René Pijnen (5e) best geplaatste Nederlander in wegwedstrijd Weer viermaal goud voor Amerikaanse zwemploeg FIFAX Programma van uur tot uur Zuidslavische waterpoloërs in halve finale Hoekstra bij voorbaat zeker van plaats in halve finales Ouders van Lubbers konden verlies verwerken moeilijk Basketballoverzicht I Vechtlustige Brabander had meer verdiend Niet gehaald Greep naar macht Krekels eervol elfde MEXICO Ten koste van Oost-Duitsland Medailleverdeling Snelle tijd van K4 in herkansing Geluk mee TELEVISIE RADIO Verstopt? MEXICO „Die vierde of vijfde plaats interesseerde me niet meer. Aks het nu nog om het brons was geweest". René Pijnen gaf deze verklaring voor het. feit. dat hij zeker vijftig meter voor de meet van de individuele wegwed strijd. die in een prachtige triomf van de Italiaan Vianelli was geëindigd, geen moeite meer had gedaan om de Franse kampioen Abrahamian nog voorbij te komen ..Ik had me kapot gereden toen die twee Italianen in de kopgroep zaten en om de beurt demarreerden. Maar je wilt er bij zijn. Die tegenacties hebben mij mijn souplesse gekost", zo verklaarde de Brabander zijn falen in de slot fase van deze onder een hoge tempeiatuur gereden koers op een parcours met een lengte van 24,5 km. Pijrten was een van de grote mannen en Jansen, de Russen Sjoekof en Yar- Winnuar Vianelli finishlijn juichend over de BERGEN OP ZOOM De ouders van Rudi Lubbers, die op het ogenblik met een Schiettent op de kermis van Bergen op Zoom staan, konden het nieuws dat „hun jongen" had verloren, maar moei lijk verwerken. De stemming van Ru- di's vader hield het midden tussen gela tenheid en machteloze woede. „Ik heb er geen woorden voor. Niemand hoefde er toch aan te twijfelen dat Rudi op winst stond?" zei hij wanhopig. „Als hij nou nog verdiend had te verliezen, was het te begrijpen, maar dit..." Va der Lubbers struikelde bijna over zijn woorden van ingehouden kwaadheid. „Die Mexicaan was nergens. Wat had hij gedaan? Rudi had maar een paar klappen gekregen. Het Russische jury lid hèeft hem de das omgedaan. Vol gens mij was Ruud dubbel en dwars winnaar. Hij had in de derde ronde iets harder en vinniger moeten zijn, maar ik heb de hele wedstrijd op de tv gevolgd en er was geen speld tussen te krijgen. Voor mij mogen ze op de Olympische Spelen boksen wel van het programma schrappen. Ik heb nu twee spelen meegemaakt, maar dit is bar en boos." Moeder Lubbers vond het een ver drietige zaak en was teneérgeslagen „De Rus heeft de doorslag gegeven. De Mexicaan moest winnen. Ik zou nog niet hebben geweten hoe de gevolgen zouden zijn geweest als Rudi tot win naar was verklaard. Misschien was hij heelhuids de ring uitgekomen, maar de kleedkamer had hij vast niet- gehaald", besloot ze zorgelijk. Donderdag 24 oktober 18.15-18.50 u. Ned. 2: Nederlands 18.15—18.50 uur, Ned. 2: Nederlands pro gramma en herh. (kleur). 19.2719.54 uur, Ned. 2: Zwemmen: se ries 200 m vlinderslag dames, series 200 m vrije slag heren, series 400 m wisselslag persoonlijk dames. 22.0000.30 uur, Ned. 2: Kanovaren: hal ve finales. Turnen: vrije oefeningen heren per soonlijk en team (kleur). 20.0021.45 uur. Did. 2: Berichten en reportages. Vrijdag 25 oktober 07.3009.00 uur, Ned. 1Samenvatting (kleur). 16.4518.00 uur. Did. 1: Berichten én reportages. 17.0020.30 uur, Ned. 2: Reportages en herhalingen, kanovaren finales. 20 t.m. 27 oktober: Hilversum I: 7.30 8.00 uur: Olympisch journaal; 17,00 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur; Directe re portages. 20 t.m. 27 oktober: Zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum I. in deze interessante strijd geweest, een van de werkers vanaf het eerste uur. die met een vijfde plaats eigenlijk te matig werd beloond. Men zou ook kunnen zeggen, dat hij té vroeg, te kwistig met zijn krachten had omge sprongen. Maar achteraf praten is zo gemakkelijk. „Ik had er alles op gezet om prijs te rijden", was de reactie van Pijnen toen er gesuggereerd werd, dat hij zich misschien beter wat later in het strijdgewoel had kunnen mengen. Zoals bijvoorbeeld de Deen Leif Mor- tensen had gedaan, die in het verloop van de koers praktisch gesproken uit het niets te voorschijn kwam en ten slotte het zilver voor Denemarken vei lig stelde. Zoals ook de Zweed Gösta Pettersson. wiens bronzen derde plaats door een overweldigende slotrush in de achtste en laatste ronde tot stand kwam. Daartegenover stonden echter de voorbeelden van hen, die zich lang hadden gespaard, die probeerden tegen het eind hun slag te slaan, maar 'in kracht tekort schoten. Dat gold bij voorbeeld voor de Franse kampioen Abrahamian. die voor de" uitgeputte Pijnen vierde werd. en de gevaarlijke Belg De Vlaeminck. van wie Harrie Jansen later zei, dat hij met zijn tong op zijn stuur reed. „Wie weet het, niemand weet het", staat geschreven in het restaurant van het Olympisch stadion in Amsterdam. De spreuk ging op deze hete woensdag op in het verre Mexico. Want welk een gelijk zou Pijnen hebben gekregen wanneer zijn eerste demarrage uitein delijk met succes was beloond. Die greep naar de macht kwam nadat na dertig kilometer vijf renners waren ontsnapt. De Italiaan Bramucci, de Hongaar Takazs, de Rus Nelubin, de Deen Hansen en de Spanjaard Lasa ontketenden deze revolutie, die meteen de rest van het oorspronkelijk uit 156 renners uit 48 landen bestaande veld in stukken reet. Pijnen voerde de ach- tervolgende groep aan, die op twintig seconden van de leiders reed. Harrie Jansen en Jan Krekels volgden met een klein peloton op 45 sec. Pechvogel nummer één was Joop Zoetemelk. De, Zuidhollander had in een scherpe bocht na een korte afda ling zijn frkme gebroken. Het duurde kostbare seconden voordat hij van een algemene volgwagen een andere fiets kreeg. Een Mexicaanse fiets, die veel te laag was. Daardoor verspeelde Zoe temelk zoveel tijd, dat hij ontmoedigd na 75 km afstapte. Intussen was de situatie voorin da nig gewijzigd. De vluchters waren ach terhaald en er had zich nu een groep gevormd van elf man, bij wie Pijnen dy, Zuidslaaf Valencic, de verrassend sterk rijdende Noor Torleif Andresen. de Mexicaan Juarez en... de Italiaan Vianelli. Deze formatie leek beslissend te zijn want na 122 km had zij ander halve minuut winst op de grote groep, waaruit juist de Deen Leif Mortensen en de Tsjech Jan Smolik demarreer den. Deze twee kregen gezelschap van de Italiaan Bramucci en wat nie mand had verwacht gebeurde. Binnen twintig kilometer hadden zij het gat overbrugd. Net toen ze aansluiting kre gen demarreerden Andresen, Yardy en Pijnen en namen veertig seconden. Harrie Jansen miste deze slag. „Ik kreeg het benauwd en was mijn mo raal kwijt omdat we teruggepakt wer den door die drie. Als je rondenlang aan de kop hebt gereden is dat fu nest, dan is het gedaan", zei de West- zaner. Jansen bleef echter niet stil zitten. „Toen, terwijl René weg was, moest ik iedere keer die Italianen, die voor treffelijk samen werkten, terughalen. Ze demarreerden keer op keer en daar door moest ik tegen het eind nog ver der naar achteren lossen." In een rzandsnel tempo ontwikkelde zich de ontknoping. Pijnen en zijn vluchtmakkers werden teruggehaald en toen sprong Mortensen weg. „Waan zin", zeiden de Westeuropese wieier- kenners. „Helemaal niet", verweerden de Scandinaviërs zich. „Mortensen kan geen meter sprinten en zijn enige kans is dus een solo", kwamen zi.in landgenoten te hulp. De Deen vocht als een bezetene tegen de vlak achter hem fietsende Vianelli, die eveneens de vrije ruimte had gekozen. Mortensen moest zich gewonnen ge ven. Geen tien kilometer voor de meet werd "hij door de Italiaan overweldigd en eenzaam achtergelaten. Als op vleu gels snelde Pierfranco Vianelli, die drie dagen tevoren op bescheiden wij ze zijn 22ste verjaardag had gevierd, naar de bevrijdende eindstreep. Ver voor de witte kalklijn. dwars over de brede autoweg, kon de jongeling uit Brescia gaan opzitten om zijn Olympi sche triomf, de eerste van de Italiaan se wielrenners, met volle teugen ge nieten. Want pas anderhalve minuut la ter kwam Mortensen binnen. Het was een verrassing, dat na de Deen de Zweed Gösta Pettersson voor Scandina vië het brons opeiste. Hij was als het ware uit het niets naar voren gekomen. Vierde dus Abrahamian, vijfde Pij nen. De Brabander had even tijd no dig om zijn teleurstelling te verwerken. Op een eervolle elfde plaats eindigde de Limburger Jan Krekels, die zich terwille van eerst Jansen en Pijnen en iMEXICO Op één avond heeft de machtige Amerikaanse zwemformatie de buit aan gouden medailles van tien opgevoerd tot veertien. By alle zwemfi- nales van woensdag beroerde een ver- tegenwoordiger(ster) van de Verenigde Staten het eerst de door de Nederlan der Gatsonides geleverde aantikplaten. Alleen de overwinning van de 16-jarige Tsjechische Milcna Duchkova bij het torenspringen voorkwam, dat de dui zenden geïmponeerde toeschouwers uit sluitend het Amerikaanse volkslied te horen kregen. De 400 meter vrije slag werd gewon nen door de 21-jarige lange-afstandspe- cialist Mike Burton, een pupil van Sher man Chavoor. De 200 meter schoolslag dames was voor de 16-jarige Sharon Wichman yan de club Olympian waar de Hongaar Hunyadfi trainer is, Char les Hickox greep het goud van de 400 meter wisselslag en het zilver van de 100 meter rugslag en Kay Hall, de gro te ontdekking van coach Dick Hannula, eigende zich het Olympisch goud toe op de 100 meter rugslag in de nieuwe we reldrecordtijd van 1 min. 6.2 seconden. Toch had ook Amerika een ruim deel in de misère, waarmee alle vertegen woordigende zwemploegen te kampen hebben. Catie Ball, de wereldrecord houdster op de schoolslag was de dag te voren op het vliegtuig naar huis gezet. Door ziekte was zij gedürende haar ver blijf in Mexico zeven pond afgevallen. Of haar vertrek Sharon Wichman een extra stimulans had gegeven, vroeg men de nieuwe Olympische kampioene tijdens een interview. „Nee, daar heb ik niet aan gedacht. Ik zwem hier om te winnen", was het antwoord, waaruit wel duidelijk de keiharde Amerikaanse wedstrijdmentaliteit blijkt. Verder had Mike Burton twee dagen voor de start last gekregen van de „turista", die hem nogal had aangegrepen. Ook Hohn Nelson, de tweede Amerikaanse 400 me terman, was niet in zijn normale vorm en viel evenals in Tokio vier jaar ge leden buiten de prijzen. De uitslagen: 100 meter rug.slag dames: 1. en Olympisch kampioene: Kay Hall (VS) 1.06.2 (nieuw wereld- en Olympisch re cord), 2. Elaine Tanner (Can.) 1.06.7, 3. Jane Swagerty (VS) 1.08.1. 200 m. schoolslag dames: 1. en Olym pisch kampioene: Sharon Wichman (VS) 2.44.4, 2. Djurdjica Bjedov (ZdS) 2.46.4, 3. Galina Prozoemensjikova (Rus.) 2.47.0. 400 meter wisselslag heren: 1. en Olympisch kampioen: Charles Hickox (VS) 4.48.4. 2. Gary Hall (VS) 4.48.7, 3. Michael Holthaus (WD) 4.51.4. 400 meter vr^je slag heren: 1. Mike Burton (VS) 4.09.0 (nieuw Olympisch re cord), 2. Ralph Hutton (Can.) 4.11.7, 3. Alain Mosconi (Fra.) 4.13.3. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! Nederlanders in de voorste greep ti dens de wegwedstrijd. Geheel rechi René Pijnen en vierde van links Harry Jansen. later Pijnen alleen had moeten opoffe ren. „Toen die kopgroep met Jansen en Pijnen ontstond mocht ik niet hard meer rijden", zei hij spijtig. Grimmig voegde hij er aan toe: „Ik had korter kunnen rijden dan die elfde plaats, maar De Vlaeminck pakte me steeds terug terwijl anderen mochten gaan." Krekels begreep het niet. Harrie Jan sen tenslotte kwam nog als 24ste over de eindstreep. Met een pijnlijk gezicht streek hij in de Nederlandse box neer: „Het zijn hier niet je benen die pijn 8. Bramucci (Ita.) z.t.; 9. Rodriguez wie had ook op zo'n warme dag gere kend." Uitslag wegwedstrijd (196 km): 1. Vianelli (Ital.) in 4 uur 21 minu ten 25 seconden; 2. Mortensen (Den.) op 1 minuut 24 seconden; 3. Gösta Pet tersson (Zwe.) op 1.50; 4. Abrahamian (Fra.) op 2.11; 5. Rene Pijnen (Neder land) z.t.: 6. Monsere (Bel.) op 2.26; 7. Tomas Pettersson (Zwe.) op 2.33: 8. Bramaucci (Ita.) z.t.; 9. Rodriguez (Col.) z.t.; 10. Kegel (Po.) op 2.35; 11. Krekels (Ned.) 4.44.09; 12. Ebert (W.-Dl.) 4.44.10; 13. Andresen (Noo) z.t.; 14. Milset (Noo.) 4.44.15; 15. Pa- chon (Col.) 444.16; 16. Gomez (Spa.) z.t.; 17. Jardi (Rus.) 4.44.18; 18. De Vlaeminck (Bel.) 4.44.24; 19. Biericky (Bel.) 4.45.32; 20. Vasseur (Fran.) 4.45.38; 24. Jansen (Ned.) 4.46.30. Sport Schermen Gymnastiek Kano Schermen Waterpolo Paardesport Worstelen Volleybal Mex. tyd 08.00 08.30 09.00 09.00 09.00 10.00 10.00 10.00 Ned. tyd 15.00 15,30 16.00 16.00 16.00 17.00 17.00 17.00 Zwemmen 10.00 17.00 Hockey 11.00 18.00 Boksen 14.30 21.30 Waterpolo 15.00 22.00 Voetbal 15.30 22.30 Schermen 16.30 23.30 Zwemmen 17.00 24.00 Gymnastiek 17.00 24.00 Worstelen 17.00 24.00 Boksen 19.00 02.00 Schermen 19.00 02.00 Wedstry d onderdeel Series degen ploegen (H). Vrije oefenstof indiv./ploegen. Halve finales alle nummers. Series floret ploe|en (D). Halve finales. Grote Prijs dressuur. Voorronden Grieks-Romeins. JapanBrazilië (H); Mexico—Verenigde Staten (H); BelgiëRusland (H); BulgarijeOost-Duitsland (H); PolenTsjecho-Slowakije (H); PolenTsjecho-Slowakije (D) JapanKorea (D). Series 200 m vlinderslag (H); Series 200 m vlinderslag (D) Series 200 m vrije slag (H); Series 400 m wisselslag (D). Halve finales. Halve finales. Zes wedstrijden 5 t. m 15e plaats. Wedstrijd om derde plaats. Series degen ploegen (H). Series torenspringen (H); Finale 800 m vrije slag (D); Finale 200 m vlinderslag (H); Finale 200 m vlinderslag (D); Finale 200 m vrije slag (H). Vrije oefenstof indiv./ploegen. Voorronden Grieks-Romeins. Halve finales. Finale floret ploegen (D). ADVERTENTIE 3 Alle tijdmetingen bij de i Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht. 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel l 00.10.09 1 officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico MEXICO Het Zuidslavische wa- terpoloteam heeft zich woensdag, dank zjj een grote overwinning op Japan (17-2), kunnen plaatsen voor de halve finales ten koste van Oost-Duitsland. De Zuidslaviërs moesten een zege be halen met een marge van minstens 12 doelpunten om de laatste vier te berei ken. Oost-Duitsland en Zuid-Slavië hadden allebei een nederlaag geleden en tegen elkaar gelijkgespeeld, zodat het doelsal do de beslissing moest brengen. De Duitsers stonden op 6622, Zuidslavië beschikte over 4816. Zuidslavië ont moet in de halve finales Hongarije ter wijl Italië tegen Rusland speelt. De Japanners namen in de eerste speeltijd zelfs de leiding, zodat de uit zichten van de Oostduitsers, die op de tribunes Japan luid aanmoedigden, op 'n plaats in de halve finales nog beter le ken. Die eerste periode werd echter af gesloten met eën voorsprong van 6-1 voor Zuid-Slavië, zodat er in de overige drie „parten" nog minstens zeven tref fers door de Zuidslaviërs meer zouden moeten worden gemaakt. Na de 6-1 volgde een schamele 2-1 dank zij uitste kend doelmanswerk van Ishii. Daarna echter hadden de Zuideuropeanen wei nig moeite om de score van 8-2 verder uit te bouwen tot 13-2 en tenslotte 17-2. Topscorer was Zoran Jankovic met 9 treffers, daarna volgden Mirko Sandic (4). Miroslav Poljak (3) en Ivo Trumbic. Ook in groep A werd de laatste, onbe langrijke wedstrijd gespeeld. Hongarije versloeg Cuba met 7-1 en bleef als enige' van de 15 ploegen zonder puntenverlies. Voor de Hongaren scoorden Feikai' (3), Sarosi (2), G. Konrad en I. Konrad. De Cubaan Garcia redde de eer. Eindstand groep A: i. Hongarije 6 6 0 0 12 39—14 2 Rusland 6 5 '0 1 10 43—18 3. Ver. Staten 6 3 1 2 7 37—36 4 Cuba 6 3 1 2 7 31—35 5. W.-Duitsland 6 2 0 4 4 33—34 6. Spanje 6 0 1 5 1 20—37 7. Brazilië 6, 0 1 5 1 22—51 Groep B: Italië Zuid-Slavië O.-Duitsland Nederland Japan Mexico Griekenland VAR 48—21 65—18 66—22 42—28 26—37 27—56 34—62 21—65 Ver. Staten 35 22 24 Rusland 15 18 16 Frankrijk 7 1 4 Oost-Duitsland 5 4 5 Hongarije 4 6 9 Australië 4 6 4 Gr.-Brittannië 4 4 3 Japan 4 2 1 Tsj .-Slowakije 4 1 1 Polen 4 0 7 West-Duitsland 3 7 7 Kenia 3 4 1 Roemenië 3 3 0 Italië 2 4 8 Nederland 2 3 1 Iran 2 1 2 Zweden 2 1 2 Turtcije 2 0 0 Denemarken 1 4 2 Mexico 1 2 0 Finland 1 1 0 Ethiopië 1 1 0 Zuid-Slavië 1 1 0 Nieu w-Zeeland 1 0 2 Tunesië 1 0 1 Bulgarije 0 3' 1 Oostenrijk 0 2 1 Cuba 0 2 0 Canada 0 2 0 Mongolië 0 1 3 Zwitserland 0 1 3 België 0 1 1 Brazilië 0 1 1 Jamaica 0 1 0 Noorwegen 0 1 0 Argentinië 0 0 1 Taiwan 0 0 1 MEXICO Paul Hoekstra behoefde woensdagmorgen alleen maar zijn race uit te varen om zich ook in de K 1- klasse voor de halve finales te plaat sen. Het lot had. nadat veel deelnemers zich hadden teruggetrokken, de natio nale kampioen uit Hengelo ingedeeld in een herkansing van 3 deelnemers. Aangezien van elke repechage de snel ste drie overgingen naar de halve eind strijden. stond bij voorbaat vast dat de donkerblonde Nederlander ook vandaag in actie zal komen. „Ik moest tweede worden", verklaar de Hoekstra na afloop lachend, „dan De Nederlandse K-4 verzekerde zich via de herkansing van een plaats in de halve finale. V.l.n.r. Anton Geurts, Paul Bunschoten, Bram Muüsse en Jan Wittenberg. kwam ik in de minst sterke halve fi nale". Erg moeilijk werd het de Neder lander niet gemaakt. De 24-jarige Span jaard Jose TVIari Colom, die zijn tijd verdeelt tussen kanovaren en beeldhou wen, was een minder ervaren kenner van de reglementen dan het duo Karei Muys - Cees Bolman. Vertwijfeld sprint te Colom, als ging het om zijn leven. „Ik kon heerlijk op zijfli hekgolf mee komen", stelde Hoekstra vergenoegd vast. De Fin Jouiko Viitamaeki, tweede bij de jeugdkampioenschappen van Scandinavië, miste de kracht om de Nederlander van de tweede plaats te verdringen. Zonder de minste strijd passeerde de drie boten de schaars bezette tribune. Het geluk was helemaal met de Ne derlander. Hoekstra zal in de halve fi nales de grote favorieten voor het ere metaal niet ontmoeten. Door zijn twee de plaats krijgt hij onder meer de niet al te sterke Westduitser Horst Mattern, de Pool Vladislav Szuskiewicz en de Roemeen Andre Contolenco tegenover zich. Hoekstra mist in zijn halve finale voorts de sterke Vaclav Mara, die dins dag in een zeer sterke serie naar de herkansingen werd verwezen. „Het zit helemaal mee", glunderde co&ch Karei Muys, „ik heb de Tsjechen gezegd, dat Mara het best derde kon worden. Dan zal hij niet in de halve eindstrijd tegen Hoekstra uitkomen. Ze hebben er lang over nagedacht, maar vonden een twee de plaats toch gunstiger. Na de start spot de Australiër Powell echter weg en nam zeker drie lengten voorsprong. Toen heeft Mara kennelijk gedacht: een derde plaats is ook goed. Waarom zal ik me gaan forceren". Na de teleurstellende vijfde plaats van de Nederlandse K 4 in de series, heeft coach Muys geen enkel risico meer genomen. „Toen Geurts gisteren zag, dat ze geen derde meer konden worden, liet hij het tempo zakken", be toogde hij, „Geurts had toen al in de K 2 gevaren en twee wedstrijden op een dag zijn voor hem hij is tenslotte zesendertig misschien toch wel te veel. Vandaar dat we nu Wittenberg op slag hebben gezet en Geurts op de vier de plaats. Als de man op slag faalt ben je nergens. Met Wittenberg in eerste positie is er veel minder kans dat er iets fout gaat". Die nieuwe opstelling, die overigens bj de training al vele malen is toege past, leverde direct succes op. De Oran je K 4 haalde niet alleen de halve fina les, doch won woensdag op de baan van het opnieuw zeer zonnige Xochi- milco zijn herkansing zelfs in de op een na beste tijd van de dag. Geen moment kwam de Nederlandse zege in gevaar. Halverwege de race was duidelijk dat alleen de Franse vier Oranje nog van een overwinning kon af houden. Op de tweede vijfhonderd me ter vergrootten Wittenberg, Bunschoten. Muusse en Geurts hun Voorsprong nog aanmerkelijk. MEXICO De beslissingen over de bezetting van de negende tot en met de zestiende plaatsen in het basket- balltoernooi zijn woensdag gevallen. In de vier wedstrijden .voor de „kleine finales" viel één kleine verrassing: Senegal wist de Afrikaanse kampioen Marokko te verslaan: 42-38. Senegal was bij de Afrikaspelen derde gewor den. Maar Afrika is in opmars bij het baskerball en zal zeker in München 1972 een hartiger woordje meespreken dan in Mexico, waar de laatste twee plaatsen nog voorbestemd waren 'voor Senegal en Marokko. Porto Rico, in Tokio vierde, kwam nu niet verder dan de negende plaats.

De Vallei | 1968 | | pagina 9