Hockeyteam won van Nieuw-Zeeland: 3-1 PARADE Eerste groep Nederlanders huiswaarts Sterk verdedigend DWS stond geen treffer toe Veteraan Steinkraut wees Marion Coakes (21) terug Scholte naar verlies „geteld" Geurig nieuws Voortrekker Aromatic pijptabak een creatie apart! PARADE e«e X >ri Pakistani gaan voor Japanse hockeycoach goed woordje doen Vera Caslavska won weer goud Volleybaloverzicht CO PRINS GAAT VOOR MW SPELEN Schots trio leidt Bulgarije-Nederland Amerikaanse atleten beschuldigd van overtreding amateurreglement Ook West-Duitsland niet naar Uruguay Zesde plaats reeds bereikt Fokker schoot raak Niet aangeslagen 0-0 tegen Londense Chelsea Verlenging Jachtspringconcours Van de doellijn Leeds United won Tini Wijnen won Partijdig publiek Een goed bericht voor mannen die de pijp graag stoppen met een lichte, gearomatiseerde tabak. Naast Voortrekker Naturel is er nu ook een voortreffelijke Voortrekker Aromatic pijptabak. Door Theodorus Niemeyer gecreëerd uit 12 geurige tabakken. Een volgeurige en tegelijkertijd opmerkelijk lichte en zachte ontdekking voor f 1.25 per pakje. Jgg THEODORUS NIEMEYER -steeds weer nieuw pijprook genoegen'. DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 MEXICO Nederland heeft woens dag de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland, dat op de openingsdag van het Olym pische hocke.vtoernooi zo verrassend titelhouder India versloeg, gewonnen jnet 31 en heeft daarmee in de eind rangschikking in ieder geval de zesde plaats bereikt. Vrijdag komen de Ne derlanders uit tegen Spanje, dat Kenia met 21 versloeg. Bij winst kan Oran je nog „promoveren" tot de vijfde plaats. De Nederlandse formatie, waarin de aan de duim geblesseerde Van Vroon hoven voor de eerste maal in dit toer nooi ontbrak en van de vaste kern eveneens John Elffers (vervangen door Ewald Kist), heeft - na in de eerste helft reeds het beste van het spel te hebben gehad - na de rust een duidelijke voorsprong opgebouwd. In de eerste 25 minuten trachtten beide ploegen, waarvan de Nederlandse het meest in de aanval was. tevergeefs openingen te forceren. Daarna werd er echter een kort vuurwerk ontsto ken. Nederland kreeg kort achter el kaar twee strafcorners toegewezen, waarvan de eerste werd afgestopt en de tweede wel doel trof. maar wegens sticks van Fokker werd afgefloten. Het Nieuwzeelandse executiepeloton stelde zich vervolgens in gelid. Het resultaat was eveneens nihil, de twee de maal dank zij Theo Terlingen. die op de doellijn 'de hard ingeslagen bal magnifiek met de stick stopte. Een schot van John Anslow, dat het klap stuk van het vuurwerk had moeten worden, werd goed gekeerd door doel man Aard Brederode. De vrees, "dat Nederland - evenals tegen Australië - ondanks de superiori teit wederom een nederlaag tegemoet zou gaan, werd ten dele weggenomen toen Jan Piet Fokker in de 10e minuut na de rust uit een strafcorner via het been van doelman Mac Pherson feil loos inschoot: 10. Kort daarvoor hadden de Nederlanders echter een benauwd ogenblik moeten doormaken, toen Nieuw-Zeeland een strafbal werd toegewezen. Selwyn Maister pushte de bal echter naast het doel. Lang duurde de Nederlandse vreugde over het ope ningsdoelpunt niet. Na een opeenstape ling van missers door de Nederlandse verdedigers bracht onze in Nieuw-Zee land wonende landgenoot, Jan Borren, de stand weer op gelijk niveau: 11. De Oranjeploeg was evenwel niet aangeslagen door deze toch wel prie mende treffer. Met de wil om te win nen trok zij weer ten aanval. Een schot van Thole uit een mooie combi natie keerde Mac Pherson nog wel, maar in de 23e minuut moest haj capi tuleren toen Frans Spits pa een prach tige aanval en gelanceerd door Arie de Keyzer voor hem verscheen. Be heerst plaatste Spits de bal in het net: 2—1. Een juweel van een doelpunt, ADVERTENTIE De Zachte Hollandse KONJAK VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK - dat twee minuten later door een derde werd gevolgd en dat ontstond uiit een snelle, doortastende combinatie Wee- mers-Spits-Ter Haar, waarbij laatstge noemde de beslissende slag gaf: 31 De Nieuw^eelanders poogden wel - door het zwaartepunt geheel naar de aanval te verleggen - de nederlaag af te wenden, maar onze defensie hield het hoofd koel. Behalve de strijd tussen de vier ploegen, die de halve finales „net" hebben gemist (Nederland - Nw.-Zee land en Spanje - Kenia) hebben ook de lager geklasseerde ploegen uit de voorronden van het'* hoek eytoern ooi woensdag wedstrijden gespeeld. België eindigde op de negende plaats door Frankrijk met 30 te verslaan. Al voor de rust slaagden de Belgen er in de anders zo hechte Franse verdedi ging te bedwingen. In de derde minuut MEXICO Voor twintig Nederland se atleten en officials is het Olympi sche evenement nu definitief voorbij. Zij zijn woensdagmorgen met een toe stel van de KLM uit Mexico vertrok ken. De onfortuinlijke Rudi Lubbers, die dinsdagavond een nederlaag leed te gen de Mexicaan Rocha, behoort tot deze groep, evenals collega-bokser Jan van Ispelen, hun chef d' equipe, de heer Hofman en trainer „Ome" Nelis Bisschop. Voorts zijn vertrokken de dames-atleten Marian Ackermans-Tho- mas, Tilly van der Made-van der Zwaard; Ilja Keizer-Laman, Myrna van der Hoeven-Jansen en Lia Louer- Hinten, die om bekende redenen niet gestart is. De roeiers Van Ernst, Rou we en hun coaches Bazijn, Bloemendal en Jansen, de wielrenner Hen Nieuw- kamp, de zeilers Ben Verhagen, Nico de Jong en reserve Fred Imhoff, de chef d' equipe van de gewichtheffers Hovens en masseur Keizer. Alle andere leden van de Nederland se afvaardiging vertrekken op dinsdag 29 oktober. De waterpoloploeg met het normale lijntoestel van de KLM, dat de volgende ochtend om tien voor half acht, Nederlandse tijd, op Schiphol aankomt, de overigen 's avonds om kwart voor tien met een extra toestel, dat woensdagavond 30 oktober om half acht in Nederland wordt verwacht. MEXICO De leiders van het Paki staanse hockey-elftal hebben bekend gemaakt woensdag een goed woordje te zullen doen voor de manager van het Japanse hockey-elftal. De Pakista ni zullen op bezoek gaan bij de Ja panse consul-generaal in Mexico-stad en hem verzoeken te willen bemiddelen om te bereiken dat de straf, die over coach Hideo Ichikawa werd uitgespro ken, wordt verzacht. De zaak van het uit het veld lopen van de Japanners in de wedstrijd tegen India is in Japan hoog opgenomen. De regering zou, volgens de Pakistani, Ichikawa voor het leven hebben uitge sloten van het lidmaatschap van de Japanse hockeybond. Hem werd ook niet toegestaan de wedstrijd Japan- Argentinië, uit het troosttoernooi, van het „reservebankje" bij te wonen. Zoals bekend liep de Japanse ploeg van het veld in de wedstrijd tegen In dia bij de stand 0-0 nadat scheidsrech ter Young om totaal onverklaarbare redenen de Indiase ploeg een strafbal had gegeven. Hichikawa slaagde er niet in zijn spelers weer binnen de door de scheidsrechters gestelde termijn van dertig seconden binnen de lijnen te krijgen. LONDEN DWS heeft op Stamford Bridge te loonden de eerste wedstrijd tegen Chelsea uit de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbe- ker gelijk gespeeld, 00. Er waren 30.000 toeschouwers. De tweede wed strijd tussen beide clubs Is volgende week woensdag In het Olympisch Sta dion te Amsterdam. DWS legde het accent op de verde diging en trok soms acht spelers in de defensie terug. De Amsterdammers waren nog gehandicapt doordat Flinke- vleugel en Rensenbrink niet meespeel den. De 30.000 toeschouwers zagen een eenzijdige wedstrijd met Chelsea voort durend in de aanval. Het doel van Jongbloed ontsnapte herhaaldelijk ter nauwernood aan doorboring. De jeug dige Londense voorspelers hadden ont zag voor de forse Nederlandse verde digers en waren bovendien niet erg ge lukkig met hun schoten. In de negen- Theo Terlingen (mictaen) in actie om een Nieuw zeel ander de hal te ont nemen. Rechts Charles Thole. maakte Gilles het openingsdoelpunt en tien minuten voor rust bracht Sol ie de stand op 20. Onmiddellijk na de hervatting zorgde Miserque voor de eindstand. Oost-Duitsland en Gr.-Brittannië hebben moeten verlengen in hun duel om de elfde plaats. Na treffers van Axel Thieme (voor rust) en Wilman (tien minuten voor tijd) schoot rechts achter Axel Thieme in de 13e minuut van de verlenging Oost-Duitsland uit een strafbal naar de elfde plaats. Ja pan werd 13e door een overwinning van 20 op Argentinië. Onda voor en Tanaka na rust scoorden. Mexico be ëindigde het toernooi als laatste. In de verlenging maakte Harnahal het enige doelpunt in de wedstrijd, die Malijsië op de 15e en Mexico op de 16e plaats bracht. MEXICO De Tsjechische turnster Vera Caslavska heeft in Mexico haar Olympisch kampioenschap van Tokio in de achtkamp geprolongeerd. De gouden medaille voor teams werd gewonnen door Rusland vóór Tsjecho-Slowakije (zilver) en Oost-Duitsland (brons). Het zilver in de achtkamp was voor de Rus sin Sinaida tforonina en het brons voor haar landgenote Natalia Koetsjin- skaja. De eindstand luidt, Olympische acht kamp dames: individueel: 1. en Olym pisch kampioene: Vera Caslavska (Tsj) 78,25 pnt., 2. Sinaida Voronina (Rus) 76.85, 3. Natalia Koetsjinskaja (Rus) 76,75, 4/5 Erika Zuchold (OD1) en La- rissa Petrik (Rus) 76,70. Landenklassement: 1. en Olympisch kampioen: Rusland 282,85, 2. Tsjecho- Slowakije 382,20, 3. Oost-Duitsland 379,10, 4. Japan 375,45, 5. Hongarije 369,80, 6. Verenigde Staten 369,75. MEXICO Tsjecho-Slowakije en Rusland geven elkaar in het Olympisch volleybaltoernooi weinig toe. Woensdag versloegen de Tsjechen België in drie sets, terwijl de Russen in vier sets van Mexico wonnen. Indien de nog steeds ongeslagen Tsjechen in hun voorlaatste wedstrijd van Polen winnen, zal de laat ste wedstrijd van het toernooi, waarin de Russen en de Tsjechen tegenover el kaar komen te staan, inderdaad een finale worden, omdat de Tsjechen door het slechtere setgemiddelde bij verlies toch nog het Olympiscch goud zal ont gaan. Bij de dames blijkt in vier Jaar weinig veranderd. Japan en Rusland, die in Tokio goud en zilver wonnen, zijn nog ongeslagen. Voor de beslissende strijd zijn de Japanse dames, die nog geen set in dit toernooi hoefden af te staan, favo riet. De stand in de herenpoule is 1. Tsj.-Slowakije 7 7 0 14 21—10 2. Rusland 7 6 1 13 20— 8 3. Japan 7 5 2 12 18— 4. Polen 7 5 2 12 15— 7 5. Oost-Duitsland 7 4 3 11 1610 6. Bulgarije 7 4 3 11 14—11 7. Ver. Staten 7 2 5 9 9—17 8. België 7 2 5 9 8—18 9. Brazilië 7 0 7 7 5—21 10. Mexico 7 0 7 7 4—21 De stand in de damespoule ls 1. Rusland 2. Jbpan 3. Peru 4. Tsj.-Slowakije 5. Polen 6. Korea 7. Mexico 8. Ver. Staten 6 6 0 12 18— 2 5 5 0 10 15— 0 6 3 3 9 11—12 5 3 2 8 10— 9 5 3 2 8 910 5 2 3 7 8—10 6 0 6 6 4—18 6 0 6 6 4—18 tiende minuut kreeg CheLsea een unie ke kans op een voorsprong toen de Deense scheidsrechter Espersen een strafschop gaf voor een handsbal van Cornwall. Maar Bobby Tambling, Chel sea's top6oorer, schoot naast. In de tweede helft kreeg halfspeler Dgvid Webb nog een uitstekende kans, maar ziijn inzet werd van de doellijn getrapt door een DWS-verdediger. Even later kwam een „lob" van Peter Os good tegen de lat en de bal sprong in het veld. Slechts eenmaal was DWS dichtbij een treffer. Een kwartier na rust stond Piet van der Berg oog in oog met doel man Peter Bonetti, maar hij aarzelde te lang en dat gaf Bonetti juist gele genheid de bal weg te gritsen. Chelsea: Bonetti; Boyle en McCread- le; Hollins, Webb en Harris; Cocke, T ambling, Baldwin, Birch en all en Hou seman. DWS: Jongbloed; Bianchi, Cornwall, Overweg en Pijlman; Dijkstra, Bur gers; Kamminga; Geurtsen. Van de Berg en Seemann. Leeds United bereikte de tweede ronde. Op eigen terrein won Leeds, houder van de beker, met 32 van Standard Luik (België). De ruststand van de wedstrijd, die werd bijgewoond door 24.178 toeschouwers, was nog 10 voor de Belgen. Charlton, Lorimer en Bremner zorgden voor de Engelse doel punten. Kost ede en Galic scoorden te gen. De eerste wedstrijd was in een gelijk spel (00) geëindigd. Leeds speelt nu in de tweede ronde tegen Napold (Ita lië). De eerste wedstrijd voor de tweede ronde tussen Aberdeen (Schotl.) en Real Zaragoza (Spanje) eindigde in Aberdeen in een Schotse zege, 21. Bij rust was de stand 10 voor Aber deen. Forest en Smith scoorden voor de thuisclub en Tejedor bracht de Spaan se treffer op zijn naarn. De returnwedstrijd tuspen Grass hoppers en AG Napoli eindigde in Zü- rich in 'n overwinning van 10 voor de Zwitsers. De Italiaanse ploeg kwalifi ceerde zich desondanks voor de twee de ronde door een zege met 31 in de eerste wedstrijd. Tienduizend toeschou wers zagen Grahn in de 58ste minuut scoren. MAASTRICHT „Ik ben blij dat ik ook eens in het zuiden kan komen spe len", zo luidde het eerste commentaar van MVV's nieuwe aanwinst Co Prins (29) even nadat hem door manager Dioroxs was meegedeeld dat het bestuur van MW zijn komst naar Maastricht had goedgekeurd. Zondag speelt Prins reeds voor MW, dat in een vriendschappelijke wedstrijd uitkomt tegen Willem II. Vanavond na zijn eerste training wordt hij aan het bestuur en aan de spelers voorgesteld. Vrijdag tekent Prins het contract. Co Prins wordt in Maastricht gezien als de man die MW zal moeten redden. Het is de bedoeling dat hij bij de Maastrichtenaren in de spits zal gaan spelen. SOFIA De Schot Anderson zal, bij gestaan door twee landgenoten, de wedstrijd Bulgarije-Nederland voor de voorronden van het wereldkampioen schap 1970, die zondag in Sofia wordt gespeeld, leiden. De trainer van het Bulgaarse elftal, Stefan Boskov, hoopt Sjalamanov en Asparoekov op te kunnen stellen. Bei de spelers zijn geblesseerd, maar speelden in de laatste trainingswed strijd elk een helft mee. Het Bulgaarse elftal zal waarschijn lijk in de volgende opstelling spelen: Simeonov; Sjalamanov, Dimitrov, Jetsjev, Gaganelov; Penev; Popov; Bonev, Asparoekov, Jakimov en Der- mendjev. Het Nederlandse elftal is woensdag In Sofia aangekomen. SEVILLA Henk Scholte is woens dag in de eerste ronde van het Europees biljartkampioenschap 47/2 in Sevilla door de Spaanse arbiter in z(jn party tegen de Spanjaard Galvez naar verlies „geteld". In de achtste beurt werd Scholte af geteld omdat de ballen „resté dedans" waren gebleven zonder dat daarvoor „entré en dedans" was aangekondigd. Galvez kreeg daardoor de ballen in een ideale positie en kon daaruit een serie van 275 produceren waardoor hy een voorsprong van by na 200 punten kreeg, 314—142. Nog was Scholte niet verslagen. Hij kwam in de volgende beurt terug met een hoge serie en speelde zo sterk, ca ramboleerde zo nauwkeurig langs de kaderlijn, dat het te verwachten was, dat de winst wederom binnen zijn be reik gekomen was. Op dat moment ondervond Scholte, hij had toen 146 caramboles gescoord, dat hij niet tegen een, maar tegen twee Spanjaarden aan de tafel stond. Op nieuw werd zijn serie door de arbiter onderbroken, nu omdat een piqué van hem foutief zou zijn geweest. Beide spe lers zijn daarna nog drie keer aan de tafel gekomen en het kostte Galvez nog zeer veel moeite om de resterende pun ten te maken, doordat Scholte, die goed speelde en doorvocht, nadat hij had ont dekt dat de arbiter tegen hem was, ca- rotte speelde. De voorsprong van Gal vez was echter te groot om hem nog van de overwinning te kunnen afhouden. In de eerste avondpartij gebruikte Tini Wijnen tien beurten tegen de Zwit ser Guyot om de 400 te voltooien. De uitslagen waren, eerste ronde Guyot (Zwit.) 293 13 101 22,53 Müller (W-Dld.) 400 13 183 30,76 Schrauwen (Bel.) 400 14 124 28,57 Galmiche (Fr.) 188 14 53 13,42 Scholte (Ne<J.) 382 12 146 31,91 Galvez (Sp.) 400 12 275 33,33 Scherz (Oos.) 400 28 87 14,28 Grethen (Lux.) 111 28 21 3,96 Tweede ronde. Guyot Wijnen (Ned.) 280 10 90 28,00 400 10 132 40,00 MEXICO Na de eerste ronde van het jachtspringconcours stond het vast dat de stryd om goud en zilver zou gaan tussen Bill Steinkraus op zyn 10-jarige brui ne ruin Snowbound en Marion Coakes op Stroller, het kleinste van de 41 paarden, die in de ring kwamen. Steinkraus, 43 jaar oud met het gezicht onder de gryze haren steeds strak in de plooi, een Olympische veteraan, die in Helsinki (1952) al van de party was, tegenover de favoriete van het publiek op de „Campo Marte", Marion Coakes. De Engelse wereldkampioene, 21 jaar, hoogblond, die achttien jaar geleden op de rug van een ezel de eerste stappen als amazone zette, heeft de stryd van de Amerikaanse uitgever verloren. ADVERTENTIE Slechts Steinkraus en Marion Coakes, de eerste amazone, die in een Olym pisch springnummer een medaille ver overde, waren in het jachtspringcon cours foutloos rondgekomen over de veertien hindernissen met zeventien sprongen, die op het 750 meter lange parcours waren opgenomen. De derde sprong, de blauwwitte oxer met een hoogte van 1 meter 55 en een breedte van 2 meter, was voor de meeste com binaties te moeilijk gebleken. Het was een zwaar parcours, maar dat het niet onmogelijk was, bewezen Steinkraus en Marion Coakes. Het tweede examen dat de ruiters en paarden op weg naar de medailles moesten afleggen was het puissance- springen, waar slechts plaats was voor de achttien hoogstgeplaatsten uit de eerste ronden. Het parcours was 410 meter lang, er stonden zes hindernissen (zeven sprongen) op met een maximale hoogte van 1 meter 80, de moeilijkste hindernis was weer een oxer van 1 me ter 70 hoog en 2 meter 20 breed. In het puissance-springen overwon nen Steinkraus en Snowbound de eer ste vier hindernissen foutloos, maar op de vijfde triple-bar nam Snowbound Zijn sprong iets te kort en met zijn achterhand sloeg hij de bovenste balk (1.80 m) van de hindernis. Tot ontzet ting van het duidelijk partijdige pu bliek maakte Stroller op de vijfde hin- De 43-jarige Amerikaanse ruiter BcN Steinkraus won op zijn 10-jarige bruine ruin Showbound het Olympisch jachtspringconcours. dernis dezelfde fout. Hij miste daarna nog eens en dat betekende dat zijn sprongen naar het goud hem niet ver der dan zilver hadden gebracht. Voor de bronzen medaille bleven 4 kandidaten over, Frank Chapot, Hans Günther Winkler, Jim Elder en David Broome. In de barrage maakte geen van de eerste drie fouten, Chapot was met 36,8 seconden het snelst geweest. David Broome en Mister Softee, nog zo'n driftig Engels paard, moesten nog in de ring. Broome heeft risico's geno men, hij wist dat slechts een nog bete re tijd dan die van Chapot hem winst en dus brons kon brengen. Het,lukte, Broome wist zelf dat hij snel was ge weest, onmiddellijk nadat hij met Mis ter Softee de finishlijn was gepasseerd, stak hij zijn beide handen juichend in de hoogte. Anderhalve seconden had Broome op Chapot gewonnen. De bron zen medaille was zijn beloning. MEXICO Het Amerikaans Olym pisch Comité stelt een onderzoek in naar de beschuldigingen, dat enkele atleten, aanhangers van de Black Po- wer-beweging, de amateurreglementen hebben overtreden. De perschef van de Amerikaanse ploeg, Bob Paul, vertelde woensdag in het Olympisch dorp ech ter dat nog geen bewijzen waren ge vonden. Indien de beschuldigingen waar zijn, aldus Paul, betekent dit een ernstige slag voor de Amerikaanse at letiek, omdat dan vele medailles zullen worden teruggegeven. De beschuldigingen werden geuit in het blad „Washington Post", waar een lid van het Amerikaans Olympisch Co mité verklaarde de bewijzen te hebben, dat een aantal negeratleten geld had aangenomen van een sportartikelenbe- drijf. MEXICO Na Rusland, Tsjecho-Slo wakije, Oost-Duitsland, België en Ne derland heeft ook West-Duitsland beslo ten geen wielrenners naar de wereld kampioenshappen in Uruguay af te vaardigen. Het enige Europese land, dat een vol ledige ploeg naar Uruguay stuurt, is Italië. Frankrijk zal slechts door twee renners vertegenwoordigd zijn. Zwe den zendt alleen de vier gebroeders Pettersson uit. U kunt ilch gratis abonneren op "Het Nieuwsblad voor Pijprokers',''n briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen,ls voldoende.

De Vallei | 1968 | | pagina 11