Verkeerde tactiek kostte Geurts-Hoekstra medaille TRIESTE FINALEDAG Claudia Kolb vormt voor medici groot raadsel NEDERLAND Goud van wielerploeg behoudt zijn glans Q OMEGA Waterpoloërs op Captain René Pijnen: „Ik ook met zevende plaats had niet anders verwacht" paardspnngen Geen finaleplaats op 200 meter rugslag voor Bob Schoutsen Partijleider Breznjev teleurgesteld over Russische prestaties Vera Caslavska won Koningin feliciteerde nouden Ada Kok Amerikaanse is een klasse apart Dokter Mosterd begeleidt zieke Groot naar huis Medailleverdeling Als... Krachten gespaard MEXICO Verklaring Slapeloze nachten TELEVISIE RADIO 10.09 Paul Hoekstra voor niets gespaard MEXICO George Haines kon weer lachen. Het verlies van Mark Spitz op de 200 meter vlinderslag had hem een slechte nacht bezorgd. Maar vrijdag lieten twee andere pupillen hem weer volop delen in de eer. Pokey Watson, het meisje, dat door de nieuwste lichting van de Amerikaanse zwemschool op de vrüe slag ver drongen was en op advies van Haines overschakelde naar de rugslag, won de 200 meter voor de erkende specialistes Elaine Tanner en Kay Hall. Het Don Schol- lander is Pokey Watson de enige, die zowel In Tokio als in Mexico goud behaalde. In de Japanse hoofdstad maakte ze deel uit van de vrijeslag-estafetteploeg, die daar met ruim verschil zegevierde. Daarnaast was Claudia Kolb ongenaak baar op de 400 meter wisselslag. De achttienjarige pupil van Haines, die eerder reeds de Olympische titel be haalde op de 200 meter wisselslag, ein digde met een voorsprong van vele lengten op haar landgenote Lyn Vidall en de Oostduitse Sabine Steinbach. Voor de vele aanwezige medici in het Olym pische zwembad vormt Claudia Kolb een groot raadsel. Zij heeft als enige vrijwel geen last van gebrek aan adem. Dat bleek ook vorig jaar reeds bij de Olympisch sportweken van Mexico. Op de 400 meter wisselslag ongetwijfeld het zwaarste onderdeel van het gehele zwemprogramma bleef ze met 5.08.5 slechts luttele seconden boven haar ei gen wereldrecord. Ook de zeer slank gebouwde Oostduit ser Roland Matthes haalde vrijdag zijn tweede gouden medaille binnen. Op de 200 meter rugslag moest hij er een lan ge sprint uitpersen om de Amerikanen Mitch Ivey en Jack Horsley voorbij te MEXICO Drakenzeiler Cor Groot, die tezamen met de andere leden van de zeilploeg donderdag uit Acapulco lijn intrek had genomen in het Olym pisch dorp in Mexico-Stad, is de vol gende ochtend ziek naar huis gegaan. Hij wordt op de terugreis begeleid door dokter W. L. Mosterd, een van de le den van het medische team van het NOC. Zaterdag 26 oktober 17.0017.40 uur Ned. 1: Zwemmen: se ries 4 x 100 m wisselslag estafette heren, series 4 x 100 m vrije slag es tafette dames (kleur). 18.1518.50 uur Ned. 1: Nederlands pro gramma en herh. (kleur). 22 3015.00 uur Ned. 1: Voetbal: finale (kleur). 00.1502.10 uur Ned. 1: Zwemmen: finale torenspringen heren; finale 1500 m vrije slag heren; finale 4 x 100 m vrjje slag dames (kleur). Zondag 27 oktober 14.0015.30 uur Ned. 1: Samenvatting (kleur). 19.30—20.30 uur Ned. 1: In N.T.S Sport Nederlands programma (kleur). 22.4001.30 uur Ned. 1: Paardesport: groot springconcours (kleur). 15.0016.00 uur Did. 1: berichten en re portages. 18.0019.30 uur: paardesport, spring concours. 20.1521.00 uur Did 1 paardesport, springconcours. Maandag 28 oktober 18.1518.50 uur Ned. 1: Sluitingscere monie (kleur). gaan. Het lukte hem bijzonder overtui gend. Toen hij zijn hand tegen de bas- sinwand sloeg, was Ivey nog meters van de finish verwijderd. MEXICO De Amsterdammer Bob Schoutsen, van wie veel werd verwacht na zijn uitstekende zesde plaats in de finale van de 100 meter, kon zich vrij dagmorgen niet kwalificeren voor de eindstrijd op de dubbele afstand. Schoutsen startte in de vrij zwak be zette vierde serie op baan vijf. Hij moest zelf het tempo maken, keerde na hon derd meter als eerste in 1.09.4, maar werd bij het derde keerpunt ingelopen door de Rus Leonid Dobroskokin. De gevreesde eindsprint van de Nederland se-recordhouder bleef uit. Dobroskokin plaatste zich met 2.16.1 nog juist voor de finale. Bob Schoutsen viel er m^l 2.18.2 buiten. In de laatste serie heeft Rinus van Beek nog een verwoede po ging gedaan Nederland alsnog in het bezit te stellen van een plaats bij de laatste acht. De Y-zwemmer keerde na 100 meter als eerste in 1.06.7, maar werd op de laatste twee banen voorbij gegaan door de Amerikaan Gary Hall en dè Hongaar Matyas Borloi. Van de ze plaatste alleen Gary Hall zich in 2.16.2 voor de finale. Van Beek finishte in 2.21.2. Coby Sikkens en Bep Weeteling heb ben het in de series van de 200 meter rugslag niet tot de laatste acht kunnen brengen. Coby Sikkens gaf tot halver wege de derde baan de Amerikaanse Kay Hall goed partij, maar viel in de .eindspurt terug: 2.36.9. Bep Weeteling heeft lange tijd uitzichten gehad op een plaats in de finale. In de derde serie finishte zij als derde in de voor haar goed tijd van 2.35.4. Zij stond op dat moment vijfde in de totaalrangschik king, maar werd door zwemsters uit de laatste twee series teruggedrongen naar de elfde plaats. Coby Sikkens ein digde tenslotte op de vijftiende plaats. goud zifver brons 20 t.m. 27 oktober: Hilversum 1: 7.30— 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00— 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe reportages. 20 t.m. 27 oktober: Zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum 1. 1 Ver. Staten 37 24 27 2 Rusland 18 22 19 3 Frankrijk 7 1 5 4 Hongarije 6 10 10 5 Japan 6 2 2 6 West-Duitsland 5 9 7 7 Australië 5 6 4 8 Oost-Duitsland 5 5 3 9 Groot-Brittannië 4 5 3 10 Roemenië 4 4 2 11 Tjsechó-Slowakije 4 1 1 12 Polen 4 0 7 13 Kenia 3 4 1 14 Nederland 3 3 1 15 Italië 2 4 8 16 Iran 2 1 2 17 Zweden 2 1 1 18 Turkije 2 0 0 19 Denemarken 1 4 3 20 Mexico 1 2 1 21 Finland 1 1 0 22 Ethiopië 1 1 0 2C Zuid-Slavië 1 1 0 24 Noorwegen 1 1 0 25 Nieuw-Zeeland 1 0 2 26 Tunesië 1 0 1 27 Bulgarije 0 3 1 28 Oostenrijk 0 2 2 2S Cuba 0 2 0 30 Canada 0 2 0 3i Zwitserland 0 1 4 32 Mongolië 0 1 3 32 België 0 1 1 34 Brazilië 0 1 1 35 Jamaica 0 1 0 36 Argentinië 0 0 1 37 Taiwan 0 0 I MEXICO „Tenslotte heb ik nummer 113", zei Toon Geurts met een moeilyk lachje nadat hy de laatste race van ztyn langdurige sportloopbaan, die zich uit strekte over drie Olympische Spelen, gevaren had. „Dat is toch ook een soort on geluksgetal. Altyd z(jn die Roemenen goed voor goud of zilver en uitgerekend, nu wy onze tactiek op hen baseren, storten ze in elkaar". De 36-jarige Eindhovenaar had alle reden om ontevreden te zyn. Atanase Sciotnic en Auron Vernescu vor men inderdaad een K2 waarop men kan bouwen. Hun ereljjst bevat onder meer een Europese titel in 1961, twee gouden en twee zilveren medailles by de titel- wedstryden van 1965, drie kampioenschappen en een tweede plaats by de wed- stryden van Duisburg van vorig jaar, alsmede een viertal wereldtitels. De opzet was duidelijk. Paul Heok- stra en Toon Geurts zouden in de eind strijd van de K2-klasse de boot op de hekgolf van de naast hen varende Roe menen plaatsen om zo te worden meege trokken. Op 250 meter van de finish zouden zij hun gevreesde eindspint in zetten. Eenzelfde strijdwijze had hen vier jaar geleden op het meer van Saga- mi bij Tokio het zilver gebracht. He laas, ditmaal mislukte de opzet volko men. Sciotnic en Vernescu gingen in de slotfase ten onder. Als zevende passeer den zij de lijn. Op eigen kracht moest de Nederlandse combinatie pogen het Olympisch eremetaal opnieuw in het be reik te krijgen. Luttele decimeters kwa men Geurts en Hoekstra te kort om wederom het erepodium te mogen be stijgen. Zij konden het verschil met de Oostenrijkse twee wel verkleinen doch zagen geen kans de derde plaats van Seibold en Pfaff over te nemen. „Onbegrijpelijk", luidde ook het com mentaar van een duidelijk ontgoochelde Karei Muys. „Als de Roemenen waren doorgegaan hadden wij zeker bij de eer ste drie gezeten. Sciotnic en Vernescu hebben dit jaar vrijwel alles gewonnen en nu knappen ze af." Bij hun pogingen een medaille te veroveren hebben de beide Nederlan ders groto risico's moeten nemen. Ten einde van de golf van concurrentie te kunnen profiteren was het noodzakelijk dat Geurts en Hoekstra het midden van hun baan verlieten. De reglementen schrijven echter voor dat elke deelne mer een zijdelingse afstand van tenmin ste vijf meter moet bewaren. Herhaal delijk werden uit de kamprechtersboot waarschuwingen gegeven. Op 300 meter van de finish kwam de laatste aanma ning het midden van de baan te houden. „Toen zijn we maar verder van de Roe menen gaan varen", vertelde Paul Hoek stra, „en op zo'n 220 meter van de finish zijn we omhoog gegaan. Maar wie re kent er nu op dat die favoriete Roeme nen het niet zouden redden." Het was een trieste race voor Neder land. Temeer omdat Paul Hoekstra zich in de openingswedstrijd van de KI dui delijk had gespaard voor het nummer van de K2-en, waarin Oranje meer mo gelijkheden had. „Als gebleken was dat Paul na 500 meter goed zat", betoogde chef d'équipe Cees Molman, „dan had hij natuurlijk mogen doorgaan. Toen duidelijk werd dat hij In dit veld geen kans had, heeft hij er zich toe beperkt de wedstrijd uit te varen." Ook in de finale waarin Mieke Jaapies uitkwam, moest Nederland met een fi gurantenrol genoegen nemen. Het Noordhollandse meisje, beheerst door zenuwen, faalde op het beslissende mo ment. „Het ging niet", zei de Nederland se kampioene, „nadat ik die valse start veroorzaakt had, zat ik volkomen vast." cijfers te lezen: „Para 1972 la cita es en Munich" (tot 1972 in München). Voor Toon Geurts en Thea Bergers- Duif waren die woorden van geen bete kenis. Hun sportloopbaan eindigde toen op de baan van het door laaghangende wolken somber aandoend Xochimilco de kano's uit het water werden getild. Uitslag finale K2-1000 m heren: 1. en Olympisch kampioen Sjaparenko (Rus) 3 min 37,54 sec; 2. Giczi/Timar (Hon) 3.38,44 3. Seibold Pfaff (Oos) 3.40,71; 4. Hoekstra; Geurts (Ned) 3.41,36; 5 An- dersson/Utterberg (Zwe) 3.41,99; 6. Sciotnic/Vernescu (Roe) 3.45.18; 7. Bur- nyz/Naegels (Bel) 3.45,21; 8. Beltrami ZUioli (Ita) 3.46,08; 9. Zander/Schulze (Wdl) 4.02,98. Kl-500 meter dames: 1. en Olympisch kampioene Loedmilla Pinajeva (Rus) 2.11,09; 2. Renate Breuer (Wdl) 2.12,71; 3. Viktoria Dumitru (Roe) 2.13,22; 4. Marcia Smoke (VS) 2.14,68; 5. Iva Var- vova (Tsj) 2.14,78; 6. Anit Nüssner (Odl) 2.16,02; 7. Inge-Maria Svensson (Zwe) 2.16,04; 8. Mieke Jaapies (Ned) 2.18,38: De Hongaarse Anna Pfeffer sloeg met haar kano om. K2-500 meter dames: 1. en Olympisch kampioen West-Duitsland (Annemarie Zimmermann/Roswitha Esser, 1 minuut 56,44 sec; 2. Hongarije (Anna Pfeffer/ Katalin Sagi/Rosznyof) 1.58.60; 3. Rus land (Loedmilla PinaewaAntonina Se- redina) 1.58,61; 4. Roemenië (Valentina Serghei/Viorica Dumitru) 1.59,17; 5. O. Duitsland (Anita Kobuss/Karin Haften berger) 2.00,18; 6. Nederland (Mieke Jaapies/Thea Bergers-Duif) 2,02,02; 7. Ver. Staten (Sperry Rademaker/Marcia Smoke) 2.02,97; 8. Groot-Brittannië (Les lie Oliver/Barbara Mean) 2,03,70; 9. Po len (Izabella Antonowicz/Jadwiga Doe ring) 2.04,20. KI-100 meter heren: 1. Hesz (Hon) 4.02,36; 2. Sjaparenko (Rus) 4.03,58; 3. Hanson (Den) 4.04,39; 4. Szuszkiewicz (Pol) 4.06,36 5. Peterson (Zwe) 4.07,86; 6. Mara (Tsj) 4.09,35; 7. Contolenco (Roe) 4.09,96 8. Lange (Odl) 4.10,03; 9. Hoek stra (Ned) 4.13,28. De finish van de drie medaillewin naars bij de K-l. V.l.n.r. Milhaly Hesz (Hongarije), 'die goud won, de Rus Alexander Shaparenko (zilver) en de Deen Erik Hansen (brons). MOSKOU De Russische communis tische partijleider Leonid Breznjev heeft vrijdag in Moskou verklaard, dat de internationale standaard van de Russen in de sport verhoogd moet wor den. „We hebben allemaal met belang stelling de prestaties van ons team in Mexico gevolgd", zei hij tijdens een persconferentie in het Kremlin, „maar niet alles verliep zo succesvol voor on ze vertegenwoordigers als we wel zou den willen. De strijd was erg zwaar en we zullen de winnaars van Olympi sche medailles uitbundig inhalen. De prestaties van onze sportmensen moe ten echter in de toekomst verbeterd worden". Aan het eind van de twaalfde dag heeft het team van de Verenigde Staten 37 gouden medailles veroverd te gen Rusland 16. De Amerikanen zijn ook in het bezit van aanzienlijk meer zilveren en bronzen plakken. MEXICO De Nederlandse wielerploeg, die een gouden medaille heeft veroverd in de ploegentydrit over 100 km op de weg, is gezuiverd van de blaam voor deze wedstryd gebruik te hebben gemaakt van stimulerende middelen. Zoals bekend was de glans van het goud in Mexico een beetje dof geworden door de weinig overtuigende uitspraken van chef de mission A. F. H. Dokkum en de medische commissie van het NOC en het naar huis sturen van soigneur Sjeng Collard, die de renners, op hun verzoek, onder handen had genomen. Hierdoor waren in Mexico geruchten ontstaan, die vrijdag uit de wereld zijn geholpen door Alexander Prins de Merode, de Belgische voorzitter van de medische commissie van het Inter nationaal Olympisch Comité. Vrijdag morgen heeft de Prins de Merode een uitvoerig gesprek gehad met de lei ders van de Nederlandse ploeg en daarna heeft de medische commissie van het IOC het volgende communiqué uitgegeven: „De tegenwoordig gebruikte om- ADVERTENTIE officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico s I Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. schrijving van doping stelt slechts het gebruik van die stimulerende midde len strafbaar, die door de gevolgde onderzoekingsmethoden kunnen wor den aangetoond. Een logisch gevolg van dit standpunt is, dat de medische commissie van het IOC geen maatre gelen kan nemen tegen het toedienen van hormoonpreparaten, ook niet in het geval, dat deze niet zijn toege diend met de vooropgezette bedoeling een genezing te bewerkstelligen". In een nadere uitleg op dit commu niqué heeft de Prins de Merode ver klaard: „Wanneer het gaat om stimu lerende middelen of andere produkten, die aan de controle kunnen ontsnap pen, zou het niet juist zijn een sport man te bestraffen van wie men weet dat hij daarvan gebruik heeft ge maakt, terwijl andere sportmensen, die dezelfde stoffen hebben ingenomen onopgemerkt blijven, doordat het on derzoek niets kan hebben aangetoond. Dat is gewoon een kwestie van recht en rechtvaardigheid. „Daarom", zei de voorzitter van de medische com missie van het IOC, „heeft de com missie besloten alle mededelingen, die hem op dit gebied bereiken over welke ploeg of welke sportman ook, naast 'zich neer te leggen." De race van de K2-dames kon de fi nale-dag van de kanowedstrijden even min voor Nederland redden. De tegen wind, waarop vooral Thea Bergers-Duif —„ik ben nu eenmaal een vechtster en vaar het best onder ongunstige omstan digheden" gehoopt had, was geko men. De overmacht was echter te groot. De hoop dat de Russinnen Loedmilla Pinajeva en Antonina Seredina, de naast hen gelegen Nederlandse boot zou den meevoeren naar gunstige posi tie, ging niet in vervulling. Halverwege de race had zich reeds een scheiding voltrokken tussen favorieten en kanslo zen. Een zesde plaats bleek het hoogst bereikbare voor het Nederlandse duo. Hongarije en Rusland, met resp. twee gouden, drie zilveren, een bronzen en twee gouden, een zilveren en drie bron zen medailles waren de grote overwin naars van het Olympisch kanotoernooi. De Westduitse meisjes Annemarie Zim- mermann en Roswitha Esser, alsmede de Noorse K4 zorgden ervoor dat ten minste niet alle gouden plakken naar Oost-Europa gingen. Na de verrassende zege van de Noren in het slotnummer stond als afscheidsgroet op het elektro nische scorebord in lichtende letters en Terwijl de meeste atleten het Olym pisch dorp reeds hebben verlaten of Mexico als toerist bezien, traint de Hon gaarse kogelslingeraar Gyula Zsivotsky een week nadat hij Olympisch kam pioen werd, nog steeds zeer intensief. „Ik ben in zo'n goede vorm", vertelde de 31-jarige Hongaar, „dat ik mijn ei gen wereldrecord nog kan verbeteren. Zodra ik weer in Hongarije ben, zal ik vragen of er nog een wedstrijd kan wor den georganiseerd Ik wil eerst de 75- meter-grens overschrijden. Eerst stortte zij ineen toen won zij een zilveren medaille. De 23-ja- rige Hongaarse kanovaarster Anna Pfef fer zakte tijdens de finale van de K-l 100 meter voor de finish in elkaar en moest uit haar boot worden gehaald. Nauwelijks anderhalf uur later echter zat zij weer in een kano. met haar land genote Katalin Rozsnyoi, en tot grote vreugde van de Mexicaanse toeschou wers won zij de zilveren medaille. MEXICO ,Jk had echt gehoopt, dat we ou eens bij de eerste zes zou den zijn geëindigd", zei de chef d'équi pe van de waterpoloploeg, Gerrit Jan sen, na afloop van de laatste wedstrijd tegen Cuba, die in een ruime 85 zege voor Nederland was geëindigd„We zijn nu zevende geworden, beter dus dan in Tokio en Rome, waar we als achtste eindigden, maar met een beetje geluk hadden we best bij de eerste vier kunnen komen. In de wedstrijd tegen Zuid-Slavië wer den vier reële scoringskansen gemist. Dat was de eerste tegenvaller. Want in feite ging die wedstrijd gelijk op. Daar na die ongelukkige ontmoeting tegen' Italië, toen onze jongens ondanks een numerieke meerderheid toch niet ver der kwamen dan een 3-3 gelijk spel. Dat resultaat heeft zijn terugslag ge kregen in de wedstrijd tegen Amerika, die in een nederlaag uitliep. Met een beetje geluk hadden we zelfs de finale kunnen halen". Gerrit Jansen haalde de schouders op Het had niet zo mogen zijn. Overigens is die zevende plaats tegen Cuba geen moment in gevaar geweest. In de eerste periode overspeelden de Nederlanders de chaotische verdediging van de Cubanen, die vier treffers (Van Geutjes, Van der Voet, Wouda en Van Dorp) moesten toestaan. Daarna namen de Nederlanders de zaken wat rustiger op, waardoor Cuba in de vierde perio de zelfs kans zag om van 8-3 nog op 8- 5 te komen. Toen stopte Evert Kroon bovendien een straf worp van de Cuba nen. DEN HAAG Koningin Juliana heeft ie zwemster Ada Kok telegrafisch ge lukgewenst met de in de Olympische Spelen behaalde gouden medaille. MEXICO Het bericht van de medi sche commissie van het IOC inzake de gouden medailles van de wielerploeg, werd met opluchting in het Olympisch dorp ontvangen. René Pijnen, die in de ploegentijdrit de captain was, reageer de met: „Ik had niet anders verwacht. Maar we hebben toch wel zorgen ge had". De chef de mission, de heer A. Dok kum, had zo snel nog geen communi qué verwacht. „Dokter Willebrand en ik hebben vrijdagochtend een verhel derend gesprek met de medische com missie gehad. Het communiqué geeft de toestand volkomen weer. Ik heb overigens geen moment getwijfeld aan de Olympische titel van de wielren ners. Deze jongens hebben hun prijs volkomen verdiend". Dokter Dokkum voegde er nog aan toe, dat het oor spronkelijke voornemen van de medi sche commissie om de gevonden me dicamenten aan de medische commis sie van het IOC te overleggen, niet no dig was gebleken omdat „men daar volkomen wist waarover men sprak". Ook chef d'équipe Arie Zwartepoor- te bevestigde nogmaals zijn vertrou wen in het goud van de ploeg. „Maar je weet het nooit in dergelijke geval len. Middelink en ik hebben er slape loze nachten van gehad. Ik ben blij voor de jongens, maar Ik betreur, dat er zoveel narigheid rond die gouden plakken is geweest". Zwartepoorte kondigde aan per 1 januari 1969 defi nitief te zullen bedanken als lid van de sportcommissie. „Het werk daar voor is me over het hoofd gegroeid. Ik zal nog rapport uitbrengen over de Spelen, nog een keer meevergaderen, maar dan is het ook gedaan. Ik kan het niet langer verantwoorden ook niet tegenover mijn gezin". Joop Middelink ontving het bericht minder uitbundig. „De glans van de medailles is er toch al lang vanaf. Ik ben ook blij voor de jongens, die overi gens haast geen weet hebben gehad van hetgeen er gebeurd is. Het was een prachtig stel vrienden, voor wie alle rumoer onbegrijpelijk moet zijn geweest", aldus Middelink. Hij sprak de hoop uit, dat deze affaire er toe mag leiden dat in ons land de medici, „die van zichzelf zeiden, dat hun standpunt misschien extreem en ou derwets kon zijn", in nauwe relatie tot de meer vooruitstrevende sportartsen zullen treden in het belang van de sport in het algemeen. Middelink brak tenslotte een lans voor de weggestuurde Sjeng Collard: „Ik weet dat hij heeft gefraudeerd, maar hij heeft het uit menselijke over wegingen gedaan". MEXICO De Tsjechische Vera Cas lavska veroverde de gouden medaille in de finale van het onderdeel paardsprin- gen. Het zilver ging naar de Oostduitse Erika Zuchhold en de bronzen medaille was voor de Russische Zinaida Voro- nina. De Rus Michail Voronin is de enige turner die op alles (zes) onderdelen in de finale uitkomt. De Japanner Sa- wao Kato slaagde erin zich voor vijf onderdelen te plaatsen. De 16-jarige Debbie Meyer uit Amerika heeft een unieke prestatie geleverd. Zij behaalde drie gouden medailles op individuele nummers, t.w. de 200, 400 en 800 meter vrije slag. Zij toonde glunderend haar gouden oogst.

De Vallei | 1968 | | pagina 13