Nederland koopt 415 Duitse Leopardtanks Politie deelde op Dam rake klappen uit onder studenten KOSTEN f 500 MILJOEN; TEGENORDERS VOOR 75 PROCENT Textielwinkeliers willen uitverkoop liever later TISSOT Benzinemaatschappijen voor rechter wegens acties BRAZILIË SLUIT EUROPESE REDERS UIT EMS moet drs. Langeraar rapport wijze mannen geven Bata naar België DcDrnsrtte (gns) kcukmvcTwjir- niing rekent voorgoed af met koude voelen en unite droogdoeken. Kruideniers mogen bloemen verkopen DRIE LERAREN NA ONKIESE VRAGEN' VOOR ONTSLAG VOORGEDRAGEN Staatsmijnen stopt cokes-produktie L Het is kort Kluwer Moeilijkheden bij Groningse PSP Studenten liepen weg uit collegezaal Directrice van ziekenhuis geschorst de Tissot PR 516 met extra schokbrekers OOK TOTAL OOK 'S NACHTS PASSEND IN ROTTERDAM Moeders gaan in Oosterhout zelf voor klas Geen akkoord RECHTBANK BESLIST IN KORT GEDING: NIET OP DE HOOGTE „NIEUW GEDING" Versterkingen Applaus voor politie Uw bedrijf of beroep KLUWER UITGEVERS VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 y ADVERTENTIE GRONINGEN In de afdeling Gro llingen van de PSP heeft ongeveer een derde van de 150 leden bedankt als lid. Hieronder bevinden zich de fractievoor zitter van de provinciale staten, S. J. Redmeijer, de tweemansfractie in de Groningse gemeenteraad, t.w. fractie voorzitter W. de Bree en mevrouw mr. J. Bosman, evenals verscheidene be stuursleden van de afdeling. De moeilijkheden zijn ontstaan rond de schorsing van het lid de heer Jan de Jong. In verband met activiteiten, strijdig met de partijbeginselen, had de afdeling de heer De Jong bij het par tijbestuur voorgedragen voor een schor sing, waarop het partijbestuur niet in ging. In Groningen was de schorsing aangenomen door een tweederde meer derheid. De heer De Jong was in Gro ningen op 4 mei betrokken bij het uit reiken' van pamfletten, waarin burge meester J. J. A. Burger werd vergele ken met een Groningse oorlogsmisdadi ger. De heer De Bree deelde in antwoord op vragen mee, dat hij van plan is zijn zetel in de gemeenteraad ter beschik king te stellen, na eerst de lopende zaken te hebben afgehandeld. Hij meen de dat mevrouw Bosman eenzelfde standpunt zal innemen. Hij verwachtte dat de uitgetreden PSP'ers politiek actief zullen blijven, al staat nog niet vast in welke vorm. Wellicht zal een werkgroep worden op gericht. DEN HAAG De Duitse Leopard-tank wordt we nieklden het gisteren al summier in onze laatste editie de opvolger van de verouderde Centurion, die het legeT nu in gebruik heeft. Staatssecretaris Haex (Landmacht) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld. De tanks het worden er 415 zullen bij Klaus-Mafei in Miinchen worden gebouwd. Zij kosten vijfhonderd miljoen gulden, nog afgezien van de munitie die op tweehonderd miljoen gulden wordt geschat. AMSTERDAM Bijna de helft van alle textielwinkeliers vindt da* de uit verkoop twee tot vier weken later moet worden gehouden. Dit is gebleken bij een enquête van het vakblad Textilia onder ruim achthonderd winkeliers in textiel. De voorstanders van uitstel van de uitverkoop vinden dat de opruiming al begint als het zomer- of winterseizoen nog niet is afgelopen. De zomer- en win- terartikelen gaan in de tijd van de op ruiming ook wel zonder kortingen van de hand, zo redeneren zij. ADVERTENTIE De Tissot PR 516 is een echt horloge voor de actieve man die zwemt, golft, tennist, paard-en autorijdt.Het uur werk heeft, schokbrekers en is^wevend" in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé f 198 ren f 200.- Zonder datum, met hand opwinding f 135.-- en f 131.. DEN HAAG De benzinemaatschappij Esso moet 15 november voor de Haagse rechter verschijnen. De officier van justitie, F. van der Dussen, heeft zijn onder zoek naar de vraag of de prijzenactie van de maatschappij een inbreuk vormt op de Wet op de Kansspelen, beëindigd. In april van dit jaar begon de officier van justitie met zijn onderzoek, waar bij behalve Esso ook Shell en Chevron (Caltex) zijn betrokken. De maatschap pijen voeren acties, waarbij geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Dat lijkt op een soort loterij, die is verboden. De Esso verschijnt als eerste voor de rechter. De .maatschappij blijft bij de uitspraak, die zij ook in april deed: „Ons spel, waarbij kaarten met drie tijgers worden uitgereikt, is juridisch water dicht. Het is bij ons niet gebruikelijk de wet te overtreden. Wij bekijken de zaak tevoren nauwkeurig op alle haken en ogen," zo werd gezegd. „Overigens hebben wij nog niets van een dagvaarding gezien. Dus weten wij ook niet wat er in staat." De actie van Shell heet Duplikaart. Men moet hiervoor twee speelkaarten bij elkaar zoeken. De Caltex heeft dit jaar geen actie gevoerd. Intussen heeft de politie in Ede pro ces verbaal opgemaakt tegen een plaat selijke pompstationhouder, die benzine van Total verkoopt. De klantenactie van Total het verzamelen van dobbelste nen van verschillende kleuren en het oplossen van een rebus is volgens de politie in strijd met de Wet op de kans spelen. Al eerder maakte de gemeentepolitie van Ede proces verbaal op tegen een supermarkt van De Gruyter en een ben zinestation van Caltex. Ook de klanten- acties van deze ondernemingen zijn naar de mening van de politie in strijd met de wet. De Gruyter en Caltex heb ben in deze zaak een afwachtende hou ding aangenomen. AMSTERDAM Tweehonderd stu denten van de Amsterdamse universi teit zijn gisteren bij prof. dr. H. A. J. I". Misset de collegezaal uitgelopen. De dag tevoren hadden honderd stu denten hetzelfde gedaan. Prof. Misset gaf zijn colleges tot dus ver aan eerste- en tweedejaarsstuden ten samen. De studenten wilden een splitsing in een eerste en een tweede jaarscollege, opdat zij in kleinere groe pen tot een actievere deelneming aan het college kunnen komen. Toen bleek dat de hoogleraar ook gisteren niet op die eis wilde ingaan, verlieten de twee honderd studenten de zaal, op weg naar de rector-magnificus, prof. mr. A. D. Belinfante. Deze noemde de eisen van de stu denten „op het eerste gezicht rede lijk". „Maar, zei hij, „als jurist wil ik natuurlijk wel de tegenpartij horen." Prof. Belinfante zegde toe zijn bemid deling te zullen verlenen. Het bleek niet mogelijk de Neder landse industrie rechtstreeks bjj de order te betrekken. Wel kan op com pensatieorders tot ongeveer 75 procent worden gerekend. Het gaat hier om voor de Nederlandse industrie interes sante objecten op het militaire vlak. Zo deelde de staatssecretaris mee. Hij dacht daarbij aan tegenorders op elektronisch gebied (Hollandse Signaal) en aan het betrekken van de Daf bij de bouw van Duitse voertuigen. De 4145 Leopard-tanks zullen voor eind 1971 zijn afgeleverd. De eerste Leopard wordt eind 1969 in Nederland verwacht. Staatssecretaris Haex zei gisteren in de Tweede Kamer dat met het oog op de internationale toestand een snelle invoering van nieuwe tanks bij het parate legerkorps van groot belang is. De Leopard is tussen 1956 en I960 ontwikkeld. Het gevaarte weegt 39 ton, heeft een motorvermogen van onge veer achthonderd pk en komt tot een rij bereik van 550 kilometer. In 1963 begonnen de Duitsers met de produktie in serie. De Leopard heeft een grote beweeglijkheid en snelheid en een aanzienlijke actieradius. Hij is uitgerust met een kanon van 105 mil limeter voorzien van optische richtmid- delen met afstandsmeter. Infraroodvoorzieningen maken het mogelijk ook 's nachts te rijden en te schieten. De tank bevat verder snorkel- apparatuur waardoor hij ook diepe waterhindernissen kan nemen. De eer ste versie van het Duitse rupsvoertuig is in september 1965 van de produktie - lijn gekomen. Tot voor kort lagen nog drie tank typen in de markt: de Leopard, de Britse Chieftain en de Amerikaanse MBT-70 die nog in onwikkeling is. Van deze drie was de Amerikaan voor het leger het aantrekkelijkst. Gebleken is nu dat de MBT-70 pas over vier of vijf jaar in produktie kan worden genomen. De ontwikkeling wordt bovendien vertraagd door nog onopge loste technische problemen. Een zo lang uitstel achtte de regering niet verantwoord. Het was ook de vraag of de MBT-70 voor Nederland fi nancieel bereikbaar zou zijn. Bleef over de keus tussen de Leopard en de Chieftain, twee tanks die door het leger uitvoerig zijn beproefd. Bei de zijn volgens staatssecretaris Haex uitstekende tanks. Het afwegen van de tactische, technische en logistieke aspecten leidde tot de conclusie dat de Leopard het meest met de Nederlandse militair-tactische inzichten overeen komt. Het aanwijzen van de Leopard past in de standaardisatie binnen de noor delijke legergroep van de Navo waartoe ook het Nederlandse legerkorps be hoort. West-Duitsland zelf heeft al de Leopard. België en Noorwegen hebben onlangs besloten deze tank aan te schaffen. De keus van Nederland draagt er ook toe bij om in samen werking met de legerkorpsen van de an dere landen de exploitatie- en onder houdskosten te beperken. De legerleiding had graag gezien dat voor acht tankbataljons (in plaats van nu zes) Leopards zouden worden aan gekocht, maar daarvoor ontbreekt het geld. Zou de Navo opvoering van de de paraatheid verlangen dan bestaat de kans dat alle acht tankbtaljons aan hun trekken komen. Van daar dat optie is genomen op 550 tanks. Een aanvullende begroting zal dan uitkomst moeten brengen. ROTTERDAM De Braziliaanse koopvaardij-commissie heeft bekend gemaakt, dat het de Europese scheep vaartmaatschappijen vanaf heden ver voer van koffie cacou en katoen van boden is om deel te nemen in het ver- Brazilië naar Europa. Hierdoor zullen in ons land getroffen worden: de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd, de Ha- venlijn en de Rotterdamse-Zuid-Ameri- ka Lijn van Nievelt Goudriaan. De Europese rederijen, verenigd in de Continental Brazil Outward Freigt Con ference heeft dadelijk een fel protest laten horen tegen deze vergaande stap in de reeds lang sluimerende .vrachtoor log. „Dit is een flagrante vorm van vlagdiscriminatie", aldus deze confe rence in een communiqué. De scheep- vaarmaatschappijen zijn nu niet in staat om produkten te vervoeren naar hun eigen land. De Duitse tank Leopard: 40 ton staal. Snelheid 60 kilometer. Kosten acht honderdduizend gulden. ROTTERDAM De directie van he* Diaconessenzickenhuis in Rotterdam, zuster Van den Broek, is met ingang van komende maandag door het be stuur geschorst. Zuster Van den Broek werd een half jaar geleden met grote plectigheid door het bestuur van de Nederlandse her vormde vereniging ingehaald, maar nu is ook tussen haar en het bestuur een conflict ontstaan. Zuster Van den Broek was verbonden aan het ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Op dringend verzoek van het be stuur van het Diaconessenziekenhuis werd zij aan Rotterdam afgestaan om mee te werken aan de oplossing van de toen bestaande moeilijkheden. Dr. Th. L. W. van Ravensteijn, voor zitter van de medische staf van het Rotterdamse Diaconessenziekenhuis, kon ons gisteravond voor de schorsing van de directrice geen duidelijke aan leiding noemen. „Het is meer een symptoom van een ernstige ziekte. Ik vrees dat deze ziek te binnenkort een ernstige crisis be leeft", aldus dr. Van Ravensteijn. Hij noemde zr. Van den Broek een bekwame directrice, die met haar gro te ervaring en goede contacten met an dere ziekenhuisdirecties stellig wat goeds tot stand had kunnen brengen in het Diaconessenhuis. „Wanneer er niet spoedig een wending ten goede komt, vrees ik dat binnenkort nog andere za ken naar buiten komen", zei dr. Van Ravensteijn. „Op dit moment wil ik daar niet nader op ingaan". Dr. J. v.d. Berg, die op advies van de commissie voor volksgezondheid begin van dit jaar was benoemd tot genees heer-directeur heeft in alle stilte op 1 september deze functie neergelegd. Dr. v.d. Berg is thans geneesheer-directeur van de verpleeginrichting De Rustem- burgh te Rotterdam. OOSTERHOUT Aan de r.k. school voor basisonderwijs De Wilt- zangh in Oosterhout gaan de moeders zelf les geven aan hun kinderen. Direct na de herfstvakantie wordt hiermee begonnen. Een klasse-onder wijzer zal een oogje in het zeil hou den. De moeders zullen zich voor lopig beperken tot het doceren van rekenen en handwerken. Het experiment staat onder leiding van het schoolhoofd, de heer G. Smook die het klassikaal stelsel wil afschaffen en vervangen door het zo- genoamde niveau-onderwijs. Hij wil dat ieder kind zijn eigen leertempo kan bepalen. AMSTERDAM In de vooravond is het in Amsterdam tussen demonstrerei. studenten en politie tot een tweede treffen gekomen. Na de charges in de Utrecht sestraat bereikten de studenten toch volgens de aanvankelijke plannen om onge veer half zeven de Westermarkt, waar de politie zich niet liet zien. De demonstranten trokken vervolgens naar de Dam om vandaar terug te keren naar het universiteitsgebouw Oude Manhuispoort. Voor het zover was voerde de politie een tweede massale actie uit, waarbjj in de Damstraat rake klappen vie len. Een ruit van de mensa sneuvelde. Een verslaggever van Het Vrije Volk kreeg per vergissing een pak slaag: zijn persinsigne was te laat ge zien. De politie had om acht uur de situa tie op en om de Dam volledig in de hand. Alle straathoeken werden bezet en er werden geen samenscholingen van enige omvang toegestaan. Hoewel het spitsuur allang achter de rug was, bleef op instructie van burgemeester Samkalden iedere vorm van demonstra tie verboden. Hoewel het nog lang onrustig bleef in de stad, die het beeld van de be ruchte juni-dagen 1966 vertoonde, bega ven veel demonstranten zich toch naar de universiteit om te beraadslagen over een volgende demonstratie: wellicht za terdagmiddag. Gisternachten gistermorgen al was er uitvoerig overleg geweest tussen burgemeester Samkalden en hoofdin specteur Heijink en de vertegenwoordi gers van de studentenorganisatie, ge leid door de voorzitter van de Asva, Paul Verheij (zoon van de Amsterdam se communistische wethouder). Dat overleg leverde geen resultaat op, zo dat gemeente en politie op het stand- DEN HAAG Een geprikkelde mr. J. W. Lely, advocaat van de EMS, haastte zich gistermorgen zjjn tegenpleiter, mr. I. E. Hes, met klem te verzoeken, geen commentaar te geven op de uitspraak in het jongste korte geding tegen de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen. Die uitspraak, enkele minuten eerder gevallen, pakte in het nadeel van de EMS uit. „Als u uw mond niet houdt, gaan wjj weer naar boven voor een nieuw kort geding", zei mr. Lely tegen drs. A. H. Langeraar. BEST De schoenfabriek Bata gaat in het Belgische Peer een nieuw bedrijf beginnen, omdat het in Noord-Brabant geen geschikte arbeidskrachten kan vin den. De fabriek biedt werk aan vijftig man. In Best kunnen we niet alle opdrach ten uitvoeren wegens gebrek aan perso neel, aldus de directeur van Bata, dr. V. Samek. ADVERTENTIE f303,- incl. ventilator Droogrek f25,50. Zorgeloos over op gasverwarmtng DEN HAAG De regering wil krui deniers toestaan bloemen en planten te verkopen. Voorts wil zij pluimveehou ders toestaan zonder speciale vergun ning eieren te verkopen en zaadwinkels het recht geven ook planten te verko pen. De regering heeft daarvoor wijzigin gen ontworpen van drie vestigingsbe- sluiten, die voor advies zijn voorge legd aan de Sociaal Economische Raad. De warenhuizen en supermarkten die nu al bloemen en planten mogen verko pen moeten deze in plastic verpakkin gen aanbieden. Die eis wil dé regering afschaffen. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft Chili vijftigduizend gulden geschonken. Het bedrag is bestemd voor aankoop van granen. Als gevolg van grote droogte is in Chili de oogst volle dig mislukt. DORDRECHT De rector van het gemeentelijk lyceum in Dordrecht, dr. I. Vijlbrief zal he* gemeentebestuur van Dordrecht voorstellen drie tekenleraren van zijn school niet meer te benoemen. Het drietal heeft zich, aldus de rec- tpr „op zéér onbetamelijke wijze gege ven in het privé-leven van hun leerlin gen". Gebleken is dat de leraren de leerlingen uit de vijfde klas jongens en meisjes van vijftien jaar vragen heb ben gesteld over hun eventuele ge slachtsbeleving. De leraren voeren tot hun verdediging aan dat zij dit deden om de aanstelling van een sexuoloog op de school te be vorderen. De antwoorden op dc twin tig vragen zouden ze namelijk in een lerarenvergadering hebben willen toe lichten. ADVERTENTIE even tussen-de-m iddag naar een broodjeszaak - wat jij wel vaker doet - nou, ik heb ook de'smaak te pakken hoor. Drs. Langeraar. over wiens hem door de heer R. Zwolsman aangezegde ontslag als lid van de raad van be stuur de aandeelhoudersvergadering vandaag beslis*, moet het volledige rap port van de vijf wijze mannen over de toekomst van de EMS direct ter hand worden gesteld. Inzage op het kantoor van de maatschappij is niet voldoende. Tot deze uitspraak kwam gistermor gen de president van de Haagse recht bank, mr. W. Th. D. A. van Eek, in het kort geding, dat drs. Langeraar tel gen de heer Zwolsman, president-com missaris, zijn zuster en commissaris mejuffrouw Pietertje Zwolsman en de EMS zelf had aangespannen. Omdat eiser ziek thuis was en niet op de hoogte was gesteld van de depo nering op het kantoor van het 72 pagi na's tellende rapport, had het hem be horen te worden verstrekt overwoog de president. Op het kantoor van de EMS moet de heer Langeraar gewapend met papier en schrijfgerei kennis kun nen nemen van het jaarverslag 1967 (waarin een volgens hem onjuiste mo tivering over het ontbreken van zijn handtekening) en alle daaraan ten grondslag liggende stukken. Dit laatste had de EMS in een brief, gedateerd maandag 21 oktober, reeds toegezegd, waarmee de raadsman van de heer Langeraar, mr. Hes, zich een dag later, toen het kort geding diende, kon ver enigen. Daarom legde mr. Van Eek (conclu derend, dat het aan de EMS was uitge bracht en niet aan een andere Zwols- man-maatschappij) alleen een dwang som van f 50.000 op voor elke dag, dat drs. Langeraar het rapport niet ter hand wordt gesteld. Voorts veroordeelde hij de gedaagden in de kosten van het ge ding (f 267,70). De heer Langeraar moet het geheime stuk na bestudering wel teruggeven, maar een termijn daarvoor werd net ge steld. „Ik denk wel, dat ik het in elk geval tot na de aandeelhoudersvergade ring mag houden", veronderstelde hij na afloop. „Ik moet mij in de vergade ring per slot van rekening tegen mijn ontslag kunnen verweren met het rap port in de hand". Intussen staat al vast, dat ca. elfhonderd mensen vandaag de aandeelhoudersvergadering in Zwols- mans Scheveningse Kurhaus zullen be zoeken. Meer dan een „Het recht heeft ge zegevierd" kon het ontslag aangezeg de lid van de raad van bestuur van de EMS echter niet uitbrengen. Zijn raadsman verbood hem dit, daartoe aangespoord door zijn tegenpleiter. Toen de heer Langeraar een microfoon onder de neus werd gedrukt om zijn zegje voor de radio te doen, dreigde een woedende mr. Lely hem zelfs met een nieuw kort geding. Mr. Hes bleef daarom weinig anders over dan zijn cliën, maar gauw aan de arm mee te trekken. De discussie was intussen haarfijn op de band vastgelegd. HEERLEN Staatsmijnen/DSM stopt tegen het einde van het jaar de produktie van cokes. Er komt ook een einde aan de levering van cokesoven- gas. Vorig jaar werd de cokesfabriek Mau- rits al gesloten. Deze fabriek is inmid dels gesloopt. In het tweede bedrijf, de cokesfabriek Emma, die sinds 1954 in produktie is, werd in de eerste helft van dit jaar een van de drie batterijen uit bedrijf genomen. Binnenkort zullen ook de twee resterende worden stilge legd. Op 5 november zal voor het laatst cokesovengas worden afgeleverd voor openbare voorziening. Nederweert scha kelt dan als laatste gemeente van dit gas over op aardgas. punt blevenstaan dat een demonstra tie in het spitsuur het verkeer teveel zou ophouden. De studentenorganisaties wezen erop dat ze inmiddels dertigduizend pam fletten hadden verspreid waarin een de monstratie voor half vijf werd aange kondigd. Zij zagen geen kans deze op roep binnen enkele uren ongedaan te maken. Wel wilden de studenten de mars een uur uitstellen door de verza melde demonstranten die tijd toe te spreken. Burgemeester Samkalden wil de echter vóór half zeven geen demon stratie toestaan en hoofdcommissaris Jong noemde zeven uur als vroegste tijdstip. Voordat de onderhandelingen ten einde waren had burgemeester Samkal den de regering al honderd man ver sterking gevraagd en gekregen. Hij wei gerde dit aanvankelijk te bevestigen, hoewel de voorlichtingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag dit wel deed, evenals de Amsterdamse politie. Met uitzondering van de CPN had de Amsterdamse raadscommissie openba re orde het besluit van burgemeester Samkalden om de demonstratie te ver bieden inmiddels ondersteund. Toen het overleg op het stadhuis geen resultaat had, verzamelden de studentenleiders zich in de Oudeman- huispoort om te discussiëren over de verdere stappen. Nadat talloze voor stellen waren verworpen werd met meerderheid van stemmen om drie uur besloten een confrontatie met de politie te vermijden en de opgeroepen demon stranten naar de universiteit te dirige ren. De studenten wilden voorkomen dat het publiek zou gaan denken dat het er om ging de politie te tarten, en niet om het vestigen van de aandacht op de toestanden in Mexico. Snel werden stencils gedrukt om de beslissing bekend te maken. Politie en gemeente werden ingelicht over deze beslissing uit tactische overwegingen. Ruim duizend demonstranten had den zich om half vijf bij het Nationaal Monument verzameld, waar alles kalm was. Gevaar voor botsingen leek afge wend, vooral toen hoofdinspecteur Val ken (onder applaus) een politie-mega- foon aan de studentenleiders leende om dat de apparatuur van de studenten niet perfect was. Via deze politie-megafoon werd een kort vernietigend oordeel uitgesproken over het politie-optreden in Mexico, waarop men zonder moeilijkheden naar de universiteit trok. De zaal bleek daar te klein en op dat moment riep ASVA voorzitter Paul Verheij plotseling dat er alsnog gede monstreerd zou worden, volgens de aanvankelijke plannen. Drie agenten werden door de studenten uit de uni versiteit gezet. De studenten praten vandaag verder over nadere acties, die men wil uitbrei den tot demonstraties op bredere schaal tegen de regering-De Jong. De demon stratie zaterdagmiddag om twee uur wil men in ieder geval door laten gaan. ADVERTENTIE Op 1 januari treedt de nieuwe omzet belasting in werking, de BTW De beste, betrouw baarste, actueelste informatie over de BTW voor vindt u ongetwijfeld in een van de vele boeken over de BTW die worden uitgegeven door Vraag uw boekverkoper om de uitvoerige BTW-folder. U kunt ook ons schrijven of bellen. Deventer Postbus 23 Tel. 05700-10722

De Vallei | 1968 | | pagina 9