.LIEFDESVERKLARING' VAN JOEKES ONTZENUWD Geen romance' VVD-D'66 PONTIAC A Een toestel dat kan praten... evoluon Limburgse priester heel verbaasd over benoeming tot bisschop van IJsland Mr. Goudsmit We willen geen prijsje voor vlijt en goed gedrag Mr. Toxopeus: „D '66 is nog niet rijp om mee te werken aan regering TEGENVOORSTEL VAN TWEE NIJMEEGSE STUDENTEN Schilder overleden aan brandwonden Incident te Genk Voor u tot 61/4°/orente en voor u keuze uitBspaarvormen En 5 gulden voor nieuwe spaarders ter gelegenheid van Wereldspaardag de bank waar ook zich thuis voelt Wegens rijkdom gesloten Studenten Utrecht eisen inspraak Voor aanhouding dader roofmoord f 3000 beloning Doorgereden na dodelijke botsing Totale sanering Doel Als 't nodig is Allemaal links Onmogelijk Minst slechte VIS OP Z'N JAPANS! Niet gerust over nota Posthumus het meest verkochte merkhorloge in nederland eindhoven Rijke ervaring Vermoeden Niet aan toe Huwelijksvoorlichting Wit-Gele Kruis legt nadruk op de persoonlijke vrijheid DINSDAG 29 OKTOBER 1968 Drs. Th. H. Joekes, lid van de Tweede Kamer voor de WD zei vrijdagavond in Groningen dat hij 't denkbaar zou vinden dat D'66 in 1971 in de regering zou komen, te zamen met de VVD en enkele confessionele partijen. De heer Joekes vond dat de leden van D'66 in de Kamer erg goed hun best deden en dat zij zich steeds beter leerden aanpassen. Hij noemde tenslotte namen van leden van D'66 die naar zijn mening een ministerszetel zouden kunnen bezet ten: mr. H. van Mierlo en mej. mr. A. Goudsmit. Kort voordat de heer Joekes deze Mr. JOEKES verkapte liefdesverklaring aflegde, was het resultaat bekend geworden van een enquête die de Grote Pro vinciale Dagbladpers onder haar le zers had gehouden: zouden er nu ver kiezingen zijn dan zou de VVD vol gens die enquête van zeventien op 23 zetels komen. D'66 zou maar liefst tien zetels winnen en met zeventien zetels uit de verkiezing komen. De KVP zou met een teruggang van ne gen zetels de grote verliezer zijn. De ene grote winnaar van de en quête de VVD leek in Gronin gen een vriendelijke buiging te ma ken naar de partj die de grootste winst zou boeken: D'66. Om te ontdekken of D'66 zich nu blozend in de armen van de VVD zou werpen, zat ik gisteren bij de „ministerabele" mej. mr. Anneke Goudsmit, want de heer Van Mierlo was onbereikbaar. En omdat drs. Joekes onderweg was naar Londen, sprak ik gister middag met mr. E. H. Toxopeus, de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamr hij werd wel door een griepje geteisterd, maar de dui delijkheid in de vaderlandse politiek was hem toch wel een uurtje praten waard. Bent u aangenaam verrast door de de liefdesverklaring van de VVD? „De lofprijzingen van Joekes aan D'66 doen mij wat erg schoolmees terachtig aan. Het is alsof hij ons een prijsje voor vlijt en goed gedrag heeft uitgedeeld. Aan zo'n prijsje van de VVD hebben wij echt geen behoefte. Het is waar dat we erg hard werken, maar we willen hele maal niet geprezen worden om ons aanpassingsvermogen in de Kamer. We willen ons helemaal niet in de bestaande situatie aanpassen". De WD wil D'66 dan toch maar in een kabinet. Vindt u dat geen royaal gebaar? „Het is ongetwijfeld door Joekes als compliment bedoeld, maar als we al aan regeringsverantwoorde lijkheid denken dan toch zeker niet in de eerste plaats met de confes sionelen en de WD. Ons streven is een totale sanering waardoor er niet meer in de huidge partijstructuren behoeft te worden gedacht". Heeft drs. Joekes wellicht wat on rust willen stoken binnen D'66 waar een stroming voor de PvdA en een stroming voor de VVD is? „Op ons Leidse congres in septem ber wees niets op een samengaan op dit moment met de PvdA. Joekes plicht willen proberen hoe- waren los te weken". '66 dan al ergens aan vast .dat er geweekt zou moeten worden? „Neen. We zoeken in gespreks groepen informeel ln huiskamers naar mensen die politiek denken als wij. Er zijn vele aanhangers- (sters) van de PvdA, de VVD van de ARP, de PPR en de PSP die den-^ ken zoals wij". Er is dus voor D'66 geen duide lijk links en rechts volgens het gang bare patroon? „Als we links noemen de bereid heid om risico's te aanvaarden voor een betere maatschappelijke toe komst zonder daarvan direct zelf baat te verwachten, dan is D'66 links en dan zullen er in de bovenge noemde partijen vele linkse figuren worden gevonden. Deze mensen moe ten elkaar op het politieke veld vin den. Dat is het doel van D'66". „Rechts zijn volgens mij de men- Mr. GOUDSMIT sen die zich primair richten op het behoud van wat zij nu hebben. Zo is een grote groep arbeiders erg rechts geworden. Mensen die vooral altijd precies willen weten waartoe een ac- tivitiet leidt. Die als ze een situatie niet kunnen overzien, de toestand bij het oude wllen laten. Kortom men sen die op politiek gebied het avon tuur en het risico schuwen". Zal de rede van drs. Joekes on rust brengen binnen D'66? „Wie over D'66 heeft nagedacht en bewust voor D'66 heeft gekozen, moet volgens bovenstaande omschrij ving links-radicaal zijn". mi niL»*nen heeft w$lli< ver wij„wa Zit D '6 Zou D'66 in de situatie van nu meewerken aan een regering? „We zitten er niet om te springen, maar als het nodig is zouden we aan een regering meewerken. Een maal in de regering zouden we ons in de Kamer volstrekt onafhankelijk opstellen. De fractie of een afzonder lijk fractielid behoeft het dus niet al tijd met het kabinet eens te zijn en zo'n meningsverschil zou niet behoe ven te betekenen dat onze minister zou moeten aftreden. Een voor de verkieizngen gehou den congres zou over de voorwaar den van regeringsdeelneming moeten beslissen en voor de verkiezing zou het duidelijk moeten zijn met wie wij zouden willen regeren". Zoudt u minister willen worden? „Daar lig ik voorlopig 's nachts nog niet wakker van. Heel algemeen gezegd: Ik zou het ministerschap niet te allen tijde afwijzen. Als ik ooit minister zou worden, zou dat hoogstwaarschijnlijk minister van Justitie zijn". Heeft drs. Joekes namens de VVD een verkapte uitnodiging ge richt aan D'66? „Ik heb Joekes maar even gespro ken voordat hij naar Londen vertrok, maar naar mijn gevoel heeft Joekes meer naar de personen van D'66 dan naar de partij gekeken. Mijn grote bezwaar tegen D'66 ik heb dat meermalen gezegd is dat D'66 geen duidelijke politieke lijn kent. In de Kamer zitten namens D'66 mensen die aardig, goed en lief voor iedereen willen zijn; nu dat willen wij, liberalen ook wel, maar daar mee maakt men geen politiek". „Naar mijn vaste overtuiging is D'66 nog niet rijp om aan een rege ring mee te werken. Liberalisme ik haal de woorden van Oud aan is vertrouwen hebben in de partij en in de mensen. Ik kan geen vertrou wen hebben in een partij die geen politiek beginsel kent" Mej. Goudsmit heeft een definitie van links en rechts in de politiek ge geven. Bent u het daarmee eens? „Ach, als je haar definitie van links bekijkt dan zijn we bijna alle maal links. Goed, als dat leuk is, dan ben ik ook links. Maar haar de finitie van rechts stuit bij mij op be zwaren. Het is naar mijn inzicht on juist dat men iemand die wil weten wat hij doet, rechts noemt. Behou dend is hij die wil houden wat hij heeft of omdat hij zich geen betere situatie kan indenken of omdat hij bang is dat hij bij verandering zijn persoonlijke status zal verliezen". „Kijk, en nu komt het grote goed van een politiek beginsel. We moe ten als politici dagelijks beslissingen nemen, waarvan we de uitslag niet voldoende nauwkeurig kunnen pei len. In de weegschaal van de twijfel leg ik dan mijn politiek beginsel om tot een besluit te komen". Zijn deze verschillen van opvat ting essentieel om een samengaan in een regering te verhinderen? „Eerlijk gezegd kan ik me niet goed voorstellen hoe mejuffrouw Goudsmit zich een regering voor stelt". Zij meent dat de deelnemende po litieke partijen op een minimumpro gramma elkaar vinden, maar dat de afzonderlijke ministers in het kabi- Mr. TOXOPEUS net gerechtigd zijn ook andere doel einden na te streven. „Dat kan volgens mij niet. Het zou trouwens de duidelijkheid voor de kiezer niet ten goede komen. Het is natuurlijk onmogelijk om de kie zer van te voren te zeggen wat de partij in de Romende vier jaar gaat doen. Elke dag komen er onvoorzie ne vraagstukken. Maar de kiezer moet wel weten in welke richting de partij waarop hij stemt de oplossing zal zoeken". „Waar blijf je nu met een prag matische partij. Heel Nederland denkt pragmatisch, maar toch kan men een vraagstuk op totaal ver schillende manieren benaderen en oplossen. Hier blijkt nu het voordeel van een beginselpartij: de kiezers weten in welke richting die partij denkt". Zou ook het lossere verband tus sen ministers en regeringspartijen voor u een beletsel tot samengaan zijn? „Ja. Er past natuurlijk een zeke re persoonlijke vrijheid voor iedere minister, maar de grote lijn die bij de formatie wordt bepaald, moet door het kabinet worden gehand haafd. Mej. Goudsmit zou aan het eigen initiatief van een minister geen grens willen stellen. Naar mijn in zicht zou dit het einde betekenen van wat wij hier in Nederland onder de mocratie verstaan". Is er dan geen andere mogelijk betere vorm van democratie denk baar? „Ik vind onze democratie de minst slechte regeringsvorm die ik ken. Ik ben er van overtuigd dat zij voor verbetering vatbaar is, maar met name op dit punt ben ik niet bereid om grote risico's te nemen". UTRECHT Ongeveer dertig stu denten in de psychologie in Utrecht hebben gistermiddag hun actie „Bin nen zonder kloppen" voortgezet. Zij verschaften zich ongevraagd toegang tot een vergadering van de subfacul teit psychologie om hun wensen ken baar te maken. Zij eisen een waarnemer bij de ver gaderingen van de subfaculteit, wan neer daar belangrijke zaken, zoals het ontwikkelingsplan van de universiteit, aan de orde komen. Ook vinden zij dat het hele structuurbeleid van de subfa culteit op de helling moet. Prof. dr. J. H. Dijkhuis, de voorzit ter-secretaris van deze subfaculteit stelde voor dat op zeer korte termijn, elke week een werkgroep bestaande uit leden van de subfaculteit, acht stafle den en acht studenten een dag bij el kaar zouden komen om de problemen te bepratenen hervormingsplannen te maken. Die plannen zouden op 16 no vember tijdens een „werkdag" voor al le medewerkers en studenten van de subfaculteit in het openbaar ter discus sie kunnen komen. De studenten wilden eerst, dat allen die zich daarbij betrokken voelen zich tot Kerstmis volledig bezig zouden hou den met de herstructurering van de universiteit. De leden van deze uitge breide werkgroep zouden voor die tijd moeten worden vrijgesteld van hun ge wone dagelijkse werk. Uiteindelijk gingen de studenten ak koord met het voorstel van prof. Dijk huis. ADVERTENTIE Snijd 400 g kabeljauwfilets in 8 vingerdikke plakken. Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember l klein. Knoflook, ui en I gember dooreen mengen met 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in een platte schotel. De vis 2 uur; In deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine in de koekepan onder af en toe keren 3 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm mèt de vis opdienen. Vraag recepten bi] uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag. ADVERTENTIE AMSTERDAM De werkgroep Kri tische Universiteit Nijmegen is niet ge rust op de Nota Posthumus over de vernieuwing van het universitair on derwijs. Men vreest dat enkele maat regelen,' zoals het instellen van een pro pedeutisch examen in alle studierichtin gen, een cursusduur van vier jaar en een studieduur van ten hoogste zes jaar, uit de nota gelicht zullen worden, zon der dat er voldoende waarborgen zijn voor een wetenschappelijke aanpak in de studie. Twee studenten uit Nijmegen. H. C. Boekraad en Michel T. van Nieuw- stadt, zijn daarom met een tegenvoor stel gekomen. Hun rapport is onder auspiciën van de Nederlandse Studen ten Raad, die haar standpunt nog niet heeft bepaald, gepubliceerd. Het rapport gaat ervan uit dat de studie uit een aantal projecten en werkgroepen moet bestaan. Hoogleraar. docentenkorps, technische staf en studenten moeten sa men vaststellen welke onderwerpen worden bestudeerd hoe de opzet van de studie is en wie slaagt. Een aantal raden heeft ook mede beslissingsrecht daarover. De studenten noemen hun voorstel dan ook „Aante keningen voor een radenuniversiteit". Beide studenten schreven destijds ook een kritiek op het rapport Maris, dat de universiteit op de leest van de hui- ADVERTENT1E SWISS MADE 1 een keurig strak model, slank en zeer modieus in duurzaam doublé f 1».- 2 3 •en lief modelletie rond, duldel|]k afleesbaar, dat U over twintig |aar de rand la nég mooi vindt met diamant gesneden, solide gouden kast goud met stalen bodem f 159.— f 132.— dige bedrijfsorganisatie wilde schoeien. De studenten menen vooral dat de Nota Posthumus als gevolg zal hebben, dat de kinderen uit arbeidersmilieus nog minder kans krijgen aan de universiteit. „Alle conflicten die Posthumus noemt lost hij niet op in de richting van de democratisering. Zij stellen dat een euvel van de huidige universitaire stu die, „het zoeken naar status", nog ver der wordt bevestigd. De NSR wil half november met een discussiekrant over de nota komen. Bo vendien streeft men ernaar het werk stuk van de regeringscommissaris voor een gulden onder de studenten te ver spreiden. In Nijmegen zijn overigens een vier tal projectenstudies voor het vak Ne derlands op gang gekomen. Dit wordt als een experiment gezien dat zich ver der uit kan breiden. DEN HAAG De 49-jarige Amster damse schilder J. P. is gisternacht overleden aan de wonden die hij vrij dag had opgelopen toen hij zich met benzine overgoot en daarna in brand stak. Het drama speelde zich af voor het gebouw van het Bedrijfsschap voor schilders in Rijswijk. De man wilde met zijn wanhoopsdaad protesteren tegen 't schap. BRUSSEL Bij de staking in de Ford-fabrieken te Genk heeft zich maandagmiddag een eerste incident voorgedaan. Een der postende stakers werd aangereden, toen hij een vracht auto wilde laten stoppen en liep daar bij een beenbreuk op. De politie moest de chauffeur van de wagen tegen de woedende stakers in bescherming ne men. De staking bij Ford-Genk, die maan dag de tweede week inging, is nog steeds algemeen. In het Evoluon vindt u een toestel dat zelf „koffie "zegt. Er is nooit een menselijke stem aan te pas gekomen. Door aan een paar knoppen to draaien laat u het apparaat „koffie" vragen of zeggen, met een mannen- of vrouwenstem. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10*18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Voordelige Trein- Toegangsbiljetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations In 1966 gesticht door Philips. VVAUBACH „Ik snap niets van mijn benoeming. Nou word ok nota bene een levensechte bisschop en nog wel in IJsland. Ik kan er met mijn pet nog niet b|j. Ik ben nog nooit in IJsland geweest, ik spreek de taal niet, ik heb geen missie ervaring en ik ben waarachtig al een oudje van 51 jaar". Hendrik Frehen Montfortaan en sinds enkele jaren monseigneur zit zich in het huis van zijn zuster in het Zuidlimburgse Waubach over zijn benoeming te verbazen. Toch zegt hij: „Zoals ik het nu zie durf ik de verantwoordelijkheid nauwelijks aan. Maar als ik even doordenk, geloof ik wel, dat ik het zal redden". „Er zijn daar in IJsland maar dui zend katholieken. Wat is dat nou uit eindelijk op een totaal van 153.000 IJs- landers. Samen met acht andere Ne derlandse katholieke ordegenoten, die er al langer zitten, moet dat genoeg zijn"- AMSTERDAM Drieduizend gulden beloning ligt klaar voor de man of vrouw die mededelingen doet, die lei den tot aanhouding van de dader(s) van de roofmoord op de kruidenier Reyer Royé in Amsterdam. De Amsterdamse politie heeft al hon derden mensen gehqord, maar die ge sprekken hebben geen resultaat opge leverd. De jacht is nog altijd op een kleurling en een blonde vrouw, die men op de ochtend van de moord vorige week maandag het winkeltje van het slachtoffer heeft zien binnengaan. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie zoekt een donkerkleurige auto, 'n Chevrolet Impala, waarvan de be stuurder gistermiddag om vijf uur de vierjarige Peter Pelkman in de Croos- wijksestraat heeft aangereden. Het jon getje werd dertig meter meegesleurd en was op slag dood. De auto ver dween in de richting Gouda. De politie in Rotterdam zoekt nog steeds naar een rode vrachtwagen, waarmee de vorige week een man is doodgereden. Mgr. Hendrik Frehen heeft een rijke internationale ervaring opgedaan in zijn 25-jarige priesterloopbaan. Hij heeft gestudeerd en gedoceerd in Leu ven en hij heeft gewerkt in de* Ver enigde Staten. De afgelopen drie jaar was hij hoogleraar in de spiritualiteit aan het groot seminarie van de Mont- fortanen in Rome. Sinds september was hij in Nederland om een vergadering bij te wonen van alle missionarissen van zijn orde. Dinsdag hoorde hij van de pauselijke nuntius in Nederland, mgr. Felici, dat hij was benoemd tot de eerste katholie ke bisschop van IJsland. Mgr. Frehen zegt daarover: „Door een indiscretie van mij wist ik dat ik in Rome kandidaat gesteld was voor deze functie. Ik had dat gehoord van mijn generaal-overste, in wiens huis ik in Rome woonde. Maar dan nog denk je: Ze zouden wel gek zijn, als ze mij benoemden". Hij heeft wel een vermoeden waarom hij tot bisschop in het verre IJsland is benoemd; „Ik heb veel contact gehad met de huidige administrator van de Montfortanen die in IJsland is gesta tioneerd, mgr. J. Theunissen. Ik denk dat Theunissen de paus heeft geadvi seerd mij te benoemen". Onmiddellijk na het bekend worden van zijn benoeming heeft mgr. Frehen in een bibliotheek een studieboek van de IJslandse taal gehaald. „Ik snap er nog niks van", vertelde hij gisteren. Voor Kerstmis zal hij naar zijn resi dentie Reijkjavik vertrekken. Hij heeft geen enkele hoop, de taal voor die tijd onder de knie te hebben. Hij maakt zich daar echter geen grote zorgen over- „Ze hebben mij verteld, dat ik ten minste drie jaar nodig heb om de taal te leren. Daar leg ik me bij neer. Ik spreek vloeiend Deens, Frans, Duits en Engels. Daarmee moet ik mij- voor lopig maar redden". Ook ziet hij niet tegen het IJslandse klimaat op. „Dat is in het zuiden, waar ik kom te wonen, erg mild". Mgr. Hendrik Frehen ziet meer pro blemen in de taak, die hem in IJsland wacht. „Ik zal de mensen daar bij moeten brengen dat onze katholieke kerk naar oecumene streeft en dat er dan geen plaats kan zijn voor fanatiek conservatisme", zegt hij. „De overwegend Lutherse bevolking zal dat wel met graagte accepteren. Maar ik vraag me af of ik dat handje- ADVERTENTiE Het loont extra de moeite om in de week van 30 oktober tot 7 november met sparen te beginnen. Want ter gelegenheid van Wereldspaardag ontvangt iedere NIEUWE spaarder op zijn spaar rekening 5,- bij een minimum inleg van 10,-. Sparen is altijd al aantrekkelijk bij de NMB. En nu meer dan ooit. Hoge rente percentages, meer spaarmogelljkheden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven. Plus het feestcadeau, opnieuw een facet van onze persoonlijke service. Ook dit laatste is iets waar we niet zuinir mee zijnl NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. vol katholieken er ook zo over denikt", aldus mgr. Frehen. Kans dat de IJslandse katholieken even progressieve ideeën zouden krij gen als hun Nederlandse geloofsgeno ten uit wie him nieuwe leider mgr. Frehen is voortgekomen, is er volgens de breed lachende mgr. Frehen niet „Missiegebieden zijn daar nog niet aan toe. Het katholicisme is daar nog in ontwikkeling en er zijn geen theologi sche krachten, die zich achter die eventuele progressieve opvatting kun nen scharen". „Nu ben ik das een echte monseig neur", grinnikt de nieuwe bisschop. „Eigenlijk een belachelijk idee. Ach, het maakt heus niet zoveel indruk op mij. In Rome heb ik genoeg monseig- nori meegemaakt- Ik weet precies wat het is". Onmiddellijk na zijn benoeming is monseigneur Frehen naar de pastoor van Waubach gegaan. „Denk eraan", heeft hij gezegd, „dat mijn wijding tot bisschop begin december hier in de dorpskerk moet gebeuren. Ik ben hier gedoopt en ik heb hier als kwajongen gevoetbald. Hier wil ik ook bisschop worden". BEERTA „Wegens rijkdom geslo ten", prijkte gisteren op het werk plaatsje dat de heer Z. Pel uit Beerta in Groningen bij een matrassenfa- briek in Winschoten dagelijks in neemt. Dat opschrift had hij aan zijn collega's te danken. Iets anders heeft de heer Pel aan de nationale najaarsloterij te danken: een kwart miljoen gulden, die hij gisteren in Rotterdam heeft opgehaald. De heer Pel had met zijn lot nr. 0054107 uit serie A, in de hand wel naar de uitslag van de loterij op de t.v. zitten kijken, maar hij had het niet helemaal vertrouwd. Om zeker te zijn van zijn geluk had hij gisteren vrijaf genomen. Met het lot was de meubelmaker naar Rotterdam ge reisd. Met zekerheid is hij terugge keerd. UTRECHT De nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis" (r.k.) heeft een circulaire opgesteld, bestemd voor alle verpleegsters en functionarissen, met betrekking tot de gezondheidsvoorlich ting over huwelijk en gezin. Hierin wordt gesteld, dat uit de voorlichting die de functionarissen van het Wit-Gele Kruis geven, duidelijk zal moeten blij ken dat iedere vorm van angst of dwang voorkomen moet worden en dat de-nadruk bij die voorlichting daarom moet liggen op de vrijheid bij het ne men van een persoonlijke beslissing. Een beslissing is persoonlijk inzover- re de aangeboden gegevens, waarden en geargumenteerde visies persoonlijk en vrijelijk daarin zijn verwerkt. „Dit kan zowel het geval zijn wanneer deze beslissing samenvalt met het door het gezag aangeeven standpunt als wan neer ze daarvan mocht afwijken", al dus de circulaire. Degenen die om informatie of ad vies vragen, moeten zo betrouwbaar mogelijk worden ingelicht, over de me dische en ethische zowel als over de geestelijk-hygiënische aspecten. De voorlichters moeten op dit terrein bijblijven. Volgens het Wit-Gele Kruis houdt dat ook in, dat ze nu in hun in formatie ook de encycliek Humanae Vitae moeten betrekken, evenals de re actie van de Nederlandse bisschoppen daarop waarin onder ander wordt ge wezen op de vele factoren die naast de encycliek het persoonlijk geweten bepalén. Degene die de voorlichting geeft zal zijn eigen mening alleen naar voren mogen brengen als daarom wordt ge vraagd. „Voorschrijven of zedepreken" moet worden vermeden. Het Wit-Gele Kruis noemt het ook onjuist, eenzijdig de nadruk te gaan leggen op de ge boorteregelingstechnieken. De informa tie daarover moet worden gegeven in het kader van de gehele voorlichting over huwelijk en gezin. Met betrekking tot de encycliek zegt het Wit-Gele Kruis nog, dat men deze niet kan losmaken van de verdere me ningsvorming daarover in de kerk: „Het behoort bij een objectieve voor lichting dat wil duidelijk maken dat wij als mensen de kennis van de waar heid slechts ten dele bezitten, zodat men steeds zal moeten blijven zoeken".

De Vallei | 1968 | | pagina 9