ADA BEREIKTE DE TOP Ada's carrière o OMEGA Coach Muys: „K2 Hoekstra-Geurts en Mieke Jaapies hebben meeste kans om hoog te eindigen" NEDERLAND MET VIER BOTEN IN FINALE Amsterdamse zwom tevens nieuw Olympisch record Programma van uur tot uur K 4 in dramatische race uitgeschakeld Autootje Romance? Rust Nog één lange haal MEXICO Zwaar gevecht Voorzichtig HEDEN-VRIJDAG 00.10.09 ADA VLINDERDE NAAR GOUDEN MEDAILLE Een dolgelukkige Ada Kok na afloop Olympisch record. van haar race naar het goud en het MEXICO Ada Kok stond weer op het ereplatform. „Ik vind het iedere keer fijn. Als dat niet het geval was geweest, was ik al lang met zwemmen opge houden". De blonde Nederlandse, die op 6 juni 1947 in Amsterdam werd ge boren, tegenwoordig in de Lobeliusstraat 76 in Zaandam woont, maar in haar hart Amsterdamse is gebleven, is oprecht. Dat blijkt ook wanneer zij zonder aarzelen zegt: „Als ik de hele week hard heb getraind dan wil ik het weekeinde uit. De verantwoording neem ik zelf, daar heeft geen mens iets mee te maken". De hele week hard trainen is geen frase van de wereldrecordhoudster op de vlinderslag. „Elke morgen om half zeven ben ik in het bad aan de HeiTige- weg in Amsterdam. Dat was vroeger vaak een bezoeking, omdat ik met de bus, de trein en de tram moest". Nu rijdt Ada in een autootje. De receptio niste-telefoniste moest haar baan drie maanden geleden opgeven, omdat zij zich geheel op de Spelen wilde voorbe reiden. „Drie maanden heb ik niets verdiend. Je doet wat voor je liefheb berij". Over liefhebberijen gesproken: „Ik kan urenlang achter elkaar platen draaien. Het Zwanemeer van Tsjaikos- ski, Frank Sinatra en Ella Fitzgerald. Heerlijk... dan ga ik helemaal op de romantische toer". Daarnaast gaat Ada graag naar beatfeesten: „je lekker uitleven, fijn gek doen". Van haar jongste jeugd af heeft Aagje Kok, zoals zij bij de burgerlijke stand staat ingeschreven, aan zwem men gedaan. Zij leerde het op vierja rige leeftijd („Ik ging met Gretta mee") werd op haar elfde lid van de HDZ, maar ging in 1963 over naar de Amstel- veense Futen. Toen zat ze al twee jaar in de nationale ploeg en was (in 1962) ook al Europees kampioene op de 100 meter vlinderslag geworden. Daarom heeft Ada nooit zelf een ande re tak van sport kunnen beoefenen. „Je komt er gewoon niet toe". Ze kan ech ter wel een enthousiast toeschouwster zijn, bij voorkeur bij tennis en basket ball. Bij deze Spelen is Ada Kok zo vaak in het gezelschap gezien van Dick Langerhorst, dat sterke geruchten over een romance niet konden uitblijven. Haar grootste liefde echter wacht nog met smart op haar terugkeer in het vaderland. Hij heet Barney Durbie Kok. 'Barney, naar de compagnon van Fred Flintstone, durbie, omdat Ada destijds in Durban voor het eerst een Europees record zwom. Bamey Durbie is haar hond In een zwemloopbaan van tien jaar heeft Ada Kok. die voorheen al gros sierde in records en nationale en Euro pese titels, de top bereikt. Na het zil ver van Tokio nu het goud van Mexico. De roem is Ada toch niet naar het hoofd gestegen. Zij is een eenvoudige prettige meid gebleven, ciie als zovele Nederlanders snakt naar een echt Hol landse maaltijd: „Andijvie met een bal gehakt". Ada's blauwe ogen straalden bij de gedachte. MEXICO De zwemcarrière van Ada Kok kende de volgende hoogte punten: 1962: Europees kampioene 100 me ter vlinderslag in Leipzig. Voorts maakte zij deel uit van de wissel slagestafette, die zilver veroverde. 1964: tweede bij de Olympische Spe len van Tokio op de 100 meter vlin derslag en lid van de zilveren ploeg voor de wisselslagestafette. 1966: Europees kampioene 100 me ter vlinderslag en tweede op de 400 meter vrije slag in Utrecht. Maakte deel uit van de wisselslagestafette, die goud veroverde. 1968: Olympisch kampioene 200 me ter vlinderslag. Vierde op de 100 me ter vlinderslag. Zij zwom de volgende wereldre cords: 100 meter vlinderslag: 1 min. 6.1 sec. gemaakt in Soest op 1 september 1963; 1 min. 5.1 sec. gemaakt in Blackpool op 30 mei 1964; 1 min. 4.5 sec. gemaakt in Boedapest op 14 augustus 1965. 200 meter vlinderslag: 2 min. 25.8 sec. gemaakt in Leiden op 21 augustus 1965; 2 min. 25.3 sec. gemaakt in Groningen op 12 september 1965; 2 min. 22.5 sec. ge maakt in Groningen op 2 augustus 1967; 2 min. 21.0 sec. gemaakt in Blackpool op 25 augustus 1967. Sinds gisteren is zij dus ook Olym pisch recordhoudster op de 200 m vlinderslag met 2.24.7. MEXICO „Ik heb alleen gekeken hoe haar slagen ten opzichte van de inijne waren. We lagen gelijk en har der kon ik echt niet. Maar mijn armen kwamen iets eerder uit het water. Toen wist ik dat ik ging winnen". Met deze nuchtere bewoordingen vatte Ada Kok de adembenemende finish van de fina le 200 meter vlinderslag samen, waar op zij donderdagavond Olympisch goud veroverde. Vier jaar geleden op het erepodium van Tokio nam de sterke Nederlandse kampioene voor zichzelf het besluit de zilveren medail le, die zij daar veroverde, in Mexico te laten volgen dooT goud. Het is ervan gekomen. Niet op de 100 meter, maar op de aan het programma toegevoegde 200 meter vlinderslag. De race in 2 min. 24.7 sec. (uiteraard een Olympisch record) werd de bekro ning van jarenlange trainingsarbeid. Jaren, waarin 's morgens voor dag en dauw naar het zwembad moest worden gefietst. Jaren, waarin vele financiële offers moesten worden gebracht. Jaren ook, waarin Ada Kok zich veel moest ontzeggen aan zaken, waarvan andere meisjes van haar leeftijd volop moch ten genieten. Alles met het ene doel voor ogen: goud in Mexico. Het is gelukt, dank zij alle wedstrijd- ervaring, die Ada Kok in de loop der jaren heeft opgedaan. Zonder die routi ne zou zij het waarschijnlijk niet heb ben gered, zoals zovele favorieten het in Mexico moesten afleggen. In de race, die aan Ada's optreden voorafging, faalde wereldrecordhouder Mark Spitz. Van kop vertrokken, eindigde hij als laatste. „De schrik sloeg me om het hart", aldus bondscoach Kerkhoven: „Ik dacht: als dat ons voorland is..." Maar Ada Kok had zichzelf volkomen in bedwang. Ze was uiterlijk veel min- der gespannen dan bij de start van de finale van de honderd meter. Ze lachte naar de tribune toen ze het perron af holde om met een sierlijke duik even het water te „proeven" in de tot 28 gra den verwarmde springkuil. Alles wat aan Nederlanders in Mexico aanwezig was had zich rond het bassin verzekerd van de beste plaatsen. Bert Sitters en Dick Langerhorst hadden zich meester gemaakt van de hoge stoelen van de springjury, Klenie Bimolt en Henny Pentermann hingen dicht bij het start blok over de balustrade klaar om hun aanmoedigingen te laten schallen. Groot en imposant stond Ada op het startblok van baan vier. Een vertrou wenwekkend gezicht. Er ging rust van haar uit. Wat zou er nog mis kunnen gaan? In de series was de wereldrecordhoud ster bijna drie seconden sneller ge weest dan de rapste van haar concur rentes. Enig gevaar zou er kunnen schuilen van de banen vijf en zes en zeven, waar de Amerikaantjes Toni He witt, Ellie Daniel en Diana Giebel had den plaatsgenomen. Wie keek er op dat moment links van Ada Kok, waar de tengere I7-jarige Helga Lindner de starthouding aannam? Niemand lette speciaal op haar. Een zesde plaats bij de Europese kampioenschappen in Utrecht op de 100 meter vlinderslag was het grootste wapenfeit, dat de Oostduit- se achter haar naam had. Zoiets telt in Olympisch milieu nauwelijks mee. Het heeft echter een haar gescheeld, of Helga Lindner was net zo verrassend naar voren gekomen als Lynn McCle- ments op de 100 meter. Er was nog een zwemster met wie niemand rekening had gehouden: de Westduitse Heike Husstede op baan twee. Zij speelde alles of niets. Ze schoot weg alsof het een sprint gold. Na 100 meter keerde ze in 1.08.9. Ada Kok lag een stuk achter: „Ik heb hele maal niet op Husstede gelet. Ik zwom mijn eigen race. Hier, op deze hoogte, moet je zuinig met je krachten omsprin gen. Als ik met haar was meegegaan, had ik waarschijnlijk moeten bezuren". Maar er was een ander, die wél mee ging. Helga Lindner liet zich op de gun stige baan drie trekken en nam prompt de kop over toen Husstede terugviel. Bij het derde keerpunt had Lindner een voorsprong van bijna een lengte op Ada Kok. De wereldrecordhoudster zette de eindsprint in. Langzaam schoof ze naar haar tegenstandster toe tot de wijde armbewegingen van Ada en de veel kortere „insteek" van Lindner volko men gelijk opgingen. Vanaf dat mo ment heeft Ada tot op de bodem van het grote reservoir aan krachten, dat zij de afgelopen jaren heeft opgebouwd, geput. „Ik dacht, dat de Amerikaanse Diana Giebel naast me lag. Ik heb er toen alleen maar op gelet hoe haar sla gen uitkwamen ten opzichte van de mij ne. Daardoor heb ik goud veroverd". Toen de eerste dolle vreugde-uitbars tingen wat waren geluwd, zei coach Kerkhoven: „Als Ada had geweten dat het Helga Lindner was, die naast haar lag, zou ze waarschijnlijk met een gro tere voorsprong zijn gefinisht, nu vrees de zij onbewust een „Amerikaanse" eindsprint". Ada Kok greep het goud met een laatste lange haal naar de bassinwand. Onder water gleed haar hand langs de aantikplaat. Juist voldoende om de elektronische tijdwaarneming in wer king te stellen. De iets kortere armen van de Oostduitse haalden de kant nèt niet. Ze moest zich laten uitdrijven. Dat kwam later in de officiële tijden tot uitdrukking: Kok 2.24.7 en Lindner 2.24.8. Ogenschijnlijk volkomen fris liet de wereldrecordhoudster zich uitdrij ven met één hand zwaaiend naar de tribunes. Als laatste hees ze zich uit het water. De oud-voorziter van de KNZB, Jan de Vries, schoot toe en kuste haar op beide wangen. Klenie Bimolt, Henny Pentermann, Coby Sikkens en wieier- verzorger Henk de Haan grepen haar beet en begonnen een rondedans. Even later bij de ceremonie protocol aire wachtte Ada Kok nog een verrassing: het goud werd haar overhandigd door prinses Irene. Jhr. H. van Karnebeek was als lid van het IOC door de Mexicanen gevraagd. Maar de voorzit ter van het NOC stond met genoegen zijn plaats af. Hij overhandigde wel de medailles bij de laatste ereceremonie, die van de 200 meter vrije slag, waar op de Australiër Michael Wenden voor de tweede maal goud behaalde. De gro te favoriet voor dit onderdeel, de Ame rikaan Don Schollander, moest genoe gen nemen met de tweede plaats. Inmiddels was Ada Kok in de inter viewruimte het mikpunt geworden van een spervuur van vragen van de inter nationale pers. In perfect Engels zette zij uiteen, waarom zij de 200 meter vlinderslag prefereert boven de hon derd meter: „Bij de 200 meter moet je denken. Je kunt niet meteen voluit gaan Je moet je ademhaling onder controle houden. Stelt u zich voor: in Neder land ben ik gewoon de laatste zes of zeven slagen voor de finish geen adem meer te halen. Hier moest ik mezelf dwingen dat wel te doen". Er werden toespelingen gemaakt over een mogelijk ophanden zijnde verloving. Met een knipoog naar de Nederlanders reageerde Ada: „Nee hoor, ik heb er geen". Of Ada nu gaat stoppen? „Nou, ik stop nog niet. Wel ga ik het wat kal mer aan doen". Al te snel klonk het onverbiddelijke nog een vraag", van de Mexicaan, die de interviews leidt. Toen was het debelrt aan chef de mission Dokkum, de ambassadeur in Mexico, baron van Heemstra, N.S.F.-voorzitter Feith en uiteindelijk ook trainer Rob Kerkhoven om de Olympische kampioe ne geluk te wensen. Na de dopingcontrole verdween Ada Kok om in de stad een „feestje met z'n tweeën te vieren", zoals Rob Kerk hoven het uitdrukte. Die „tweede" was waarschijnlijk Dick Langerhorst, de trouwe partner van Ada in de Mexicaanse weken. De uitslag van de 200 vlinderslag is: 1. Ada Kok (Ned.), 2 min. 24,7 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Helga Lindner (O.-Dld.) 2.24.8; 3. Ellie Da niel (VS) 2.25.9; 4. Toni Hewitt (VS) 2.26.2; 5. Heike Husstede (W. Did.) 2.27.9; 6. Diane Giebel (VS) 2.31.7; 7. Margaret Auton (G.-B.) 2.33.2; 8. Yasuko Fujii (Jap.) 2.34.3 Ada Kok in volte actie Sport Schermen Kano Worstelen Zwemmen Volleybal Mex. tijd Ved. tijd 08.00 15.00 10.00 17.00 10.00 17.00 10.00 10.00 17.00 17.00 Waterpolo 10.00 17.00 Kano 10.30 17.30 Kano ,11.00 18.00 Hockey 11.00 18.00 Kano 1,1.30 18.30 Kano 12.00 19.00 Kano 12.30 19.30 Kano 13.00 20.00 Paardesport 14.00 21.00 Waterpolo 15.30 22.30 Basketbal 17.00 24.00 Zwemmen 17.00 24.00 Basketbal 18.30 01.30 Schermen 19.00 02.00 Gymnastiek 19.00 02.00 Basketbal 20.00 03.00 Basketbal 21.30 04.30 wedstrü donderdee! series deganequipes finale k-1 heren Grieks-Romeins series 200 m rugslag heren; series 200 m rugslag dames; series 1500 m vrije slag Pol en-Peru (d) KoreaTsj.-Slowakije (d); Mexico— Brazilië (h); Polen—O.-Duitsland (h); BulgarijeJapan (h); VS.België (h). om de derde en vierde plaats finale c-1 heren finale k-4 dames twee wedstrijden troostronde finale k-2 heren finale c-2 heren finale k-2 dames finale k-4 heren grote prijs dressuur finale om de zevende en achtste plaats: Italië- Spanje series torenspringen heren; finale 200 m rugslag dames; finale 200 m rugslag he ren; finale 400 m wisselslag dames om de vijfde en zesde plaats: Mexico— Polen finale degenequipes finale onderdelen individueel dames om de derde en vierde plaats: Rusland - Brazilië. finale: VJS.Zuid-Slavië ADVERTENTIE officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht. 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. MEXICO „Als ook de vijfde boot in de finale komt", zei Karei Muys, „dan telt dat voor mij even zwaar als het winnen van een medaille". De suc cesvolle coach van de Nederlandse ploeg kreeg zijn „medaille" niet op de voorlaatste dag van de Olympische ka- De Nederlandse K-4 heeft de finale net niet gehaald. De oranje-formatie streed een uiterst spannende strijd met de K-4 van Denemarken, die in een golf van de Roemeense formatie een fractie van een seconde eerder over de finishlijn werd ge tild. Hoe spannend de race was toont de vlak voor de finish gemaakte foto met van voren naar achteren Zweden, Neder land, Denemarken en Roemenië. nowedstrijden. Nadat Paul Hoekstra en de K-2 Hoekstra-Geurts zich voor de eindstrijden hadden geplaatst, ging de Nederlandse K-4 in een dramatische race strijdend tenonder. Welgeteld 0,34 seconde bedroeg 't ver schil met de Deense formatie, die zijn finaleplaats dankte aan de omstandig heid, dat de Roemenen in de slotfase onverwacht voor een onnodige eind sprint zorgden. Op de golf van de Roe meense boot werd de vier uit Dene marken als het ware over de finish ge trokken. „Ik heb nog even gehoopt, dat de kamprechter de rode vlag zou uitsteken", zei Muys even nadat hij een illusie armer was geworden. „Ik dacht, dat de Denen zover van het midden van hun baan waren afgeweken, dat ze binnen de vijf meter van de Roemenen waren gekomen. En dat is verboden". Die laatste hoop van de Amsterdam se sportleraar ging niet in vervulling. De wedstrijd bleek geheel reglementair te zijn verlopen en dat hield in, dat de Oranje K 4 vandaag niet zal uitkomen in de eindstrijden. Overigens behoort Nederland tot de weinige landen, die erop kunnen bogen tachtig procent van de ingeschreven boten in de finale te hebben. „We moeten Zweden eraf varen", be toogde Muys voor de start, „Roemenië en Rusland, die om beurten Europees en wereldkampioen zijn, kunnen we niet hebben. Dat is zeker. De enige kans is vóór Zweden derde te worden." De wedstrijd verliep aanzienlijk an ders dan de theoretici hadden verwacht Na de eerste honderd meter brak de roerkabel van de Russische boot, het geen de ploeg kansloos maakte. Na 500 meter leek een derde plaats achter Roemenië en Zweden voor Nederland verzekerd. Op de laatste meters zetten de Roemenen, wereldkampioen van 1966, echter hun eindsprint in, die voor Oranje fataal werd. De Denen plaatsten hun boot op de golf van de Roemeense formatie. De Nederlandse vier, met Geurts weer op slag, liep weliswaar in op Zweden, doch kon niet voorkomen dat de Denen aanmerkelijk meer winst boekten. „Zo is nu eenmaal het verloop van een wedstrijd", berustte chef d'équipe Cees Molman, „als de Russen in de strijd waren gebleven hadden wij misschien evenzeer van hun golf ge profiteerd". Een zwaar gevecht heeft ook Paul Hoekstra moeten leveren om door te dringen tot de finale van de K 1 klasse. Na 250 meter lag de man uit Hengelo in een vijfde en voorlaatste positie. Als vierde, met nog duidelijke achterstand op de Roemeen Andrei Contolenco, win naar van een gouden medaille tijdens de Europese kampioenschappen in 1967, passeerde de Nederlandse kampioen op de 500 meterlijn. Ook daarna heeft de donkerblonde student nog 250 meter lang alles moeten geven om de finale te bereiken. „Het was verschrikkelijk zwaar", zei Hoekstra, nadat hij in de slotfase de Roemeen was voorbijge gaan en door het terugvallen van de Australiër Adrian Powell, tweede was geworden. De race van de K 2, waarin Hoekstra nog geen half uur later samen met ve teraan Toon Geurts moest starten, le verde daarentegen in het geh%el geen problemen op voor de zilveren twee van Tokio. Vrijwel zonder strijd kwalifi ceerden Roemenië, België en Neder land zich. „Het was maar goed, dat het zo gemakkelijk ging", betoogde Hoekstra, terwijl hij zijn indrukwekken de camera gereed maakte om de con currentie te schieten. Als het wéér zo'n zware race was geweest had ik het niet geweten". Karei Muys was, toen de strijd ge streden was, uiterst voorzichtig met zijn prognose voor de eindstrijden. „Laat ik het zo zeggen" luidde zijn commentaar, „ik geloof, dat onze K 2 heren en Mieke Jaapies de meeste kans hebben om hoog te eindigen. Over het halen van medailles praat ik liever niet. Het verschil in kracht is hier bij zonder klein. Een achterstand van twee meter kan je drie plaatsen kosten. Bo vendien, welke baan loot je? Dat is ook van groot belang. Als Geurts en Hoek stra naast een favoriet komen te liggen kunnen ze zich laten trekken. Ze moe ten dan wel zo'n tien meter achterstand accepteren. Maar er is bewezen, dat geen enkele ploeg zo sterk kan sprin ten als Geurts en Hoekstra. Dat lever de in Sagami toch ook het zilver op. Ko men ze daarentegen in de buitenste baan naast een kansloze ploeg te lig gen, dan sta je voor een onmogelijke opgave." ADVERTENTIE WAAR KOMEN DE OLIFANTJES VANDAAN? Onze tijd eist openheid. Wij zijn daarom gelukkig met de oprichting van de N.V.V.S.V.V.J.E.O.O. (de Nederlandse Vereniging voor Sexuèle Voorlichting Van Jonge En Oude Olifanten). Zij stelt openlijk en duidelijk: Oude zowel als Jonge Olifant komt uit Schiedam en werd geboren uit ronde flessen.

De Vallei | 1968 | | pagina 11