Betaalcheque in februari in heel W.-Europa bruikbaar „Werknemers geen rechi op deel van winst" Banken streven naar Eurocheque In Nederland bij'na 500 grote gebruikers van verdovende middelen Ruim kwart miljoen voor deel postzegelcollectie Dat vind ik zó snoezig van Gulf, die gratis zegeltjes. bij Van der Wal (KLM) vrijwel zeker nieuwe president IATA Kamerlid vraagt of er voor E-8 genoeg geld is Premieregeling voor vestigen jven in Lelystad Zweedse order voor D.A.F. PHILIPS Verrassing voor TEE-reizigers m w Na dood nog jaar geleefd Prins Claus kreeg compliment voor z'n Nederlands Samenwerking 1)66 in PPR in Limburg Jongen herroept moord- bekentenis BP-raadsfractie in' Heerenveen nu „Binding Rechts" Volgens prof. Muiswinkel: Driedeling krijgsmacht duur en onpraktisch moet zich aanpassen V N kaas uit het vuistje de g van goed idee de tv MEDEWERKENDEN VIJFTIG GULDEN OVERGANG batterijen GRAMMOFOON Genootschap „Onze Taal" NIVELLERING AFWIJZEND ■KHP Rapport militaire commissie PvdA: „VIER IS GENOEG" Voorzitter St. Eloy: „Vakbeweging DINSDAG 22 OKTOBER 1963 AMSTERDAM Met ingang van 1 februari volgend jaar /al de Nederlander z'jn groene betaalcheque in vrijwel geheel West-Europa kunnen gebruiken. De Nederlandse Bankiers vereniging, waarbij de banken in ons land zijn aan gesloten. heeft hiervoor sanien met veertien buitenlandse zusterorganisaties een plan uitgewerkt. Dit houdt in dat de betaalcheques, die in de diverse landen in omloop zijn, over en weer kunnen worden gebniikt. ADVERTENTIE IS DEN HAAG Vier- vijfhonderd mensen in Nederland kunnen volgens de normen van het staatstoezicht op de volksgezondheid worden beschouwd als grote gebruikers van zwaardere verdo vende middelen. Van hen is echter niet vastgesteld of zij „misbruikers zijn van morfine, heroïne en dergelijke of dat zij deze middelen op voorschrift van een arts gebruiken". Een deel van deze gebruikers is gere gistreerd via de legale toewijzing van de middelen als medicijn. Een groep mis bruikers, o.a. artsen en verpleegsters, komt beroepshalve vrij gemakkelijk aan de verdovende middelen. Deze groep wordt op tien procent van het totaal ge schat. Dit vertelde staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (sociale zaken en volksge zondheid) gisteren in Den Haag bij de installatie van de werkgroep ..Verdo vende middelen". Het vraagstuk van verdovende middelen en middelen als wekaminen en hallucinogenen zal voort aan door deze werkgroep worden be studeerd. In de taakomschrijving staat dat een studie moet worden gemaakt van de oor zaken van het toenemende gebruik en van het tegengaan ervan door doeltref fende opsporing van illegale handelska nalen. Ook wil de werkgroep de opso- ring van gebruikers en de voorlichting over de gevaren van deze middelen be studeren. ROTTERDAM Het is de algeme ne verwachting dat dr. G. van der Wal, president van de KLM, volgende week zal worden gekozen tot president van de IATA, de internationale organi satie van luchtvaartmaatschappijen. Deze organisatie houdt van komende zondag af in München haar zes dagen durende jaarvergadering. Deze benoeming houdt mede ver band met de omstandigheid dat de KLM volgend jaar vijftig jaar bestaat. De 25ste algemene vergadering van de IATA zal in 1969 in Amsterdam worden gehouden. Voor Nederland komt het er op neer dat de groene betaalcheque kan dienen om bij banken in het buitenland geld op te nemen. Buitenlanders kunnen dat met hun cheques ook in ons land doen. De landen die aan dit plan meewer ken zijn: Nederland, België, Luxem burg, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ierland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Finland, Italië, Zwitserland, Span je en Oostenrijk. Het is de bedoeling dat uiteindelijk in al deze landen een uniforme betaalcheque de Euroche que in omloop zal komen. Het plan gaat nog niet zover dat de groene betaalcheque ook kan worden gebruikt bij aankopen in buitenlandse winkels. Het systeem van de betaalche que is in landen als Nederland, België en Duitsland nog niet genoeg gemeen goed om een dergelijke stap nu al kans van slagen te bieden. „Er is toch al een hele organisatie voor nodig om het huidige plan ingang te doen vinden", zei ons gisteren de ver tegenwoordiger van de Nederlandse Bankiers vereniging, die vorige week donderdag en vrijdag in Parijs de be sprekingen over dit plan heeft bijge woond. „In Nederland garanderen de banken de cheque voor vijftig gulden per stuk, maar in Duitsland bijvoor beeld voor tweehonderd mark (honderd tachtig gulden). Het gebruik van de betaalcheques uit de diverse landen als kredietkaart moet echter geheel worden gezien als een overgang naar de Eurocheque. Met deze cheque wordt het straks mogelijk in het buitenland voor een waarde van 375 gulden per dag bij de banken op te ne men. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Masinan (PvdA) heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of hij kan verklaren, dat voor het gereed krijgen per ultimo december 1971 van de E-8 voor wat het gedeelte tussen Deventer en Hol ten betreft, voldoende financierings middelen aanwezig zullen zijn. Toelichtend laat de heer Masman hier op volgen dat een lid van de Ka mer van Koophandel van Twenthe en Salland, tevens lid van de werkgroep E-8, op een dezer dagen gehouden ver gadering van die instelling naar voren bracht dat op basis van de reserverin gen genoemd weggedeelte pas in 1972 of 1973 gereed zou kunnen zijn. DEN HAAG Er is een premiere geling ingevoerd voor bedrijven die zich in Lelystad vestigen. Een onder neming in de industriële of dienstensec tor kan een premie krijgen van 10.000 gulden voor iedere mannelijke werkne mer die permanent in het bedrijf werk zaam is en in Lelystad gaat wonen. De premieregeling is ingesteld door de minister van economische zaken, in overeenstemming met de minister van verkeer en waterstaat. Voorwaar den voor het verkrijgen van de premie zijn onder andere, dat de ondernemer voor zijn eigen rekening bedrijfsgebou wen sticht en dat het bedrijf van meer dan plaatselijke betekenis is. Het premiebedrag zal niet meer zijn dan 25 procent van de investeringen in vaste goederen en het maximum is drie miljoen gulden. EINDHOVEN Het Zweedse leger heeft bij DAF een opdracht van ruim twee miljoen geplaatst voor. het leve ren van 30 zware opleggers voor het vervoeren van rupsvoertuigen, in het bijzonder de Zweedse S-tanks. De mo gelijkheid bestaat dat deze order later nog met 55 stuks wordt uitgebreid. advertentie Tonny More van het Cocktail Trio Tonny heeft een nieuwe cocktail ontdekt. Trigito's! Diverse snacks van Smiths. Apart, pittig ja ènders! ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn! M 4 Jak rtrtT**-- •wii; es^ UTRECHT De reizigers van de TEE i is uitgegeven ter gelegenheid van de tien- „Rheingold" werden maandagochtend de verjaardag van de TEE. Het boek verrastmet een boekwerkje, dat door de werd aan de reizigers aangeboden door spoorwegen van de deelnemende tandende N.S.-ambassadrice Jane Vollemans. J)EN HAAG In het kantoor van de postzegelhandelaar J. L. van Dieten in Den Haag is gisteravond een begin gemaakt met de veiling van de postzegelcollectie van de heer H. Kohn uit Wassenaar. Voor de 292 kavels die gisteravond geveild werden, legden de nieuwe eigenaars sa men 'n bedrag van f 265.000,neer. De rest van de collectie-Kohn, die de grootste verzameling van uitsluitend ongebruikte Nederlandse zegels is. komt vandaag onder de hamer. ADVERTENTIE Deksel van fraai< kunstlederen koffe. fungeert als los luidsprekerkastje. Stekker in het stopcontact en draaien maar. 3 snelheden. Vermogen: 1,8 Watt. Naalddruk instelbaar van 3-6 gram. Automatische afslag. Continue toonregeling. Geschikt voor 110-127-220 Volt. f169,-. ter kennismaking van L35" voor 1.25 TORONTO Mary Sotnick, een 81-ja rige Canadese, is tijdens het week einde gestorven een jaar nadat de lijkschouwer haar overlijdensakte on dertekend had. Op 21 okt. 1967 werd mevrouw Sotnick door een lijkschouwer te haren huize onderzocht en dood bevonden. Maar haar zoon zag dat het laken waaron- zij lag, bewoog. Hij legde zijn hand op haar hart en voelde dat het klopte. Mevr. Sotnick werd naar een zieken huis overgebracht, herstelde en kon drie weken later naar huis. Dit heeft een stroom van kritiek doen opsteken tegen de methoden van de plaatselijke lijkschouwers. Hun werd toen meegedeeld, dat als zij een over lijdensakte tekenen, een dokter de dood moet vaststellen. Als er geen dokter aanwezig is, moet bevestiging van de dood door een zie kenhuis verkregen worden. De verzameling heeft een waarde van naar schatting vier a vijf ton. Een zeventigtal adspirantkopers wierp zich gisteravond in de strijd om te trachten een aantal fraaie exemplaren te be machtigen. In de rijen van de kooplus tige filatelisten waren ook buitenlan ders vertegenwoordigd, o.m. uit Enge land, Zwitserland en Duitsland. „Geen koopjes vanavond", verzuchtte één van de bieders, doelend op de prijzen, waarvoor de topnummers van de ver zameling weggingen: een hoekblok van negen vijf-cent-zegels uit 1852 bracht f 13.000 op, een blokje van zes tien-cent-zegels uit het zelfde jaar ging voor 9.000 gulden naar een nieuwe eigenaar, terwijl twee postfrisse blok- stukken van acht en tien vijftien-cent zegels van de Nederland emissie 1852 respectievelijk f15.200 en f12.000 deden. SCHEVENINGEN „Zijne heiligheid de paus en hare veiligheid de pil". Da verend gelach waaraan de koningin vol plezier deelnam. Zij woonde het klap stuk van het zevende Congres van het Genootschap Onze Taal, geleverd door Seth Gaaikenia, tot het slot bij in het afgestampte Scheveningse Circustheater. Prins Claus was alleen 's morgens aan wezig. „Het Nederlands in lied en cabaret" was het thema waaraan dit congres was gewijd. Michèl van der Plas karak teriseerde na de opening door de voor zitter J. M. Redelé, die prins Claus prees om zijn moeite onze taal zuiver te leren spreken, onze taal als onderwerp tot spelen met woorden. „Woorspeling schept een conflict tus sen schijn en zijn, waardoor èen span ning ontstaat. De meerzinnigheid van een woord wordt vooral door het caba ret geopenbaard. Niet dat onze taal ver vormd wordt door cabaret, maar wel wordt vermolmd taalgebruik aan de kaak gesteld." Van prof. G. Stuiveling konden de congresleden horen hoe het Amsterdam se en andere liedboeken tenslotte heb ben geleid tot de dood van het collec tieve lied. „Er zijn geen groepen meer die zich spontaan door het lied willen manifes teren, wel is het individu ontstaan, die het lied als enkeling benut als commen taar op het nieuws. De televisie speelt hierbij een grote rol, wat ook voor ca baret geldt", aldus prof. Stuiveling. Na de koffiemaaltijd in het Kurhaus besteeg de Nederlandse „hertaler" bij uitstek Ernst van Altena zijn hoogste stokpaardje „Poëzie is amusement". Hij stelde vast met veelvuldige bandin- lassen als voorbeeld dat de poëzie voor driekwart bij de tweedehands boekhandel terechtkomt en dat de echte provocatie sinds Villon in ons land is uitgebleven. Vrijmoedig als hij is stelde hij met zijn lezing het incasseringsver mogen van menig official op de proef, maar had de zaal kennelijk op de hand door de grondige fundering van soms hartige uitspraken. HEERLEN De Politieke Partij Radi calen Limburg en D'66 hebben tijdens een bijeenkomst in Bemelen besloten op lokaal en provinciaal gebied in Lim burg te gaan samenwerken. Beide par tijen vinden 'n blijvend contact noodza kelijk. Men wil deze samenwerking tot uitdrukking brengen in gemeenschappe lijke programma-commissies. SCHAESBERG De negentienjari ge geestelijk gestoorde K. K.. die In september de politie in het Limburgse Schaesberg vertelde vorig jaar mei een man te hebben vermoord, heeft zijn' verklaringen ingetrokken. Hij heeft nu tegenover de politie toegege ven, dat hij zijn bekentenis had ver zonnen De jongen werd in september aan gehouden nadat hij uit de Rijks Psy chiatrische Inrichting in Eindhoven was ontvlucht. Bij zijn arrestatie ver telde hij bij een vorige ontsnapping, vorig jaar mei, in Schaesberg een Duits-sprekende man van ongeveer vijftig jaar op beestachtige wijze te hebben vermoord en beroofd. Het lijk zou hij op een naburig bouwterrein hebben hegraven. De politie zette het onderzoek op dit terrein stop, toen er ondanks verschei dene opgravingen niets werd gevonden. Aanvankelijk bleef de jongen bij zijn verklaringen. Na ruim een maand heeft hij nu toegegeven dat zijn» fan tasie hem parten had gespeeld. HEERENVEEN In de gemeente raad van Heerenveen treedt sinds gis teravond de fractie van de Boerenpar tij op onder de naam Binding Rechts. Fractieleider K. Helmholdt deelde gis teravond namens zijn partijgenoot H. Swart mee: „Wij onderschrijven het beginselprogramma van de Boerenpar tij en wij hebben deze beginselen als basis voor de zaterdag opgerichte poli tieke gro°"""hts." BREDA In een ziekenhuis in Bre da is gisteren overleden het elf maan den oude dochtertje van de 21-jarige heer P. J. de Jong uit Breda, dat zon dagavond zware verwondingen opliep bijeen botsing tussen twee auto's op de Bredase weg bij Zundert. Haar ou ders werden eveneens zwaar gewond, evéhals de twee Belgische inzittenden van de andere auto, die bij dit ongeval betrokken was. AMSTERDAM Het recht van de werknemers op een deel van de winst of een deel van de vermogensaanwas kan niet worden aangetoond, zo zei prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar in de bedryfshuishoudkunde. gisteren In 'n rede, uit gesproken ter gelegenheid van de 88e dies natalis van de Vrije Universiteit. De bijeenkomst werd gehouden In het gebouw van de Vrije Gemeente In Amster dam. De hoogleraar ziet geen oorzakelijk verband tussen arbeid en winst. De winst, zo zei prof. Muiswinkel, is af hankelijk van de koopkrachtige vraag op de afzetmarkt en de bestedingskeu ze van de consument (waaruit de op brengst voortkomt) en van het opge offerde complex van produktiemidde- len, waarvan b.v. arbeidskosten en grondstoffen bestanddelen zijn. Wan neer de werknemer recht zou hebben op een deel van de winst, dan zou dit recht ook bestaan voor de leveran ciers van de grondstoffen uit de ont wikkelingslanden, zo meent prof. Muiswinkel. „Voor de nationale economie is de wijze waarop het vermogen wordt aan gewend belangrijker dan de verdeling van het vermogen. Desondanks bestaat ten onrechte weinig waardering voor miljonairs, die een onderneming tot bloei hebben gebracht en vaak een ge hele streek tot welvaart", zo sprak de hoogleraar, die eraan toevoegde dat dit gebrek aan waardering een van de re denen is waarom sommige miljonairs zich in het buitenland vestigen. De an dere oorzaak moet volgens de hoogle raar gezocht worden in de enorme ver schillen in inkomsten- en vermogensbe lasting. Prof. Muiswinkel meent dat de „trend" in de inkomens- en de vermo gensverdeling in Nederland in de laat ste jaren zeer snel tot een verdere ni vellering heeft geleid. „De toekomstige ontwikkeling van de welvaartsverdeling in ons land kan met 'n gerust hart wor den overgelaten aan het vrije overleg tussen overheid, werkgevers- en werk nemersorganisaties". De opvatting dat de inkomensverde ling in Nederland de toets der sociale rechtvaardigheid niet kan doorstaan, deelt prof. Müiswinkel niet. „Men gaat daarbij vaak uit van bruto-inkomens, verwaarloost de progressieve inkom stenbelasting, en let noch op de leef tijdsopbouw der inkomenstrekkers noch op de kosten van de vooropleiding", al dus de hoogleraar. De drie vakcentrales hebben des gevraagd gereageerd op de rede van prof. Van Muiswinkel. Hun com mentaren waren unaniem afwijzend. Het NVV stelde, dat de heer Van Muiswinkel terecht zegt dat de winst afhankelijk is van meerdere produk- tiefactoren. Maar daarvan is de arbeid de belangrijkste: de arbeid kan wel kapitaal (goederen) voortbrengen, maar omgekeerd blijft het kapitaal zonder arbeidskrachten een steriele zaak. Daarop is volgens het NVV dan ook het recht van de werknemers op de winst gebaseerd. Voor het overige, aldus het verbond, komt de winst tot stand als gevolg van talloze oorzaken, die lopen van een voor de consument ondoorzichtig goederenaanbod tot aan een door monopolis sterk beïnvloed prijsbeleid. Ai met al, zo zegt het NW wordt de winst betaald door de grote massa der consumenten. Herverdeling van die winst, zodat ook de met die zelfde massa samenvallende groep der werknemers ervan profiteert, L dan ook een voor de hand liggende gedach te. Dat de heer Van Muiswinkel die ge dachte niet opmerkt, aldus het NVV, wijst er alleen maar op dat hij zich vereenzelvigt met de kleine groep rijk aards en met de ondernemers die het alles aan gelegen is, achter een gor- ,n van cijfers en beweringen hun macht te handhaven. Het NKV merkte op, dat prof. Van Muiswinkel blijkbaar heel slecht op de hoogte is van de feitelijke situatie met betrekkin- tot de inkomens- en ver mogensverdeling. Er is enkele maan den geleden een uitvoerig rapport versehenen van het ministerie van Economische Zaken, waarin 'op over tuigende wijze wordt aangetoond dat de inkomensverdeling noch voor noch na de belastingheffing een duidelijk nivellerende tendens vertoont. De ver mogenshoudingen zijn na 1950 in ons land steeds verder uit elkaar gegroeid. Het CNV attendeerde ?rop, dat de macro-economische verkenning duide lijk een verder scheefgroeien van de inkomensverhoudingen heeft aange toond. Het is noodzakelijk dat een be leid wordt gevoerd om dit tegen te gaan, aldus het CNV, en daarvoor zijn verschillende mogelijkheden: als men het in het belang van het evenwicht tussen bestedingen en besparingen niet kan zoeken in een verhoging van de consumptie lonen, moet men het vinden in spaar- en winstdelingsrege- lingen. ADVERTENTIE Elke keer als ik m'n tank volgooi krijg ik zo*n leuk zegeltje. En die jongei.s van Gulf zijn echt niet krenterig. Want 't is niet zomaa een zegeltje. Welnee, f 2,50 is-ie waard. Zo heb ik die gezellige rubberboot tenminste vlot bij elkaar. NMaar er zijn nog een heleboel andere dolle arti- tjes.Dus dat wordt wel weer flink naar de ^Gulf pomp rijden. Anders red ik 't niet. Extra Kick Aktie DEN HAAG De militaire com missie van de Partij van de Arbeid wil een totaal andere opzet van de krijgsmacht. Hoe zunig leger, lucht macht en marine ook te werk gaan, de diepinsnijdende driedeling doet de hele defensie economisch de das om, zo zegt de commissie in een rapport. Zij pleit daarom voor het volledig samenbundelen van de drie krijgsmachtonderdelen. In de opzet moeten de staatssecretarissen voor leger, luchtmacht qn marine verdwij nen. Wel denkt de commissie aan staatssecretarissen voor personeel, materieel en militaire financiën. Tradities mogen in Nederland geen rem zijn om tot een werkelij ke reorganisatie - en niet alleen maar franje-afknipperij - in alle sectoren door te voeren. Daarom zal ons land een ongedeelde krijgs macht moeten krijgen met één al gemene militaire leiding. In de opzet van de militaire com missie is geen plaats meer voor een zelfstandige luchtmacht in eigen uniform. Een harmonisch opgaan in elkaar van leger en luchtmacht schept een eenheid met veel meer waarborgen dan nu, meent de com missie die onder voorzitterschap staat van het Tweede-Kamerlid W. Wierda. Zij ziet ook niet in waarom de bij drage van de Nederlandse marine aan de Navo zo groot moet zijn. De Karei Doorman is nu uit de vaart, de kruisers moeten zo gauw mogelijk volgen. Het korps Mari niers heeft niet voldoende bestaans grond en moet met de commando troepen worden samengevoegd voor het vervullen van bijzondere taken. De militaire commissie van de PvdA, vindt dat het leger geen zes brigades van hoge kwaliteit in stand kan houden. Het kan het best met vier af. Verder zullen de vijfde (mobilisabele) divisie en de Natio nale Reserve moeten worden opge heven. Aan de straffen in de militaire dienst besteedt de commissie bij zonder veel aandacht. Zij acht het niet nodig dat er aparte militaire rechters zijn. Zij pleit ook voor het afschaffen van de tuchtklasse Nieu- wersluis. Andere wensen van de commis sie: het invoeren van eedsaflegging door onderofficieren, het inkrimpen/ van weddeschalen, het opheffen van de militaire vrouwenafdelingen, het toelaten van de politiek binnen de kazerne, drastische herziening van het reglement op de krijgstucht, het verminderen van de eerste oe fening voor dienstplichtigen tot één jaar (nu zestien maanden) en het oprichten van onderdeelsraden bij alle legeringsplaatsen, kampemen ten, vliegbases en schepen. UTRECHT Als de vakbeweging een waarlijk betere en meer leefbare samenwerking voor ogen staat, zal zij zich moeten aanpassen om te voorko men dat zij met al wat overleefd is aan de kant wordt gezet. De leiders van de vakbeweging zullen moeten prijsgeven wat belemmerend werkt bij de uitvoering van hun nieuwe taak. Dit is de mening van de heer P. Brussel, voorzitter van de Katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektronisch bedrijf St. Eloy en lid van het dagelijks bestuur van het NKV. Hij vindt dat het hele proces van vernieuwing niet alleen een kwes tie is van structureren van de vakbe weging maar bovenal een zaak van mentaliteitsverandering van de men sen die de vakbeweging leiden. Volgens de voorzitter van St. Eloy zijn het in de landen waar welvaart heerst over het algemeen niet de werknemers maar de studenten die zich inzetten voor vernieuwing. Hij noemde het gevaar groot dat de werk nemers door hun zorg om het behoud van het verworvene, andere en hogere levenswaarden uit het oog verliezen. Nu de-vakbeweging in tal van orga nen van overleg en uitvoering een rol meespeelt, houdt ze de gevestigde orde mede in stand,, zei de heer Brussel. Ze zou daar juist kritisch tegenover moe ten staan. Men kan volgens de voor zitter van St. Eloy zelfs zeggen dat veel van het dagelijks werk van de vakbeweging bestaat in het gladstrij ken van de plooien.

De Vallei | 1968 | | pagina 7