Ill Alleen Franse „full profs" Moreion en Trentin sneller OLYMPISCH ZILVER VOOR JANSEN EN LOEVESIJN „Naar huis sturen, is nauwelijks een straf, eerder een opluchting 1 Ada Kok net naast brons, maar wel stap dichter bij goud Medailleverdeling Vera Caslavska aan de leiding Zeker van eremetaal Fransman Guyon eerste in samengestelde wedstrijd Soigneur Collard op Schiphol: „Hele klap" Persconferentie Finalerit L Bob Schoutsen in finale 100 m rugslag Aan de hengel Gevaarlijke outsider Doping-onderzoek Heden - Dinsdag TELEVISIE RADIO Juichend gingen Jansen en Loevesijn in de halve finale op de tandem over de finish. Zij waren in elk geval zeker van een zilveren medaille. goud zilver brons Ver. Staten 28 19 19 Sovjet Unie 12 13 13 Frankrijk 7 1 3 Australië 4 6 4 Oost-Duitsland 4 4 4 Gr. Brittannië 4 3 2 Japan 4 2 1 West-DuitsLand 3 7 5 Hongarije 3 6 8 Kenya 3 4 1 Roemenië 3 2 0 Polen 3 0 7 Nederland 2 3 1 Iran 2 1 2 Zweden 2 1 1 Tsj.-Slowakije 2 0 1 Turkije 2 0 0 Denemarken 1 3 2 Italië 1 2 7 Finland 1 1 0 Ethiopië 1 1 0 Nw. Zeeland 1 0 2 Tunesië 1 0 1 Joego-Slavië 1 0 0 Bulgarije 0 3 1 Cuba 0 2 0 Oostenrijk 0 2 1 Mexico 0 2 0 Mongolië 0 1 3 Zwitserland 0 1 2 Brazilië 0 1 1 België 0 1 1 Noorwegen 0 1 0 Jamaica* 0 1 0 Taiwan 0 0 1 Argentinië 0 0 1 MEXICO Maandag zijn in het „Au ditor! Nacional" voor tienduizend toe schouwers de verplichte oefeningen ge houden voor het turnen (dames). In het individuele klassement heeft favoriete Vera Caslavska (Tsj) de leiding met 38,90 punten vóór de Russische dames Shineida Voronina en Larissi Petrik met 38,35 pnt. In het landenklassement staat Rusland eerste met 191,15 pnt. Tweede is Tsj. Slowakije met 190,20 pnt. en der de Oost-Duitsland (189,40 pnt.). MEXICO De Nederlandse tandem Jan Jan senLeijn Loevesijn heeft het Olympisch baan- toernooi afgesloten met een prachtige tweede plaats achtèr de sterke Fransen Daniel Moreion en Pierre Trentin. „Het is gewoon fantastisch. Onze jongens kan je de beste amateurs van de wereld noemen, want uiteindelijk werden ze ge klopt door twee full profs, die alle mogelijke steun ondervinden", aldus een over-gelukklge Jan Derksen, voor wie dit als coach het eerste ere-metaal was in twee Olympische toernooien. „Jansen en Loevesijn staan in kwaliteit niet achr ter bij de buitenlanders, behalve dan bij Moreion en Trentin. Met een beetje geluk immers zouden ze ook op de sprint bjj de laatste vier zjjn ge weest En dan die Lejjn. Die heeft vijf dagen lang aan alles meegedaan en om dan nog zo te fiet sen Derksen was opgetogen over zijn pupillen. „Ze verloren die eerste rit tegen Italië in de halve finales, maar hebben toch de moed niet laten zakken. Petten af voor die twee." De ceremonie protocolaire was aangebroken. Op de hoogste trede uiteraard de Fransen, links van hen de Nederlanders en rechts de verrassend sterk naarvoren gekomen Belgen. Zij ontvingen hun goud, zilver en brons uit de handen van de voorzitter van het N.O.C., jhr. H. A. van Karne- beek, die de Nederlanders extra warm de hand drukte. Alle spanning van de afgelopen uren was weg gevallen. Jan Jansen streelde de zilveren medaille en schertste tegen Leijn: „Wat is die zwaar hè". Daarbij maakte hij een gebaar, alsof hij bijna voorover zou vallen. Jansen was tevreden. Maar wel wees hij naar het goud van Moreion en Trentin. „Die kna pen zijn veel te sterk. Maar ze zijn dan ook bijna professional." Jansen had in tussen gehoord, dat de Fransen niet naar de wereldkampioenschappen in Monte video gaan. „Dat is nog geheim", meen de hij. „Als wij nu gaan, hebben we daar een prachtige kans." Het was een ijdele illusie, want chef d'equipe Arie Zwartepoorte, die in de loop van de ochtend Jan Sprenkellnk erop uit had gestuurd om champagne te halen voor het feest in het Olympisch dorp, beves tigde nogmaals, dat Nederland ook on der deze omstandigheden niet naar Uru guay gaat. De twee „zilveren" Nederlanders blij ven voorlopig amateur. Van Jansen, die het wielrennen puur als liefhebbe rij beschouwt, stond dit trouwens al lang vast. Leijn Loevesijn echter heeft voor de toekomst wel beroepsplannen. „Maar ik ben pas 19 en dan mag het nog niet". De mogelijkheid tot het aan vragen van dispensatie bij de KNWU wilde hij niet in overweging nemen. Jansen en Loevesijn waren na de hal ve finales al zeker van Olympisch me taal. Want de Nederlanders versloegen in drie ritten Italië. MEXICO Avery Brundage, de pre sident van het Internationale Olympisch Comité, was er maandag speciaal voor naar Avandaro gekomen. „Mister Olym pic" wilde persoonlijk de medailles uit- reike.i aan de zo zwaar beproefde rui ters, die de driedaagse samengestelde wedstrijd als eerste, tweede, of derde beëindigden. Op het erepodium kwamen tenslotte de Fransman Jean Jacques Guyon (le), de Brit Derek Allhusen (2e) en de Amerikaan Michael Page (3e) te recht. Het derde onderdeel, het spring concours, was niet al te moeilijk, in vergelijking met de cross country van zondag, die tijdens barbaarse weersom standigheden gehouden werd en waar bij twee paarden de dood vonden. Guyon was toen echter ongeschonden uit de strijd tevoorschijn gekomen en nam tevens de leiding in het algemeen klas sement. Hij zou die niet meer afstaan, hoewel hij op de laatste en minst moei lijke van de elf hindernissen een fout maakte en bovendien de tijd over schreed. SCHIPHOL By zijn aankomst op Schiphol vertelde Sjeng Collard, de masseur-verzorger van de Nederland se wielerploeg en de atlete Maria Gommers. die naar huis werd ge stuurd, omdat hij tegen de In Neder land gemaakte afspraak met de medi sche commissie van het Nederlands Olympisch Comité viHamine-injecties had gegeven aan enkele wielrenners, geen berouw te hebben van zjjn handel wijze. „Ik geef toe, dat lk me niet aan de afspraak heb gehouden, maar ik heb er toch geen spijt van. Als ik deze me dicijnen niet had toegediend dan wa ren er door mijn mensen niet zulke goede resultaten behaald. Vooral tn het begin werden de renners geplaagd door verkoudheid, buikloop en andere ongemakken. Er kwam toen een bulletin uit, waar in stond, dat elke dag de bloeddruk, hartslag etc., moesten worden gecon troleerd. Ik had echter In de gaten, dat daar niet de hand aan werd gehouden. Ik heb toen de medische commissie gewaarschuwd, maar die deed niets. Toen heb ik zelf de medische controles maar uitgevoerd. Omdat de jongens op een gegeven moment onder hun gewicht kwamen, stelde ik de artsen daarvan op de hoog te. Die zeiden echter, laten we het maar met de gewone medicijnen pro beren. Die hielpen echter niet. Op ver zoek van de renners vroeg lk de medi sche staf toen, of ik Iets anders mocht geven. Het antwoord was „neen". Ook chef d'equipe Zwartepoorte en de heer Middelink waren onvermurw baar. Toen ben ik maar mijn eigen gang gegaan en heb zelf injecties toe gediend. Het mooie van de zaak is, dat ik te voren nog met dokter De Jongste had afgesproken, dat ik de medicijnen zou meenemen en dat hij ze zou toedie- nea Toen de renners en Maria hoor den, dat ik weg moest, was dat een he le klap voor ze. Vooral Maria weerde zich als een leeuwin. Ik heb echter voor mijn vertrek tegen hen gezegd: „jongens, gewoon doorgaan." De ren ners zijn in prima conditie en de stem ming onderling is goed". De beslissing mij naar huis te sturen is nauwelijks een straf maar eerder een opluchting. Steeds had ik in Mexi co het gevoel, dat ik door de artsen werd geschaduwd. Ik wacht nu maar rustig af, of dit muisje nog een staart je krijgt. Ik heb mijn plicht gedaan", aldus Sjeng Collard. Chef de mission Dokkum heeft ruim 24 uur nadat Collard naar huis was gezonden over de affaire een ge- improviseerde persconferentie gehou den. Die was min of meer afgedwon gen naar aanleiding van eer. uitlating In Nederland van Collard na zijn terug keer. Collard moet gezegd hebben, dat hij behalve de wegrenners, ook Maria Gommers, Els van Noorduyn, Mieke Sterk en Piet van der Kruk een hor moonpreparaat heeft toegediend. Hij noemde het „Eurobol". Volgens de heer Dokkum zal Collard wel „durobo- line" bedoeld hebben. De heer Dokkum wilde overigens niet zeggen of bedoeld preparaat in de „spuiten" van Collard is aangetroffen. „Het wegzenden was een zuiver in terne disciplinaire maatregel, geba seerd op het hanteren van de „spuit" door Collard". aldus de chef de mis sion Hij zei voorts niet geweten te heb ben, dat behalve Maria Gommers ook Els van Noorduyn, Piet van der Kruk en Mieke Sterk door Collard werden behandeld. „Er is echter naar mijn mening geen sprake van doping en vooral de mensen van de 100 km tijd rit staan op het mooie platform waar op ze thuis horen". Tenslotte zei de heer Dokkum. dat na de terugkeer van de ploeg in Nederland de hele affaire nog eens grondig zal worden doorge licht In de eerste rit en de halve finales wonnen de Italianen Gorini en Borghet- ti van kop met een tijd van 9,96 secon den over de laatste 200 m. De Italianen hadden het Nederlandse spelletje door gehad en waren zelf in de derde ron de het tempo gaan verhogen. Neder land kwam nog wel gevaarlijk opzet ten, maar bleef driekwart lengte ach ter. De Oranje-formatie moest nu dus de tweede rit winnen om een kans te heb ben (via een belle) op een finaleplaats. Nu moesten de Nederlanders van kop vertrekken en toen zij ongeveer vier honderd meter voor de meet aanzetten, was Italië geklopt. Met bijna drie leng ten voorsprong gingen Jansen en Loeve sijn het eerst over de streep. De belle had een chaotisch verloop. Italië loottè de kop, maar na de tweede ronde beslo ten de Nederlanders voorop te gaan rij den. Halverwege de derde ronde kwa men de Italianen onderdoor en drukten in de volgende bocht de Nederlanders zover omhoog, dat zij bijna tegen de ballustrade belandden. Op het midden terrein liep Derksen al met de handen omhoog in de richting van de jury. Maar zijn protest was niet nodig, want Jansen en Loevesijn waren zo getergd door de gemene streek van de Assuris, dat zij in de laatste ronde tot in het diepste van hun reserves putten en langzaam langs de Italianen schoven. Bij het uitkomen van de laatste bocht was Italië al geklopt. In de eerste finalerit lootten de Fran sen de kop. Hun coach Gerarin had uiteraard te voren de verrichtingen van de Nederlanders nauwlettend ge volgd en Moreion en Trentin nauwkeu rige instructies gegeven. De poging van de Nederlanders om in de derde ronde de kop over te nemen faalde, omdat de Fransen gelijktijdig het tempo verhoog den. Nog leek het Nederlandse duo kans op succes te hebben toen het in de laat ste ronde naast de Franse tamdem kwam. Maar een paar extra stevige trappen van stuurman Moreion waren voldoende om het gevaar te bezweren. Frankrijk won met een tijd van 10,3 sec. over de laatste 200 meter. In de tweede finalerit moesten de Ne derlanders van kop vertrekken. Toen tegen het einde van de derde ronde het tempo omhoog ging konden onze land genoten een lengte bij de Fransen weg lopen. Maar tegen de vlijmscherpe de marrage van vooral Moreion waren zij niet opgewassen. Al voor het ingaan van de laatste bocht was Nederland ge klopt. Eerste rit: 1. Morelon/Trentin (Fra) 10.03; 2. Jansen/Loevesijn (Ned). Tweede rit: 1. Morelon/Trentin 9.83; 2. Jansen/Loevesijn. Om de derde plaats: Eerste rit: 1. Van Lancker/Goens (Bel) 10.60; 2. Borghetti/Gorini (Ita). Tweede rit: 1. Van Lancker/Goens 11.20; 2. Borghetti/Gorini. hds< rdei ad MEXICO Ada Kok heeft maandag de etrijd om brons met een verschil van entkele honderdsten van een secon de verloren, maar is een stap dichter bij goud gekomen. Want ver achter Ada, die op baan drie haar eindsprint zag opgevangen door het drietal Lynn McClements, Ellie Daniel en Susie Shields, finishte Tony Hewitt. Het Ame rikaanse meisje, dat als Ada's belang rijkste rivale voor de 200 meter van donderdag wordt beschouwd, huilde toen ze uit het water stapte. „Dat vind lk nou overdreven. Het blijft ten slotte sport", aldus Ada, die toch ook wel iets had moeten wegslikken toen zij zag, dat het scorebord haar een vierde plaats toebedeelde. „Bah, denk je in zo'n eerste opwel ling. Wat is nou vierde. Maar dan rea liseerde ik me dat tk toch aardig par tij had gegeven. Het was van tevoren zeker, dat ik erg veel geluk zou moe ten hebben. Maar dat is de andere kant opgegaan. Ze zeggen dat ik de eerste baan te slap heb gezwommen. Dat is moeilijk te zeggen. Als ik snel ler was begonnen, had ik het misschien op het laatste eind niet gehaald". Ada Kok, die sinds 1965 niet meer van de top van de wereldranglijst op de 100 meter vlinderslag werd verdrongen tot aan deze finale, verwerkte de ne derlaag op voorbeeldige wijze, Niet voor niets zei de Amerikaanse zwem coach Haines bewonderend: „Ze is een van de allergrootsten, die er in het zwemwereldje rondlopen. Ze heeft per soonlijkheid..." Vier jaar geleden bij de finale van Tokio, toen Ada Kok in de finale van het goud werd afgehouden door de Amerikaanse Sharon Stouder en be sloot er nog eens vier jaar van harde training aan vast te knopen, hing de winnares van deze avond nog aan de hengel. Lynn McClements, de zeven tienjarige Australische, die bij haar al lereerste wedstrijd buiten eigen land de geduchte Amerikaantjes het goud voor de neus wegkaapte, leerde zwem men, omdat zij aan astma leed Onge veer op hetzelfde moment dat Ada Kok meer aandacht ging schenken aan de 200 meter, die aan het Olympisch programma zou worden toegevoegd, begon het meisje uit Perth zich te spe cialiseren. Terwijl Ada's sprint aan scherpte verloor, ging McClements sneller. Toch was de situatie aan de vooravond van de Spelen van Mexico beslist niet zo, dat het Australische meisje favoriet was. Men zie de jaar- ranglijst: 1/2/3 Eilie Daniel (VS), Su sie Shields (VS) er. Ada Kok, allen 1.04.8; 10e Lynn McClements 1.06.8 Maar al op de eerste avond van het zwemprogramma bleek het Australi sche meisje een gevaarlijke outsider. In de wisselslag-estafette was ze snel ler dan Daniel en Kok. „Ik geloof dat ik meer zelfvertrouwen hebgekregen", aldus de stralende Australische. „Toen ik van huis ging dacht ik dat de Ame rikaanse meisjes niet te verslaan wa ren, maar tijdens de race kreeg ik an dere gedachten. U mag best weten: op de laatste baan wist ik, dat ik zou gaan winnen en niemand anders". Ada Kok raakte na afloop van de Ada Kok net geen brons wedstrijd betrokken bij een nieuw fa cet van de zwemsport: het doping-on derzoek. „Ik werd zo uit het water een kamertje binnengetrokken. Urine-on- derzoek. Of ik maar even wilde... Ik vind dat een banale vertoning. Zoiets zou toch ook op 'n wat behoorlijker wij ze kunnen worden geregeld". De langzame start, de grote kwaal waar het Ada Kok deze avond aan man keerde, was ook de oorzaak dat Bob Schoutsen de grootste moeite had de fi nale te bereiken van de 100 meter rug- slag. De lange Dolfijnzwemmer, die zich op een race kan concentreren als geen ander, zwom de eerste vijftig me ter in een bijzonder laag arm-tempo. Hij keerde als laatste. Op de tweede baan ging het tempo omhoog, maar de opgelopen achterstand was zo groot, dat hij nog maar drie zwemmers voor bij kon gaan. Overigens niet de eersten de besten, namelijk de oud-Europese recordhouder Viktor Mazanov, de Aus traliër .Byrom en de Spaanse pupil van Bert Sitters, de lange Esteva De op zichzelf verdienstelijke vijfdè plaats leek echter nauwelijks uitzicht te bie den op een finale-klassering. Tot dat de tijden op het scorebord verschenen. Voor Schoutsen stond er in glinsteren de letters 1.02.1, een tijd ruim voldoen de voor de laatste acht Zelfs de num mer zes uit zijn serie: de Australiër Byrom kwalificeerde zich. Van de eer ste halve finale gingen alleen de num mers een en twee over... Voor die eindstrijd is de Oostduitse wereldre cordhouder Roland Matthes favoriet. Hij was een van die individuen, die de, ook deze avond weer breed ten tonele gevoerde Amerikaanse zwemmacht durfde trotseren. De Verenigde Staten wormen maandag tweemaal goud. Doug Russell won de 100 meter vlinderslag voor Spitz en Ross Wales. Spitz, die eerder goud en brons veroverde, stond wankelend op het erepodium. Een half uur later wai hij echter opge- f I knapt en wel present bij de 4 x 200 me ter vrije slag finale, waarop hij met Nelson, Rerych en de fabuleus zwem mende Don Schollander zegevierde in 7 min. 52,3 sec. Australië bleef daar met 7.53,7 slechts weinig bij achter. De uitslag van de finale van de 100 meter vlinderslag dames: 1. Lybette McClements (Aus.) 1.05.5; 2. Ellie Da niel (VS) 1.05.8; 3. Susan Shields (VS) 1.06.2; 4. Ada Kok (Ned.) 1.06.2; 5. An drea Gyarmati (Hon) 1.06.8; 6. Heike Hustede (WD1) 1.06.9; 7. Toni Hewitt (VS) 1.07.5; 8. Helga Lindner (OD1) 1.07.6. De uitslag van de eerste halve finale 100 meter rugslag heren is: (de acht snelsten plaatsten zich voor de finale) 1. Hickcox (VS) 1.01.6; 2. Shaw (Can) 1.01.9; 3. Belchert (WD1) 1.02.2; 4. Gro- mak (Rus) 1.02.4; 5. Chino (Ita) 1.02.7; 6. Hvrovsek (ZS1) 1.02.7; 7. Jackson (GBr) 1.02.8; 8. Pedersen (Den) 1.03.6. Tweede halve finale: 1. Matthes (OD1) 1.01.3; 2. Larry (VS) 1.01.6; 3. Rony (VS) 1.01.8; 4. Del Campo (Ita) 1.02.1; 5. Bob Schoutsen (Ned) 1.02.1; 6. Byrom (Aus) 1.02.3; 7. Esteva (Spa) 1.02.4; 8. Mazanov (Rus) 1.02.5. Uitslag van de finale 100 m. vlinder slag heren: 1. Russell (VS 55,9 (eve naring Olympisch record); 2. Spitz (VS) 56,4; 3. Wales (VS) 57,2; 4. Nam- sjilov (Rus) 58.1; 5. Maruya (Jap) 58,6; 6. Joeri Soetsdaltsev (Rus) 58,8; 7. Stocklas (WD1) 58,9; 8. Cusack (Aus) Uitslag van de finale van de 4 x 200 meter vrije slag heren: 1. Verenigde Staten (John Nelson, Stephen Rerych, Mark Spitz en Don Schollander) 7.52.3 2. Australië 7.53.7; 3. Rusland 8.01.6 4. Canada 8.03.2; 5. Frankrijk 8.03.7 6. West-Duitsland 8.04.3; 7. Oost-Duits land 8.06.0; 8. Zweden 8.12.1. Het verschil tussen onze tandemrijders en de Fransen Moreion en Trentin, de „amateur-profs" was vrij groot, zoals uit de foto blijkt. 18.15-18.50 u. Ned. 2: Nederlands pro gramma en herh. (kleur). 19.40-19.55 u. Ned. 2: Zwemmen: series 100 m rugslag dames, series 400 wis selslag persoonlijk heren, series 200 m schoolslag dames. 22.30-23.45 u. Turnen: verplichte oefe ningen persoonlijk en team (kleur). Kanovaren: series. 20.45-21.45 u. Did. 2: Berichten en re portages. 21.45-00.15 u. Did. 1: Turnen heren( ver plichte oefeningen), kanovaren, zwem men. WOENSDAG 07.30-09.00 u. Ned. 1: Zwemmen: halve finales 100 m rugslag dameö, finale 100 m' rugslag heren. Samenvattingen (kleur). 16.45-18.00 u. Dld.l: Berichten en repor tages. *1? 13 t.m. 19 oktober: Hilversum II: 7.30- 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00- 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe re portages. 20 t.m. 27 oktober: zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum I. Na de cérémonie protocolaire van het hoogspringen dames verscheen alleen de Tsjechische Mi- lena Rezkova, die het goud won, op de gebruikelijke persconferentie. De Russinnen Antonina Okorova en Va- lentina Kosir, die resp. als tweede en derde eindigden, lieten zich ver ontschuldigen met „te grote ver moeidheid". Toen Milena Rezkova gevraagd werd of zij in de laatste weken voor Mexico veel had kun nen trainen, antwoordde zij: „Jam mer genoeg niet. Op ons terrein ln Praag stonden Russische tanks". Bob Schoutsen in finale.

De Vallei | 1968 | | pagina 11