Veenendaals dagblad President Thieu: NrcL-Vietnam gaat akkoord met Amerikaans voorstel Aandrang tot intomen van verkeersherrie Buiten Apollo-7 in andere baan Jackie Kennedy trouwt morgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Bevr ij dings front bij formele vredesbesprekingen99 perioden Berichten nog verwarrend EN ZONEN KROONPRINSELIJK PAAR OP WEG NAAR GRIEKENLAND SER wil hogere a.o.w., a.w.w. en Biotex kost tientallen hun haan Derde zelfmoord in Duitse leger .oc Verhuizing van kinderbijslag Onbekende man op Terschelling dood gevonden WERELDSPAARDAG NUTSSPAARBANK W.W.F.-project Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 19 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 247 CONGRES HOORDE REFERATEN AAN OVER ONAANVAARDBARE GELUIDSHINDER Ook in goedingelichte kringen meent men, dat de Amerikaanse regering nog geen voldoende duidelijkheid heeft inzake de standpunten van Noord- en Zuid-Viëtnam over de Amerikaanse voorstellen. Ook officiële woordvoer ders van de Noordviëtnamezen in Parijs namen gisteravond afstand van eer dere meldingen, volgens welke Hanoi Washington reeds zou hebben geant woord. Naar verluidde omvat het Amerikaanse onderhandelingspakket een volledige staking van de Amerikaanse aam allen op Noord-Viëtnam als Hanoi daar geen militair voordeel uit zou trekken, en onderhandelingen op bredere basis in Parijs, waarbij ook de Zuidviëtnamese regering en het Zuidviëtnamese be vrijdingsfront (waarvan de Viët-Cong de strijdkrachten vormen) zouden moe ten worden betrokken. zou arriveren voor overleg met militaire commandanten. Er was al verscheidene dagen lang geen melding meer gemaakt van beschietingen door guerrillastrijders. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington kon de verklaring van de Zuidviëtna mese president vanmorgen niet beves tigen. ATHENE Het huwelijk tussen Aristoteles Onassis (62), de Griekse multi miljonair en Jacqueline Kennedy (39), de weduwe van de in 1963 ver moorde president Kennedy, zal morgen worden gesloten in het kerkje op het eiland Scorpios (schorpioen). Dit werd gisteravond in Athene meegedeeld. Er zullen geen verslaggevers en geen fotografen worden toegelaten. Hoe een kerkelijke inzegening zal ge schieden is niet duidelijk. Politieauto, op weg naar ongeluk, overreed man ROTTERDAM Een politieauto, on derweg naar een ongeluk heeft vrijdag middag in Rotterdam een voetganger, de 22-jarige chauffeur J. Rouss uit Rotterdam, overreden. De man is des avonds overleden. Het ongeluk gebeurde op de Spangen- sekade. De chauffeur, die aan de kant van het water stond te praten is, zo deelde de afdeling Voorlichting van de politie mee, plotseling de weg overge stoken. Hij werd met ondermeer twee gebroken onderbenen naar een zieken huis gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. De politieauto was onderweg naar de Gijzingstraat, waar de 28-jarige schil der A. K. M. Jurcka van acht meter hoofete op straat was gevallen. Hij is met een gebroken rugwervel naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht. BONN Een eerste luitenant van het Westduitse ministerie van Defen sie. de 52-jarige Johannes Grimm heeft zich gisteren op zijn kamer in het mi nisterie met een pistool van het leven beroofd. Dit is de derde zelfmoord in de Westduitse strijdkrachten in de laat ste tien dagen. Op 8 oktober pleegde de vice-voorzitter van de Westduitse ge heime dienst, generaal-majoor Horst Wendtland, zelfmoord, van een andere hoge officier, Hermann Lüdke, die bij het NAVO-hoofdkwartier in Casteau werkzaam was geweest, werd dezelfde dag het lijk gevonden in het Eifel-ge- bergte. Het staat vrijwel vast dat hij in een spionage-affaire verwikkeld is geweest en eveneens zelfmoord heeft gepleegd. Het ministerie van Defensie in Bonn zei, dat tegen Grimm geen enkele ver denking bestaat. De gezondheidstoe stand van deze officier laat al enkele jaren veel te wensen over, zo werd meegedeeld. Hij heeft zich van het le ven beroofd na een telefoongesprek met een militaire arts. Na de dood van Lüdke nemen in Bonn de geruchten toe, dat West-Duitsland een omvangrijk spionagcsehandaal te wachten staat. Of ficieel is hierover echter niets bekend. Vaticaanse deskundigen op het ge bied van interkerkelijke betrekkingen en gemengde huwelijken hebben mee gedeeld, dat mevrouw Kennedy moei lijkheden met de r-k kerk krijgt. Zij de len de mening van de r-k- aartsbisschop van Athene, dat het huwelijk niet kan worden erkend wegens het feit, dat Onassis gescheiden is. Men maakt zich in Vaticaanse krin gen bezorgd over een verslechtering van de betrekkingen tussen de r-k en de Grieks orthodoxe kerk, wanneer d,e een het huwelijk niet en de andere het wel zou erkennen. Een woordvoerder van de Grieks-or thodoxe kerk zei, dat mevr. Kennedy zich niet tot dit geloof behoeft te be keren om met Onassis te kunnen hu wen, maar wel een belofte moet on dertekenen, dat de kinderen uit het nieuwe huwelijk in het orthodoxe ge loof zullen worden opgevoed. De rooms-katholieke kerk eist in zo'n ge val, dat de kinderen in het rooms-ka tholieke geloof worden opgevoed. De kranten in New York schreven gis teren, dat mevr. Kennedy te vergelijken is met een kunstwerk dat van een voet stuk is gevallen en een godin, die de haar bewonderende wereld heeft teleur gesteld. De New York Times meent dat zij nu een piraat als man heeft gekozen. Onasis is „een vreemdeling, oud, en on fatsoenlijk rijk. Hij ziet er uit als een schurk van de mafia op de tv. Tot zijn voordeel kan gezegd worden, dat hij zeer charmant moet zijn, een mooie kunstcollectie heeft en een miljard dol lar ADVERTENTIE WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 VEENENDAAL NIJMEGEN De produktie van Bio tex, die plaats heeft bij Kortman en Scholte in Rotterdam wordt 1 maart volgend jaar overgebracht naar de NV Dobbelman Zeepfabrieken in Nijme gen. Daardoor zal bij het Rotterdamse bedrijf het grootste deel van de 120 werknemers zonder werk komen. De beide bedrijven behoren tot het Koninklijk Zout Organon concern. Voor de produktie in het Nijmeegse bedrijf zijn 54 mensen nodig, een kleine twintig daarvan verhuizen mee van Rotterdam naar Nijmegen. De anderen, hoofdzake lijk vrouwelijk personeel en buitenland se werknemers, hebben te kennen gege ven in Rotterdam ander werk te zullen zoeken. Dobbelman Zeepfabrieken zal voorts acht tot vijftien mensen moeten ont slaan. Het gaat om werknemers die, door de opneming van het bedrijf in het KZO-concern. niet meer passen in het produktieschema. Voor de ontslagenen is in overleg met de vakbonden een fi nanciële regeling getroffen. HOUSTON De 50-jarige lasser Carl Harrison uit Longview, Texas, heeft donderdag in Houston een ander hart ge kregen afkomstig van een 20-jarige man, die b(j een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Het was de 59ste hart transplantatie ter wereld. Zonnige (Van onze weerkundige medewerker) Lïet ziet er voor het weekeinde als S geheel niet ongunstig uit. Gelder- land mag rekenen op meestentijds 5 i droog weer met zonnige perioden. De middagtemperatuur behaalt een waar- 5 de van 1415 graden, de nachten zul- len niet bijzonder koud zijn met mini- ma tussen 6 en 8 graden. Wij verwach- ten niet dat een storingsfront van de Golf van Biscaje tot over de Noordzee 5 in ons gebied meer zal brengen dan s tijdelijke bewolking. t Dé verdere vooruitzichten van S maandag wijzen op toenemende on bestendigheid. ""rrtfiiHilliMiiiiiiinriiiiiiMHttiiitriiiHiiiiiiiriiiiniirmiii SAIGON President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft vandaag gezegd dal Noord-Viëtnam Amerikaanse voorstel len tot stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Viëtnam heeft aanvaard „De Noordviëtnamese regering is akkoord gegaan met het openen van formele vre desbesprekingenf, waarbij de (Zuid)-Viët- namese regering en het bevrijdingsfront vertegenwoordigd zijn", zei de president in de kustplaats Voeng Taoe tegen journa listen. Later op de dagzo beloofde hij zal hierover meer nieuws loskomen. De nieuwe initiatieven van de Ameri kaanse regeringdie een eventuele alge hele staking van de aanvallen op Noord- Viëtnam beogenbleven intussen ook vrij dagavond nog in het stqdium van onoffi ciële berichten en officiële ontkenningen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington ontkendedat Hanoi reeds een antwoord op het geheime onderhan delingspakket99 zou hebben gezonden en het Witte Huis verwijst op alle vragen naar het „State Department en versterkt te worden. De communisten hebben dit in het verleden menigmaal gedaan. De zegslieden gaven echter toe het niet onmogelijk te achten, dat de terugtrekking in verband staat met een eventueel algeheel staken van de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Viëtnam. Volgens de analisten zijn 40.000 tot 60.000 Noordviëtnamezen en Viët-Congmannen uit Zuid-Viëtnam te ruggetrokken. RAKETAANVAL Viët-Congstrijders hebben vandaag de kustplaats Voeng Taoe, in het zuiden van Zuid-Viëtnam met raketten bestookt, waarbij vijf burgers werden gedood en negentien personen, onder wie acht bur gers, gewond. De aanval kwam kort voor het moment waarop president Thieu T\ELFT Van twee kanten is gisteren aangedrongen op streng aanpakken van het wegverkeer, voorzover dat onaanvaardbare geluidshinder ver oorzaakt. Dat gebeurde tijdens het tweedaags congres voor openbare gezond heidsregeling in Delft. Mr. H. C. G. L. Polak, wethouder van Rotterdam, noemde het „een verschrikkelijke zaak, dat ons stedelijk milieu zo wordt be schadigd". Een woordvoerder van het Zuidviët namese ministerie van Buitenlandse Zaken, zei gisteravond nog, dat het Zuidviëtnamese standpunt betreffende een staking van de bombardementen onveranderd is gebleven. Uit doorgaans betrouwbare kringen werd vernomen, dat president Thieu aan zijn eventuele instemming drie voorwaarden verbindt: 1. De Noordviëtnamese regering moet de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam respecte ren. 2. De Noordviëtnamezen en de Viët- Cong moeten beloven geen algeme ne offensieven in Zuid-Viëtnam meer te beginnen en zij moeten de raket-aanvallen op Saigon en ande re steden staken. 3. De Zuidviëtnamese regering moet een belangrijke rol spelen bij vredes onderhandelingen, de huidige inlei dende besprekingen in Parijs inbe grepen. VIJF DIVISIES De Amerikaanse inlichtingendienst is van mening, dat sinds eind september vijf Noordviëtnamese divisies uit Zuid- Viëtnam z(jn teruggetrokken. In mili taire kringen overheerst de mening, dat deze divisies naar Noord-Viëtnam, Laos en Cambodja zijn gebracht om opnieuw uitgerust, bevoorraad, gereorganiseerd Indertijd heb ik er op deze plaats de j aandac' op gevestigd, dat het 5 World Wildlife Fund (afd. Wereld Na- tuurfonds Nederland) doende was met de aankoop van het wereldberoemde Spaanse watervogelsreservaat, de Ma- rismas de Hinojos, waar ontelbare scharen overwinteraars en passenten l uit het noorden (ook vooral van de 5 Nederlandse wadden en riviermonden) 5 vertoeven. Op 1 sept. j.l. had deze actie reeds ruim 86.000 gulden opge- leverd, maar er is door een welge- slaagde voorjaarsloterij nog een be- langrijk bedrag bijgekomen. Met dank- t baarheid maakt „Pandanieuws", waar- 5 aan ik dit ontleen, vervolgens gewag 5 van een andere versterking der finan- ciën. Een groot natuurvriend overleed 5 een jaar geleden en maakte het 5 W.W.F. tot zijn universele erfgenaam. 5 5 Krachtens zijn laatste wilsbeschikking 5 moet 4/j dezer nalatenschap ten gun- 5 5 ste van een project van het Natuur- fonds worden aangewend en '/s voor S een specifiek Nederlands doel. Men heeft de Marismasaankoop met het 2/s s part kunnen vergemakkelijken; de 5 overledene, die onbekend wenst te 5 blijven, was n.l. een groot vogelvriend derhalve een passende bestemming en hij toont dit door zijn royale geste 5 t metterdaad. Kan men t.z.t. van een volledig succes inzalze deze verwer- ving kunnen spreken? De financiële 5 consequenties vallen niet mee en 5 daarom wordt wederom een beroep 5 gedaan op de goede natuur\>rienden. Zijt ge het giro no. kwijt? Hier volgt 5 het nogmaals„Wereld Natuurfonds Nederland", postgiro 44466 te Zeist. 19 okt. '68 A. B. WIGMAN THIEU overeenstemming van vliegtuigen vindt, blijkt uit een enquête door de commissie. Twaalf procent van de ondervraagden werd vaak, 26 procent soms gestoord in de slaap. Tijdens gesprekken werd 45 procent gestoord en zestig procent klaagde over angst als vliegtuigen met veel lawaai overvliegen. Het congres was van mening, dat een vereniging tot bestrijding van geluids hinder zeer noodzakelijk is. De bevol king moet geleerd worden zelf mee te helpen en er iets voor over te hebben om in een iets stillere wereld te kunnen leven. Gevaar voor straling CAPE KENNEDY De Amerikaan se ruimtecabine „Apollo-7" volgt sinds gistermiddag een nieuwe baan. waar door zij veel hoger in de ruimte komt. Gezagvoerder Schirra stelde de hoofd motor voor de vijfde maal in werking, waardoor de ruimtevaarders weer „ge wicht" kregen, de „zwaartekracht" die door de versnelDng ontstond was onge veer even groot als op aarde. De vuur stoot duurde 66 seconden; na 40 secon den ging Schirra over op bediening met de hand. Het ruimteschip is door de vuurstoot in een sterk elliptische baan om de aar de gekomen, met als laagste punt 165 km en als hoogste 450 km. Daarvoor, tijdens het begin van de honderdste om wenteling om de aarde, lag de baan tussen 162 en 275 km hoogte. Ongeveer 80 procent van alle taken zijn nu vol bracht. Ook al zou tot een voortijdige terugkeer moeten worden besloten, dan gaat de reis naar de maan hoogstwaar schijnlijk toch door, omdat de Apollo-7 bewezen heeft goed te functioneren. Gis teren bestond echter geen enkele aan leiding voor 'n vroegtijdige landing. Vol gens plan moet het ruimteschip volgen de week dinsdag in de Atlantische Oceaan 360 km ten zuidwesten van de Bermuda-eilanden neerkomen. De directeur van het observatorium in Bochum, Heinz Kaminski, zei dat de drie ruimtevaarders in hun nieuwe, ho gere baan gevaar lopen door straling aangetast te worden. Zijn instrumenten hebben gisterochtend een verdubbeling van de straling van de zon geregistreerd waardoor een eventuele zweefvlucht buiten de cabine dodelijk zou zijn. DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) vindt dat de uitke ringen a.o.w. en a.w.w. met 1,1 pro cent omhoog moeten. Deze verhoging is nodig, omdat de prijzen per 1 janua ri zullen stijgen met als gevolg van het nieuwe belastingsysteem (btw). Met z'n qllen op de foto", was gisteren het devies op kasteel Drakensteyn. Dit charmante tafereel was het resultaat. De opname is van Max Koot. Het is de eerste foto van het complete kroonprinselijk gezin in de nieuwe samen stelling. „GROENBEPLANTING HELPT NIETS" De heer Polak kondigde aan, dat vol gende week in Rotterdam intern over leg wordt gevoerd over het opstellen van bepaalde routes voor het zware verkeer door de kom van de stad. „Er zal wel een stroom protesten komen", veronderstelde hij, „maar wij gaan toch aan het werk." Een paar uur later noemde prof. dr. ir. C. W. Kosten van de Technische Hogeschool in Delft het gebruiken van dieseltractie in de bebouwde kommen voor vrachtverkeer en autobussen („met hun oorverdovend lawaai, roet- pluimen en stank") een van de exces sen waartegen moet worden opgetre den. „Dat zal een stuk moeten verbe teren". meende de hoogleraar, „en als dat niet lukt moeten zij de bebouwde kom maar uit." Wethouder Polak: „Als wij willen verhinderen dat de mensen de steden gaan ontvluchten, dan zal alles moeten worden gedaan om het lawaai te ver minderen." Omdat er ergens in ons ju ridisch bestel ^en steen los ligt, deed mr. Polak een dringend beroep op de rijksoverheid „de gemeenten niet lan ger te laten tobben met ontoereikende middelen in hun strijd tegen de brom mers." BROMFIETSEN Strafbaar zou moeten zijn het zoda nig rijden met een bromfiets dat ern stige geluidshinder ontstaat, en ook: het rijden met een bromfiets die bij de maximaal in de bebouwde kom toege laten snelheid een nader aan te geven geluidsmaximum kan overschrijden. Oplichterij noemde prof. Kosten het als gemeentediensten de mensen probe ren wijs te maken dat een groenbe- planting tussen de weg en de huizen de geluidshinder zou doen verminderen. „Deze oplichters moesten zich scha men en bovendien moesten zij beter weten." De hoogleraar maakte ook een eind aan het sprookje dat het straatgeluid minder hoorbaar zou zijn naarmate iemand hoger woont. „Geen sprake van", zei prof. Kosten, „schuin inval lend geluid dringt juist gemakkelijker door dan horizontaal." Hoe erg de bevolking het lawaai Jacqueline Kennedy, hier samen met haar twee kinderen Caroline en John, hier nog in New York op weg naar het vliegtuig dat haar naar Grie ken/and zou brengen, waar zij morgen op het eilandje Scorpios in het huwe lijk zal treden met de multimiljonair Onassis. Twee overstekende kleuters kwamen onder vrachtauto SEVENUM Op de Maasbreeseweg te Sevenum zijn vrijdagmiddag om vier uur twee kleuters van vier jaar. die uit de kleuterschool kwamen, bij het over steken van de rijbaan gegrepen door een vrachtwagen. Zij waren op slag dood. Met het oog op de levensgevaarlijke verkeerssituatie waren zij in eerste in stantie reeds door de zuster van de kleuterschool naar de overkant ge bracht, doch de kleuters zijn later weer de weg overgestoken. Het waren: Lon- nie Simons uit Grubbenvorst en John ny Cox uit Sevenum. De SER vindt ook, dat de kinderbij slagen omhoog moeten, niet alleen van de loontrekkenden maar ook van de zelfstandigen. Deze verhoging moet volgens de raad eveneens 1,1 procent bedragen en worden opgeteld bij de eerste verhoging na 1 januari. Als de minister met het advies van de SER akkoord gaat. gaan de uitkerin gen met de volgende bedragen om hoog; 54 gulden voor getrouwde bejaar den en weduwen zonder kinderen; 12 gulden voor wezen tot 10 jaar; 18 gul den voor wezen van 10 tot 16 jaar; 24 gulden voor wezen van 16 tot 27 jaar. De kinderbijslagen worden dan ver hoogd met 2,34 gulden per kwartaal. TERSCHELLING Een paar be jaarde Duitse gasten op West-Ter schelling, die donderdagmiddag in het bos achter het Eyropa-hotel een jonge man hadden zien liggen met twee wijn flessen naast zich, moesten hun idee omtrent de man wel veranderen, toen zij hem daar gisteren nog in dezelfde houding zagen liggen. De politie speurt nu naar de identi teit van de naar schatting dertigjarige man, die Frans sprak toen hij woens dag met de boot uit Harlingen op het eiland aankwam en die door onbeken de oorzaak om het leven is gekomen. Op de plaats waar de man is gevon den. heeft men geen sporen van een worsteling of iets dergelijks ontdekt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1