PHILIPS r V. Tolbrug bij Tiel is dringend nodig ERVAREN ADMINISTRATEUR Pluimveehouderij zag export stijgen Stijl en dynamiek zijn verenigd inde Bervoets-mode 'n Krijtstreep langs snelle, slanke lijnen gesneden. Mode van nu voor u. Pinstripe of hairline. Anthraciet of donkerblauw. f165.- PvdA wil een socialist als burgemeester r Gedeputeerde Oldenhof: Bejaarden za»en goocheltrucs Minister gaat Pvd A-rapport over defensie bestuderen Vrouw verjoeg overvaller El Greco terug na vuurgevecht Marechaussee komt mogelijk direct onder defensie Belgisch minister op ratten jacht Duitse jonge priesters weigerden examen Philips hoogtezon (zonder schadelijke ozonwerking) houdt uw vakantieconditie 12 maanden per jaar op peil. Al voor 69.50 heeft u een uitnemend apparaat met een groot be stralingsveld en korte bestralingstijden. In slechts enkele minuten een weldadig zonnebad, dank zij de hoge intensiteit en het gelijkmatige be stralingsveld. Met Philips hoogtezon beter bestand tegen winterklachten, meer weerstand voor uw kinderen, kortom een uitkomst voor het hele gezin! Nieuw 99.50 14950 DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 Met Philips hoogtezon het hele jaar door zongebruind en fit Vraag het uw dokter. korte bestralingstijd groot bestralingsveld infrarood apart in te schakelen 69.50 korte bestralingstijd royaal bestralingsveld apart in te schakelen infrarood* met klokje snoeropbergingen in-en-uit schakelaar extra krachtige stralingsbronvoor kortere bestralingstijden apart in te schakelen infrarood met klokje en meetlint ARNHEM „De snel toenemende scheepvaart op de Waal bij Tiel maakt de wachttijden bü de pont steeds langer. De laatste twee jaar is de gemiddelde tjjd van heen en weer varen al van dertien naar vijftien minuten gestegen. Als we zo doorgaan is in 1974 de gemiddelde tjjd al 40 minuten. Het is geen vraag meer of er al dan niet een tijdelijke tolbrug moet komen bij Tiel. Het is een noodsituatie1!" Duidelijke taal woensdag van gedeputeerde H. M. Oldenhof over de tolbrug over de Waal bij Tiel, een inzicht dat door de meeste Statenleden, zij het zuchtend, werd gedeeld. „Als het er om gaat: of een tolbrug, of geen brug. dan kiezen we voor het eerste". De heer H. Alberts, fractievoorzitter van de CHU, pleitte zelfs voor een actie om aanvangskapitaal bijeen te krijgen: „Laat ze maar over de brug komen", oordeelde hu'. Boos was evenwel de PSP-er G. van der Heide: „Al in 1896 is de laatste tol afgeschaft", brieste hij. „Maar con servatief bloed kruipt waar het niet gaan kan. Voor openbare voorzieningen moet gewoon geld beschikbaar zijn. Met deze Tielse toltragedie worden de lagere inkomens nog meer belast dan ze al zijn met al die groeiende indirec te belastingen". De KVP-er F. H. Terwindt, die zich bezorgd toonde over de langzame voortgang bij het tot stand komen van de verschillende broodnodige oeverver bindingen in de provincie Gelderland, vond dat de tolheffing als een noodza kelijk kwaad moest worden geaccep teerd. „Anders komt er tcch geen geld". De VVD-er J. Kok vestigde nog eens de aandacht op de noodzaak van een tweede brug bij Zutphen. Ook als de E-8 brug bij Deventer klaar is zal er meer verkeer langS Zutphen rijden, voorspelde hij. De fractievoorzitter van de tot Bin ding Rechts ongedoopte Boeren, de heer T. Boers, ging volledig akkoord met een tolbrug. „Wachten op een pont kost nog meer geld", vond hij. VEENENDAAL Gistermiddag werd in het OCB-gebouw te Veenendaal voor de bejaarden een goochelprogram- ma gegeven door de Beverwijkse goo chelaar Han Timmerman. Samen met zijn assistent bracht deze jeugdige goochelaar een vlot programma, dat bij de bejaarden goed in de smaak viel. Volgende week woensdag wordt in het OCB-gebouw de maandelijkse „Brei- en praatmiddag" gehouden voor bejaarde dames. Op woensdag 20 no vember aanstaande is er weer een ont spanningsmiddag. Mejuffrouw Hoeken dijk uit Heemstede zal dan een causerie houden. DEN HAAG Het rapport van de militaire commissie van de Partij van de Arbeid over een ander defensiebe leid is gisteren in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor defensie slechts terloops besproken. Tegen het socialistische Tweede-Kamerlid W Wierda zei minister Den Toom: „Ik heb het maar heel vluchtig doorgelegen, maar ik zal hel met belangstelling be studeren". De heer Wierda had de aandacht van de minister op het rapport gevestigd. Hij wees met name op de wens van de PvdA om een horizontale toporganisa- lie te kweken die een sterkere binding tussen de drie krijgsmachtdelen ten doel heeft. Dat zou kunnen gebeuren door bijvoorbeeld staatssecretarissen te benoemen voor materieel, personeel en militaire financiën. Enkele kleine punten uit het rapport kwamen toch wel uitvoerig ter sprake, zoals de herhalingsoefeningen. De soci alist E. R. Wieldraayer meende dat on der deze oefeningen beter een streep zou kunnen worden gezet, maar staats secretaris Haex (leger) ontried dat. In 1969 zullen de herhalingsoefeingen op nieuw worden beknot, maar dat bete kent niet dat dat zo zal blijven. Zo gauw de gebroting dat toelaat zullen zij worden uitgebreid, zei de heer Haex. Volgend jaar gaan op herhaling: van et legerkorps drie bataljons van de eerste brigade en militairen van de veldartillerie en van de territoriale troepen drie bataljons infaterie, veldar tillerie en een geniebataljon. Minister Den Toom voelde weinig voor de suggestie van de PvdA om de militaire vrouwenafdelingen maar op te doeken. Zeker in tijden van spanning kunnen zij uiterst nuf tig werk doen. vond hij. AMSTERDAM Een armoedig ge klede man van ongeveer veertig jaar heeft gistermorgen in de Amsterdamse Graafschapstraat een veertienjarige vrouw aangevallen. Hij greep haar van achteren bij de keel en probeerde het snoer van de telefoon om haar nek te krijgen. De vrouw stootte haar elle boog in het gezicht van de aanvaller en riep „mevrouw, mevrouw", daar mee de indruk wekkend dat ze niet alleen thuis was. Ze had zelf de deur voor haar aan valler geopend omdat zij dacht met een trappenschoonmaker te doen te hebben. Toen de man haar stevig vast had, rinkelde de telefoon. Hij dwong haar de hoorn op te nemen. Na dat gesprek zag zij kans de overvaller te verjagen. De vrouw was zo overstuur dat zij pas een uur later de politie waar schuwde. Een speurtocht in de buurt leverde niets op. TURIJN Een revolvergevecht tus sen politie en vluchtende rovers in de straten van Turijn is uitgelopen op het vinden van een gestolen schilderij dat aan El Greco toegeschreven wordt. Het doek, voorstellende de kruisafne ming van Christus, werd in februari van dit jaar gestolen bij een kunsthan delaar in Turijn. Tipgevers deelden de politie mee dat de dieven probeerden het doek in een auto buiten Turijn te brengen. Bij het vuurgevecht lieten de dieven de auto in de steek en ontsnapten. De waarde van het doek wordt geschat op 290.000 gulden. Voor interessant, zelfstandig bedrijfsonderdeel van een onderneming in Apeldoorn wordt op korte termijn gevraagd die zelfstandig en accuraat kan werken. Onze voorkeur gaat uit naar een bekwame kracht, die een natuurlijk overwicht bezit, bovendien commercieel mee-denkt en behoorlijk kan organiseren. De functie biedt goede kansen voor serieuze jonge mensen (niet beneden 25 jaar) maar zij is ook geschikt voor een nog energieke reeds gepensioneerde kracht, die de administratie van een bedrijf geheel of grotendeels heeft geleid en het zaken doen van nabij heeft gekend. Eigenhandig geschreven brieven met uitvoerige inlichtingen en voorzien van een pasfoto worden tegemoet gezien onder nr. S 90 bureau van dit blad. ZEIST De export van pluimvee- houderijprodukten lag in de eerste ne gen maanden van dit jaar 19,3 procent hoger dan in 1967, namelijk op 446,5 miljoen gulden. In de maand septem ber steeg deze uitvoer met niet min er dan 23,4 procent van 46.6 tot 57,5 mil joen gulden. Dit heeft de voorzitter van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H.' Garrelds. woensdag meege deeld op de openbare bestuursvergade ring van het schap in Zeist. De uitvoer van eieren steeg in sep tember met 53 procent tot 86 miljoen stuks. Van januari tot en met septem ber zijn in totaal 676,3 miljoen eieren geëxporteerd (30,9 procent meer an DEN HAAG De kans bestaat dat het korps Marechaussee rechtstreeks onder do minister van defensie zal gaan vallen. Het ministerie van defensie stu deert op die mogelijkheid. Op het ogen blik is de Marechaussee organisatorisch in de Landmacht ondergebracht. De heer H. Kikkert (c.h.) noemde gisteren in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie over de begroting van defensie de Mare chaussee een typisch wapen voor heel de krijgsmacht. De liberaal H. J. Von- hoff zag in de Marechaussee in eerste aanleg een bijstandskorps. Ook an dere commissieleden onderstreepten de politietaak van de Marechaussee. vorig jaar) met een waarde van 83,9 miljoen gulden (plm. 28.6 procent;. j Hiertegenover staat een toeneming van i de invoer met 53 miljoen (66,7 procent) tot 132,5 miljoen eieren In september! daalde de import schier ten opzichte van de voorgaande maanden. De exportprijs bedraagt op het ogen blik f 14.75 per 100 stuks, de pre ucen- tenprijs is f 2,27 per kilo (vorig jaar f 2,17) De producenten ontvingen dit jaar tot en met september gemiddeld f 8,87 per kilo, 3 cent meer dan in 1967. BRUSSEL De Belgische minister "van landbouw Charles Héger heeft deelgenomen aan het jagen op mus kusratten in de omgeving van Antwer pen en in de Kempen, bij het Albert- Kanaal. Gekleed in groen jagerspak en rubberlaarzen kon de minister na afloop van de jacht poseren bij een buit van vijftienhonderd ratten. De dieren waren uit fuiken en klemmen aan de waterkant gehaald. Tijdens de jachtpartij werd bekend gemaakt dat vorig jaar in België 65.000 muskusratten werden gevangen. Dit aantal wil men opvoeren tot hon derdduizend per jaar. Omstreeks 1980 kan de plaag dan zijn overwonnen. De rattenplaag dateert in België uit 1928. Een Belg kreeg toen van het mi nisterie van landbouw toestemming muskusratten als pelsdieren te kweken in de moerassen bij Aarschot. Tien jaar later bleek de schade die de die ren toebrachten aan dijken, wegen en de oogst zo groot dat vergunningen werden ingetrokken. Sinds 1952 wor den officiële rattenvangers opgeleid. ARNHEM De afdeling Arnhem van de Partij van de Arbeid wil een socialistische opvolger voor de huidige KVP burgemeester Chr. G. Matser, di« in juli van het volgend jaar met pen sioen gaat. De afdeling zal haar stand punt aan de commissaris van de Ko- ninging, mr. H. W. Bloemers, en aan minister van Binnenlandse Zaken mr. Beernink kenbaar maken. Op de ver gadering waar dit besluit viel sprak Gedeputeerde drs. A. R. Vermeer, die is genoemd als mogelijke opvolger van burgemeester Matser. DUSSELDORP Bijna tachtig jonge r.k. priesters van het Duitse aartsbis dom Paderborn, hebben geweigerd het zogenaamde cura-examen af te leggen. De priesters zijn van mening, dat de vragen die op dit examen plegen te worden voorgelegd, niet meer aan de realiteit beantwoorden. Na overleg met Lorenz kardinaal Jager, aartsbisschop van Paderborn, ging het merendeel van de kandidaten akkoord met een compromisvoorstel van de kardinaal. Dit houdt in dat het examen vervangen zal worden door colloquium met hoogle raren aan de theologische faculteit van de universiteit van Paderborn. Aan elk colloquium zullen zeven aacht kandi daten deelnemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 16