GRANDIOZE FINALEDAG VOOR OLYMPISCHE ROEIERS MARIA GOMMERS SNELDE NAAR BRONS Droog was uitgeput Harry totaal „Nooit meer roeien op 2000 m hoogte" Den Hartog, Jansen, Krekels en Pijnen vormen wegploeg Achtervolgingspioeg niet gekwalificeerd VOOR HET EERST SINDS HELSINKI ('52) VEROVERDE NEDERLAND OLYMPISCHE MEDAILLE BIJ ATLETIEK Wind tegen Zelfs coach verrast Russen grote verliezers Chef d' equipe Greidanus Bang voor Maria Geen prikkel Wienese: goud; Van Nes/Suselbeek en Droog/Van Dis: zilver MEXICO - Zelfs de oudgedienden twijfelden. Werd het laatste goud door de Olympische roeiploeg in 1924 in Parijs veroverd? Of was het vier jaar eerder in Antwerpen? Alleen de rechtgeaarde Laga-roeiers konden antwoord geven. „In 1924", zeiden ze met een nog merkbare trots, „in Parijs door Rosingh en Van Beijnen, de Laga twee zonder stuurman". In het Nederlandse kamp hadden overigens zaterdag na de Olympische roei- füiades alleen de journalisten enige belangstelling voor de statistiek. De officials en roeiers zelf leefden in de roes van de triomf. Daar was alle reden voor. Niet alleen bracht Jan Wienese na een grandioze race, waarin hij toonde dat zijn optimisme uit het nabije verleden geen grootspraak was geweest, voor het eerst sinds 1924 Nederland goud bij de roeiregatta. Van Nes en Suselbeek zorgden voor een zilveren medaille bij de gestuurde tweeën cn Droog en Van Dis ver rasten zelfs coach Van der Meer door eveneens als tweede door de finish te gaan. De race van de ongestuurde tweeën, waarin Nederland een bronzen me daille ontging, doordat Luynenburg op 250 meter van de finish in grote moei lijkheden kwam, was vergeten. „Als je met vier boten in de finales zit", stelde chef d'equipe Van Wimersma Greidanus nuchter vast. „dan is er altijd wel een race waarin het tegenzit". Het was een grote dag voor de Nederlandse roeisport. temeer omdat alle vier ploegen in de eindstrijden hun stempel op de races hebben gedrukt. Gouden Jan Wienese was uiteraard de grote winnaar. Na alle verwijten over een lichtzinnige voorbereiding had de 26-jarige sportleider uit Amsterdam aangetoond, dat hij het gelijk aan zijn zijde heeft gehad. Op 500 meter van de finish was het al duidelijk dat het goud de Amstel-sculler vrijwel niet meer kon ontgaan. Wienese. tijdens de we reldkampioenschappen van Bied in 1966 tweede achter de Amerikaanse kracht roeier Don Spero. roeide aan merkelijk verstandiger dan twee jaar geleden in Zuidslavië. „Ik heb me op de eerste kilometer niet tot het uiterste ge geven". zei hij na afloop. Desondanks kon zijn voornaamste tegenstander. Jo- chem Meissner uit Mannheim, slechts een halve lengte voorsprong nemen op de Nederlander Op de tweede kilometer lanceerde Wienese zijn aanval. Achthonderd me ter voor de finish passeerde hij de 25- jarige verkoper uit Mannheim, die steeds duidelijker gevoeld moet heb ben, dat hij tegen een Wienese-in-deze vorm kansloos was. „Als Jan kampioen wil worden", had hij nog maar enkele dagen voor de wedstrijden gezegd, „zal hij toch eerst mij moeten verslaan." De Nederlandder versloeg de grote favoriet van de Westduitsers in een race, waar in de overige skiffeurs geen rol van be tekenis konden spelen. Op de 1300 meterlijn bedroeg het verschil een hal ve lengte. Op grootse wijze bouwde de blonde Amsterdammer die voorsprong uit tot meer dan twee volle lengten. Van Nes en Suselbeek hebben bij de gestuurde tweeën het uiterste gepro beerd om de Italiaanse Europese kam pioenen Baran en Samblo achter zich te kunnen houden. De race scheen grote perspectieven voor Nederland te heb ben. Temeer daar de Italiaanse twee een matig seizoen achter de rug heeft. Baran en Sambo hadden echter de om standigheden mee. „Normaal heb je op deze baan wind mee", zei een uiterst vermoeide Hadriaan van Nes nadat de boot ws weggeborgen, ..en uitgerekend nu hebben we wind tegen. Dan zijn die Italianen Juist op hun sterkst Onder andere omstandigheden hadden ze geen kans gehad." De tegenstand was inder daad ongewoon fel. Met een kleine lengte voorsprong op 500 meter van de finish leefde er hoop op de tweede gou den medaille in de Nederlandse harten. De langdurige aanval van Baran en Sambo brak echter het verzet van de Nederlanders. Suselbeek moest uit de boot worden getild en langdurig worden gemasseerd. Freek van der Want nam zijn plaats in bij de ereceremonie. Pas daarna kregen de fotografen de kans het Prinses Irene was een der eersten. <be Jan Wienese met het behalen van de gouden meda/Ne kit-am gelukwensen. „echte" plaatje te maken van de zilve ren Nederlandse twee De Proteus-Willem Ill-combinatie verraste op deze zonnige zaterdag ieder een. Zelfs hun coach. Een derde of vier de plaats scheen het hoogst-bereikbare voor de Nederlandse dubbel twee. Har ry Droog en Leendert van Dis weiger den echter zich een figurantenrol te la ten opdringen. Ze gingen in de strijd vanaf de eerste meters. En met succes. Halverwege de race lagen zij nog steeds in eerste positie. Ook het 1500 metermerkteken passeerden zij als eersten. Toen kwam de venijnige eind spurt van de Russen Sass en Timoshi- nin. Meter na meter won het Russische duo. De Nederlanders moesten hun aan spraken op het goud opgeven. Ze ver rasten echter de Amerikanen door hun strijdlust volkomen. „Als we konden sprinten" rel coach Van der Meer met een meer dan tevreden lach op zijn ge zicht, „waren we Olympisch kampioen geweest. Maar zo is het toch ook goed". In het Nederlandse kamp was Inmid dels al vrijwel vergeten, dat de wed- strijdenreeks in Xochimilco verre van gunstig was begonnen. De twee zonder stuurman van Nereus behoorde tot de grote favorieten voor een medaille. Te meer daar de rugblessure van Stokvis geheel genezen was en ook Luynen burg hersteld scheen van zijn griep. In het zicht van de finish sloeg het nood lot echter toe. De aanval van de Oos tenrijkers en de Denen werd Luynen burg te veel. Hij kon de rug niet meer strekken en kromp ineen van pijn. „Dat zo iets moet gebeuren", luidde het com mentaar van chef d'equipe Greidanus, „een paar minuten later had hij vrij wel geen last meer". Door de resultaten in de Olympische regatta heeft de Nederlandse ploeg zich duidelijk gerevancheerd voor de teleur stelling. die de Europese kampioen schappen van vorig jaar in Vichy ople verden. Toen was de bronzen medaille van de nimmer falende Jan Wienese de enige plak die mee naar Nederland ging- Lang niet alle landen zullen echter met vreugde terugzien op de wedstrij denreeks van Xochimilco. De Russen allerminst. Met slechts een gouden en een bronzen medaille zijn zij de grote De gestuurde Laga-twee veroverde ook zilver. V.l.n.r. Suselbeek, Van Nes, en stuurman Rijnders met rechts Wie. nese. die goud veroverde. verliezers van het toernooi geworden. De Westduitsers waren amper succes voller met een eerste en een tweede plaats. De overwinning van Karl Adaros Deutschland Achter" in het hoofdnum mer vergoedde echter veel. Zeker, nu op de dag van de finale een zieke roeier moest worden vervangen Oost-Duits land handhaafde zich, doch er kan nau welijks van suprematie worden ge sproken. De Verenigde Staten tenslotte werd een minder grote winnaar dan twee dagen tevoren werd aangenomen. Als enig land was Amerika in alle ze ven finales vertegenwoordigd. Een zil veren en een bronzen medaille in zeven starts ls echter beslist geen imponerend resultaat. UITSLAGEN: Skiff 1. en Olympisch kampioen Jan Wienese (Ned.) 7 minuten 47,80 secon den; 2. Meissner (WD1) 7.52.00; 3. De- middi (Arg.) 757,19; 4 Van Blom (VS) 8.00.51; 5. H1U (OD1) 8.06.09 6. Dwan (GBr.) 8.13,76. Twee met stuurman: 1. en Olympisch kampioen Italië (Baran/Sambo, stuur man Cipolla) 8 minuten 04,81; 2. Neder land (Suselbeek'Van Nes, stuurman Rijnders) 8.06,80; 3. Denemarken (Jorn Krab/Joergensen, Stuurman Preben Krab); 4. Oost-Duitsland (Wollmann' Gunkel, stuurman Neubert) 8.08,22; 5. Ver. Staten (Hobbs Edmuns. stuurman McDonald) 8.12,60; 6. W.-Duitsland (Hie- singer Hartung, stuurman Ben ter) 8.41,51 Dubbel twee 1 Sass/Timosjkinin (Rus.) 6.51,82; 2. Droog/Van Dis (Ned.) 6.52,80; 3. Maher"Nurm (VS) 6.54,21; 4. Yelev/Valtschev (Bul.) 6.58,48; 5. MEXICO phef d'équipe Van Wi mersma Greidanus had zijn antwoord al klaar voordat de vraag was ge steld. „We moeten nooit meer roeien op 2000 meter hoogte", zei hij onmid dellijk, „dat is een heel duidelijke zaak. Ik geloof niet, dat de roeiers, die ingestort zijn, daarvan blijvend letsel overhouden. Maar roeien op deze hoog te is gewoon onverantwoord. Het risi co is te groot. Deze baan is mooi, maar er mogen nooit meer wedstrij den van belang op worden gehouden. Op zeeniveau maak je eigenlijk nooit mee, dat een roeier tijdens zijn race in grote moeilijkheden komt. Daar is hij hooguit na de wedstrijd uitgeput. Hier moest bijna In elke wedstrijd hulp worden geboden. Voor mij staat het vast: dit was eens, maar nooit meer..." Schmied Bohnier (OD1) 7.04,92; 6. G lock Hi ld (WD1) 6.12,20. Twee zonder stuurman: 1. en Olym pisch kampioen Lucke/Bothe (OD1) 7 minuten 26,58 seconden; 2. Hough/John- son (VS) 7.26,71; 3. Christiansen/Larsen (Den.) 7.31.84; 4. Ebner/Ixissert (Oos.) 7.41.80; 5. Rüssli/Zwlmpfer (Zwl.) 7.46,79; 6. Luynenburg/Stokvls (Ned.) opgegeven. MEXICO De Nederlandse ploeg," die woensdag in de individuele weg wedstrijd zal starten, bestaat uit Fe- dor den Hertog, Harrie Jansen, Jan Krekel en René Pynen. Eerste re serve is Joop Zoetemelk, tweede re serve Leen de Groot. „Het is een moeilijke keus geweest, want ze zijn alle zes in een blakende vorm", aldus chef d'équipe Adrie Zwar- tepporte. Leen de Groot is gepasseerd, omdat het parcours naaf de mening van de leiders te zwaar is voor de Utrechter. Joop Zoetemelk verkeert weliswaar in grote vorm, maar hij wordt kansloos geacht bij een aan komst van meer renners. „We gaan ons spitsen op snelheid", zo zei Joop Middelink, die zondag met de gegadigden tweehonderd kilometer op het parcours van vierentwintig ki lometer had getraind. „Het is geen parcours zoals wij gewend zijn bij de wereldkampioenschappen. Het moet de Nederlanders goed liggen. Het is na melijk wel zwaar, maar niet zo zwaar, dat er per se klimmers voor moeten worden ingezet. De wegen zijn breed, goed geasfalteerd en het zal dan ook een zeer snelle course worden". Midde link zei voorts, dat normaal gesproken op een dergelijke parcours in Europa een massale aankomst verwacht zou mogen worden. „Maar hier verwacht ik door de grote hoogte flinke ver schillen bij de aankomst" TELEVISIE Maandag 21 oktober 18.15-20.05 u. Ned. 2: Nederlanda pro gramma en herh. (kleur). Zwemmen: series 4 x 200 m vrije slag heren; series 200 m vrije slag dames; series 200 m schoolslag heren; series 100 m rugslag heren (kleur). 23.30-01.40 u. Ned. 1: Wielrennen halve finale en finale tandem; finale 4000 m ploegachtervolging Zwemmen: halve finale 100 m rugslag heren; finale 100 m vlinderslag heren; Idem dames; finale 4 x 200 m vrij® slag heren. 20.15-21.00 u. Did. 1 Berichten en repor tages. 23.00-23.30 u. Did. 2: Turnen, verplicht. 01.40-02.00 u. Did. 2: Boksen, voorrondes Dinsdag 22 oktober. 07.30-09.00 u. Ned. 1: Samenvatt. (kl.) 16.00-17.45 u. Did. 2: Berichten en report. RADIO 13 t.m. 19 oktober: Hilversum II: 7.30- 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00- 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe re portages. 20 t.m. 27 oktober: zelfde tijden en onderwerpen via Hilversum I. MEXICO De Nederlandse achter volgingspioeg, bestaande uit Joop Zoe temelk. Klaas Balk, Henk Nieuwkamp en Piet Hoekstra, is er niet in ge slaagd zich te kwalificeren voor de kwartfinales. Met een tijd van 4.27,17 werden de Nederlanders elfde van de twintig gestarte ploegen. Veruit het •nelst was titelhouder Italië, dat met 4.16.10 een nieuw wereld- en Olym pisch record vestigde. De Nederlandse dubbel-twee. DroogVan Dis. die zilver behaaNde. MEXICO Strelend gingen haar handen over het brons. „Ik heb hem toch maar". Maria Gonimers kon er niet over uit. „Mijn enige doel was de finale te halen, wat er daarna zou ge beuren kon mij eigenlijk weinig sche len. Maar toen ik tweehonderd meter voor de finish de aansluiting met de groep voor me dreigde te verliezen, heb ik toch wel gedacht: Maria, daar gaat je medaille. Op datzelfde moment heb ik alles gegeven wat ik had en het was nog bijna zilver gewor den ook". Met twinkelende ogen ach ter de brilleglazen vertelde Maria nog maals het verhaal van die enerveren de 800-meter finale, die Nederland voor het eerst sinds 1952, toen Puck Brou wer In Helsinki zilver won op de 200 meter, een Olympische atletiekmedaille opleverde. „Mijn grote angst was Ingesloten te raken en dan kansloos ten onder te gaan en dat wilde Ik in geen geval. Ik heb jarenlang onder leiding van Ben Kusmic keihard getraind om dit te bereiken. Dat het zo mooi zou zijn heb ik nooit durven dromen", aldus de overgelukkige Limburgse, die ieder een in het stadion verrast heeft door uit een kansloos erkende zesde positie toch nog het brons te veroveren. „Ik had me voorgenomen, om in tegenstel ling tot de series en halve finales waar ik wel de kop moest nemen en het tempo moest maken om verder te ko men, in de eindstrijd af te wachten wat de anderen zouden doen Dat Madeleine Manning snel zou ver trekken had ik wel verwacht, maar dat zij zo hard zou gaan was een ver rassing. Ik kwam wat traag op gang en daardoor geraakte ik al direct in de achterhoede verzeild. Ik heb me toen echt in bedwang moeten houden om er niet als een razende achteraan te gaan Tijdens de training had ik gemerkt, dat een plotseling grotere inspanning Je in grote moeilijkheden kan brengen. Engelse Susan Taylor meesleepte. „Wat was ik op die tweehonderd me terlijn echter blij, dat ik nog wat over had Ik voelde me ijzersterk en dacht: „Nou moet het gebeuren. Bij het uitko men van de bocht zag ik Doris Brown en Susan Taylor verzwakken". Maria Gommers, geheel links, kwam enkele centimeters tekort om de Roe meense Ikna Slai (215) het zilver te ont nemen. Madeline Manning (VS) ging als eerste door de finish. „Ik kwam er buitenom vrij gemak kelijk langs. Brons heb ik, toen wilde ik nog het zilver... Maar die Roemeen se was net iets te ver weg". Later in de interviewkamer wilde Si- lai wel toegeven, dat zij verschrikke lijk bang was geweest voor Maria Gommers. „Ik heb haar in de series en halve finales bezig gezien en weet hoe sterk Maria Gommers is. Geluk kig had ik op de finish nog net een halve meter voorsprong. Als de streep twee meter verder was geweest, had Ik hier nu niet met het zilver gezeten". Het wereldrecord op de achthonderd meter is in Mexico niet gesneuveld, hoewel Madeleine Manning, die in de finale vrijwel voortdurend op kop heeft gelopen er zeer dicht bij was. De Amerikaanse finishte na twee minuten en negentiende seconde, slechts 0.4 se conde boven het wereldrecord van Ve ra Nikolic, de Zuidslavische favoriete, die in de halve finales na driehonderd meter uit de baan stapte. Madeleine Manning, een 20-jarig stu dente in de sociologie, die na de Spe len zo snel mogelijk wil trouwen, was er van overtuigd dat zij als eerste vrouw ter wereld onder de twee minu ten had kunnen lopen, wanneer zij op het laatste recht stuk wat meer tegen stand had gehad. .Doris Brown of Ma ria Gommers had mij die prikkel kun nen geven. Ik heb nog even gekeken waar Doris bleef, maar zij was al te ver achter en omdat ik die Nederland se toch wel vreesde ben ik maar zo hard mogelijk doorgegaan. Van de hoogte hier heb ik totaal geen hinder ondervonden. Wij hebben met onze damesploeg in Los Alamos ook op hoogte getraind en dat is een groot voordeel gebleken. Bovendien geloof ik niet in de verhalen over mindere pres taties op hoogte". Ook het Nederlandse achthonderd meterrecord bleef in Mexico-Stad maar net overeind. Maria Gommers benaderde het met haar 2 minuten en 2.6 seconden, haar snelste tijd, tot op 0.4 seconde. De uitslag van de finale 800 meter dames luidde: 1. en Olympisch kam pioene Madeleine Manning (VS), 2 minuten 0.9 seconden (Olympisch re cord); 2. Ilona Silai (Roe) 2.02,5; 3. Maria Gommers (Ned) 2.02,6; 4. Shei la Taylor (G. Br) 2.03,8; 5. Doris Brown (VS) 2.03,9; 6. Pat Lowe (G. Br) 2.04.2; 7. Abigail Hoffman (Can) 2.06,8; 8. Maryvonne Dupureur (Fra) 2.08,2. Ik kon dus weinig anders doen dan langzaam de aansluiting' herstellen. Dat lukte nog vrij gemakkelijk, hoe wel ik niet verdei naar voren kon ko men. Die eerste 400 meter ging in 59.1 sec. voor de hoogte hier knap snel". Maria was de laatste om te ontken nen, dat de schrik haar om het hart sloeg toen Madeleine Manning 300 me ter voor het einde een tussensprint lanceerde en haar landgenote Doris Brouwn, de Roemeense Silai en de

De Vallei | 1968 | | pagina 7