Veenendaals dagblad Felle politiecharges tegen verboden demonstratie GOUD EN ZOEN VOOR ADA KOK IN BEZET STIJGT JORDANIË ONRUST Buiten Johnson houdt zich op de vlakte Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tweeduizend jongelui in Amsterdam zetten anti-Mexico-betoging toch door Bomaanslagen in Athene j Rustig STUDENTEN OOK DAAR RUMOERIG voor uw huisdier Ziekenfondsraad wil in 1969 premieverhoging LADING HOUT VERPLETTERT AUTO: 2 DODEN Kleindochter voor Johnson Vrede nog niet in zicht Makkelijker kan het niet smakelijker wel VVD-voorstel belastingaftrek dienstplichtigen ingediend Gesprek over linkse concentratie start zonder D'66 Spionagezaak in Parijs herfstweer UITGAANSVERBOD NA DEMONSTRATIES ARRESTATIE BIKKELHARD Gesprek DINER IN DE AUTO BLOEMBOLLEN NU PLANTTIJD BLOEMSIERKUNST - FLORA Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en 2a. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 25 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 252 AMSTERDAM De ziekenfonds raad heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid geadviseerd, de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1969 vast te stellen op 7,5 procent. Deze bedraagt nu 7,2 procent. De raad heeft verder geadviseerd, de premie voor bejaarden te bepalen op 3,28 gulden, 6,56 gulden en 9,84 gul den per week. Dit komt neer op verho gingen met tien, twintig en dertig cent per week. Verder heeft de raad de mi nister het advies gegeven, de loon grens voor de verplichte verzekering op te trekken van 13.200 tot 13.800 gul den en het maximale dagloon waar over premie moet worden betaald van 43 tot 45 gulden. AMSTERDAM In het centrum van Amsterdam zijn gisteren ernstige rellen ontstaan toen tweeduizend studenten <m jongeren een demonstratie tegen het bewind in Mexico wilden houden. Burgemeester Samkalden had verboden dat dit tijdens het spitsuur gebeurde. Pas om kwart voor elf 's avonds kon de politie meedelen, dat de toestand in het centrum langzamerhand weer normaal werd. De studentenorganisatie ASVA heeft de politie verantwoordelijk genoemd voor het uitlopen van de demonstratie op een rel. JERUZALEM De Israëlische militaire autoriteiten in het bezette westelijke deel van Jordanië hebben donderdag een uitgaansverbod afgekondigd voor de steden Nabloes en Jenin. Een dergelijke maatregel werd voor het dorp Qabatyia getroffen. Aanleiding voor het uitgaansverbod waren betogingen door studerenden hoofd zakelijk jonge en zeer jonge meisjes ten gunste van president Nasser van Egypte. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, verklaarde tot plaatselijke Arabische leiders, dat zij zelf voor de orde en rust moeten zorgen, want dat anders de Israëliërs het zullen doen met geweld. In Ramallah en het aangrenzende Bira is inmiddels het woensdag afgekondigde uitgaansverbod opgeheven, nadat de Ara bische leiders hadden beloofd voor de orde te zullen zorgen. Tot dusver zijn ongeveer 30 personen aangehouden onder verdenking van het aanzetten tot de demonstraties. Bij één van hen, een onderwijzer, werd een papier gevonden waarop stond dat men de Israëische militairen zoveel mogelijk moest bezig houden om hen af tq leiden van de bestrijding van de Arabische commandotroepen. De burgemeester van Ramallah, Na- dün El Zarop heeft tegenover verslag gevers ontkend, dat hij zich zou heb ben gevoegd naar de Israëlische eisen. Het Israëlische ministerie had ver klaard, dat hij en de burgemeester van Bira, Abn El Jawas, akkoord gegaan waren, met de voorwaarden die Dajan gesteld had. „Hoe zou men kunnen verwachten dat wij niet tegen de gemene, gehate bezetting zouden zijn", vroeg Zaro de verslaggevers. Het ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt, op gearresteerde Ara bieren uitgewerkte plannen voor 10 protestdemonstraties te hebben gevon den. Ass. Press fotograaf BrianCalvert, heeft bericht dat Centurion tanks en jeeps van het Israëlische leger, met een grote goed-bewapende troepen macht, door de straten van Nabloes patrouilleren. Donderdag hebben enke le honderden inwoners van deze stad gedemonstreerd tegen de Israëli's. De mensen bleven volgens Clavert in hun huizen. Na negen uur is een uitgaansverbod afgekondigd. 20 Arabieren zijn wegens aansporing tot ordeverstoringenen de monstraties gearresteerd. Ook in het Arabische deel van Jeru zalem, patrouilleert het Israëlische le ger. Hier is alles rustig. ATaak moet ik denken: „De mens j staat voor niets!" Er is nauwelijks een terrein van wetenschap en cul- tuur bekend, of de een of andere on- derzoeker maakt er zich meester van f en steekt zijn spitse vinger in een nog niet opgelost probleem, waar u en ik J nooit aan zouden denken. Niet lang geleden zagen wij op de t.v. mannen in Canada bezig met het levend van gen door middel van een schot met 'n enige tijd verdovend vergiftigd pijltje van bruine beren. Zo'n exemplaar werd vliegensvlug een zendertje om de hals bevestigd en vervolgens in vrijheid gesteld. Men hoopt hierdoor over allerlei zaken te worden geïn formeerd, naar welke eerder maar moest worden gegist. Dit Amerikaanse (of Canadese?) voorbeeld wordt thans door het Itbon gevolgd met betrek king tot de biologie van de vos, die wegens het verspreiden der hondsdo-l- heid de laatste jaren een kwade re putatie geniet, zodat er zelfs door de overheid een premie wordt verstrekt voor ieder vossekadaver, dat men haar kan tonen. Men wil echter iets naders weten over de afstanden, die dit dier loopt, de omvang van zijn jachtge bied en het gedrag in 't algemeen. Aan een dode Reinaart heeft geen mens wat, en daarom begon het Itbon en speciaal de zoöloog dr. J. L. v. Haaf- ten, met oormerken, doch ook dit systeem voldoet slechts ten halve. Hij wil de vos zo te zeggen van dag tot dag volgen en hoopt wat met zo'n zendertje te kunnen bereiken, b.v. voorkoming of bestrijding der rabies (dolheid). Deze zomer loopt er op de Hoge Veluwe één mee rond, doch het j dienen er meer te wezen, wil de proef kans van slagen hebben. Het afstem- 3 men op een dier in de vrije natuur is een fascinerend idee en nog nooit ver- toond. 25 okt. 1968 A. B. WIGMANJ NIJEVEEN Een verkeersongeluk in Nijeveen heeft gisteravond het le ven gekost aan de vierentwintigjarige H. Hilberts en de 32-jarige G. Pastoor, beiden uit Nijeveen. Een derde plaats genoot, J. Drost, werd licht gewond. Het ongeluk vond plaats toen een vrachtwagen met oplegger, hoog opge laden met houten pellets, begon te slingeren en een boom raakte. De la ding viel er af en verpletterde de per sonenauto met de drie inwoners van Nijeveen. Hun auto kwam in de sloot terecht. De heer Hilberts was op slag dood. De heer Pastoor werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Meppel vervoerd, waar hij later is overleden. WASHINGTON Lynda Bird Robb. de oudste dochter van president John son, heeft vanmorgen vroeg het leven geschonken aan een dochter. Johnson verklaarde, dat moeder en dochter het voortreffelijk maken. Volgens de president werd de baby drie minu ten na middernacht geboren onge veer 4 uur padat de 24-jarige mevrouw Robb in het medische marinecen trum „Bestesda" in Maryland was op genomen. Het is Johnsons tweede kleinkind Luci Nugent kreeg 2'/t jaar geleden een zoon, Lyn. De president zei, dat het kleine meisje 3,3 kg woog en 51 cm lang was. De baby was gezond, zei hij. Het kind schreeuwde flink en heeft zwart haar. Mevrouw Johnson en Luci Nugent wa ren in gezelschap van de president, toen deze het nieuws aan de journa listen vertelde. Johnson verklaarde verder, dat Lin da's echtgenoot, marinierskapitein Charles Robb, op zijn post bij Da Nang in Zuid-Viëtnam van het nieuws op de hoogte was gebracht. Twintig minuten na de geboorte begaf de president zich naar het hospitaal. Er was een politicmacht van 450 man op de been. Op verzoek van bur gemeester Samkalden had de minister van Binnenlandse Zaken gisteren nog in allerijl een versterking van honderd man marechaussee naar Amsterdam gedirigeerd. De politie greep in de Utrechtse- straat en later in de Damstraat hard in met felle charges. Een zestienjarige jongen, die in de Utrechtsestraat werd geraakt, moest naar het Weesperplein- ziekenhuis worden gebracht. Verder werden voor zover bekend enkele de monstranten slechts licht gewond. Een 35-jarige studente werd gear resteerd, verdacht van vernieling bij het stadhuis. In de loop van de avond namen ook veel opgeschoten jongelui aan de demonstratie deel. In de Nes werden enkele auto's omgegooid. De ongeregeldheden trokken steeds veel publieke belangstelling. Overleg tussen dr. Samkalden en de studentenleiders eerder op de dag, had niets opgeleverd. Omdat de studenten leiders op het laatste moment besloten de demonstraties uit te stellen, leek er echter alsnog een vreedzame oplossing te worden bereikt. De demonstranten verlieten om vijf uur de Dam om in de universiteit nadere plannen te bera men. Daar aangekomen werd plotseling besloten toch te demonstreren. In de Utrechtsestraat kwamen de honderden studenten met spandoeken te staan te genover een ongekende politiemacht: politie te paard, motoragenten, agen ten te voet met schild en wapenstok en politiehonden. In enkele felle charges werd de be togers verspreid. Vooral de motor agenten sloegen bikkelhard in op ie dereen die niet meteen was gevlucht. De demonstranten gooiden stokken en stenen naar de politie die, onder lei ding van hoofdinspecteur Perrels, zeer gedecideerd optrad. Hoofdcommissaris Jong en burge meester Samkalden volgden de ge beurtenissen op de voet. Het bestuur der afdeling Amster dam van de PSP betuigde in een gis teravond uitgegeven verklaring zijn instemming met de protesten en de monstraties in de hoofdstad van stu denten- en jongerenorganisaties. Het afdelingsbestuur is namelijk van me ning dat de vonnissen tegen degenen, die tijdelijk het Mexicaanse consulaat bezet hebben gehouden onevenredig zwaar zijn in verhouding tot het ge pleegde feit, dit gezien tegen de ach tergrond van de politieke situatie in Mexico", aldus de verklaring. Zie elders in dit blad: „Politie deel de op Dam rake klappen uit onder stu denten". BERKELEY Studenten aan de uni versiteit van Berkeley (CaUf orni'è) halen hekken neer om zich van barri cade-materiaal te voorzien, ten einde hun protest kracht bij te zetten. Zij protesteren tegen het feit, dat de col leges van een Black Panther-Ieider niet zouden gelden voor het examengemid- delde, dat zij moeten halen. ADA KOK heeft gisteren voor vreugde in het Nederlandse kamp gezorgd. Zij veroverde op de 200 meter vlinderslag in de nieuwe Olympische recordtijd van 2.24.7 een gouden medaille, de derde voor' Ne derland. Prinses Irene kwam haar het eremetaal om hangen en dat was een grote bijzonderheid, want dat is een bezigheid, die eigenlijk alleen leden van het Internationaal Olympisch Comité mogen verrichten. Gouden Ada kreeg een stevige hand druk en een dikke zoen van de prin ses. Er was nog meer reden tot tevreden heid in Mexico. Paul Hoekstra plaat ste zich bij het kanovaren in de fina le van de Kl-klasse en mag boven dien met Anton Geurts in de finale K2 uitkomen. Vier Nederlandse ver tegenwoordigers dus vandaag in de kano-finales, want ook Mieke Jaa- pies bij de KI en Mieke Jaapies t Thea Bergers-Duif bij de K2 beho ren tot de finalisten. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. WASHINGTON „D« toestand in Viëtnam is ongewijzigd. Er is geen doorbraak in het dipomatiek overleg". Dit zei president Johnson gisteren te midden van aanhoudende geruchten dat een akkoord over de stopzetting van de bombardementen ophanden is. Johnsons verklaring nam niet de in druk weg dat er achter de schermen koortsachtig overleg wordt gepleegd om een regeling tot stand te brengen. Hoewel hij het niet met zoveel woor den zei gaf hij te verstaan dat Wash ington en Hanoi in het geheim voort durend met elkaar in contact staan. De president weigerde te zeggen of Noord-Viëtnam in het openbaar een be paald gebaar zal moeten maken voor Washington de bombardementen volle dig stopzet. Hij ging evenmin in op een vraag of het snel dalende aantal Ame rikanen dat sneuvelt in Viëtnam een aanwijzing is dat de gevechten over de hele linie worden beperkt. „Laat deze stilstand (in de gevechten) niemand een verkeerd gevoel van veiligheid ge ven," aldus Johnson. Tevoren had het Witte Huis de gerin gere Amerikaanse verliezen in de laat ste tijd toegejuicht. De afgelopen week sneuvelden honderd Amerikaanse mili tairen, het laagste week-totaal in de afgelopen veertien maanden. Deze duidelijke beperking van de strijd viel samen met een wederkerige vrijlating van gevangenen door Zuid en Noord-Viëtnam. Voor 1 november zal de regering in Saigon, zo deelde ze gisteren mee, 140 krijgsgevangenen in een keer in vrijheid wordt gesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Viëtnam, Ellsworth Bunker, heeft vandaag opnieuw een onderhoud met president Thieu gehad, het zevende in 10 dagen tijds. Aangenomen wordt dat opnieuw is gesproken over de vredes onderhandelingen te Parijs en even tuele uiftbreiding van het vredesover- ADVERTENT1E BONN Eindelijk is het dan zo ver: automobilisten, die haast hebben zul len binnenkort warm kunnen eten tij dens het rijden. De man, die dit wonder heeft uitgevon den is de Stuttgarter drogist Horst Winter. Zijn autodiner ziet er van buiten uit als een soort kegel van plastic. Monter chaufferend stopt men dit ding in een verwarmer, die wordt aangesloten op de sigarette-aanste- ker op het dashboard, en even later is de maaltijd op temperatuur. Het plastic stripje scheurt men af met de tanden kop van de kegel in de mond, af en toe een kneep in de buik van het ding, en smullen maar! On dertussen vliegen de kilometers voor bij, en niemand hoeft na afloop vor ken of messen af te wassen. In de kegels van het Stuttgarter genie kan evengoed erwtensoep of bitter koekjes pudding worden gestopt, als hutspot of goulash met flinke brok ken vlees. Voor simpele, wat ouderwetse zielen blijft ook de mogelijkheid bestaan ge woon lekker en gezellig te gaan eten. ADVERTENTIE GROOT SORTIMENT - DESKUNDIGE VOORLICHTING FIRMA A. P. VAN GINKEL - Kerkewijk 27 - Veenendaai DEN HAAG De liberalen hebben ninister Den Toom gisteren hun plan (waarover we al eerder schreven) om dienstplichtigen belastingaftrek toe te cennen voorgelegd. Deze aftrek zou 'dan zowel tijdens de diensttijd als voor de jaren die men nog dienstplichtig is moe ien gelden, dus in totaal ongeveer tien ,aar. Het liberale Tweede-Kamerlid G. Coudijs diende dit voorstel gisteren in le openbare vergadering van de de- rensiecommissie van de Tweede Ka- ner in. Minister Den Toom zal het aan de commissie dienstplichtbeleid en aan minister Witteveen sturen. De afge vaardigde Koudijs zei dat hij eind no vember bij het defensiedebat in de Tweede Kamer een nadere antwoord verwacht. De vermindering in belasting zou ge lijkelijk voor alle dienstplichtigen moe ten gelden. Een aftrek van bijvoorbeeld 250 gulden zou de schatkist een bedrag kosten dat ongeveer driemaal zo hoog is als de weddeverhoging op 1 januari 1969. Uit de Kamercommissie kreeg het voorstel meteen steun van de CH-afge- vaardigde Kikkert. Minister Den Toom zei dat de Natio nale Welzijnsraad Militairen hem bin nenkort van advies zal dienen over fi nanciële compensaties aan dienstplich tigen in het algemeen. Dit advies zal de minister van Defensie samen met het voorstel-Koudijs dan voorleggen aan de commissie-Pijnenburg over het dienst plichtbeleid. leg met delegaties van Zuid-Viëtnam en het Zuidviëtnamese „bevrijdings front." Bunker werd bij zijn bezoek aan Thieu vergezeld door zijn plaatsver vanger, Samuel Berger, en de kanse lier voor politieke zaken van de am bassade, Martin Herz. Het hoofd van de Noordviëtnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs, Xoean Thuy, heeft donderdagavond op een receptie in de Noordviëtnamese vertegenwoordiging verklaard dat pre sident Johnson gunstige gelegenheden genoeg heeft om de bombardementen op Noord-Viëtnam onvoorwaardelijk te staken. ATHENE In Athene hebben don derdagavond drie ontploffingen de stad opgeschrikt, Er ontstond paniek in de straten, maar er waren geen gewon den en er werd slechts geringe scha de aangericht. De onploffingen hadden plaats bij de universiteit, in een zijstraat van een van de grote boulevars en op een boulevard, waar de bom onder een geparkeerde auto werd gegooid. De auto werd be schadigd en een ruit van een kantoor ging aan scherven. De politie wilde geen commentaar le veren, maar zei dat een onderzoek werd ingesteld. Men neemt algemeen aan dat de bomaanslagen het werk wa ren van tegenstanders van het kolonels bewind. AMSTERDAM PPR en PSP gaan met de Partij van de Arbeid praten over de vorming van een progressieve concentratie. De PvdA had deze par tijen en D'66 in augustus voor dit ge sprek uitgenodigd. Omdat op het congres van D'66 in Leiden bleek dat de Democraten ver deeld waren over een samenwerking met de PvdA, heeft het bestuur van die partij voorgesteld het gesprek met de twee andere groeperingen nu maar te laten beginnen. D 66 is, zo blijkt uit een communi qué dat de PvdA gisteravond uitgaf, van dit besluit op de hoogte gesteld. D'66 is uitgenodigd bij dit gesprek aan wezig te zijn als waarnemer. PARIJS Een hoge Franse func tionaris moet heden terecht staan voor een staatsveiligheidsrechtbank, in een van de meest vreemde spionagezaken in de afgelopen jaren. Maurice Picard, een 62-jarige held uit het verzet en carrièrediplomaat bij het Franse ministerie van Binnenland se Zaken, wordt er van beschuldigd staatsgeheimen te hebben doorgegeven aan de Verenigde Staten, Groot-Britan- nië, West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Hij zou inlichtingen hebben verspreid, die hij had gekregen als hoofd van de afdeling van Defensie van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. In de aanklacht wordt gezegd, dat hij hierdoor „de militaire diplomatiek en belangrijke economische belangen van Frankrijk heeft geschaad". Als hij veroordeeld wordt, zal hij waarschijn lijk de maximumstraf van 20 jaar ge vangenis krijgen. Bijzonderheden over e.e.a. werden echter niet bekend en ook de motieven van Picard bleven in het duister. Picard werd op 28 maart gearres teerd en acht dagen lang ondervraagd door de D.S.T. (Direction de la Sur veillance du Territolre). Een hogedrukgebied, dat over Scan- j dinavië naar het Zuidoosten trekt, ver- Jj oorzaakt daar helder, maar koud weer J J met in de nacht van 10 tot 20 graden Z vorst. Anderzijds verplaatst een lage- j drukgebied zich over Frankrijk oost- waarts. Tussen beide systemen heerst 2 boven onze omgeving een oostelijke wind. t Hiermee wordt lucht aangevoerd, j waarin, vooral in de nacht en ochtend, t S veel laaghangende bewolking voor- J J komt. Inmiddels wordt het hogedruk- gebied boven Scandinavië door een g depressie gevolgd, terwijl 't lagedruk- J J gebied boven Frankrijk zich verwijdert 5 in de richting van de Middellandse 2 Zee. Het gevolg is dat onze omgeving zich zaterdag in een gebied met be- S trékkelijk hoge barometerstanden zal S bevinden. Er wordt dan ook rustig en 5 overwegend droog weer verwacht met een afnemende oostelijke wind. De 2 mistkansen nemen weer wat toe. In 't 2 temperatuurverloop komt weinig ver- Z andering. Z Zaterdag, zon op 7.24, onder 17.23; J maan op 13.50, onder 20.14 uur. j Vooruitzichten voor zondag: zon, minder dan 50 procent; min. temp.: 2 van ongeveer normaal tot 4 graden j j boven normaal; max. temp.: omstreeks 2 5 normaal; kans op een geheel droog f 5 etmaal: 50 procent; kans op een droge 5 periode van minstens 12 uur; 70 pro- 5 S cent. Amu\\\Mm»Y\nu»vttVYV\uvvvvvvvvvwwww'

De Vallei | 1968 | | pagina 1