BRAAT! corJam* Voor Hof 10 jaar geëist voor poging tot vergiftiging van echtgenote Geboortecijfers N.-Brabant en Limburg met kwart gedaald Directeur werd tot debat gedwongen Alarm langs de Ringvaart na ontsnappen van natrium-cyanide bij bedrijf op Schiphol: KEUKENS? Het is kort Kluwer Conferentie over bankovervallen Aan afvoer en verdunning druk gewerkt Bloedige wraak voor bekeuring Regering nog dit jaar klaar met opkomstplicht Genezen patiënten hebben het vaak te goed in een inrichting om weg te willen Arts mag blijven praktiseren na twee delicten Handlanger van Heinz Vieten aangehouden Modieus en praktisch, gemaakt voor elegante vrouwen Raadsman stelt Dader ligt op het kerkhof" Vier gemeenten op Zuid-Beveland BTonchïleffen Deense vissers fel gebeten op Ka tw ij kers Tweemaal zestien maanden geëist voor poging bank op te lichten GROTE STEDEN WILLEN EEN GEZAMENLIJK ABATTOIR Rumoer op Kunstacademie bij opening van studiejaar Binnen 15 tellen klaar: Uw bedrijf of beroep KLUWER Optimisme Deze luxe schoenen van TIMTUR zijn anders dan anderen. Ze hebben meer. Ze lachen om reger\ barsten niet; lopen makkelijk, laten geen vlekken na en behouden hun vorm. Tóch zijn ze niet duur. T1MTIR maakt nu de schoenen van de toekomst uit dat nieuwe ademende materiaal. wonderbaarEjk VERDACHTE BLIJFT HARDNEKKIG ONTKENNEN Afscheidsbrief Irriterend mm WËBÊÊËËËÊÊÊÊm I VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 VERGIF IN HET WA TER SCHIPHOL Veertig kilo onvoldoende gezuiverde natrium-cyanide is, zoals wij in een deel van onze oplage al meldden, gisternacht via de waterzuive ringsinstallatie van Schiphol in de Ringvaart van de Haarlemmermeer terecht gekomen en daarna via zijkanaal F in het Noordzeekanaal. De oorzaak was het barsten van een slang in het galvanische bedrijf van de KLM op het oude Schiphol, waardoor duizend liter water met een cyanide- gehalte van veertig gram per liter in de zuiveringsinstallatie kwam. Het hoogheemraadschap Rijnland in Den Haag nam onmiddellijk maatregelen, omdat men vermoedde dat de cyanide het water ernstig zou vergiftigen. BRUSSEL Bankdirecteuren uit Ne derland, België, West-Duitsland en En geland hebben gisteren in Brussel over leg gepleegd over gezamenlijke maatre gelen tegen het toenemende aantal bankovervallen. Uitgangspunt van de besprekingen was het uitwisselen van ervaringen bij overvallen en reeds getroffen maatre gelen. Men wil komen tot het opstellen van uniforme maatregelen. Deskundigen bij het hoogheemraad schap gingen direct het water zuiveren door bij Gouda vers water uit de Hol landse IJssel binnen te laten en de ge malen bij Halfweg en Spaarndam het „oude" water te laten wegpompen. Het gif werd zodoende nog meer ver dund en afgebroken. Deze hele verver singsoperatie zou vandaag achter de rug zijn. De Luchthaven Schiphol acht ernsti ge vergiftiging uitgesloten, omdat zo'n betrekkelijk kleine hoeveelheid (gedeel telijk gezuiverde) cyanide in de enor me watermassa zo verdund wordt, dat hooguit *'an verontreiniging kan worden gesproken. Deskundigen namen giste ren naarstig proeven om vast te stellen of er werkelijk sprake is van een ge vaarlijke vergiftiging. In de bak met de lekkende slang zat 3000 liter water, vermengd met na trium-cyanide. In zeven nachtelijke uren was daarvan door een klein gaat je duizend lieter weggelopen, voordat het lek werd ontdekt. Volgens de KLM was het cyanide-gehalte van het geloos de water na zuivering slechts tachtig milligram per liter. Hoe de slang heeft kunnen barsten kon de KLM nog niet zeggen. Wel staat ADVERTENTIE Op1 januari treedt de nieuwe omzet belasting in werking, de BTW De beste, betrouw baarste, actueeiste informatie over de BTW voor vindt u ongetwijfeld in een van de vele boeken over de BTW die worden uitgegeven door Vraag uw boekverkoper om de uitvoerige BTW-folder. U kunt ook ons schrijven of bellen. UITGEVERS Deventer Postbus 23 Tel. 05700.-10722 SCHINVELD De Schinveldse wachtmeester J. Bomhoff is gisteren verwond door een inwoner van Schln- veld, die met een riek wraak nam voor een proces-verbaal. Tijdens een controle betrapte de wachtmeester de postbode Van H. op een overtreding van de Vogelwet. Van H. werd, toen hij een proces-ver baal kreeg, zo woedend dat hij de po litieman met een riek en met bieten te lijf ging. De wachtmeester moest zich onder doktersbehandeling stellen. De postbode werd in verzekerde bewaring gesteld. TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK'S-ZATdtDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR vast, dat de gebarste slang in augus tus nog werd vernieuwd. Normaal ge sproken gaat zo'n slang twee jaar mee. De nieuwe gifvang-installatie, die ge bouwd wordt, zal volgens de KLM het- haling voorkomen Het galvanische bedrijf van de KLM gebruikt cyanide om onderdelen roest vrij te maken. Het hoogheemraadschap is optimis tisch gestemd over de afloop van de zaak omdat er gistermiddag nog geen sprake was van vissterfte. De visserij inspectie temperde het optimisme van het schap door mee te delen dat koud bloedige wezens minder vatbaar zijn voor gif dan warmbloedige zoals men sen en dieren. De politie van de Haarlemmermeer heeft de boeren en hengelaars gewaar schuwd. De boeren moeten hun vee maar ilever niet drenken aan het ver giftigde verontreinigde water en de vis sers moeten hun vangst maar niet op eten. DEN HAAG Minister Beernink neemt aan dat bij nog dit jaar de Tweede Kamer het standpunt van het kabinet over afschaffing van de op komstplicht bij verkiezingen kan mee delen. Het kabinet zal binnen enkele weken het rapport van de grondwets commissie hierover in behandeling ne men. Mr. Beernink zei dit gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Binnen landse Zaken, die nogal teleurgesteld deed over de trage werkwijze van de staatscommissie voor Grondwet en Kieswet, die volgens de liberaal mr. Geertsema zelfs een half jaar achter is NOORDWIJKERHOUT „Herhaal delijk komt het voor, dat patiënten die best weer in de maatschappij kunnen worden opgenomen, weigeren een psy chiatrische inrichting te verlaten, omdat ze daar financieel minder van worden". Dit zei drs. W. Wiertz, economisch directeur van .het psychiatrische zieken huis Santa Maria in Noordwijkerhout gisteren ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van het ziekenhuis. Drs. Wiertz is er boos over dat de rechtspositie van de patiënt nog steeds niet is vastgelegd. Door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten hebben veel patiënten, vooral van boven de 65 jaar, die dus ook nog AOW krijgen, de beschikking over ruime geldmiddelen. Deze patiënten zijn daarom soms moei lijk te bewegen terug te keren in de maatschappij, ook als dit medisch ver antwoord is, aldus drs. Wietz. DEN HAAG De zestigjarige Haag se arts J. W. H. P. mag zijn beroep blijven uitoefenen. Wèl heeft de Haag se rechtbank hem veroordeeld tot dui zend gulden boete, een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een proeftijd van drie jaren, wegens het plegen van abortus en het verval sen van een recept. De Haagse arts had een 27-jarig meisje, dat bij hem was gekomen met het verhaal zwanger te zijn van een man, die niet met haar wilde trouwen, geholpen door abortus op haar te ple gen. Ten gunste van een vrouw en haar zoon had de arts recepten voor verdo vende middelen uitgeschreven. De officier van justitie had tegen de arts drie jaar ontzegging uit de be voegdheid van het uitoefenen van zijn beroep geëist. Die eis liet de rechtbank vallen. Al het andere waarmee de offi cier de arts gestraft wilde zien. is de medicus door de rechtbank opgelegd. ALMELO De Keulse dierenhande laar Heinz Vieten heeft nog steeds een greep op de illegale dierenhandel in Nederland. In Den Ham hield de rijkspolitie een bestelauto aan, waarin de handelaar T. uit Liempde zestien honden en veertien katten vervoerde. T. kon wel een ver- gunnig voor de dierenhandel tonen, maar inentingscertificaten voor de huis dieren had hij niet. Nader aan de tand gevoeld, gaf T. toe voor Heinz Vieten één dag per week relaties in Den Ham te bezoeken, die in hun omgeving honden en katten voor hem opkochten. De twee bevoor- raders uit Den Ham zijn evenals T. be keurd. Heinz Vieten is er berucht om, dat hij de Duitse ko6metische industrie be voorraadt met dieren uit Nederland. ADVERTENTIE T>dqx hindetarwt voor ftnf» poromm m*ertuL Deze schoenen zijn verkrijgbaar van fl 2790-fL 44,90. Herenschoenen uit CORFAM" worden vervaardigd door Aera DEN BOSCH Jan J. M. H. (52), de nertsfokker uit Handel, die ervan wordt beschuldigd zijn vrouw met een vergiftigde sinaasappel te hebben willen doden, woont weer met deze vrouw en hun dochtertje samen sinds de Bossche rechtbank hem 2 februari op vrije voeten stelde. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, jhr. mr. N. Witsen Eli as, wil die samenwoning echter voor een flinke tijd onderbroken zien. Hij eiste gisteren m hoger beroep tegen Jan, „een van de sluwste misdadigers die ik in mijn loopbaan heb mee gemaakt", tien jaar gevangenisstraf om zieke dieren op de nertsfarm van zijn vader in Handel te behandelen. „Dat heeft hij misschien verteld om om het bezit van die spuit te verkla ren", opperde mr. Drion. Een belangrijke steun voor de the orie dat Jans zoon de moordpoging op zijn geweten had gehad, meende de advocaat te hebben in de verklarin gen van de pleegouders van een gewe zen medepatiënt van Jans zoon. Deze medepatiënt had zijn pleegouder verzekerd dat Jans zoon hem in ver trouwen had verteld dat niet zijn va der, maar hij de dader was. De procureur-generaal bestreed in krasse termen de waarde van deze verklaring. „Dit contrabewijs is af komstig van een warhoofd. Het zijn klets- en leugenpraatjes die thuishoren in een psychiatrische inrichting en daar ook moeten blijven. Moet op der gelijke wartaal een rechterlijke uit spraak worden gebaseerd voor een man die van het begin af aan heeft ge probeerd met leugens, intriges en be drog het bewijs te ontzenuwen?" „Als er ooit een ontkennende ver dachte is geweest, die blijk heeft gege ven hoogst onbetrouwbaar en leugen achtig te zijn, dan is het deze", trok jrh. mr. Witsen Elias al in het begin van zijn requisitoir van leer. „De rechtbank heeft hem ten onrechte vrij gesproken". De rechtbank had het niet uitgeslo ten geacht dat een ander dan Jan de met parathion ingespoten sinaasappel op 1 juni vorig jaar had achtergelaten bij zijn vrouw in het ziekenhuis in Veghel. Daarbij had de rechtbank ken nelijk gedacht aan Jans zoon. Jan zelf had die mogelijkheid ook sterk naar voren gebracht, vooral nadat die zoon 6 september vorig jaar zelfmoord had gepleegd. De raadsman, mr. B. W. M. Drion, stelde gisteren ook ronduit: „De zoon van mijn cliënt is de dader, daar ga ik vanuit. De dader ligt dus op het kerkhof". Dat zou verklaren dat de injectie spuit met parathionsporen die de poli tie bij Jan thuis had gevonden, pas in februari 1966 in Nederland was geïm porteerd. Jan had gezegd dat hij die spuit al vier jaar had en dat was door de procureur-generaal een van zijn ve le leugens genoemd. Mr. Drion dacht echter dat Jan wel net zo'n spuit had gehad, maar dat die bij een verhuizing was opgeruimd. De gevonden spuit zou dan een ander, door de zoon gekocht exemplaar zijn geweest dat er van buiten net eender uitzag. De zoon had aan een verpleger in de psy chiatrische inrichting waar hij na de arrestatie van z'n vader was ver pleegd, verteld een spuit te bezitten DEN HAAG Waarschijnlijk om streeks 1970 zal het aantal gemeenten op Zuid-Beveland (24) drastisch worden beperkt. Nog slechts vlet gemeenten blijven over Goes, Borsele, Kapelle en Reimerswaal. Het wetsontwerp over deze zaak is al in oktober 1966 inge diend. Minister Beernink heeft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer gezegd de zittingsduur van de nieuw te kiezen gemeenteraden te zullen verlengen tot de eerste dinsdag in september 1974. ADVERTENTIE Jhr. mr. Witsen Elias had ook een heel sterk argument tegen de theorie dat Jans zoon de dader zou zijn ge weest. „Hij heeft voor zijn zelfmoord een afscheidsbrief geschreven. Als hij het nu werkelijk had gedaan, waarom zou hij dat dan daarin niet hebben be kend, want hij mocht zijn vader «raag". Volgens de procureur-generaal had Jan zich al verraden door in zijn eer ste verhoor over het kopen van de si naasappels te spreken toen hem alleen nog maar was gevraagd naar de rou te die hij naar het ziekenhuis had ge nomen. Jan had gezegd dat de man die het verhoor afnam, een ervaren adjudant-groepscommandant, zelf het eerst over een vergitige sinaasappel had gesproken. „Maar wij kunnen toch een ambtsedig proces-verbaal niet van tafel vegen omdat een verdachte die bijna is gestikt in zijn leugens, zegt dat het niet juist is", riep jhr. mr. Witsen Elias uit De raadsman had aangevoerd: „Als hij van zijn vrouw had afgewild, waar om zou hij dan niet van haar zijn ge scheiden?" De procureur-generaal meende echter dat Jan al eerder had getoond over lijken te willen gaan. Hij had immers de Maastrichtse vrouw, die woensdag achter gesloten deuren had verteld een verhouding met hem te hebben gehad, voorgesteld haar zie ke man iets te geven, waardoor zijn bloeddruk hoger zou worden. „Ik heb nooit een persoonlijke wrok tegen een verdachte gevoeld, maar sommigen irriteren door hun optreden op de zitting. Deze verdachte is een kanshebber om alle records op dat ge bied te breken". Toch wilde jhr. mr. Witsen Elias met zijn eis niet tot het maximum gaan. Hij liet meetellen dat Jan een moeilijk leven bij zijn vrouw had en dat zij een lastig karakter had, „maar zijn misdrijf stempelt hem tot een buitengewoon gevaarlijk, cynisch en wreed man". Even later veegde Jan met zijn zak doek zijn ogen af toen zijn raadsman de dood van zijn zoon te berde bracht en in zijn laatste woord sprak Jan met gebroken stem: „Ik ben voor mezelf overtuigd dat ik onschuldig ben en ik betreur wat in mijn gezin heeft plaats gevonden" De president bepaalde de uitspraak op 30 oktober en Jan kon gaan, twaalf dagen van spanning tegemoet thuis bij zijn vrouw, de vrouw die bij de po litie had verklaard: „Hij zal nooit be kennen, zelfs niet al zou de politie Ge stapo-methodes gebruiken". ESBJERG De vissers van de Deense westkust beschuldigen een aan tal van hun Nederlandse collega's uit Katwijk van zeeroverij. Katwijkse trawlers veertig in ge tal zouden op de Noordzee de net ten hebben stukgevaren van drie Deen se drijfnetkotters. Volgens de Denen, hadden de Katwijkers zonder meer de bedoeling hen te verjagen. Zij zeggen dat de onderlinge verstandhouding tus sen de vissers al geruime tijd bijzon der slecht is. Fr. Lodberg, de voorzitter van de vereniging van westkustvissers in Jut land, is woedend over het incident. Volgens hem waren de netten van de kotter Slugen, Vesteraa en Nautika bij terugkeer in Esbjerg volkomen ver nield. - - De Denen zeggen dat dit is gebeurd toen veertig trawlers uit Katwijk op vol vermogen dwars door de netten van de kotters heen voeren. Volgens de internationale spelregels moeten trawlers uitwijken voor drijfnetkotters. Volgens Lodberg, heeft het geen zin een proces aan te spannen tegen de Nederlanders. „Wel zal er een rapport worden opgestuurd naar het ministerie van visserij, dat het dan weer door stuurt naar het ministerie van Buiten landse Zaken. Vervolgens gaat het rapport naar Nederland en dan horen wij er niets meer van. Zo gaat het tenminste meestal". DEN HAAG De geboortecijfers voor Limburg en Noord-Brabant, de provincies met de relatief hoogste cij fers in de jaren rond 1960. zijn sinds die tijd gedaald met resp. 25 en 23 pet Het landelijke cijfer daalde in de jaren 1959/61 tot 1967 met circa 15 pet, nl. van 168 tot 143. Voor de noordelijke provincies Groningen Friesland en Drente, waar over het algemeen de vruchtbaarheid rondf 1960 reeds vrij laag was, was de teruggang aanmerkelijk geringer (resp. 0,3 pet, 5 pet en 81/* pet) en dit geldt eveneens voor Zeeland. Een en ander beeft geleid tot een ver dere voortzetting van de in het verle den reeds gebleken tendens tot nivelle ring van de regionale vruchtbaarheids- verschillen. Het patroon van deze afwij kingen heeft zich in de afgelopen jaren bovendien iets gewijzigd. Waren in de zliidelijke provincies Noord-Brabant en Limburg de huwe lijksvruchtbaarheidcijfers in het begin der zestiger jaren nog relatief hoog, thans ligt voor Limburg het vruchtbaar- heidspeil beneden dat voor het land als geheel. In Noord-Brabant, de provincie met de relatief hoogste vruchtbaarheid in 1959/1961, wordt thans meer het ni veau voor het land als geheel benaderd. Dat de vruchtbaarheidsteruggang toch wel een vrij algemeen karakter heeft gehad blijkt uit het feit dat in 1959/1961 nog bijna 2/3 van de Nederlandse ge meenten een huwelijksvruchtbaarheids cijfer had Van meer dan 175 per 1000 tegenover slechts 1/3 thans. Het aantal gemeenten met een vruchtbaarheid van minder dan 125 per 1000 man nam daar entegen toe van 25 in 1959/1961 tot het huidige aantal van 104. Dit alles blijkt uit de zojuist versche nen september-aflevering van de maandstatistiek van bevolking en volksgezondheid van het Centraal Bu reau voor de Statiestiek. AMSTERDAM Tegen de Engelse leider van een nog in opbouw zijnde internationale goudsmokkelaarsbende, de 30-jarige schrijver Roderic M. K. UIT Londen, en zijn helper, de 25-jari- ge Australische dameskapper Peter W. C. uit Melbourne, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank zestien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist voor hun poging de Banc of America in Am sterdam vohr 150.000 doll&r op te lich-k ten. Ten aanzien van Peter achtte de of ficier de poging tot oplichting en ten aanzien van Roderic de medeplichtig heid daaraan bewezen. Beide verdach ten legden een volledige bekentenis af. Omdat de zaak zo'n grote omvang had en hij de strafbaarheid van beiden gelijkwaardig vond, vroeg de officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, de maximumstraf voor medeplichtig heid aan dit misdrijf. Dank zij de argwaan, die men bij het Amsterdamse filiaal van de Ame rikaanse bank tegen uitbetaling van een* dergelijk 'groot' bedrag op vrijdag had, ging men, hoewel de vereiste co de voor 'n betalingsopdracht die z.g. uit Hongkong afkomstig was klopte, toch niet tot uitbetaling over. ADVERTENTIE ROTTERDAM De besturen van de vier grote gemeenten in West-Neder land Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam willen de mogelijkheid bestuderen samen een centraal slacht huis met een centrale veemarkt voor de Randstad Holland te bouwen. De suggestie is afkomstig van een commissie, die B. en W. van Rotter dam moet adviseren over de verplaat sing van het 85 jaar oude Rotterdam se slachthuis. Liever dan tachtig miljoen gulden te steken in afbraak en herbouw van het slachthuis op dezelfde plaats, waar geen mogelijkheden meer zullen zijn voor een veemarkt, adviseerde de com missie B. en W. samen met andere grote gemeenten buiten de stad een nieuw slachthuis te bouwen. Een positieve reactie kwam al bin nen van het gemeentebestuur van Am sterdam. Den Haag is eveneens bereid in de toekomst mee te werken aan een plan voor een slachthuis voor de rand stad. Utrecht, dat ook een oud slacht huis heeft, staat eveneens open voor dit overleg. HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij veto N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. AMSTERDAM De actiegroep Rijksacademie, bestaande uit vooraanstaande jonge kunstenaars, heeft gistermiddag na de opening van het Academisch Jaar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam door de directeur, prof. dr. N. R. A. Vroom, deze gedwongen tot een discussie over de taak en de plaats van de Rijksacademie. Leden van de actiegroep hadden tij dens het betoog van de heer Vroom reeds enige malen luidruchtig van hun aanwezigheid blijk gegeven. Zij werden op een bepaald moment zo rumoerig, dat hij zijn toespraak voortijdig beëin digde en met hoogleraren en genodig den naar de directiekamer vertrok om daar „van een verfrissing te genieten en zich -in eikaars gezelschap te ver heugen". Dat duurde niet lang. De leden van de actiegroep drongen eveheeris door tot de directiekamer en vroegen de heer Vroom om een debat. Na lang aarzelen stemde hij daarin toe. De discussie, die dikwijls 1 een zeer emotioneel karakter droeg, resulteer de in een voorstel van professor Vroom om met een comité, dat is sa mengesteld uit enkele kunstenaars en enkele studenten van de Rijksacade mie, op 1 november een bespreking te hebben, waarop een openbare debat avond over de Rijksacademie kan wor den voorbereid. Hij deelde mee dat op verschillende punten tot partiële vemieuwingsexpe- rimenten is besloten,, opdat gereageerd kan worden op een snel wisselend maatschappelijk bestel. Bij die ver nieuwingen bleef het uitgangspunt een gedegen, hoog gekwalificeerd vormings instituut voor de vrije beeldende kun sten, dat zijn plaats dient te vinden temidden v^n de andere instellingen van kunstonderwijs. „Dit instituut heeft tot taak", aldus professor Vroom, „een totaal van in tellectuele, visuele en emotionele be wustwording ten behoeve van jonge talenten te ontwerpen''.^ Van de interne wijziging noemde pro fessor Vroom het klassesysteem in de onderbouw. „Er zijn nu ateliergroepen ingevoerd, waarbij gedurende de eer ste twee jaar onder jaarlijks wisselen de dopenfen wordt gewerkt". De hoog leraar vertelaarde dat de bruuske reac ties van de laatste weken hem te den ken hebben gegeven. ADVERTENTIE yoghurt limonade vlifi siroop vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook!

De Vallei | 1968 | | pagina 7