Amerikaans Olympisch Comité schorste negers Tommie Smith en John Carlos Beide sprinters moeten Mexico verlaten India weer gelijk met Nieuw-Zeeland Q OMEGA BOB BEAMON als eerste atleet dicht bij negen-metergrens De Noorlander kan Nederlands record tienkamp verbeteren 80 meter horden voor Australië Goud voor Finland bij gewichtheffen middenzwaargewicht Eindst. verspringen Sterke „kleine" finale van Nereus acht MEXICO Bezweken OM VERDERE „BLACK POWER-DEMONSTRATIES VAN NEGERATLETEN UIT TE BANNEN Medailleverdeling Amerikaan maakte historie bij verspringen Reacties Bedreiging Persconferentie officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Qlympleche Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. 10.09 Illusies snel ontnomen Geen Amerikaanse zege Verdriet snel vergeten Voor de regen MEXICO De Amerikaanse negersprinters Tommie Smith en John Carlos hebbest vrijdagmorgen het Olympisch dorp verlaten, nadat zij door het Ameri kaans Olympisch Comité waren geschorst. De schorsing volgde op de moeilijk heden, die waren ontstaan doordat Smith en Carlos tijdens de cérémonie proto- laire van de 200 meter, waarop zij goud en brons wonnen, een demonstratie ▼oor de „Black Power"-beweging hielden. De schorsing van Smith en Carlos veroorzaakte grote onrust onder de Ameri kaanse negeratleten in het Olympisch dorp. Veel atleten kondigden aan, dat zij bij het behalen van een medaille ook ten gunste van de „Black Power"-be weging zullen demonstreren, terwijl sommige atleten zelfs het voornemen had den het Olympisch dorp te verlaten. Het Amerikaans Olympisch Comité heeft Smith en Carlos het ultimatum ge steld binnen 48 uur Mexico te verlaten. Korte tijd na de spoedvergadering van het Amerikaans Olympisch Comité, waar de beslissing Smith en Carlos te schorsen, werd genomen „om verdere, reeds aangekondigde „black power"-de- monstraties van negeratleten uit te bannen", kwamen de Amerikaanse niet blanke atleten in het Olympisch dorp bijeen. De reacties van de Amerikaanse at leten liepen nogal uiteen. Ralph Boston wereldrecordhouder verspringen en een der „gematigden", zei: .„Ik heb niets te zeggen omdat ik werkelijk niets weet". Hinkstapspringer Art Walker: „Ik heb reeds deelgenomen, ik heb verloren dus mijn mening is niet belangrijk. Toch vind ik de beslissing van 't Olym pisch Comité belachelijk, omdat de Amerikanen het eerste hebben gespot met de Olympische regels. Tijdens de openingsceremonie waren de Amerika nen de enigen, die met de vlag verti caal groetten. Er wordt met twee ma ten gemeten". Een oververmoeide Stan Wright, trai ner van de sprinters: „Ik weet er niets van of de 4 x 100 meter-ploeg wel of niet zal deelnemen". Vince Matthews., een van de 400 meter lopers vertelde te sympathiseren met de demonstratie van Carlos en Smith. „We hebben la ten zien dat we iets betekenen". Bok ser Art Redden was een andere mening toegedaan. „Ik heb vier jaar op de kans gewacht en ik laat die niet zomaar schieten. Ik wil goud". Sterk onder de indruk van de gebeurtenissen leek Lee Evans. Steunend op de arm van een blanke Amerikaanse coach, zei hij: „Ik heb niets te zeggen", en toen verslag gevers bleven vragen, vluchtte hij in een autobus. Op de vraag van een ver slaggever of hij in de finale van de 400 meter zou lopen, sloeg hij zijn handen voor zijn hoofd en knikte traag. Ook enkele blanke Amerikanen toon den zich geschokt. De acht van de Har vard universiteit noemde de beslissing TELEVISIE ZATERDAG 19 OKTOBER 18.1518.25 u. Ned. 2: Nederlands pro gramma (kleur). 18.2521.30 u. Ned. 2: Zwemmen: series 200 m wisselslag persoonlijk heren. Roeien: alle finales. 22.3001.30 uur Ned. 1: Atletiek: series 4 x 100 m dames, halve finale 4 x 100 m heren, series 4 x 400 m heren, halve finale 1500 m heren, finale 800 m da mes, 1500 m tienkamp (kleur). 22.00—01.30 uur Did. 2. Zwemmen. ZONDAG 20 OKTOBER 13.3015.00 u. Ned. 1.: Wielrennen; fi nales sprint en kwartfinales 4000 m ploegachtervolging. Samenvattingen (kleur). 19.30—20.30 uur Ned. 1: In N.T^.-Sport: Nederlands programma (kleur). Zwem men: schoonspringen heren, series 100 m vlinderslag dames, idem heren, series 200 m wisselslag persoonlijk da mes. 22.3500.30 u. Ned. 1: Wielrennen: halve finales 4000 m ploegachtervolging. Atletiek: start en finish marathon, fi nale hoogspringen heren, finale kogel stoten dames, finale 1500 m heren, fi nale 4 x 100 m estafette heren, finale 4 x 100 m dames, finale 4 x 100 m heren (kleur). 15.4517.25 uur Duitsland 2. Berichten en reportages. 21.0021.45 uur Duitsland 2. Kwartfi nales voetbal. 16.4518.00 uur Duitsland 1. Berichten en reportages. MAANDAG 21 OKTOBER 07.30—00.00 uur Ned. 1: Zwemmen: fi nale schoonspringen heren, halve fi nale 100 m vlinderslag dames, idem heren, finale 200 m wisselslag per soonlijk dames. Samenvattingen, (kleur). „walgelijk". Een van de roeiers, ('leve Levingston, zei: „We hebben altijd ge dacht dat er in de Verenigde Staten vrijheid van meningsuiting was. Maar dit is onderdrukking". John Carlos verliet vrijdagmorgen 't Olympisch dorp hand in hand met zijn vrouw en dreigde fotografen, die hem lastig zouden vallen, neer te slaan. Car los was ongeveer een uur na zijn schor sing met zijn vrouw in het dorp terug gekeerd. Met verbeten gezicht liepen Carlos, zijn vrouw en enkele andere atleten omringd door een vijftigtal journalisten en fotografen, naar het busstation bij het Olympisch dorp. „Ik wil niets zeggen, ga weg, de eerstvol gende, die een camera op mij richt, sla ik neer. Als ik iets wil zeggen, beleg ik wel een persconferentie". Carlos werd daarna in een kamer van het bus station gebracht. Een blanke Ameri kaanse atleet riep: „Ze moeten die stommeriken het dorp uitslaan". Eer der hadden Amerikaanse officials ge probeerd de verslaggevers weg te hou den van het Amerikaanse flatgebouw in het dorp. Uit een van de ramen hing een spandoek met de woorden: ..Weg met Brundage". De Amerikaan Avery Brundage is president van het Interna tionaal Olympisch Comité. De voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, Douglas Roby, heeft vrijdag tijdens een geïmproviseerde persconferentie voor de Amerikaanse flat in het Olympisch dorp gezegd dat het Internationale Olympische Comité (IOC) van mening was dat de Ameri kanen de controle over hun ploeg had den verloren. „Wij spraken over de kwestie Carlos en Smith, toen we opge beld werden door het IOC. Zij waren verontwaardigd en lieten doorscheme ren dat ons hele Olympische Comité wel eens zou kunnen worden afgezet". Op dat moment stak de weer in het dorp teruggekeerde John Carlos zijn hoofd uit een raam op de zesde verdie ping en riep naar de verslaggevers: „Het wordt tijd dat zij worden afgezet". Douglas Roby zei verder dat de beslis sing, beide negeratleten te schorsen, unaniem was. Op de vraag van een ver slaggever hoeveel negers zitting hebben in het comité, gaf hij geen antwoord. Na de persconferentie kwam Carlos, Afrikaans gekleed, maar met de Ameri kaanse hoed, naar beneden. Met de veel stillere Smith verliet hij daarna het dorp in een auto. Voor Smith en Carlos zijn reeds plaat sen in een vliegtuig besproken. Smith reist naar San José (Californië), Carlos naar New York. MEXICO Edward de Noorlander kan terugzien op een geslaagde eerste dag van de tienkamp. Na vijf onderde len bezet de Rotterdammer de veertien de plaats in het klassement met een to taal van 3898 punten. Toen De Noorlan der naar Mexico-stad vertrok was hij zelf nuchter genoeg om te weten, dat hij temidden van 's werelds beste tien kampers geen hoge klassering zou be reiken. Zijn enige doel was dan ook een verbetering van het Nederlandse re cord, dat sedert de Europese atletiek- kampioenschappen van 1962 met 7632 punten op naam van Eef Kamerbeek staat. Wanneer vandaag de werpnummers van de Rotterdammer meevallen zit de mogelijkheid er zeker in. In vergelijking met het totaal van Kamerbeek na de eerste dag (3815 punten) heeft De Noor lander een voorsprong van 83 punten. Die winst op Kamerbeek had hij voor namelijk te danken aan zijn zeer goede hoogspringen (1,95 m) en de 400 meter, die hij aflegde in 50,5 seconden. Bill Toomey, de 29-jarige leraar uit Sint Barbara, gaat regelrecht op het goud en een nieuw wereldrecord af. De Amerikaan heeft na de eerste dag een totaal van 4499 punten, waarmee hij 200 punten voorstaat op de Duitser Hans Joachim Walde, die met 4290 pun ten de tweede plaats bezet. MEXICO De medailleverdeling is na de wedstrijden van vrijdag als volgt: 4 3 4 2 2 1 1 1 1 De Amerikaanse negersprinter John Carlos en zijn vrouw \>erlaten het Olympisch dorp nadat hem, evenals Tommie Smith, door het Amerikaans Olympisch Comité een schorsing was op gelegd. Verenigde Staten 12 4 Rusland 6 9 Hongarije 3 4 Roemenië 3 1 Polen3 Frankrijk 3 Australië 2 Kenia 2 West-Duitsland 1 Oost-Duitsland 1 Groot-Brittannië 1 Japan 1 Zweden 1 Finland 1 Iran l Tunesië 1 Tsjecho-Slowakije 1 Nederland 1 Denemarken Oostenrijk Ethiopië Jamaica Mexico Brazilië Italië3 Zwitserland 1 Taiwan 1 MEXICO De Australische Maureen Caird heeft de finale 80 meter horden gewonnen. Haar landgenote Pamela Kil- born won het zilver. Het brons was aor Chi Cheng (Taiwan). De uitslag van de finale luidde: 1. en Olympisch kampioene Maureen Caird (Aus.) 10.3 (Olympisch record); 2. Pam Kilborn (Aus.) 1.04; 3. Cheng Chi (Twn) 10.4; 4. Patty van Wolvelaere (VS) 10.5; 5. Karin Balzer (OD1.) 10.6; 6. Damuta Straszynska (Pol.) 10.6; 7. Elzbieta Ze- browska (Pol.) 10.6; 8. Tatjana Talitsjev (Rus.) 10.7. MEXICO West-Duitsland is vrijdagmiddag geen streep dichter gekomen by een plaats in de halve finales van het hockeytoernooi. De ploeg van Budinger behield door een gelijk spel tegen Nieuw-Zeeland zijn achterstand van een punt op de „al blacks". De kansen voor Nieuw-Zeeland om met India naar de halvo finales over te gaan, blijven het grootst. Door het gelijke spel van West-Duitsland en Nieuw-Zeeland nam India, dat met pyn en moeite (21) van België won, de eerste plaats, dank zij een beter doelgemiddelde over. West-Duitsland heeft tegen Nieuw- Zeeland een bijzonder gelukkige wed strijd gespeeld. Negen minuten voor tijd werd een doelpunt van Thomson, na 'n korte hoekslag, afgekeurd wegens „snij den" en drie minuten later pushte Mais- ter naast uit een straïbal. Die strafbal was toegekend nadat Utz Aichinger, weer na een strafhoekslag, met zijn voet op de doellijn een treffer had voorko men. In de eerste minuten, toen Mclntyre eén- geweldige kans ongebruikt liet, wa ren de Nieuwzeelanders sterker, maar geleidelij k herstelde de Duitse ploeg zich Kort voor rust kregen de Duitsers uit drie korte hoekslagen doelrijpe kansen, maar met verbluffende reddingen voor kwam doelman McPherson een achter stand. Na rust werden de Nieuwzee landers, met de uitstekende rechtervleu gel Judge-Christensen, sterker. Hoewel Greinert zwak speelde en de door een griepaanval geplaagde Schuier op min der dan halve kracht meedeed, hield doelman Roth onder zware druk en met een massa geluk het gelijk spel v.oor West-Duitsland vast. ADVERTENTIE MEXICO De elektronisch ogen van het scorebord lichtten langzaam op. Eerst verscheen een acht, daarna een negen en toen een nul. Er brak een stormachtig ge juich los in het stadion. Het publiek, dat na de machtige sprong van Bob Beamon doodstil op de uitslag had zitten wachten, wist, dat het getuige was geweest van een histo risch moment. Bob Beamon zelf wist ook dat hij een nieuw tijdperk bij het verspringen had geopend, maar dat hij als eerste mens de grens van negen meter zo dicht zou benaderen had de 22-jarige negeratleet ook nooit kun nen vermoeden Minutenlang danste Beamon wild van vreugde op het tartan. In zijn opwinding over het nieuwe fantastisch aandoende wereldrecord, zal Beamon zich niet direct gerealiseerd hebben dat de gouden medaille, hem nooit meer kon ontgaan. Beamon, die als vierde aan de beurt was gekomen, ontnam zijn tegenstan ders onder wie zijn gerenommeerde landgenoot Ralph Boston, de Rus Igor Ter Ovaesian en de op grote momen ten altijd zeer gevaarlijke Brit Lynn Davies in zijn eerste sprong met die 8.90 m direct alle illusies. De concur rentie wist dat het goud onbereikbaar was geworden en terwijl Beamon na zijn derde poging de strijd staakte, ging in de stromende regen het ge vecht om het zilver en brons door. Van de twee onttroonde wereldrecordhou ders Boston en Ter Ovanesian, was er alleen voor de eerste een troostprijs. De slanke Amerikaan kreeg brons voor zijn 8.16 meter, die hij in zijn eerste poging had laten opmeten. De Oost duitser Klaus Beer, die in zijn eerste sprong precies een meter minder ver was gekomen dan Beamon, sloeg Bos ton met zijn tweede poging (8.19 m) het zilver uit handen. Igor Ter Ovane sian, die zijn carrière had willen beslui ten met een Olympische medaille, ein digde op de vierde plaats. Lynn Davies, die in Tokio in de stromende regen het goud had veroverd door Boston en Ter Ovanesian in zijn laatste sprong voor bij te gaan, kwam dit keer met 7,94 meter niet verder dan de negende plaats. Het verspringen was de opening van een grandioze reeks top-prestaties. Het gejuich voor Beamon was nauwelijks verstomd of enkele meters van de ver springbak knielden acht loopsters voor de eindstrijd van de 200 meter dames. Het nummer, dat een grote triomf had moeten worden voor de drie Ameri kaanse dames, eindigde voor hen in een bittere teleurstelling. Irena Kirszenstein, die op de hon derd meter genoegen had moeten ne men met het brons, bracht het Ameri kaanse prestige op de sprint een ver nietigende slag toe. De Poolse gazelle overklaste haar tegenstandsters in de finale volkomen. Bij het uitkomen van de bocht leken alle loopsters stil te staan, zo snel trok Irena van haar con currenten weg. De Australische meis jes Raelene Boyle en Jennifer Lamy waren de enigen die nog wat tegen stand tegen dit geweld konden opbren gen. Irena Kirszenstein finishte in de nieuwe wereldrecordtijd van 22.5 se conden. De zestienjarige Raelene Boy- Ie, voor wie een zeer grote toekomst lijkt te zijn weggelegd, veroverde het zilver en Jennifer Lamy het brons. Daarna kwam Margaret Balles als eer ste Amerikaanse als vierde over de eindstreep. Het verdriet in het Amerikaanse kamp, dat de laatste dagen met grote moeilijkheden heeft te kampen vanwe ge de zich steeds duidelijker manifes terende „Black Power"-beweging, was echter snel vergeten. Het merkwaardi ge was echter dat leden van die orga nisatie voor de vreugde zorgden. Lee Evans, Larry James en Ron Freeman hebben de eindstrijd van de 400 meter volkomen beheerst. Het drjetal dat kort voor de wedstrijd nog door een lid van het Amerikaans Olympisch Comité dringend was verzocht bij de cérémo nie protocolaire niet provocerend op te treden, zoals hun landgenoten Tommie Smith en John Carlos bij de prijsuit reiking van de 200 meter hadden ge daan, knielde naast elkaar in de banen. „Wij hadden afgesproken die eerste honderd meter zo snel mogelijk te gaan. Op het rechte stuk zouden wij wat ver tragen om onze tegenstanders het idee te geven dat zij nog een kans hadden. Op de laatste honderd meter zouden wij dan uitmaken wie van ons op de hoogste trede zou komen. Dat wij alle medailles zouden winnen stond voor ons allang van te vwr*n vast", vertelde winnaar Lee Evaua later ia de afge- België verraste India voor rust en nam in de elfde minuut door Solie zelfs een voorsprong. In de tweede helft bezweken de Belgen onder de vloedgolf van Indiase aanvallen. Zes minuten na rust maakte Prithipal gelijk na een kor te hoekslag en ruim een kwartier voor tijd bracht Harbinder de overwinning bij de sterkste ploeg, 2-1. Oost-Duitsland heeft ten koste van Japan zijn eerste overwinning behaald. Tien minuten voor het einde maakte Thieme Kundig gebruik van een toege kende strafcorner. Mexico kan niet hockeyen, maar dat een stick een gevaarlijk wapen, vooral in de handen van een ondeskundige kan zijn, hebben de Spanjaarden on dervonden. Twee spelers moesten met tamelijk ernstige knieblessures het veld verlaten. Francesco Amat zette Spanje al na enkele minuten op winst en pas in het laatste kwartier slaagde Dinares er met twee doelpunten binnen een mi nuut erin het krachtsverschil juist uit te drukken. Het harde spel van Mexi co gaf de enkele Spanjaard op de tri bune aanleiding tot kritiek. Omdat toe vallig in Mexico dezelfde taal wordt ge sproken, begreep een gedeelte van de paar honderd toeschouwers drommels wel wat de Spanjaard bedoelde. Dat werd aanleiding tot een fikse vecht partij, die even fanatiek als. maar aan zienlijk spannender dan de hockeywed strijd was. laden interviewkamer. „Ik wilde eigen lijk niet starten omdat Tommie en John Carlos uit de ploeg waren gezet John Carlos had mij echter min of meer opgedragen toch te lopen omdat wij neger-atleten hier zoveel mogelijk medailles moeten winnen". De opzet van het drietal is volkomen gelukt. Bij het ingaan van het laatste rechte stuk was de achterstand van hun tegenstanders al zo groot, dat een verrassing uitgesloten was. MEXICO De Fin Kaarlo Kangas- niemi Jieetft bij het gewichtheffen de gouden medaille in" het middenzwaar gewicht gewonnen. De Rus Jan Talts werd tweede en de Pool Marek Golab derde. De uitslag: 1. en Olympische kam pioen Kangasniemi (Fin) 517 kg; 2. Jan TaLts (Rus) 507.5 3. Golab (Pol) 495; 4. Johansson (Zwe) 492.5; 5. Kailajar- vi (Fin) 485; Nemessanyi (Hon) 482.5; 7. Grippaldi (VS) 477.5; 8. Bar tholomew (VS) 457.5; 9. Gourrier (Fra.); 455; 10. Woun (Kor) 455. De Rus Jan Talts bracht het wereld record stoten op 197.5 kilogram. Eindstand van het verspringen heren: 1. en Olympisch kampioen: Beamon (V.S.) 8.90 m (weréld- en Olymp. .re cord); 2. Beer (O.D1.) 8.19; 3. Boston (V.S.) 8,16; 4. Ter Ovanesian (Rus.) 8.12; 5. Lepik (Rus.) 8.09; 6. Crawley (Aus) 8.02; 7. Stalmach (Pol) 7.99; 8. Pani (Fra) 7.97; 9. Davies (GRr) 7.94; 10. Jamada (Jap.) 7.93; 11. Bonkowki (Rus) 7.90; 12. Boschert (WD1) 7.89; 13. Ahey (Gha) 7.71; 14. Hook (Zwe) 7.66; 15. Broosk (Jam) 7.51; 16. ügolini (Fra) 7.44 m. De Amerikaan Charles Mays maakte drie foute sprongen. Uitslag finale 200 meter dames: 1. en Olympisch kampioene Irene Szewinska Kirszenstein (Pol.); 22,5 sec. (wereld- en Olympisch en Europees record); 2. Raelene Boyle (Aus) 22.7; 3. Jennifer Lamy (Aus) 22.8; 4. Barbara Farrell (VS) 22.9; 5. Nicole Montandon (Fra) 23.0; 6. Wyomia Tyus (VS) 23.0; 7. Mar garet Bailes (VS) 23.1: 8. Jutta Stock (WD1) 23.2. Stand groep A: India Nw.-Zeeland West-Duitsland Spanje België Oost-Duitsland Japan Mexico 5 5 5 5 5 5 5 5 8 8 7 6 4 4 3 0 14— 4 6— 2 8— 4 6— 2 96 S— 9 2— 5 1—19 - MEXICO Sjoerd Wartena's Nereus acht heeft vrijdag tijdens de „kleine" finales, waarin werd gestreden voor de bezetting van de zevende tot en met de twaalfde plaats in het roeitoernooi, opnieuw getoond, dat de ploeg haar uit zending naar Mexico volkomen waard is geweest. Wederom heeft de Amsterdamse com binatie de volle 2000 meter verwoed ge vochten. Een uiterst eervolle tweede plaats, met driekwart lengte achter stand op het bij verrassing voor de eindstrijd uitgeschakelde Oost-Duits land, bereikten de Nederlanders. Ne reus nam direct na de start de leiding, doch moest na 750 meter de Oostduit- sers een kleine voorsprong toestaan. In de tweede kilometer hebben de Duit sers alles moeten geven om de Neder landse formatie achter zich te houden. Aanmerkelijk minder sterk roeide d« Triton-vier. Aangezien de Westduitse N eptun Konstanz-W etzler-combinatie zich wegens ziekte van twee roeiers had teruggetrokken, startten er in de „kleine" finale" van de vieren met stuurman slechts vijf boten. De Utrecht se ploeg kon alleen Frankrijk en het zeer zwakke Cuba voor blijven. Als derde, met ruim twee lengten achter stand op winnaar Roemenië, ging de Nederlandse boot door de finish. Triton, dat dit seizoen alleen kan bogen op een nationale titel, eindigde daardoor als negende in een veld van slechts twaalf deelnemers. In de halve eindstrijd, noch in de „kleine" finale hebben de Utrech ters kunnen tonen, dat hun Mexicaan se reis gerechtvaardigd was. Lee Evans, gevreesd om zijn sterke finish, bleek met 43.8 sec., een nieuw wereldrecord, de sterkste. Larry Ja mes werd tweede en Ron Freeman derde. Later bij de cérémonie protocolaire dreigde er toch nog een incident. Ge tooid met zwarte baretten kwamen Evans, James en Freeman, alle drie goede vrienden van de uitgestoten Smith en Carlos de arena binnen. Toen aan de drie valggemasten de Stars en Stripes omhoog ging, luisterde het drie tal met de baret in de hand roerloos naar het Amerikaanse volkslied, dat de laatste dagen al herhaaldelijk door het schitterende stadion heeft geklonken. Na afloop wilde Lee Evans wel een verklaring gevan voor de zwarte baret ten: „Het is toch normaal dat men het hoofd bedekt, wanneer het regent..." De zesendertig jarige Lia Manoliu heeft een grandioze Olympische carriè re met goud afgesloten. De Roemeense, die in 1952 in Helsinki al deelnam en daarna geen van de volgende Olympi sche Spelen miste, werd kampioene bij het discuswerpen. Met haar 58,32 me ter, een nieuw Olympisch record, al in de eerste worp bereikt, was Lia Manoliu onbereikbaar voor de favorieten, van wie alleen de Westduitse Liesl Wester- mann niet faalde. De Westduitse ver overde met een halve meter achter stand het zilver. De Oostduitse werp sters Christine Spielberg en Karin Ill- gen, die met Westermann als favoriet waren gestart, brachten het niet ver der dan de zevende en negende plaats. Bob Beamon zweeft naar een nieuw wereldrecord bij het verspringen: 8£0 mater!

De Vallei | 1968 | | pagina 7