Tegenoffensief van Slowaken Bonn koopt Phantom Boef was „lijfwacht"* van Frans filmacteur Politienieuws VAN SCHUPPEN Aanval op Stalinistische vleugel Soustelle terug Verloting van padvinders Smit Nijmegen 10% weer Fa. L. Slok heropende winkelpand Geref. Kerken van Woudenberg en Scherpenzeel gesplitst NCVB telt in Eist 102 leden Weer ledenaanwas bij v.v. Renswoude Natuurlijk zien wij graag, dat u bij ons uw kleding koopt. Maar wij passen er voor u te lokken met pantalons van f.17.90 of 'kostuums' van f. 89.50. Wat wij namelijk voorèl graag zien, is dat u bij ons blijft kopen. Daarom zorgen wij voor een bijzonder uitgebreide en gevarieerde keuze. Mode van nu in een grote verscheidenheid. Daarom brengen wij u Brixon. Daarom verlenen wij u uitstekende, hoogst persoonlijke service. Of onze prijzen dan niet onmogelijk hoog zijn? Als u onze prijskaartjes hebt gezien, zult u daar onmogelijk een bevestigend antwoord op kunnen geven... ZiXili HEIN HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 WENEN De liberale vleugel van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij heeft zijn campagne om paal en perk te stellen aan de activiteiten van de orthodoxe communisten verhevigd. De jongste actie was een resolutie, gepubliceerd in het orgaan van de Slo waakse partij „Pravda", waarin wordt geprotesteerd tegen „de bijeenkomsten, waarin sommige leden van de partij, eoals „Jozef Jodas, Antonin Kapek, Ka- rel Mestek en anderen proberen, met twijfelachtige middelen de na januari gevolgde liberalisatiepolitiek van de party en haar leiding in diskrediet te brengen". Mestak heeft onder de in januari af gezette orthodoxe partijleider Antonin Novotny, als minister van Landbouw deel uitgemaakt van het kabinet. Eerder was in berichten uit Praag gemeld, dat de orthodoxe communis ten onder voorwendsel van de vriend schap tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie bijeenkwamen om te voor komen dat partijleiders tegen hen zou den optreden. In de door de Slowaakse „Pravda" gepubliceerde resolutie, wordt verder gezegd: „Wij doen een beroep -op het hoodfbestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij, om tegen deze activiteit op te treden, conclusies te trekken en aan alle leden van de par tij te laten weten....dat lieden, die dui delijk tegenstanders zijn van de poli tiek van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, daarin niet thuisho ren." De resolutie was aangenomen door leden van de Slowaakse communisti sche partij-organisatie in Nove Mesto en Voham, maar de publikatie in de „Pravda" betekent, dat zij door de Slowaakse partijleiders wordt gesteund STALEN In «en andere Slowaakse publikatie, „Vetsjernik", is opgemerkt, dat de BONN West-Duitsland koopt 88 Amerikaanse Phantom verkennings vliegtuigen voor in totaal ruim twee miljard mark. Gisteren besloot de de fensiecommissie uit de Bondsdag met krappe meerderheid van stemmen tot deze lang omstreden bestelling. De be grotingscommissie uit het parlement moet deze koop nog goedkeuren. De Phantom is een tweemotorig tweepersoons straalvliegtuig dat bij •lke weersgesteldheid en ook 'snachts verkenningsvluchten kan uitvoeren. Het toestel vliegt met een snelheid van twee en een half maal die van het geluid en wordt geproduceerd door de Amerikaanse McDonnell-Douglas Fa brieken. De Phantom is onder meer uit gerust met infra-rood fotoapparatuur en met radar voor het waarnemen van vijandelijke troepenbewegingen. De Westdultse luchtmacht heeft be hoefte gekregen aan veelzijdige verken ners sinds in de strategie van de NA VO meer rekening wordt gehouden met begrensde conflicten zonder mas saal gebruik van atoomwapens. Vooral de Westduitse vliegtuigindus trie had al haar invloed aangewend vor de bestelling van de speciale Starfighter-verkeniers van de Ameri kaanse Lockheedfabrieken. Deze ma chines hadden voor een groot deel kun nen worden gebouwd in de Bondsrepu bliek. Bij de Phantoms heeft de Duitse industrie alleen de vage toezegging dat zij onderdelen zal mogen leveren. De parlementaire defensiecommissie wil de voorwaarde stellen dat voor ten minste zeshonderd miljoen mark aan orders bij Duitse fabrieken worden ge plaatst. Bij de keuze tussen Phantom en Starfighter hebben de betere vliegpres taties en het lage ongelukkenpercenta- ge van de Phantom die al in Vietnam gebruikt wordt tenslotte de doorslag ge geven. PARIJS Jaques Soustelle, een der eerste gaullisten, die later echter ty- óens de Aip^ynsr kwestie in bitter conflict kwam met zijn vroegere leider, is donderdag na een ballingschap van zes jaar in Frankrijk teruggekeerd. De 56-jarige Soustelle, oud-minister van Voorlichting onder De Gaulle en oud-hoofd van de inlichtingendienst, ar riveerde op het vliegveld Orly vanuit Zwitserland, waar hij tijdens zijn bal lingschap heeft gewoond. De terugkeer van Soustelle werd mo gelijk, nadat De Gaulle eerder dit jaar amnestie had afgekondigd voor het merendeel der politieke samen zweerders en terroristen die een oorlog riskeerden om Algerije Frans te hou den. Het arrestatiebevel dat gold tegen Soustelle, was ai eerder ingetrokken. Soustelle werd op het vliegveld ver welkomd door een groot aantal vrien den, medewerkers en familieleden, die hem toejuichten toen hij uit het vlieg tuig stapte. Een vrouwelijk aanhangster die vroe ger in Algerije gewoond had, wierp zich enthousiast in zijn armen. Zij overhan- digde hem een boeket en een beeldje van de „heilige maagd van Oran". Soustelle, die was gekleed in een ka meelharen jas, begroette als eerste zijn echtgenote en verklaarde later te genover verslaggevers: „Ik wil eerst weer eens met beide voeten op de grond komen te staan. Vaste plannen heb ik nog niet." Op de vraag over een mogelijke ver zoening met de Gaullisten wier parle mentaire leider hij was onder de vierde republiek, antwoorde Soustelle: „Er bestaan nog grote verschillen tussen ons, te gelegener tijd zal ik mijn standpunt bekend maken". Heden reist Soustelle door naar Lyon, zijn geboorteplaats. De burgemeester van deze stad, een vriend van Soustel le is van plan hem een officiële ont vangst te bereiden. orthodoxe communisten zich beschou wen als „de enige vrienden van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije." „Hun optreden bewijst evenwel pre cies het tegendeel, ondanks hun met clichés bezwangerde verklaringen be treffende vriendschap met de Sovjet- Unie", vervolgt het blad. He* legt er de nadruk op, dat „deze kleinzielige en soms zelfs onbetekende illusies van deze partijgangers, geen bezorgdheid .zouden veroorzaken, als het geen stemmen waren uit de Stalinis tische vijftiger jaren." Het blad betoogt, dat deze lieden, die tegen de leiding van de partij door Dubcek ingaan „voor het grootste ge deelte" personen zijn, „die in de poli tieke en de economie zijn mislukt." Het te Bratislava verschijnende blad „Smena" merkt op, dat over „de nood zakelijkheid van verdere democratise ring" zo goed als niet meer wordt ge discussieerd. „Wij moeten op alle maatschappelij ke terreinen voortzetten, wat wij in januari zijn begonnen met dezelfde vasthoudendheid en in de geest van het program van actie van de Tsjechoslo waakse communistische partij", aldus het blad. In een artikel over de 23ste verjaar dag van de stichting van de VN merkt de „Pravda" van Bratislava op: „De eerlijke toepassing van het belangrijk ste beginsel van de VN, de verplich ting zich in het internationale betrek kingen te opthouden van de bedreiging met of het gebruik van geweld, is onder de ingewikkelde internationale omstan digheden van de huidige realiteit van de grootste urgentie." VREEMDE MOORD IJS PARIJS PARIJS De beste politiespeurder* van Frankryk, Italië en ZuidrSlavië werken op het ogenblik samen aan de oplossing van een zeer geheimzinnige moordzaak, die zij onder andere om standigheden vermoedelijk in de doof pot zouden hebben gestopt. De vermoorde is een Zuidslavische boef en een goede bekende van de Eu ropese politie, Stevan Markovitsj, die vermoedelijk het slachtoffer is gewor den van zijn eigen wandaden. Maar hij was tevens fotograaf, secretaris en lijfwacht van de Franse filmacteur Alain Delon en diens vrouw Nathalie. Daardoor had hij toegang tot de hoog ste uitgaande kringen in Parijs en Ro me. Chantage Vermoedelijk pleegde hij daar chan tage. Zolang de zaak niet is opgelost blijft de dreiging van deze chantage bestaan en blijft het zowel in Rome als in Parijs zoemen van geruchten over mensen, die vermoedelijk vol komen onschuldig zijn. De feiten zijn de volgende. Op 1 oktober vond een opkoper te Elancourt een dorpje, zestig kilo meter ten westen van Parijs op een vuilnisbelt het lijk van een toen nog onbekende. Het was afschuwelijk ver minkt, had een prop watten in zijn keel en was in twee zakken genaaid. Twee dagen later wist de politie wie hij was. Zij kende hem toen alleen nog als de boef, die al enkele malen in België en in Frankrijk wegens diefstal veroordeeld was. Daarna werd hij ont maskerd als een fotograaf, die zich als zodanig nogal eens schuldig had gemaakt aan chantage. Maar de grote verrassing voor de politie kwam pas bij het achterhalen van het adres: 22 Avenue de Messine in Parijs, het huis van Alain en Nathalie Delon, waar hij twee kamers had. Verhoren Urenlang werd dit tweetal verhoord. Beiden beweerden, dat zij hun secre taris en lijfwacht hadden leren kennen via diens voorganger en landgenoot, Milosevic, wiens plaats hij had ingeno men toen die in 1964 naar Amerika was vertrokken. Van een andere vriend van Alain Delon, Francois Mercantoni, een Cor- sicaan van dubieuze levenswandel, kwam de politie tijdens een verhoor, dat vijftig uur duurde, te weten, dat Markovitsj zich interesseerde voor de handel in verdovende middelen. Hij zou op dit punt contact hebben gehad met twee Zuidslaviërs. Zij werden ge arresteerd. Zij hadden echter niet veel moeite om aan te tonen dat hetgeen zij als verdovende middelen verkoch ten, in feite niets anders was dan zui veringszout. Als Markovitsj dit ook had gedaan, zou hij dan vermoord zijn door een woedend geworden klant? Uros en Bo- rislaf zijn inmiddels veroordeeld en opgesloten wegens oplichting. Adreslijst In de kamers van Markovitsj vond de politie een boekje met adressen, waarin niet alleen de namen voorkwa men van alle beroemde acteurs en ac trices in Frankrijk, maar ook van ve le vooraanstaande politieke figuren. Men vreesde een schandaal, totdat Na thalie Delon bekende, dat het haar adreslijst was van degenen die moes ten worden uitgenodigd voor de pre mières van haar man. De enveloppen voor die uitnodigingen werden altijd door Markovitsj geschreven. Ten slotte begon de familie van Markovitsj in Belgrado ongeduldig te worden omdat men de moordenaar van Stevan nog altijd niet gearresteerd had. Om de politie te helpen kwam Vojislaf Markovitsj, de vader van de vermoorde, op de proppen met de laat ste brief die hij van zijn zoon had ont vangen. Grote slag Hierin zegt deze, dat hij op het punt stond een grote slag te slaan, maar NIJMEGEN Smit Nijmegen Elek trotechnische Fabrieken zal aan de op 29 november te houden jaarvergade ring een onveranderd dividend voorstel len van 10 procent. Dit gebeurt on danks een iets lagere winst vergeleken met het voorgaande boekjaar. De ver betering in de gang van zaken trad eerst later in dan aanvankelijk was voorzien. maar dat hij niet wist of hij deze zou overleven. Wanneer hem iets over kwam, zo schreef hij, dan diende de schuldige gezocht te worden in de fa milie Delon of onder haar kennissen. Maar Stevan stond bekend als een mythoman, en als een leugenaar. Daar om meent de politie niet al te veel waar de te moeten hechten aan die brief. SCHERPENZEEL Door de Scher- penzeelse padvindersvereniging „De Willaergroep" zal een grote verloting worden gehouden, waarin veel prijzen zijn te winnen. Hoofdprijs is een auto Renault R 8, waarvan de waarde inclu sief de door de padvindersgroep te be talen kansspelbelasting f 6383,is of een Renault R 10 exclusief kansspelbe lasting. Ie prijs een televisietoestel, winkelwaarde f 875,te bezichtigen in de winkel van de heer H. Mandersloot, Oosteinde 114; 2e prijs een bromfiets, winkelwaarde f 535,te bezichtigen in de winkel van de heer H. van Leuve- ren, Dorpsstraat 277; 3e prijs een fiets, winkelwaarde f 215,te bezichtigen in de winkel van de heer H. A. Renes, Dorpsstraat 215 te Scherpenzeel. Verder zijn er 10 maandelijke prijzen van f 50,Er is dus een totaal aan prijzen van f 8508,Er zijn voor deze loterij 800 loten, deze loten kosten f 25,- per stuk. Het lot kan ineens betaald worden maar men kan ook in 10 maan delijkse termijnen van f 2,50 betalen. Zo spoedig mogelijk na de start begint de maandelijkse trekking met als prijs f 50,-. Het winnende lot blijft in de pot en doet in de volgende ronde ook weer mee en telt ook mee voor de hoofdprijs. RHENEN Het-winkelcentrum van Rhenen is opnieuw een prachtige nieu we zaak rijker. De heer Slok heropen de zijn totaal verbouwde pand, dat on herkenbaar is uitgebreid en gemoder niseerd. Mevrouw J. M. A. Bosch van Rosen thal-Den Tex, echtgenote van de burgemeester, verrichtte de openings plechtigheid door eerst de sleutel in het slot om te draaien en daarna door een druk op de knop de hele zaal in het licht te zetten. „Het kleine winkeltje was bijzonder gezellig", zei mevrouw Bosch, „maar ik begrijp wel, dat het zo niet kon blij ven. Ik wens u geluk ln deze moder ne zaak". Deze gecombineerde zaak in luxe en huishoudelijke alsmede elektrische ar tikelen, gescheiden opgezet, mag gezien worden. Onder het pand bevindt zich bovendien een magazijnruimte, die praktisch even groot is als de winkelaf deling. De heer en mevrouw Slok mochten bijzonder veel blijken van be langstelling ondervinden. De mooie zaak was herschapen in een bloemen zee. Namens het bestuur van de RMC kwamen de secretaris en penningmees ter, de heren H. de Rhoter en D. A. van Thuyl hun gelukwensen aanbieden. Deze geslaagde verbouwing mag bo vendien gelden als een compliment voor het aannemersbedrijf W. Klaas- sen, het stucadoorsbedrijf Drost en het schildersbedrijf Bijl. allen te Rhenen. RENSWOUDE Op de jaarlijkse ledenvergadering van voetbalvereniging Renswoude, die in gebouw Rehoboth werd gehouden, is gebleken dat de ver eniging opnieuw een ledenaanwas heeft gekregen. Uit het jaarverslag bleek dat Rens woude er, vooral door de uitbreiding van het kasteeldorp vele spelende leden bij kreeg, terwijl ook een aantal junio ren terugkeerde van DOVO. Vier elf tallen komen momenteel in competitie verband uit in de afdeling Utrecht. Voorzitter Overeem opende de verga dering en hij verzocht de leden om deze avond hun kritiek vrijuit te oefenen. Secretaris Vermeulen las vervolgens zijn verslag voor en de penningmeester kon hierna een batig saldo melden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. van de Bovenkamp en M. A. Burgers met algemene stemmen geko zen, terwijl de voorzitter de heer H. van Essen, bedankte voor het vele werk, daar deze zich niet meer herkiesbaar stelde. De vericiezing van de elftalcom missie leverde geen nieuwe kandidaten op, zodat trainer Van Soest met het be stuur de elftallen zal samenstellen. In de rondvraag werd medegedeeld, dat Renswoude met ingang van novem ber een clubblad gaat uitgeven, dat zal worden geredigeerd door de heer G. van Raay. Op de vraag van enkele leden hoe ver men nu met de besprekingen met het gemeentebestuur was gevorderd in zake de aankoop van grond, voor een nieuw sportterrein, deelde voorzitter Overeem mede, dat er nog maar weinig positiefs was. Enkele leden vonden dit maar een moeelHjk te verteren zaak en zagen gaarne dat het bestuur wat gras- siever naar buiten zou optreden en des noods eens met de raad op stap ging om bij voorbaat in veel kleinere plaat sen dan Renswoude eens de prachtige sportvelden te gaan bekijken. Voorzitter Overeem had echter nog een klein beetje hoop dat er spoedig wat op sportgebied zou gebeuren in het kasteeldorp. SCHERPENZEEL Op een vergade ring van de classis, waarbij de predi kanten ds. P. van Strien uit Wouden berg en ds. J. Firet uit Scherpenzeel en enkele andere kerkelijke ambtsdra gers aanwezig waren, is besloten tot splitsing van de gereformeerde kerken in Scherpenzeel en Woudenberg. De consequenties, die hieruit voort zullen vloeien moeten nog nader wor den uitgewerkt. Ds. Van Strien kan in Woudenberg blijven maar in Scherpen zeel zal een predikant moeten worden beroepen omdat ds. Firet in Scherpen zeel slechts waarneemt. Tevens zal er nog moeten worden gesproken over een evenredige verdeling van de financiën. Men is reeds geruime tijd over de split sing van de gecombineerde gemeente bezig. De gemeenten beschikken over een kerkgebouw, dat gelegen is bij het Holevoetplein op de plaats waar vroe ge de molen heeft gestaan. De mensen uit Woudenberg houden hun diensten in het Verenigingsgebouw. Door het steeds toenemende aantal inwoners in de beide plaatsen bleef de gedachte om tot een splitsing te komen steeds meer naar voren komen. De grootste moeilijkheid hiervoor is echter tot nu toe geweest de verdeling van de bezittingen en de schulden. Voor een oplossing van al deze moeilijkheden is zelfs een commissie van goede diensten ingesteld, waarin zitting hebben ds. Rang. uit Soestdijk, ds. Scholten uit Amersfoort en ds. Van Enk uit Vee- nendaal. Tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Nederlands Christen Vrouwenbond in het gebouw Pniël te Eist werd na het openings woord van de presidente mevrouw Vlasblom een meditatie gehouden. Vervolgens kwamen de gebruikelijke agendapunten aan de orde en vond een bestuurswisseling plaats. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat de vereniging thans 102 leden telt. Tot nieuwe presidente werd gekozen me vrouw Van Malensteijn. In de plaats van mevrouw Ten Veen, die de functie van penningmeesteres bekleedde kwam mevrouw Van de Oosterkamp. Na de koffiepauze werd een toneel stukje opgevoerd door een zestal da mes van de afdeling, genaamd „Tante schept orde". Het feit, dat de vereni ging thans 20 jaar bestaat, gaf een feestelijk tintje aan de avond. VEENENDAAL De Koninklijke V.S.W. N.V. deelt mede, dat door een misverstand in het door haar verstrek te communiqué van 23 dezer, het be drag van de herwaardering ter hoogte van f 2.200.000 is weggevallen. VEENENDAAL Op de hoek Ker- kewijk Patrimoniumlaan werd gis teren om ongeveer zes uur een fietser aangereden door een personenauto. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De auto werd beschadigd, evenals de kleren van de wielrijder. De heer V. H. uit Veenendaal wilde met zijn personenauto de Patrimo niumlaan oprijden, komende vanaf het centrum va-n Veenendaal. Voor hij rechtsaf kon slaan moest hij eerst en kele wielrijders doorgang verlenen. De laatste van de wielrijders was een jon gen, Van K. uit Eist, die zijn rechter arm bewoog. De heer H. dacht, dat de jongen gebaarde eveneens rechtsaf te willen slaan en reed de Patrimonium laan op. Het bleek echter een misver stand te zijn. De jongen reed recht door. Zodoende kwamen de personen auto en de wielrijder met elkaar in aanrijding. Er ontstond schade aan de de kleding van de jongen en aan de personenauto. wij betoveren deho kwaliteit danu te begoochelen met onmogelijk lage prijzen...

De Vallei | 1968 | | pagina 21