Breznjef waarschuwt jeugd voor Westen Bezwaren tegen referendum afgewezen Geestelijken in Z.-Afrika zullen niet zwijgen 150.000 NW juicht plan van groep-Aarden toe Verolme en Verstoep spreken zelfde taal Te laat Antiekdieven veroordeeld Nieuw type duikboot voor Amerika Over de Miljoenenprojecten voor Haagse aannemer Op bijeenkomst van de Komsomol Pravda prijst Moskou-groep in Praag AUTOWEGEN] OP PIJLERS Actie tegen premier Vorster omdat bij een perfekte auto een perfekte service hoort Rode spionnen vluchtten naar Oost-Duitsland Biafranen in offensief KOMSOMOL WINST PRAVDA In Griekenland Commentaar ECONOMISCHE MACHTSVERHOUDINGEN Om de wereld voor een biertje AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Eigen geld Herstel dijken Honderd miljoen ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 1% TOSKOU De leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Leonid Breznjef, heeft gisteren de Sovjet-jeugd gewaarschuwd tegen pogingen van het Westen „om haar in zijn netten te verstrikken". „De gebeur tenissen van de laatste maanden in de wereld", aldus Breznjef, „bewijzen dat vaderlandsliefde en communistische overtuigingen in de Sovjet-Unie moeten worden versterkt". In een door de TV uitgezonden rede van 70 minuten, gericht tot de Komso mol (de jeugdorganisatie van de Sov jets) vermeed Breznjef elke recht streekse toespeling op Tsjecho-Slowa- kije, maar hij uitte de gebruikelijke be schuldiging, dat „imperialisten probe ren een wig in de socialistische een heid te drijven". Dit was zijn eerste rede in het open baar sinds de invasie van 21 augustus in Tsjecho-Slowakije. Sprekende tot 6000 leden van de Kom somol, die hem herhaaldelijk met toe juichingen en applaus onderbraken, zei Breznjef: „Onze vijanden gaan ver met hun pogingen om de gemoederen van jonge mensen in socialistische (lees: communistische) landen te beïnvloe den". De Komsomol is de communisti sche jeugdorganisatie, die jonge Sov-i jetburgers van 14 tot 28 jaar voorbe reidt op het lidmaatschap van de communistische partij. Zij beweert 23 miljoen leden te hebben. Breznjef zei tot het hoofdbestuur van de organisatie en enkele gasten uit het buitenland, „dat Westerse pro pagandisten er nooit in zullen slagen, ons volk de moraal op te dringen van DONN De autosnelwegen van de toekomst moeten op pijlers staan en worden aange legd boven de bestaande spoor wegen, als eendsoort tweede ver- keers-etage. Op die manier wordt kostbare ruimte gespaard. De uit voering van deze autowegen-op- poten als staalconstructie is hele maal geen probleem. Die koene plan stamt, niet verwonderlijk, van de Westduitse staalfabrikan ten. De ontwerpers stellen zich voor: autosnelwegen voor de lan ge afstand op minstens vijf me ter boven de spoorbanen; uitvoe ring in staal en met een wegdek uit bitumen en kunststof. Eén ki lometer van dergelijke autoweg zou vijftien miljoen mark kosten da* is zeven miljoen meer dan een autoweg op de begane grond. De belangrijkste winst echter is dat, door het aanleggen van deze autowegen-op-poten niet nog meer grond verloren gaat als landbouw- of woongebied. De pilaren zouden, volgens het plan. bestand moeten zijn tegen een botsing met een krach* van honderd ton en de wegen zouden aan weerszijden door speciale vangrails moeten worden bevei ligd. De afstand tussen de opritten zouden welbewust groot genoeg worden gehouden, zodat het niet zou lonen de weg te gebruiken voor ritten over korte afstand. Automobilisten over lange af stand daarentegen zouden hun reis kunnen maken zonder te worden gehinderd door lokaal verkeer in dichtbevolkte streken. BREZNJEF eenheid hun maatschappij, waarin alles wordt gemeten met de maat van particu lier bezit en waar de wet van de wil dernis in hoge mate heerst..." Breznjef besteedde verscheidene minuten aan het beschrijven van Sovjet-prestaties en zei: „Verdere successen in het onderzoek van de ruimte zullen het mogelijk maken, rechtstreeks kennis te maken met de maan en naburige planeten". Het grootste gedeelte van de lei ding van de communistische partij was op de bijeenkomst aanwezig. President Podgorny en de secreta ris-generaal van de Komsomol, Tja- zehelmikof voerden eveneens het woord. Het Sovjet-partijblad Pravda prees gisteren de „waarachtig vaderlandslie vende machten in Tsjecho-Slowakije voor hun sterker wordende campagne tegen de anti-socialistische machten in dat land". Dr. Nedorezof schrijft dat het Tsjechoslowaakse volk en de par tij „alle omstandigheden mee hebben voor een beslissend offensief tegen an ti-socialistische elementen, om de me ningen die schadelijk zijn voor de vita le belangen van de bevolkingsgroepen in het land door volharding te wijzi gen". Men meent dat het artikel ge- UTRECHT Twee jonge drummers, de 22-jarige J. B. uit Amsterdam en de 18-jarige M. D. uit Zeist, zijn gister morgen door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot respectievelijk twaalf maanden met aftrek, waarva.. drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en tot zes maanden en twee weken met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De jongelui stonden op 11 oktober te recht wegens een groot aantal inbra ken en diefstallen van antieke voor werpen, onder meer in de ridderhof stad „De Natewisch" in Amerongen. Daar roofde het tweetal op 21 mei en 23 mei een wapenrek met sabels, tin nen bekers, schalen, asbakken, kope ren ketels, twee spinnewielen, een schild en een hangklok. Uit een villa in de omgeving van Knokke verdwenen door toedoen van het tweetal waardevolle, vaak antieke voorwerpen. Het merendeel van de vijf tien inbraken die het tweetal op zijn naam had staan is in België gepleegd. Tegen B. eiste de officier veertien dagen geleden twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en tegen D. negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. richt is tot Moskou-gezinde groepen binnen de Tsjechische partij. Volgehs berichten uit Praag zijn le den van een op de Sovjet-Unie steunen de splintergroep van plan op 28 oktober als Tsjecho-Slowakije zijn 50-jarig be staan viert, spandoeken met opschrif ten als „we horen bij de Sovjet-Unie" mee te voeren in een optocht. ATHENE Het Griekse hoogge rechtshof heeft gisteren twee bezwaren tegen de geldigheid van het op 29 sep tember gehouden referendum over de nieuwe grondwet afgewezen. De Atheen- se advocaten Gebriel Arnellos en Alex ander Gelenidis hadden de uitslag be twist met de motivering, dat de volks stemming had plaatsgevonden zonder persvrijheid en vrije discussie, onder een voortdurende staat van beleg en onder psychologische druk. Het ene bezwaar werd verworpen, omdat het niet binnen de daarvoor vastgestelde termijn was ingediend, het andere met de stelling dat ieder zijn mening over de ontwerpgrond- wet vrij heeft kunnen uiten en publi ceren. Voor psychologische druk was geen bewijs. Het rechtscollege stelde voorts vast, dat een succesvolle „re volutie", zoals die van 21 april 1967, nieuw recht schept, zodat de consti tutionele wetten van de nieuwe rege ring geldig zijn. Het Griekse militaire regime heeft gisteren in zijn eerste commentaar op hervatting van de levering van zwaar Amerikaans militair materieel aan Griekenland een gereserveerde geest drift betuigd. De sterke man van het regime, premier George Papadopoulos, zei over de recente beslissing van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat het zenden van zwa re militaire wapens naar Griekenland „deel uitmaakt van defensiebehoeften van de twee landen van de NAVO". De bekendmaking op 22 oktober van de hervatting van de leveranties is in de Griekse pers niet bekendgemaakt. De leveranties werden stopgezet toen het leger 18 maanden geleden naar de macht greep. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken zei, dat de leveranties hervat werden „in het licht van de recente gebeurtenissen in Midden-Europa", waarmee klaarblijke lijk de Tsjechische crisis bedoeld wordt en de toenemende aanwezigheid van de Sovjet-vloot in de Middellandse Zee. De „Messerschmitf'-fabrieken zul len onder licentie de 50 Starfighters voor de Westduitse luchtmacht bouwen tot de aankoop waarvan de defensie commissie van de Bondsdag donderdag besloot. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren plannen bekendgemaakt voor de bouw van een nieuw type duikboot voor kern- aanvallen, dat nog minder geruis zal voortbrengen dan de bestaande onder zeeboten van de V.S. De kosten worden geraamd op 150 tot 200 miljoen dollar. Op een persconferentie deelde minis ter van Defensie, Clifford, mee dat de nieuwe duikboten een turbine-elektri sche aandrijving krijgen en uitgerust zullen worden met allerlei apparatuur om een tegenstander te verschalken. Wat de bouwkosten betreft kan wor den opgemerkt, dat de nieuwe schepen aanzienlijk duurder zullen zijn dan de duikboten van het type Sturgeon, die 72 miljoen dollar per stuk kosten. Vol gens de minister wordt ook het plan om nog 29 duikboten van deze klasse te bouwen uitgevoerd. In juli had een Congrescommissie voor kernenergie het ministerie van De fensie er van beschuldigd, dat het de groei van de Russische duikbootvloot in grove mate had onderschat. De com missie drong er bij de regering op aan, voorrang te geven aan het ontwikke len van de voorgestelde duikboten met elektrische aandrijving. JOHANNESBURG Een groep geestelijken heeft vandaag premier Bal thazar Vorster verzocht de godsdienstvrijheid in Zuid-Afrika opnieuw te bevestigen. Twaalf geestelijken hebben zich in een open brief tot Vorster gewend en meegedeeld, „dat zij zich niet tot zwijgen zullen laten brengen als zij zichzelf geroepen voelen te spreken uit naam van Christus". De brief was de laatste zet in de strijd tussen prediker en politicus over de rassenscheiding. De raad van kerken heeft vorige maand een „boodschap aan het volk van Zuid-Afrika van 2500 woorden gericht", waarin de apartheid veroordeeld wordt „als werkelijk vijandig aan het Christendom". Het regeringsgezinde blad „Die Va derland" citeerde Vorster, dat hij de protesterende geestelijken gewaar schuwd had met: „Houdt ermee op, houdt ermee op. Het kleed dat u draagt zal u niet beschermen". In de open brief van vandaan wordt gezegd: „De regering heeft elk recht ADVERTENTIE VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL .AMSTERDAM, POLDERWEG 4, TEL 020 - 54954 UTRECHT Het NVV juicht het ini tiatief van de grocp-Aarden in de Twee de Kamer (PPR) toe om de economi sche machtsverhoudingen in Nederland aan een parlementair onderzoek te on derwerpen. In het officieel orgaan van het NVV „De Vakbeweging" wordt de hoop uitgesproken, dat een flinke Ka mermeerderheid het plan zal steunen. „Het wereldje van grootondernemers en financiers is een geheel eigen, be sloten wereldje, maar met wat daar bedisseld wordt krijgt het gehele volk van tijd tot tijd en steeds vaker te maken", oordeelt het NVV. De invoering van de kleurentelevisie, de fusies in het bankwezen, het „ge krakeel" over de bouw van mammoet- dokken, „het handjeplakgedoe", rond Wilton-Fijenoord, de immer in proces sen liggende Zwolsman en „de mijn- wil-is-wet-uitspraken" van Verolme noemt het NVV slechts enkele voorbeel den uit het recente verleden, „die bij de mensen op zijn minst de schijn wek ken dat bedoeld wereldje een steeds grotere vinger in de pap krijgt". Het NVV meent dat het goed is een mderzoek in te stellen naar de feitelij ke machtsverhoudingen. De resultaten zullen van invloed kunnen zijn op het beleid, dat in de toekomst moet wor den gevoerd. Het NVV beseft dat na zo'n onderzoek nog veel van wat voor al in de persoonlijke relatiesfeer werd en wordt „uitgebroed", verborgen zal blijven. Voorts wordt opgemerkt, dat door een eventuele parlementaire en quête de herziening van het onderne mingsrecht niet mag worden vertraagd. BONN De Westduitse regering heeft bekendgemaakt, dat de laatste tijd zes communistische spionnen naar Oost-Duitsland zijn ontsnapt. Zij ont kent echter, dat dit een gevolg zou zijn van het falen van de veiligheidsdienst. Regeringswoordvoerder Ahlers noem de het bericht in het Hamburgse blad „Die Welt" als zouden de spionnen zijn gewaarschuwd dat de Westduitse vei ligheidsdienst hen op het spoor was, „misleidend". Vier van de spionnen twee echtparen waren door hun Oost- duitse opdrachtgevers zelf teruggeroe pen. De overige twee namen de benen na de arrestatie van een andere agent, van wie zij vreesden dat hij hen aan de Westduitse overheid zou verraden. aanmoediging en steun te verwachten van de kerk en te vertrouwen op haar voorspraak. Maar de kerk zal ook het optreden van de regering moeten keu ren aan de hand van de criteria van Gods woord. Bovendien moet zij getui gen als inbreuk op deze criteria wordt gepleegd". „De politiek van apartheid van de re gering die u leidt is duidelijk niet in overeenstemming met de bedoeling van God zoals onthuld in Zijn woord. Zij komt in botsing met de universele overtuigingen van het christelijk ge loof..." „Ter wille van de eer van uw hoge ambt en terwille van het volk van Zuid- Afrika pleiten wij bij u voor alle ker ken in Zuid-Afrika en alle boodschap pers van Christus de verzekering te ge- van, dat zij zonder hinder mogen voort gaan het woord van God te verkondi gen, ook in toepassing op de maat schappelijke en ethische vraagstukken in ons land..." De brief was ondertekend door An glicaanse, methodistische, Lutherse en Nederduits hervormde geestelijken. i 8 SO GAORE De 24-jarige Britse I journalist Kenneth F. Cruchlow, die met de Amerikaanse werk- I tuigkundig ingenieur Denis Ker- j 8 by oni een biertje een wedloop t om de wereld in 80 dagen houdt, 8 zocht gisteren een schip. Crutchlow, die passend gekleed in het Britse civiele uniform een streepj eskostuum en een zwarte bolhoed en 'n strak opgerolde pa raplu meevoerde, vertelde dat hij zaterdag via Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Griekenland, Tur kije, Iran. Afghanistan, Pakistan, j Indië en Maleisië te Singapore J -t was aangekomen. I Hij en zijn Amerikaanse concurrent zijn op 15 september tegelijk uit Londen vertrokken. Zij mogen al- 8 le vervoermiddelen gei)ruiken be- halve vliegtuigen. „Ik heb mijn Amerikaanse tegen- l stander voor het laatst gezien, t toen wij als verstekelingen het ka- t naai overstaken", vertelde Crutch- j low aan een verslaggever. „Ik j werd betrapt en hij niet". I De beide tegenstanders houden hun i j wedloop van 38.600 km o.m. een I biertje, dat in een Londense pub zal worden opgedronken. „Tot dusverre ben ik precies op tijd volgens mijn schema", zei Crutch- low, „en als ik gauw een schip J krijg, heb ik een goede kans om de reis in 80 dagen te volbren- gen". ADVERTENTIE DAAROM IS DE VRIES MERCEDES-RENZ DEALER Snelle, attente vakmensen uitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schapalle (originele!) onderdelen altijd in voorraad dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. Apeldoorn, Amersfoortseweg 15 tel. 05760-1 5950 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 4255 10L-87-17-13 TTEN HAAG Het kan niet anders of de aannemer Dirk Verstoep (75) en de scheepsbouwer Cornelis Verolme (68) moeten dezelfde taal spreken. Sinds 1956 toen Verolme op de zandige vlakten van Rozenburg aan het pionieren sloeg heeft de Haagse aannemer gebouwd aan het levenswerk van 's lands meest omstreden scheepsbouwer. Negentig procent van wat er in twaalf jaar op die landtong in de Botlek is verrezen, had Dirk Verstoep onder handen. He$ omvatte al het baggerwerk, de aanleg van kaden en de bouw van de dok-en en hellingen, inclusief 's werelds grootste helling die zojuist gereed is gel omen. Hiermee is het laatste woord nog niet gesproken. Verolme heeft nu ook de aanleg van 's werelds grootste ge graven dok voor schepen van een mil joen ton aan Dirk Verstoep toever trouwd. Gegund, heet dat in vakkrin gen. Maar het was een ander soort gunning dan vaak gebruikelijk is wan neer een groot werk moet worden aan genomen. Verstoep was namelijk de enige inschrijver en dat is hij sinds 1956 altijd geweest. Zijn schoonzoon ir. N. A. Neu mann (47) en mede-directeur geeft de verklaring: „Toen Verolme op Ro zenburg begon, hebben wij een taam- contract gesloten. Dit hield in dat wij in principe een serie werken zouden uitvoeren. Een dergelijk contract geeft de aanndmer de mogelijkheid grote hoeveelheden materieel ter plaatse te houden. Omdat met transporteren en installeren aanzienlijke bedragen zijn gemoeid, konden wij zodoende belang rijk goedkoper werken". Een andere verklaring is wellicht dat Cornelis Verolme en Dirk Verstoep beiden geboren individualisten zijn die beiden een reusachtig bedrijf van de grond af opbouwden, met eigen han den bijna en ih het geval van Dirk Verstoep met eigen geld. Het zijn spijkerharde zwoegers en het lot heeft gewild al waren de oorzaken verschillend dat ze beiden pas op rijpere leeftijd hun slag konden slaan Jr. N. A. Neumann: Samen met Verolme snel spijkers met koppen slaan." Zo kan het haast niet anders of de ze ondernemers spreken dezelfde taal. Ir. Neumann: „Verolme is een tegen stander van „getrapte" besprekingen. Hij houdt niet van een gesprekspart ner die uit talrijke hoofden bestaat. Van onze kant wordt het overleg slechts gevoerd door mijn schoonva der en als hij er niet is door mij. Dit kan omdat onze onderneming nog Dirk Verstoep, de eenling die bouwde aan het levenswerk van Verolme. steeds een familiebedrijf is. En het bevordert een vlotte besluitvorming. Dat is ook wat de heer Verolme wil: direct spijkers met koppen slaan". Bij al deze punten van overeen komst verschillen beide industriëlen in één opzicht. Verolme is dol op pu bliciteit. Hij ziet er een middel in om zijn aanzien te vergroten en in sommige gevallen óm zijn doel te bereiken. Dirk Verstoep schuwt de openbaarheid. Een verzoek om een gesprek wijst hij beminnelijk maar bijzonder resoluut af. Zelfs zegt hij de reden voor zo'n verzoek niet te be grijpen. „Ach", glimlacht ir. Neumann, „wij hebben ook nauwelijks belang bij pu bliciteit. In ons werk hebben wij maar een beperkt aantal klanten. Zij kennen onze naam en zij weten wat wij kun nen. Daar gaat het tenslotte om". Vooral bij Waterstaat in rijk en pro vincie is bekend wat Dirk Verstoep kan. Het bedrijf was op grote schaal betrokken bij het herstel van dijken in ons land, vaak in combinatie met an deren. Het ademt helemaal de sfeer van rijswerkers, van puffende drijven de kranen, van spuitende zuigbuizen, lieslaarzen en modder. Dirk Verstoep Nederland is gebouwd op de hechte fundamenten van een oeroude Holland se traditie, die door de jaren heen door de baggeraars in stand is gehou den. Van de sluizen die sinds de Tweede Wereldoorlog in ons land werden aan gelegd, nam Dirk Verstoep driekwart voor zijn rekening. Van de negen dok ken waarmee in deze periode de va derlandse scheepsbouwindustrie werd verrijkt, bouwde hij er zes: twee in het Zuid-Sloe voor De Schelde en vier voor Verolme. De opdracht voor het laatste dok is nu pas officieel verstrekt. Snijkopzui- gers van Dirk Verstoep zijn echter ge ruime tijd geleden al met het grond werk begonnen. Er zal anderhalf mil joen kubieke meter grond moeten wor den verzet voordat met de betonbouw kan worden begonnen. De immense dokvloer komt te rusten op een woud van zevenduizend palen. „Deze keer worden het trekpalen", verduidelijkt ir. Neumann. „Het dok is eigenlijk niets anders dan een be tonnen bak die wil gaan drijven als het water er uit wordt gepompt. De trekpalen moeten het op zijn plaats houden". Het karwei moet over anderhalf jaar klaar zijn. Maar wie zegt dat het niet eerder al zal zijn. Tenslotte zag Dirk Verstoep er ook niet tegenop de nieuwe helling 360 meter lang, tachtig meter breed en geschikt voor de bouw van 400.000 tons schepen vier maanden voor de afgesproken datum op te leveren. En dit terwijl de ingenieurs als het ware door de scheepsbouwers voor de voeten wer den gelopen. Want terwijl de helling, geschraagd door vijfduizend palen groeide, werd op de helling al driftig gewerkt aan de eerste 255.000 tons tanker voor de Esso. Dirk Verstoep, de man die gestalte gaf aan de ideeën van Cornelis Ver olme, had daar tot nu toe honderd miljoen gulden voor nodig. Voor het mammoetdok komt er nog eens 45 miljoen gulden bij. Voorwaar geen fluitje van een cent. —.1. Ptateren vertrok president De GatiHe 7 naar Turkije. Hij zal, als eerste Franse staatshoofd, aan dat land een officieel bezoek brengen, dat tot 30 oktober duurt. Gedurende die periode zal hij driemaal met de Turkse pre sident. Cevdet Sunay, van gedachte wisselen. Hij zal vijftien redevoerin gen afsteken, die ongetwijfeld wel weer doorspekt zullen zjjn met pas sages in meer of minder verstaan baar Turks. Verder zal hij kunnen ge nieten van hetgeen de Turken hun gasten aan interessants en sprookjes achtigs plegen voor te zetten. Desondanks mag men aannemen, dat als hij deze reis met goed fatsoen had kunnen uitstellen, De Gaulle dat ze ker gedaan zou hebben. Er is name lijk veel op politiek en militair ge bied veranderd, sedert hij de Turken liet weten, dat hij zou komen. Het is duidelijk, waarom hij juist Tur kije had uitgekozen voor zijn najaars- reis van dit jaar. De laatste drie jaar lopen namelijk de buitenlandse poli tieke lijnen van beide landen opval lend parallel. A anvankeljjk koesterden de Turken zich in de veilige armen van Ameri ka, waarheen zij indertijd voor Stalina overdreven eisen gevlucht waren. DE GAULLE tong afbijten Maar einde 1965 ontdeden zij zich daarvan, toen zij op het hoogtepunt van de crisis rondom Cyprus meenden in de Verenigde Naties door de Ame rikanen in de steek te zijn gelaten. Zij wisselden hun pro-Amerikaanse po litiek voor die van een goede ver standhouding zowel met Oost als met West, zonder echter een duidelijke voorkeur. Om hierop de nadruk te leggen vroe gen de Turken zich zelfs af of het niet beter zou zijn om, evenals Frankrijk, uit de NAVO te treden. Zij deden dit niet. Wel verschaften zij de Russen een tegenwicht tegen de overheersende positie, die de Ameri kanen zich intussen in Turkije had den verschaft. Zij vroegen de Amerikanen niet alleen om de daar opgestelde raketten weg te nemen, maar zij accepteerden Rus sische hulp ten bedrage van 200 mil joen roebel. In ruil daarvoor gaven zij concessies voor de bouw van een Russische raffinaderij en van een staalindustrie, naast de bestaande Amerikaanse. TXet is duidelijk, dat De Gaulle in Tur- kije een op maat gesneden preek stoel had gevonden om zijn leer over „Europa van de Oeral tot de Atlanti sche Oceaan" te doen toejuichen, evenals zijn veroordeling van de po litiek van blokvormingen. Maar er hebben zich twee onverwachte gebeur tenissen voorgedaan: Het door Rusland afgedwongen akkoord over het handhaven van Russische garnizoenen in Tsjecho-Slowakjje zet De Gaulle's buitenlandse politiek in dit opzicht op losse schroeven. Rus land heeft duidelijk gemaakt, dat het Oost-Europa als zijn privé-jachtter- rein beschouwt. De overrompelende groeiende penetra tie van Rusland in het Middellandse- Zeegebied, juist door de Bosporus, waarover Turkije indertijd door het Westen als schildwacht is aangesteld. Deze penetratie dwingt het Westen en ook Frankrijk tot het herstel len van het machtsevenwicht, dat to taal verloren dreigt te gaan. riaarom zullen de redevoeringen, die De Gaulle in Turkije zal uitspreken, noodgedwongen een andere toon, mo gelijk zefs een andere inhoud krijgen, dan die, welke men van hem gewend was en verwacht had. Daarom ook zullen de besprekingen met president Cevdet Sunay niet verder gaan dan oppervlakkige politieke beschouwin gen over onderwerpen, waarover bei den het reeds lange tijd eens zijn. Daarom ook zullen de resultaten van dit bezoek niet verder reiken, dan een versterking van de culturele en eco nomische banden. Want in Turkije be gint het Frans zijn vanouds bevoor rechte positie te verliezen ten gunste van het Engels en op het gebied van de economie is Turkije een bodemlo ze put. OEMOEAHIA In een communiqué dat donderdag in Oemoeahia werd uit gegeven, werd gezegd dat de Nige- riaanse troepen terugtrekken langs de Ahoada-as, onder een steeds krachti ger wordende Biafraanse tegenaanval. De Nigerianen zouden terwijl zij te rugtrekken, alles verwoesten en ver branden wat zij niet met zich mee kunnen slepen. Biafraanse troepen zouden Nige- riaanse aanvallen langs de Azoemin-a« tot staan hebben gebracht en ook het initiatief hebben overgenomen in de ge bieden rond Okigwe en Aba.

De Vallei | 1968 | | pagina 12