V erkiezingscampagne op hoogtepunt N.P.D. DAAGT BONN UIT OP TE TREDEN Ray zal beweren maar "11 stroman te zijn geweest Parijse politie treedt op tegen rechtse groep Slik de pijn weg. Koud feest vlees eten is verantwoord eten... HUMPRHEY-NIXON- WALLA CE? Kandidaten tussen hoop en vrees Valse Vermeer wordt geveild Hitiers Kriegsrnarine had rvichelaars in dienst ...en zo lekker! PHILIPS Fiat en Citroen samen sterker Zware straffen in Oost-Berlijn Geruchten over Vietnam nemen nog toe (Van Meegeren) Franse machinist mag rijden met meer dan 8 pro mille lekasin reumatische pijnen, spit, neusverfeoudheid, verstuikingen en winterhanden. 42.50 PHILIPS batterijen Japanner met ruilhart overleden NIXON WALLACE NEGERS BEWIJS MOEILIJK DINSDAG 29 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE BONN Adolf von Thadden, voor zitter van de rechtsradicale NPD, heeft de Westduitse regering uitgedaagd om eindelijk een duidelijk standpunt in te nemen jegens z^jn Nationaldemokra- tische Partei Deutschlands. „Laat de regering maar een uit spraak vragen van het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe of onze partij al dan niet in strijd is met de grond- A George Wallace heeft een rumoerige verkiezingscampagfie gehad. De weinige aanhangers van deze uiterst rechtse en racistische kandidaat maken veel lawaai en zijn tegenstanders nog meer. Vorige week in New York moest de politie de vechtende demonstranten pro en contra scheiden. ADVERTENT1F BÜ b 1 Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt DEN HAAG Drs. A. D. W. Tila- nus heeft gistermiddag afscheid geno men als voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg (NFB). Oud-staatssecretaris van cultuur, recre atie en maatschapoelijk werk, C. Egas werd genstalleerd als zijn opvolger. ADVERTENTIE die móéten wel goed zijnf NASHVILLE „The Nashville Ten- nessean" schrijft Jtet James Earl Ray, die volgend» maand terecht staat op beschuldiging van moord op dr. Martin Luther King jr., te zijner verdediging zal aanvoeren, dat hij slechts als „stroman" heeft gediend in het kom- plot tegen het leven van dominee King. Reporter Jim Squires schrijft uit Memphis, waar ds. King op 4 april werd vermoord, dat Ray 12.000 tot 15.000 dollar was beloofd, als hij de po litie op een dwaalspoor wilde brengen. Het openbaar ministerie zal stellen dat Rav alleen, en niet in opdracht van derden, de moord op dominee King gepleegd heeft. Zowel het openbaar ministerie als de advocaten van Ray hebben commentaar op de berichten geweigerd. De Tennessean schrijft, dat uit ver schillende bron wordt gemeld dat de verdediging zal aanvoeren, dat Ray slechts een klein radertje is geweest in een complot, dat zo omvangrijk en ver reikend was, dat zelfs Ray niet weet wie de leiders ervan zijn. Ray zal volgens het blad vrijviel al les toegeven wat het openbaar minis terie naar voren brengt omtrent zijn bewegingen voor en na de aanslag op ds. King. „Maar de verdediging zal betwisten dat de fatale schoten door Ray zijn ge lost". „Ray is slechts gebruikt om de po litie op een dwaalspoor te brengen, „dit wordt het thema waarop advoca ten van Ray hun verdediging zullen ba seren", aldus het blad. PARIJS. Directeur Pierre Bercot van Citroën heeft het gisteren duide lijk gezegd: Niet de houdstermaatschap pij van aandelen Citroën, waarin Fiat voor vyftien procent deelneemt, is de belangrijkste vorm van samenwerking, maar de gezamenlijke onderneming van beide autofabrieken. die zich gaat be zighouden met 't speurwerk, de investe- rings- en produktieprogramma's, de toe levering van onderdelen en de verkoop. Deze zal Frans, noch Italiaans van karakter zijn en gevestigd worden in een hoofdstad van de Europese Ge meenschap, waarschijnlijk Luxemburg. Zij staat open, aldus Bercot, voor alle fabrikanten, die aan de voorwaarden van Citroën en Fiat voldoen, ongeacht hun nationaliteit. De beide auto-industrieën behouden hun eigen persoonlijkheid en daarom z.al de overeenkomst niet gelden voor Comotor. de dochtermaatschappij van NSU en Citroën voor het bouwen van ee»j auto met de wankel motor. Ook de samenwerking tussen Citroën en Mase- rati valt buiten deze overeenkomst. Intussen is bekend geworden, dat Fiat na Autobianchi nu probeert een twee de Italiaanse fabriek, namelijk Lancia, te verkrijgen. TOKIO Japans eerste harttrans- plarftatiepatiënt, de 18-jarige Noboeo Mijazaki, is overleden. Op 8 augustus jl. had hij een nieuw hart gekregen. WASHINGTON Dagen van 18 en 19 uur. lange autostoeten, langere vluchten in de dreunende straaltoestel- len. een schorre stem en vermoeide ogenen een plotseling gevoel van optimisme in Hubert H. Humphrey. Er staan rozen op het vlaggeschip van de campagnevloot. Rozen zijn bestemd voor overwinnaars. En Humphrey lijkt er bijna van overtuigd dat hij gaat winnen. Bijna, want het is geen abso luut zeker gevoel. Er zijn indiens indiens: geheten Californië. Texas en New York bijvoorbeeld. Des avonds laat, na een dag van over kokend enthousiasme op de openbare podiums, kan hij realistisch en open hartig zijn, als hij praat tot degenen die 1000 dollar per persoon aan tójn campagne hebben bijgedragen. „Ik ben er helemaal niet zeker van hoe deze verkiezingen zullen aflopen. Ik wilde dat ik hier kon zeggen dat we ze in onze zak hebben, dat de tendens zo goed is dat de overwinning ons zal toevallen. Daar ben ik niet zeker van. Ik veronderstel dat mijn adviseurs ze kerder zyn. Maar ik geloof dat open hartigheid nodig is. Het is evenwel een feit dat we omhoog gaan. Daar be staat geen twijfel over. Wij stijgen, en nog snel ook". Snel genoeg? Met nog een week in het vooruitzicht, tonen de opiniepeilin gen da* Humphrey de voorsprong die Nixon sinds de republikeinse conven tie had aan het verkleinen is. Geld komt ruimer in de campagnekas en gaat er weer even snel uit aan adver teren. Deze geografische strategie gaat ge paard met een meer bedekte strategie om te trachten Nixon uit zijn tent te lokken. Een assistent van Humphrey zei: „Wij moesten aan hem trekken, wij moesten de mensen herinneren aan de oude Nixon. De tactiek was om hem in de arena te krijgen, hem te la ten aanvallen en zijn kalmte te doen verliezen. Ik geloof dat dit ook ge beurt". Humphrey zei het aldus: „Ik ver wacht dat de heer Nixon wat opvlie gender wordt, wat onzekerder. Ik zie hem agressiever worden, en daar ben ik blij om". Richard M. Nixon voert zijn welspre kendheid op en keert deze laatste week van ^e campagne te«ng in de sta ten met de grote aan*allen kiesman- stemmen. Hij gaat sneller dan eerst, legt meer af, houdt meer redevoerin gen en koopt meer televisie-tijd. Hier in kan men een zekere republikeinse bezorgdheid bespeuren over de opinie peilingen die tonen dat vice-president Humphrey de voorsprong van Nixon aan het verkleinen is. Maar Nixon's strdtegen beweren da* zij hadden ver wacht dat de grote marge kleiner zou worden en dat het nieuwe snellere tem po tot het grote plan behoort dat tien weken geleden werd opgesteld. Een hunner zei: „Dit is de blitz. Zo hebben we het geprogrammeerd". De planning gebeurt inderdaad nauwgezet. Zondag bijvoorbeeld, toen Nixon zich voorbereidde op het televi sie-programma van de CBS „face the nation", had hij 35 antwoorden bestu deerd die hij volgens zijn staf kon verwachten en de antwoorden geprepa-| reerd. De republikeinse kandidaat die aan vankelijk televisie-interviews heeft ge schuwd, is ook van plan a.s. zondag op het program „meet the press" van de NBC te verschijnen. Het behoort allemaal bij de escalatie en levert Nixon in de laatste dagen van zijn campagne twee porties van elk een half uur uit de kosteloze natio nale televisietijd. De campagne bracht zondagavond ook een betaalde show van een half uur, waarin hij herinneringen ophaalde uit zijn jeugd en zijn politieke loop baan. PARIJS Voor de eerste maal se dert het begin van de mei-revolutie heeft de Parijso politie een inval ge daan in het hoofdkwartier van de uiterst rechtse beweging „Occident". Deze beweging wordt ervan verdacht door uitdagende acties een sfeer van onrust te verwekken in de Parijse stu dentenwijk. het Quartier Latin. Zij wordt verantwoordelijk geacht .voor de vernieling van het redactiebu reau van het linkse blad Action en voor het ontstaan van de moeilijkheden in het afgelopen weekeinde in de Parijse studentenwijk. Occident staat als uiterst rechtse be weging in Parijs geheel alleen tegen over de ontelbare linkse organisaties die van roze tot purperrood toe gaan. In de tijd, dat de regering de meeste van deze bewegingen ontbond en on wettig verklaarde, repte zij met geen enkel woord .over de niet minder strijd lustige Occident. Daarom beschuldigde men de regering ervan de Occident te gebruiken om de linkse bewegingen te provoceren om te weten te komen waar zij zich ophielden om ze daarna des te gemakkelijker onschadelijk te kunnen maken. De regering antwoordde hier inder tijd op, dat de Occident misschien wel een strijdbare beweging was, maar toch duidelijk geen opstandige bedoe lingen had, zoals vele linkse groeperin gen. Na de recente inval van de politie heeft de leiding van Occident haar mi litanten verboden aan provocerende ac- George C. Wallace, de kandidaat van de derde partij, is pratende als een overwinnaar de laatste week begon nen, terwijl hij de opiniepeilingen die aantonen dat hij terrein verliest klei neert. Wallace zegt, dat hij gekozen zal worden, dat de onderzoekers leuge naars zijn, die de verkiezingen probe ren te vervalsen, dat zij al eerder fout zijn geweest en weer fout zullen zijn. Als de stemmen 5 november geteld zijn, zegt hij, zullen we een paar van| die bureaus werkloos maken. De campagne-soep van de gewezen gouverneur van Alabama, is woedend aan het koken sinds een menigte van ongeveer 17000 mensen hem donder dagavond in New York's Madison Square Garden een staande ovatie van een kwartier heeft gebracht. Het was de climax van een razende campagne- week. vooral in de industriële staten van het Oosten en Midden-Westen. Zijn zichbaar vurige strijdlust kreeg zaterdag een nieuwe impuls door een opkomst van 10.000 schreeuwende vol gelingen in Cincinnatti, (Ohio). Zij hadden bijna twee uur op hem ge wacht omdat hij te laat arriveerde. Grijnzend vroeg hij: „Wie durft nu nog te zeggen dat mijn campagne aan het zakken is?" Een zondag bekend gemaakte opinie peiling gaf hem 15 procent van de stemmen, een daling van vijf punten. De vrees dat veel negers by de ko mende presidentsverkiezingen thuis zullen biyven, omdat de keuze die hun geboden wordt niet aantrekkeiyk is, heeft tot gevolg dat de leiders van de beweging voor gelijke burgerrechten, alles op alles zetten om hen over te ha len mee te stemmen. Zg doen dit in de hoop dat de neger- BERLIJN Het Oostduitse persbu reau ADN meldt, dat zeven jongelui veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen wegens betogingen tegen de invasie in Tsjecho-Slowakije. Thomas Brasch, de 23-jarige zoon van de Oostduiste minister van Cultuur Horst Brasch, werd tot 27 maanden ver oordeeld. Frank en Florian Havcmann, twee zoons van de communistische geleerde Robert Havemann, werd resp. tot 18 en 14 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Erika-Dorothea Berthold, de 18-jarige dochter van de onder-directeur van "Lenlnlsttsch-Maxistisch instituut van het centrale comité van de Oost duitse communistische partij, werd tot 22 maanden veroordeeld. Verder werden veroordeeld Rosita Hunzinger (27 maanden), Hans-Jürgen Uskoreit (15 maanden) en Sandra Weigl (24 maanden). Volgens Westduitse persberichten is frl. Weigl een bloedverwante van de weduwe van de overleden toneelschrij ver Berthold Brecht. De twee jongens Havemann en Usko reit hadden, volgens ADN „gebouwen besmeurd met leuzen". Prof. Havemann, die in 1964 geschorst is als professor van de Humboldt uni versiteit en de volkszanger en dichter, eveneens een communist, Wolf Bier- mann, hadden volgens ADN systema tisch geïnspireerd tot hun „anti-socia listische houding". ties deel te nemen. Zij ontkent de hantf gehad te hebben in de vernieling van het redactièbureau van Action. Zij beweert, dat deze actie is opgezet door linkse militanten om daardoor hun aan val op het café, waar de leden van Oc cident bijeen komen, te kunnen recht vaardigen. KLEEF Een rechtbank in het Westduitse Kleef heeft de 42-jarige Ne derlandse groentenhandelaar Paulus P. veroordeeld tot zeven maanden gevange nisstraf, wegens omkoping en belas tingontduiking. ADVERTENTIE De matras j waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. stemmen dit keer talrijker dan ooit te voren zullen zijn en een beslissende in vloed zullen uitoefenen op de uitslag van de verkiezingen. Alleen reeds in de elf zuidelijke sta ten kan 30 procent meer negers stem men dan in 1964 (3.1 miljoen tegen 2.1 miljoen) en vormen zq 16.5 procent van het totaal der kiesgerechtigden. De aanhangers van Nixon hebben eens hoop gekoesterd dat de republi keinse kandidaat bij de komende ver kiezingen meer dan de naar schatting 32 procent der negerstemmen zou krijgen, die hij in 1960 bij de race te gen John F. Kennedy kreeg. Maar begin deze maand, kwam de „burgers voor Nixon Agnew" orga nisatie in Washington, voor de teleur stellende verrassing te staan, dat opi nieonderzoek in de negerwijken aan toonde dat Nixon nog minder stemmen zou krijgen dan de 6 procent die Barry Goldwater in de negerwijken in 1964 op zich verenigde. Deze cijfers liggen echter waar schijnlijk aan de pessimistische kant. De meeste schattingen geven Nixon kans op 10 tot 3 procent van de neger stemmen. Maar zijn kansen dalen naarmate de verkiezingsdag naderbij komt. SAIGON De geruchten dat de kwestie-Viëtnam spoedig een opzienba rende wending zou nemen, namen gis teren weer toe. Dat gebeurde nadat de Noordviëtna- mese delegatie bij de voorbereidende vredesbesprekingen in Parijs voor de tweede achtereenvolgende week een persconferentie afgelastte. Men nam aan dat dit verband hield met de deli cate aard van de geheime diplomatie ke besprekingen tussen Hanoi, Wash ington en Saigon. De Amerikaanse ambassadeur ln Zuid-Viëtnam, Ellsworth Bunker, heeft gisteren weer tweemaal overleg ge pleegd met het Zuidviëtnamese staats hoofd, Ngoejen van Thieu. Sinds de vorige week hebben de twee mannen al negen maal met elkaar geconfronteerd. Keith Holyoake, de premier van Nieuw-Zeeland, zei gisteren dat de Amerikaanse voorstellen tot stopzetting van de bombardementen op Noord- Viëtnam de „grootmoedigste" waren die ooit Hanoi zijn aangeboden. Holyo ake brengt op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Viëtnam. Hij voegde er aan toe dat Hanoi tot dusver geen teken had gegeven dat het bereid was de Amerikaanse voorstellen aan te nemen. Radio Hanoi heeft tegengesproken dat Noord-Viëtnam bereid zou zijn Amerikaanse voorwaarden te aanvaar den in ruil voor stopzetting van de bom bardementen. Het radiostation legde er de nadruk op dat de Verenigde Staten de „agressors" zijn en geen enkel recht hebben voorwaarden te eisen in ruil voor een stopzetting van de lucht aanvallen. De radio sprak van een „on wrikbaar Noordviëtnamees standpunt." ADVERTENTIE LONDEN. Een der beste schilde rijenvervalsingen van Han van Mege- ren „Jezus bij de heelmeesters", in de stijl van Vermeer, wordt begin volgend jaar in New York geveild. Men ver wacht een zeer hoog bedrag voor dit werk, dat Van Megeren indertijd onder toezicht heeft geschilderd om te tonen dat hij werkelijk in staat was „Ver- meers" te maken. Het is later voor ongeveer 300 pond (destijds ongeveer f 3000) gekocht door een kunsthandel in Amsterdam. Die heeft het voor het dubbele bedrag ver kocht aan de Zuidafrikaanse industrieel Sir Ernest Oppenheimer. De Evening Standard in Londen meldt nu dat het schilderij tenslotte is terecht gekomen bij een episcopale kerk in Jo hannesburg, die het cadeau kreeg van de industrieel. Omdat deze kerk, die door kleurlingen wordt bezocht, als ge volg van de apartheidspolitiek moet ver huizen, wordt het werk nu te koop aangeboden. De kerk heeft het geld dringend nodig. Volgens het Londense blad zijn er nog nooit namaak-Vermeers van Van Megeren geveild. wet", zo zei Von Thadden gisteren in Hannover. Met deze theatrale uitdaging riskeert de partijleider weinig; hij weet heel goed dat de regering niet een verbod van de NPD zal eisen. Ook is het vrij wel uitgesloten de partij nog tijdig de voet dwars te zetten voor de parlements verkiezingen van september 1969; dan hoopt de NPD haar intrede in de Bonds dag, de Westduitse Tweede Kamer te doen. Het kabinet laat op het ogenblik be wijsmateriaal tegen Von Thadden's neo nazi's bestuderen door juridische des kundigen. Als het materiaal voldoende is om het „ongrondwettig karakter" van de NPD te bewijzen zal de regering een proces in Karlsruhe beginnen om de partij gerechtelijk te laten verbieden. De NPD heeft echter alles gedaan om binnen de grenzen van de wet te blij ven. Dat betekent, dat voor het consti tutionele hof zal moeten worden bewe zen, dat de NPD „naar de geest" en „naar het gedrag van haar leden" in druist tegen het vrije democratische staatsbestel. Dergelijke meer algemene beschuldi gingen zijn natuurlijk moeilijk concreet te bewijzen, en de regering zal zich wel driemaal bedenken voor zij zich aan de krachtproef in Karlsruhe waagt. Zou de NPD daar namelijk vrijuit gaan al is het maar wegens juridisch ontoerei kende bewijzen dan krijgt de partij daarmee als het ware een brevet van grondwettigheid. Het is niet mogelijk de NPD door middel van een proces in Karlsruhe nog tijdig de toegang tot de Bondsdag in september volgend jaar te ontzeggen. Bij vroegere processen tegen de com munistische partij en kleine ultrarecht se partijen heeft het steeds twee tot vijf jaar geduurd voor het uiteindelijk tot een rechtskrachtig vonnis kwam. Bij de huidige politieke verhoudingen ziet het er naar uit, dat de NPD een be hoorlijke kans maakt volgend jaar meer dan vijf procent van de stemmen te veroveren. Dat is het minimum, dat ver eist is óm een zetel te krijgen in de Bondsdag. "V:"" 3K| ADVERTENTIE ADOLF VON THADDEN pak ze PARIJS Het schijnt in Frankrijk geoorloofd te zijn dat een treinvoer- der in staat van dronkenschap een internationale expresstrein rydt, zo lang hij maar geen ongelukken ver oorzaak*. Dit is de enige conclusie die men kan trekken uit de aanklacht, waartegen de trein voerder Georges Henry zich dezer dagen voor de rechtbank van Dóle zal moeten verdedigen. Georges Henry was namelijk de trein- voerder van de sneltrein die in de nacht van 24 januari om kwart over twee ontspoorde bij de ingang van een tunnel in de Jura. Hierbij von den twee spoorwegbeambten de dood en werden 33 reizigers gewond. Uit het onderzoek bleek dat de trein- voerder de express met een vaart van 135 km per uur voor de ingang van de tunnel had gebracht terwijl de daar toegestane maximumsnelheid slechts 85 km bedraagt. De reden van deze zorgeloosheid bleek spoedig uit het resultaat van het bloedonderzoek van de treinvoerder: met 2Vt gram alcohol in een liter bloed bevond hij zich in duidelijke staat van dronken schap. Niettemin wordt hij thans alleen be schuldigd van doodslag door onvoor zichtigheid. maar niet van rijden in staat van dronkenschap. Volgens de procureur van de republiek is dit ar tikel van de verkeerswetgeving slechts van toepassing op het wegverkeer, maar niet op het spoorwegverkeer. BONN Hitiers marine heeft ge probeerd geallieerde oorlogsschepen op te sporen met behulp van sterrc- wichelarij. Dit onthult de Hamburg- se astroloog Wilhelm Wulff in zijn zojuist verschenen boek „Tierkreiz und Hakcnkreuz" (Dierenriem en ha kenkruis). Astrologie, zo hadden nazi-ideolo gen in de jaren dertig vastgesteld, is en oosterse dwaalleer die de volksziel alleen maar kan vergifti gen. De Duitse sterrewichelaars moesten weldra hun praktijk staken en Wulff werd in 1941 zelfs opgebor gen in een concentratiekamp. Een jaar later werd hij vrijgela ten en tot zijn stomme verbazing aangesteld als wetenschappelijk medewerker" bij de marine. In samenwerking met wapenspe cialisten en wiskundigen probeerden daar sterrewichelaars en sterrekun- digen de posities van de geallieerde oorlogsvloten te bepalen op basis van een „soort Indische trillings leer". Dagenlang zaten de wichel roede-experts met tastende handen boven grote zeekaarten, maar de re sultaten, zo constateerde Wulff droogjes, waren erbarmelijk. de snelle en zekere pijnverdrijver TAe republiek Tsjecho-Slowakye be- stond gisteren vqftig jaar. Het was een verjaardag zonder feest. Wat de. afsluiting had kunnen zijn van een moeizame periode van groei en 't be gin van een nieuwe levensfase werd een dag vol rancune. Het nieuwe leven van de republiek, vrucht van een beweging die eind ALEXANDER DUBCEK in de kou vorig jaar voor het eerst haar kans kreeg, hield voor de Tsjechoslowa- ken de belofte in van een ongekende vrijheid in een democratisch-commu- nistische staat. De legers van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten van het Pact van Warschau maakten in augustus echter een einde aan de droom. TAe hoop op een democratische sa- menleving, die men vijf eeuwen geleden al koesterde, die werd ge voed door de uitroeping van een on afhankelijke republiek op 28 oktober 1918 en die tenslotte dit voorjaar in vervulling scheen te gaan door de hervormingen van Dubcek en zijn medestanders die hoop ging op nieuw de ijskast in. De Praagse lente verkeerde in herfst en de winter staat voor de deur. Een strenge Russische winter, want Mos kou kreeg bij verdrag het recht blij vend troepen te stationeren in Tsje cho-Slowakye. De Praagse leiders hadden geen keus. Om nog iets te redden van hun hervormingen deden ze het Kremlin concessies die weinig heel lieten van het aanvankeiyke pro gramma, al leidde dit wel tot terug trekking van een deel van de bezet tingstroepen. Tntussen nam het Tsjechoslowaakse parlement zondag een wet aan vol gens welke het land van 1 januari 1969 af een federatie zal zijn. Er zul len twee gelijkwaardige deelstaten zyn: een Tsjechische en een Slo waakse. Hiermee is voldaan aan een lang gekoesterde Slowaakse wens waarmee zelfs de uit Slowakije af komstige eerste Tsjechoslowaakse president. Thomas Masarvk. by de uitroeping van de republiek in 1918 geen rekening hield. Dat de federatie tot stand komt onder de huidige omstandigheden is daar om des te opvallender. De Sovjet- Unie is tegen deze federatie evenzeer gekant als tegen de andere ideeën van Dubcek en zijn politieke vrien den. Zij heeft de Federatie echter niet tegengehouden wat ze wel deed met de andere vrijheden die Tsjecho-Slo wakije zich dit jaar veroorloofde. W'at de Praagse winter zal brengen is voorlopig nog niet duidelijk. Nog steeds staat Moskou uiterst wan trouwend tegenover de maatregelen en besluiten uit de politieke koker van Dubcek. Nu de Russen er niet in zyn geslaagd de conservatieve krach ten in de Tsjechoslowaakse commu nistische partij te mobiliseren tegen de Praagse hervormers, biyven ze de Moskou-getrouwen aansporen tot ac tie. Als gevolg daarvan lijkt een scheuring ln de Tsjechoslowaakse party dan ook niet onmogeiyk. Welke gevolgen deze zou hebben voor de progressieve vleugel laat zich raden. Bij dit alles bewaren de meeste Tsje- choslowaken hun optimisme. Wijzend op de volharding die ze tydens vori ge overrompelingen hebben opge bracht houden ze de hoop in stand dat ze ook de huidige terugslag eens te boven zullen komen. De demonstraties van gisteren zullen de Russen in hun imperialistisch wan trouwen hebben versterkt. Of zij zo verstandig zullen zijn om niet in te grijpen moet nog afgewacht worden; over het algemeen zyn dicta turen prikkelbaar als het om het prestige gaat. En het prestige van Breznjef c.s. in Praag, is nul komma nul. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7