Zes jubilarissen bij Panter N.Y. onderscheiden Agenda Vier maanden gevangenisstraf Dame en politieman door magazijnknecht ernstig mishandeld DAME GESLAGEN Verdachte verteerde voor 40 gulden in café ^1^4TSt0iV Interessante lezing over Heideniij. AANNEMER AAPTE ZIJN VECHTENDE HOND NA V rachtwagen met vuilnisauto in aanrijding 0 E L CHEVROLET Bejaardenmiddag in Scherpenzeel Veertig jaar trouwe dienst MARKTBERICHT EHBO-cursus SGP vergadert I» Films voor jeugd in de vakantie Kerkdiensten Opstaan Discussie Bijbelhuis Verkoopdag Scheuring Zwemmen Collecte Jeugd Grens Catecheet W aarschuw ing VAN WOUT BLAUWKOUS BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Stijlvolle coupe JAN VAN SCHUPPEN V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 Hoewel het verboden was hadden de twee mannetjes een plan beraamd om het toch maar te doen. Och, verboden was het eigenlijk niet. Maar je zou er de laatste jaren van je leven toch wel 'es de nodige last van kunnen héb ben. Ze hadden het in de krant moe ten lezen, dat ze geen behoefte had den aan operettes. Ze wisten het zelf niet zo precies, maar de leiding van het huis had het gezegd. Dringende behoefte om toch te gaan voelden ze ook niet in hun binnenste. Net zo goed als ze geen behoefte had den aan een partijtje stoten op het groene laken of een avondje naar de televisie koekeloeren. Maar ze deden het op z'n tijd wel graag. Bij wijze van verzetje. Met die operette was het niet anders. Maar ze hadden er wel zin in. Ze overlegden of ze tegen de aangegeven regel in toch maar zouden gaan. 't Ging voor niks en wat je voor die prijs kunt bemachtigen mag je eigen lijk niet laten schieten. Zouden ze 't wel of zouden ze 't niet doen. Gingen ze wel dan zou het be slist bekend worden. Want je gaat maar niet onopvallend op een zater dagavond een verenigingsgebouw bin nen om Victoria met een huzaar aan de rol te zien gaan. Bleven ze thuis dan misten ze 't feest en ze hadden allebei nog wel bij de huzaren ge diend. Dat trok ergens ook nog. Ze zijn gegaan. En ze hebben er een plezierige avond aan beleefd, 't Was allemaal veel echter dan wanneer zo iets zwart-wit van de beeldbuis tot je komt. Ook moet gezegd worden, dat er geen woord over gevallen is. Of ze zijn tóch niet gesignaleerd tijdens hun gang naar de opvoering. Of de ande re mensen van het bejaardenoord, in clusief de leiding, hebben hen er vrij in gelaten en er niks van willen zeg gen. Tot zover dit verhaaltje. Want zo heb ik het bedoeld. Iedere overeenkomst met iets wat in werkelijkheid gebeurd is moet geacht worden op louter toeval te berusten. Ik zie het u in gedachten niet geloven. Maar u gelooft ook niet, dat er zo veel operette bedreven wordt in het leven waar u en ik alleen maar de ernst van inzien. Maar in feite is er meer lach-of-ik-schietwerk mee ge moeid en zijn het kluchtiger huzaren stukjes dan waar Victoria in verzeild geraakt is. Hebt u wel 'es een lint door zien knip pen? Dat is een op elke levensbe schouwelijke grondslag toelaatbare handeling. Maar er komt 'n heel ope rettegezelschap aan te pas. In een tal rijke rolbezetting. In de eerste plaats de autoriteit die het coupeusewerk uit zal voeren. Om hem heen een hele boel figuranten die allemaal op de ene of andere wijze betrokken zijn bij het object waarboven het lint hangt dat zö straks zal worden doorgeknipt. Vervolgens komt er meestal een klein meisje aan te pas, dat een beschei den rolletje heeft moeten instuderen. Maar voor één keer, want zou je daar steeds dezelfde voor nemen dan krijg je last met de arbeidsinspectie. Dat meisje frommelt de dame behorende bij de autoriteit die zo straks zal gaan knippen een bosje bloemen in de han den. Einde van de eerste akte, want daarna wordt er een verlegen jonge tje naar voren geduwd. Hij houdt zijn handjes onder een fluwelen kussentje en daarbovenop ligt het gereedschap waarmee het lint in twee stukken verdeeld moet worden. Zo gaat het langzaam naar de climax, Het uiteindelijke doorknippen van de reep textiel. Twee handlangers hou den het bij de plaats waar geknipt moet worden een beetje strak, want stel je voor dat de schaar er niet in één keer doorheen zou gaan. Maar dat doet ie wel. Einde van de derde akte. Tijdens de vierde en laatste akte vloei en de geëigende receptiedranken. En iedereen vond het plechtig. Net zo als het leggen van eerste stenen. Het toezingen van vaders en moeders van een tehuis op hun verjaardag en meer van die operettes. Daarom zeg ik: geef die twee manne tjes hun Victoria. Met d'r huzaar. Wout Blauwkous. SCHERPENZEEL Dinsdag 29 ok- /tober zal er weer een bejaardenmiddag gehouden worden in geb. „Filalethes" achter de Ned. Herv. Kerk. De middag begint om 2.30 uur. De leiding is in han den van ds. De Bie uit Ederveen. De heer Hasselaar uit het internerings kamp Overberg zal deze middag een en ander over het werk in het kamp komen vertellen. De bejaarden die af gehaald wensen te worden worden ver zocht hiervan bericht te geven aan mevr. Osnabrugge, Marktstraat 7 te Scherpenzeel. Tel. 03497-1313. VEEN END A AL Gistermiddag speldde burgemeester P. Bode vijf jubilaris sen van de Panter sigarenfabrieken de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Dit was de eerste officiële daad van Veenendaals nieuwe burgemeester. Gisteren vierden zes werknemers het feit, dat ze veertig jaar in dienst waren bij de Panter sigarenfabrieken. Bij de officiële huldiging was een van hen, de sigarenmaker H. L. Meyering uit Dodewaard door ziekte verhinderd. De heer H. Stoffels, directeur van de Panter Sigarenfabrieken, opende de officiële huldiging. Hij vond de huldi ging om twee punten belangrijk: „Ten eerste, omdat de mens in de maat schappij door deze gebeurtenis op de voorgrond komt te staan. Ten tweede is het belangrijk, als nieuw historisch feit in de Pantergeschiedenis." Daarna ging de heer J. J. van Schuppen, eveneens directeur van de NV, tot de huldiging over. Hij wees de jubilarissen erop, dat zij in het ver leden een ding gemeen hadden: „U bent allemaal veertig jaar geleden bij de Panter begonnen, als jongen van 15, 16 jaar. U hebt vandaag vele her inneringen, die misschien nauwelijks te verwerken zijn". De heer Van Schuppen kon zich ook voorstellen, dat het achteraf allemaal erg vlug was gegaan: „2000 maandagen, die mis schien niet altijd meevielen". De directie waardeerde het dat men veertig jaar bij hetzelfde bedrijf was gebleven. „Het gaat ons er namelijk niet alleen om veel sigaren te maken en te verkopen; alhoewel we het prachtig vinden, dat er elk jaar meer worden verkocht. Het gaat ons er ook om werkgelegenheid te geven, in een bedrijf waar mensen prettig kunnen werken en leven'', aldus de heer Van Schuppen. De jubilarissen ontvingen een gou den horloge en een assortimentskist sigaren. Hun echtgenotes ontvingen elk bloemen en bonbons. Burgemeester Bode was de volgende spreker. „Ik ben pas maandag in Vee- nendaal begonnen te werken. U be grijpt dat ik nog bezig ben met het verkennen van velerlei terreinen. Maar wat hier vanmiddag gebeurt, is het bewijs dat Veenendaal een indu strie gemeente is", zei hij. Het viel hem op, dat geen van de jubilarissen in Veenendaal woonde. „Hieruit blijkt wel, dat Veenendaal als industrie ge meente ook mensen van elders werk verschaft". Het deed burgemeester Bode bij zonder veel genoegen, dat zijn eerste officiële daad in Veenendaal inhield: „U mede te delen dat U bij Koninklijk Besluit begiftigd bent met de ere-me daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau." De burgemeester speldde de volgende personen een me daille op: A. M. Sanders uit Rhenen. sigarenmaker; .J Sanders uit Ochten. voorman stripperij; C. van Eek uit Opheusden, compleetmachinebediende J. D. Stam uit Dodewaard, compleet machinebediende en A. Aalberts uit Dodewaard. deklegger/hulp-chauffeur. De heer T. Verkuijl sprak als lid van de Fabriekscommissie en els re presentant van het Personeelsfonds de jubilarissen toe. „Over drie jaar, als Geboren: Barend z.v. H. van de Weerdhof en M. E. van Donkelaar; Pa mela Antoinet, d.v. D. J. Pothoven en J. M. Breunesse; Gerrit Jan. z.v. J. van Holland en S. G. van Roekei; Jan, z.v. G. H. Gijsberts en A. G. Willigen- burg; Gerdina d.v. G. Bor en L. F. Groeneveld; Mirjam Geertruida, d.v. W. Sukkel en G. SchoonderbeekLin- tonia Petronella d.v. E. C. van der Lee en P. J. A. van Geenhuizen: Hen- drika, d.v. G. Vermeulen en H. M. Pul; (te Rhenen) Danielle d.v. H. A. Fritz en A. C. Boots; (te Utrecht; Janette Adriana, d.v. J. de Kievid en J. A. Manen; (te Rhenen) Marian d.v. G. van Linge en A. Krawinkel; (te Ede) Maria Wijnanda, d.v. J. Le- gemaat en M. Rijksen; (te Ede; Jan Cornelis z.v. J. Legemaat en M. Rijk sen. Getrouwd: J. van Doorn en J. van de Meent Doorn Henken; D. C. G. J. van Manen en G. van de Waal; M. B. van den Bosch (Amsterdam) en P G. Janssen. Ondertrouwd: F. Schoeman en M. G. Bouwman; W. Hendriks en A. G. van Leeuwen; J. van Engelenburg en P. van Dijk. Overleden: J. F. Jansen, 80 jaar, echtg. van C. Soeters; J. van Ginkel, 70 jaar, echtg. van N. van Schuppen; G. Henzen 54 jaar, echtg. van C. M. Hensen; L. F. J. Meijer, 55 jaar, echtg. van I. Betje. Aanvoer 850.000 eieren. Prijzen kippe- eieren f 14,75,f 15,50 en henneëei- ren f 10.00 - f 14,50. Alles per 100 stuks. Handel goed. Varkensmarkt: Aanvoer 148 biggen. Prijzen f 70,- f 78,per stuk. Handel matig. t; G. H. van Hardeveld en D. van i; W. W. K. V. Jansen en A. F. we de statistieken moeten geloven, komt het in de industrie niet meer voor, dat een werknemer of werk neemster veertig jaar bij eenzelfde be drijf in dienst is", aldus de heer Ver kuijl." Hij reikte de jubilarissen na mens het Personeelsfonds een enve loppe met inhoud uit. Nadat de heer G. van Dolder na mens de Samenwerkende organisaties voor Tabaksverwerkende industrieën in Nederland had gesproken en de heer D. Ybema een toast had uitge bracht vertrok het gezelschap naar de kantine van de Panter Sigarenfabrie ken. Hier werd een receptie gehouden voor alle personeelsleden. Op de foto v.l.n.r. de heren: A. M. Sanders, J. D. Stam, J. Sanders, C. van Eek, A. Aalberts en burgemeester Bode. ELST Gisteravond werd in het Wijkgebouw te Eist een lezing over de Nederlandsche Heidemaatschappij ge houden. op vezoek van de Cultuur Na tuurhistorische Vereniging Zuid-Oost Utrecht. Spreker was de heer R. E. Vos, Technisch adviseur van de NHM. Voor de pauze werd een interessante uiteenzetting gegeven over het werk, dat de NHM in Nederland en de om liggende landen verricht, zoals het aanleggen van sportcomplexen, zwem baden, kwekerijen, ruilverkavelingsob jecten, enz. met aansluitend een film over diverse recreatiegebieden in Ne derland. De Heidemaatschappij werd in 1888 opgericht, doch sindsdien is er zoveel veranderd, dat de naam eigenlijk niet meer past in de hedendaagse maat schappij. Na de koffiepauze werden nog twee boeiende films vertoond. De eerste handelde over de inpoldering van de Zuiderzee en de enorme ont wikkeling in de polders en de tweede en laatste film betrof de Afrikaanse rivier de Zambesi, het vele werk, dat voorafging voordat deze was bedwon gen. de aanleg van de grote stuwdam en de bouw van electrische centrales. De groots opgezette reddingsactie om de duizenden dieren van de verdrin kingsdood te redden, deed ieders adem inhouden. In zijn sluitingswoord maak te de heer Pezarro de bezoekers erop attent, dat op 19 november weer een lezing wordt gehouden door de Pro vinciale Planologische Dienst voor Utrecht. Heden, vrydag 25 oktober 1968 LEERSUM ,Het Hof", 19.30 uur: EHBO-wedstr(jd om Vallei-wisselbeker. WAGENINGEN Junushoff, 20.00 u.: Toneel- en cabaret voorstelling studentenvereniging SSR BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De hete zon" Morgen, zaterdag 26 oktober 1968 RENSWOUDE Rehoboth, 19.00 uur: Uitvoering „Ons Genoegen". WAGENINGEN Junuhoff, 20.00 uur: Toneelgroep Thea ter met „Hendrik IV" (del 1).. BIOSCOPEN Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De hete zon". Bio, Rhenen, 20.00 uur: „Wat deed jij in de oorlog, pappie?" ADVERTENTIE Vlot door mee-levende souplesse, correct door intelligente coupe: 'nWil- son Glenny is 't. Hele maal. Gesneden uit de veerkrachtigste kamgarens van de Cheviot Hills. In pure tinten. En karakter volle dessins. suits that suit your personality exclusief bij herenkledingspecialisten HOOFDSTRAAT 90, VEENENDAAL TELEFOON 12163 ELST De EHBO in Eist brengt nogmaals onder de aandacht, dat me dio november een cursus eerste hulp start. Belangstellenden kunnen worden ingeschreven bij de heer J. v. d. Berg, Vissersweg 36 te Eist. Men kan zich echter ook opgeven bij de overige be- stuurs- en gediplomeerde leden. De cur sus zal plaatsvinden in het wijkgebouw te Eist. AMERONGEN Twee vechtende honden waren op diasdag 2 juli te Ame- rongen aanleiding tot een ernstige misdraging van de 36-jarige aannemer J. H. W. uit die plaats. Hij had het niet gelaten bij het uit elkaar halen van de hon den, maar hij had tevens de vijftigjarige mevrouw M. von Aesch, de eigenares van de keeshond, die aan het „.bekvechten" was met de herdershond van de aannemer, beetgepakt en tegen de grond gesmeten. Door haar val had zij snij- wonden opgelopen en haar heup bezeerd; ook haar hals deed pijn. De aard van de verwondingen bleek uit de doktersverklaring. De aannemer werd door de Utrechtse politierechter, mr. P. J. Klaver veroordeeld tot een boete van f 200,subs, veertig dagen. De officier van Justitie, mr. A. So- merwil, die eenzelfde straf had geëist, nam het de aannemer vooral kwalijk dat hij het had willen doen voorko men of hij de onschuldige was ge weest en dat hij zou zijn mishandeld. Een lezing, die in geen enkel opzicht klopte met hetgeen mevr. Von Aesch en de als getuige gehoorde 64-jarige Ame- rongse smid L. D. Boelhouder vertel den. De herdershond van de aannemer had los gelopen; mevrouw Von Aesch had haar hond aan de lijn. Toen de herders hond op de Kees was afgevlogen, pro beerde zij met een bamboestokje „Dat had ik de laatste tijd bij me, want het is al eerder voorgekomen, dat een hond op mijn hond afkwam" de dieren te scheiden. Dat was een on begonnen zaak. Wanhopig riep zij: „Kom toch en haal die honden uit el kaar". „Wat er toen gebeurde, weet ik niet precies", zei ze, „ik werd opeens beet gepakt en tegen de grond gegooid". „En hebt u mijnheer niet geslagen met het stokje? Dat heeft hij namelijk tegen de politie gezegd", aldus de po litierechter. „Welnee, mijnheer de rechter, hoe kon dat nou. Ik was veel te druk met die honden bezig". „Mijn hond doet nooit iets", zei de aannemer, „als hij losloopt, vecht hij niet. De Kees zal hem wel hebben uit gedaagd". „Ik neem uw verhaal met een korrel zout, mijnheer", sprak mr. Klaver, „de zaak is wel duidelijk". En de zaak werd nog duidelijker, toen de smid zijn verhaal kwam doen. Hij vertelde zelfs, dat de aannemer een dreigende houding had aangenomen. In zijn requisitoir hield de officier van Justitie een pleidooi voor het aan gelijnd houden van honden. Voor ver- dachtes optreden had hij weinig waar dering. Hij eiste f 200 boete subs, veer tig dagen hechtenis. Na het uitspreken van het vonnis, ontdekte de politierech ter, dat hij had vergeten naar de scha de te informeren. „Alleen maar een VEENENDAAL Gistermiddag vond om omstreeks 15.00 uur op de Hol- leweg een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een vuilnisauto. Beide auto's liepen beschadigingen op. Van G. uit Veenendaal reed in zijn vuilnisauto vanaf de Nieuweweg rechts de Holleweg op. Op het moment dat hij rechts van de weg geparkeerd staan de auto's passeerde, wilde de vracht wagenbestuurder H. uit Veenendaal de vuilnisauto voorbij rijden. H. reed eveneens van de Nieuweweg rechts de Holleweg op. Bij het passeren werd de vuilnisauto in de flank aangereden. Bei de auto's werden beschadigd. ADVF.RTENTIF SCHERPENZEEL ponder enige aanleiding sloeg hij die vrouw tegen de vlakte en later ontzag deze onverlaat zich niet om een politieman ernstig te mishandelen. Het is een ongehoord ernstige zaak. Ik eis vijf maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd", aldus rekwireerde de Utrechtse officier van justitie. niT. A. Somerwil, in de zaak tegen de 21-jarige magazijnbediende F. J. V. uit Scherpenzeel, die genoemde feiten had gepleegd in de nacht van zaterdag 27 april, terwijl hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. „Zeer ergerlijk", sprak ook de poli tierechter, mr. P. J. Klaver, „als dat zo doorgaat moet deze jongeman straks ter beschikking van de regering wor den gesteld. Protesteren mogen de jon gelui wel. maar molesteren bepaald niet". Mr. Klaver veroordeelde de ma gazijnbediende tot vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, proeftijd drie jaar. Met een aantal vrienden was V. naar een dansavond geweest. Zij hadden er veel gedronken, vooral V. Hij liep om streeks half twaalf op die zaterdag avond met z'n vrienden door de Dorps straat in Scherpenzeel. Daar reed ook de heer Van Voorthuizen uit Ede op de brommer; zijn vrouw zat op de duo. Later had V. tegen de politie ver klaard, dat hij woedend werd op de bromfietser omdat die zou hebben ge roepen: „Daar lopen een stelletje no zems". Dat ontkende de heer Voorthui zen pertinent; trouwens niemand van het andere gezelschap had die uitlating of iets dergelijks gehoord. Hoe dan ook, de midden op straat lopende V. probeerde de hem voorbij rijdende bromfietser een harde klap te geven. De heer Voorthuizen bukte; SCHERPENZEEL Maahdag 28 ok tober wordt in gebouw „Filalethes", achter de Ned. Herv. Kerk te Scher penzeel een ledenvergadering gehouden van de Staatkundig Gereformeerde Partij, afdeling Scherpenzeel. De avond begint om 7.30 uur. Op het programma staat o.a. bespreking eventuele vragen en voorstellen voor de algemene verga dering te Utrecht op zaterdag 22 febru ari 1969 te Utrecht en de bespreking van de ingekomen brief van de Stichting Reformatorische °ublikatie te Drieber gen, betreffende de uitgave van een re formatorisch dagblad. Tevens zal er deze avond door de heer W. van der Zwaag uit Barneveld een lezing gehou den worden over het onderwerp „Veler lei verontrusting". zijn vrouw kon de klap niet ontwijken en werd van de duo op het wegdek geslingerd. Niemand hielp haar. Toen zij zag, dat de jongens tegen haar man 'n dreigende houding aannamen, krab belde zij gauw overeind. Samen met haar man maakte zij, dat ze wegkwam. Zij was aan haar benen geblesseerd en haar heup deed erg pijn; ook had zij nog een blauw oog en voorts voor f 50 schade aan haar kleding. Het echtpaar waarschuwde de poli tie. Opperwachtmeester Siewerda kwam met een collega om de zaak te onderzoeken en de jongelui tot de orde te roepen. Zij wilden uiteraard de ma gazijnbediende meenemen naar het bu reau. Maar dat lukte in eerste instan tie niet. „Hu ging als een razende te keer; hij vloekte en tierde en bood he vig verzet. Ook gaf hij mij zo'n harde klap in het gezicht, dat ik aan mijn mond bloedend werd verwond; enige tanden sloegen in mijn lip", had de opper verklaard. Hij had meteen in de gaten, dat de jongeman in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Van het voofval kon de magazijnbe diende zich heel weinig herinneren. „Ik weet alleen, dat ik goed dronken was", verklaarde hij. In het café had hij wel voor f 40 verteerd. Hij hield vol te hebben gehoord, dat de heer Voorthui zen een opmerking over „nozems" had gemaakt. „En U was zo dronken, dat U niets wist", merkte de politierechter op, „en nu weet U opeens, dat het woord nozems zou zijn gebruikt". De magazijnbediende maakte geen beste beurt. Van een schade-regeling was nog geen sprake. „Ik heb er nog niets aan gedaan", zei hij. Een ander punt in zijn nadeel was, dat zijn straf blad, ondanks zijn jeugdige leeftijd, er niet „fris" uitzag. En bovendien had hij zich al eerder, namelijk op 16 sep tember voor de politierechter moeten verantwoorden. „Waarom bent U toen niet geweest", informeerde mr. Klaver. „Ik was toen wel in het gebouw", aldus de magazijnbediende, ..maar ik zat vast. Ik moest nog veertien dagen gevangenisstraf ondergaan wegens het rijden onder invloed". De zaak was destijds niet bij verstek afgedaan, om dat politierechter en officier wel eens de jongeman wilden zien, die zich op een dergelijke ernstige wijze had mis dragen. Hoe ernstig bewijst wel het vonnis. De magazijnbediende kon er niets op zeggen. „Ik heb een straf ver diend", was zijn enige commentaar. VEENENDAAL CITT-MOTORS - EDE paar kousen, ongeveer f 3", zei mevr. Von Aesch. Spontaan greep de aannemer naar zijn portemonnaie. Hij gaf haar het genoemde bedrag en tevens een hand. „Laten we hopen dat het nooit meer voorkomt", zei hij. VEENENDAAL De Stichting jeugdwerk „de Instuif" organiseert volgende week dinsdag, woensdag en donderdag in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan in het kader van het jeugdvakantiewerk een drietal filmver toningen. Alle normale clubmiddagen komen in die week te vervallen. Gedurende deze drie dagen is er iede re morgen en iedere middag een film. Dinsdag wordt de kleurenfilm „Ezel tje Sabio" gedraaid. Voor woensdag 30 oktober staat de kleurenfilm „De Ge heimzinnige koffer" op het program ma, terwijl de jeugd donderdags de film „Miquelin" kan gaan zien. Aan vang van de voorstellingen om half tien 's morgens en twee uur 's mid dags. De toegangsprijs is veertig cent. ZONDAG 27 OKTOBER 1969 VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur: ds. Langerak. 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Van de Peut uit Renswoude. 17.00 uur: ds. Vroegindeweij. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Jon- gerden; 17.00 uur: ds. Langerak. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Vroegindeweij; 17.00 uur: ds. De Hartog uit Ede. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Wisgerhof; 18.30 uur: ds. Noordergraaf uit Ede. Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. Wis gerhof. Veeneind, 15.00 uur: ds. Vroegindeweij; donderdag 31 oktober a.s., 19.30 uur: ds. Van Dieren uit Ede. Dijkstraat, 14.45 uur: de heer Meijer. Herv. Gemeente „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Vijzelaar; 17.30 uur: de heer A. van Pijpen. Jeugdkapel, 10.00 uur: de heer J. van Voorthuizen. Geref. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur: ds. Blanken; 17.00 uur: ds. Ytsma. Petrakerk, 9.30 uur: ds. Ytsma; 17.00 uur: ds. Blanken. Geref. Poortkerk (vr(jgemaakt): 9.00 uur: Leesdienst. 16.30 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Lang broek. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Brom. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref, Gemeente (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur; ds. W. F. Monné uit IJssel- stein. R.K. Kerk: Salvatorkerk, zaterdag 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur: H. Mis. WHlibrorduskerk, 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst; 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: Openbare vergadering; 10.30 uur: „Wachttoren"-studie; dinsdag 29 oktober a.s., 19.30 uur: Theocr. be- dieningsschool; 20.30 uur: Dienstver- gadering. De bijeenkomsten worden gehouden in het NW-gebouw aan de Tuinstraat. Nooit was in de hervormde ge meente te Rhenen het opstaan van de kerkgangers tijdens het begin en het einde van de eredienst geregeld. Misschien sluimeren hiertegen er gens bezwaren, maar deze zijn de kerkeraad niet duidelijk. In verband met de orde tijdens de eredienst werd hiertoe definitief gesloten. Het '.rijdende bijbelhuis" van het Nederlands Bijbelgenootschap' komt van maandag 11 tot en met 15 no vember in Rhenen. De actie is in terkerkelijk opgezet en ook plaatse lijke medewerkers zullen huis-aan- huis komen om uit de grote collec tie bijbels en andere uitgaven van advies te dienen. In het bejaardencentrum „De Tol- lekamp" te Rhenen zal op 30 okto ber een verkoopdag worden georga niseerd. De bazaar, georganiseerd door een damescomité, is op 30 ok tober 's middags en 's avonds ge opend. Uit het rubriekje „Gelderse kruud- moes" in het chr. gereformeerde ..Om Sions Wil": Enige jaren voor de tweede wereldoorlog moest een Amsterdamse predikant een „hoog" gezelschap Amerikanen iets vertel len over het kerkelijke leven in Ne derland. Hij kreeg drie minuten spreektijd toegewezen, maar kon het in een nog korter tijdsbestek zeggen. Hij zei: „U kunt er ongeveer van uitgaan, dat als u één Nederlander ontmoet dat u iemand ontmoet die gelooft. Zijn het er twee dan hebt u een kerk. maar als er drie samen zijn, dan ziet u subiet een kerk scheuring". Tot nu toe is het zwembad Sijs- jesberg in Huizen op zondag geslo ten. Nu er een verzoek tot de ge meenteraad is gericht om dit bad ook op zondagen open te stellen heeft de kerkeraad zich tot de raad gewend om de zaak zo te houden als zij is. Zaterdag 26 oktober zal in „Elthe- to" te Veenendaal een discussie avond worden gehouden over het on derwerp „Rome en de reformatie". Een van de plaatselijke predikanten zal hierover een inleiding houden. De bijeenkomst is toegankelijk voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. In het verslag van de gespreks groep Kerk 66-2000 der hervormde gemeente te Rhenen heeft deze groep gevraagd rekening te houden met de jeugd. De kerkeraad heeft beslist dat het gesprek met de jeugd moet doorgaan. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Rhenen heeft uitvoerig gesproken over het dopen van kin deren van ouders, die zelfs aan de meest elementaire dingen van de Bijbel geen geloof hechten. En ook van ouders, die nooit en te nimmer naar de kerk gaan. maar toch hun kinderen willen laten dopen. Men vroeg zich af waar de grens ligt bij het toestaan van de doop aan derge lijke kinderen. Volgens een verslag in „Rond de Cunerakerk" ls de ker keraad er niet uitgekomen. De huis-aan-huis-collecte voor de zending heeft in Scherpenzeel 1365 gulden opgebracht, zo meldt de kerkbode. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Vos als cate cheet van de hervormde gemeente te Rhenen is benoemd de heer Van der Hught te* Rotterdam. De heer Van der Hught zal zo spoedig mo gelijk zijn werk op de openbare scholen in Rhenen beginnen. Ds. K. Schipper, vroeger her vormd predikant te Ederveen en on langs van Middelharnis vertrokken naar Dordrecht heeft in zijn af scheidspreek gewaarschuwd tegen een valse leer in de gemeente. Dit heeft de hervormde buitengewone wijkgemeente bedroefd en in haar mededelingenblad spreekt men de hoop uit dat ds. Schipper tegenover zijn midden-orthodoxe collega's in Dordrecht een wat mildere houding zal aannemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3