Denemarken kreeg Olympisch goud cadeau i 1 i 1 s 11 i" i 1 1 11 i Waterpoloteam buitte numeriek overwicht tegen Italië niet uit OPGAVE TE ZWAAR VOOR NEDERLANDSE ZEILERS Baantoernooi was voor de Fransen Programma van uur tot uur Heren-estafetteploeg teleurstellend elfde Q OMEGA Hockeyteam verspeelde tegen Australië laatste kans: 0-2 Smith en Carlos uit Mexico vertrokken Volleybaloverzicht Enrique Figuerda trekt zich terug Forceren Down Fortuin niet meer dan bijkomende factor Triest beeld Grote verliezers Bijna 12 seconden slechter dan bij recordpoging in Utrecht MEXICO India had handen vol aan Oost-Duitsland: 1-0 Misser Ruggesteun Doelpunten afgekeurd Langs de afgrond „Volledig ingezet" Politieke wraak? -> Moeilijk Pagina 13 DINSDAG 22 OKTOBER 1968 MEXICO De Olympische gedachte werd geweld aangedaan na de finale van de ploegachtervolging tussen West- Duitsland en Denemarken. De scheld partijen, het getier, kortom het onwaar dig gedoe, dat toen ontstond, omdat de jury de winnende Westduitsers diskwa lificeerde, hoorde niet thuis op een Olympisch toernooiveld. Wat was er gebeurd? Bij de laatste aflossing van de West duitsers ontstond enige verwarring in de ploeg. Invaller Jurgen Kissner, die afloste, dreigde klem te geraken onder Henrichs en zette zich in een reactie beweging af. De Westduitsers gingen met dertig meter voorsprong over de eindstreep. Denemarken was ruim ge klopt. Maar op het middenterrein had den twee commissarissen gezien wat er in die bocht was gebeurd. Het duurde lang voordat de uitslag bekend werd gemaakt: winnaar van het goud Denemarken, het zilver Italië en het brons Rusland. West-Duitsland was gediskwalificeerd, kwam voor het ere metaal volgens de commissarissen niet meer in aanmerking. De hel brak los. Dat de Duitsers het Olympisch goud werd ontnomen was reglementair te verdedigen. Maar de distanciëring naar het niets en de ongemotiveerde promo tie van Italië en Rusland, die resp. als derde en vierde waren geëindigd, ging alle perken te buiten. Er werd geraasd en getierd, de jury d'appèl werd ingeschakeld en tenslotte vond men, mede dank zij het ingrijpen van KNWU-voorzitter P. v. Dijk, een tussenoplossing. Denemarken kreeg het goud, Italië het brons, de zilveren plak ken gingen voorlopig de ijskast in. De comité-directeur van de FIAC, de ama teurorganisatie in de UCI, zal nader over de bestemming beslissen. Bij de cérémonie protocolaire bleef de linker vleugel boven de tweetjes onbezet. Een onverteerbare zaak voor de West duitsers, die tevergeefs vochten om het goud te behouden was de samenstelling van de jury d'appèl. Niet alleen omdat daarin de Italiaan Pachiarelli een voor name stem heeft, maar vooral door de figuur van de Oostduitser Dietrich. Hij immers was jaren geleden chef d'equipe van een Oostduitse ploeg, waaruit de zelfde Kissner, die nu het incident ver oorzaakte, deserteerde. „Dietrich had nooit mogen meebeslissen. Hij kon nu eindelijk revanche nemen voor die vlucht van Kissner", zo meende de Duit se coach Gusitaf Kilian. v. -■ - Mi Een vreemd beeld bij de ceremonie pro tocolaire na de finale op de 4000 m ach tervolging. De zilveren medaille werd voorlopig niet uitgereikt nadat de Denen het goud cadeau hadden gekregen Het schavotje voor de tweedeprijs-winnaars bleef leeg. MEXICO-STAD De 30-jarige Cu baanse sprinter Enrique Figuerola heeft besloten zich als actief atleet te rug te trekken. Figuerola heeft zijn land op de Olympische Spelen in Ro me, Tokio en Mexico vertegenwoordigd. Figuerola zei verder de zilveren me daille, die hij op de 4 x 100 m won, te zullen schenken aan de Amerikaanse „Black Power"-beweging. Zijn teamge noten Morales, Montes en Ramirez doen hetzelfde. Ook Miguelina Cobian, een van de populairste atletes op Cuba, deelde mee, dat de damesploeg, die zil ver won op de 4 x 100 m, de medailes zal weggeven. Zij sturen ze op naar Stokeley Carmichael. MEXICO Tommie Smith en John Carlos hebben maandag vanuit Mexico een vliegtuig genomen naar de Verenig de Staten. De twee sprinters werden vo rige week geschorst door het Ameri kaanse Olympische Comité nadat zij voor de „Black Power"-beweging had den gedemonstreerd tijdens de cérémo nie protocolaire van de 200 meter. Ook de echtgenote van Carlos maakte deel uit van het reisgezelschap. Officials van de Amerikaanse atletiekbond ver klaarden in Mexico, dat er tijdens een vergadering in december besloten zal worden of beide atleten lid van deze bond mogen blijven. MEXICO De Nederlandse waterpoloploeg heeft de grote kans, die zy maandag middag in de wedstryd tegen Italië heeft gehad om In het Olympisch toernooi tot een heldenrol te komen, niet kunnen aangrypen. Terwyi onze landgenoten anderhalve periode lang een numerieke meerderheid in het water hadden van zeven tegen zes, nadat de Franse scheidsrechter Angella de Italiaan Pizzo, die zyn grote waarde voor de ploeg toen reeds had bewezen door uit even zovele strafworpen drie doelpunten te scoren, uit het water had gestuurd, konden zy er slechts in slagen tot dc geiykmaker te komen: 33. In de vierde periode bevroren de Italianen het spel. De bal ging van hand tot hand, maar niet temin slaagden onze landgenoten er enkele malen in de cyclus te doorbreken. Het winnende schot bleef achterwe ge. Van Dorp zag een schot gekeerd door doelman Alberani. De topscorer bij Oranje, Nico van der Voet, die we derom twee strafworpen benutte, schoot uit vrije positie tegen de lat en terwijl al wat Oranje droeg ver trouwde op het vaderlandse gezegde „driemaal is scheepsrecht" tegen het einde miste Hans Wouda, schuin voor doel liggend, de kans, waarvan iedere waterpoloër slechts kan dro men. Zijn schot miste het doel op deci meters. Hoe eervol een gelijk spel te gen het nog ongeslagen en tot voor de wedstrijd tegen onze landgenoten zelfs nog op volle winst draaiende Italië op het oog ook lijkt, door de ontwikkeling in de wedstrijd was toch niemand, die er getuige van was, er blij mee. Im mers, er had zoveel meer ingezeten. Maar, zoals meer met Nederlandse sportploegen en het is spijtig het te moeten constateren het kwam er niet uit. De Italianen, kennelijk bevreesd voor de Nederlanders, trachtten dade lijk een voorsprong te forceren. Zij hanteerden hiervoor als wapens verre •choten en... het kasregister voor de strafpunten. Het tweede wapen bleek doeltreffender dan het eerste. Schoten van Lonzi en Barlocco werden of ge keerd door De Vries, of misten hun doel. Strafpunten wisten zij scheids rechter Angella echter wel af te dwin gen en uit de eerste strafworp bracht Pizzo de stand op 0-1. Nog een tweede keer trof Pizzo doel, maar terwijl de bal in zijn baan was, kondigde de sire ne het einde van de eerste speelperio de aan. Vrouwe Fortuna bleek op de hand van de Nederkanders, die in de tweede periode ook tot een strafworp kwamen. Van der Voet voltrok het von nis: 1-1. De derde strafworp was even wel weer voor Italië en ook nu kende Pizzo geen pardon: 1-2. De Nederland se acties waren geenszins van gevaar ontbloot en zo moest doelman Alberani al zijn talenten aanspreken bij schoten van Hans Parrel en Hans Hoogveld. De strijd, waarin de spelers elkaar geenszins uit de weg gingen en zelfs soms grimmig tegenover elkaar lagen, bleef boeiend en de strafpunten be paalden voorlopig de score. Pizzo bracht uit Italië's derde strafworp de stand op 1-3, waarna Van der Voet de achterstand uit Nederlands tweede strafworp reduceerde tot 2 3. En toen scheen het keerpunt voor Nederland daar. Pizzo trof Hoogveld, die even down ging en op de bassin- rand moest worden opgeknapt, hard in het gezicht. De scheidsrechter kende voor deze agressieve daad geen par don: eruit. Met zeven tegen zes man kwam Nederland belangrijk in het voordeel. Niettemin was de eerste sco ringskans voor Italië. Bij ontstentenis van Pizzo kwam nu Barlocco naar vo ren om de strafworp te nemen. Hij was echter minder trefzeker. Zijn schot stuitte af op de lat. Met Neder land in het bezit van de, bal gelukte het Hoogveld de balans in' evenwicht te brengen: 3-3. Helaas, daar zou het bij blijven. De Italianen toonden zich zelfs met zes man gevaarlijke tegenstanders. Een omhaal van Lavoratori bracht Kroon nog in moeilijkheden en buiten zijn be reik schoot Cevasco tegen de lat. De Nederlanders wisten de hun geboden kansen niet uit te buiten en de 3-3 bracht dan ook geen vreugde teweeg. Wel teleurstelling. In de poule, waarin Nederland is on dergebracht, is nog geen beslissing ge vallen. Italië, dat slechts één verlies- punt heeft (na de 3-3 tegen Nederland) kan weinig meer gebeuren. Voor de tweede plaats zijn echter drie kandida ten, die na de voorlaatste wedstrijd al le negen punten hebben: Zuid Slavië, Oost Duitsland en Nederland. Van deze drie ploegen komen Oost Duitsland en Nederland dinsdag tegen elkaar in het water. Zowel Nederland als de Oost duitsers moeten winnen om een kans te behouden, want Japan zal woensdag Zuidslavië niet in moeilijkheden kun nen brengen. De standen: Poule A: 1 Hongarije 5 5 0 0 10 32—13 2. Rusland 5 4 0 1 8 35—16 3 Cuba 5 3 1 1 7 30—28 4 Ver. Staten 5 2 1 2 5 30—31 5 W.-Duitsl. 5 2 0 3 4 28—27 6. Brazilië 5 0 1 4 1 20—43 7. Spanje Poule B: 6 0 1 5 1 20—37 1. Italië 6 5 1 0 1) 42—19 2 O.-Duitsl. 6 4 1 1 9 58—19 3 Zuid-Slavië 6 4 1 1 9 48—16 4. Nederland 6 4 1 1 9 39—20 5. Japan 6 3 0 3 6 24—20 6. Griekenland 6 1 0 5 2 32—56 7. Mexico 6 1 0 5 2 24—53 8. VAR 6 0 0 6 0 18—62 ACAPULCO De Olympische zeilregatta van Acapulco zou uitzonderlijk moeilijk worden. Mario Colliignoo, verantwoordelijk voor het uitzetten van de banen, zei het reeds lang voordat het Olympisch vuur in tropisch Acapulco brandde: „Alleen de allerbesten kunnen zich op het moeilijk te bevaren water voor Acapulco handhaven". Willy Kuhweide, de Olympische Finjollenkampioen van 1964, had het reeds na zijn eerste verblijf in Acapulco vastgesteld. „Het wordt uitzonderlijk zwaar", voorspelde hij na de pre-Olympische wedstrijden van 1967, „degenen, die hier dit jaar niet zijn geweest, hebben een extra handicap". Hoewel de resultaten van de Neder landse zeilers in het afgelopen seizoen beslist niet indrukwekkend zijn geweest handhaafde het verbond de traditie die wil, dat Nederland zowel by de Fin- jollen, de FD's als bij de Draken aan de start komt. Gezien de bescheiden prestaties van Nederlandse zeilers in 1960 in de baai van Napels, evenals vier jaar later op de Stille Oceaan voor de rede van Enoshima, zou bescheiden heid een goede deugd zijn geweest. Niet alleen droeg het verbond drie equipes voor uitzending voor ook werd het NOC ervan overtuigd, dat het noodza kelijk was dat drie reservezeilers de reis naar Mexico meemaakten. Slechts een land was nog voorzichti ger. Nieuw-Zeeland sloot een „allrisks- verzekering" door bij deelneming van twee boten drie reserves in te schrij ven. Van de overige landen, die drie jachten in de strijd hadden, nam geen zulke verstrekkende voorzorgsmaatre gelen als Nederland. Wat velen, die de zeilsport volgen al vreesden, gebeurde: de opgave was voor de Nederlanders te zwaar. Men kan natuurlijk aanvoeren dat zeker in de zeilsport niemand welvaart zonder ge luk. Tot op zekere hoogte is dat waar. Een blik op de uitslagenlijsten maakt echter duidelijk dat het fortuin niet meer is dan een bijkomende factor. De gebroeders Sundelin werden bij de 5,5 meterjachten bijvoorbeeld Olympisch kampioen met vijf eerste plaatsen in zeven races. Lowell North was bij de Stars goéd voor drie overwinnigen, een tweede en twee derde plaatsen. Valentin Mankin eiste de titel bij de Finnen op dank zij drie eerste, twee tweede en een derde plaats. Rodney Patterson ging bij de F.D.'s vijfmaal als winnaar door de lijn van aankomst en de Amerikaan George Friedrichs was bij de Draken met vier triomfen en twee tweede plaat sen al evenzeer regelmatig. Men kan ook moeilijk volhouden dat de teleur stellende resultaten te wijten zijn aan de onverwacht harde wind tijdens de eer ste drie races van de reeks van zeven. Toen de windkracht bij de overige wed strijden aanmerkelijk minder was bleef succes uit Een bijzonder triest beeld geeft de statistiek. De 21 starts van de Neder landers leverden maar zesmaal een plaats bij de eerste tien op. Finzei ler Binkhorst kwam tot een zesde, acht ste en negende plaats, de Draak van Cor Groot tot een derde en zevende en FD-zeiler Ben Verhagen alleen tot een vijfde. Somberder nog is de balans dan in 1960 (Sleeswijk 24e, Verhagen 5e, Van Duyl 13e), somberder ook dan 1964 (Willems 16e, Verhagen 6e, Scholtz 13e). Ln het wondermooie Acapulco, dat zeil- minnend Nederland beslist niet in spor tieve extase heeft gebracht, kon zelfs FD-zeiler Ben Verhagen Oranje niet redden. MEXICO Kolonel Crespin, die in Frankrijk verantwoordelijk is voor het verlenen van subsidies aan de sport, zette bij het einde van het Olympische baantoernooi opgelucht de strohoed, met het veertje in de Franse kleuren, op het achterhoofd. De kolonel had voor niets in de wielrennerij een deel van het Franse staatskapitaal gestoken. Uit 't toernooi immers waren de „haan tjes" als de grote overwinnaars te voor schijn gekomen. Het Franse prestige, dat in Tokio een enorme deuk had ge kregen daar redde op de allerlaatste dag d'Oriola in het springconcours met goud de eer van Marianne was in Mexico in glorie hersteld. De ongetwijfeld zeer ruime investe ring in de baansport had zijn vruchten afgeworpen. Dank zij Daniel Moreion en Pierre Trentin, die „elk voor zich en in vereniging" driemaal goud en éénmaal brons in de wacht sleepten, dankzij de nieuwe ontdekking Daniel Rebillard, de revelatie van het achter- volgingstoemooi, kon kolonel Crespin met een gerust hart het komende on derhoud met zijn superieuren in Pa rijs tegemoet zien. Misschien zelfs zit er straks voor hem wel een lintje in. Dat Frankrijk nauwelijks een bruikba re wielerbaan bezit en evenmin de gou den ploeg op een winterbaan kan ont vangen, daaraan dacht de kolonel op dit heuglijke moment niet. De grote verliezers van de spelen van Mexico werden de Italianen, die tevreden moesten zijn met een zilve ren plak (Turrini in de sprint) en tweemaal brons. Bij de Azurri wreekt zioh het feit, dat er ln Italië voor de baansport nauwelijks meer aandacht is. Nederland mag ten dele niet onte vreden zijn. De zilveren plakken van Jan Jansen en Leijn Loevesijn op de tandem, de zesde plaats van Loevesijn in de tijdrit en het optreden van het duo in de sprint waren evenzovele hoopgevende prestaties voor de toe komst. Daarentegen waren het rijden van Fedor den Hertog in de persoon lijke achtervolging en het optreden van de achtervolgingsploeg beneden het peil, dat in ons land is opgebouwd. Reden te over dus voor de KNWU en Derksen, om niet bij het recente suc ces stil te blijven staan. Tenslotte nog de verdeling van de medailles in het baantoernooi: sprint: 1. Daniel Moreion (Frankrijk); 2. Gior dano Turrini (Italië); 3. Pierre Trentin (Frankrijk): tandem: 1. Daniel More- Ion en Pierre Trentin (Frankrijk); 2. Jan Jansen en Leijn Loevesijn (Neder land); 3. Van Lancker en Goens (België). 1 kilometer: 1. Pierre Trentin (Frank rijk); 2. Nils Fredborg (Denemarken); 3. Janusz Kierzkowski (Polen): indivi duele achtervolging: 1. Danie 1 Rebil lard (Frankrijk); 2. Mogens Frey (Denemarken); 3. Xavier Kurmahn (Zwitserland): ploegachtervolging: 1. Denemarken; 2. 3. Italië. Sport Mex. tyd Ned. tyd Gymnastiek 08.30 15.30 Schieten 08.30 15.30 Basketball 09.00 16.00 Kano 09.00 16.00 Waterpolo 09.00 16.00 Zwemmen 10.00 17.00 Schermen 10.00 17.00 Boksen 14.30 21.30 Voetbal 15.30 22.30 Waterpolo 15.30 22.30 Basketball 17.00 24.00 Zwemmen 17.00 24.00 Boksen 19.00 02.00 Schermen 19.00 02.00 Wedstryd/onderdee! Verplichte oefeningen heren, individuen en ploegen Snelvuur pistool skeet. Vier wedstrijden in troostronde. Series alle Olympische nummers. Mexico-V.A.R., RuslandBrazilië, ItaliëGriekenland. Series 100 m rugslag dames, Series 400 m wisselslag heren. Series 200 m schoolslag dames, Series 800 m vrije slag dames, Series 40 m vrije slag heren. Series degen individueel. Kwartfinales. Twee wedstrijden halve finales. West-DuitslandVer. Staten, Oost-DuitslandNederland Vier wedstrijden finale-groep. Series torenspringen dames, Halve finales 100 m rugslag dame* Finale 100 m rugslag heren, Finale 200 m vrije slag dames, Finale 200 m schoolslag heren. Kwartfinales. Finale degen individueel. De Nederlandse herenzwemploeg 4 x 200 m estafette heeft zich niet geplaatst voor de finale. Van de zestien deelnemende landen eindigde het viertal Dick Langer- horst - Johan Schans - Aad Oudt - Elt Drenth op de elfde plaats met een tyd van 8 minuten 17 seconden. Het Nederlandse viertal op de 4 x 200 m vrUe slag heeft de krachtsexplosie van Utrecht niet kunnen herhalen. De ploeg, die in eerste instantie door het NOC te licht werd bevonden voor uitzending, maar zich later via een recordpoging in „Den Hommel" alsnog in de ogen van de leden van het Nederlandscb Olympisch Comité waar maakte, verdween na ruim acht minuten zwemmen in de vergetel heid. Evenals bij de Olympische Spelen in Tokio en de Europese kampioenschap pen in Utrecht was in eerste instantie Dick Langerhorst verantwoordelijk voor het falen. De Haagse student in de li chamelijke opvoeding kwam als start zwemmer niet beneden de 2 min. en 4 seconden en daarmee was Nederland in feite uitgeteld. Op het moment, dat Jo han Schans overnam lag Nederland in de tweede serie gestart als vierde in de wedstrijd achter de reserveploeg van de Verenigde Staten, West-Duits land en Frankrijk. In die positie is geen verandering meer gekomen, on danks de heftige aanval, die Aad Oudt lanceerde op Andrew Strenk (VS), Fran cis Luyce (Fr.) en Folkert Meeuw (Did.). De poging mislukte door een onjuiste baanverdeling. Elt Drenth heeft daar- doorna als laatste man geen ogenblik de indruk kunnen vestigen voor zijn kansen te vechten. De ploeg eindigde, op een totaal aantal deelnemende landen van zestien, als elf de. De tijd: 8 minuten 17 seconden, bij na twaalf seconden slechter dan bij de recordpoging in Utrecht. De verschil- ADVERTENTifc officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel 00.10.09 MEXICO Grote verslagenheid heerste na afloop van de wedstrijd tegen Australië in het Nederlandse hockeykamp. In diep stilzwijgen trachtten de spelers, elk op hun eigen manier, de nederlaag, die de uitschakeling betekende voor de finale-poule van het Olympisch toernooi, te verwerken. In twee minuten tijd was een illusie vervlogen. Als mokerslagen waren ze aan gekomen, de twee doelpunten, waarmee de Australiërs de eerste fouten in de Nederlandse verdediging afstraften. Aanvoerder Jan Piet Fokker zat, het hoofd naar de grond gekeerd, op de afraste ring van het veld. Doelman Joost Boks was nog wel in staat iets te zeggen „Het was bepaald geen strafbully. Die Australiër intimideerde de scheidsrechter. Ik zat niet op de balanderen liepen verdwaald rond. Officials trachtten de spe lers over de diepe teleurstelling heen te heipen. Piet Bromberg: „en nu gaan we vechten voor de vyfde plaats". Voorlopig had iedereen echter zyn eigen strqd uit te vechten, die van de grote desillusie. De plaats by de bovensten vier was zó dicht by geweest. By de rust leidde Pakistan tegen Kenia met 20 en Nederland had een sublieme eerste helft, waarin de ploeg speelde als nog geen enkele maal tevoren In dit toernooi, afgesloten met geiyke stand: 00. Alle mogeiykheden wa ren dus aanwezig voor een succesvolle sprong naar de eindstrijd. En toen sloeg het noodlot toe Het gebeurde in de vijfde minuut van de tweede helft. Heiko van Staveren, die met Theo Terlingen op de rechter flank en ln de schaduw van het viertal Ebbens - Fokker - Weemers - Kist zo'n hecht defensieblok vormde, waarop voor de rust de Australiërs al enkele malen hun tanden stuk hadden gebeten, miste op een dieptepass. Middenvoor Ronald Riley was er als een hazewind bij om hiervan te profiteren Met uitlopen trachtte doelman Boks de precaire si tuatie nog te redden, maar het wat te vergeefs Riley's schot was zuiver ge richt: 01. Nog niet hersteld van deze tegenslag kwam de Nederlandse ver dediging geen twee minuten later we derom onder druk Sebo Ebbens, die zijn eerste wedstrijd in dit toernooi speelde en in de eerste 35 minuten zijn plaats alleszins waard bleek, miste de ba) rechts van het doel en de doortas tende Australiëers zagen een nieuwe kans. Boks probeerde deze te verijdelen, maar volgens het inzicht van de Itali aanse scheidsrechter Tinti op onoorbare wijze. Hij kende Australië een strafbal toe, die linksbuiten Donald Smart feil loos benutte: 02. In honderd seconden was Nederland verslagen. De klap was tè hard aangekomen. De oranjeploeg, die voor de rust draaide als een preci- sie-uurwerk, raakte geheel van slag af. De Australiërs faalden enkele keren in de afwerking van hun aanvallen, want anders was het voor de Nederlanders niet alleen een desillusie, maar ook een catastrofe geworden. De Australiërs, met de veilige voor sprong als stevige ruggesteun, groeiden steeds meer in hun spel. vooral defen sief. En het was in de eerste helft alle maal zo zonnig geweest. De formatie 2-4-4 bleek een zeer gelukkige greep te zijn, evenals de verkiezing var. Eb bens en Kist, die als halfspeiers aan vallend en verdedigend een voortreffe lijke partij speelden. Met in het cen trum Fokker en Weemers en in de aan val Spits, Hylkema, Van Vroonhoven en De Keijzer draaide de machine geruis loos en effectief. De Australiërs moes ten terug, maar konden niet verhinde ren, dat Hylkema uit aangeven van de ver opgedrongen Fokker de bal hoog in doel schoot. Een gaaf doelpunt, echter niet in de ogen van scheidsrechter Tin ti, die het wegens sticks afkeurde. Vijf minuten later bood Van Vroonhoven uit een vrije slag Arie de Keijzer, die met zijn snelle rushes een Voortdurend ge vaar voor de „Aussies" was, een mooie scoringskans. Het schot ging echter naast. Doelman Dearing moest in de volgende minuut wederom de gang naar het net maken, maar wederom sprak scheidsrechter Tinti zijn veto over de treffer uit. Ebbens zou de door Spits aangegeven bal uit de strafcorner, die werd ingeschoten door Fokker, onjuist hebben gestopt. En zo bleef het Neder landse overwicht, evenals het voortref felijke hockey van onze landgenoten, on beloond. Sporadisch kwamen de Aus traliërs in deze periode in de Nederland se cirkel. Wel drong Evans eenmaal ver op, maar zijn schol ging voor het doel langs. Bij een schot van Fokker, uit een strafcorner, trad doelman Dearing han delend op en zo bleef de stand, tot spijt van de Nederlandse aanhang op de tri bune, die daarvoor dan wel als com pensatie een goede wedstrijd kreeg voor geschoteld, blanco. Bevredigend was dit echter niet en toen De Keijzer uit een van zijn solo's Van Vroonhoven de bal op de stick deponeerde, maar deze van anderhalve meter afstand toch nog miste, werd het steeds duidelijker, dat de Nederlandse produktie niet nave nant was aan de kwaliteit van het „pro- dukt". Het Indiase nockeyelftal, zever, keer Olympisch kampioen is maandag weer langs de rand van de afgrond gegaan. De ploeg had de grootste moeite met Oost-Duitsland (10), dat in dit Olym pische toernooi niet meer dan een mid delmatige ploeg binnen de lijnen brengt. Pas 12 minuten voor tijd produceerde India het eerste echte schot op doel en het was een voltreffer van de stick van Prithipal na een strafhoekslag. Oost-Duitsland had de Indiase spelers een persoonlijke dekking gegeven en te gen deze speelwijze waren de Aziaten, die stap voor stap werden gevolgd door de vasthoudende Oostduitsers, niet be stand. Deze speelwijze maakte goed hockey onmogelijk en daardoor bleef het een duel, gevuld met mislukte combi naties. Na het Indiase doelpunt ging Oost- Duitsland nog onstuimig in de aanval. Een voorzet werd, praktisch vrij voor doel, door vier Oostduitsers gemist. In dia herademde en deed dat opnieuw en nog veel opgeluchter nadat 100 seconden voor het einde de Oostduitse gelijkma ker na een korte hoekslag door de scheidsrechter wegens sticks was afge keurd. West-Duitsland nam tegen Mexico wei nig risico's. In verband met een moge lijke beslissingswedstrijd tegen Nieuw- Zeeland stuurde coach Budinger talrij ke reserves het veld op, maar de twee de keus van West-Duitsland was nog veel sterker dan de Mexicanen. Grei- nert opende de score en na de gelijkma ker van Bada maakten Keiler, Schuier, Greinert en Krause nog vier doelpun ten voor West-Duitsland. Pakistan heeft tegen Kenia gedaan wat van de ploeg die het beste hockey speelt, in dit toernooi mag worden ver wacht. winnen namelijk. Binnen 20 mi nuten hadden de Pakistani door Dar en Niazi een voorsprong van 20 geno men. Verdere uitslagen; Groep A: België Japan 42 (1— 1); Nieuw Zeeland Spanje I—1 Groep B: Argentinië Frankrijk 1— 0 (00); Groot-Brittannlë Maleisië 2—0. Groep A: India 7 6 0 1 12 20— 4 W.-Dultsl. 7 5 1 1 11 15— 5 Nieu w-Zeeland 7 3 4 0 10 8— 4 België 7 3 1 3 7 14— 9 Spanje 7 2 3 2 7 7— 5 O.-Duitsl. 7 2 2 3 6 7—10 Japan 7 1 1 5 3 4—14 Mexico 7 0 0 7 0 2—26 Groep B: Pakistan 7 7 0 0 14 23— 4 Australië 7 4 1 2 9 12— 5 Kenia 7 4 1 2 9 11— 6 Nederland 7 4 0 3 8 11—11 Groot-Brittannië 7 2 1 4 5 6— 8 Frankrijk 7 2 1 4 5 2— 5 Argentinië 7 1 1 5 3 4—20 Maleisië 7 0 3 4 3 2—12 len van de andere landen ten opzichte van zeeniveau waren veel geringer. West-Duitsland, dat op het laatste mo ment drie nieuwe zwemmers had opge steld, bleef bijvoorbeeld slechts 1,6 se conde boven het nationale record. „De jongens treft geen enkel ver wijt. Ze hebben zich volledig ingezet. Ik zou niet weten waar het aan heeft gelegen", aldus de teleurgestelde zwem coach Kerkhoven. „Iedereen bleef zo'n twee seconden boven de tijd, die mo gelijk had moeten zijn en waar ik ook op gerekend had. Met 8 minuten en 10 seconden hadden we juist de finale ge haald". Aad Oudt, Johan Schans, Elt Drenth en Ddok Langerhorst waren di rect na de series afgereisd naar het Olympisch dorp om te gaan rusten. Want zij moeten nog zwemmen in de persoonlijke nummers. „Ik moet er nog eens goed over nadenken", aldus Kerk hoven, „maar de teleurstellende pres tatie hier kan iets te maken hebtien met de manier, waarop de ploeg geko zen is. Het vorig jaar, toen de mensën zich na de kampioenschappen geheel konden concentreren op de voor-Olym pische Spelen zonder dat zij aan iets anders behoefden te denken, ging het veel beter. Toen zwom Dick Langer horst 2 minuten en 3,9 seconden en dat was dicht bij zijn persoonlijke record. Nu was hij weliswaar sneller, maar be reikte hij zijn prestaties van zeeniveau niet. En hij was niet de enige, die in verhouding langzaam ging. Kijk naar de tussentijden: Langerhorst 2.02.7, Jo han Schans 2.04.2, Oudt 2.05.0 en Elt Drenth 2.05.1". In de bus naar het Olympisch dorp lichtte George Haines, de grote Amerikaanse zwemtrainer, een tipje van de sluier rond het falen van de estafette-ploeg op. „Wij zijn al drie ëneenhalve week geleden begonnen de training te verminderen. Vooral mijn eigen pupillen hebben erg veel rust ge nomen de laatste tijd. Dat pakt nu heel goed uit. Ze zijn allemaal in een ge weldige vorm". Kerkhoven heeft de training veel langer laten voortduren dan de Amerikaan. Pas een week ge leden begon de „tapering off". Maar hij verkeerde dan ook in een andere po sitie dan Haines, die allemaal pupillen onder zich heeft, die reeds in topvorm verkeerden. Daar mankeerde bij de Nederlandse jongens nog wel het een en ander aan. MEXICO De uitslagen van de maandag gespeelde volleybalwedstrij den luidden: dames: Rusland - Ver. Staten 3-1 (15-1, 6-15, 15-4, 15-6); Mexi- oo-Korea: 0-3, (5-15, 4-15, 6-15); heren: België-Mexico 3-2 (15-11, 5-15, 13-15, 18-16, 15-2); Oost-Duitsland-Ver. Staten 3-0 (15-8, 15-2, 15-10); Polen-Brazilië 3-0 (15-12, 15-4, 15-7); Tsj.Slowakije- Bulgarije 3-2 (15-7, 10-15, 15-9, 4-15, 15-7); Rusland-Japan 3-1 (4-15, 15-13, 15-9, 15-13). Stand dames: 1. Japan 5 5 0 10 15— 0 2. Rusland 5 5 0 10 15— 2 3. Tsj.-Slowakije 5 3 2 8 10— 9 4. Polen 5 3 2 8 9—10 5. Korea 5 2 3 7 8—10 6. Peru 5 2 3 7 8—11 7. Mexico 5 0 5 5 415 8. Ver. Staten 5 0 5 5 3—15 Stand heren: 1 Tsj.-Slowakije 6 6 0 12 18—10 2. Rusland 6 5 1 11 17— 7 3 Japan 6 4 2 10 15— 6 4. Bulgarije 6 4 2 10 14— 8 5. Polen 6 4 2 10 12— 7 6. O.-Duitsl. 6 3 3 9 13— 9 7. Ver. Staten 6 2 4 8 9—14 8 België 6 2 4 8 8—15 9. Brazilië 6 0 6 6 4—18 10. Mexico 6 0 6 6 3—18 De Mexicanen hebben de Spelen tot nu toe voorbeeldig georgani seerd. Daar is iedereen het over eens. Het tijdschema, de medaille uitreiking, de deelnemersfacilitei ten, het is allemaal prima voor el kaar. Alleen van vlaggen hebben de Mexicanen niet veel weet. Nadat woensdag ter ere van de Oostenrijk se zilveren-medaillewinnares op de vijfkamp de Australische vlag was gehesen, kroop donderdag de Ita liaanse vlag statig naar het topje van de derde vlaggemast toen de Pool Jan Kierzkowski de bronzen medaille bij de 1 kilometer tijdrit in ontvangst mocht nemen. Het is ook zo moeilijk, ,al die kleurtjes.

De Vallei | 1968 | | pagina 13