Veenendaal begroette nieuwe burgemeester „Wij kunnen elkaar alleen in vertrouwen vinden" Wederzijds vertrouwen SPIJT Slachtrunderen goedkoper V arkenspri j zen onveranderd BLIJ WENSEN MAGISTRAAL DYNAMIEK VEENENDAAL - „Op dit voor mij zo gewichtige moment nu ik het ambt van burgemeester van uw gemeente aanvaard, denk ik onwillekeurig aan de in 1948 door H.M. de Koningin bij baar kroning uitgesproken woorden: „Wie ben ik dat ik dit doen mag". Ik mag u niet onthouden dat tevens blijdschap mijn hart door stroomt. Naast blijdschap ook grote dank baarheid en wel in de eerste plaats jegens God, Die het alles zo heeft willen leiden, dat ik vanaf heden de wacht mag betrek ken bij de belangen van de gemeente Veenendaal". Zo begon burgemeester P. Bode zaterdagmiddag zijn maidenspeech ten aanhore van enige tientallen genodig den. Hieraan was de officiële installatie voorafgegaan door locoburgemeester Ant. de Ruiter. Nog eerder was Veenendaals nieuwe burgemeester met zijn gezin be groet aan de grens van de gemeente. Na het officiële gedeelte waarbij een zestal sprekers het woord voerde volgden geani meerde recepties waarbij honderden per sonen kennis kwamen maken met burge meester Bode. MAANDAG 21 OKTOBER 1968 Veenendaal om ons te steunen in de taak waartoe wij geroepen zijn. Bij een volledige samenwerking van alle ingezetenen zal de arbeid voor ons als gemeentebestuurders aanmerkelijk ver licht worden en mogen wij onder Gods Zegen daarvan resultaten verwachten welke onze gemeente tot meerdere bloei zullen brengen. Ds. D. van Enk. de nestor van de raad, begroette hierna Veenendaals nieuwe burgemeester namens de gehe le raad. Hij stelde hem de raad voor in de volgorde zoals die om de tafel is gezéten. Daarbij weer ds. Van Enk op de goede sfeer die de vergaderingen doorgaans kenmerkt. „Er zal veel van u gevraagd worden, maar afgaande op de eerste berichten, durf ik nu al wel te stellen dat Veenendaal een goede burgemeester gekregen heeft om de be langen van de gemeente te dienen. De raad staat klaar om met u dat doel na te jagen", aldus ds. Van Enk. Oud-burgemeester mr. dr. J. Hazen berg wilde gaarne zijn gelukwens her halen die hij zijn opvolger had doen toekomen op de dag van zijn benoe ming. „Bij een gelukwens hoort ook een wens en met betrekking tot u weet ik geen betere dan deze: moge het u gegeven worden met evenveel genoe gen als dat bij ons het geval is ge weest te wonen en te werken in Vee nendaal", al(Jus oud-burgemeester Ha zenberg. Namens de buurgemeente Rhenen werd het woord gevoerd door wetho- der mr. J. Den en namens de ge meente El burg door wethouder J. L. Klaassen. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie de heer Tilanus deelde mede met gemengde gevoelens aanwezig te zijn: enerzijds gevoelens van blijd schap over de benoeming van de heer Bode, anderzijds met spijt om dat hij zich nu genoodzaakt ziet de CHU-fractie in de Tweede Kamer te verlaten. Hij schreef het scheidende fractielid trouw, toewijding, degelijk heid en ijver toe en hij betreurde het daarom de heer Bode te moeten missen. De heer Tilanus achtte de heer Bo de in Veenendaal precies op zijn plaats. „Hij komt uit het historierijke Elburg en uit de vertrekken van het Binnen hof, die rijk zijn aan historie terwijl hier in Veenendaal alles van de toe komst spreekt, zoals het raadhuis, dat dezelfde eigenschappen heeft als de nieuwe burgemeester: niets verhul lend", aldus de heer Tilanus. Loyale samenwerking van de zijde van het gemeentepersoneel werd bur gemeester Bode toegezegd door ge meentesecretaris de heer D. van Ma nen: „Schroomt u niet ons op elk ge wenst moment aan de jas te trekken". In zijn persoonlijk contact met de nieuwe burgemeester hoopte hij op we derzijds begrip en vertrouwen. Daarna was er voor de genodigden gelegenheid tot kennismaking met de nieuwe burgemeester en zijn gezin. Na een korte rustpauze waarin de muziek gezelschappen „Caecilia" en de Scheep- jeswolharmonie eerst als een mixture en later afzonderlijk op het voorplein van het gemeentehuis enige nummers hadden laten horen, volgde een recep tie voor de bevolking waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De gemiddelde E.E.G.-prijs voor slachtrunderen is voor de week tot 17 oktober becijferd op f 227,49 - dat is f 1,12 lager dan voorgaande week en overeenkomende met 92,4 procent van de oriëntatieprijs. In Duitsland en Frankrijk word reeds regionale inter ventie toegepast. In Nederland was de afgelopen week de gemiddelde prijs f 230,62, dat is nog boven de interventie prijs die f 228,61 bedraagt. In Neder land zijn nog geen voorschriften be kendgemaakt inzake een interventie. De besprekingen daarover zijn nog aan de gang. De heffing bij invoer uit derde landen bleef onveranderd f 87,64 per 100 kg levend. Er is weinig invoer uit derde landen. In de week tot 11 okto ber kwamen 97 levende runderen uit Ierland ons land binnei^. De invoer had betrekking op 250 ton rundvlees, uit België en Frankrijk. Uitgevoerd werd die week 471 ton, waarvan 82 ton naar derde landen. De NCB-coöperatie en de inkoopcom binaties voor slachtvarkens VAKO (Oss); IVO (Deventer) en HOVA (Cuyk) hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 26 oktober over te nemen varkens gehandhaafd op het peil van de voorgaande week. Op basis van af-mestbedrijf betaalt men de vol gende prijzen voor geslachte varkens van le kwaliteit: 68/85 kg f2,90; 86/90 kg f 2,85; 91/100 kg f 2,75 met handha ving van de gebruikelijke kortingen van 12, 17 en 22 cent per kg voor varkens van 2e, 3e en 4e kwaliteit. Het aanbod is betrekkelijk kort. De Franse markt is echter vrij zwak, als gevolg van niet onbelangrijke invoeren uit Oosteuropese landen, terwijl boven dien melding gemaakt wordt van aan voer van Chinese varkens tegen zeer lage prijzen. In de week tot 11 oktober werden ca. 158.000 varkens geslacht, ca. 3.000 min der dan voorgaande week. Uitgevoerd werden 27.400 geslachte en 10.796 leven de varkens, alsmede 685 ton delen en ruim 400 ton buikspek, alles naar de lidstaten van de E.E.G. In de week tot 18 oktober bedroeg de uitvoer ca. 29.500 stuks, waarvan 5950 levende varkens. EDE De heer M. uit Ede heeft bij de politie aangifte gedaan van een in braak in zijn caravan, peze stond in de tuin achter zijn huis aan de Arn- hemseweg. Er was wel wat schade aan de caravan toegebracht, maar er werc' niets vermiét. De politie speurt uiter aard naar de dader. INSTALLATIE P. BODE PLECHTIG EN SFEERVOL „Dank en hulde komt u toe voor de eminente en magistrale wijze waarop u gedurende uw verblijf de gemeente Veenendaal heeft bestuurd. Het was een periode waarin zeer veel werk is erzet, heel veel tot stand mocht ko men, Veenendaal en zjjn inwoners ten goede. Ik ben mij er dan ook terdege van bewust dat het opvolgen van een zo briljant magistraat geen eenvoudige zaak is. Op de mij eigen wijze niet ieder mens is gelijk wil ik trachten het beleid van mijn geachte ambtsvoorganger voor t te zetten". Zich richtend tot de raad zei bur gemeester Bode onder meer„Wij staan als vreemden tegenover elkaar. Om elkaar te leren kennen zal enige tijd nodig zijn. Voor ons beiden is het tevens een overgang. Zowel gij als ik staan met enige reserve tegenover het nieuwe, maar mijnerzijds en ik neem aan ook bij u, is er de volle bereid heid om elkander het volledige ver trouwen te schenken. Wederzijds ver trouwen, wederzijds begrip en weder zijdse waardering voor elkanders stand- Veenendaal heeft weer een bur gemeester. Ruim anderhalve maand na het vertrek van burge meester mr. dr. J. Hazenberg is de vacature weer vervuld door de benoeming van de burgemees ter van Elburg de heer P. Bode. In Veenendaal is men vooral in gemeentelijke bestuurskringen nog niet gewend aan de afwezig heid van burgemeester Hazenberg Daarvoor was hij een te krach tige figuur. Zijn ondernemings geest en werklust dreunen nog na in het realiseren van verschillen de zaken die hij aanpakte. Vopr de nieuwe burgemeester is dal als bestuurder ongetwijfeldeen voordeel. Hij kan zonder, op zijn lauweren te gaan rusten zich zo breed mogelijk oriënteren over alles wat er zoal gaande is. Als mens is het moeilijker mr. dr. J. Hazenberg op te volgen. Daar voor drukte immers hij een te na drukkelijk stempel op alles wat er in de gemeentelijke keuken te doen was. Natuurlijk zal men dat vooral in de beginperiode van bur gemeester Bode missen. Niet voor niets echter heeft burgemeester Bode het vertrou wen uitgesproken dat men hem de kans zal geven te wennen. Burgemeester Bode lijkt de man, die een dergelijk Vertrouwen niet zal beschamen. In Elburg en in de Tweede Kamer genoot hij de reputatie van een man, die met toewijding en degelijkheid de hem opgelegde werkzaamheden ver richtte. Burgemeseter zijn van een ge meente als Veenendaal vergt ech ter nog meer. In deze verzakelijk te maatschappij moet een burge meester van een gemeente met bijna 30.000 inwoners ook man ager zijn. Hard en zakelijk zelfs op zijn tijd. Hoe men zijn doel als bestuur der wil bereiken is sterk afhanke lijk van de persoonlijke inslag. Dat die bij burgemeester Bode heel anders is dan bij de burge meester Hazenberg staat vast. Niemand is gelijk wat geaard heid betreft. Daarom is het on billijk om al werkende vergelij kingen te gaan trekken. Een eigenschap van burge meester Bode is uit de korte er varingen met hem wel zonne klaar. Hij wil werken op basis van wederzijds vertrouwen om datgene te doen dat in het belang is voor de GEHELE Veenendaal- se gemeenschap en dat is al een goede start. De officiële raadsvergadering in hef raadhuis werd onder meer bijgewoond door de voltallige raad, een groot ge deelte van de CH-fractie in de Tweede Kamer, zoals voorzitter Tilanus, freule Wttewaal van Stoetwegen en de heer H. Kikkert, verder oud-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, het voltallige col lege van B. en W. uit Elburg, de vorige gemeente van burgemeester Bode, zijn ouders, afgevaardigden uit omliggende gemeenten, enz. Burgemeester Bode en zijn gezin werden aan de grens van de gemeente begroet door loco-burgemeester Ant. de Ruiter en gemeentesecretaris D. van Manen. Nienke Koppenberg, de 15-jarige dochter van een der Veenendaalse wet houders, overhandigde mevr. Bode een fraai boeket. Begeleid door twee motor ordonnansen reed men hierna naar het raadhuis, waar zich inmiddels de tien tallen genodigden hadden verzameld. Gemeentesecretaris de heer D. van Manen las na de gebruikelijke opening eerst het officiële Koninklijk Besluit van de benoeming van burgemeester Bode voor en een schrijven van de commis saris van de Koningin in de provincie Utrecht waarin deze verklaarde dat de heer Bode in zijn handen de voorge schreven eed had afgelegd. Loco-burgemeester de heer Ant. de Ruiter sprak Veenendaals burgemees ter onder meer als volgt toe, nadat hij alle genodigden verwelkomd had en speciaal de ouders van de heer Bode. Mijnheer de burgemeester, nu het moment is aangebroken dat U wordt geïnstalleerd als burgemeester van Veenendaal. wil ik beginnen met u van harte geluk te wensen met uw benoe ming als burgemeester van deze ge meente en U, uw echtgenote en dochter van harte welkom te heten in ons mid den. Ik bedoel hier beslist niet mede in onze kleine kring van burgemeester, wethouders en gemeenteraad, maar te midden van de 28.000 inwoners die Vee nendaal telt. Toen ik dezer dagen het bericht las, dat u per 1 november a.s. bedankt als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, meende ik dat dit een juist besluit was. Het zal U even moei lijk gevallen zijn deze beslissing te ne men, maar ik kan begrip opbrengen, dat het lidmaatschap der Tweede Ka mer en het burgemeesterambt van een gemeente als Veenendaal moeilijk ver enigbaar IS. Het burgemeestersambt is het alge meen geen sinecure en zeer zeker niet in een gemeente als de onze. Wij zijn blij, dat het burgemeesters ambt U niet vreemd is. Ongeveer 10 jaar hebt U in Elburg dit ambt uitge oefend. Toch zult u ondervinden, dat burgemeester zijn van Elburg of Vee nendaal een enorm verschil is. Niet alleen wat betreft het aantal in woners, maar veel meer de grote vraagstukken, die de gemeente heeft. Zaken en problemen, die zich zelfs over de grenzen onzer gemeente uitstrekken. Om enkele te noemen: schoolartsen- dienst, vleeskeuringsdienst, streekwerk- plaats minder validen, woonwagen kamp enz. Zaken die wij met onze buurgemeenten moeten regelen en dit met groot genoegen doen. Natuurlijk liggen binnen onze grenzen de hoofdzaken. In uw vorige gemeente, als ik wel ben ingelicht, lag het zwaar tepunt op recreatie. Hier een gemeen e met een dynamische groei. U zult hier een gemeente aantreffen die in hoofd zaak is ingesteld op handel en indus trie, wil zeggen: een industrie-gemeen te. Wij willen dit ook gaarne ;jn. Wij zijn dankbaar dat ook de provinciale overheid dit ziet. Wij willen ook gaar ne industriegemeente zijn. Het geraas der machines, de grote drukte bij het aan- en uitgaan der fabrieken, het af- en aanrijden van vrachtauto's en hun aanhangwagens, die goederen en grondstoffen af- en aanvoeren, naai en van alle windstreken, zijn gelui den die wij Veenendalers gaarne ho ren, omdat wij rotvast overtuigd zijn, dat handel en industrie de pijlers zijn waarop ons economisch leven rust. De behartiging van de belangen van handel en industrie en al wat hierme de samenhangt (o.a. woningbouw, sport, ontspanning en recreatie, onderwijs, enz.) is zeer zeker een voortdurende zorg van het Gemeentebestuur en zal ook veel, ja zéér veel van uw aandacht vragen. Zeer nauw hangt hiermede samen de toekomst van onze jeugd. Ook nu, én in de toekomst, zal het gemeentebestuur in volledige samenwerking met andere instanties al zijn medewerking moeten verlenen om werkgelegenheid te schep pen voor deze jeugd. Een niet gemak kelijke taak, maar zeer zeker een mooie taak. Ik kan U de verzekering geven dat de Raad dezer gemeente van boven staande zaken zeer goed overtuigd is. In zijn geheel een Raad. waarmede gewerkt kan worden. Goed en prettig, op zijn tijd kritisch, maar gelukkig niet pietluttig. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter hangt de nieuwe burgemeester zijn ambtsketen om. Burgemeester P. Bode hield zijn maidenspeech tijdens de bijzondere raadsvergadering. Burgemeester, ik zou wellicht nog een lange lijst van wensen kunnen noe men, wensen, die wij zonder onder scheid gaarne onmiddellijk willen tot stand brengen. Dit kan nu eenmaal niet. Wel kan ik U verzekeren dat er in de laatste jaren bijzonder véél tot stand is gekomen. Eén ding is zeker, dat het college van B. en W. met de Raad volledig zullen moeten samenwerken om dat te bereiken, wat wij gaarne willen en wat er, om de leefbaarheid der gemeente op peil te houden en uit te breiden, zeer zeker moet komen. Ik kan U de verzekering geven dat wij, wethouders, de raad en al onze ambtenaren van hoog tot laag u vol werklust tegemoet treden om samen te bouwen aan een gemeente, die onze volledige belangstelling geniet en daar ook volkomen recht op heeft. Ik prijs mij gelukkig U een gemeen te te mogen overdragen, die bruist van levenslust en energie, maar die beslist de gehele inzet van Uw persoon zal vragen. Ik hoop, en ik heb geen reden hier aan te twijfelen, dat Uw werk U hier veel voldoening zal schenken. De con tacten met het Provinciaal bestuur en verdere overheidsinstanties, zo ook met de buurgemeenten, zijn zakelijk en prettig. Moge U ook op deze weg het voetspoor van Uw voorganger volgen. Ik hoop en spreek de wens uit, dat de woning voor U en de uwen bestemd spoedig klaar moge zijn en als u hier woont met uw gezin, u zich gauw thuis zult voelen met de Veenendalers. Mevr. Bode, ook voor u als burge- meestervrouwe zijn hier diverse taken te vervullen. Ik spreek de wens uit, dat ook U de ze plichten met genoegen in onze ge meente moogt volbrengen. Zeer zeker zal deze zoveel grotere gemeente U ge heel andere plichten opleggen als in Uw vorige woonplaats. Moge God Uw arbeid alhier rijkelijk zegenen. Hiermede verklaar ik U geïn stalleerd als burgemeester van de ge meente Veenendaal. De heer De Ruiter overhandigde de burgemeester vervolgens de voorzit tershamer en hing hem de ambtsketen om. Na de in de aanhef reeds aangehaal de passage uit de eerste toespraak van burgemeester vervolgde deze onder meer met achtereenvolgens dank te brengen aan H.M. de Koningin, de minister van binnenlandse Zaken, loco-burgemeester Ant. de Ruiter en zijn collega's en zijn voorganger, mr. dr. J. Hazenberg. punt is de eerste basis, waarop een vruchtbare samenwerking kan worden gebouwd. Wij hebben te bedenken, dat we elkander tegemoet treden als men sen van gelijke bewegingen met fouten en tekortkomingen. Juist omdat het volmaakte maar al te vaak zoek is in ons don en laten zullen wij elkaar al leen vertrouwen kunnen vinden en elkaar helpende, in staat zijn, in het waarachtig belang van onze gemeente werkzaam te zijn. Samenwerking, dat zij ons aller ern stig doel. Dat betekent geenszins ver doezeling van beginselen of het op non activiteit zetten van eigen levensbe schouwingen. Het is zeer wel mogelijk dat onze opvattingen eens zullen ver schillen, maar ik vertrouw, dat we el kaar zullen begrijpen en waarderen wanneer we bij al die verschillen één doel voor ogen houden, nl. het naar beste weten behartigen van de belan gen van de gemeente en gemeentena ren. Dan zullen wij dat doel ook kunnen bereiken! De kennismaking met deze gemeente kon uit de aard der zaak in de korte tijd, gelegen tussen benoeming en in stallatie, slechts van oppervlakkige aard zijn. Gij zult van mij daarom wel niet verwachten, dat ik u op dit mo ment een werkplan zal voorleggen. Daaihbe is nodig een grondige kennis van uw gemeente en van haar belan gen- Bij de kennismaking is mij echter wel gebleken, dat typerend voor Vee nendaal is: bedrijvigheid, beweging, dynamiek. Woorden, die zich steevast opdringen wanneer men <en karakte ristiek van Veenendaal wil geven. „Veenendaal, dynamisch hart" is een soort handelsmerk geworden voor deze gemeente, die vooral de laatste jaren zeer snel is gegroeid. Deze uit bundige opbloei is ook af te lezen van het uiterlijk van de gemeente. Moder ne fabrieken, winkels, stadsuitbreidin gen en tal van andere bouwwerken, geven aan Veenendaal een jong en energiek gezicht. Wie het heeft over de groei en bloei van Veenendaal, zal in de eerste plaats aan de industriële activiteiten moeten denken, die hier aan de dag zijn gelegd en gelegd worden. En terecht, want het is vooral door die bedrijvigheid dat Veenendaal als industriegemeente nationaal bezien een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Nu is veelzij digheid een essentieel kenmerk voor een gunstig industrieel klimaat in een gemeente. Daarom waag ik het erop te stellen, dat aan een verdere uit bouw van het industrieel apparaat in Veenendaal aandacht geschonken zal moeten worden. Het bedrijvig Veenendaal biedt zijn 28.000 inwoners en ook velen van el ders een goed bestaan. Geeft dit reeds aanleiding tot een trek naar Veenen daal, de aantrekkingskracht van deze gemeente weerspiegelt zich eveneens in een actieve middenstand, die van Veenendaal als winkelfunctie eens koopcentrum voor de gehele streek heeft gemaakt. De belangen van de middenstand zul len dan ook steeds onze aandacht blij ven opeisen. Immers, een verdere ontwikkeling van industrie en middenstand is van groot belang voor welvaart en welzijn van Veenendaal en omgeving. Die ont wikkeling zal Veenendaal steeds meer moeten doen uitgroeien tot een aantrek kelijk centrum. Tenslotte doe ik, en ik meen daarbij mede namens u te mogen spreken, een beroep op de gehele bevolking van 0 Burgemeester D. J. Pott van de ge meente Kesteren was een van de ve len die Veenendaals nieuwe burge meester geluk kwamen wensen. 0 Loco-burgemeester Ant. de Ruiter ver welkomde burgemeester P. Bode met 0 Nienke Koppenberg overhandigde me- zijn gezin aan de gemeentegrens. vrouw Bode tijdens de verwelkoming een boeket bloemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3