dagelijks 'n goede portie vlees Vrede in Midden Oosten verder af dan ooit Fel Frans verzet tegen plan-Harmel in W.E.U. Slik de pijn weg. WF Jackie's verlangen naar internationale society Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Huwelijk mevr. Onassis kerkelijk niet geldig is Egypte wijst Israëlische voorstellen af Al 46 loodsen IBEA U MONDE OVER J.F.K. was geen optimist Deel bezetters uit Tsj.-Slowakije Van auto glijdende betonbalken doodden vrouw V.S. leveren zware wapens aan Griekse kolonels Rassenrellen in Viëtnair IN JERUZALEM DREIGT REGERINGSCRISIS TITO VREEST CONFLICT JONGE lekasin Volledige bekentenis Abt Montserrat overleden in Communisten Frankrijk verdeeld Politie in New York heeft „griep''' DURE VLUCHT VOOR JACKIE 16 OKTOBER 1962 CRISIS Duurste postzegels ter wereld GENEVER WYNAND FOCKINK VADERBEELD CHARMEUR ELSA MAXWELL BEELDSCHOON VATICAAN GEEFT GEEN COMMENTAAR DINSDAG 22 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE NEW YORK Wijlen senator Ro bert F. Kennedy schreef in zijn per soonlijke memoires over de Cubaanse raketcrisis van 1962, dat president John F. Kennedy bereid was een inva sie van Cuba met 250.000 man te beve len, ais de Amerikaanse vlootblokkade niet slaagde. Kennedy zei, dat op 27 oktober, na dat president Kennedy een brief had geschreven aan premier Nikita Kroest- sjef waarin hij opnieuw de terugtrek king eiste van de Sovjet-raketten van Cuba, er in het Witte Huis weinig op timisme heerste. „De president was niet optimistisch", aldus schreef Kennedy „en dat was ik ook niet..." Hij had de hoop niet opge geven, maar de enige hoop die er was moest komen als Kroestsjef binnen de paar komende uren zijn koers zou wij zigen. Het was een hoop, geen ver wachting. De verwachting was een militaire confrontatie op dinsdag en mogelijk morgen." De volgende dag echter, stemde Kroestsjef er mee in, de raketten te ontmantelen en weg te halen onder in spectie en supervisie. De memoires van Kennedy werden zondag gepubliceerd door McCall's Ma gazine. Het blad betaalde meer dan 1 miljoen dollar voor de memoires van 21.000 woorden, een ongekende prijs. In het artikel, getiteld „dertien da gen", geeft Robert Kennedy die toen minister van Justitie was, een gede tailleerd verslag over de president en zijn adviseurs van 16 oktober 1962, toen voor het eerst bekend gemaakt werd dat de Russen raketten op Cuba instal leerden tot 28 oktober, de zondag dat bekend gemaakt werd, dat de raketten teruggetrokken zouden worden. Kennedy schreef dat in de eerste sta dia van het debat over hetgeen gedaan moest worden, „de meesten van me ning waren... dat een luchtaanval op de raketopstellingen de enige mogelijk heid was". Later, op de eerste dag, zei hij, kwam hot idee ter sprake van een quarantaine of een blokkade. BOEDAPEST De eerste Hongaar se troepen zijn maandag uit Tsjecho- Slowakije teruggekeerd, meldt het Hongaarse persbureau MTI. De een heden trokken op drie punten de grens over. Bij Györ werden zij welkom ge heten door vice-minister van Defensie generaal Pal Kovacs, die zei dat de eenheden hun communistische plicht in Tsjecho-Slowakije hadden vervuld. Ook de Polen zijn bezig terug te trek ken evenals de Oostduitsers. AMSTERDAM Op de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord is gistermiddag de 72-jarige mevr. G. H. de Groot-Leh- kamp uit de hoofdstad op het trottoir dodelijk getroffen door betonbalken, die afgleden van een door zijn rem gescho ten en gekantelde zeswielige vracht auto. De vrouw stond met haar man op het trottoir te wachten. De vrachtauto moest voor verkeerslichten ter plaatse stoppen, maar de remmen weigerden. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben het verbod tot levering van zware wapens aan Griekenland inge trokken, aldus hebben ambtenaren van het departement van buitenlandse za ken maandag bekendgemaakt. Het embargo werd anderhalf jaar ge leden ingesteld na de staatsgreep van de militaire 'junta in Griekenland. De ambtenaren zeiden, dat een aan tal vliegtuigen en twee mijnenvegers naar Griekenland zijn gezonden. Daar mede is de militaire hulpverlening ge deeltelijk hervat. Het was bekend, dat de Verenigde Staten zich zorgen maakten over een uiteindelijke verzwakking van de Griek se rol in het Navo-bondgenootschap in een periode, dat de Sovjet-Unie haar vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee versterkte. KAMP TIEN SJA, (Zuid-Viëtnam) In verband met de vijandigheid tussen blanken en kleurlingen, heeft het com mando van de Amerikaanse Marine in Da Nang noodmaatregelen getroffen, om incidenten tussen blanke en gekleur de matrozen te voorkomen. Clubs voor officieren en manschap pen hebben opdracht geen alcoholhou dende dranken te schenken en een re creatiecentrum aan het strand is tot verboden gebied verklaard. Het commando in Da Nang heeft toe gegeven dat er zich incidenten „met een raciale ondertoon" hebben voorgedaan en dat er dit jaar een tiental krijgs- raadgevallen zijn geweest die ver band hielden met vechtpartijen tussen blanke en gekleurde matrozen. NEW YORK De kansen op een oplossing voor het conflict in het Midden- Oosten zijn gisteren weer afgenomen. Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, zinspeelde er dit weekeinde nog op dat een regeling mogelijk was, nu de situatie sedert drie weken was veranderd. Hij doelde onder andere op berichten dat indirecte besprekingen tussen Israël en de Arabische landen op gang waren gebracht door de Zweedse bemiddelaar van de VN, Jarring. Maar uit een Egyptische verklaring van gisteren bleek dat de standpunten nog mijlen ver uit eikaar liggen. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Riad, wees een uit negen punten bestaand Isra ëlisch vredesplan resoluut van de hand. Abba Eban had deze negen punten voor het eerst uiteengezet in een op 9 oktober gehouden rede in de Algeme ne Vergadering van de VN. Die pun ten zijn: een regeling bij verdrag, vastgestelde grenzen, veiligheidsover eenkomsten, een open grens, vrijheid van scheepvaart op internationale wa terwegen, oplossing van het probleem der ontheemden, rechtsmacht van christenen en mohammedanen over en kele heilige plaatsen in Jeruzalem, we derzijdse erkenning van soevereiniteit en regionale samenwerking. De Egyptische minister zei: „Er zijn geen punten in de negen punten; het is alleen maar een herhaling van wat Israël de laatste vijftien maanden ge zegd heeft." Hij voegde er aan toe dat een vrede in het Midden-Oosten slechts kon worden bereikt als Israël bereid was de elf maanden oude resolutie van de VN uit te voeren. Daarin wordt er o.a. bij Israël op aangedrongen zich te rug te trekken uit de bezette Arabische gebieden. Israël wordt bovendien bedreigd door een regerings-crisis. De regering van nationale eenheid onder premier Levi Esjkol dreigt over de vraag of vredes onderhandelingen met Jordanië wense lijk en mogelijk zijn uiteen te vallen. De minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, heeft zich op het stand punt gesteld onderhandelingen met koning Hoessein zinloos zijn, omdat de Jordaanse vorst niet in de positie ver keert een gesloten overeenkomst te ho noreren. Generaal Dajan vreest in het bijzon der dat koning Hoessein als direct ge volg van het aanknopen van onderhan delingen met Israël door een pro-Egyp tische staatsgreep van de troon zal worden gestoten. Israëls minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, is van oordeel, dat de tijd is aangebroken dat de Israëli sche regering haar standpunt ten aan zien van eventuele vredesbesprekingen met Jordanië verduidelijkt en met con crete voorstellen op tafel komt. Minis ter Eban is van oordeel, dat er wel de gelijk mogelijkheden zijn om met Jorda nië aan de conferentietafel te gaan zit ten. In dat geval heeft generaal Dajan geen andere keus dan zich bij de meer derheidsbeslissingen van de regering neer te leggen. Politieke kringen in Je ruzalem achten het onwaarschijnlijk dat generaal Dajan zijn post als minis ter van Defensie «al opgeven, de ar beiderspartij zal verlaten en in de op positie zal gaan. De zonderlinge situa tie doet zich voor, dat Israëls popu lairste minister niet over voldoende in vloed in de regering beschikt om het BELGRADO President Jossip Broz Tito heeft er voor gewaarschuwd, dat het gevaar van een derde wereld oorlog zeer nabjj is en dat de grote landen dan mogelijk atoomwapens zul len gebruiken. Sprekend in Prokuplje en Toplica, steden in Servië, tijdens zijn reis door Joego-Slavië, zei de president, dat „het gevaar voor een derde wereldoorlog zeer nabij is, en dat „het niet uitgeslo ten is dat de grote landen dan atoom wapens gaan gebruiken", als die oor log 'uitbreekt. „Alle Joegoslavische nationaliteiten en etnische groepen moeten verenigd zijn en op alles voorbereid. Wij hebben onze soevereiniteit verworven nadat een zee van bloed vergoten was en nie mand zal die ongestraft aantasten", al dus Tito er de nadruk op leggend „dat een ieder die probeert onze onafhanke lijkheid en soevereiniteit in gevaar te brengen zal stuiten op een ijzeren muur van onze volkeren die alle ver klaard hebben bereid te zijn hun leven er voor op te offeren." Hulde brengend aan de Sovjet-solda ten die 24 jaar geleden sneuvelden bij de bevrijding van Belgrado, samen met Joegoslavische partisanen, zei Ti to: „Wij hebben diepe eerbied voor de ze slachtoffers en zullen hun eeuwig gedenken." „Maar terzelfdertijd moeten onze 1,7 miljoen mannen, vrouwen en kinderen, die het leven verloren in de afgelopen oorlog" herdacht worden. Hij bracht in herinnering „dat wij de eersten wa ren en enigen die in opstand kwamen toen de fascistische horden de Sovjet- Unie aanvielen." „Dit was onze internationale plicht", aldus Tito. Verklarend, dat de toestand in de we reld niet goed is zei Tito: „Het Viëtna- mese volk, lijdt onnoemelijk en brengt grote offers. Inmenging van buiten af en binnenlandse verraders en reac tionairen staan het volk niet toe op eigen bodem over eigen lot te beslis sen", aldus Tito. GLASGOW Een vrachtwagen gela den met stenen is maandagmiddag in Glasgow over het trottoir gereden, een winkel binnen. Twee personen in de winkel werden gedood en 18 hebben verwondingen op gelopen. gewicht van zijn enorme populariteit uit te spelen. Om zijn voorstellen persoonlijk te verdedigen vliegt minister Eban spe ciaal van New York naar Jeruzalem. Het is zeer waarschijnlijk dat het bij de komende kabinetszitting komende zondag tot een botsing zal komen tus sen generaal Dajan enerzijds en Esjkol en Eban anderzijds. ABBA EBAN geen anwoord ROME Frankrijk heeft zich giste ren fel verzet tegen plannen, die En geland via de Westeuropese unie (WEU) nauwer met de Europese Ge meenschap moeten verbinden. Op een ministerraad van de organisatie in Ro me liet de Franse onderminister De Lipkofski (Buitenlandse Zaken) zich zelfs niet verleiden tot het instellen van een studiegroep. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, wilde deze namelijk laten nagaan hoe het plan van de Bel gische minister Harmei werkelijkheid kon worden: kunnen gaan samenwer ken met Engeland op het terrein van technologie, defensie, buitenlandse en monetaire politiek, en vraagstukken betreffende de jeugd. Alleen de Fransman De Lipkofski zei „neen". Een studiegroep uit de Ze ven aan het werk laten gaan beteken de in zijn ogen automatisch het accep teren van de door Harmei beoogde sa menwerking. Laat de permanente ver tegenwoordigers van de WEU de plan nen maar eens bekijken vond hij. Dit laatste zou echter betekenen dat er een unanieme beslissing over het plan-Harmel moet worden genomen, waardoor Frankrijk de gelegenheid zou krijgen een veto uit te brengen. De Britse minister Stewart oordeel de daarop spijtig: Als er al zoveel aar zeling bij het instellen van een studie groep bestaat, is er geen egkel vooruit zicht op voortgang van de Europese eenwording. Minister Luns heeft het voorstel van zijn collega Stewart evenals zijn Ita liaanse collega Medici onmiddellijk aanvaard. De ministers Harmei (Bel gië) en Gregoire (Luxemburg), wen- NEW YORK Op een veiling te New York heeft een enveloppe met twee van de beroemde een-pennyzegels van Mau ritius een bedrag van 1,36 miljoen gul den opgebracht meer dan het dubbe le van het hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een postzegel werd be taald. De brief van de enveloppe werd in 1847 van Mauritius naar Bombay ver zonden. De koper van de kostbare enve lop is de Amerikaan Raymond Weill. ADVERTENTIE sten echter bedenktijd. De Duitse staatssecretaris Jahn verklaarde door zijn regering niet gemachtigd te zijn een besluit te nemen. Overeengekomen werd dat de Zes (en dat wil dus ditmaal zeggen: de Zes van de Europese Gemeenschap zon der Frankrijk, doch verrpeerderd met Engeland) hun overleg over studie van het samenwerkingsplan zullen voort zetten wanneer zij elkaar op 14 novem ber in Brussel ontmoeten in de minis terraad van de Navo. ADVERTENTIE klare taal in de handige kneepftes f 10,50 per Titer de snelle en zekere pijnverdrijver BREDA De 21-jarige gehuwde fa brieksarbeider Joh. F. uit Hogerheide, verdacht van de doodslag op de Bergen- op-Zoomse industrieel Ch. Rogier, die op 3 augustus in zijn woning dodelijk werd verwond, zal woensdag voor de officier van justitie in Breda, mr. A. Kalthoff, worden voorgeleid. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het gerechtelijk laboratorium is nog doende met een technisch onderzoek naar bloedsporen, welke zijn gevonden op een broek van de verdachte, en naar een in de villa van het slachtoffer ge vonden vinge^fdruk, welke de politie tot dusver nog niet heeft kunnen thuis brengen. HENGELO In een ziekenhuis te Hengelo is gisteren overleden de 62-ja- rige H. J. Dijkerman uit Almelo, die zondagavond zwaar gewond werd toen hij met zijn auto even buiten Hengelo in frontale botsing kwam met een an dere auto. Zijn vrouw werd daarbij di rect gedood, evenals de 25-jarige G. H. Hulsman uit Dalfsen, die in de an dere auto zat. BARCELONA Dom Aurelio Maria Escarre, de voormalige abt van 't bene dictijner klooster van Montserrat, die wegens zijn felle kritiek op het be wind van generaal Franco in 1967 op iast van het Vaticaan zijn post moest opgeven, is maandag op 60-jarige leef tijd in Barcelona overleden. Herhaaldelijk had de abt het gebrek aan vrijheid in Spanje veroordeeld, toen hij in 1965 naar Italië werd over geplaatst. Twee jaar later deed hij of ficieel afstand van zijn functie. Vorige week was hij uit Milaan, waar hij in een klooster Verbleef, naar een ziekenhuis in Barcelona gekomen, voor de behandeling van een nier- en leveraandoening. Monniken uit Mont serrat waren hem daar zondag komen opzoeken. Montserrat wordt beschouwd als het religieuze centrum van Catalonië. Be kende uitspraken van Dom Aurelo wa ren: „waar geen werkelijke vrijheid is, bestaat geen recht en dit is het ge val in Spanje" en „de mensen moeten hun regering kunnen kiezen en deze wijzigen als zij dat willen: dat is vrij heid". Volgens hem heeft Franco zich niet gestoord aan hetgeen er over de politieke vrijheid in de encycliek „pa- cem in terris" van Paus Joannes is gezegd. AMSTERDAM De recherche van de rijkspolitie te water in Amsterdam heeft gisteren na drie dagen rust op nieuw drie loodsen in IJmuiden aange houden. De 38-jarige C. A. B., de 56-jarige D. L. S. en de 55-jarige A. S. worden even als hun eerder gearresteerde collega's verdacht van het aannemen van steek penningen. Er zijn nu 46 aanhoudingen verricht. Amerika is verbijsterd, de Amerikaanse society pijnlijk ge- troffen door het huwelijk van Jacqueline Kennedy met OnassLs. Een Amerikaanse journaliste, die de society op de voet volgt, Liz Smith, probeert in onderstaand artikel de s y TT TJ1 7T7 T TTT^ D 7V TT'C' I 'U 71 /fTY achtergron<,en van dit huwelijk te verklaren, g tl LJ W *'I 'IJlLV l/i V Jl <3 1 IEjiVJJL/ Zij maakt daarbij dankbaar gebruik van de gegevens die zij verzamelde voor de biografie van Jackie Bouvier, die zij aan het schrijven is. WASHINGTON De Beau Mon de is niet erg verrukt over het huwelijk van Jacqueline Kennedy en Aristoteless Onassis. Niet omdat het huwelijk hen schokt, want daar leven ze voor, maar omdat zij het niet prettig vinden om te worden verrast. En de romance tussen Jac queline Kennedy en Onassis heeft werkelijk iedereen verrast. Vooral de feestende menigte die zich rond om het wereldje ophoudt waarin Onassis koning speelt. Natuurlijk wist men dat Onassis als een oudere Europese oom, dik bevriend was met Jackie. Maar ze hadden nooit gedacht, dat hij met haar zou trouwen, omdat Lord Harlech altijd in de buurt was, de vroegere Britse ambassadeur in de Verenigde Staten. Dat was immers de beste keus. vond iedereen. Elegant, geestig en betrekkelijk jong. De perfecte met gezel. Hoewel Jackie kennelijk erg gesteld was op David Harlech, wist haast niemand dat zij hem te droog vond. „Als je bij hem bent is het net of je met een wandelende ency clopedie loopt", placht ze haar naas te vrienden te vertellen. Waarom in vredesnaam heeft ze dan verkozen te trouwen met een kleine Griek, een selfmade man, uit wiens paspoort zijn ware leeftijd blijkt: 69 jaar, een man die eens in juridische moeilijkheden was gewik keld met dezelfde Amerikaanse re gering, een over de hele wereld wel bekend lid van de internationale up per ten, gescheiden en bovendien niet katholiek? Omdat hij uitstekend past in het vaderbeeld dat zijn stempel heeft gedrukt op Jacqueline's leven als volwassene en dat haar zo uitste kend van"pas kwam tijdens de luis terrijke jaren in het Witte Huis toen zij het diplomatieke leger van oude re mannen charmeerde. Denk maar eens wie: De Gaulle, Kroestsjef, Averell Harriman, presi dent Ajub Khan van Pakistan, de Franse minister Malraux, Nehroe, de Britse premier Harold McMillan; voor al deze, al wat kaalwordende onaanraakbare figuren verwaardig de zij zich uit haar deel van het Witte Huis af te dalen om reizen te ondernemen, te schitteren, te vleien en te flirten, zodat zelfs De Gaulle wegsmolt. Jackie Kennedy is de harde, door douwende, jeugdige recreatie ge weest van de vader die zij heeft aanbeden de enige man die haar jeugdige leven heeft gevormd. „Black Jack" Bouvier was een knappe charmeur, die hard werkte, veel dronk en veel gokte. Een man voor vrouwen. Jackie was zijn lieve ling en hoewel ze zich heeft ver zoend met haar moeder,die Jack Bouvier uit het leven van haar kin deren heeft gebannen door van hem te scheiden, voelen sommigen toch, dat Jackie nooit over de pijn daar van is heengeraakt. In die donkere dagen begon ook de familie-naijver tussen Jacqueline en haar zuster Lee (getrouwd met PARIJS Mevrouw Jeannette Tho- rez-Vermeersch, weduwe van de voor malige leider van de Franse communis tische partij, Maurice Thorez, heeft maandag ontslag genomen als lid van het politieke bureau en het centrale comité van de Franse communistische partij. Het centrale comité heeft de re denen voor het ontslag, door mevrouw Thorez-Vermeersch aangevoerd, ver worpen. Aan de stap van de weduwe van Tho rez ligt een conflict in de boezem van de partijleiding ten grondslag. Een deel van de partij top gaat namelijk niet akkoord met een analyse van de mei opstand in Frankrijk en de snelle af keuring door de partij van de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Tegen die ana lyse en afkeuring nam onder meer de partij theoreticus Roger Garaudy stel ling, die hierdoor in conflict kwam met mevrouw Thorez-Vermeersch. Het centrale comité heeft nu in dit verband Roger Garaudy berispt maar tevens nota genomen van het feit dat deze zich verplicht heeft zich voortaan te houden aan de principes die het le ven binnen en de activiteit van de par tij beheersen. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 JACQUELINE KENNEDY vaderbeeld prins Radziwill) die nog altijd een stempel drukt op hun verhouding. Soms zijn ze intiem, soms niet. De dag van gisteren was een hoog tepunt ifn hun verhouding, want iro nisch genoeg is Onassis de vondst geweest van Lee. Het was namelijk deze jongere, nog slankere, nog vrouwelijkere en nog kattigere Lee Bouvier die Onassis in kennis bracht met haar oudere zuster. Zoals Lee en Jackie elkaar tot nu toe vaak hebben geprobeerd de loef af te stekea, zo spruit de dorst van Onassis naar macht en faam voort uit zijn behoefte om zijn vroegere zwager Stavros Niachos te overtroe ven. Toen Niarchos en Onassis trouw den met de rijke zusters van Liva- nos, Eugenie en Tina, waren ze nog goede vrienden. Hun vijandschap groeide naarmate hun financiële successen tot een legende werden. Niarchos is altijd meer een man van de vrouwen geweest dan Onas sis, maar Onassis kwam aan zijn trekken toen een ademloze society en culturele wereld zijn lange vriendschap met Maria Callas ga desloeg. De knappe Tina Onassis liet zich scheiden. Later trouwde ze met de Engelse markies van Blandford en zij die „Ari" goed kennen, beweren dat hij zelfs deze nieuwe keus van zijn vroegere vrouw als een pluim op zijn hoed beschouwde. De reden hiervoor is natuurlijk de neiging van Onassis om zich te om ringen met zo beroemd mogelijke mensen, hoe bekender hoe beter. Hij heeft wijlen Else Maxwel (die een bekende roddelrubriek had in Amerikaanse kranten) gebruikt om in dit opzicht voor hem als gast vrouw te fungeren. Voordat hij ru zie in Monaco kreeg, had hij zijn hoofdkwartier in Monte Carlo, onder de hoede van prinses Gracia en prins Rainier van Monaco. En Gre ta Garbo vond een toevlucht aan boord van zijn jacht Christina, net zo goed als Sir Winston Churchill. Terwijl het weelderige leven aan boord van de Christina zich ontwik kelde en het gastenboek dikker werd van de titels en de namen van de vreemde vogels waarmee Onas sis bevriend was, ging de vriend schap met Callas door, ongeacht de verbolgen Italiaanse echtgenoot. Een van de laatst bekendgewor- den stunts van Onasis was de veel besproken kruisreis, waarop hij prinses Lee Radziwill en haar zus ter, de weduwe John F. Kennedy, aan boord van zijn jacht onthaalde. Alleen door de vriendschap van Onassis met de familie Kennedy bleef zijn naam in het nieuws van deze vluchtige wereld. Maar in het oosten van de Middel landse Zee steeg ook een andere Griekse ster zeer snel zijn ge vreesde ex-zwager die zich niet in de schaduw liet stellen: Stavro6 Ni archos. Niarchos is zo mogelijk nog rijker dan Onassis en hij bracht zichzelf in de belangstelling van de gehele wereld door Charlotte Ford het hof te maken, erfgename van de miljoe nen van de bekende autofabrieken. Deze katholieke en in het klooster opgevoede afstammelinge van Amerikaanse stam liet zich hals overkop door Niarchos overrompe len en ondanks de afkeuring door haar familie, die de automobielin dustrie op haar grondvesten deed schudden, trouwde ze met hem en schonk hem vervolgens een dochter. In de tussentijd bleef Niarchos in het nieuws door zijn vriendschap met ex-vrouw Eugenie. Hoewel hij en Charlotte zijn gescheiden, zijn zij doorgegaan met samen met vakan tie te gaan. Hun opzienbarend ge drag verdrong het nietige luxueuze leventje van Onassis helemaal naar de achtergrond. Maar nu heeft dan Onassis zijn troefkaart uitgespeeld. Er is geen hogere kaart denkbaar dan deze hartenvrouw, de jonge weduwe van een als martelaar gevallen presi dent van de Verenigde Staten. Als bruidschat kan hij mevr. Ken nedy wereldreizen bieden, veilig heid, een Europees leven en de sfeer van de internationale society waar ze zo naar hunkert. Als tegen prestatie mag zij haar romantische herinneringen behouden aan een jonge Jack Kennedy, zonder zich al te veel over te moeten geven aan een oude man die hoffelijk is, va derlijk, rustig en die er gexoeg aan zal hebben om haar als een reus achtig ornament ten toon te sprei den. Jackie is nimmer een geheel Ame rikaanse persoonlijkheid geweest. Nu de drie dynamische en manne lijke krachten uit haar leven zijn heengegaan: haar vader, Jack en Bobby (de vermoorde broer van president Kennedy) bindt niets haar meer aan Amerika, behalve haar kinderen en hun naam. Is het daar om zo onbegrijpelijk dat zij het in ternationalisme heeft omarmd, 'dat haar altijd al heeft weggeroepen van de kusten der Verenigde Sta ten? VATICAANSTAD „Mevrouw Ken nedy is geen kind meer en zij is dus heel goed in staat te weten wat de wetten van haar kerk zijn. En als zij dan geen kind meer is en ook haar verstand niet heeft verloren moet zij hebben geweten, dat zij niet wettelijk met de heer Onassis kan trouwen". Op even duidelijke als geprikkelde toon heeft een woordvoerder van het Vaticaan, mgr. Fausto Vallianc, dit gisteren gezegd over het huwelijk van de Griekse scheepsmagnaat Onassis met de weduwe Kennedy. Mgr. Vallianc ontkende „heel cate gorisch" dat er een overeenkomst zou zijn geweest tussen de roomskatholie- ke en de Grieks-orthodoxe kerk inzake dit huwelijk. Hij zei ook dat het Vati caan niet van plan is enig commentaar op dit huwelijk te geven. „De katholie ke kerk kan haar wetten niet verande ren voor een enkeling". De krant van Vaticaanstad, Osser- vatore Romano, negeerde de huwe lijksluiting. Deskundigen van het Vaticaan in In terkerkelijke huwelijken uitt'en ernsti ge twijfel over de wettigheid van het huwelijk uit katholiek oogpunt. In het algemeen kan een roomskatholiek, als de weduwe Kennedy, geen gescheiden man of vrouw trouwen. Wordt dit ge- NEW YORK Bijna duizend politie agenten hebben zich maandag in New York in het kader van een langzaam- aan-actie voor salarisverhoging „ziek" gemeld. Zij gaven allen als reden voor hun thuisblijven „Hongkong-griep" op. Hun vakbond, waarbij 22.000 agenten zijn aangesloten, achtte dit de aanne- melijkste ziekte daar er inderdaad zo'n griepvirus in Amerika rondwaart. De agenten die wel dienst deden, weigerden parkeerbonnen te geven of op verboden plaatsen geparkeerde au to's weg te slepen. Volgens commissa ris Leary, is de openbare veiligheid tot dusver niet in het gedrang geko men .Er zijn o.a. rechercheurs inge schakeld bij de patrouilledienst bod overtreden dan kan de betrokkene worden uitgesloten van alle katholieke sacramenten. Er kan echter gevallen waarin de katholieke kerk een vorig huwelijk on geldig kan verklaren. Het is echter niet bekend of in dit geval is voldaan aan alle voorwaarden voor een derge lijk besluit De eerste huwelijksdag van het echt paar Onassis-Bouvier op het Griekse eiland Skorpios verliep inmiddels wei nig feestelijk. Zware regens en krach tige wind teisterden het gebied. Het grootste deel van de dag waren het paar en zijn gasten gedwongen op het luxeuze jacht van Onassis, de Christi na, te blijven. WASHINGTON De vlucht van Jac queline Kennedy n^ar Athene met een lijnvliegtuig van de Griekse na tionale luchtvaartmaatschappij Olym pic Airways zou een schending zijn van reglementen van de internatio nale burgerluchtvaart. De Raad voor de Burgerluchtvaart (CAB) heeft een inspecteur naar New York gestuurd voor een diepgaand onderzoek. De huidige mevrouw Onassis en haar naaste familieleden en kennissen ge bruikten voor hun reis een normaal lijntoestel dat kort voor het vertrek moest worden ontruimd door negen tig passagiers. De gedupeerden kon den pas drie uur later met een an der toestel de reis vervolgen. Onassis is gedeeltelijk eigenaar van de Olym pic Airways. In de reglementen van de burgerlucht vaart staat dat „geen onbehoorlijke en onredelijke voorkeur voor wie dan ook" mag worden getoond. Ook mag er geen sprake zijn van „onrecht matige discriminatie". Als de luchtvaartmaatschappij schul dig wordt verklaard, kan zij worden veroordeeld tot duizend dollar (3600 gulden) „per overtreding". Het is nog niet duidelijk of deze boete voor elk van de negentig passagiers af zonderlijk moet worden betaald. Het onderzoek lijkt een langdurige aan gelegenheid te worden omdat eerst alle betrokken passagiers, moeten worden achterhaald.

De Vallei | 1968 | | pagina 9