9 Frankrijk en Mexico gaan over naar de kwartfinales. Groep C: El SalvadorGhana 1—1 (rust: 10); HongarijeIsraël 20 (rust) 1-0). Eindstand groep C: Hongarije Israël Ghana El Salvador 8—2 8—6 6—8 2—8 Hongarije en Israël gaan over naar de kwartfinales. Het achtervolgingstoernooi heeft in de kwart-finales twee formidabele verras singen opgeleverd. De eerste was de nederlaag van de Westduitse favoriet Rubert Kratzer tegen de tot „Mexico" volkomen onbekende Fransman Daniel Rebillard, die de vierduizend meter in de nieuwe Olympische recordtijd van gemoedigde Mexicaan Mercado Rebillard was maar kort recordhou der, want in de laatste rit schakelde de Deen Mogens Frey met de formidabele tijd van 4.37,54 (hij is daarmee ook 's werelds snelste) de Italiaan Chemel lo (4.42,29) uit. En dat terwijl er een krachtige wind over de baan stond. Met Mogens Frey en Rebillard be reikten de Zwitser Kurmann en de Ne derlandse Australiër Bijlsma de halve eindstrijd. Kurmann won gemakkelijk van de Belg Crapez (4.45,94-4.49,99), waarna Bijlsma dank zij een zeer snel le laatste ronde de hartstochtelijk aan- (4.41,66-4.42,40) uit het toernooi fietste. Nadat Pierre Trentin op de tijdrit over 1000 m het goud had veroverd kreeg hij een enorme inzinking. Hij kwam te vallen (onder) en moest later door helpers van de baan worden geleid (boven). MEXICO Voor Jan van Ispelen is het Olympisch bokstoernooi eerder af gelopen dan hij zelf had verwacht. De Haarlemmer stapte donderdagavond nogal optimistisch gestemd in de ring voor zijn tweede partij, niet tegen de Rus Kisselev, maar tegen de Zuidsla- viër Parlov. Die omzetting was het ge volg van een blessure van een bokser, waardoor een Ghanees voor de tweede achtereenvolgende maal een bye zou krijgen. Daarom was er opnieuw geloot. Welnu, Parlov bleek toch een te groot struikelblok voor Van Ispelen. De rechtsvoorstaande Zuidslaviër drong in de eerste twee ronden de Nederlandse kampioen in de defensie en daardoor raakte Van Ispelen te ver achter om nog een redelijke kans op succes te hebben. Want Van Ispelen is geen knockout-bokser. Hij moet 't louter van techniek hebben. Zij slotronde was een stuk beter, maar kon hem niet redden. Hij liet zijn rechtse ongebruikt. Hoezeer nochtans zijn techniek nog indruk had gemaakt bleek na het bekendmaken van de jury-uitslag. Twee juryleden hadden een grote voorsprong toege kend aan Parlov (60-56 en 59-56), één had een veel kleiner verschil (60-59) en de beide anderen waren tot onbeslist ge komen: 59-59 en 58-58. Een van hen gaf daarbij de voorkeur aan Parlov, de ander aan Van Ispelen. Teleurgesteld verliet de Haarlemmer de ring en liep snel naar de kleedka mers. Rudie Lubbers, die waarschijnlijk pas dinsdagavond voor de kwartfinales in de ring komt tegen de Mexicaan Rocha tenzij er weer wordt veranderd zei het duidelijk: „In een Olympisch toernooi moet je wat laten zien. Dan kom je er niet met defensief boksen". MEXICO De Japanse boks scheidsrechter Tanaka is donderdag avond het slachtoffer geworden van de continentaal chauvinistische hou ding van het Mexicaanse publiek. Toen hij in de lichtgewichtpartij tussen de Turk Sevimli en de Uru- guees Rivero de laatste diskwalifi ceerde, begonnen de toeschouwers de ring te bekogelen met proppen papier, kartonnen bordjes en geld stukken. De heer Tanaka bleef on verstoorbaar, wat de toch al verhitte gemoederen tot het kookpunt bracht. Toen hij de ring verliet werd de Ja panner aangevallen door vechtlusti- gen. Onmiddellijk schoten officials, onder wie vele oud-boksers, toe en ontzetten de Japanner, die, omringd door een kordon van sterke mannen, de zaal verliet. MEXICO Nelson Prudencio had gedacht de opvol ger van zijn befaamde landgenoot Adhemar da Silva te worden. Wat kon de lange Braziliaan, nadat hij in zijn vijfde poging bij het hinkstapspringen het wereldrecord op 17,27 meter had gebracht, eigenlijk nog gebeuren Nelson Prudencio's droom viel echter tooh nog in stukken toen Viktor Sanejev, de taaie Rus, in zijn laatste sprong na 17,39 meter in de bak landde. Het was de climax van een grandioze finale. Het hinkstapspringen, een nummer, dat normaal op de Spelen maat zeer weinig aandacht van het publiek trekt, heeft in Mexico een volkomen nieuw gezicht ge kregen. De zeventien meter, jarenlang een onoverkome lijke barrière, die alleen door Joseph Schmidt (Polen) en de Fin Pertti Pousi was genomen, leverde dit keer voor liefst zes springers geen problemen meer op. De strijd om de medailles is een ge weldig gevecht geweest tussen de Ita liaan Giuseppe Gentile, Nelson Pruden cio en Viktor Sanejev. Gentile, die woensdag door zijn 17.10 meter, de gro te favoriet was geworden voor het Olympische goud, dat al na zijn eerste poging, die hem met 17.22 meter een nieuw wereldrecord opleverde, veilig leek te zijn, stond niet alleen in zijn meinig. Dat bleek, want in 3e ronde kwam Sanejev één centimeter verder. De sprong van de Rus vormde een bron van inspiratie voor Prudencio, die on der donderend gejuich van de 50.000 toeschouwers opnieuw verder kwam: 17,27 meter. Met nog een sprong voor de boeg zouden alleen Sanejev en Gen tile de Braziliaan nog kunnen onttronen. Toen Sanejev zich ging concentreren kon Prudencio het niet langer meer aanzien. Hij sloeg de handen voor zijn gezicht en wachtte af. Het stormachtig gejuich van het publiek deed de Brazi liaan realiseren, dat zijn geluk voorbij was. De Zuidamerikaan deed nog een vertwijfelde poging maar schoot te kort. Toch wilde Sanejev nog geen gelukwen sen in ontvangst nemen omdat Gentile, die als laatste van het drietal aan de beurt was, nog een bedreiging kon vor men. De gebaarde Italiaan was even wel zo geïmponeerd, dat hij voor de vierde maal ongeldig sprong. Behalve de medaillewinnaars kwamen ook de Amerikanen Walker en May en de twee de Rus Nikolai Doedkin over de 17 mtr. De vijfduizend meter werd evenals de tien kilometer op de openingsdag een volkomen Afrikaanse aangelegen heid. In een verbitterd duel, waarin de posities voortdurend wisselden, deed Kipchoge Kei no opnieuw een vergeef se greep naar het goud. „Kip", zoals de Keniaan door zijn landgenoten lief kozend wordt genoemd, was als favo riet gestart voor de vijf kilometer. Mo hammed Gammoudi. die zondag het brons op de tien kilometer veroverde, had zijn plan echter goed getrokken. Zijn enige kans lag in een lange eind sprint. Na het ingaan van de laatste ronde, toen Keino, Naftali Temu, de Mexicaan Juan Martinez, Ron Clarke en Gammoudi nog vlak bij elkaar la gen, zocht de Tunesiër de gunstigste po sitie voor zijn sprong. Hij liet zich even terugzakken en zette bij het ingaan van het voorlaatste rechte stuk zijn slot- aanval in. De groep brak onmiddellijk. Alleen de Kenianen Keino en Temu kon den de kracht opbrengen achter Gam moudi aan te gaan. Bij het uitkomen van de laatste bocht had het tweetal de enkele meters achterstand bijna goedgemaakt. Keino kwam zelfs naast zijn tegenstander maar de achtervol ging bleek zoveel van zijn krachten ge vergd te hebben dat Gammoudi op de laatste meter toch nog iets kon weglo pen. Goud voor Gammoudi, zilver voor Keino en brons voor Temu. Het Afrikaanse succes was opnieuw compleet. Juan „Maximo" Martinez, de lieveling van het publiek, die met zijn spectaculaire aanvallen voortdurend voor groot enthousiasme had gezorgd, eindigde evenals op de tien kilometer op de vierde plaats. Gyula Zsivotski's carrière als kogel slingeraar is in Mexico eindelijk met goud bekroond. De Hongaar, die in To kio en tijdens de Europese kampioen schappen in Boedapest zijn meerdere had moeten erkennen in de kleine goed lachse Russische legerofficier Romuald Klim (beide keren eindigde hij op de tweede plaats) stond dit keer op de hoogste trap van het erepodium. Slechts acht centimeter had het verschil tussen hem en Klim bedragen, maar het was voldoende. Het kogelslingeren werd toch een grandioos Hongaars succes. Want naast de bronzen medaille van Lazar Lovacs was er een vijfde plaats voor Sandor Eckschmidt. Edy Ottoz, Europa's superspecialist op de 110 meter horden, heeft de jaren lange heerschappij van de Amerikanen op dit nummer niet kunnen breken. De kleine Italiaan, om zijn superbe tech niek terecht gevreesd door de Amerika nen, heeft wereldrecordhouder Willy Davenport tot op de laatste horde gran dioos tegenstand geboden, maar in de laatste tien meter moest de Europese kampioen toch buigen voor de grotere snelheid van Davenport, die twee me ter voor de streep zijn armen al jui chend om hoog kon steken. Dit gebaar heeft de Amerikaanse neger waarschijn lijk het wereldrecord gekost. Ottoz, die dacht dat hij het zilver veroverd had, moest toch nog een teleurstelling in casseren toen de finishfoto geraadpleegd werd. Niet hij maar Ervin Hall (VS) was als tweede over de eindstreep ge gaan. Verschil in tijd was er niet. Bei den kregen 13.4 seconden. In de finale van de 400 meter, die vandaag wordt gelopen, zijn drie conti nenten vertegenwoordigd: Amerika en Afrika beide met drie en Europa met twee lopers. Vooral het feit, dat Afri ka met drie atleten tot de eindstrijd doordrong, is een grote verrassing. Na de series en kwartfinales, die alle boven de 45 seconden werden gelopen, slaagde donderdag tegen het vallen van de avond Lee Evans er als eerste in 't Olympische record, dat Otis Davis (VS) en Carl Kaufmann (W.Dld.) in de onvergetelijke 400 meter finale van Ro me met 44.9 seconden vestigden, met 0.1 seconden te verbeteren. Wereldre cordhouder Evans trok zijn landgenoot Larry James en de Duitse Martin Jel- linghaus mee onder de 45.0 seconden. Voor de toekomstige tandarts Jelling- haus betekende zijn 44.9 seconden een evenaring van het Europese record. Uitslagen hinkstapsprong: 1. en Olympisch kampioen Viktor Sanjev (Rusl.) 17,39 m (wereld- en Olympisch record); 2. Nelson Pruden cio (Bra) 17.27 m; 3. Giuseppe Gentile (Ita.) 17.22 m; 4. Art Walker (VS) 17.12 m; 5. Nikolai Doedkin (Rus) 17.09 m; 6. Philip May (Aus) 17.02 m; 7. Josef Schmidt (Pol) 16.89 m; 8. Mamadoe Dia (Sen.) 16.73 m. 5000 meter: 1. en Olymp. kampioen: Mohamed Gammoudi (Tun) 14.05.0; 2. Kipchoge Keino (Ken) 14.05,2; 3. Naftali Temu (Ken.) 14.06,4; 4. Juan Martinez (Mex) 14.10,08; 5. Ron Clarke (Aus.) 14.1,4; 6. Wohib Marsresha (Eth.) 14.17,6; 7. Nikolai Sviridov (Rus) 14.18,4; 8. Fikru Deguefu (Eth.) 14.19.0. 110 meter horden: 1. en Olympisch kampioen Willie Da venport (VS) 13,3 (ev. Ol. ree.); 2. Er- vin Hall (VS) 13,4; 3. Eddy Ottoz at.) 13,4; 4. Leon Coleman (VS) 13,6; 5. Werner Trzmiel (Wdld) 13,6; 6. Bo Forssander (Zwe.) 13,7; 7. Marcel Duriez (Fra.) 13,7; 8. Pierre Schoebel (Fra.) 14,0. ADVERTENTIE officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico MEXICO Na afloop van de don derdag geroeide halve finales ont stond er een vechtpartij in de pers kamer, waarbij een Mexicaanse ver slaggever van middelbare leeftijd een blauw oog opliep. De dader was een Mexicaanse roeier, die de pers kamer was binnengedrongen om de Mexicaanse verslaggevers duidelijk te maken, dat hij ontevreden was over hun berichtgeving. Mex. tyd Ned. tyd Atletiek Basketball Boksen Wielrennen Paardesport Schermen Voetbal Hockey Gewichtheffen Worstelen Zwemmen Roeien Schieten 10.00 17.00 tienkamp 100 meter 10.40 17.40 tienkamp verspringen 11.00 18.00 series 1500 meter heren 15.00 22.00 halve finale 80 meter horden dames tienkamp kogelstoten 15.30 22.30 finale 200 meter dames finale verspringen heren finale discuswerpen dames 15.50 22.50 finale 400 meter heren 16.20 23.20 finale 80 meter horden dames tienkamp hoogspringen 16.40 23.40 halve finale 800 meter dames 18.10 01.10 tienkamp 400 meter 09.00 16.00 4 wedstrijden eerste ronde 17.00 24.00 4 wedstrijden eerste ronde 14.30 21.30 voorronden 19.00 02.00 voorronden 10.00 17.00 series sprint halve finale achtervolging individueel 14.00 21.00 series sprint finale achtervolging individueel 09.30 16.30 samengestelde wedstrijd dressuur 08.00 15.00 series floret pl. her er 17.30 00.30 series floret pl. 15.30 22.30 SpanjeJapan BraziliëNigeria Tsjecho-SlowakijeThailand GuatamalaBulgarije 11.00 18.00 India—België West-DuitslandNieuw-Zeeland SpanjeMexico Oost-DuitslandJapan 10.00 17.00 halfzwaargewicht groep A 16.00 23.00 halfzwaargewicht groep B 10.00 17.00 series vrije stijl 17.00 24.00 series vrije stijl 10.00 17.00 series 100 m vrijeslag dames series 100 m vrijeslag heren series 100 m schoolslag dames series 100 m schoolslag heren 17.00 24.00 finale springen 3-meterplank dames halve finale 100 m vrijeslag dames halve finale 100 m vrijeslag heren halve finale 100 m schoolslag dames halve finale 100 m schoolslag heren 10.30 17.30 wedstrijden om de zevende plaats 08.30 15.30 vrij pistool kleiduiven MEXICO Tommie Smith is weer op het oorlogspad. Het oorlogspad, dat hij eind vorig jaar resoluut betrad door te verklaren, dat de Spelen van Mexico geen Tommie Smith onder de deelne mers zou tellen en dat er überhaupt he lemaal geen neger naar de Olympus zou gaan als demonstratie tegen de r- en dat zijn de woorden van Smith „minderwaardige behandeling, die de negers in de Verenigde Staten van Ame rika moeten ondergaan". Smith de straaljager op hardloopschoentjes heeft zijn woorden niet gestand gedaan. Hij verscheen wel degelijk in de Olym pische vorm en kaapte na een formida bel gelopen 200 meter en passant nog even een gouden medaille mee ook. Maar woensdagnacht toen de buit binnen was bleek Tommie Smith de strijdbijl alweer te hebben opgegraven. Zwate handschoenen, die hij en zijn apostel John Carlos bij de ceremonie protocolaire droegen, wezen al in de richting van een hernieuwd gevecht en tien minuten later droeg Smith reeds de woorden aan, waarmee hij de cam pagne „München 68" voor geopend ver klaarde. „Bij de Olympische Spelen van 1972", zo orakelde hij met de gebaren van een professor, die zijn studenten iets een voudigs uitlegt, „zullen geen vlack men aan de start verschijnen. Ik weet het, voor Mexico hadden we hetzelfde ge zegd. Maar we veranderden van ge dachten. We willen in Mexico nog meer medailles winnen dan anders. Dat we dan in München niet deelnemen, komt dan des te harder aan". „Wij zrijn zwart", ging Smith verder, „en wij zijn daar trots op". En dan met een nijdige grimas op het gezicht en een stem waar de afschuw in door klonk: „De blanken willen ons nu ten toonstellen als gouden-medaille-win naars. Want we zijn immers donkere Amerikanen, die een „gold medal" won nen. Maar oh, als we verloren hadden dan waren we nikkers geweest. Nik kers, die zich lieten overwinnen." John Carlos, tot dan toe alleen maar knikkend en zachtjes alsmaar „yeah" roepend, viel bij. „We waren voor de Spelen wat verdeeld, maar nu, in Me xico, werken alle negers samen. Ieder een voelt dat het moet zoals Tommie zegt. Anders blijven we de dieren, die we nog steeds voor de blanken zijn. Oh yeah, er zijn goede blanken. Peter Nor man wilde ook met een handschoen op het platform staan. Hij leeft met ons mee. En er zijn er meer, die met ons sympathiseren. Maar dit is in de eer ste plaats een beweging van negers en de negers moeten het dan ook uitvech ten. We zijn niet meer zo nederig als de blanken nog wel geloven. We zijn niet meer tevreden met een handvol aard- nootjes en een tikje op de schouder. Hier in Mexico noemt men ons plotse ling „boys". Bah. Als ze ons niet mo gen, moeten ze ook maar thuisblijver als we in een USA-shirt goud winnen" En toen was het ineens zomaar stil John Carlos en Tommie Smith hadder gesproken. Glimlachend en zeer vrien delijk liepen ze weg. Achter elkaar. Or weg om op hun manier vier jaar te vechten voor de rechten van de Ame rikaanse negers.

De Vallei | 1968 | | pagina 15