Veenendaals dagblad Buiten vooniw Jackie Kennedy huwt Onassis Vluchtelingetjes uit Biafra niet naar Europa brengen''' Eerste gesprek van N.S. met categorale bond was „openhartig" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei n ZEVEN GEWONDEN DOOR INSTOR TING Eindelijk wat beter MINSTENS ZEVEN DIVISIES HEBBEN Z. - VIËTNAM VERLA TEN TOT BOVEN VRIJE ZONE Amerika poogt gesprek in Parijs op gang te brengen Militairen zijn ongerust ACCENT R li i mlevaard ers zagen Gladys Plechtigheid volgende week Israël laat Arabieren vrij Geld sturen is nu het beste'' mijn voeten'"' „Grond was wel wat lieet onder DRU neemt Haags ingenieurs bureau over Hivernage Zelfmoord Ontvoerd Deze week Revolutie der spraak- zamen Zes jaar illusie in Algiers Niet elke colporteur is bonafide Uw nieuwe opinieweekblad Neem nu een abonnement en ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! ARNHEMSE ARTS RAPPORTEERT AAN "TERRE DES HOMMES": BISDOMBLAD Bisschop Bluyssen 3ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en .0955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces Vraag en Aanbod" op dl, do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. VRIJDAG 18 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 246 HANOI TREKT TROEPEN TERUG r//////////////////////i SAIGON Grote Noordviëtnamese en Vi'êt Cong-eenhedendie tuee maanden geleden nog klaar schenen voor een nieuw algemeen offensiefhebben zich ichter de Zuidriëtnamese grenzendat militariseerde zonein Laos en in Cam bodjateruggetrokkenzo is uit Ameri kaanse mlitaire bron in Saigon verno men. Volgens de zegslieden gaat het om ■vil zeggen ten noorden van de gede- tenminste zeven divisies. Talloze kleinere eenheden zijn in Zuid-Viëtnam gebleven, maar zij ver mijden systematisch elk contact. Het stopzetten van de Noordviëtnamese activiteiten is vooral merkbaar in de gedemilitariseerde zone en rondom de voormalige basis Khe Sanh. Drie divisies, die na het offensief van mei jongstleden in het zuiden van de zone waren gestationeerd, zijn verdwenen, aldus de zegslieden. Zij hebben hun munitievoorraden achtergelaten. Amerikaanse mariniers hebben ge constateerd, dat zich in de gedemilita riseerde zone geen tegenstanders meer bevinden. Rondom Saigon is de situatie dezelfde. De hoofdstad wordt niet langer be dreigd, aldus het Amerikaanse opper bevel. Drie divisies, die aan het Tet- offensief en dat van mei hebben deelgenomen, zijn eveneens terugge trokken. Alleen het regiment „Dong Nai", bevindt zich nog ten noordoosten van de stad, zonder van enig initiatief blijk te geven. De Viët-Congregimen- ten in de Mekong-delta schijnen er ineer op uit te zijn de dorpen aan hun kant te krijgen dan om te vechten. Dit belangrijke nieuws kan men niet loszien van geruchten over nieu we ontwikkelingen in de Viëtnamese kwestie. De berichten, dat Amerika stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam overweegt, kregen gisteren nieuwe impulsen. In Saigon, Washington en Parijs heerste grote diplomatieke activiteit. In weerwil van de Amerikaanse ontkenning woensdag dat er „bewe ging" zou zitten in de wederzijdse standpunten, is gisteren duidelijk ge worden, dat op hoog niveau wordt gepoogd de inleidende vredesbespre kingen in Parijs over het dode spoor heen te helpen. Daarbij zou ook een stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam wor den overwogen. Om daar de sfeer niet te vertroebelen, bewaren de Amerikaanse autoriteiten op last van ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen w///M/////#/f/iy//////////////////////////////////////////////////// fT,oen twee jaar geleden het z.g. „Na- tionaal Beraad" over de wilde ganzen in Nederland werd gehou den, schreef prof. dr. K H. Voous te recht: „Men moet ver reizen om het voor vele vogelliefhebbers zo ver trouwde, maar toch altijd weer in drukwekkende winterse schouwspel van duizenden rustig grazende wilde ganzen buiten Nederland te vinden." Het massale voorkomen dezer grote vogels blijft in geheel Europa en Azië tot weinige gebieden beperkt en daar om is in het winterhalfjaar de aan wezigheid ten onzent van 50.000 tot 100.000 stuks een grote bijzonderheid Merendeels concentreren ze zich op de Friese trekvogel-reservaten en om deze zo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft het Wereld Natuur Fonds aan „lt Fryske Gea", dat ze ten getale van acht stuks beheert, een bijdrage verleend vqn 14.000,-. Meestal liggen deze rnïTTeus aan de Wadden- en IJsselmeerkust. doch één 5 bevindt zich in het lage midden, de Oude Venen. Door deze financiële steun konden al dadelijk de reser- 5 vaten intensiever dan voorheen wor- 5 den bewaakt. Voorts werd een opper- vlakte van 60 ha in de Oude Venen de z.g. Wi/dlanden in het najaar nogmaals gemaaid, omdat ganzen de s voorkeur geven aan een korte gras S stoppel. Inderdaad deed men de er- 5 varing op, dat de vogels deze percelen i als pleisterplaats kozen. Ook werd door het tweede gemaal bij Tacozijl de boezemwaterstand beter beheerst en thans kon, mede door dammen en duikers, een stuk van 100 ha op kunst- 5 matige wijze dras worden gezet, het geen duizenden ganzen aantrok. In de 5 Workumerwaard slaagde men er ten 5 slotte in door het plaatsen van 3000 m afrastering het weidevee af te weren. Alles met alles was het geld van het 5 „World Wildlife Fund" dunkt mij goed 5 besteed. 18 okt. 1968 A. B. WIGMAN 5 JOHNSON geen publiciteit president Johnson het grootste stil zwijgen hierover. Ook in Australië. Amerika's trouwe bondgenoot, wordt met een mogelijke stopzetting van de bombardementen rekening gehouden. Onder de Amerikaanse militairen hebben de berichten over een mogelij ke stopzetting van de bombardementen enige ongerustheid veroorzaakt. De Amerikaanse generaal Davis zei in Saigon dal elke si opzetting van de luchtaanvallen op Noord-Viëtnam een „zelfmoord" en een „ramp" zou beteke nen. Generaal Davis staat aan het hoofd van de dertigduizend man troepen langs de gedemilitariseerde zone. De mening van generaal Davis schijnt een weerspiegeling te zijn van die tal rijke hoge Amerikaanse en Zuidviët- namese militaire leiders De Zuidviëtnamese regering heeft Hanoi er gisteren van beschuldigd Zuidvië.tnamese kinderen naar het noor den te ontvoeren om hun een militaire opleiding te geven. De beschuldiging was vervat in een vandaag gepubliceer de nota van de internationale controle commissie. Volgens dp regering in Sai gon hebben guerrillastrijders „met ge weld of door beloften", jonge Zuidviët- namezen geworven en naar het noor den gebracht met de bedoeling, dat zij zouden „voorzien in de behoeften op de slagvelden in het zuiden". Dit zou zijn gebleken uit Noordviëtnamese docu menten die in het zuiden zijn gevonden. ADVERTENTIE Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. ACCENT, Wibautstraat 137, Amsterdam, tel. 020 - 92 44 47 HOUSTON De astronauten in de Apollo-7 hebben vanuit hun ruimteschip de orkaan „Gladys" kunnen waarne men; een van hen heeft verklaard: „zoiets heb ik nog nooit gezien." Op de zevende dag van hun vlucht door de ruimte hebben de drie mannen kans gezien om ook nóg enkele weerbe richten door te geven. Zij beschreven hun activiteiten in de kleine cabine met de woorden: „Wij lijken wel eek hoorns in de kooi". De drie ruilen bij de lunch wat zij meegekregen hebben, zo als schoolkinderen doen. Vandaag staat een spectaculaire ope ratie met de motoren op het program ma; 57 seconden worden de aandrijf- raketten aangezet. Het wordt de krach tigste test die tot dusver met een be mand ruimteschip is gehouden en de snelheid wordt tijdens de test opge voerd met 1600 km per uur. Toen de Apollo-7 gisteren aan het firmament boven Californië's westkust verscheen, leek hel ruimteschip een heldere ster, die in twee minuten van horizon naar horizon snelde, (zie ook elders in dit nummer). ADVERTENTIE DEN HAAG - Op de Atlantische Oceaan wordt blijkens een melding van Radio-Landsend een Liberiaans motor schip met ongeveer 29 bemanningsle den vermist. Het schip, dat 7.426 ton meet, had volgens schattingen op veer tien oktober in Liverpool moeten aan komen, maar sinds 11 oktober is er niets meer van vernomen. Het schip was op 1 oktober met een lading graan ver trokken uit Hampton Roads, in de Amerikaanse staat Virginia. J^KW YORK Jacqueline Kennedy (39) Is gisteravond, kort na de aankondi ging dat zij in het huwelijk zal treden met de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis (62), van Kennedy Airport. New York, vertrokken aan boord van een toestel van de Olympic Airways, met bestemming Griekenland. ZU werd vergezeld door haar twee kinderen John en Caroline en twee schoon zusters. mevrouw Stephen Smith en Patricia Kennedy, de vroegere mevrouw Peter Lawford. De zuster van de Griekse reder heeft verklaard, dat haar liroer eind volgende week in het huwelijk zal treden met mevrouw Kennedy op het particuliere eiland van Onassis. Scorpios in de Egeïsehc Zee. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij heeft later gezegd, dat aan de 90 passagiers vwerd verzocht de Boeing 1e verlaten, toen mrs. Kennedy en haar gezelschap van 11 personen op Kennedy Airport aan boord gin gen. De 90 personen die om 20.30 uur zou den vertrekken, moesten, omdat hun toestel door de Kennedy's was gechar terd, een uur wachten om met het volgende toestel via Parijs naar Athene te kunnen vliegen. De weduwe van de vermoorde Ame rikaanse president John Kennedy is 39 jaar. Aristoteles Onassis 62. Zij is rooms-katholiek, hij Grieks orthodox. Onassis gaat door voor een van de rijkste mannen ter wereld. Hij trouwde in 1946 de redersdochter Tina Livanos, maar scheidde in 1961 van haar. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen geboren. Reeds lang -ds Onas sis een vriend van de Kennedy-familie. Hij was geruime tijd zeer intiem be vriend met de operazangeres Maria Callas, die met hem vele tochten maak te op zijn jacht „Christina". 1 PRINSENBEEK Zeven arbeiders moesten gistermiddag naar een ziekenhuis worden gebracht, nadat zij gewond waren geraakt bjj het gedeeltelik instorten van een viaduct over de spoorbaan Breda-Rotterdam, da in opdracht van Rijks waterstaat bij Prinsenbeek in de buurt van Breda wordt gebouwd. Hoewel zij geraakt werden door grote klodders pas gestort beton, bewapeningsijzer en houten balken, werd niemand levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde om ongeveer een uur. Acht arbeiders waren op het viaduct van 's morgens vroeg af bezig met het storten van beton. Er was al ongeveer tweehonderd kubieke meter gestort. Een van de arbeiders vertelde: „Plot seling hoorde ik een hard gekraak. Het leek wel of de wereld verging. Toen ik voelde, dat de bodem onder mijn voeten begon te zakken, rende ik instinctief weg. Toen ik van het ongeveer zeven meter hoge viaduct af was, hoorde ik de boel achter mij in elkaar storten". De zeven andere arbeiders, die op het viaduct aan het werk waren, liepen gebroken benen, gebroken armen en hoofdwonden op. Met drie ambulances werden zij naar een ziekenhuis in Bre da gebracht. De ravage kwam vlak naast de spoor baan terecht. Onmiddellijk werden vei ligheidsinspecteurs van de Spoorwe gen gewaarschuwd, die controleerden, of de rest van het viaduct geen gevaar liep in te storten. Zij kwamen tot de conclusie, dat het treinverkeer normaal kon blijven doorrijden. 5 I t Een enorme ravage vlak naast de 5 spoorbaan Breda-Rotterdam. Dat 5 was gistermiddag het resultaat, toen t een viaduct in aanbouw instortte. 5 )#///«/WWOT//////////////«///////»«///»//////////OT«»/W/l De aannemer, die in opdracht van Rijkswaterstaat gisteren 't beton stort te, verzekerde, dat de oorzaak van het ongeluk de door de regen van de afge lopen dagen doorweekte grond is, die te zacht was om het grote gewicht van het beton te dragen. Eergistermiddag hadden inspecteurs van Rijkswaterstaat het viaduct gecon troleerd om na te gaan, of het sterk ge noeg was voor het te storten beton. Er werden toén geen zwakke plekken in de constructie gevonden. V/////M7M 7/////W//WW///#i DEN BOSCH „De Romeinse grond was vorige week wel wat heet onder de voeten", zo schrijft mgr. J Bluys- sen. de bisschop van Den Bosch, in 'n brief uit Rome aan zijn diocesanen. „Kom je in het Vaticaan dan ont moet je gemakkelijk mensen, die maar niets kunnen begrijpen van wat er in Holland bruist en leeft, maar die niet temin hun best doen om je terwille te zijn. Soms echter treedt een felle kort sluiting op", aldus Mgr. Bluyssen. De bisschop schrijft verder dat het voor een buitenstaander moeilijk is te omvatten om welke zaken het nu eigenlijk gaat bij de problempn. waar in hij verzeild N geraakt. „Er zullen er ongetwijfeld zijn", zo schrijft Mgr. Bluyssen, „die mij verwijten dat ik mij zelf de, das heb omgedaan. Ik voor mij mêen dat je er helemaal in moet heb ben gezeten om de feiten te kunnen be oordelen, die de bron van de moeilijk heden vormden" De brief van de bisschop is afgedrukt in het bisdomblad van Den Bosch. Het blad herinnert eraan, dat precies drie jaar geleden ook Mgr. Bekkers, de voor ganger van bisschop Bluyssen, in Rome op het matje werd geroepen. Toen ging het om het feit dat de bisschop twee paters Jezuïten de paters Arts en Van Hees van de Nieuwe IJnie na moeilijkheden in Rome in zijn bisdom had opgenomen, Luther had geprezen en veel priesters liet uittreden. TEL AVIV Gisterert zijn acht Ara bische gevangenen door de Israëlische autoriteiten vrijgelaten en, op hun ver zoek, aan de Egyptenaren overgele verd. Dit is in Tel Aviv officieel be- kengemaakt. Het Internationale Rode Kruis heeft bemiddeld; de vrijlating geschiedt op grond van de toezegging van Israël, „een humanitair gebaar te maken" naar aanleiding van de vrijlating van het vliegtuig van de Israëlische maat schappij El Al en de inzittenden ervan, die in Algiers werden vastgehouden. In dit verband zijn thans in het ge heel zestien Arabieren vrijgelaten, die veroordeeld waren tot zware straffen wegens vijandige activiteit tegen Is raël. Arabische saboteurs hebben vandaag een waterpomp in de Negev-woestijn opgeblazen bij de voorpost Nahal Tso- far aan de Israëlisch-Jordaanse grens ten zuiden van de Dode Zee, zo heeft het leger meegedeeld. Een woordvoerder zei verder, dat een legerpatrouille bij Ma'oz Hayyim in de Beisan-Vallei was beschoten met een bazooka en lichte wapens. Het vu ren werd beantwoord: de Israëli heb ben geen verliezen geleden. SCHIPHOL Het overbrengen van Biafraanse vluchtelingetjes van Gabon naar Europa voorherstel is niet de beste oplossing, vindt de Arnhemse arts C. W. Hoogendijk. Hjj heeft in opdracht van de stichting Terre des Hommes een onderzoek ter plaatse ingesteld. Veel beter is het, volgens hem, de kinderen in Gabon te helpen, maar dan moet er geld voor betere onderkomens, medicamenten en voedsel beschikbaar worden gesteld. Hierbij kunnen de Europese landen de helpende hand bicden. Elfhonderd Biafraanse kinderen van wie er veel zeer ernstig ziek zijn, zijn in Gabon ondergebracht in vijf kam pen, die zeer geïmproviseerd werden ingericht. Dokter Hoogendijk: „De dieren wor den hier soms beter behandeld. Twee ernstig zieke kinderen liggen soms sa men in één zeildoek, gespannen tussen enkele stangen. Waar het nu op aan komt, is de onderkomens te verbeteren en definitief te maken, want ook als de oorlog snel afloopt, zullen de kinderen er zeker nog zes maanden moeten blij ven. Als het enigszins kan moeten de kinderen in hun eigen omgeving blij ven en niet naar Europa worden ge bracht". Goede onderkomens, perso neel, artsen en medicamenten, daar gaat het om". GABON „De regering van Gabon heeft geen geld om betere voorzieningen te tref fen, maar zij juicht het toe als andere landen middelen beschikbaar stellen. Verder is er behoefte aan kinderartsen Er is ook behoefte aan speelgoed en kleding, maar dat komt natuurlijk op het tweede plan". Dr. Hoogendijk zal de stichting Ter- re des Hommes als hoofdconslusie rap porteren dat het beschikbaar stellen van geld op dit moment het beste is om de Biafraanse kinderen te helpen. schrijft uit Rome: UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen en een delegatie van de Federatieve Spoorweg Vakver eniging hebben gisteren het eerste ge sprek gehad over de erkenning van de FSV. Het gesprek, dat twee uur duur de, zal worden voortgezet nadat er bin nen de FSV beraad is geweest. Van de kant van de NS werd aan het overleg deelgenomen door de voltallige directie en de chef van de dienst per sonele zaken en een van zijn medewer kers. Het had plaats op uitnodiging van de directie van de Spoorwegen. De FSV is sinds 1961 in de weer voor haar erkenning. In een gezamenlijk communiqué werd verklaard dat er een openhartig gesprek was gevoerd. Behalve de ka tholieke heeft ook de protestants-chris telijke bond van vervoerspersoneel gis teren in Utrecht kritiek geleverd op de eventuele erkenning van de FSV. De bonden betwijfelen of de categorale or ganisatie werkelijk van plan is positief mee te werken aan het overleg tussen vakbond en de directie van de NS. De heer J. J. Dassel, voorzitter van de christelijke organisatie, zei huiverig te staan tegenover erkenning van de FSV. Hij vond dat de categorale organi satie een ontstellend gemis aan zin voor de werkelijkheid heeft getoond toen zij pleitte voor een loonsverhoging van 100 gulden per maand voor elk personeelslid van de NS. Op 2 november houdt de FSV een algemene ledenvergadering, waar de leden zullen beslissen of de voor waarden, die door de NS gesteld zijn voor de erkenning, aanvaard kunnen worden. ULFT. De Kon. Fabrieken en Rei gers NV (DRU) te Ulft heeft het Haagse Ingenieusbureau voor warmte- en lucht techniek en centrale verwarming J. F. Cramer N.V. overgenomen. Tussen de directies van beide bedrij ven werd deze week een akkoord be reikt. J. F. Cramer N.V. heeft momen teel 250 werknemers in dienst. Het bedrijf zal volgens de directie nor maal worden voortgezet. Met ingang van 1 april 1969 zal het aan varkenshouders verboden zijn zon der vergunning keukenafvallen voor handen te hebben, waarin zich vlees of beenderen bevinden. Dit geldt niet voor keukenafval uit de eigen huishouding van de varkenshouder. 5 (Van onze weerkundige medewerker Fr i« moed voor nodig om na de hardnekkige regens van de afge lopen weken een drogere periode aan te kondigen. Wanneer wij ons des ondanks daaraan wagen, komt dit door het vertrouwen, dat een in op bouw verkerende zone van hoge druk boven de Noordzee en bij Zuid-Scan- dfnavië inboezemt. Dit zal een nieuw regenfront in de Golf van Biscaje en boven Ierland in zijn oostwaartse be weging vertragen en naar het noorden doen afbuigen. Als gevolg hiervan zal het weer in Gelderland het komende weekeinde waarschniflijk overwegend gunstig blijven met zonnige perioden, maar plaatselijk wel mistvorming in de nacht en ochtend. De middagtempera- turen worden wat hoger: veertien tot vijftien graden, maar de nachten nog iets kouder, met de mogelijkheid van nachtvorst. De meningen van insiders over het karakter van de komende winter zijn nog verdeeld: óf een strenge óf een zeer zachte winter, in elk geval geen tussenvorm. Over een maand zijn er vermoedelijk meer aanwijzingen. Morgen: Zon op: 07.12 onder: 17.37 Maan op: 03.42 onder: 16.48 llllllllIHNHHMNiaMIfllMMMHIHIIUtlliaHUlUBIII s

De Vallei | 1968 | | pagina 1