„Achterstand op Amerikaanse sport op het ogenblik te groot" Wereldelftal op 6 november Brazilië tegen Omdat vader soms blauw van de kou van z'n brommer komt. Huyzer won voetbaltoto na twee jaar van voorbereiding Velox stopt met betaald voetbal Aantal zwemnummers beperkt Feyenoord heeft interesse voor Noor Berg Twee Tsjechische ijshockeyers bleven in Nederland achter UITSLAGEN DRAVERIJEN Sport in het kort Turner Jaschek drie maanden ziekenhuis Anquetil en Gimondi vormen koppel G. P. van Los Angeles voor Bruce McLaren Schaakteam won van Engeland Nico van der Voet in Mexico topscorer CHELSEA KAMPT MET BLESSURES Koersen in Hilversum WF Inkomen melkveehouders zal wellicht stijgen RUSSISCHE ATLETIEKCOACH KOROBKOF: Geen trap na Nog groter Keerzijde Tsjechisch turnechtpaar in Mexico verdwenen Dom NATUURLIJK BLIJFT HET EEN GOK" Inzien Eerzucht Slaaf Tien Voor komende Olympische Spelen In strijd Naar Tilburg Mening Landbouwschap: D1 Baracchi-trofee Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. JONGE GENEVER WENSEN STIJGING Duindigt Wolvega Sappemeer DINSDAG 29 OKTOBER 1968 FRANKFORT De Westduitse tur ner Willie Jaschek, die tijdens de Olymp. Spelen de aandacht op zich vestigde door ondanks een blessure alle oefeningen te voltooien, moet drie maanden in het ziekenhuis bleven. Bij aankomst in Frankfort bleek de achillespeesblessure zo ernstig, dat Jaschek vandaag moet worden geope reerd. MEXICO De 57-jarige Gavriel Korobkof. hoofdcoach van de Russische atletiekfederatie. komt er rond voor uit: „Onze achterstand op de Amerikaanse sport is op het ogenblik groot, te groot. Ik zie voorlopig niet hoe wij binnen afzienbare tijd de kloof kunnen overbruggen. De Verenigde Staten, daarover Ls geen twijfel mogelijk, zijn het sterkste sportland van de wereld". De slag, die de Russische sport op de negentiende Olympische Spelen te Mexico-City heeft geïncasseerd, is hard aangekomen. De Russen zoeken geen verontschuldigingen om hun falen zoals ze zelf zeggen goed te praten. Zij •rkennen hun fouten, die zij tijdens de voorbereidingen op de Spelen hebben gemaakt. Korobkof: „Het is best mogelijk, dat we te weinig hebben getraind op grote hoogte. Misschien hebben we de zaken onderschat, ofschoon ik toch al tijd heb gedacht, dat we ons onvoldoen de op Mexico City hebben geconcen treerd. De Russische prestaties in vele takken van sport hier zijn tegengeval len". „Als we de atletiek bij de kop nemen in mijn ogen de belangrijkste sport op de Olympische Spelen dan moet ik zeggen, dat de Amerikanen hierop schitterden als nooit tevoren. Ik had zo gehoopt, dat onze mede-Europese recordhouder Vladislaf Sapeja bijvoor beeld, die toch een tijd van 10 secon den op de 100 meter achter zijn naam heeft staan, een wig had kunnen drij ven tussen het Amerikaanse sprinters- geweld. Het feest ging helaas niet door omdat Sapeja vroegtijdig werd gebles seerd. Dan was daar nog een enorme tegenvaller voor ons. Ik was er vrij ze ker van, dat wij het hoogspringen zou den winnen bij de heren. Ook dat mis lukte". Korobkof, een vergrijsd man in de atletieksport, weigert namen te noe men van Russische sportlieden die in zijn ogen volledig hebben gefaald". Dat zou niet eerlijk zijn, want allen in onze Olympische ploeg hebben er kei hard voor gewerkt. Ik wil geen atleten of atletes een trap nageven. Het is voor hen, die beneden hun normale prestatieniveau zijn gebleven, eigenlijk nog veel erger dan voor mij". „Ik ga straks weer aan de slag om te werken voor de Spelen in 1972 te München. De Russische sportlieden, die in Mexico City uitkwamen, komen wellicht voor München niet eens meer aan bod. Dat is voor mij de voornaam ste reden mijn mond te houden wat de persoonlijke mislukkingen betreft". De Russische achterstand in de sport op de Verenigde Staten, die zich in 1960 tijdens de Olympische Spelen van Rome al begon af te tekenen en die vier jaar later in Tokio duidelijker werd, bleek in Mexico City dus alleen maar groter geworden. Korobkof: „Na de Spelen in Tokio zijn we begon nen aan een verjonging maar ik ge loof, dat we die nog beter moeten door voeren. Wij beschikken beslist niet over minder talent dan de Amerikanen. Wat we echter niet in zo'n grote mate hebben is de mogelijkheid om jong ta lent naar voren te schuiven". „Dat klinkt misschien ongeloofwaar dig. De meeste mensen denken, dat in zo'n groot land als het onze met een onuitputtelijk mensenreservoir de kampioenen maar voor het oprapen liggen. Niets is minder waar. Juist door zijn grote uitgestrektheid is het moeilijk, in feite ondoenlijk, om top atleten en -atletes uit alle delen van de Sovjetunie op een centrale training, in welke tak van sport ook, bij elkaar te krijgen". „De meeste toptrainingen zijn dan ook gedecentraliseerd. We kunnen van onze beste sportlieden toch niet eisen, dat zij duizenden kilometers reizen om in een of andere plaats een centrale training te volgen? Ik wil het zelfs zo RIO DE JANEIRO De Westduitse FIFA-trainer Dettmar Cramer wil op 6 november in Rio de Janeiro tegen Bra zilië alle zeventien uitgenodigde spelers voor het wereldelftal inzetten. „Als de spelers van zo ver komen moeten ze ook allemaal een kans hebben. Het gaat uiteindelijk niet om het resultaat, maar om een demonstratie van goed voetbal en dan kan men wel spelerswisselingen riskeren", meende Cramer. Zijn elftal voor de eerste helft staat vast: Jaschin (Rusland), Perfumo (Ar gentinië), Tsjesternef (Rusland), Schulz (Wdl) en Marzolini (Argentinië), Szu- ees (Hongarije), Beckenbauer (Wdl) en Overath (Wdl), Best (G-Br), Albert (Hongarije) en Djajic (Zuidslavië). Na de rust komen doelman Mazur- kovic (Uruguay), Novak (aanvoerder van het Hongaarse Olympische kam pioenselftal), Osim (Zuidslavië), Metre- veli (Rusland), Amancio (Spanje) en Farkas (Hongarije) in actie. Voor het geval dat er nog iemand uitvalt, staan beschikbaar: doelman Viktor (Tsjecho- Slowakije), Rocha (Uruguay), Bene (Hongarije) en Van Himst (België). MEXICO Het Tsjechische turn echtpaar Jana en Vaclaf Kubicka is op de laatste dag van de Spelen uit het Olympische dorp verdwenen en sinds dien spoorloos. Vermoed wordt, dat Jana en Vaclaf Kubicka na het ver trek van de Hongaarse delegatie uit Mexico om politiek asiel zullen vragen. Voor het begin van het Olympisch voet baltoernooi vluchtte Varga, aanvaller van het Hongaarse elftal, uit het trai ningskamp van de Hongaren in Guada- lajare. Zijn verblijfplaats is nog steeds niet bekend. stellen, dat het best mogelijk is, dat er in de Sovjetunie krachten rondlopen waarvan wij het bestaan niet eens we ten. Dat is dan de keerzijde van de me daille". Over de toekomst van de topsport stelt Korobkof, dat de nieuwe landen hun opmars zijn begonnen. „Kijk maar naar de Afrikanen op atletiekge- bied. Zij kunnen dan wel hier in Mexi co City in het voordeel zijn geweest omdat zij het gewend zijn op grote hoogte aan sport te doen, als ze op zee niveau komen, is hun voorsprong op de rest nog sterker, want dan vliegen hun prestaties vooruit". „De zwarte atleten uit landen als Ethiopië en Kenia en wellicht ko men er straks nog meer landen bij zullen de lange afstanden geheel gaan beheersen. Tactisch moeten de mees ten nog geschoold worden. Vaak lopen ze nog te dom. Ik neem maar als voor beeld Kiprugut, die in de finale op de 800 meter werd verslagen door de Aus traliër Doubell. Als Kiprugut meer het hoofd erbij had gehad, was hem dat niet overkomen". Gavriel Korobkof is een nuchter man. Hij laat de dingen niet mooier schijnen dan ze in werkelijkheid zijn. MILAAN De Fransman Jacques Anquetil en de Italiaan Felice Gimondi zuilen 1 november samen de 117 km lange tijdrit voor koppels om de Ba- racchitrofee rijden. Nino Baracchi, de organisator van de wedstrijd, welke reeds sinds 1949 wordt gehouden, zei dat het mogelijk was geworden dit koppel te vormen na dat Gianni Motta, die eerst had goed gevonden met zijn aartsrivaal Gimondi te rijden, zich had moeten terugtrek ken en vervolgens ook de Belg Eddie Merckx weigerde deel te nemen. De Belg, die samen met Ferdinand Bracke, de laatste twee jaar de Baracchi Tro fee had gewonnen, heeft zondag na zijn overwinnig in de tijdrit van Lausanne verklaard, dat hij na het zware seizoen wat rust wil nemen. Motta, die bronchitis heeft, mag op advies van de doktoren niet starten. In 1962 heeft Anquetil samen met Rudi Altig de trofee gewonnen. In 1965 won hij samen met Jean Stablinski. Nino Baracchi zei, dat de Belg Her man van Springel, die de Ronde van Lombardije gewonnen heeft, samen zal rijden met de Deen Ole Ritter, de nieu we houder van het werelduurrecord. In totaal zullen tien koppels in Bergamo starten voor de wedstrijd, welke ook in Bergamo eindigt. RIVERSIDE De Nieuwzeelander Bruce McLaren heeft op het circuit van Riverside met een McLaren Moa Che vrolet de grote prijs van Los Angeles, de vijfde race voor de Canam-serie, ge wonnen. De Amerikaan Mark Donohue eindigde met een McLaren M6b Che vrolet op de tweede plaats. Hij had een achterstand van 37 seconden op de win naar. De Amerikaan Jim Hall werd met een Chapparal-Chevrolet derde. De ploeggenoot van McLaren, de Nieuwzeelander Denis Hulme, kwam niet verder dan de zesde plaats, door dat hij in de vijftigste ronde van de baan raakte. De laatste race voor de Canam-serie, die over twee weken in Bridgehampton in de staat New York wordt gehouden, zal de beslissing over de eindzege brengen. Hulme heeft de leiding in het algemeen klassement met 2 punten, gevolgd door McLaren en Do nohue, die beiden 23 punten hebben. LUGANO Nederland heeft in de schaakolympiade te Lugano met 3-1 van Engeland gewonnen. Langcweg kwam remise overeen in de laatste par tij, die oorspronkelijk was afgebroken, tegen Keene. Eerder won Ree van Kott- nauer en Bouwmeester van Basman. Donner bereikte remise in zijn partij tegen Penrose. In de vierde ronde won Nederland makkelijk van Brazüië. alleen de par tij Donner - Mecking werd afgebroken. Nederland leidt nu in groep B met li1/» punt plus een afgebroken partij. Groep A: Rusland - Tsjecho-Slowa- kije 3-1, Hongarije - Bulgarije lV»-2Vt, Roemenië - Philippijnen 2Vi-lVt, V.S. - Canada 4-0, Zuidslavië - Denemarken 3-1, Polen - Oost-Duitsland 2-2, West- Duitsland - Argentinië 3V«-'/«. Groep B: Brazilië - Israël 1-2 (voorl), Nederland - Engeland 3-1, Zweden-Bel gië lVt-2Vi, Mongolië - Zwitserland 0-4, Spanje - Finland 2-2, Schotland - IJs land 2-2, Cuba-Oostenrijk 2-2. Groep C: Monaco - Zuid-Afrika 0-2 (v), Venezuela - Ierland 2-2 (v), Austra lië - Noorwegen 2-1 (v), Italië - Marok ko 3-0 (v), Porto Rico - Portugal Vt-Vt (v), Griekenland - Turkije -0 (v), Lu xemburg - Tunesië 0-1 (v). Groep D: Costa Rica - Cyprus 1-0 (v), Libanon - Andorra 1-0 (v), Maagden eilanden - Frankrijk 0-4, Singapore-Pa raguay 0-1 (v), Dominicaanse Repu bliek - Hong Kong 2-1 (v). ADVERTENTIE Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en MEXICO Nico van der Voet was met 33 doelpunten topscorer van het Olympisch waterpolotoernool. Met acht doelpunten minder staan de Cubaan en de Italiaan Pizzo op de tweede plaats. In totaal kwamen er in 63 wedstrijden 703 doelpunten tot stand, de meeste uit straf worp en. ff DEN HAAG Het winnen van de voetbaltoto wordt beschouwd als een kwestie van stom geluk. Sinds korte tijd is er in Nederland iemand die deze stelregel zonder meer opzij wenst te schuiven. De heer P. A. Huyzer (47) uit Den Haag is er van overtuigd dat hij de kwestie geluk tot minimale proporties terug kan brengen. Na twee jaar van voorbereiding, hij dacht er zo gemiddeld vijftien uur per week over na, slaagde hij er in om op een reële basis een winnend rijtje op zijn totoformulier te zetten. Winnen én alleen, omdat de kleine geluksfactor waar ook hij nog rekening mee dient te houden, ditmaal op zijn hand was. Na enkele dagen van dolle vreugde over zijn bereikte resultaat is er nu het meer beheerste nadenken geko men. De heer Huyzer zegt: „Natuur lijk blijft het een gok. De zekerheid, waarvan ik ben uitgeaan, is het feit dat van de sterke clubs in het betaal de voetbal meer dan de helft de winst punten behalen en bij de mindere wed strijden is de thuisclub favoriet. Maar ook ik moet het gokelement laten do mineren. Graveur Huyzer wil de betrekke lijkheid van zijn systeem wel inzien. „Veel mensen zeuren ons nu de kop gek of ze ook in onze club van tien kunnen worden opgenomen. Ik zou", zo zegt hij, „tot achtduizend rijtjes kunnen gaan, met de zekerheid dat ik dan al les zou kunen winnen, maar daar voel ik niets voor. We blijven met on ze groep van tien. Uiteindelijk heb ik want op mijn formulier viel het win nende rijtje door te delen een be paalde vertrouwenspositie verworven. Het valt nog te bezien of iedereen dat zou willen doen. Een mens is tenslotte maar een mens. In onze groep van tien kan men nu gewoon niet anders meer, daarom denken we niet aan uitbreiding". Als hij terugblikt naar de zondag waar op het lot hem zo gunstig gezind was is zijn reactie nu nog: „Ik was ont steld, maar tegelijkertijd gelukkig. De eerzucht, ook al klinkt het paradoxaal, is voor mij alles. Ik voel me een piet als ik tegen mijn vrienden zeg, zie je nu wel dat ik gelijk had". Verstand van voetballen? „Jazeker. Eerst heb ik in mijn geboorteplaats Schoonhoven gespeeld en vervolgens bij PSV, waar ik vier wedstrijden in het eerste elftal werd opgesteld. Daar na ben ik naar Gouda gegaan. In mijn periode als voetballer heb ik ongeveer driehonderd doelpunten gemaakt" Na twee jaar denken over roulette en voetbalpool komt de heer Huyzer wel tot de conclusie dat het invullen van de kolommen hem volledig be heerst. „Ik ben een slaaf van het poo len geworden. Ik ben helemaal in zijn ban en soms vraag ik me af hoe kom LONDEN Chelsea, dat woensdag in het Olympisch stadion de return voor de tweede ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker tegen DWS speelt, kampt met enkele geblesseerde spelers. Manager Dave Sexton verklaar de maandag in Londen, dat hij nog met geen mogelijkheid kon zeggen hoe het elftal samengesteld zou worden. Rechtshalf John Collins is 'n „twijfel geval" en Peter Osgood zal vandaag bij de training moeten bewijzen dat htj geheel fit is. Linksbinnen Alan Birche- nall liep een lichte blessure op in de competitiewedstrijd van jongstleden za terdag tegen Stoke City, dat met 2-0 won. Ook Birchenall zal een conditietest moeten ondergaan. De blessurelijst wordt gecompleteerd door linksbuiten Peter Houseman. UTRECHT De Utrechtse tweede- divisieclub Velox stopt met betaald voetbal. In de tot diep in de nacht van maandag op dinsdag durende algeme ne vergadering is het algemeen be stuur door de vergadering gemachtigd, besprekingen te voeren, met welke in stantie dan ook, die moeten leiden tot het voortbestaan van de amateurclub Velox. Een fusie met DOS, waarmee reeds oriënterende besprekingen zyn gehouden, is niet uitgesloten. Het was de eerste maal dat er in de toto nieuwe stijl aan een persoon de eerste prijs werd uitge keerd. Naast de kolom van dertien was het systeem van de heer Huy zer echter ook goed voor twee twee de en vier derde prijzen. Het netto tedrag dat de club van tien kreeg uitgekeerd bedroeg 240.000 gulden. je ervan los. Ik sta er mee op en ga er mee naar bed. Ik kan er echter niet mee stoppen. Het is net of ik innerlijk wordt voortgedreven om er mee door te gaan". ,Het is ook wel iets. Ik had geen middelen om me iets te veroorloven. Nu kan ik een nieuwe graveermachi- ne kopen terwijl Ik ook nog iets op de bank kan zetten". De druk van het willen winnen wordt ook de heer Huyzer wel eens te veel. „Het programma „Langs de Lijn" volgen kan ik niet meer opbren gen. Meestal ga ik ontspanning zoeken bij een wedstrijd. Als er dan echter ruststanden worden omgeroepen en ik krijg de indruk dat ik er naast zit dan loop ik weg". Dat ook de heer Huyzer de wijsheid niet in paoht heeft blijkt uit het feit dat hij zondag jongstleden niet in de prijzen viel. Enkele kolommen met tien goed, meer zat er niet in. Teleur gesteld? „Nee, ontelbare keren heb ik er tien goed gehad, zelfs zoveel dat ik er gek van dreigde te worden. Nu de eerste keer over de brug is, zal er dit jaar nog wel wat bijkomen". Het clubje „Morgenstond" wacht in spanning af of de heer Huyzer zijn systeem waar kan maken. Reeds een maal konden tien personen profiteren van het niet aflatende denken van een man die zelfs in zijn dromen nog voet baluitslagen ziet. Aan de heer Huyzer zal het niet liggen. Want zo redeneert hij: „Het is geweldig om met combine ren te profiteren van de hebzucht of goklust van andere mensen". MEXICO De internationale zwem- federatic (FINA) heeft op haar congres te Mexico besloten het aantal mogelijke inschrijvingen voor de komende Olym pische Spelen te beperken. Net als bij de atletiek zal elk land het recht heb ben per nummer één deelnemer in te schrijven maar wanneer men meer in schrijvingen, tot een maximum van drie wil doen, moeten de kandidaten voldoen aan limiettijden. Tijdens de debatten hebben enkele af gevaardigden voorgesteld het pro gramma in te korten door na de series onmiddellijk de finales te laten zwem men. De vergadering besloot echter, vooral op de nummers over korte af standen, de halve finales te handhaven, want zei de Britse heer Smith: „Voor kleinere zwemnaties is het bereiken van een halve finale op de Olympische Spelen al een hele eer .Wanneer men alle halve finales schrapt, kunnen net zo goed de finales van het programma verdwijnen en de Olympische kam pioenschappen beslist worden door de tijden gemaakt in de series." Het Russische voorstel om Zuid-Afri- ka als lid van de FINA te schrappen, wegens de in dat land gevoerde rassen politiek, werd niet in behandeling geno men. De president van de FINA, de Australiër Bill Burge-Phillips zei dat een dergelijk besluit in strijd was met ROTTERDAM Feijenoord heeft in teresse voor de Noorse voetballer Ha- rald Berg, international van de Noorse club Ski og Lyn. Enkele weken geleden heeft manager Brox, vergezeld van Ge rard Kerkum, de interlandwedstrijd ZwedenNoorwegen bijgewoond. Zon dag heeft opnieuw een deputatie van Feijenoord, bestaande uit Gerard Ker kum en Groeneweg, de Noorse beker finale tussen Ski og Lyn en Mjödalen bijgewoond om het spel van de 25-jari- ge Berg te observeren. Manager Brox: „Wij hebben al eer der aandacht gehad voor Harald Berg en wij hebben nu kunnen constateren dat hij nog steeds een bijzonder goed voetballer is. Natuurlijk hebben wij in teresse, maar het is een zaak van oriën tatie. Uiteindelijk mogen we maar twee buitenlandse spelers hebben en die heb ben we; Kindvall en Samardzic. Geen van beiden heeft te kennen gegeven weg te willen en ook van andere clubs is er nog geen belangstelling geweest." De mogelijkheid dat een van beide spelers zou vertrekken im de tweede transferperiode wilde de heer Brox evenwel niet uitsluiten. de statuten van de FINA. Toen de Rus sische afgevaardigde Foersof deze zienswijze van de voorzitter bestreed, stelde Burge-Phillips dat de Russische afgevaardigde het best een motie van wantrouwen tegen hem zou kunnen in dienen. De Russen volgden die raad prompt op, maar de motie werd met een overweldigende meerderheid van stemmen verworpen. TILBURG Op de kunstijsbaan van Tilburg waren gisteravond twee topspelers van het Tsjechische Ijshockey-elftal Spartak-Praag aan het trainen met de spe lers van de Tilburgse Ijshockeyclub de Trappers. Enkele uren tevoren hadden «y by de vreemdelingendienst van de Tilburgse politie een vergunning tot verbiyf In Nederland aangevraagd. De twee spelers, Jiri Patroesek en Petro Nosek, willen voor onbepaalde tijd tn Nederland blijven. Dat besluit zouden zij ail hebben genomen toen de Russen en andere troepen van het oost- blok Tsjecho-Slowakije bezetten. Zij hebben tot nu moeten wachten eer zij hun voornemens konden uitvoeren. Vrijdagavond speelde de Tsjechische seilectieploeg een vriendschappelijke wedstrijd in Tilburg. Via een tolk ga ven Nosek en Jiri Patroesek te kennen dat zij in Nederland wilden blijven. Zaterdagavond speelde de Tsjechische ploeg een wedstrijd tegen het Neder landse ijshockeyteam, dat tijdens de openingswedstrijd van het nieuwe ijs stadion in Geleen met 7-2 werd versla gen. Na deze wedstrijd is een ontvoering geënsceneerd. Terwijl de spelers van beide ploegen in een hotel op de markt van Geleen aan een diner zaten stapten Nosek en Patroesek in een auto en lie ten zich naar een buiten brengen. Daar arriveerden twee leiders van de Trappers, de heren Herrijgers en Van Markhoven, die de twee Tsjechen in htm auto naar Tilburg brachten. Daar werden zij in een hotel ondergebracht Intussen is de Tsjechische ijshockey- ploeg naar haar land teruggekeerd. In Tilburg zullen de beide Tsjechen gemakkelijk werk kunnen vinden. De Tilburgse ijshockeyploeg heeft haar kans gegrepen om haar team met de spelers te versterken. Terwijl de politie van Tilburg over leg pleegt met het ministerie van jus titie over de aanvraag van de beide Tsjechen, doen deze alsof het de ge- wonste zaak van de wereld is. Zij trainden gisteravond met de overige spelers van de Trappers alsof zij nooit anders hadden gedaan. ROTTERDAM Om 18.30 uur begint vanavond in Hilversum een program ma van negen draverijen. Champagne-prijs (2440 m., met trio): Gay Way-Gold Wastlandda-For Ever. Beauneprijs (2000 m, autostart, eer ste afdeling): Filippine - Gay Fez - Gohanna. Pommardprijs (2000 m, autostart, met trio): Edel Hollandia - Good Luck S - Eric Kinley. Beauneprijs (Tweede afdeling): Grand Maitre W. Gloria - Fozetti- Savignyprijs (2420 m): Blauwe Rei ger S - Berndine - Brian Hanover. Pulignyprijs (2000 m, autostart, met trio): Erica - Dirk de V - Comtesse Ter- raise. Antibesprijs (2020 m, eerste afde ling) Black Hollandia - Empereur Mac - Elecfcra W. Santanayprijs (2000m, autostart, met trio): George van Rhea - Edmund van Peterhof - Funny Boy. Antibesprijs (tweede afdeling): Fer- nandel - Boyke van Our Bonni Cam- peador Mac. ADVERTENTIE klare taa' in de handige kneepfles f18,50 per iter WYNAND FOCKINK |EN HAAG De hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap heeft zich evenals in voorgaande jaren verdiept in de ontwikkeling van de in komens op de weidebedrijven en de gemengde bedrijven. Dit geschiedde met behulp van gegevens die verzameld zgn door het Landbouw-Economisch In stituut (LEI). Volgens de berekeningen die zgn opgesteld voor het lopende jaar (mei 1968 - april 1969) zal het arbeidsinkomen van de melkveehouders in het Friese en Noordhollandse veenweide- en kleiweidegebied met f 4000 dalen In vergeiyking met het vorige jaar. Dit komt neer op een daling van 25 prc^nt voor het kleiweidegebied (tot gemiddeld f 12.100) en van 35 procent vctor het veenweidegebied (tot gemiddeld f 7.600). De belangrijkste oorzaak van deze vermindering, waardoor het inkomen van de melkveehouders vermoedelijk lager zal uitvallen dan dat van 1965/ 1966, is de moeilijke situatie in de melk- en zuivelsector. De enorme prijs- val van de melk in april j.l. met soms zes cent per kilo heeft volgens het Landbouwschap groote invloed op de gemiddelde prijs, die de boer in het lo pende boekjaar voor de melk zal ont vangen, omdat juist in het voorjaar de meeste melk wordt geproduceerd. Wel iswaar zal de ontwikkeling van de melk- en zuivelprijzen in oktober een gunstige uitwerking hebben op de op- brengstprijs van de melk, maar daar bij mag men niet uit het oog verliezen dat de aanvoer van melk in herfst en winter klein is. Deze daling van 't inko men vervult het Landbouwschap met grote zorg. Hierdoor wordt immers niet alleen het levenspeil van de veehouder en zijn gezin omlaag gedrukt, maar te vens een sterke rem gezet op de ver dere ontwikkeling en modernisering van de bedrijven. Voor het komende jaar (1969/1970), kan, naar het Landbouwschap meent, 'n lichte verbetering van het inkomen van de veehouder worden verwacht, indien wordt tegemoetgekomen aan de wen sen die het Landbouwschap onlangs ter kennis Van de minister van Landbouw heeft gebracht. Deze verlangens hou den onder meer in, dat voor een volle dig vrij verkeer van zuivelprodukten in de EEG de verschillende aankoopprij zen voor boter en mager melkpoeder per 1 april 1969 gelijk getrokken moet worden. Deze prijzen zouden opgetrok ken moeten worden tot het peil dat Frankrijk, België en Luxemburg thans reeds kennen. Verder zou een gunsti ger verhouding tot stand gebracht moe ten worden tussen melk en vlees door verhoging van de vleesprijs. Ook zal in het prijsbeleid rekening gehouden moe ten worden met de kostenstijging in de landbouw. Deze wordt door het Land bouwschap geraamd op ongeveer vijf procent. Bij het formuleren van zijn wensen heeft het Landbouwschap ove rigens begrip getoond voor het vraag stuk van de groeiende overschotten aan zuivelprodukten en de toenemende kos ten van het zuivelbeleid in Brussel. Zonder deze beperkende factoren zou er alle aanleding zgn geweest een gro tere prijsverhoging voor de melk te be pleiten. Wat de gemengde bedrijven betreft verwacht het Landbouwschap zowel voor de bedrijven in het oostelijk zand gebied als voor die in het zuidelijk zandgebied voor het lopende jaar een stijging van de inkomens. Toch blijft ook op deze bedrijven het inkomen be neden het peil, dat noodzakelijk is voor een gunstige ontwikkeling. Het LEI verwacht voor 1968/1969 een gemid deld inkomen van f 7000 voor het oos telijk zandgebied en van f 10.800 voor het zuidelijk zandgebied. Bovendien zijn voor het boekjaar 1969/1979 de vooruit zichten iets minder gunstig voor de ge mengde bedrijven. Het ziet er namelijk naar uit, dat de inkomsten van de var kenshouderij een zeer belangrijk on derdeel van het gemengde bedrijf dan lager zullen zijn. Verwacht wordt dat in het voorjaar van 1970 deze prijs beweging een dieptepunt zal bereiken ten nadele van het inkomen. WASSENAAR De uitslagen van de zaterdag gehouden koersen te Duindigt luidden: Draveryen: Miss Henyprij* 2.140 m: 1. Greanna (M. L. v. d. Togt) 3.10.6, 1.29.1; 2. Gra- cia Peterhof; 3. Gravin v. d. Golf. Toto winn. 2,90; pl. 1.20, 1.10; koppel 3; cov 2.70; trio 34,50. Pearl dpencerprijs 2.000 m, met auto- start: 1. Gold Westlandia (E. Leeman) 2.51.9, 1.26.0; 2. Fluitlijster S.; 3. Gas ton v. d. Lente. Toto winn. 2,60; pl .1,60, 2.50, 2.40; kopp. 4,60; cov. 11.30; trio 184,10. Kerkebprijs 1.600 m, met autostart 1. Erica (J. v. Dooyeweerd) 2.11.3, 1.22.0; 2. Barbarossa W.; 3. Buermann B. Toto winn. 5.30; pl. 1.80 1.20 1.10; kopp 980; cov. 290 Reni Spencerprgs: 2.000 m. met auto start: 1. Fernandel (E. F. Schwarz) 2.48.6, 1.24.3 2. Corita R.; 3. Edelvalk S. Toto winn. 3.40; pl. 1.30, 1.60, 1.10; kopp. 11.50; dov 5.30 Trio 73.80. Prijs der besten 1.500 m: 1. Hino Con- tessa (E. Leeman) 2.13.1, 1.28.7; 2. Hip- po; 3. Hannibal. Toto winn. 6.60; pl. 3.90, 1.80; kopp. 8,80; cov. 4. Koloprijs 2.100 m: 1. Felix (M. L. v. d Tagt) 2.58.9, 1.24.4; 2. Bento Kitty; 3. Blauwe Reiger S. Toto winn. 2,80, pl. 1.10, 130, 1.10; kopp. 4.40; dov. 3.90. Ta Bonniprijs 2.520 m: 1. Gai du Cocq d'Or (F. J. Eelenberg) 3.03.3, 1.28.1; 2. Escher Williams; 3. Fuchsia. Toto winn. 2.90; pl. 1.70, 1,70, 3,70; kopp. 7,80; cov. 5.30. RENNEN Sannedrinprijs, ca. 2.000 m: 2e afd.: 1. Blason (H. Wolffers) 2.17.9; 2 Ko kette Katinka; 3 Bebe-Boo Toto winn 6.50; pl. 2.40, 2.10, 1.50; kopp. 15,-; cov. 5.10. Ie afd.: 1. Oase (G. Schweitz) 2.18.8; 2. Own Reward; 3. Just in Time S. Toto winn. 4.10; pl. 1.40, 1.50, 2.60; kopp. 5.40; cov. 4.20. Grote prijs der driejarigen, ca. 2.150 m: 1. Anstifter (E. Puttemans) 2.28.0; 2. Compensation 2; 3. Perhans. Toto winn. 2,80; pL 1.30, 1.30, 2.00; kopp. 4.30; cov. 3,50; trio 61.60. Totalisator-omzet f 169.917. Uitslagen draverijen Wolvega: Narciso van Zoraprijs 1.900 m: 1. Gonny Princess (J. Oosting) 2.55.4, 1.34.3; 2. Gay Moon; 3. Gracia Gregor. Toto winn. 4.40; pl. 2, 5.20, 2.60; kopp. 20,30; cov. 12.30. Acht Pilarenprijs 1.900 m: le afd. J.. Funny Guy (K. Heida) 2.45.2, 1.26.9; 2. Fitis S.; 3. Edels co tt Six. Toto winn. 5.30; pl. 1.70, 1.50, 1.40; kopp. 4,50; cov. 4.50; trio 94.10. 2e afd.: 1. Catharlna Casindra D. (P. R. R. Koppejan) 2.44.4, 1.26,5; 2. Che- ri de Kinley; 3. Frankie Scotch. Toto winn. 4.30; pl. 1.40, 2.10, 1.20; koppel 6,90; cov. 11.20. Rolandprijs 2.200 m: 1. Ferdlnandus R. (K. Woudstra) 3.13.6, 1.28.0; 2. Gon ny T.; 3. Eros Kinley. Toto winn. 2,50; pl. 1.30, 1.30, 1.40; kopp. 610 cov. 5.90. Peter Spencerprys 2.220 m: 1. Gento vanHiddum (H. Roosien) 3.24.5 1.33; 2 .Evita B;. 3 .Gea van Hiddum Toto winn. 12.50; pl. 2.70, 3.20 1.80; koppel 26,90; cov. 8.70. Trio 2.719,20. Criterium der amateurrijders 7. 2.200 m voor amateurrijders: 1. Ekster S. (H. Tuzee) 3.16.3, 1.28.4; 2. Dividend; 3. Famke van Hiddum. Toto winn. 4,20; pl. 2, 2; kopp. 8.30; cov. 3.40. Verlichtingsprijs 2.200 m: 1. Celina v. H. (J. M. Lugies) 3.10.5, 1.26.6; 2. Benny Parisien; 3. Zoagli TL. Toto win nend 9.40; pl. 2,50, 2.40, 2.60; kopp. 20.40; cov. 13.10; trio 775,80. Acht Pilarenprijs 1.900 m: Finale: 1. Funny Guy (K. Heida) 2.46.1, 1.27.4 2. Cheri de Kinley; 3. Fitis S. Toto winn. 4; pl. 2.20, 2.30, 1.70; kopp. 6,80; cov. 12.20. Totalisatoromzet f 99.975. Uitslagen koersen Sappemeer: Carlaprijs 2.140 m :1. Greta (C. P. G. Wortel) 3.15.5, 1.31.4; 2. Elector Ex- worth; 3. Escapade v. Akerendam. To to: winn .2.40; pl. 1.50, 2, 1.90; kopp. 5.50; cov 580; trio 64,70. Grote Prijs v. Sappemeer (le afd.) 1.760 m: 1. Dynamiet Hanover (B. U. de Jong) 2.28.8, 1.24.5; 2. Clara Williams; 3. YY Hanover. Toto winn. 2,80; pl. 1.40, 1.50, 1.60; kopp. 4.40; cov. 5.20. Grote prijs v. Sappemeer (2e afd.) 1.760 m: 1. Eberdine TH. (G .P. G. Wor tel) 2.27.2, 1.23.6; .2 Carmania; 3. Ben to v. Eiberhof. Toto winn. 2.60; pl 1.80, 5.40, 3.30; kopp. 7.40; cov. 7.50 Trio 65.70. Grote Prijs v. Sappemeer (finale) 1.760 m: 1. Dynamiet Hanover (B. U. de Jong) 2.29.0, 1.24.7; 2. Carmanda; 3. Eberdine TH. Toto winn. 3.90; pl. 1,70, 2.80, 1.70; kopp. 6,50; cov. 5.50. Caravelleprijs 2140 m: 1. Gracia Gre gor (J. M. Lugies) 3.15.2, 1.33.0; 2. Iera Hanover P.; 3. Gerard G. Toto winn. 6.10; pl. 2.50, 1.60; kopp. 7.90; cov. 4.50. Celina v. H.prijs 2.140 m: 1. Ella Prin cess (A. Niemeijer) 3.04.9, 1.26.4; 2. Edith v. Sprookjeshof; 3. Boarnster, To to winn. 5.80; pl. 1.90, 1.50; kopp. 5.50; cov. 5.20. Carlos Plutoprijs 2.140 m: 1. Eros Kin ley (J. Verhoeve) 3.07.8, 1.26.9; 2. Dol- lard; 3. Florentine. Toto winn. 7.50; pl. 2, 1.80, 1.60; kopp. 36.40; cov. 5.90 Trio 325.20. Carusoprijs 1.360 m: 1. Hidda Dear (J. Hog) 2.09.9, 1.36.9; 2. Helida D.; 3. Hendrik BS. Toto winn. 2.90; pl. 1.30, 1.40, 1.30; kopp. 4.20; cov. 3.60. De Gouden Armbandprljs 2140 m: 1. Friso AB (mevr. J. Dragt- Peenstra) 3.09.2, 1.27.6; 2. Bonny Julia; 3. Ere prijs. Toto win. 2.80; pl. 1.20, 1.90, 1.50; kop. 22.; cov. 8.10; trio 88.10. Totalisatoromzet f 80606,50. Het elftal van Zambia gaat waar schijnlijk volgend jaar een toernee door Europa meken. Ook met Nederland zal contact worden opgenomen om een wedstrijd te spelen. Harry Bild, voormalig speler van Feijenoord, is bij afloop van de Zweed se competitie op de tweede plaats in de topscorerslijst geëindigd. Hij kwam tot veertien doelpunten, nummer één as Ove Eklund van IK Atvidaberg, met zestien doelpunten. Bild speelt voor Oester Vaxjö.

De Vallei | 1968 | | pagina 11