Veenendaals dagblad „Moskou-groep" in Praag is gereed om in actie te komen Buiten IOP DE TANDEM NAAR ZILVER\ Humeur Schirra c.s. heter „in zicht van landing" Brandende tanker wordt ivrak I Gelders-Utrechtse sir eekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Uitgerangeerden en anti-semieten Rustig herfstweer Betogingen in Indonesië Staking Ford-Genk algemeen ELEKTRA MATRASSEN No^ geen spoor van moordenaar bejaarde Amsterdammer Demonstraties in Japan Vragenuurtje van Frans episcopaat Salazar Arias in de V.S. Kans in Parijs op begrip neemt toe Fransen gaan oceaandienst beperken Brandt bezoekt Argentinië Staatsprijs voor W. Sandberg Sovjet-vloot in Z.O.-Azië zou versterkt worden VERGETEN Nerts I HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Verder weinig succes voor ons land CHAUFFEUR LIT DELFT LN DENEMARKEN GEPAKTVOOR SMOKKEL TEGEN MALEISIË Bur voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces ..Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG 22 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 249 PRAAG In Tsjecho-Slowakije heeft een splintergroep de kop opgestoken, die het huidige bewind ten val wil brengen en het land weer tot modelbondge noot van de Sovjet-Unie wil maken. Aanhangers van partijleider Dubcek hebben het afgelopen weekeinde op pro testbijeenkomsten in verscheidene steden de partij gevraagd om een veroorde ling van deze Moskou-groep, die geleid wordt door Antonin Kapek, een voor malige hoge partijfunctionaris en fabrieksdirecteur. De betrogers spraken van 'n gevaarlijke provocatie en vonden dat de leden van de groep aan de kaak moesten worden gesteld, als lieden die de eenheid van de partij ondermijnden. Volgens berichten uit diverse onaf hankelijke bronnen in Praag heeft de conservatieve splintergroep, de Tsjecho slo waak se justitie gevraagd om ver zameling van bewijsmateriaal tegen hoofdredacteuren en tv- en radiocom mentatoren die het volk verkeerd zou den hebben voorgelicht over de Rus sische invasie van augustus. Deze mensen zouden wegens „samenzwering tegen de Sovjet-Unie" moeten worden berecht. De groep zou ook gepleit heb ben voor het organiseren van schijn processen tegen Joden die een belang rijke rol in de hervormingsbeweging hebben gespeeld, zoals prof. Eduard Goldstücker en de econoom dr. Ota Sik. De groep-Kapek heeft naar verluidt een anti-Zionistische campagne in de zin. Zij zou daarbij willen aanvoeren dat Joden een belangrijk aandeel hadden in plannen om Tsjecho-Slowakije naar het Westen te drijven. Naast Kapek zitten in de top van de splintergroep C. Mestek, die minister van Landbouw was onder de afgezette president Novodny, een oude partyman genaamd T. Innenmann, en nog een veteraan die Miroslaf of Josef Jodas heet. Op Kapek na zijn ze al sinds jaren van het politieke toneel verdwenen en voor de meeste partijleden zijn het ver geten mensen uit het verleden. De groep-Kapek, die op een bijeen komst in Praag, bijna twee weken ge leden als officiële oppositiegroep ont stond, streeft naar verluidt aan de hand van een tijdschema naar een „confron tatie" met Dubcek c.s. in het komend voorjaar, wanneer naar verwacht wordt een krachtige poging zal worden ge daan om pro-Russische elementen in de partijleiding te brengen. Achter de ac tiviteit van deze groep zit naar men ge looft de speciale afgezant van het Kremlin, onder-minister Koeznetsof, „de man voor moeilijke problemen", die sinds de invasie bijna niet meer weg is geweest uit Praag. De groep-Kapek heeft volgens Dub cek-mensen de partijleiders in Praag en Moskou boodschappen gezonden, waarin zij de inval van de troepen van het Warsehau-Pact goedkeurt. Om aanhangers te winnen noemen de leden zich „volgelingen van Klement Gottwald" - de eerste communistische n IIIIHIIMIIIIOIIIU In het lage, vochtige deel van de Gel- f der se Vallei, waar bij mensenheu- gems nog turf werd gestoken en de f ganzen 's winters troepsgewijs neer- j streken, ligt het kleine (19 ha) natuur- reservaat „de Hel"; ik heb het altoos betreurd, dat er bij de verkaveling. toen alle nog kón, geen groter stuk kon worden uitgespaard, dan was de 1 roerdomp er misschien gebleven, had- den de zwarte sterns in de petgaten nestgelegenheid gehouden en zouden j er misschien andere waardevolle za- I hen zijn ontstaan of voortzetting heb- ben gevonden. Eveneens bij de Grift, f in de Bennekomse Meent, bevidt zich een nóg kleiner deservaatje (14 ha), de z.g. „Blauwe Hel", een acceptabel blauwgrasland, trilveen en moeras. We treffen er de oude sfeer van de eenmaal zo prachtige, rijke Vallei in j een bescheiden ho&je terug en met j wat verbeelding kan ik mij hier de j geneugten van het verleden voor de i geest halen. Nabij de eigenlijke „Hel" werd op de erdoor voerende weg dezer dagen een vreemd pelsdier dood gevonden, j dat aanvankelijk voor een boommarte' gehouden werd. Hoe en waardoor het aan zijn eind gekomen is, zal slechts j de preparateur, die het opzet, kunnen zeggen; ik hoop, dat hij erop let, want het zou evengoed een verkeersongeval als moedwillig doodslaan kunnen blij- ken en voorts ben ik beieuwd naar een zuivere identificatie. Tot mijn spijt i heb ik het kadaver niet gezien en ook j kom ik vrij zelden in die buurt, maar j een inheems belangstellend jagersman houdt mij wel op de hoogte en nu zou 5 het mij helemaal niet verbazen indien j er geen boommarter, doch een nerts uit de bus kwam. Daarbij ga ik hoofd- l zakelijk af op het milieu, dat voor de j eerste niet deugt, doch voor andere geknipt is. We praten er morgen nog u-at over door. I 22 okt. 1968 A. B. WIGMAN president van Tsjecho-Slowakije die de steun van miljoenen arbeiders genoot, maar die een afschuwelijke stalinist was. Van een antisemitische tendens in d<* campagne tegen Dubcek, c.s. was al sprake in augustus tijdens de onder handelingen tussen president Svoboda en de Kremlintop. Frantisek Kriegel, de hoogste Joodse partijfunctionaris, weigerde de overeen komst van Moskou te ondertekenen en bleek, toen de Tsjeeho-Slowaakse dele gatie op het punt stond de terugreis te aanvaarden, te ontbreken. President Svoboda weigerde uit Moskou te ver trekken, zolang Kriegel er niet bij was. Een uur later kon deze zich alsnog bij het gezelschap aansluiten. Kriegel heeft intussen zijn partijpost opgegeven en i.s weer als arts gaan wer ken. Wel zit hij nog in het parlement en hij zou een van de vier afgevaardig den zijn geweest die vorige week wei gerden de overeenkomst over de lege ring van Russische troepen in Tsjecho- Slowijke goed te keuren. ADVERTENTIE AMSTERDAM In het tussenka- mertje achter zijn melkwinkel aan de Eerste Jan Steenstraat in de Pijp in Amsterdam is gisterochtend de 78-jari- ge Reiner Royé vermoord. De dader was op rooftocht. De oude man. die na de dood van zijn vrouw zes jaar geleden de melkzaak voortzette, zat er volgens de buurtbe woners warmpjes bij. De moord moet in de vroege ochtend zijn gepleegd, mogelijk kort nadat de melkboer zijn zaak, zoals gewoonlijk, omstreeks zeven uur had geopend. De politie vermoedt dat de dader gewoon door de geopendfe winkeldeur binnen Is gekomen en zijn slachtoffer in het tus- senkamertje heeft verrast. Pas na geruime tijd werd de gewei - dadige dood van de oude man ontdekt. Tegen half tien werd het lijk gevonden door een jongen van veertien jaar die de melkboer vaak hielp bij het. doen van boodschappen. De jongen, Theo Haasdijk kwam de winkel in, keek door de gla zen deur naar het tussenkamertje en zag Reinier Royé met ingeslagen sche del op de grond liggen. Na het alarm dat de moeder van de jongen sloeg, begon de moordbrigade van de Amsterdamse recherche een uit gebreid onderzoek. Het sclachtoffer was normaal gekleed. Er was niet uit op te maken of de man niet naar bed was geweest of al uit bed was geko men. De winkeldeur was echter wel gewoon open. Er zijn geen sporen gevonden van een vechtpartij maar wel is duidelijk naar geld gezocht. Het hoofd van de melkboer was met een stuk ijzer of iets dergelijks ingeslagen. Het moordtuig is nog niet gevonden. Verondersteld wordt dat de buit duizenden guldens bedraagt. Dankend voor het applaus staat het Nederlandse tandemteam Jansen-Loevesijn op het podium na de officiële uitreiking van de medailles. CAPE KENNEDY In het vooruitzicht van de terugkeer naar de aarde waren de astronauten in de Apollo vandaag weer in een goed humeur. Niets wees erop dat commandant Walter Schirra kort tevoren hooglopende meningsverschillen had uitgevorhten met de vluchtleiders van Cape Kennedy. TOKIO Een menigte van onge veer 1200 gehelmde en met ijzeren sta ven bewapende Zengakoeren studenten heeft maandagavond het ministerie van Defensie bestormd in Tokio. De studenten droegen borden mee met an ti-Amerikaanse JeuawA. Een sterke politiemacht, uitgerust met waterkanonnen, traangas en wa penstokken heeft de studenten terugge dreven. De studenten bekogelden de politie met stenen en andere projectielen. Ongeveer 210 studenten zijn gearres teerd. Maandagmiddag is in het Meiji Park in de Japanse hoofdstad een anti-oor log-demonstratie georganiseerd door de twee grootste Japanse vakbonden. Aan deze demonstratie hebben meer dan 50.000 mensen deelgenomen. Later heeft een andere groep van 100 studenten geprobeerd het parlements gebouw binnen te dringen. PARIJS Het Franse episcopaat heeft besloten elke week in het open baar vragen van gelovigen te beant woorden. Dat zal gebeuren in een rechtstreekse uitzending via Radio-Luxemburg, elke vrijdagavond tussen 19.20 en 20 uur Iedereen, die zich daartoe genoopt voelt, kan in die periode het radiosta tion opbellen en een vraag stellen, die daarna door een van de Franse bis schoppen zal worden beantwoord. LISSABON Dr. Antonio Salazar, de voormalige premier van Portugal, is gisteren „verder bij bewustzijn" geko- nten. De algemen< toestand van Sala zar blijft ernstig. De oud-premier ont waakte zaterdag uit een coma waarin hij vijf weken eerder was geraakt na een hersenoperatie. LONDEN Nadat er maandag van sleepboten af urenlang water en schuim in de brandende Noorse tan ker Sitakund waren gepompt, bleek het gevaar, dat er zich nieuwe ont- ploffineen zouden voordoen, gister avond aanzienlek kleiner dan eerder op de dag. hoewel de hallasttanks van het schip vol explosief gas zit ten. Zoals gemeld zijn er zondag drie bemanningsleden om het leven geko men nadat het Noorse schip in het Kanaal in brand was geraakt De overige 31 opvarenden zijr. gered. Drie explosies deden toen zelfs hui zen langs de Engelse zuidkust op hun grondvesten schudden Gisteravond lag de Sitakund min der dan een mijl buiten de bekende badplaats Eastbourne. Daar was de gehele dag het grootste deel van cie boulevard afgesloten wegens het ont ploffingsgevaar. De tanker werd be schreven als een drijvende bom. die elk ogenblik de lucht in kon gaan. Onophoudelijk braakte het grote schip vlammen en rook uit Grote gaten gaaptenaan weerszijden van de tanker. Het schip is volkomen open gebroken. PANAMA-STAD De afgezette Pa namese president Arnulfo Arias is van daag uit de Panama-Kanaalzone, waar heen hij was gevlucht, vertrokken naar de Verenigde Staten Volgens een offi ciële verklaring had hij de autoriteiten in de Kanasl-Zone meegedeeld, naar de VS te willen gaan „omdat hij voelde dat dit verder vloed vergieten zou hel pen voorkomen Het nieuwe militaire bewind onder leiding van president Jo sé Pinilla heeft Arias verzocht de zone te verlaten Verwacht wordt dat zijn vertrek de situatie in Panama zal ver- j gemökkelijken KOPENHAGEN In Denemarken is opnieuw een Nederlandse chauffeur wegens smokkel aangehouden. Laurens Lispet uit Delft werkt voor een expedi tiebedrijf. Hij werd betrapt met 150.000 sigaretten in zijn koelwagen. De mannen in de Apollo wilden geen nieuwe en onvoorziene proeven meer uitvoeren en ze waren zeer geïrriteerd door wijzigingen in het vluchtschema. Over het al of niet dragen van de ruimtepakken tijdens de landing be reikten de astronauten en de vlucht- leiding een compromis. De ruimtevaar ders zullen de pakken aantrekken maar de helmen niet gebruiken en de handschoenen niet dragen. De vlucht van de Apollo-7, die bijna 11 dagen in 'n baan om de aarde draaide werd gekenmerkt door klachten van de astronauten over hun verkoudheid, over eten, gebrek aan slaap en teveel werk. In technisch opzicht beschouwt men de vlucht als een succes. Het belangrijkste doel van de vlucht was na te gaan of de Apollo-7 gebruikt kan worden voor een bemande ruim- tevlucht naar de maan. In december al zal Apollo-8 een tocht maken achter de maan om. Wanneer deze vlucht en de volgende, Apollo-9, even perfect verlopen als die van de Apollo-7, dan bestaat de kans dat fynerika in juni volgend jaar een team astronauten op de maan neerzet met de Apollo-10. Even voor Schirra, Cunningham en Eisele gisteren begonnen aan de voor bereidingen voor de terugkeer naar de aarde verzorgden zij nog een „televi sie-show". De drie mannen hadden een nieuw bord gemaakt voor de kijkers waarop stond dat ze blij waren dat ze op weg waren nafcr huis. De camera aan boord liet ook de zware baarden van de ruimtevaarders zien. „Ik geef niet toe dat er ook maar een grijs haartje in mijn baard zit", zei Schirra. „Alleen mijn kapper weet ervan." PARIJS De Amerikanen en de Noordviëtnamezen by het inleidend vre desoverleg in Par(js, bewaarden ook maandag het stilzwijgen over de specu laties met betrekking tot een mogelijk staken van de Amerikaanse aanvallen op Noord-Viëtnam. De Noordviëtname- se woordvoerder. Ngoejen Thanh Le, gelastte zijn wekelijkse perseonferen- tie af. drie uur voordat die zou worden gehouden en de Amerikaanse woord voerder, William Jordan, wilde even eens de pers niet te woord staan, zeg gende dat hij het „te druk" had met werkzaamheden op de ambassade. Waarnemers zien in het feit dat nie mand iets wil zeggen een aanwijzing dat het geheime overleg tussen de Ver enigde Staten en Noord-Viëtnam wordt voortgezet en dat mogelijk een belang rijke wending te. verwachten is De vrijlating van Noordviëtnamese krijgsgevangenen, het feit dat de Ame rikaanse marineluchtmacht zondag geen aanvallen op Noord-Viëtnam uit voerde en het vertrek van hei slagschip „New Jersey" van de Noord viëtname se wateren naar de Zuidviëtnamese kust, worden door talloze waarnemers in de Zuidviëtnamese hoofdstad gezien als zichtbare tekenen van een Ameri kaanse de-escalatie voorafgaand aan een bekendmaking dat de aanvallen op Noord-Viëtnam worden gestaakt Zo het om een daadwerkelijke de-es- calatie gaat, dan zou die in antwoord zijn op een Noordviëtnamese stap van vorige week, zegt men. toen werd ge constateerd dat de Noordviëtnamezen zich vooral in de omgeving van de ge demilitariseerde zone zouden hebben teruggetrokken. Ook de gevechtsactivi teit is sterk afgenomen en vrijwel ner gens worden gevechten van enig belang geleverd. Van officiële Amerikaanse zijde kunnen echter geen bevestigingen worden verkregen. Het „nationaal bevrijdingsfront" van Zuid-Viëtnam heeft via zijn persbureau laten weten, dat alleen door onvoor waardelijke staking van de bombarde menten op Noord-Viëtnam een door braak kan worden bereikt op de vre desbesprekingen te Parijs. Nederland heeft een zilveren plak toegevoegd aan zijn medailletotaal. De tandem Jansen/Loevesjjn ver overde gisteren dit kleinood, waar door het Nederlandse totaal nu twee gouden, drie zilveren en een bronzen medaille is. Voor een klein landje als het onze toch een resultaat om trots op te zijn. Voor wat betreft de Nederlandse resultaten op de dag van gisteren waren de geluiden niet zo optimis»- tisch. Het Nederlands hockeyteam verspeelde tegen Australië volkomen onnodig zijn kans om de finalepoule te bereiken, de waterpoloploeg buit te tegen Italië een numerieke meer derheid niet uit en zag daardoor zijn kansen op een plaats in de eindronde sterk verminderen en Ada Kok miste op centimeters in de finale 100 m vlinderslag de bronzen medaille. Bob Sehoutsen veroverde 'n plaats je in de finale 100 meter rugslag, maar zal daarin geen kans krjjgen op eremetaal. ••••••••••••••••••••♦•O DJAKARTA In Surabaja. de hoofdstad van Oost-Java, zijn gisteren felle demonstraties gehouden tegen Sin gapore. dat vorige week twee Indone siërs terecht liet stellen omdat zij in 1965 een homaanslag hadden gepleegd. De demonstraties in Surabaja richt ten zich vooral tegen de Chinese win keliers; acht winkels werden geplun derd en de eigenaren werden mishan deld. Ongeveer twintig auto's werden in brand gestoken. In Surabaja is een demonstratiever bod afgekondigd. De strijdkrachten in de stad hebben bevel gekregen onmid dellijk het vuur te openen als dit ver bod wordt overtreden. Adam Malik, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren gezegd dat zijn land de betrek kingen met Singapore zal herzien als gevolg van de terechtstellingen van de twee Indonesiërs. De mannen pleegden de bomaanslag in Singapore in 1965 toen Indonesië nog de zogenaamde confrontatiepolitiek te gen de Maleise federatie en Singapore voerde. Gratieverzoeken, van onder meer de Indonesische president Suhar to. werden door Singapore afgewezen. PARIJS De Messagerics Mariti me?». op een na grootste scheepvaart maatschappij van Frankrijk, waarin de regering een groot belang bezit, zal haar passagiersdiensten naar de Indi sche en de Grote Oceaan en over het zuidelijk deel van de Atlantische Oce aan staken. De acht schepen die deze diensten on derhouden, zullen worden verkocht. Hierdoor zal ongeveer tweeduizend man personeel moeten worden ontsla gen De maatschappij kan het voortdurend stijgend exploitatietekort op deze lijnen niet langer meer dragen. Dit tekort is vooral ernstig toegenomen na de slui ting van het Suez Kanaal. Een rege ringshulp van 57 miljoen frank (ruim 41 miljoen gulden) bleek geen oplossing voor de noodsituatie. Van de opbrengst van de te verko pen scheper zal de maatschappij zich container- en andere gespecialiseerde schepen voor vrachtvervoer aanschaf fen. De opheffing van de lijnen zal van 1969 af worden uitgesmeerd over vier jaar. In 1973 wordt als laatste de dienst op Zuid-Amerika opgeheven. Dan wordt ook de Pasteur, het mo dernste schip van deze maatschappij dat pas in 1966 in dienst werd gesteld, verkocht. BRUSSEL De staking die maan dagochtend is uitgebroken onder de ca. 7,000 man personeel van de Fordfabrie»- ken te Genk (Belgisch Limburg) is na genoeg algemeen. De stakers eisen een optrekken van hun lonen tot het niveau van de lo nen, die bij de Fordfabrieken in Antwer pen worden betaald en die aanzienlijk hoger liggen. Sterke stakingsposten bewaken de toe gangswegen naar de fabriek. Maandag middag werd ook melding gemaakt van het strooien van „kraaiepoten" op de toegangswegen naar Genk, om autobus sen met pendelende arbeiders te hinde ren. BUENOS AEIRES De Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, heeft maandag gezegd, dat zijn bezoek aan Argentinië zal resulteren in voorlopige overeenkomsten voor techni sche en technologische samenwerking tussen de twee landen, een grotere in teresse in zijn land voor de projecten bij de Rio De La Plata en een verbete ring van de politieke betrekkingen. Brand heeft een en ander gezegd op een persconferentie nadat hij een lang durige bespreking had gehad met de Argentijnse minister .van Buitenlandse Zaken, Nicanor Costa Medez. Eerder had de Duitse minister een lunch gehad met de Argentijnse president Juan Car los Ongania. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1968 toegekend aan de ty pograaf W. Sandberg (oud-directeur van het Stedelijk Museum in Amster dam) voor zijn gehele oeuvre. De prijs bedraagt f 8.000,- en kan worden toegekend aan een levende Ne derlandse beeldende kunstenaar of ar chitect. De uitreiking van de prijs zal op een nader te bepalen datum plaatsvinden. BANGKOK De premier van Thai land, maarschalk Thanom Kittkachorn. heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie een konvooi oorlogsschepen naar de Zuidoost-Aziatische wateren heeft ge stuurd. Thanom zei, dat hy zyn gegevens baseert op berichten van de inlichtiu gendienst, die hij ontvangen had, maaf- hij noemde tijdens zijn wekelijkse pers conferentie de bron ervan niet. Hij zei dat de Sovjet-oorlogsschepen zich in internationale wateren begeven rondom de Indonesische archipel. Hij legde zijn verklaring af, nada' een journalist hem gevraagd had - de invloed was die in Thailand gevo--. wordt als gevolg van de voorgestelde Britse terugtrekking in 1970 uit het Verre-Oosten. De premier zei zich hier over zorgen te maken, niettegenstaande de belofte van Engeland dat het strijd krachten in een noodgeval in korte tijd naar het Verre-Oosten kan sturen. Thanom zei dat het gat dat ontstaat door de terugtrekking van de Britten, moeilijk door Amerika opgevuld kan worden omdat de Amerikaanse zeven de vloot veel verspreid zal worden om de gebieden te bestrijken die nu dooi de Britse vloot worden beschermd. I Boven Bulgarije bevindt zich d< S kern van een krachtig en uitgestrekt hogedrukgebied dat het weer in een groot deel van Europa beïnvloedt. In l l onze omgeving zorgt het voor rustig t 5 herfstweer met middagtemperaturen s van omstreeks 15 graden, terwijl in de 5 nacht en ochtend op vele plaatsen mist gevormd wordt die overdag maar 5 langzaam oplost. 5 Een kleine storing in de hogere J luchtlagen trok maandag over hel J j Kanaal in de richting van België. Deze i 5 storing trekt de komende 24 uur lang- zaam in oostelijke richting weg en be- invloedt het weer in onze omgeving vrijwel niet meer. De temperaturen 5 ondergaan maar weinig verandering. Vooruitzicht voor donderdagzon: 5 minder dan 50 procent; min. temp.: s omstreeks normaal; max. temp.: van 5 ongeveer normaal tot 4 graden boven 5 normaal. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- S cent. UNION ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1