India roemloos ten onder tegen Australië Drie oud-Olympische kampioenen kijken terug op Mexico-prestaties West-Duitsland zegevierde bij dressuur Pakistan is tweede finalist Boei-indeling kanofinales MEESPELEN BULGAARSE VOETBALHELD ASPAR0EK0V TEGEN ORANJE NIET ZEKER DUITSER JASCHEK WERD HELD VAN MEXICO Slik de pijn weg Waterpoloërs verloren Vera, Vera, cha, cha, cba, Weer zwemsucces voor Amerika Volleybaloverzicht Rocha uitgeschakeld door knock out Sluitingsceremonie /alt in het water Medailleverdeling Historische dag in het hockey Owens Zatopek Lauer Door de knieën Minder allure I Juryleden uitgeschakeld LINIA Bondscoach Kessler: „Met gelijk spel zal ik niet ontevreden zijn" Gespannen sfeer bij Nederlanders Ook Coentje lekasin TELEVISIE RADIO ...f POTTERS VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 goud zilver brons Ver. Staten 37 24 27 Rusland 16 21 16 Frankrijk 7 1 5 Japan 6 2 2 Australië 5 6 4 Oost-Duitsland 5 5 6 Hongarije 4 7 9 West-Duitsland 4 7 7 Gr.-Brittannië 4 5 3 Tsjecho-Slowakije 4 1 1 Polen 4 0 7 Kenia 3 4 1 Nederland 3 3 1 Roemenië 3 3 1 Italië 2 4 8 Iran 2 1 2 Zweden 2 1 1 Turkije 2 0 0 Denemarken 1 4 2 Mexico 1 2 1 Finland 1 1 0 Ethiopië 1 1 0 Zuid-Slavië 1 1 0 Nieuw-Zeeland 1 0 2 Tunesië 1 0 1 Bulgarije 0 3 1 Oostenrijk 0 2 1 Cuba 0 2 0 Canada 0 2 0 Zwitserland 0 1 4 Mongolië 0 1 3 België 0 1 1 Brazilië 0 1 1 Jamaica 0 1 0 Noorwegen 0 1 0 Argentinië 0 0 1 Taiwan 0 0 1 MEXICO Op het Mixhuca-sport- complex van Mexico is donderdag hockeygeschiedenis geschreven. De auteurs waren elf Australiërs, die voor de eerst maal in de geschiedenis, sinds hockey op de Olympische Spelen zijn intrede deed, India uit de finale hiel den. De Australiërs, van wie Neder land in de groep met 02 verloor en daarmee de kans op een plaats in de finalepoule verspeelde, zegevierden met 21 door een doelpunt in de twaalfde minuut van de verlenging van Glen- cross. Pakistan is de tweede finalist. Nadat zelfs in de verlenging tegen W. Duitsland nog niet» gescoord was, bracht in de tweede minuut van de extra-speeltijd rechtsbuiten Khalid Mahmood uit een prachtige solo-actie de Pakistani over de drempel. Na hun zegepraal wierpen de Pakistani zich op de knieën en bogen het hoofd, gericht MEXICO Drie oud-Olympische kampioenen, Jesse Owens, Martin Lauer en Emil Zatopek, hebben de at letiek prestaties op de tartanbaan van het Olympisch stadion nog eens onder de loep genomen. Zij kwamen daarbij tot verschillende conclusies. OWENS: „Fantastische records in Mexico". Jesse Owens, de viervoudige Olympische kampioen van 1936 (Ber lijn), zegt: „De records van Mexico zijn eenvoudig fantastisch. In vele on derdelen is de grens van het menselijk kunnen verlegd en ten dele is de ont wikkeling met reuzeschreden vooruit gegaan. Voor alles springt de 8.90 me ter van Bob Beamon eruit". Owens kan het weten, want zijn 8.13 meter van 1930 hield lang stand als wereldrecord. Jesse Owens, met zijn 56 jaar een fas cinerende persoonlijkheid, heeft ook een verklaring voor de recordvloed in Me xico: „Men wist al vooruit dat de grote hoogte en de tartanbaan de korte loop- -ïummers gunstig zouden beïnvloeden. Steeds sterker werpen echter ook de verbeterde trainingsmethoden, die nu meer in wetenschappelijke banen wor den geleid, hun vruchten af. Bovendien Is het geen geheim dat de mens zich »teeds meer perfectioneert. Ook daarin lebben de medici een beslissend aan- ieel gehad". Owens geneert zich er liet voor als kleurling duidelijk stelling e nemen tegen de „black Power"-de- nonstraties: „Ieder land heeft zijn ei- ;en sociale problemen. Bij ons in de Ver. Staten speelt de verwezenlijking /an gelijke burgerrechten een grote rol. Maar het is helemaal verkeerd om die ïationale moeilijkheden in de Olympi- ;che Spelen te mengen. Zoiets moet men in het land zelf doen. De Spelen '.ouden dood zijn als alle landen hun ?igen binnenlandse problemen op Olym- oische grond naar voren zouden bren-* ?en". ZATOPEK: „De kleine landen heb ben geleerd". Emil Zatopek, de succes volle lange-afstandloper met in totaal vier gouden medailles bij de Spelen in 1948 (Londen) en '52 (Helsinki) heeft in iet bijzonder de loopnummers in ogen schouw genomen: „Zeker heeft hier de hoogte *n grote invloed gehad en de at leten uit Kenia bevoordeeld. Een ding itaat echter vast, ook de kleine landen cunnen meekomen, als zij hun atleten volgens internationale trainingsmaat- Vrijdag 25 oktober 18.1520.30 u. Ned. 2: reportages en samenvattingen. 20.1521.00 u. Did. 1: berichten en re portages. 23.0023.30 u. Ned. 1: finales kanovaren 23.30—02.05 u. Did. 2: zwemmen 200 m rugslag dames finale. Zaterdag 26 oktober 07.3009.00 u. Ned. 1: samenvatting: zwemmen 200 m rugslag heren, series; idem dames; 1500 m vrije slag heren series; torenspringen heren; 200 m rugslag dames, finale; 200 m rugslag heren, finale; 400 m wisselslag pers. dames, finale. 15.3516.35 u. Did. 2: berichten en re portages. 17.0017.40 u. Ned. 1 zwemmen: vier maal 100 m wisselslag estafette heren, series; viermaal 100 m vrije slag da mes, series. 20 t.m. 27 oktober: Hilversum 1: 7.30 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe re portages. 20 t.m. 27 oktober: Zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum I. staven laten oefenen". Over de politiek zegt de Tsjech: „De politiek heeft hier niets te zoeken. Ik zou echter geen at leten uit de ploeg gehaald hebben en uit het Olympisch dorp hebben geweerd. Tenslotte zijn het jonge knapen, die vol gens hun zienswijze handelden". LAUER: „Tartan kan mijn record niet breken". Het wereldrecord van Martin Lauer, 13.2 sec. over de 110 me ter horden, is als een van de weinige records op de korte loopnummers over eind gebleven in het Olympische ge weld. De Westduitser, in 1960 te Rome lid van de kampioensploeg 4 x 100 me ter, vindt zelf dit van: „De moderne tartanbaan geeft meer vering aan de lange passen. Voor de 110 meter horden zijn echter korte passen noodzakelijk en daarop hebben de atleten zich nog niet voldoende ingesteld. Pas als dat het geval is wordt mijn 13.2 verbeterd". MEXICO Eerst na acht uren werd de strijd om de gouden medaille bij de dressuur voor ploegen beslist. Nadat de Rus Ivan Kalita als laatste van de 26 deelnemers de 16-jarige ruin Absent aan de jury de Fransman Margot, de Chileen Simpson en de Nederlander Pot had gepresenteerd, was het ze ker dat de Westduitse equipe, bestaan de uit Josef Neckermann met Mariano, Reiner Klimke met Dux en Liselott Linsenhoff, op de eerste plaats was ge ëindigd. De overwinning van West- Duitsland was voor een groot deel te danken aan Josef Neckermann. eige naar van een groot postorderbedrijf en enkele warenhuizen, die met z'n schim mel de hoogste waardering van alle combinaties kreeg. Paard en ruiter vormden een absolu te eenheid en toonden bij geen enkele proef onzekerheid. Nadat van elk land een combinatie in actie was gewêest, was het duidelijk, dat de Westduitse ploeg eigenlijk alleen een bedreiging van Rusland had te vrezen. De Russin Elena Petoesjka behaalde met de zwartbruine ruin Pepel 870 punten. De tweede Russische combinatie, Kissimov met Igor, leverde een aan merkelijk betere prestatie dan de Westduitse Liselott Linsenhoff, waar door de voorsprong van West-Duitsland tot 25 punten slonk. Er rustte een grote taak op de schouders van de Europese kampioen Reiner Klimke, die als laatste West duitser op het gras kwam. De twee pi rouettes met Dux mislukten, maar voor de rest was de voorstelling fout loos. De jury beloonde het optreden met 896 punten. Toen de waardering (879) van Ivan Kilata met Absent be kend was. konden de Duitsers opge lucht ademhalen. naar het oosten, om Allah voor deze zege(n) te danken. De slag. die het Indiase hockey op deze zwarte dag moest incasseren, laat zich nauwelijks beschrijven. De ma giërs van de stick en het kleine balletje, de schier onoverwinnelijken, gingen roemloos ten onder tegen een ploeg van elf atleten, die een voortreffelijke con ditie paren aan een meesterlijke tech niek vooral hun stickvastheid is be- wenderenswaardig en 'n goed tactisch inzicht. Het Australische hockeyteam is een ploeg in de ware zin van het woord, zonder zwakke plekken. De li nies vullen elkaar zeer goed aan en zel den laten zij een gat vallen, dat de te genstander de gelegenheid laat om zijn spel te ontplooien. India heeft deze kans dan ook niet gekregen en na de eerste helft hebben de Australiërs de wedstrijd gedirigeerd. Nadat Glencross in de achttiende mi nuut van de tweede helft van de score, die in de eerste helft in de veertiende minuut was geopend door Balbir Singh II uit een strafcorner, gelijk had ge trokken (1-1), gingen de Indiërs door de knieën. Hun aanval, die daarvoor ook reeds zelden tot dreigende acties had kunnen komen, was nog slechts een schim van de grote tovenaars uit het verleden, die elke verdediger tot wanhoop brachten. Doelman Dearing heeft na de rust dan ook vrijwel niets meer te doen gehad. Nieuw-Zeeland had op de openingsdag van het Olympische hockey-toernooi de zwakke plekken in de Indiase ploeg reeds bloot gelegd: een te geringe con ditie, waardoor zij in een temposlag niet kon meekomen, en een te orthodoxe op vatting van het in nieuwe banen gelei de hockeyspel. Australië heeft dit ten volle uitgebuit. Kon dit ook uitbuiten door zijn goed geschoolde team van elf bekwame hockeyers, dat alleszins de overwinning verdiende en daarmee zijn finaleplaats. Van aanzienlijk minder allure was de tweede halve-eindstrijd, waarin West- Duitsland en Pakistan tegenover elkaar stonden. Met een consequente dekking schakelden de Duitse verdedigers de Pakistani uit, maar in de aanval had West-Duitsland te weinig macht om Pa kistan werkelijk te kunnen bedreigen. De strijd speelde zich dan ook voorna melijk op het middenveld af, waar de Pakistani met hun betere techniek wel overheersten, maar deze overmacht niet in doelpunten konden uitdrukken. De kansen daartoe kregen zij wel, maar zelfs uit een strafbal, toegekend, nadat Aichinger de bal met de voet uit een strafcorner van Tariq Aziz op de doel lijn had gestopt, konden zij niet scoren. Doelman Wolfgang Rott stopte de hoog ingepushte bal van Safed Anwar. Rott zou zich nog enkele malen onderschei den, maar moest tenslotte capituleren voor Khalid Mahmood, toen deze aan de onzekerheid van de Pakistani, die als schrikbeeld de nederlaag van India voor ogen hadden, een einde maakte. Dit doelpunt was het hoogtepunt van een langdurige wedstrijd, waarin de Duitsers taaie tegenstand boden, maar toch niet het recht konden verkrijgen tot de finale door te dringen. Afgaande op het spel van de beide finalisten in deze twee halve-eindstrij- den stapt Australië zaterdag ongetwij feld met de beste papieren het veld op. De kans, dat de hockeyhegemonie van de Aziaten hier in Mexico voor het eerst in de geschiedenis op hoog niveau zal worden doorbroken, is ongetwijfeld aan wezig. De „Aussies" zijn er mans ge noeg voor. MEXICO Ook juryleden kunnen bij een Olympisch toernooi voortijdig uitgeschakeld worden. De jury van het hokstoernooi is de laatste dagen tel- J kens weer onderwerp van heftige dis cussies geweest naar aanleiding van dubieuze beslissingen. Na een vergadering van de interna- tionale boksunie werden vijf kamp- rechters voor de verdere duur van het toernooi uitgesloten. Acht andere ar- biters ontvingen een ernstige waar- schuwing. MEXICO „Het had slechter ge kund", zei Karei Muys, toen na een even lange als chaotische vergadering van de Internationale Kano Federatie eindelijk het lot de boei-indeling voor de finales van vandaag (17.00 uur Ne derlandse tijd) was vastgesteld. „Mieke Jaapies zit uitgesproken slecht op de laatste baan naast de Hongaarse Anna Pfeffer. Aan dat meisje kan ze zich nooit optrekken". De overige drie Nederlandse deelne mers hebben meer geluk gehad. Paul Hoekstra lootte weliswaar even eens de buitenbaan, maar hij heeft het voordeel, dat de Roemeen Andrei Con- tolenco naast hem ligt. „Gelukkig heeft de K2 een sterke tegenstander naast zich", vervolgde de gebruinde coach, „Geurts en Hoekstra moeten het hebben van een eindsprint, na ge lanceerd te zijn. De Roemenen Ver- nscu en Sciotnic kunnen er iets van. Zij zijn tenslotte Europees kampioen op de 1000 meter". Mieke Jaapies en Thea Bergers-Duif behoeven in de K2-klasse 500 meter evenmin ontevreden te zijn. De Neder landse boot ligt naast die van de Rus sinnen Ludmilla Pinaeva en Antinio Seredina. die vorig jaar in Duisburg het goud veroverden. De boei-indeling van de Nederlandse boten is als volgt: K 1 heren 1000 meter: boei 1: Szusririewicz (Polen); boei 2: Hansen (Den); boei 3: Sjaparenko (Rusl.); boei 4: Hesz (Hong.); boei 5: Peterson (Zweden); boei 6: Mara (Tsj. SI.); boei7: Lange (O Did'.); boei 8: Controlenco (Roem.); boei 9: Hoekstra (Ned.). K 1 dames 500 meter: Viorica Dumitru (Roem.); Marcia Smoke (VS); Anita Nüssner (O. Did.); Ing-Marie Svensson (Zweden); Iva Vavrova (Tsj. SI.); Ludmilla Pinaeva (Rusl.); Renate Breuer (W. Did.); An na" Pfeffer (Hong), Mieke Jaapies (Ned). K 2 heren 1000 meter: Oostenrijk. Zweden, Rusland, West- Duitsland, Hongarije, Italië. Nederland (Hoekstra-Geurts). Roemenië, België. K 2 dames 500 meter: Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Hongarije, Roemenië, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Rusland. Nederland (Jaapies-Bergers-Duif), Polen. MEXICO „Vera. Vera - cha. cha. cha" en „Viva Natschka", zo bejubel den de Mexicanen hartstochtelijk de Olympische kampioene in de turnacht. kamp, de Tsjechische Vera Caslavska, en de Russische Natalia Koetsjinskaja, die met haar teamgenotes de landen rangschikking won. De beste turnster ter wereld, gouden Vera uit Praag, kwam met haar vrije oefening bijzon der charmant het Mexicaanse publiek tegemoet: zij maakte daarbij gebruik van de Mexicaanse hoedendans. „Toen ik twee jaar geleden hier was, raakte ik al snel onder de indruk van de mu ziek van dit land. Het is ritmisch en temperamentvol. Daarna rijpte bij mij het plan om in Mexico mijn .kiir' Me xicaans op te voeren". Vera Caslavska won er niet alleen een gouden medaille mee, maar ook de harten van de Mexi canen Strikjes en muziek, dat hoort bij het damesturnen als Romeo bij Julia. Toen de Russische teenager Natalia Koetsjinskaja twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen van Dort mund voor het eerst met tweekleu rige lintjes in het haar verscheen, was er een rage geboren. Deze „new look" is in Mexico bij de Olympische wedstrijden de gewoonste zaak van de wereld. Net als de pianist, die iedere deelneemster bij haar vrije ADVERTENTIE Tc0."h~cnKec.pijn TeSUi"wcrkine frapp*"' - en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER S CATARRI PASTILLES Alleen bij apotheker» en drogisten oefening begeleidt. Voor iedere paardsprong moeten de turnsters een nummer aan de jury laten zien. Eerst meet de deelneem ster, die aan de beurt is, met de ogen de lengte van de aanloop. Dan grijpt zij uit een gereed staande doos een nummerbordje en houdt het omhoog, zodat de jury het kan zien. Dat alles zier er een beetje merkwaardig en toch wel vrolijk uit, maar het heeft wel degelijk een bedoeling. Ieder nummer geeft namelijk de soort sprong aan. De turnster mag hier tij dens de sprong niet meer van afwij ken als ze merkt dat er iets fout gaat. De jury brengt dit dan namelijk in rekening. De trainster van de Russische ploeg toont in de arena twee gezichten. Als een oefening van een van haar pupil len goed uitvalt, feliciteert Sofia Moetatova de turnsters uitbundig, maar o, wee, als een van haar meis jes faalt. Dan keurt zij de „boosdoen ster" met geen blik waardig. Zo was het ook toen Ljoebov Boerda van de evenwichtsbalk tuimelde. De nerveu ze turnster stond het huilen nabij. Ze had troost dringend nodig. Maar So fia Moetatova keek niet naar de on gelukkige Ljoebov, die geheel gedes illusioneerd haar trainingspak aan deed, om. MEXICO Behoudens Ada Kok heb ben de Nederlandse zwemmers en zwemsters het gisteren niet best gedaan. Op de 200 meter vlinderslag kwam Dick Langerhorst met 2.17.4 niet ver der dan een vierde plaats in de srie. Het goud ging naar de Amerikaan Carl Robie in 2.08.7. Johan Schans en Els Drenth werden met resp. 2.04.1 en 2.05.6 uitgeschakeld in de series 200 meter vrije slag. Aad Oudt bracht het op hetzelfde nummer tot 2.06.6, Het goud was voor de Ameri kaan Michael Wenden in de nieuwe Olympische recordtijd van 1.55.2. Op de 400 meter wisselslag persoon lijk kwam Henny Pentermann in de se ries ook niet verder dan een derde plaats. De gouden medaille en een nieuw Olympisch record op de 800 me ter vrije slag waren voor de Amerikaan se Debbie Meijer in 9.24.-. MEXICO De mogelijkheid, dat Tsjecho-Slowakije, zeven wedstrijden achtereen ongeslagen, in het Olympi sche volleybaltoernooi zelfs geen bron zen medaille zal winnen, is sinds don derdagavond niet uitgesloten. De Tsje chen, die bijna zeker van goud of zil ver schenen, verloren in vier sets van Polen en hun enige kans is nu de laat ste wedstrijd tegen Rusland. Bij verlies zullen de Tsjechen, sinds 1966 wereld kampioen, zo goed als zeker op de vier de plaats eindigen, omdat Polen en Ja pan hun laatste wedstrijd waarschijn lijk winnen en dan door hun betere set gemiddelde de Tsjechen zullen verdrin gen. De Tsjechen waren tegen Polen weer loos. De eerste twee sets gingen, on danks de bijval van het Mexicaanse pu bliek, verloren, in de derde set vonden de Tsjechen hun vorm enigszins terug en de 26-jarige Antonin Prochaza en de 22-jarige Vladimir Petlak brachten hun ploeg de eerste set winst. Het zou echter tevens de laatste zijn. want in de vier de set doorbraken de Polen langzaam maar zeker weer het Tsjechische blok. MEXICO De Mexicaanse bokser Rocha, die dank zij de medewerking van een Russisch jurylid onze landgenoot Rudie Lubbers in het hokstoernooi uit schakelde, is op zijn beurt aan de kant gezet. De Rus Tsepoelis sloeg de Me xicaan in de tweede ronde van de hal ve finale k.o. ••••••••••••••••••••••••••A SOFIA Dokter Stefan Boskov maakt zich niet druk. Waarom zou hij. De wedstrijd, die Bulgarije zondag in Sofia in de voorronde van het wereld kampioenschap tegen Nederland speelt, beschouwt de nationale coach immers als een simpele „klus". Het toch niet te veronachtzamen feit, dat Georgi As- paroekov, de nationale voetbalheld van Bulgarije, zondag wellicht niet zal kun nen spelen, raakt hem, naar 't schijnt, nauwelijks. „Ik was er op voorbereid", zegt hij in het bijna honderd kilometer van een zonnig, wat oosters aandoend So fia gelegen Kinstendie. „Asparoekov kreeg drie ernstige blessures binnen twee jaar. De laatste keer aan zijn knie. Hij is eraan geopereerd. Er zat water in. Maar het gaat nu weer goed. Hij traint hard. Of ik hem echter op stel. is een vraag, die ik niet kan be antwoorden". Legt Boskov een rook gordijn, of weet hij echt nog niet of hij zondag Georgi „Gundi" Asparoekov. Bulgaars meester in de sport en gekozen voor de- selectie van het FIFA-elftal, dat op zes november in Rio de Janeiro tegen Brazilië speelt, het veld in stuurt? Woensdagavond nog. deed de 25-jarige aanvalsleider één helft mee in een oefenwedstrijd tegen Levski Kinsténdie. Bulgarije won met 63. Asparoekov. achter zijn voorhoede, viel lang niet zo op als Bulgarije's tweede sterspeler, de 22-jarige Bonev. Op zijn speciaal „geconstrueerde" schoenen met een bij de tenen scherp omhoog lopende leest - „Dan kan hij beter wenden", zegt ploeggenoot Po pov - etaleerde hij slechts bij tijd en wijle zijn grote talent. De snee was er echter duidelijk uit. Deed „Gundi" dat omdat hij nog niet beter kan, of voetbalde hij zo, omdat de slimme Boskov hem daarvoor bevel had gege ven? De Bulgaarse coach laat niet veel los. Als de vragen te indringend wor den verschuilt hij zich ijlings achter de taalbarrière. Pas na lang aandrin gen wil hij dan wel een reepje papier van een krant scheuren en er glim lachend - „onder voorbehoud, bedenk dat wel, heren" - elf namen op krabbe len. Terwijl hij schrijft spelt hij elke naam en zegt er keürig het rugnum mer voor. Als hij klaar is staat er op het papiertje: 1. Simeonov, 2 Sjalama- nov, 3 Ivan Dimitrov, 4 Gaganelov, 5 Jetsjev, 6 Penev, 7 Popov, 8 Bonev, 9 Asparoekov. 10 Jakimov. 11 Der- mentsjev. Dus toch een elftal met As paroekov, maar of het de juiste op stelling is valt te bezien. De Bulgaarse sportjournalisten moesten er in Sofia, toen zij de namen lazen, tenminste wel om lachen. Zo ontspannen als de sfeer is in het nu al geruime tijd durende Bulgaarse trainingskamp - de voetbal competitie is speciaal voor de wedstrijd van a.s. zondag drie weken stopgezet - zo ge spannen is ze bij de Oranje-equipe. In Bankia, een verrukkelijk in de heuvels gelegen kuuroord op 25 km van Sofia, is de rust slechts schijn. Men praat dan misschien niet veel over het ko mende duel, men denkt er des te meer aan. Georg Kessler, toch al geplaagd door het niet beschikbaar zijn van Cruyff, Jansen, Pahlplatz en Keizer, bemerkte deze week ook nog dat Henk Groot (rug), Wim Suurbier (knie) en Nico van Zoghei (rug) niet helemaal fit waren. Donderdagmiddag echter, tijdens de training in het fraaie Levski- stadion in Sofia, konden de drie spelers gelukkig tóch het volledige program ma afwerken. Alleen Eijkenbroek ver liet voortijdig de training. Hij had van Moulijn een schop tegen zijn knie ge kregen. Van een blessure kon nauwe lijks gesproken worden, maar Kessler wilde geen risico nemen. Overigens peinst de bondscoach er niet over zijn opstelling nu al aan de openbaarheid prijs te geven. „Ik maak pas zondag het elftal bekend. Eerder niet. Waarom ik dat doe? Noem het tactiek. Ik heb geen behoefte Bulgarije nu al te laten weten, hoe ik ga spelen. Verwachtin gen? Met een gelijk spel zal ik niet ontevreden zijn". „Met een gelijk spel zou ik niet on tevreden zijn". Coen Moulijn zegt het in dezelfde bewoordingen. De goed ge luimde, zich nagenoeg steeds in de na bijheid van Frans Bouwmeester be vindende Feijenoord-linksbuiten weet overigens nog niet of hij meedoet. De man, die samen met Henk Groot en Ben Muller de enige is van de huidige selectie, die Bulgarije al eerder ont moette (op 3 april '60 in Amsterdam - Nederland won toen onder meer door drie doelpunten van Ton van der Lin den met 42), vreest de concurrentie van Rob Rensenbrink. „Maar ik hoop, dat ik mag meedoen. Ik speel nog al tijd graag voor het Nederlands elftal en ik zou het prachtig vinden als we de eindronden halen. Ik hoop nog twee jaar te voetballen en Mexico lijkt me een prachtige afsluiting van mijn carrière. Tenminste, als ik er dan nog bij ben". ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver MEXICO De waterpoloploeg Is de teleurstelling van het op papier eervol le, maar in de praktijk met zeven tegen zes man onbevredigende ge lijke spel (33) tegen Italië niet meer te boven gekomen. Na de grote neder laag tegen Oost-Duitsland verloren on ze landgenoten donderdagmiddag ook van de Verenigde Staten: 36, zonder zich ook maar een moment te hebben kunnen doen gelden. De Amerikaanse schutter Weitzen- berg nam het grootste aandeel in de overwinning met vijf doelpunten, waar van vier uit strafworpen. Reeds na twee periodes had hij viermaal doel getrof fen tegen de Nederlanders tweemaal, door Nico van der Voet uit strafwor pen. Voor het vijfde Amerikaanse doel punt in de tweede speeltijd zorgde Par ker, die de vrije kans, welke onze land genoten hem boden, niet verzuimde te benutten: 52. De kansen van de Ne derlanders waren tot dat moment te verwaarlozen geweest. Zij speelden te ondoortastend en met te weinig verras sing om de Amerikanen te kunnen be dreigen. Nadat Weitzenberg in de derde periode de voorsprong uit een straf- worp had opgevoerd tot 62. kreeg Hoogveld een ingeving, maar zijn schot ketste via de lat over. Van der Voet gaf zijn ploeggenoten nog een schijntje hoop op een beter resultaat, toen hij bij het begin van de vierde periode weder om een strafworp benutte, doch de hoop bleek ijdel. De Amerikanen bleven, med- de dank zij de medewerking van de slecht leidende Franse scheidsrechter Angella, de strijd beheersen en dat hun overwinning niet nog groter werd, was slechts te danken aan doelman Kroon, die in de eindfase enkele goede reddin gen verrichtte, o.a. bij een strafworp van Weitzenberg en een schot van Par ker. In de strijd legen Italië hadden de Russen het geluk dat de Italiaanse strafworpspecialist, Gerarlde Pizzo, zeer onzeker schoot. Twee keer kon hij de uitstekend reagerende Russische doelman Goeljajev niet van vier meter afstand passeren en doordat Barlocco nog een strafworp tegen de lat schoot, is hel relatief grote verschil van drie treffCTS gemakkelijk te verklaren. Toch verdienden de Russen de zege en bij ve len bestaat de indruk dat zij in deze vorm ook de eindstrijd moeten kunnen winnen. De 2.000 toeschouwers zagen de Russen een voorsprong van 31 nemen, maar de Italianen kwamen terug tot 5—4. Toen miste Pizzo een strafworp erl de strijd was beslist. De Russen lie pen uit tot 84, een voorsprong die alle Italiaanse hoop verloren deed gaan. MEXICO Geheel in strijd met de traditie heeft het Mexicaan» Olympisch Comité bepaald, dat bij de sluitingsplechtigheid op zondag 27 oktober a.s. per land slechts zes vertegenwoordigers mogen meelo pen. Bij alle voorgaande spelen pa radeerden de ploegen in kleurrijke, hartverwarmende vriendschap voor elkaar. Het comité verdedigde deze handelwijze met erop te wijzen, dat het wanorde wil voorkomen. Er was nota van genomen, dat na de openingsceremonie op zaterdag 12 oktober veel delegaties de rijen hadden verbroken, nadat zij het stadion hadden verlaten. Onder de aanwezige atleten werd deze maatregel druk besproken. Ve len zijn in Mexico gebleven om nog te kunnen deelnemen aan de af- scheidsceremonie. „De Olympisch# Spelen zijn gebouwd op traditie", zeiden Olga en Hal Conolly, het Amerikaanse echtpaar, dat hoeft deelgenomen aan zijn vierde Olym pische Spelen, „alle atleten gaan naar de Spelen met de hoop er te zullen winnen, maar er is ook een andere kant aan deze medaille, het maken van vriendschap in een ru ziemakende wereld". Jesse Owens, winnaar van vier gouden medailles op de Olympi sche Spelen in 1936 en thans lid van een speciaal Amerikaans Olym pisch Comité, verklaarde: „Ik ge loof, dat er iets verloren gaat. Ik heb alle Spelen gezien sinds ik heb meegedaan en heb de sluitingscere monie altijd menselijk beleefd. Het was een hoogtepunt". Het Nederlands elftal heeft zijn eigen kok meegebracht naar Bulgarije. Het is de heer H. F. Walter, die het door hem bereide eten ook zelf opdient. V.l.n.r Suurbier, Rijnders, Rensenbrink, dr. Kea- sel en bondscoach Kessler. MEXICO In het klassement van de Olympische turners nam Willi Jaschek, uit het Westduitse Heusenstamm. een niet sensationeel hoge plaats in. Toch werd de Westduitse turnkampiocn don derdag het meest bejubeld door de 5000 Mexicaanse toeschouwers in het Audi torium Nacional. Willi Jaschek was de dappere held in de diep-tragische rol. Bij zijn vrije oefening verstapte hij zich en liep ernstige blessure op aan zijn rechter-achillespees. Jaschek, die na die afgebroken „kür" van de mat moest worden gedragen en slechts 2.00 punten verdiende, gaf zich namelijk niet gewonnen. Hij liet zijn voet zwach telen en zich door ploeggenoten en later op een brancard naar de volgende toe stellen helpen. Opgeven wilde Jascek niet. Hij turnde door. Voor het ploegen- klassement, West-Duitsland was tiende na de verplichte oefeningen, tellen im mers de prestaties van de beste vijf van het zestal en de beste van het West duitse zestal is, zelfs met een grote handicap, Willy Jaschek. Jaschek kon tussen de oefeningen door niet door een Duitse arté geholpen wor den, want die was niet aanwezig bij de turnwedstrijden. Maar Jaschek dacht niet aan zichzelf, slechts aan de ploeg, die hij vertegenwoordigde. Hij wist dat hij eigenlijk naar een ziekenhuis moest, maar hij wilde die gang pas maken na dat zijn taak was volbracht. Hij heeft de strijd tegen zijn pijn gewonnen. De jury had bewondering voor dit gewel dige doorzettingsvermogen. Net als iede re toeschouwer moet elk jurylid gezien hebben met hoeveel moeite Jaschek de pijn terug drong, hoe diep ontroerd hij na ieder toestel was met de bewonde rende schouderkloppen van „vriend en vijand". Jaschek kreeg zijn beloning: 9.55 punten bij paardvoltiger en 9.30 aan de ringen, 9.50 op de brug, 9.45 aan het rek. Het was geweldig, ongelooflijk ei genlijk dat Jaschek zijn oefening aan het rek beëindigde met een dubbele salto, hoewel hij wist, dat hij, net als bij de vorige toestellen, slechts op een voet kon neerkomen. Was het een won der, dat Jaschek zijn tranen niet meer baas kon, toen hij ook de oefening aan het rek, het laatste toestel, achter de rug had? Dr. Walter Wülfing, de plaatsvervan gende chef de mission van de Westduit se ploeg, zei in het Auditorium Nacio nal tegen Jaschek: „Willy, wat jij hebt gedaan, is de grootste sportieve pres tatie, die ik ooit van een Duitser heb gezien". Meteen daarna werd Jaschek naar de ziekenzaal in het Olympische dorp vervoerd. Na het onderzoek door de Duitse ploegarts werd beslist dat Jaschek vandaag nog naar Duitsland zal vliegen. In 't lijntoestel naar Frank fort is plaats voor hem gereserveerd. Dr. Ludwig Landgraf, de arts van de Duitse ploeg, acht een zo spoedig mo gelijk uitgevoerde operatie absoluut noodzakelijk. Het liefst had hij de in greep al in Mexico Stad willen doen plaatsvinden, maar dokter Landgraf be twijfelde of hij een voldoend kundig operatieteam zou kunnen vinden. Om in Frankfort geen nodeloos opont houd te hebben is al telegrafisch een afspraak voor de operatie gemaakt met prof. Schoberth. die ook de medische begeleider van de Westduitse voetbal ploeg is. Op het vliegveld van Frank fort zal in de nacht van vrijdag op za terdag 'n ziekenauto voor Willi Jaschek klaar staan.

De Vallei | 1968 | | pagina 13