Veenendaals dagblad Viering: 50 jaar Tsj.-Slowakije werd aanleiding tol demonstratie tegen Russische bezetting Buiten Meteorologen in ruimte zouden het weer kunnen beïnvloeden Onrust in houdt Cis-Jordanië nog aan Sojoez-3 in nieuwe baan gebracht ELEKTRA MATRASSEN N.Y. Times valt Nixon en Agnew fel aan Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wereldspaardag NUTSSPAARBANK Minder honger in Biafr Barnard gaat vooruit Nieuwe regering in hyrie NACHTCLUB AFGEBRAND Naclituitzending presidents verkiezing BUM) Onder de beuken VERRAST ARRESTATIES Abernathy steun Humphrey Maatregelen Treffen Woensdag 30 oktober a.s. Geslaagd Televisie WOENSDAG 30 OKTOBER a.s. WERELDSPAARDAG KALENDER NUTSSPAARBANK Regeringswijziging in Japan Argentijns chirurg beschuldigd Regenkansen nemen toe Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 29 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 255 In het kasteel Hradcany in dc Tsjecho-Slowaakse hoofdstad bijeenkomst de 50ste verjaardag van de republiek gevierd. Ludvik Svoboda, Alexander Dubcek en Oldrich Cernik. Praag is V.l.n.r. op een feestelijke Josef Smrkofsky GROTE BETOGINGEN IN PRAAG PRAAG Duizenden jongeren zijn maandag in Praag onder het roepen van leuzen als „Russen ga naar huis"' door politie-afzettingen gebroken op weg naar het presidentiële kasteel Hradcany, waar parlement, regering en partij-organi saties bijeen waren ter viering van het 50-jarig bestaan van de republiek. De Russische ambassadeur, Stepan Cervonenko, behoorde met tientallen an dere diplomaten tot de gasten in het kasteel. Een andere groep demonstranten in de stad jouwde zwaar bewapende patrouil les Russen uit en Russen in jeeps werden zelfs door de vijandige houding van de betogers gedwongen zich van het St.-Wenceslausplein te verwijderen. Een Russische televisie-ploeg die een groep van 500 jongeren wilde filmen bij het kasteel, moest eveneens de wijk nemen voor een onvriendelijke me nigte Tsjechoslowaken. De televisie mensen pakten hun apparatuur in en verdwenen in auto's naar de Russische ambassade. Tevoren had de politie getracht de demonstranten rustig te verspreiden, maar de menigte joelde en riep „Er uit met de Russen, we willen Dubcek en Svoboda". Via luidsprekers ver spreide oproepen om naar huis te gaan, daar anders een gevaarlijke si tuatie zou kunnen ontstaan, hielpen evenmin. Bij het standbeeld van Jo hannes Hus de hervormer die eens zijn leven op de brandstapel eindigde zongen de demonstranten een cou plet van het volkslied waarna zij hun tocht voortzetten. Op twee plaatsen blokkeerde de poli tie de weg met patrouillewagens, maar in beide gevallen drongen de betogers daar tussendoor om zich weer tot een groep te formeren met rijen van vijf tig man breed. Hoewel de politie op dracht had de menigte te verspreiden, greep zij nergens hardhandig in. Jon gelui die de hekken van het presiden tieel paleis beklommen, werden eraf gehaald. Niemand werd gearresteerd. Gisteravond negeerde de politie de zaak aanvankelijk geheel. „Er hadden geen betogingen plaats. Natuurlijk zijn er geen arrestaties verricht", zei men. Hoofdredacteuren van Praagse kran ten zeiden verslaggevers ter plaatse te hebben gehad, maar dat zij er niet ze ker van waren of zij over de demon straties zouden kunnen schrijven. De Russen zijn nergens in actie ge komen. Russische soldaten zagen stoïcijns 4oe hoe studenten kranten van de bezettende macht onder hun ogen verbrandden. Zij schenen blind voor de spandoeken met de tekst: „Wij hebben Hitier overleefd, wij zul len ook Brezjnjef overleven". Russi sche patrouilles in jeeps en gewapend met machinepistolen reden hier en daar door de stad. Zij probeerden de roerige menigte te vermijden en ont hielden zich van daden. A Is de ochtendzon van oktober wat ruimte en reliëf in het nat te hout brengt, gaat er een nieuwe wereld in het bos open. Blauwige steunbalken van de nevel en schui ne pilasters van doorzichtige wa sem boren zich door de kronen en reiken tot het mos op de bodem 't Allenkant hoort men het tikken der vallende waterdroppels, die zich op de bladeren tot grotere, heldere kogeltjes verenigen; een deel van het water wordt langs de stammen afgevoerd (beuk) en daar zien we vaak een plasje om de voet. Ge kunt bij een regenbui beter on der beuken schuilen, dan onder pla tanen, die het hemelwater naar de buitenkant afvoeren (centrifugaal) De beuk heet centripetaal. Zienderogen droogt het bos op; heerlijk is het gouden gekrinkel van de zon door het bladerdak, tegen de stammen en op de grond; zij toetst jolig hier en daar een pad destoel, doet de koralen aan de venijnbomen bij de kasteeltuin fleu rig kleuren en wanneer we deze zo mer en herfst niet zo'n overdaad van neerslag hadden moeten accep teren, zouden de tinten en 'nuances van het najaar veel nadrukkelijker zijn dan thans. Voor kleurenfoto grafie is het nog niet veel gedaan, doch daarom niet getreurd. De vo gels herleven; vanmorgen kweelde de roodborst in onze tuin en kakel den de kauwtjes op de schoorsteen van de buren in 't koesterende zon netje. Onder de beuken foerageren dikke bosduiven en een dunstaar- tig eekhoorntje op de nootjes, voort durend roept de klever ,,toatsje watsje". maar het heldere kwajon gensachtige gefluit laat hij nu niet horen. Dat vernemen we pas in de lente en toch is het net. of er een vleugje voorjaarsvreugd in door klinkt. 29 oktober 1968. A. B. Wigman. De demonstraties waren zo heftig en er bleek zoveel vijandschap uit jegens de Russen, dat bij velen de vraag rees of de Sovjet Unie in deze gebeurtenis sen niet een aanleiding zou zien om de terugtrekking van het overgrote deel van haar troepen uit te stellen. De afmars van de Russen en hun bondgenoten is in volle gang. Het is de bedoeling dat de Russische garnizoe nen, die op grond van het juist geslo ten verdrag in Tsjecho-slowakije blij ven. spoedig hun winterkwartieren be trekken. Onderbreking van de terug tocht zou de Tsjechoslowaakse econo mie voor grote moeilijkheden plaatsen omdat er voor meer dan het overeen gekomen aantal Russische militairen geen kwartieren en voedsel beschik baar zijn. De Russen moeten door de gebeurte nissen van gisteren totaal verrast zijn. Noch de Russische radio en televisie, noch de Russische kranten maakten gewag van de vijandige demonstraties in Praag. Wel hadden zij uitvoerige verslagen van de viering van het vijf tigjarig bestaan van de Tsjechoslo waakse republiek. De leiders van Tsjecho-Slowakije hadden in de afgelopen dagen herhaal delijk de bevolking, en met name de studenten, opgeroepen om de feestvie ring niet in de war te sturen en vooral niet te demonstreren. Men had gere kend op een waardige en rustige vie ring van de verjaardag. Rond middernacht arresteerde de po litie een twintigtal jongelui, die op het St. Wenceslauplein. de erewacht bij een monument betrokken. Zij trad daarbij hardhandig op en maakte ge bruik van gummistokken, zo meldde ons de correspondent in Praag van VPRO/NTS. Dit gebeurde nadat presi dent Svoboda en Dubcek b(j de gala voorstelling in de Opera hartstochtelijk waren toegejuicht. De Tsjechoslowaakse televisie gaf maandagavond een beeldverslag van de ochtenddemonstratie toen duizen den jongeren, nationale vlaggen mee voerend en het volkslied zingend, voor het presidentiële kasteel Hradcany wa ren samengestroomd. „Deze menigte komt uiting geven aan haar toewijding aan de Tsjechoslowaakse leiders. Zij herinnert ons aan de goede tijden van weleer, toen zij de kameraden Tito en Ceaucescoe (de staatshoofden van Zuid-Slavië en Roemenië) op het kasteel begroette en toen onze verte genwoordigers vrijelijk van het balkon konden spreken", zo merkte de tv- commentator bij deze beelden op. In Plzen zijn kransen gelegd bij de graven van hen „die hun leven hebben gegeven voor onze bevrijding". Plzen is door de Amerikaanse troepen bevrijd in de tweede wereldoorlog. Tegen een uur in de nacht van maan dag op dinsdag was een einde gekomen aan alle demonstraties in Praag. De Russen hadden niet ingegrepen. Oost-Duitsland heeft de betogingen in Praag vêroordeeld als „misbruik van de feestdag, door contrarevplu- tionaire elementen". Het Oostduitse persburea ADN sprak over „provocerende bijeenkomsten en aanvallen op de socialistische buursta ten van Tsjecho-Slowakije". Het klaag de dat de politie zich beperkte tot waarschuwingen aan de jeugdige be togers. Tijdens de viering van de 50ste verjaardag van de Tsjecho-Slo waakse republiek hebben vooral jeugdige demonstranten gepoogd het kasteel te bestormen, in het kader van demonstraties die werden gehouden. SZEGED (Hongarije) De Hongaar Jozsef Rozsa, lid. van de vissersver eniging van Szeged (op de foto rechts), kijkt vol trots naar de vangst die hij deed in de Tisza rivier in Zuid- oost-Hongarije. De reuzenvis weegt 80 kilogram. BALTIMORE De neger-predikant ds. Ralph Abernathy, de opvolger van ds. Luther King, hee.ft maandag in Bal- timore bekendgemaakt, dat zijn organi satie voor gelijke burgerrechten, zich achter de kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap van Hubert Humphrey zal stellen. Abernathy zei, dat de democraten de verkiezineei. zou den kunnen winnen als „de armen" op grote schaal hun stem op deze partij uitbrengen. mmtuMtv KAAP KENNEDY (Florida) Toen dc Apollo-7 precies boven het centrum van de orkaan Gladys voer, meldden de astronauten bun positie en maakten zij foto's van de situatie. Daarmee toon den z(j het belang aan van een meteo roloog als lid van de bemanning van een ruimtestation. De nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) overweegt dit voor de grote laboratoria, die zij in de jaren zeventig in banen om de aarde hoopt te brengen. Geleerden zullen deel uitmaken van de bemanning en een meteroloog-astronaut is een mogelijk heid. De voordelen van een meteoroloog in de ruimte boven een onbemande weer- satelliet worden groot geacht. Een me teoroloog kan een exacte beschrijving geven van de verschijnselen, die hij on der zich ziet. Een meteoroloog in een ruimtesta tion zou moeten samenwerken met col lega's op aarde. Daardoor zou het mo gelijk worden het weer te wijzigen. Proeven hebben aangetoond, dat het mogelijk is regenval te doen staken, wolken een andere richting te geven, het gevaar van blikseminslag te ver minderen, hagelbuien een andere rich ting te geven en mist te verspreiden. Tenslotte hopen de deskundigen ook het geweld van orkanen en andere zware stormen te temmen. TEL AVIV Israëlische troepen hebben bijna 20 km ten noorden van Jericho, na een vuurgevecht, acht Arabische guerrillastrijders, die over de Jordaan naar het bezette gebied waren gekomen, gevangen genomen. Twee van hen ztfn ge wond. De Arabieren hadden bazooka's, automatische wapens, handgranaten en explosieven bfj zich. Dit is officieel in Tel Aviv bekend gemaakt. Het Israëlische bestuur heeft gisteren een uitgaansverbod afgekondigd voor de steden Jericho en Jaweth in het vroegere Jordaanse gebied. Dat ge beurde nadat scholieren hadden ge poogd een demonstratie te beginnen te gen de Israëlische bezetting. In Nabloes en Ramallah, waar een dag eerder om soortgelijke redenen een zelfde maatregel was genomen, is het uitgaansverbod verzacht. De Israëlische minister, generaal Mosje Dayan, heeft gisteren de steden Ramallah en Nabloes bezocht om met de commandanten in dat gebied maat regelen te bespreken tot handhaving van de orde. In de stad Tubas, ten noorden van Nabloes, is het uitgaans verbod opgeheven, nadat het Arabische bestuur van de stad zijn verontschuldi gingen had aangeboden voor de anti- Israëlische betogingen en had beloofd orde en rust te verzekeren. In het oostelijke Arabische deel van Jeruzalem zijn strenge veiligheids maatregelen genomen naar aanleiding van geruchten over grootscheepse be togingen, die op handen zouden zijn. Een Egyptische sluipschutter ver wondde gisteren een Israëlische mili tair in het gebied van El Sjatt aan het zuidelijke einde van het Suez-Kanaal. Het was het enige schot dat gisteren aan het Suez-Kanaal werd afgevuurd. Zaterdag had daar een hevig artillerie duel plaats, dat aan vijftien Israëlische militairen het leven kostte. Een Jordaanse militaire woordvoer der heeft maandag gezegd dat er een twintig minuten durend gevecht heeft plaats gehad in de Jordaanvallei toen de Israëli's met middelzwaar machine- vuur begonnen te schieten op Jordaan se strijdkrachten bij de prins Abdoellah brug. De Jordaniërs hebben het vuur on middellijk beantwoord. Zij zouden geen verliezen hebben geleden, terwijl de Is raëli's een man verloren, die van het strijdtoneel moest worden weggedra gen. GENèVE De massale hongersnood in Biafra is aanzienlijk afgenomen. Ten minste 1.250.000 vluchtelingen worden nu verzorgd door het Rode Kruis. De voorraden voor de komende vier maan den zijn al klaar of onderweg. Dit heeft de voorzitter van het comité van het Internationale Rode Kruis in Genève, Samuel Gonard, bekendgemaakt. Gonard zei, dat er echter nog een groot aantal vluchtelingen in de jungle is, over wie niets bekend is. ADVERTENTIE HOTEL-REST. ..DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen ADVERTENTIE Gezien de grote belangstelling op zijn onze kassen geopend van 91 uur en van 28 uur 's avonds. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse hartspecialist prof. dr. Christian Bar nard, die vorige week met een lichte maagbloeding werd opgenomen in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad, blijft vooruitgaan. Hij zal waarschijnlijk binnen enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. MOSKOU Ruimtevaarder Georgi Beregovoi heeft maandag zijn ruimte schip „Sojoez-3" in een andere baan om de aarde gebracht. Zijn omloopperio de is nu 88.8 minuten, de grootste afstand tot de aarde Ls 244 km en de klein ste 199 km. De baanhoek is nu 51.7 graden. De ruimtevaarder heeft hiermee de zonnebatterijen op de zon gericht en heeft zijn ruimteschip gestabiliseerd. Deze manoeuvre werd tijdens de 36ste omwenteling om de aarde uitgevoerd. Op de derde dag van zijn vlucht at Beregovoi een middagmaal van gedroogde vis. kip, beschuit, chocolademelk en pruimen. Zijn gezondheid is goed. Het onbemande Russische ruimte vaartuig, Sojoez-2, heeft gisteren een zachte landing in de Sovjet-Unie ge maakt. Het was vrijdag in het geheim gelanceerd. De Sojoez-2 keerde terug op bevel van het grondstation. Het ruimtevaar tuig had tweemaal een ontmoeting met de capsule van Beregovoi. Of de ruim tevaartuigen daarbij werden gekoppeld kwam niet vast te staan. Naar men aan neemt was het wel de bedoeling. Waar schijnlijk echter mislukten de pogingen. Het doel van de twee vluchten, zo maakten Russische ruimtevaartdeskun digen gisteren bekend, is de ontwikke ling van een techniek om in de ruimte een koppeling van ruimteschepen tot stand te brengen. Deze koppeling is een van de Russische plannen om een plat form in de ruimte te bouwen van waar af men een vlucht naar de maan zou kunnen beginnen. ADVERTENTIE De onbemande Sojoez-2 voldeed ge heel aan de verwachtingen, aldus een Russische bekendmaking. Ze voerde een aantal proeven uit in het kader van een koppelingsprogramma. Alle proe ven slaagden. Intussen maakt kolonel Beregovoi in de Sojoez-3 het nog steeds goed. Hij verrichtte een aantal' opdrachten zoals het bestuderen van het wolkendek van de aarde en de sterren. Tijdens de 33ste omwenteling zag hij duidelijk een storm bij de evenaar. Gisteren nam .Beregovoi in de loop van de ochtend de Russische televisie kijkers mee op een rond gang door zijn ruimteschip. Met een kleine handcame ra toonde hij een schakelbord en door de patrijspoorten liet hij beelden zien van de aarde die echter door wolken grotendeels aan het oog was onttrok ken. Ook gunde hij de Russen een kijkje in zijn „slaapkamer", een apart com partiment aan boord van de Sojoez-3. Hoe lang Beregovoi nog in de ruimte zal blijven is niet bekend, evenmin weet men of andere Russische astronauten zich bij hem zullen voegen, zoals ver scheidene ruimtevaartdekundigen in het Westen veronderstelden. o DAMASCUS President Noereddin Atassi van Syrië heeft een nieuwe re gering gevormd, waaraan hijzelf de premier is. Minister van Buitenlandse Zaken is Mohammed Eid Atsjawi, mi nister van Binnenlandse Zaken Moham med Ra bah Ta wil en van Defensie ge neraal Hafez Assad. VEGHEL Vannacht omstreeks vier uur is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in „Chateau-Rouge" in tiet Oostbrabantse Veghel. Het fel uitslaande vuur legde de luxueuze nachtclub -jeheel in de as. De Veghelse brandweer had de groot ste moeite om de naastliggende panden te behouden. De bejaarde bewoners van de boven de nachtclub gelegen woning konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De schade wordt, buiten de bedrijfs- onkosten, geraamd op ongeveer f 200.000,-. Ook alle instrumenten van een Itali aans orkest ter waarde van f 25.000,- gingen verloren. ADVERTENTIE UNION NEW Y'ORK Dc New York Times heeft maandagavond nogmaals een hoofdartikel geplaatst waarin Spiro T. Agnew, republikeins kandidaat voor het vicc-presidentschap, ervan beschuldigd wordt, herhaalde malen in duidelijke belangentegenstellingen betrokken te zijn geweest. Het blad besloot tot deze herplaatsing nadat Richard M. Nixon republikeins kandidaat voor het presidentschap, had verklaard van de New York Times een herroeping te zullen eisen van dit hoofd artikel, dat zaterdag voor het eerst werd afgedrukt. In de reactie van de New York Times op de pagina met de hoofdartikelen wordt gezegd: „De heer Nixon heeft betoogd, dat de beschuldigingen in de Times „vuns" waren. Sommige van die kwesties, zo niet alle, stemmen uit de tijd vóór de campagne, maar daarom zijn zij niet minder geldig, niet minder 'ter zake ten aanzien van een beoorde ling van de geschiktheid van de heer Agnew om vice-president van de Ver enigde Staten te worden" Nixon heeft zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie het hoofdartikel in de Times „het laagste soort schandaalpolitiek" genoemd, „dat een groot dagblad mogelijkerwijs ,kan bedrijven". De tekst van het oor spronkelijke hoofdartikel, is hedenmor gen echter weer herhaald in een hoofd artikel onder de kop" schandaalpoli tiek". In dit laatste hoofdartikel wordt o.m. gezegd:....„in zijn vernietigende ver oordeling van het hoofdartikel, was de heer Nixon zo weinig precies, dat de verdediging van de belangentegenstel lingen van zijn mede-kandidaat, onjuist geacht moet worden". De Times steunt Nixon's tegenstander, de democraat Hu- bert H. Humphrey. In het oorspronkelijke hoofdartikel vraagt de Times zich af, of het gepast was, dat Agnew als bestuurder van het district Baltimore en later als gouver neur van Maryland, ook commissaris was van de Chesapeake National Bank te Townson in Maryland. Er zijn ook verhalen over verbindin gen van Agnew (Griek van afkomst) met de Griekse kolonels en hulp en steun wederzijds. Voor iedere spaarder op die dag een fraaie HILVERSUM In nauwe samen werking met de radionieuwsdienst zendt de NRU in de nacht van dinsdag 5 op woensdag 6 november van 23.00 tot 07.00 uur via Hilversum II een verslag uit van de Amerikaanse presidentsver kiezing. Voor commentaar in de stu dio zal Henk Neuman zorgen. Verslaggevers in de Ver. Staten zijn Maarten Bolle, Klaasjan Hindriks, Wil- librord Nieuwenhuis en Peter Schreu- der. Voor commentaar op de uitslag zor gen verder de correspondenten in We nen (An Salomonson), Parijs (Frits Visser), Tel Aviv (Samuel Bouman), Bonn (Johann van Minnen), Rome (J. R. Evenhuis), Londen (Wieto Stoel) en Brussel (Louis Velleman). De NRU staat bovendien in recht streeks contact met de Amerikaanse omroepmaarschapij ABC. TOKIO De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Takeo Miki is af getreden om op 27 november op een congres tegenkandidaat te zijn van pre mier Eisakoe Sato in de strijd on het voorzitterschap van de liberaal-demo cratische partij. In Japan is de voor zitter van de grootste partij tevens mi- nister-president en daarom kan gesteld worden, dat Miki in wezen een cam pagne voor het premierschap voert. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWIT'BOERENBRUIN KRENTEN-ROZUNENBROOD- KRENTENBOLLEN PUNTJES EN BOLLEN BUENOS AIRES De Argentijnse hartchirurg Miguel Bellizi en zijn as sistenten zullen zich wegens vier geval len van doodslag, in verband met twee hartoverplantingsoperatics moeten ver antwoorden, aldus is vandaag bekend gemaakt. Bellizi en zijn team voerden de twee enige hartoverplantingen van Argenti nië uit. Beide patiënten overleden kort na de operaties. Een niet bij name genoemde advo caat heeft de klacht tegen Bellizi en zijn assistenten ingediend, ^eze advo caat is van oordeel, dat dit team zich jegens de donors en de ontvangers heeft schuldig gemaakt aan doodslag. de frontensysteem van een pressie tussen IJsland en Schotland trok de afgelopen nacht met regen over ons land. De re- genhoeveelheden varieerden van 6 tot 8 millimeter. Achter het front stroomde dinsdag met zuidwestelijke winden enigs- zins onstabiele lucht van de Oceaan binnen, waaruit plaatselijk enkele buien vielen. De zachte lucht is nu ver naar het noorden opgedrongen, waardoor de vorstgrens zich verplaatst heeft naar Noord-Scandinavië. Op de Oceaan is een brede weste- lijke stroming ontstaan waarmede storingen in de richting van Ier- j land trekken. Na het passeren van een zwakke rug van hogeluchtdruk komen morgen fronten van deze storingen dicht bij ons land, waar- i door de regenkansen weer gaan i toenemen. In een overwegend J krachtige zuidwestelijke luchtstro- i ming blijft het vrij zacht weer. ••••••••••••••••••a

De Vallei | 1968 | | pagina 1