Eerste officiële opening door burgemeester Bode Fysiotherapeutisch instituut is unicum voor Nederland Gemeente wilde c.v. na II uur op halve kracht Plannen goedgekeurd nieuwe Bantumschool WF Leeszaal als instuif Iqriep^ Evnnfïï BENDER Rechercheur hield causerie voor bejaarden #*DRAKA Door beperkte recreatiemogelijkheden )anno 1900 ging de jeugd improviseren Militair reed tegen viaduct Mogelijkheden tot uitbreiding DVJ en Driehoek gaven elkaar geschenken VERWARMINGSMIJ NA VEEL KLACHTEN: Optreden tegen onbeheerd achtergelaten bromfietsen JONGE Herfstexpositie in school op Lijsterberg Uit de oude doos door Rik Valkenburg Uaad vergadert PIANO PER CENTIMETER deskundig in klank de matras waarop u werkelijk uitrust GENEVER WYNAND FOCKINK Ontzag Hoofdstraat Veenendaal Stoepen Rillèr' Snel, doeltreffend, betrouwbaar! DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 VEENENDAAL Op zaterdag 9 november aanstaande zal het Fysio therapeutisch Instituut van de heer A. J. van Minnen te Veenendaal wor den geopend door burgemeester P. Bode. Dit zal de eerste officiële ope ning door burgemeester Bode in Vee nendaal zijn. Het Fysiotherapeutisch Instituut aan het Spanjaardsgoed is 'n unicum voor Nederland. Fysiotherapie wordt overal in kleine praktijken be dreven. Veenendaal is de eerste ge meente met een instituut op dit gebied. Dat hier behoefte aan is blijkt wel uit het feit, dat het instituut in feite nu al te klein is. Bovendien komen fysio therapeuten uit het hele land. al of niet vergezeld van architecten, kijken naar het Veenendaalse instituut van de heer Van Minnen, om de mogelijkheden te overwegen om zelf een dergelijk insti tuut te stichten. Ongeveer drie jaar geleden nam de heer Van Minnen in Veenendaal een gedeelte over van een fysiotherapeuti- sche pTaktijk. Deze praktijk was onder gebracht in 'n gebouwtje aan de Linde laan. Men hield zich hierin voorname lijk bezig met heilgymnastiek en mas sage. Met de uitbreiding van zijn praktijk liet de heer Van Minnen het ..praktijkidee" wegvallen om tot een instituut te ko komen. Hierin zijn de meest moderne apparaten op het gebied van fysiothera pie opgenomen. Bovendien introduceert het instituut nieuwe therapie-instrumen ten bij huisartsen. De opzet van het instituut is een lan delijk unicum. „Tot nu toe hadden alle fvsiotherapeutische praktijken een „kamer-idee". „Hier hebben we nu een instituut. In een kamer kan men een of twee patiënten tegelijk behandelen. In dit instituut kunnen tegelijkertijd twaal patiënten behandeld worden". Begin juni van dit jaar werd 't instituut in ge bruik genomen. Nu is men al hard aan uitbreiding toe. Hieruit blijkt wel de be hoefte aan een dergelijk instituut. De uitbreiding is niet meteen te ver wezenlijken. In de nabije toekomSl is de vergroting van het instituut echter on vermijdelijk. „De mogelijkheden zij er voor. We hebben nog wat grond en we kunnen nog naar boven", zegt de heer Van Minnen. Hij wil komen tot een fysiotherapeutische concentratie in Vee nendaal. Als er zo'n duidelijk behoefte blijkt te bestaan aan een therapeutisch instituut waarom is er in Nederland dan al niet eerder zo'n instituut gesticht? „De meesten durven 't niet aan", antwoordt de heer Vun Minnen, „bovendien moet men na de eigenlijke opleiding nog an dere opleidingen en cursussen volgen. Je moet bij blijven. En er zijn natuur lijk vaak financiële problemen". Overi gens vindt 't initiatief van de heer Van Minnen wel navolging. Uit alle delen van 't land komen collega's naar z'n in stituut kijken om de mogelijkheden te onderzoeken zelf ook een instituut te beginnen. Dikwijls komen zijn collega's in gezelschap van architecten. In het fysiotherapeutisch instituut werkt de heer Van Minnen samen met vijf collega's en een aantal assistenten. De bezetting is nog niet volledig. „Er zijn op het ogenblik maar weinig fiso- therapeuten". Op het instituut lopen ook enkele assistenten stage. Het instituut bestaat uit negen be handelkamers, een oefenzaal, een ont vangkamer, een wachtkamer en een ad ministratieruimte. Men werkt er met de modernste apparaten. Vroeger hield hield men zich alleen bezig met heil gymnastiek en massage. Door de toe voeging van apparaten is men tot de fysiotherapie gekomen. Men werkt op deze manier onder een geheel andere noemer. Zo houdt men zich bezig met bijvoorbeeld revalidatie, met reuma patiënten en met personen die herstel lende zijn van een fractuur. Er vindt alleen behandeling plaats op advies en in samenwerking met artsen en specia listen. Men werkt ook samen met het Julianaziekenhuis te Veenendaal. Alle bahandelkamers zijn volledig van elkaar afgezonderd. De muren zijn ge luidsdicht. De behandeling is dus strikt persoonlijk. Alle ruimten in het gebouw zijn aangesloten op een oproep- en waarschuwingssysteem. De fysiothera peut F. Veldman uit Nijmegen heeft de kleuradviezen gegeven. „Het instituut f heeft niet de witte ziekenhuiskleur. De kleuren die de wanden hier hebben wer ken prettig op de patiënten." Het fvsoitherapeutisch instituut is een belangrijke aanwinst voor Veenendaal. „Vroeger gingen deVeenenda a epnëai .Vr.oeger gingen de Veenendaalse pa- tienten voor hun behandeling dikwijls naar Arnhem. Nu is het eerder anders om". De heer Van Minnen is bijzonder blij met zijn instituut en kijkt reikhalzend uit naar de dag van de officiële ope ning, zaterdag 9 november aanstaan de. ADVERTENTIE Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. Arnhem. Steenstraat 54 - tel 25408 Amsterdam - Breda - Leiden - Rotterdam RHENEN Tijdens een gezamen lijke contactavond wisselden de biljart vereniging „De Driehoek" en de wan delsportvereniging *„DVJ" geschenken uit. De wandelclub schonk de biljart vereniging een rek om biljartqueu's in te plaatsen en de biljarvereniging over handigde „DVJ" een paar mooie be kers om die beschikbaar te kunnen stel- ken bij de Grebbetocht in 1969. De biljartuitslagen waren als volgt: Morgenster-Driehoek 5-2; Driehoek 2- BVV 2 4-5; Driehoek 3-Zeldenrust 3 2-7; Molentje 1-Driehoek 4 54; Driehoek 5- Molentje 2 7-2; Centrum 2-Driehoek 6 7-2. Voor de komende week zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Driehoek-Schans; Excelsior 3-Driehoek 2; Excelsior 5-Driehoek 3; Driehoek 4- BVV 4; BW 3-Driehoek 5; Driehoek 6- Rode Hert 2. De heer A. J. non Minnen demonstreert een van de moderne fysiotherapeutische apparaten, waarmee in zijn instituut wordt gewerkt. REN'SWOUDE Voor een gehoor van bijna 40 bejaarden en in het bij zijn van de beide plaatselijke predikan ten ds. Van de Peut en ds. Jonkers, sprak woensdagmiddag in „Rehoboth" te Renswoude de heer Heerdink over de functie van de politie, voornamelijk in een dorpsgemeenschap. De heer Heerdink begon zijn cause rie door te zeggen dat het woord poli tie is afgeleid van het Griekse woord „Politeia" d.i. leiding of bestuur „Heel vroeger", aldus spreker, „was er geen scheiding tussen kerkelijk en bur gerlijk bestuur. Naarmate het Christen dom doordrong werd dit gescheiden. In onze tijd kennen we gemeentepolitie voor de steden en Rijkspolitie voor het platteland, al naar gelang het inwoner tal. De taak van de politie is: Preventief: Handhaving van de open bare orde, voorkomen van strafbare fei ten. Bewakingen enz. Repressief: Aanpakken, doorzetten, optredend, handelend. Hierna sprak de heer Heerdink over de taak van de Rijkspolitie, die in te genstelling tot de gemeentepolitie alle taken alleen heeft, zoals Vreemdelingen dienst. Vuurwapenadministratie. Bij houden van de zwarte lijst en de behan deling van misdrijven. Wel kent men bij de Rijkspolitie de districts-recherche waaruit het gehele district bewerkt wordt in samenwerking met de poli tie van de plaats waar een strafbaar feit is gepleegd. Voor de andere toehoorders werd het duidelijk dat de politieman van van daag niet meer een straatagent is die met zijn handen op de rug zijn ronde loopt, maar dat de taak van de poli tie een grote veel omvattende taak is. KESTEREN Het gemeentebestuur ven Resteren heelt Ue installateurs van het centrale verwarmingssysteem in de nieuwe woningwetwoningen in Resteren en Opheusden opdracht gegeven de apparatuur zodanig al te stellen, dat 's avonds na elï uur een kamertemperatuur van omstreeks 12° C. ontstaat. Een en ander wordt door de directie van de verwarmingsmij., de firma Berendse en Van Ommen uit Oosterbeek, meegedeeld. ADVERTENTIE VEL De bewoners van de met c.v. uitge ruste woningen hebben de verwar mingsmij herhaaldelijk verweten, dat het systeem niet zou deugen. Volgens de directeur van de verwarmingsmij. is de kou, die 's avonds laat in de wonin gen ontstaat niet het gevolg van een eventueel defect in de installatie, maar van de afstelling van de apparatuur. De installateurs hebben nu in Reste ren, op eigen initiatief, de c.v. zodanig afgesteld, dat pas 's nachts om één uur een kamertemperatuur van 12 gr. C ontstaat. In Opheusden gaat de ver warming al 12 uur 's nacbts op halve kracht draaien. Van gemeentezijde kon geen commen taar worden gevraagd, omdat de des betreffende personen enkele dagen ach tereen onbereikbaar waren. DE KLOMP Gistermiddag om vier uur botste op de Rijksweg vlakbij de Hoofdweg de bstelauto van G. B. uit Amsterdam achter op de personenau to van mejuffrouw K. D. K. uit Vee nendaal. Mejuffrouw K. stond voorge- teerd en D. die er achter reed. kon zijn auto niet tijdig tot stilstand bren gen. Beide auto's werden beschadigd. ADVERTENTIE klare taal in de handige kneepfles flipper Ster RHENEN In de kelder van de openbare lagere school „Lijsterberg", werd gisteravond een herfsttentoonstel- ling gehouden, die door de kinderen was georganiseerd. De vloer was be dekt met een dik tapijt van bruin ge tinte herfstbladeren en de rest van de kelder was omgetoverd in een bijzonder geslaagd herfsttoneel. De kinderen zijn er - ongetwijfeld met hulp van het on derwijzend personeel - in geslaagd iets tot stand te brengen dat uniek mag wor den genoemd voor de gehele omgeving. Maar wat wil men als men de natuur en uiteraard om deze tijd van het jaar de herfst vlak naast de deur heeft. Zeer veel ouders en ook andere be langstellenden hebben een kijkje geno men in de kelder. Iedereen was bui tengewoon enthousiast over hetgeen hier was opgebouwd met materiaal uit de natuur. RHENEN Burgemeester en wethouders gaan de gemeenteraad voorstellen maatregelen te nemen tegen onbeheerd achtergelaten bromfietsen. Op grond van de Algemene Politieverordening kon tot nu toe alleen worden opgetreden tegen hen, die hun rijwiel of motorfiets zodanig op of aan de openbare weg hadden laten staan, dat een ander er zo maar op weg kon rijden. Uit de ingekomen stukken voor de vergadering van dinsdag 29 oktober blijkt, dat Gedeputeerde Staten goed keuring hebben verleend aan de plannen om op de hoek van de Oude Veenen- daalseweg-Bantuinweg een zesklassige openbare lagere school te bouwen en 'n tweeklassige openbare kleuterschool. In dezelfde verga'dering komt een voorstel aan de orde om een lening te sluiten van f 213.000,— voor de bouw van een christelijke kleuterschool nabij de Pla- tanenschool. B. en W. achten het blijkens een voorstel gewenst, dat beide wethouders zullen kunnen optreden als ambtenaren van de burgerlijke stand. Er zijn er mo menteel acht. Voorgesteld wordt dit aantal op negen te brengen. Reeds geruime tijd zijn er onderhan delingen geweest met de PTT over de verkoop van een perceel grond aan het Paardenveld, die nodig is voor de bouw van een nieuwe telefooncentrale waar door wordt voorkomen dat er stagna tie in de telefoonvoorziening zal optre den. De verkoopprijs is inmiddels be paald op f 45,per m2. De grootte van het perceel bedraagt 968 m2, de totale verkoopprijs is aldus bepaald op f 43.560.—. B. en W. stellen de raad voor tot deze verkoop te besluiten. Verder wordt voorgesteld onders hands aan te besteden aan het Alge meen Aannemingsbedrijf M. Schoema- ker te Rhenen het doortrekken van de Irenestraat te Eist voor de som van f 67.300.—. Dat er in dit jaar al veel bouwplan nen zijn ingediend blijkt uit een wijzi ging van de begroting voor dit lopende dienstjaar. De legespost voor bouwver gunningen kan n.l. worden verhoogd met f 12.000,Maar omdat de post gladheidbestrijding van wegen opge teerd is, wordt een extra krediet ge vraagd van f 10.870,om in de winter maanden die nog in dit jaar vallen tegen eventualiteiten opgewassen te zijn. Hoewel op de agenda het punt „ont slag raadslid" voorkomt blijkt er niet uit welk raadslid dit betreft. Kennelijk gaat het hier om de ontslagaanvrage van de heer D. de Jong, fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid. Het moderne Veenendaal, steekt wel sterk af bij het Veen van vroe ger. Bestond toen het leven vóortia- melijk uit werken, eten, slapen en bezigheden binnenshuis, nu zijn er heel wat meer mogelijkheden zich te ontspannen. Nu was het echter ook weer niet zo, dat er vroeger he lemaal geen afleiding bestond. Op de keper beschouwd had de ont spanning toen wellicht zelfs meer zin. Neem bijvoorbeeld de toenma lige Openbare Christelijke Leeszaal, onder aan de Markt, waar in die dagen door jong en oud intens ge bruik van werd gemaakt. Een zoete inval voor ieder. De leeszaal was gevestigd in het voormalige hotel-café-restaurant „De Roskam" van K. de Bruyn, maar men kon er veel meer doen dan alleen maar lezen of boeken in ruilen. Beneden waren twee zalen. Eén kleinere voor dè jongeren en aan de achterkant, afgescheiden door schuifdeuren, een zaal voor de ouderen. Op de bovenverdieping was de eigenlijke leesbibliotheek aan de voorkant. Daarachter was de stille zaal, waar je op bepaalde uren alleen maar lezen mocht en verders niets. Geen gepraat, geroep of ge schreeuw, om de serieuze lezer niet te stör^n. Zaterdagsavonds weril cK na afloop nog wel'eens een poosje gediscussieerd. De boeken werden uitgereikt. door twee bekendeWe- S nendalers .Jan Verhoef en Martus van Rotterdam. Er werd veel gele zen en men had er handen vol werk aan. Een opname van het centrum van bomen stonden. Veenendaal toen op de Markt nog Eenkele Veenendalers, de heren H. en S. weten uit die tijd nog wel het een en ander: S.: „Ik was in die tijd nog maar een schooljongen en heb vele avon den in de leeszaal doorgebracht. Het was er altijd gezellig. Gijs Beukhof zwaaide er de scepter en hij had goed ontzag. Wij. als jongsten mochten beneden alleen in de voor ste zaal. Daar kon je sjoelen en dammen. De sjoelbakken waren met blik versterkt, omdat ze heel wat te lijden hadden. Wat het dammen be treft, de damstenen werden heus niet alleen gebruikt «voor dit edele denkspel. Tenminste als Beukhof afwezig was. We maakten er dan een complete oorlogstoestand van. We bekogelden elkaar met de dam schijven en gebruikten de borden als schilden. Sjonge, wat ging dat er soms tegenaan! We hadden dan de grootste pret, dat kun je denken, al gingen er wel eens een paar met blauwe plekken op hun lichaam naar huis. Een enkele maal probeerde ..Vrouw Gijs" zoals wij mevrouw Beukhof noemde, in te grijpen, maar dat had doorgaans weinig re sultaat. O wee, echter als Gijs Beuk hof zelf thuiskwam! Die had ons wel onder de duim. Dan was de or de spoedig weer hersteld. Aan de achterkant was de zaal voor de ouderen. Daar werd hoofd zakelijk geschaakt en gedamd. De jongsten mochten daar niet komen. Bij Me schuifdeuren stond een gla- zén/Vast en daar kon. ie wafels ko-' pen. repen chocola', c-nafiripagne-pils etc. Als we wat nbtite hadderi, rie- pén-we hard: „Vrouw' Gijtf, een wa fel!" Zo'n wafel kostte vijf cent. Trouwens de meeste spullen kostten dat bedrag. Meer had je ook meestal niet bij je. Vijf cent was een heel bedrag in die tijd, dat je als school jongen maar een enkele maal be zat. Op bepaalde tijden moesten som mige jongens naar huis. Iemand van tien jaar bijvoorbeeld mocht niet langer dah tot een uur of acht blijven. Ik weet die tijden biet meer precies, maar er werd wel de hand aan gehouden. Natuurlijk werd er ook de nodige gein uitgehaald. Er liepen altijd heel wat gezellige lui rond. Willy van Stempvoort was er ook licht te vinden. Die vrolijkte de jongelui wel een beetje op.. O Rechts op de foto de leeszaal, het gebouw waar de openbare chr. leesbibliotheek was onderge bracht. Op een keer was een tweetal in de achterzaal zo serieus aan het schaken dat ze nergens anders meer oog voor hadden. Een groepje jon gelui besloot om één van hen er eens even hevig tussen te nemen. Er werd gesmoesd en gegrinnikt en weldra hadden we allen de grootste voorpret. Twee grote jongens (oude ren dus), die daar mochten komen, liepen naar de schakers toe en ga- 1 ven één ervan een knipoogje. Die begreep dat de jongelui wat wilden uithalen en liet ze rustig hun gang gaan. Zijn tegenpartij had niets in de gaten en was in een moeilijke schaaksituatie terecht gekomen. Hij prakkizeerde zich suf en had abso luut niet in de gaten dat de twee jonge kerels heel voorzichtig en bij na onmerkbaar z'n benen aan de stoelpoot vastbonden. Ze moesten natuurlijk nauwkeu rig te werk gaan. zonder het min ste kabaal. Het lukte prima. De schaker had niets in de gaten, maar z'n tëgènstander had wel door dat. er wat zou-gaan gebeuren De jongens liepen weer terug naar de anderen en nu kon het „pro gramma" verder afgewerkt wor den. De twee jongens gingen even de deur uit en kwamen een paar seconden later met enorm veel her rie naar binnen hollen en riepen: Een vechtpartij op de Markt!!! Het bloed loopt over de straat!... Alle aanwezigen vlogen quasi- verschrikt overeind en renden naar de deur. Ook de schakers! En toen brak het moment aan, waarop werd gewacht. De geconcentreerde schaker schrok ook op en wilde met de anderen mee naar buiten ren nen. Hij kwakte met stoel en al te gen de vloer en wist niet wat er gaande was. De heer H. weet er het volgende aan toe te voegen: „Boven in *de bibliotheek, waar Jan Verhoef en Martus v. Rotterdam de boeken uit leenden, was het ook altijd wel ge zellig. Jan Verhoef zorgde wel voor de nodige grapjes en de vele boe- kenruilers droegen daar het hunne wel toe bij. In de achterzaal mocht je alleen maar lezen. Daar moest het per se stil zijn. Maar na afloop ging het er gezellig aan toe. Een stelletje mensen bleven er hangen en dan werd er soms heftig gedis cussieerd. Het ging natuurlijk altijd over de kerk. dominees en politiek. Gijs Beukhof kwam er dan zelf ook wel ens bij en verder Jan Verhoef met Martus van Rotterdam. Ook Peet van Ojlk en een zekere Hey waren meestal van de partij. Het was daarboven altijd netjes schoon en we zaten dangezellig rond de kachel, bij .een glas champagnepils. Het was er echt een zoete Inval". RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 29 oktober 1968 des namiddags ,0 uur ten gemeen tehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal/ bibliotheek (Wilhelminaschool) op vrij dag 25 oktober 1968 van 13.00-15.00 uur en van 18.30-20.30 uur. Rhenen, 22 oktober 1968, De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. AMERONGEN De gemeenteraad van Amernngen komt maandag, 28 ok tober weer in vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten vermeld. Benoeming leden woningadviescom missie, verhoging presentiegelden le den woningadviescommissie, toetreding tot gemeenschappelijke regeling Gas bedrijf Centraal Nedërland, invoering nieuw Algemeen Ambtenaren Regle ment, arbeidsovereenkomstverordening, wachtgeldverordening en uitkerings verordening, vaststelling straatnamen, aankoop grond van W. G. A. de Ridder c.s. en de nieuwe verordening gas-, huis brand- en stookolie. ADVERTENTIE DE KLOMP Gistermiddag om streeks kwart voor vijf reed een mili taire vrachtwagen tegen het spoorweg viaduct te De Klomp. De vrachtwagen liep lichte schade op. Waarschijnlijk had de bestuurder tets te veel rechts gehouden. S.. besluit zijn verhaal: „Als we naar huis gingen, speelden we on derweg „stoepkippertje". Een soort krijgertjespel. waarbij je alleen maar getikt kon worden als je los van de stoep stond. En «vroeger iwaren er bar veel stoepen in de Hoofdstraat, dus kon je zomaar ,niet getikt worden. De afstand tus sen dé ene stoep en de andere was meestal maar klein. Je ging er dan tussen in liggen, met de voeten te gen de ene stoeprand en je hoofd 'tegen de andere. Zo bereikte je de nieuwe stoep, zonder getikt te wor gden Was de afstand langer, dan moest je hollen en had je kans dat 'je 'em „werd"... Als wij bij de winkel van Barend ide Leeuw kwamen, voelden we ons altijd gedwongen een poos voor de ietalage te kijken. Ook al wisl ie dat het al veel te laat was en er ,wat op zat, als je thuiskwam. Al die buksen en geweren imponeer den je geweldig. Wat dat betrel' is er misschien toch maar weinig ver anderd, want de jeugd van nu is er 'tuk op, om in Bonanza-pakjes rond te lopen en met pistolen te zwaai- Zo had ook het oude Veenendaal 'zijn recreatie. Inderdaad niet zo overweldigend. Voor onze begnp- ipen zelfs primitief. Of het er slech ter door was? Vraag het de oude ren maar eens. Ze zullen prompt antwoorden, dat het qua sociale toestanden, toen geen beste tijd was, maar qua gezelligheid kan jmen nog echt wel spreken van „die goeie ouwe tijd"...

De Vallei | 1968 | | pagina 3