Veenendaals dagblad Buiten Regering onderzoekt mogelijkheden tot burgerlijk verzet bij bezetting Luns doopte MACs eerste DC-9 Nenni formuleert eisen voor herstel coalitie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Parijs en Washington gonzen van geruchten Dow Chemical gaat niet naar Delfzijl Weer 2 doden in Rio Oostelijke wind Saig< jon stelt 140 kri j gsgevangenen in vrijheid Veel onrust in Midden-Oosten Nederlander drinkt per jaar 41,4 liter frisdrank Luchtpiraten Groningen wil „compensatie: voor wegblijven rijksdienst Weinig Tsjechen willen asiel Nog miljoen Duitse soldaten zoek Zware aardbeving op Nieuw-Guinea i Haantje van de hei j N.L.F. TELEURSTELLING VOOR GRONINGEN NIET GERING Mens in duister verliest besef van tijd Explosie door sinaasappelsap Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 24 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 25! DE KEUS IS AAN HANOI WASHINGTON Ondanks alle pogingen van het Witte Huis oin ze te ont krachten, blijven de geruchten aanhouden, dat een doorbraak in president Johnson's jongste vredesinitiatief op komst is. Van betrouwbare zijde is vernomen dat de president woensdag, na afloop van het als zeer belangrijk beschouwde zevenentwintigste gesprek in de Amerikaans- Noord Vietnamese onderhandelingen in Parijs, een onderhoud heeft gehad met de ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken, Clifford en Rusk en de chef van de generale staf, generaal Wheeler. Johnson's perschef George Christian heeft echter geweigerd te bevestigen dat dit onderhoud heeft plaatsgevonden. In de Zuid Vietnamese hoofdstad doen onbevestigde geruchten de ronde, dat vrijdag tegelijkertijd in Washington en Saigon een algehele staking van de bom bardementen op Noord-Viëtnam zal worden aangekondigd. Terwijl in het zuiden van de gede- ring heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij 140 communistische krijgsgevan genen zal vrijlaten. Het gebaar wordt gezien als een po ging om het vinden van een oplossing bij de voorbereidende besprekingen in Parijs te bevorderen. De 140 vormen de grootste groep, die ooit tegelijkertijd is vrijgelaten. De krijgsgevangenen zullen voor het einde van de maand naar hun vader land terugkeren. Een precieze datum is niet genoemd. TEL AVIV Vier Arabische sabo teurs zijn woensdagavond gedood toen een guerrilla-eenheid op een patrouille van het Israëlische leger stootte. Aldus heeft een militaire woordvoerder don derdag bekendgemaakt. Een vijfde sa boteur werd gewond. In verscheidene steden op de westelij ke oever van de Jordaan zijn felle de monstraties gehouden tegen de Israëli sche bezetting van dit deel van Jorda nië. In Ramallah, de vroegere zomerresi dentie van koning Hoessein van Jorda nië demonstreerden honderden middel bare scholieren met grote afbeeldingen van de Egyptische president Nasser. De Israëlische grenspolitie joeg hen uit el kaar met een waterkanon. Deze nog steeds groeiende onrust on der de Arabische bevolking op de wes telijke oever is onder meer het gevolg van aanhoudende oproepen van Arabi sche radiostations om te demonstreren. In het gebied bij de Allenbybrug, ten noordoosten van Jericho, werd gisteren korte tijd geschoten met machinegewe ren, tanks en kanonnen. Er zouden geen slachtoffers zijn. Egypte maakte bekend dat twee Egyp tische gevechtsvliegtuigen van het type Mig twee Israëlische vliegtuigen had den neergeschoten, een derde laten ont ploffen en een vierde op de vlucht ge jaagd. Van Israëlische zijde werd be kendgemaakt dat de vier toestellen vei lig waren geland. GRONINGEN De 42-jarige H. Schollema uit Bedum is gisteren om het leven gekomen, toen hij bij het la den van een vrachtauto met grint de grinttrechter over zich heen kreeg. De man werd onder trechter en grint be dolven. Hij moet op slag dood zijn ge weest. Is ge zoudt denken, dat ik hiermee de patrijs-, fazant- of korhaan be- doel, wellicht ook een lange reeks op planten levende kevers van die naam, hebt ge het mis. Neen, ik wil slechts een slot breien aan het Buitentje van •12 september, toen in 't voorbijgaan aan het gelukkig incidentele) optre- i s den van het Heidehaantje of -kever (ook goudhaan geheten) in de bloeiende calluna aandacht werd 3 geschonken. Er werd nl. de laatste tijd een onderzoeker door het „Itbon' volledig belast met de studie der bio- logie en bestrijding van deze kleine vernielers onzer heidevelden. Het bleek reeds, dat de aantasting veelal j 3 geschiedt in oudere hei, meestal met z een dikke strooisellaag en mosbeslag. Uit bemonstering op de aantallen van z overwinterende torretjes in Veluwse complexen kwam naar voren, dat er geen of zeer weinig te vinden zijn in j 5 gebieden, waar de bodem bestaat uit j los zand, begroeid met rendier- en bekertjesmos alsmede daar, waar de j grond hard is zonder strooiseldek. Ook in terreinen, bewassen met bunt, borstel- en schapegras zaten heel wei- nig kevers. Ware broedplaatsen ble- ken de beschaduwde gebieden, be- groeid met oude heidestruiken, waar- van de twijgen over de grond liggen. j Ge kent die takken wel: ze zijn aan j de basis bedekt met een dikke laag i docrworteld strooisel, begroeid met mossen. Hier trof men aantallen fee- j vers aan tot meer dan 200 per 0.25 m2. j z Het schijnt, dat in zulke milieus 3 schimmels een niet te verwaarlozen sterftefactor kunnen zijn voor de over- i winteraars. Dat hopen we dan maar. 3 24 okt. 1968 A. B. WIGMAN I De Noordviëtnamese delegatie in Pa rijs heeft zich gisteren meer dan ooit bereid getoond, de Amerikanen tege moet te komen. De Noordviëtnamese woordvoerder Ngoejen Than Le zei op een persconferentie na afloop van de officiële zitting: „Laat de Amerikanen de bombardementen staken, dan zal er onmiddellijk iets nieuws komen." De presidentiële woordvoerder ont week ook allerlei vragen over verdere Amerikaanse initiatieven om de bespre kingen in Parijs uit het slop te halen. Zo bestaan er vermoedens, dat John son belangwekkende verklaringen zal afleggen op een persconferentie deze week. Vooral het feit dat bekend is ge maakt, dat Johnson van plan is deze week een persconferentie te houden, maar dat nog geen datum of tijd is ge noemd, wordt ongewoon geacht. Sommige geruchten willen dat pre sident Johnson heeft voorgesteld de bombardementen op Noord-Viëtnam volledig te staken, in ruil voor een be trouwbare aanwijzing uit Hanoi, dat men daar niet zal profiteren van be ëindiging der luchtaanvallen. Ook zou Johnson hebben voorgesteld zowel de Zuidviëtnamese regering als het na tionaal bevrijdingsfront, aan de vredes besprekingen te laten deelnemen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken te Washington heeft onthuld dat mi nister Rusk deze week tweemaal ge sproken heeft met de Russische am bassadeur Anatoliy Dobrynin, wat aan leiding heeft gegeven tot theorieën dat Washington, Moskou voortdurend op de hoogte wil houden van het diplomatiek offensief, daarbij speculerend op de mogelijkheid, dat het Kremlin de Noordviëtnamese leiders te verstaan geeft, dat het president Johnson ernst is met zijn vredesinitiatief. Politieke waarnemers in Washington zien in de Amerikaanse voorstellen eer der een versoepeling van het bestaan de standpunt dan een wezenlijke ver andering van de „verklaring van San Antonio", zoals deze reeds in septem ber vorig jaar werd gepresenteerd. Daarin gaf Johnson te kennen, dat hij de bombardementen wilde staken, op voorwaarde dat de tegenstander een „gebaar van goede wil" maakte. In politieke kringen is men van me ning, dat het thans aan Hanoi is te kie zen of men onderhandelen wil over een „redelijk" aanbod van een president aan het eind van zijn ambtstermijn of liever het risico neemt af te wachten wie de volgende Amerikaanse presi dent wordt. Het vraagstuk van de erkenning van de NLF staat naar men aanneemt cen traal b|j de huidige vertrouwelijke con tacten tussen Washington en Hanoi, waarbij een basis moet gelegd worden voor reële vredesonderhandelingen. De regering in Saigon wil deelnemen aan de onderhandelingen, en Hanoi eist dat recht op voor de NLF (poli tieke afdeling van de Viët-Cong). Harriman noemde woensdag het NLF een schepping van de Noordviët namese communistische partij en zei dat de stellingen ten aanzien van haar positie en status die Xoean Thoey naar voren had gebracht „buitensporig en ongewoon" waren. Een groot deel van zijn rede was ge wijd aan een opsomming van de eco nomische vooruitgang in landen als Thailand, nationalistisch China, Zuid- Korea en Japan. Hij deed daarna een beroep op Noord-Viëtnam, „de militaire acties te staken en over te gaan tot vreedzame samenwerking" opdat de bekwaamhe den, werkkracht en de dapperheid van y De bijeenkomsten in het internationale ontmoetingscentrum aan de Parijse Avenue Kliber (genoemd naar een van Napoleons generaals) worden nu weer be langrijk na weken doelloos gepraat. Johnsons initiatieven schijnen een wapen, stilstand iets dichter bij te brengen. Gisteren was het een belangrijke dag. Boven komt de delegatieleider van de Verenigde Staten Averett~W: -Harrimm aan, voor de bespreking. Daaronder cp de foto, de Noordviëtnamese delegatie leider Xoean Thoey. het hele Viëtnamese volk kan worden aangewend voor de ontwikkeling van het land. „De keus is aan u", aldus de Ame rikaanse ambassadeur. Terwijl in het Zuiden van de gede militariseerde zone een grootscheepse zuiveringsoperatie aan de gang is, heeft de regering in Saigon opnieuw een op roep gericht tot Hanoi, samen vredes overleg te beginnen. Bij operaties in het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone hebben vol gens een Amerikaanse woordvoerder Zuidviëtnamese en Amerikaanse troe pen met steun van tanks en B-52 bom menwerpers 95 Noordviëtnamezen ge dood. De verliezen aan Amerikaanse en Zuidviëtnamese zijde werden zeer licht genoemd. RIO DE JANEIRO Bij vechtpar tijen tussen studenten eu de politic, in Rio de Janeiro zijn gisteren minsten twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn geen studenten, zo heeft de politie meegedeeld. Ooggetuigen hebben meegedeeld, dat tenminste drie andere personen werden gewond en met een ambulance naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Van officiële zijde is niet bekendge maakt hoeveel doden en gewonden er waren. Een van de slachtoffers werd door twee kogels in zijn hoofd getroffen toen hij, terwijl hij telefoneerde, uit het raam keek naar de opschudding op straat vlak bij het centraal station van de stad. Ook het andere slachtoffer werd in het hoofd geschoten. De studenten protesteerden tegen de bezetting door de politie van het ter rein van de medische faculteit. De po litie heeft toen een student neergescho ten en zeven anderen gewond. Het slachtoffer was eerder woensdag begraven. DELFZIJL Een omvangrijk com plex fabrieken is Delfzijl de neus voor bij gegaan. Het Amerikaanse concern Dow Chemical heeft na jarenlang on derhandelen niet de Groningse haven plaats, maar het Westduitse Stade bij Hamburg voor zijn uitbreiding geko zen. De nieuwe chemische fabrieken zullen aan zeker duizend mensen werk verschaffen. De Amerikanen kozen voor Stade omdat: 1. de stroom tarieven in Duitsland veel lager zijn dan in Nederland (1,8 cent in Stade en drie cent in Delfzijl), 2. de haven van Delfzijl slechts be reikbaar is voor schepen tot 20.000 ton (straks tot 40.000 ton) en in de ha ven van Stade schepen kunnen afme ren tot 40.000 ton (straks 60.000 ton), 3. de grondstof voor de chemische fabrieken is zout. Deze wordt bij Stade in de grond aangetroffen. Bij een ves tiging in Delfzijl zou een zoutleiding naar de Drentse vindplaats moeten worden aangelegd. De onderhandelingen hebben bijna drie jaar geduurd. „De Nederlandse regering", aldus het ministerie van economische zaken, „is met haar finan ciële aanbiedingen tot het uiterste ge gaan. En dat was niet gering". In Delfzijl en in de provincie Gronin gen is men zeer teleurgesteld over de keus van Dow Chemical. De bouw van het complex fabrieken die over en kele weken begint zal een investe ring vragen van ongeveer een miljard gulden. De eerste fase vergt 360 mil joen gulden. In het noorden van het land verdenkt men de Westduitsers ervan dat zij met hun stroomtarieven onder de prijs werken. Dow Chemical gaat in Stade oplos middelen maken op basis van loog en chloor. De eerste fabrieken zullen in 1971 klaar moeten zijn. NICE Twee vrijwilligers hebben in een grot op 60 km ten noorden van Nice een experiment ondergaan, dat een verrassend resultaat heeft opge leverd. De twee daalden op 22 augus tus in de grot af die 70 meter onder het aardoppervlak ligt. Men wilde ongeveer vier maanden lang hun re acties peilen in omstandigheden waar mee toekomstige ruimtereizigers te maken kunnen krijgen. De twee bren gen hun tijd strikt gescheiden door. De 29-jarige Jacques Chabert leeft voortdurend in een kunstmatig ver lichte ruimte, terwijl de 30-jarige Philippe Engleder het licht zelf kan regelen. Gebleken is nu dat Chabert alleen maar de eerste paar dagen slecht heeft geslapen door het licht. Daarna raakte hij er aan gewend en kreeg zijn tijdsindeling een nor maal ritme. Engleder daarentegen begon na 30 da gen in een cyclus van 48 uur te leven, nl. 36 uur werk en 12 uur slaap. DEN HAAG Mede naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Tsjecho- SIowak|je gaat de regering na welke materiële voorzieningen kunnen worden ge troffen om het burgerlijk verzet, in geval van een bezetting van ons land, moge lijk te maken. Minister-president P. S. J. de Jong deelde dit gisteravond mee tijdens de begro tingsbehandeling van Algemene Zaken en Binnenlandse Zaken op het punt van de civiele verdedigingsvoorbereiding in de vaste Tweede-Kamercommissie voor de civiele verdediging. De premier antwoordde hiermee op het betoog van de PSP'er A. G. van der Spek, die o.m. had gevraagd of de re gering had gedacht aan de voorberei ding tot de vernietiging van bevolkings registers. tot het voorkomen van het in vijandelijke handen vallen van het BB- telecommunicatienet, het organiseren van de ondergrondse pers, illegalen- draadloze contacten en het verwijderen van straatnaambordjes. De heer Van der Spek zei enige in spiratie te hebben geput uit het verzet in Tsjecho-Slowakije. De minister-president meende dat het niet raadzaam is de bevolking mentaal op het verzet voor te bereiden. Het eindresultaat in Tshecho-Slowakije is toch dat de bezetter de bevolking blij vend zijn wil oplegt. Als het eenmaal zo ver is zal een spontane eensgezindheid vanuit het volk beter werken. Boven dien bestaat het gevaar dat een derge lijke voorbereiding terecht komt in de hoek van de extreme groepen. Premier De Jong toonde zich echter bereid en kele suggesties van de heer Van der Spek in de studies te doen betrekken. Ten aanzien van opmerkingen uit de commissie over de verlaging met 11 procent van de uitgaven voor de civie le verdediging zei de bewindsman dat het hier gaat om een vermindering van de jaarlijkse stijging. Van een besnoei ing is geen sprake. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije beïnvloeden dit cijfer niet. Een ab rupte verhoging van de middelen zou volgens de premier geen groter effect tot gevolg kunnen hebben. Er wordt ge staag doorgewerkt aan de civiele verde diging. KEY WEST, (Florida) Een privé vliegtuig dat in Key West werd gechar terd, Is woensdag in Cuba geland, na dat de enige passagier over de radio bekend had gemaakt, dat hij het toe stel had overgenomen. De naam van de kaper werd niet on middellijk bekend. Volgens een functio naris van Buitenlandse Zaken in Maimi, was de piloot van het toestel, een Ces sna 117, de Amerikaan Charles Olveros. De bemanning van een Columbiaans l|jntoestel heeft een poging om 't vlieg tuig te kapen en naar Cuba te laten vliegen, voorkomen. Een zekere Carvajalino Ceballos kwam in de cockpit van het toestel en wilde de piloot dwingen naar Havanna te vliegen. De bemanning kon de man echter overmeesteren en heeft hem uit geleverd aan de politie in Cartagena. >99 L*\m\mw\\\\\\\\\\\\\\\\\\\u\v\*\\w UTRECHT „De nog jonge Neder landse frisdrankenindustrie had in 1967 een totale produktie van 523,5 miljoen liter. Dat is een consumptie per hoofd der bevolking van 41,4 liter. De industrie is één van de grootste afnemers van suiker: het vorig jaar werd ruim 155.000 ton suiker verbruikt". Dit zei gisteren drs. C. J. Kievit, se cretaris van het „Bureau bierhandel- en mineraalwaterindustrie", tijdens een bijeenkomst voor deze branche in de Utrechtse jaarbeurs. ROME De leider van de Italiaanse socialisten, Pietro Nenni, heeft vandaag een lange l|jst concessies geëist van de door de kerk gesteunde christen-democraten, voor een herstel van de „centrum-links"-coalitie. Nenni, de president van de eenheidssocialisten, heeft z|jn eisen bekendgemaakt in een belangrijke rede op het partijcongres van de socialisten. Op deze vergadering, die zondag besloten zal worden, moet de beslissing genomen worden of de socialisten weer zulen deelnemen aan de coalitie met de christen democraten en de republikeinen, die Italië v||f jaar lang heeft geregeerd voor de verkiezingen van mei. Na hun verlies bij die verkiezingen hebben de socialisten zich uit de coali tie teruggetrokken. Zij beweerden dat zij door de traagheid van de christen democraten over belangrijke kwesties, compromissen hadden moeten sluiten, die hun stemmen hadden gekost. In zijn rede zei Nenni dat de christen democraten, als zij de socialisten terug willen in de coalitie, concessies moeten doen op het punt van wetgeving over huisvesting, werkeloosheidssteun, her vormingen voor de universiteiten, be lastingaanslag en economische ontwik keling. Nenni verklaarde verder dat het par lement haast moest maken met een wet die scheiding mogelijk moet maken en dat het concordaat tussen het Vaticaan en de Italiaanse herzien. staat moest worden Pessimist In vele opzichten was de redè van Nenni pessimistisch. Hij zei dat de ach tergrond voor het herstel van de coali tie „niet goed is en op vele punten zelfs slecht". Vele politieke waarnemers hebben z|jn rede echter geïnterpreteerd als een poging om zoveel mogelijk gedaan te krijgen van de christendemocraten, die al te kennen hebben gegeven dat zij op veel eisen van hun vroegere regerings partners zullen ingaan. De huidige Italiaanse regering is na melijk een minderheidskabinet met alle risico's van dien. AMSTERDAM De hoofdbewoner van een huis aan het Zuideinde in Am sterdam-Noord werd gistermiddag in eens opgeschrikt door een explosie in de woning, waarvan hij de oorzaak niet kon achterhalen. Hij vermoedde dat een gasfles was geëxplodeerd. Toen medebewoners thuiskwamen en een kast openden, bleek dat al het glas- en serviesgoed aan diggelen was gegaan en glassplinters tot 3 cm diep in de kastwand staken. De explosie moet zijn veroorzaakt door het gisten van een restant verdund sinaasappelsap, dat in een met een schroefdop afgesloten limonadefles zat. GRONINGEN Groningen heeft de regering „compensatie" gevraagd voor het wegblijven van de Dienst ziektekos tenverzekering rijksambtenaren. Daar door is de stad een kans op enkele hon- 1 derden ambtenaren kwijtgeraakt en daar mag wel wat tegenover staan, me nen B. en W. Het college vecht er voortdurend voor om rijksdiensten naar Groningen te trekken. Nog dit jaar wil men de ambtenaren van de Rijksdienst studie toelage van het ministerie van onder wijs en wetenschappen uitnodigen een kijkje in Groningen te nemen. Deze dienst zal te zijner tijd naar Groningen worden overgeplaatst. Wat dat betreft zouden ook de 1800 ambtenaren van de Centrale dienst in- en uitvoer eens naar Groningen kunnen worden uitgenodigd. Deze mensen heb ben zoals gemeld plannen om bij het ambtenarengerecht een proces aan te spannen tegen hun werkgever, de mi nister van economische zaken. De ver plaatsing van hun dienst naar Gronin gen achten zij noch in het dienstbelang, noch in het algemeen belang. DEN HAAG Tot nu hebben hon derdveertig Tsjechen een verblijfsver gunning aangevraagd. Die zal hun worden toegekend. Het ministerie van justitie verwacht niet dat er nog meer aanvragen zullen komen. Het getal 140 is geleidelijk aan bereikt. Een verblijfsvergunning kan elk jaar worden verlengd. Na vijf jaar kan men een vergunning tot vestiging aanvra gen. Om verlening van asiel hebben met veel Tsjechen verzocht. Men snijdt hiermee alle banden met het vaderland door. Het is een stap, die men liever niet neemt, aldus het ministerie. DEN HAAG De perencrisis is af gelopen. Op de „perenveilingen" brachten de peren weer meer op dan de crisisprijs, zodat 't produiktschap voor groenten en fruit besloten heeft dat vanaf vandaag de EEG-interven- tieregeling niet meer mag worden toe gepast. J Een uitloper van een hogedrukge bied boven Midden-Europa veroor- f j zaakt in onze omgeving rustig weer. 5 In de nacht van woensdag op donder- 2 dag vormde zich boven het Zuiden J van het land plaatselijk mist, in het MÜNCHEN Het Duitse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat het lot van meer dan een miljoen Duitse soldaten uit de Tweede Wereldoorlog nog steeds onbe kend is. Drie en twintig jaar na de tweede wereldoorlog kijken ongeveer 3000 kin deren log uit naar hun ouders door middel van het Rode Kruis, terwijl 3000 gezinnen nog steeds zoeken naar hun kinderen, die in veel gevallen niet eens hun eigen namen weten. ROME Op het vliegveld Fiumicino bij Rome heeft minister Luns woens dag het eerste DC-9 straalvliegtuig van Martin-air Holland ten doop ge houden. Het toestel ontving de naam „Karei de Grote". Paulette Schroder, het tweejarige doch tertje van de directeur van Martin air bood de minister een DC-9 model aan in de MAC-beschildering. De doop vond nabij Rome plaats omdat minister Luns begin deze week in de Italiaanse hoofdstad de vergadering van de ministerraad van de West- Europese Unie heeft bijgewoond. BERKELEY (Californië) Een krach tige aardbeving heeft woensdag om 22.13 uur het gebied van Nieuw-Guinea getroffen, zo heeft het seismografische station van Californië in Berkeley be richt. De aardbeving haalde 7 punten op de schaal van Richter. Men heeft bere kend dat de aardbeving plaats had op 10.782 km van Berkeley verwijderd. wordt geflankeerd door een lagedruk gebied boven Rusland en een ander lagedrukgebied boven de Golf van Biscaje. Laatst genoemde depressie trekt nu vergezeld van een fronten systeem, oostwaarts naar Frankrijk, waarbij een bijbehorend regengebied vrijdag het Zuiden van ons land kar bereiken. De wind blijft oostelijk, ter i wijl de middagtemperaturen dezelfd j waarden zullen bereiken als don de dag of iets lagere. Morggn, zon op: 7.22, onder 17.2 maan op 12.43, onder 19.07 uur. L*\UWV\U\VV\V\\\\U\W\«WV

De Vallei | 1968 | | pagina 1