Dames-estafetteploeg was net niet snel genoeg voor eremetaal Fransman Moreion kampioen na tumultueuze sprintdag Tienkamper De Noorlander op verdienstelijke negende plaats Ada Kok in finale 100 m vlinderslag Resultaten eerste klassers Soigneur Sjeng Collard naar huis gestuurd Japan versloeg Frankrijk met 3-1 Scheidsrechter kreeg klap van grensrechter ETHIOPIËR WOLDE WINNAAR MARATHON VREDESTEIN Vier wereldrecords op laatste atletiekdag Nederlanders niet in de prijzen Korfbalselectie Indrukwekkend Ryun verslagen Op volle toeren Figuranten Olympisch voetbal Jaap Oudkerk tweede Ontevreden Sterkste Korfbal Vla tipgever MAANDAG 21 OKTOBER l*ó« MEXICO Amerika heeft zijn gold rush besloten met drie gouden medailles. De achtste en slotdag van de Olympische atletiekwedstrijden is de meest ener verende van de gehele reeks geweest. In het met tachtigduizend toeschouwers nu eindelijk uitverkochte stadion sneu velden zondag liefst vier wereldrecords. Daarvan namen de Amerikanen er drie voor hun rekening. De Amerikaanse neger-atleten hebben de estafettes, het tra ditionele hoofdbestanddeel van de laatste dag volledig beheerst. Ook de 4 x 100 meter voor dames waar Nederland, na de evenaring van het wereldrecord van zaterdag gehoopt had op een medaille. Van goud hadden Wiilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker niet durven dromen, maar zilver of brons leek haalbaar. Maar ook die medailles ontgingen het Nederlandse kwartet. In de finale was Amerika onaantastbaar. Mèt 42.8 seconden, liefst zestiende seconde sneller dan Nederland en zij zelf zaterdag waren geweest, vestigden de Amerikaanse dames een nieuw wereld record. Nederland, dat bij de laatste wissel nog een riant uitzicht had gehad op het zilver, ging op die laatste honderd meter strijdend ten onder. De Amerikaan Fogsbury, die met zijn vreemde stiji iedereen verbaasde, ver overde het goud bij het hoogspringen en verbeterde met een sprong van 2.24 m. hetOlympisch record. ADVERTENTIE autobanden fcW tof add mJi kttstm/L Corrie Bakker, die in Mexico haar grote vorm heeft gevonden, bleek in de slotfase niet opgewassen tegen de gro tere sprintsnelheid van de Cubaanse Miguelina Cobian en de Russin Ludmil- la Samotessova. Er was een troost voor het Neder landse viertal: het Europese record bleef in Nederlandse handen, al moet het nu gedeeld worden met de Russin nen, die achter Cuba brons verover den. Hoe gering het verschil met de Russische ploeg was blijkt wel uit het feit dat Rusland, Nederland en Austra lië, dat op het laatste stuk Diane Bur- ge in de baan bracht, alle dezelfde tijd, 43.4 seconden, kregen toegewezen. De Westduitse'ploeg, die zesde werd, maakte met 43.6 seconden nog dezelfde tijd waarmee Polen in Tokio Olympisch kampioen werd. Het meest indrukwekkende wereldre cord, dat zondag werd gevestigd, was echter dat bij het kogelstpten dames. De Oostduitse Margitta Gummel, zelf houdster van het wereldrecord met 18,87 meter, kwam tweemaal boven de negentien meter. De eerste maal was het 19,07 meter, de tweede keer zelfs 19.61 meter. Met de 8,90 meter, die Bob Beamon afgelopen week het goud bij het ver springen opleverde, is deze prestatie de indrukwekkendste van acht dagen top- atletiek. Bij het kogelstoten behaalde Oost-Duitsland een dubbel succes, want achter Margitta Gummel veroverde Ma- ritta Lange, die haar beste prestatie met bijna een meter verbeterde, met 18,78 meter de zilvere medaille. Dat Els van Noorduyn in dit geweld geen rol van betekenis zou spelen, was bekend. De Amsterdamse, aan wie Mar gitta Gummel's trainer Karl-Heinz Bau- ersfeld een grote toekomst heeft voor speld, haalde een achtste plaats en dat was gezien de positie op de wereld ranglijst van dit jaar, haar absolute top. De Nederlandse begon niet sterk (15,89, 15,71 en 14,97 m) maar toen zij zich zeker wist van een plaats bij de laatste acht ging het ineens beter. Na 15,54 in de vierde poging volgden twee worpen over de zestien meter: 16,23 en 16,10 m. Toch was zondag de vreugde in het Amerikaanse kamp niet compleet. Jim my Ryun, de onaantastbaar geachte, ging in de 1500 meter finale kansloos tenonder tegen Kipchoge Keino. Ryun had die nederlaag volkomen aan zich zelf te wijten. De Amerikaan maakte de grote tactische blunder veel te lang ach ter in het veld te blijven lopen. Alleen wanneer hij Keino vanaf het be gin gevolgd had, was goud niet uitgeslo ten geweest. Nu ging 's werelds beste middenafstandloper, zijn wereldrecords op de 880 yards, de 1500 meter en de mijl zijn er het bewijs van, kansloos ten onder. Het klassieke middenafstandnum- mer werd nu een triomf voor Kenia. Keino had zijn leerling Ben Jipcho geïnstrueerd. Jipcho zou voor een snel le eerste ronde zorgen en deed dat met 56.- seconden voortreffelijk. Daar na zou Keino zelf het zware werk ver der opknappen. Luitenant Keino, die eerder de tien en vijf kilometer, op dit laatste nummer veroverde hij zilver, bad gelopen, bleef in een schitterende •tijl doorgaan. Het veld kreunde onder het tempo en op zevenhonderd meter voor de streep vloog Keino weg. Met elke pas groeide zijn voorsprong, die bij het ingaan van de laatste ronde ze ker twintig meter bedroeg. De Duitsers Tummler en Norpoth probeerden ver geefs het gat te dichten, ook toen zij steun kregen van Ryun. De Amerikaan raakte op het voorlaatste stuk toen hij zijn lange spurt inzette, de Duitsers ge makkelijk kwijt maar Keino was niet meer terug te halen. Reeds ver voor de streep hief de Afrikaan juichend zijn handen omhoog. En terwijl achter hem het gebroken veld nog binnenkwam, liep Keino juichend langs de tribunes om de ovaties i» 'ontvangst te nemen. De Keniaan bewees met zijn tijd (3.34.9) tevens dat ook op grote hoogte tijden van wereldformaat kunnen wor den gelopen op de middenafstand. De 28-jarige Keino miste het wereldrecord van Ryun (3.33.1) slechts met 1.8 se conde. Na Keino's ono man show, het eerste De Amerikaaanse estafetteploeg brak op de viermaal 100 meter estafette het wereld, en Olympisch record. Als laatste man van de ploeg ging Hines door de finish, op de voet gevolgd door de Cubaan Figuenala. loopnummer van de laatste middag, ging de Amerikaanse recordmachine op volle toeren draaien. Het eerste was de beurt aan Charlie Greene, Mel Pender, Ronnie Ray Smith en Olympisch kam pioen Jim Hines. Het Amerikaanse kwartet raasde in de 4 x 100 meter estafette als een niet te stoppen trein over het tartan. Tot bij de laatste wissel hebben de Cubanen die de laat ste weken zeer grote indruk hebben ge maakt, de illusie van goud gehad. Maar toen Jim Hines, de man met de verschrikkelijke finish, het stokje in handen kreeg, kon Enrique Figuerola het wel vergeten. Met twee, drie mach tige passen werkte Hines de achterstand weg en stormde op de finish af. Slechts 38.2 seconden nadat Charlie Greene was gestart stopten de wijzers van de elek tronische klokken. Een nieuw wereld record. Cuba pakte het zilver en Frankrijk het brons. Die derde plaats van het Franse kwartet, dat met Roger Bambuck slechts één echte sprinter rijk is, was een complete verrassing. De ongeëvenaarde wisseltechniek van de Fransen, een stuk noeste huisvlijt, leverde met 38.4 seconden een nieuw Europees record op. Op de 4 x 400 meter hebben de Ame rikanen hun tegenstanders gedegradeerd tot figuranten. Het kwartet Vince Matthews, Ron Freeman, Larry Ja mes en Lee Evans was na de eerste wissel al zeker van het goud. De enige vraag die toen bleef was: hoe scherp het wereldrecord en wat de achterstand van de zilveren medaille-winnaars zou worden. Het wereldrecord werd van 2.59.6 op 2.56.1 gebracht en Kenia, dat als tweede eindigde had precies drieën eenhalve seconde achterstand. Behalve het wereldrecord sneuvelde op dit nummer ook het Europese re cord. In een enerverend gevecht pakte West-Duitsland voor Polen het brons, maar beide ploegen kregen dezelfde tijd: 3 minuten en vijftiende seconde. Rusland, dat in de atletiek slechts een ondergeschikte rol heeft gespeeld, moest ook bij het hoogspringen zijn meerdere in de Amerikanen erkennen. Een troost hebben de Russen echter, het wereldrecord van Valeri Brumel (2,28 m), die door een ernstig motor ongeluk voor de sport verloren is, bleef overeind. Dick Fosbury met zijn ka rakteristieke „Fosbury Flip", een sprong, waarbij hij ruggelings de lat passeert, heeft nadat hij met 2,24 m reeds zeker was van het goud, nog wel een aanval gedaan op de prestatie van Brumel. Maar hij faalde op 2,29 m driemaal. Ook het zilver ging naar Amerika door Ed Carruthers, die 2,22 m haalde. Het brons was voor Valentin Gavrilov (2,20 m). MEXICO De grootste verrassing in de kwartfinales van het Olympisch voetbaltoernooi was ongetwijfeld de overwinning, die het goed spelende Ja pan behaalde op een sterker -geacht Frankrijk. De Aziaten wonnen met 3-1 en hadden dat vooral te danken aan middenvoor Kunishige Kamamoto, die twee doelpunten voor zijn rekening nam en ook een groot aandeel had in de derde treffer, die door Watanebe werd gemaakt Tamboueon zorgde voor het enige Franse doelpunt. Titelverdediger Hongarije had meer moeite dan werd verwacht tegen Guate mala. De Magyaren wonnen met 1-0 door een doelpunt van Szucs in de negenenzestigste minuut. Bulgarije had geluk tegen een zich fel verzettend Is raël. De Bulgaren namen al na vijf minuten de leiding (Christakiev), maar Faygenbaum maakte in de laatste mi nuut gelijk. De verlenging bracht geen doelpunten, zodat het lot moest beslis sen. Bulgarije was de gelukkige. Mexi co stapte als vierde de halve finales binnen. Spanje werd met 2-0 verslagen na een 1-0 ruststand. DORTMUND In Dortmund heeft de Duitser Ehrenfried Rudolph de her kansing van het wereldkampioenschap der beroepsstayers gewonnen. De Ne derlander Jaap Oudkerk, die de eerste manche had gewonnen, eindigde als tweede en Dieter Kemper uit Duitsland als derde. Bij de amateurs was de Ne derlandse kampioen Cees Stam de sterk ste voor Dries Helsloot en de Duitser Clauss Meyer. MEXICO Alle fratsen van „playboy" Giardano Turrini hebben geen vruchten afgeworpen. Want aan het eind van een tumultueuze sprintdag stond toch wereld kampioen Daniel Moreion bjj de ceremonie protocolaire op de hoogste trede. Frankrijk had voor de derde achtereenvolgende maal in hét baantoernoof goud behaald. Na de plakken van Trentin op de kilometer en Rebilliard in de achter volging nu kostbaar Olympisch eremetaal voor Moreion, ongetwijfeld veruit de beste sprinter van het toernooi. Dat laatste voelden ook de M-xi- caanse toeschouwers aan en daarom verspeelde Turrini, de „casanova" voor de donkerogige Mexicaanse scho nen, veel van zijn goodwill, toen hij in de eerste rit van de finale een pro test indiende, dat door de wedstrijd commissarissen werd verworpen maar in de door een Italiaan geregeerde jury van appèl lang onderwerp van bespre king uitmaakte. Tenslotte moesten de Italianen toch toegeven en toen was Moreion ook in de tweede rit niet meer te houden. Hautain won de Fransman van kop ih 10,68 sec. Turrini's galmour- lachje was ver te zoeken. Vele protesten rekten het betrekke lijke korte programma. Wat dat betreft was het een echte sprintdag. Ook de Nederlanders lieten zich met onbetuigd want nog voor het eerste startsein ston den Jan Derksen en Arie Zwartepoorte al bij de jury te dringen omdat zij terecht van mening waren, dat Leijn Loevesijn een beter lot had verdiend dan een indeling tegen Morelon. Het hielp niet en in twee ritten kwam het einde aan de illussies van de Amster dammer. Jan Jansen kon het nog tot drie ritten rekken tegen Turrini. Eigen lijk zelfs vier. Want na de eerste start zat Jansen te slapen toen Turrini on derdoor schoot. De Nederlandse kam pioen stak de hand omhoog omdat Tur rini hem geraakt zou hebben, kwam daardoor voor de 200 meter lijn ten val en bereikte, dat hij mocht overrijden. Toen Jansen vervolgens van kop af won leefde er even hoop in de Nederlandse kolonie. Niet al te lang, want Turrini nam de volgende twee ritten voor zijn rekening en ook Jansen kon zijn sprint- fiets aftuigen. Ee nverrassing was in het verdere verloop, dat Pierre Trentin niet alleen tot de laatste vier kon doordrin gen maar ln de „kleine finale" door een zege in drie ritten over de Rus Phakadze zelfs het brons kon behalen. De uitslagen waren: Finale, eerste rit: 1. Morelon (Fra), laatste 200 meter in 11,27 sec; 2. Tur rini (Ita). Tweede rit: 1. Morelon 10,68; MEXICO „Het is toch wel duidelijk geworden, dat het hanteren van de we reldranglijst bij 'n uitverkiezing eigenlijk een waanzinnige zaak is. Ik was er nog bijna het slachtoffer van geworden ook". Ed de Noorlander zei het wat verbitterd na zijn Olympische tienkamp, waarin hij op 'n niet verwachte negende plaats was geëindigd. „Ik had zo graag het record van Eef Kamerbeek gepakt. Maar het vèrspringen van vrijdag heeft me de das omgedaan. Bij die 6,90 meter zat Ik ruim een voet voor de balk en die dertig centimeter had me precies 81 punten meer opgeleverd". Ed de Noorlander, die op het aller laatste moment aan de Olympische ploeg werd toegevoegd, kan terugzien op een bijzonder goede tienkamp. De 23-jarige Rotterdammer heeft in het veld van werelds beste tienkampers uiteraard geen dominerende rol ge speeld, maar met een totaal van 7554 punten, zesenzeventig punten meer dan hij ooit behaald heeft, is de student in de economie zijn uitverkiezing dubbel en dwars waard geweest. „Waarom heeft het NOC niet wat meer vertrouwen in mij gehad. Als ik gelijk met de andere atleten was aan gewezen, had ik ook veertien dagen in Sankt Moritz kunnen trainen en dat was vooral mijn 1500 meter ten goede gekomen. Ik liep nu zeventien secon den langzamer dan ik normaal kan. Natuurlijk speelt de hoogte hier een grote rol, maar ik geloof toch, dat ik sneller had gekund dan de 4 minu ten en 37.8 seconden, die er nu uit kwamen". De Noorlander was duidelijk ontevre den met die 1500 meter. Hij vergat ech ter, dat hij door de overwinning op het laatste nummer uiteindelijk van de der tiende naar de negende plaats was ge klommen. Het was niet de enige over winning van de Rotterdammer. Ook op het eerste nummer van de tweede dag, de 110 m horden, had hij met de Rus Avilov de snelste tijd gemaakt: 14.5 se conden. De tweede dag leverde hem trouwens toch zeer goede resultaten op. De werpnummers, die door coach Ton Eykenboom de laatste weken zeer goed onder handen genomen waren, gingen veel beter dan anders het geval is. Het discuswerpen leverde 41,70 meter op en bij het speerwerpen kwam 50,22 meter op het scorebord. Het meest tevreden was De Noorlander echter met het pols stokhoogspringen, waar hij 4,20 meter in zijn eerste poging haalde. Een per soonlijk record. De 4.30 en 4.40 m had den er wellicht ook nog ingezeten, bo ven de lat .draai ik nog niet voldoende in. Maar daar ga. ik deze winter wel wat aan doen". In het heroïsche gevecht om de me dailles op de tienkamp is Bill Toomey de sterkste gebleken. Maar een wereldre cord zat er voor de 29-jarige Amerikaan toch niet in. Toomey, die op de tweede dag de Duitser Hans Joachim Walde en wereldrecordhouder Kurt Bendlin steeds dichterbij zag komen, won uit eindelijk met een totaal van 8193 pun ten. Na afloop verklaarde Toomey: „Als ik op de 1500 meter «nder de 4 minuten en 35 seconden had gelopen, had ik het wereldrecord gehad. Die gouden medaille was me echter veel meer waard. Ik wilde geen risico lopen. Vooral voor Walde ben ik bang geweest. Hij is op de tweede dag erg sterk en ik weet dat hij een zeer goede 1500 me ter kan lopen. Gelukkig waren de in spanningen voor hem ook te groot ge weest". Voor Hans Joachim Walde, de 25-ja rige aankomende arts, was het zilver zijn tweede Olympische medaille. In Tokio had de Duitser achter Willi Hol- dorf en de Rus Rein Aun, die nu op de eerste dag wegens een blessure moest uitvallen, het brons veroverd. „In München wil ik er weer bij zijn en mis schien wordt het dan goud", aldus de opgetogen Walde. BEKKERVELD Scheidsrechter Hoofs heeft de wedstrijd Bekkerveld - Waubach voor de derde klasse B van district Zuid 2 in de 72ste minuut ge staakt, omdat hij een klap had gekre gen van grensrechter Thijssen van Waubacji. De oorzaak van het optreden van de grensrechter lag in het feit dat de scheidsrechter hem buiten de lijnen had gewezen. De grensrechter was op het veld gekomen om de bal, die door een Bekkerveld-speler was neergelegd om een vrije trap te nemen, te ver plaatsen. Kurt Bendlin, met 8319 punten we reldrecordhouder, maakte tijdens de laatste dag de sprong van de zesde naar de derde plaats door voortreffelijke re sultaten bij het polsstokhoog (4.60 m) en het speerwerpen (75,42 m). Zijn to taal bedroeg 8064 punten, slechts 47 punten minder dan dat van trainings makker Walde. MEXICO De Ethiopiër Mamo Wol- de landgenoot van de legendarische Abebe Bikila is zondag winnaar ge worden van de marathon. Het zilver was voor de Japanner Kimihara, het brons voor de Nieuwzeelander Ryan. Wolde had een ruime voorsprong op de ze lopers. De Nederlander Aad Steylen eindigde in deze marathon op de 27ste plaats. Uitslag: 1. en Olympisch kampioen Mamo Wolde (Eth.) 2 uur 20 min. 26,4 seconden; Kimihara (Japan) 2-23.31.0; 3. Ryan (NZ1) 2-23.45,0; 4. Akcay (Tur.) 2-25.18,8; 5. Adcocks (GBr.) 2-25.33.0; 6. Gebru (Eth.) 2-27.16.8; Hoofdklasse Rohda - Die Haghe 54 Deetos - HKV 4—5 Rapiditas - Archipel 57 Westerkwartier - Samos IQ2 Ons Eibernest - Luto 45 Overgangsklasse A DOS - Wordt Kwiek 5—10 Asko - AKC 6—7 ZKC - Swift 4—4 BEP - HKC 5—1 Sparta - Stanfries afg. Overgangsklasse B Zuiderkwartier - Rust Roest 43 PSV - Groen Geel 10—5 Het Zuiden - Deto 84 Regenboog - Roda 85 Vicus Orientis - Spangen 75 OOST Eerste klasse Achilles - Oost Arnhem afg. SOS - Rapiditas II 4—3 ZKC II - EKCA 2—0 WWNA - Naas 4—8 Rigterjsbleek - Naas II 61 Tweede klasse A Hellas - DOS II afg. Steeds Hooger II - Em mei oord 41, Wit Blauw - 't Overschotje afg. HKC n - Rigtersbleek H 5—3 Tweede klasse B Olympus '58 - Amicitia 46 Rapiditas III - Noviomagum afg. Onder Ons - Vada 74 ONI - Steeds Hooger 02 De Ethiopiër Wolde op weg naar het goud op de marathon. 2. Turrini. Om de derde plaats: eerste rit: 1. Trentin (Fra) 11,57; 2. Phakadze (Rus). Tweede rit: 1. Phakadze (Rus) 11,53; 2. Trentin. Derde rit: 1. Trentin 10,92, 2. Phakadze. MEXICO Ada Kok heeft een plaatsje veroverd in de finale 100 me ter vlinderslag. Nadat zij in de series met een tweede plaats achter Heike Hustede genoegen had moeten nemen finishte zij in de eerste halve finale als eerste in 1.06.2, waarmee zij een- tiende van een seconde bleef boven de tijd, die de Australische McCle- ments in de andere halve finale maak te. Nel Bos, die met veel moeite de halve finales had bereikt, werd daarin uitgeschakeld. Zij tikte in de tweede serie als vijfde aan in 1.08.5. Henny Penterman heeft zich niet kunnen kwalificeren voor de finale van de 200 meter wisselslag. Nadat zij haar serie had gewonnen werd zij in de halve finales uitgeschakeld. Dit nummer werd een volledig succes voor de ploeg van Amerika. Het goud was voor Claudia Kolb, 't zilver voor Sue Pedersen en het brons voor Jan Henne. Laatstgenoemde veroverde op de 100 meter vrije slag een gouden medaille, terwijl Sue Pedersen haar tweede zilveren plak won. Het brons was voor de Amerikaanse Linda Gus- tavson. De 100 meter schoolslag dames le verde een enorme verrassing op. Het goud ging hier namelijk naar het zes tienjarige Zuidslavische zwemstertje Djurdjica Bjedov. die de Russin Gali- na Prozumensohikova en de Ameri kaanse Sharon Wichman gedecideerd achter zich liet. De Amerikaanse Deb bie Meyer heeft volgens de verwach tingen de gouden medaille gewonnen op de 400 meter vrije slag. Zij vestig de met 4.31.8 een nieuw Olympisch re cord. De tweede plaats was voor Linda Gustavson en de derde voor de Austra lische Karen Moras. Bij de heren verschillende verras singen. De 200 meter wisselslag werd gewonnen door de Amerikaan Kickox, die met 2.12.- een nieuw Olympisch re cord vestigde. Het zilver en brons was eveneens voor Amerika, .n BL was eveneens voor Amerika, n.l. Buc kingham en Ferris. De 100 meter schoolslag werd gewonnen door de Amerikaan Donald Mackenzie, ook al in een nieuwe Olympische recordtijd: 1.07.7. De Russen Kosinski en Pankin, de wereldrecordhouder, veroverden resp. zilver en brons. De 100 meter vrije slag tenslotte leverde een zege op voor de Australiër Mich wel Wenden in de nieuwe wereldrecordtijd van 52,2 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaan Ken Walsh, die het zilver won. Het brons was voor de Amerikaan Mark Spitz. DEN HAAG De opstelling van het Nederlands korfbalteam, dat zondag 27 oktober a.s. in Merksem uitkomt tegen het Belgisch twaalftal, luidt; aanval: dames: Emmie Gildemeester (Luto); Corrie van Zoest (Luto); aanval: heren: Jan Wals (Blauw Wit); Tom van Rhee (Blauw Wit); Midden: dames: Tan- nie Overmeyer (Ons Eibernest); Noortje Borger (HKV); midden: heren Jan van Pareen (Blauw Wit), Hans Pouw (Ons Eibernest). Vèrdediging: dames: Ans van der Velde (Rohda); Lucie van der Bijl (Westerkwartier): verdediging heren: Wil Reuter (Luto); Jacques Schipper (Deetos). Reserves: dames: Janneke Idzerda (Westerkwartier), Noor tje ten Wolde (Blauw Wit), Heren: Roel Evenblij (Ons Eibernest), Luc van Krie ken (HKV). EERSTE KLASSE A DCGZilvermeeuwen 1—1 SDWAlkmaarsche Boys 0—0 1—2 3—0 HRCAFC 2—2 1—5 OVVO 7 4 3 0 11 15— 7 Alkm. Boy« 7 3 3 1 9 14— 5 zvv 7 4 1 2 9 8— 5 AFC 7 3 2 2 8 13—12 De Spartaan 7 3 1 3 7 10—10 DCG 6 2 2 2 6 9— 9 JOS 7 2 2 3 6 6— 7 SDW 7 2 2 3 6 5— 6 HRC 6 1 3 2 5 6—10 BVC 7 2 1 4 5 8—12 Zilvermeeuwen 7 1 3 3 5 5— 8 Stormvogels 7 0 5 2 5 4—12 EERSTE KLASSE B LFCEBOH 1—1 CVVOlympia 0—2 OvermaasPapendrecht 1—2 De MusschenRoodenburg 2—0 U VSN eptunua 3—1 GoudaUnitas 0—0 De Musschen 6 6 0 0 12 16— 4 Neptunus 6 3 2 1 8 10— 7 Papendrecht 6 3 2 1 8 10— 9 Gouda 6 2 3 1 7 8— 5 UVS 6 2 2 2 6 10— 8 LFC 6 2 2 2 6 8—10 Olympia 6 2 1 3 5 6— 9 Overmaas 5 2 0 3 4 6— 5 Roodenburg 6 2 0 4 4 3— 6 EBOH 6 1 2 3 4 4—16 CW 5 1 1 3 3 10—10 Unitas 6 1 1 4 3 6— 8 EERSTE KLASSE C SneekGermanicus 0—0 AlcidesDrachten 1—3 NoordsterVelocitas 1—2 ZwaagwesteindeSpel. Assen afg. LeeuwardenEmmen MuntendamNeptunia 7—0 Alcides 7 4 2 1 10 9— 6 Sportcl. Assen 6 4 0 2 8 9— 4 Leeuwarden 7 4 0 3 8 12—10 Velocitas 6 3 1 2 7 14— 7 Sneek 6 3 1 2 7 10— 7 Germanicus 6 2 3 1 7 11—10 Muntendam 7 3 1 3 7 16—16 Drachten 7 3 1 3 7 13—13 Emmen 7 3 0 4 6 8— 9 Zwaagweetelnde 4 I 2 1 4 98 Neptunia 7 1 2 4 4 6—18 Noordster 6 0 1 5 1 6—15 EERSTE KLASSE D Quick '20Rietvogels 1—1 VOSTA—Be Quick Z. 5—0 Spel. EnschedeHengelo 3—0 De Treffers—ESCA/VC 3—0 Victoria BoysRheden 3—2 AZC—DOS '19 2—0 SC Enschede 6 5 1 0 11 20— 7 De Treffers 6 4 0 2 8 19—13 Rietvogels 6 2 3 1 7 15-L 9 Quick '20 6 3 1 2 7 10—10 Be Quick Z. 6 3 1 2 7 13—13 Hengelo 6 2 2 2 6 14—16 Victoria Boys 6 2 1 3 5 12—14 AZC 6 2 1 3 5 11—13 Rheden 6 1 3 2 5 11—13 VOSTA 6 2 1 3 5 9—12 ESCA/VC 6 1 1 4 3 6—13 DOS '19 6 0 3 3 3 3—10 EERSTE KLASSE E UNAConcordia SVD BrabantiaDESK 0—1 VlissingenMiddelburg 1—0 TOP—RKVVU 1—0 Sparta '25TSC 0—0 RKC Helmond 1—1 Vlissingen 7 3 3 1 9 12—10 Concordia SVD 8 3 2 1 8 12— 5 Sparta '25 5 3 1 1 7 10— 4 Middelburg 6 3 1 2 7 9— 6 TSC 6 1 5 0 7 4— 3 DESK 8 2 3 1 7 4— 4 TOP 5 3 0 2 6 7— 7 Helmond 6 2 2 2 6 10— 9 Brabantia 7 2 2 3 6 7—10 Veerse Boys 5 1 3 1 5 8— 6 UNA 7 1 2 4 4 9—18 RKVW 6 1 1 4 3 10—14 RKC 8 0 3 3 3 6—12 EERSTE KLASSE F RIOS '31— Almania 0—2 VoerendaalWilhelmina *08 2—1 Spel. IreneCaesar 2—1 MKC—Minor 5—1 HeerRoermond 1—1 KVC Oranje—SVN 2—1 KVC Oranje 7 5 2 0 1 12 13—r 8 SC Irene 7 4 1 2 9 11— 8 MKC 7 3 2 2 8 15—11 Almania 7 3 2 2 8 9— 7 SVN 7 4 0 3 8 10—11 Voerendaal 7 3 0 4 6 10— 9 Roermond 7 2 2 3 6 8—10 Minor 7 2 2 3 6 9—12 Heer 7 2 2 3 6 10—14 RIOS 31 7 2 2 3 6 7—11 Wilhelmina '08 7 2 1 4 5 11—11 Caesar 7 1 2 4 4 10—13 MEXICO De chef de mission van de Nederlandse Olympische Ploeg in Mexico heeft zaterdagavond het volgen de communiqué doen uitgaan: „Ten aanzien van de werkzaamheden van de medische delegatie van de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spe len in Mexico zijn afspraken gemaakt, gebaseerd op de in Nederland geldende normen betreffende de medische bege leiding. Alle leden van bedoelde delega tie, waarbij inbegrepen de fysio-thera- peuten en de soigneurs, hebben zich met deze afspraken akkord verklaard. De heer Sjeng Collard, migneur van de wielerpoeg, heeft bij herhaling hande lingen verricht, die in strijd zijn met deze afspraken. Naar aanleiding hier van heeft de chef de mission, de heer A. J. H. Dokkujn, in overleg met de medische delegatie besloten de heer Collard op 20 oktober te laten vertrek ken". Collard is naar huis gestuurd omdat hij injecties aan de renners heeft gegeven. In de eerste plaats is dit al volgens het reglement van de KNWU aan soigneurs niet toegestaan. Daar naast was er dan de afspraak dat in de Olympische ploeg op medisch gebied niets gedaan zou worden buiten de me dische commissie om. Collard nu heeft, toen vijf van de zes Nederlandse weg renners voortdurend in de lappenmand waren, deze jongens via een injectie vi tamine B-complex toegediend. Dat gebeurde nadat Zwartepoorte aan de artsen van het NOC had gevraagd of zij de injecties wilden geven. Toen de artsen dit weigerden, omdat zij het me disch niet noodzakelijk vonden en men de betrokken vitamine-preparaten ook in tabletvorm kan geven, was voor de leiding van de wielerploeg de zaak af gedaan. Niet echter voor Collard. Bui ten medeweten van Zwartpoorte en Middelink heeft hij de vijf renners toch de vitamine-injecties gegeven. De zaak is aan het licht gekomen via een tipgever. Toen Collard door de NOC-artsen in het bijzijn van Zwarte poorte en Middelink werd gevraagd of hij de injecties had gegeven, heeft de Limburger niet ontkend. Hij zei, dat het naar zijn mening nodig was geweest en dat hij bereid was de consequenties te aanvaarden. De affaire was vrijdag aan het licht gekomen. Maar omdat Collard ook de soigneur is van Maria Gommers is zij binnenskamers gehouden tot na de finale van de 800 meter. Zaterdag avond, terwijl in het appartement var* de wielrenners de bronzen medaill# van Maria Gommers werd gevierd, kreeg Collard het vonnis te horen. Zondagmorgen hebben de heren Zwartepoorte en Dokkum de wielersoig» neur op 't vliegtuig gezet. Voor zijn ver» trek heeft Collard de wegrenners nog gesproken. Hij zei onder meer, dat het zijn mooiste beloning zou zijn wan neer de ploeg woensdag in de individu» ele wegwedstrijd nog een plak zou be halen. De leiding van de wielerploeg is er zo van overtuigd geweest dat het goud in de ploegentijdrit door „schone" ren ners is behaald, dat men de betrokken preparaten heeft toegezonden aan de dopingcommissie van het IOC. Het re sultaat was gelijk aan dat van de do pingcontrole onmiddellijk na de wed strijd: negatief.

De Vallei | 1968 | | pagina 10