Let bij conserven op de vitamientjes centrale verwarm in er VAA? A Hoge prijzen voor oude automobielen St. Pauls herboren Eens wat anders in mannenmode Maori-dodenkano museum in Keulen In Australië worden 375 talen bedreigd met uitsterven IrvH J A. MERKX Restauratie centrum in Venetië Voedingswaarde niet gering ai i Haar wordt 5 kilometer dik De man die Duitsland# president wordt OM GRIJZE DAKEN VAN TE KRIJGEN Dwars eer roofoverval in Londen Tegenslag voor Chinezen in raketprogramma AndagirinjaMbaram; Wanindiljavgwa Groenten Inspraak Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! Aardgas Ollestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarmlng Sprinklerinstallaties „Dat gaat niemand aan'* WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 Ten Jaar geleden is Cosraonda Voedingsmiddelen N.V. in Loosdrecht begon nen met de vervaardiging van soepen en dergelijke van het Duitse merk Knorr voor de Benelux. Ter gelegenheid daarvan werd onlangs in Amsterdam een symposium gehouden over „de industrieel bereide voeding en de betekenis ervan in heden en toekomst". Het werd voorgezeten door dr. ir. J. Weits, direc teur van de Keuringsdienst van Waren te Amsterdam. De eerste inleider, dr. E. L. Hellendoorn, hoofd van de afdeling algemene tech nologie van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO, kwam tot de conclusie, dat de moderne huisvrouw haar gezin niet benadeelt als ze een deel van het voedingspakket, dat zij tot nu vers placht te kopen vervangt door snel toe te bereiden conserven. Deze hebben namelijk een niet geringe voedings waarde. Wel kan het zogenaamde „blanche ren", een aan het conserven voorafgaan de bewerking die ongewenste smaak- en kleurverandering moet tegengaan, er toe leiden dat in water oplosbare vita minen van de B-groep en vitaminen C voor een deel verloren gaan, terwijl mineralen, suikers en eiwitten worden uitgeloogd. In een eigen ondeizoek heeft dr. Hellendoorn het gemiddelde gehalte aan eiwitten, enige mineralen en vita minen van kant-en-klaar-maaltijden in blik vergeleken met de hoeveelheden van deze stoffen, die een mens bij mati ge arbeid nodig heeft. Het eiwit bleek in de maaltijden in relatief ruime mate aanwezig te zijn. Relatieve tekorten wer den geconstateerd aan kalk, en aan de vitaminen A, BI, B2 en waarschijnlijk ook aan C. Het is echter niet gezegd, dat dit bij huishoudelijk bereide maal tijden niet ook het geval zou zijn. Men hoeft om deze tekorten helemaal niet bezorgd te maken als men er wat melk bij drinkt, boter of margerine op het brood (liefst volkorenbrood) eet en ge regeld een citrusvrucht nuttigt. Het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek heeft ook samen met het Sprenger Instituut gedroogde groen ten onderzocht. Daarbij is gebleken, dat gedroogde groenten uit de handel een zeker niet te verwaarlozen gehal te aan vitamine C bevatten. Bij diep vriezen wordt van tevoren het „blan cheren" toegepast met de genoemde daaraan verbonden gevaren, maar het diepvriesproces zelf heeft nauwelijks een nadelige invloed op gehalte aan vitaminen. Ir. G. A. J. M. Meijer di recteur Agrarische Handel en Nijver heid bij het ministerie van Landbouw en Visserij sprak over de voedings middelen industrie en de nationale economie. Hij noemde 'n paar cijfers. De omzet van de hele Nederlandse in dustrie bereikte in 1967 een totaal van 60.7 miljard gulden de voedings- en genotmiddelen-industrie stond hierbij met 18,1 miljard op de eerste plaats van de ranglijst. Met 159.500 personen komt 14 procent van de gehele indus triële werkgelegenheid voor rekening van deze industrie. Bij de export komt zij na metaal, scheepsbouw en dergelijke als eerste en de chemische Industrie als tweede op de derde plaats met 4,1 miljard gulden, ofwel 21 procent van de totale industriële exportwaarde. Prof. dr. J. J. M. van Tulder, adjunct- directeur van de Nederlandse Stichting voor Statistiek beantwoordde de vraag of de consument voldoende inspraak heeft bij de levensmiddelenindustrie be vestigend. Voor de voedingsmiddelen industrie geldt op het ogenblik zeker dat het tijdperk waarin de produktie pri mair was en de consument „verleid" moest grotendeels achter de rug is. De consument heeft een belangrijke in spraak gekregen die nog zal toenemen en waarmee de industrie in toenemen de mate rekening zal houden ten voor dele van zowel industrie als consument. ADVERTENTIE Het initiatief zal echter steeds van de industrie moeten uitgaan, omdat de con sument weinig of geen inventivitet heeft en net in staat is een „abstract" produkt, dat wil zeggen een produkt dat alleen nog maar op papier bestaat, te beoordelen. Een voorbeeld van de grote invloed die de consument op reeds stoffelijk aanwezige nieuwigheden van de industrie nog kan uitoefenen haalde prof. Van Tlder uiteraard uit de soep sector. De eerste stap bij het tosten van een nieuwe smaakversie van een soep is de lekentesL Een groep van onge veer 80 huisvrouwen komt bijeen en proeft en beoordeelt een of meer soe pen, soms tot 15 soorten. De uitkomsten die aangeven op wel ke punten een soep minder goed wordt beoordeeld worden gebruikt om verbete ringen aan te brengen, die opnieuw door een groep van 80 andere huisvrouwen wordt getest, in de praktijk blijkt die tweede beoordeling al aanzienlijk beter te zijn. Dit proces kan dan worden her haald tot er helemaal geen negatieve beoordelingen meer komen. BERLIJN De lichtsterkste mi croscoop - in Ber lijn ontwikkeld - is thans aan de pers gedemon streerd. De Elmis- coop 101, die be stemd is voor het J medisch-biolo- gisch, natuurkun dig, metallurgisch en chemisch onderzoek, maakt vergrotingen tot het tweeë neen- halfmiljoenvou- dige! Zou men onder deze micros coop een mensen haar willen leggen, dan zou die een dikte van 5 km krijgen. Het gaat hier echter om het vergroten van het heel kleine: licht- optisch fotogra fisch of televisie- optisch kunnen met dit apparaat nog twee punten gescheiden worden weergegeven die slechts een drie honderdmiljoen ste centimeter van elkaar verwU^erd liggen. De foto toont mevr. dr. Weichan, de leidster van de onderzoekings werkzaamheden, bezig met de nieu we microscoop. Mocht u er een willen bestellen, het apparaat kost „slechts" 220.000 Mark. GISTAF W. HEINEMANN politiek naar geweten BONN Als de liberale FDP erin toestemt, zal in 1969 een outsider tot president van de Duitse Bondsrepubliek gekozen worden: dr. Gustaf W. Heinemann. eens mede-oprichter van de CDU, thans bestuurslid van de sociaal-democraten, eens minister van Binnenlandse Zaken onder Konrad Adenauer, thans Ktesinger*s mi nister van Justitie. De man. die vfjf jaar lang (van 1952 tot 1957) de Westdultse buitenlandse politiek van de verregaande steun aan het Westen in stormachtige campagnes bestreed en daarmee een boeman van een generatie van orthodoxe anti-communisten werd. heeft de kans, van de „Rosenburg" (de setel van de minister van Justitie) naar „Villa Hammerschmidt" te verhuizen. HU zou misschien „politici die verwerpen" en „partijen die goedkeuren" kunnen integreren en het gesprek tussen de generaties activeren; sinds zfjn televisietoe spraak tijdens de „hete" Paasdagen na de aanslag op Rudl Dutschke is hfl ook voor vele studenten accepts be L Hfj zou er ook voor kunnen zorgen, dat In Duits land lets van de „collectieve schaamte" blijft bestaan, die Theodor Heuss, eerste president van de Bondsrepubliek, van zfjn volk verlangd heeft. Reeds in 1964 had de Bondsdag in een omstreden beslissing het begin van de verjaringstermijn voor nazi-misdaden deze bedraagt volgens het Duitse recht 20 jaar op het jaar 1949 vast gesteld, omdat pas van dat moment af een geordende rechtspleging mogelijk geweest zou zijn. De parlementariërs hoopten dat in de nog resterende vijf jaar ook de laatste misdaden opgehel derd zouden kunnen worden. Het was 'n ijdele hoop. Heinemanndie in het Derde Rijk tot de oppositionele „Bekennende Kirche" behoorde, meent, dat de vergeldingsbe hoefte van de publiciteit eist dat er gestraft wordt Ook na 20 jaar. ADVERTENTIE EIJSDEN De bewoners van enkele Zuidlimburgse dorpjes ondervinden veel last van een Belgische cementfabriek, die vlak over de grens in Lixhe op Bel gisch grondgebied staat. Deze fabriek verspreidt een grote hoeveelheid stof, dat zich vastzet op daken van huizen, op de fruitoogst in de boomgaarden en op kassen. Onlangs deed burgemeester E. Duy- sens van de gemeente Eijsden, mede namens de gemeenten Gronsveld en St.- Geertruid, zijn beklag over deze situatie tijdens een vergadering van de Stichting Btreekontwikkeling Zuid-Limburg. „In hele woonwijken van mijn ge meente hebben de huizen in enkele ja ren tijd grijze daken gekregen doordat er zoveel stof in de lucht zit. Enkele bloemisten in de omgeving moeten om de paar jaar de ruiten van hun kassen vernieuwen omdat het zonlicht er niet meer door kan. Geoogst fruit moet eerst worden gewassen voordat het naar de veiling kan worden gebracht. Het ge volg is dat de opbrengst kleiner is", vertelde ons de burgemeester. Volgens hem zal de situatie in Zuid- Limburg er niet beter op worden nu in het eveneens vlak over de grens gele gen Chertal een staalfabriek is geko men, die permanent een roze wolk de lucht in spuit. De heer Duysens heeft de Stichting Streekontwikkeling Zuid-Limburg ge vraagd het onhoudbare van de situatie voor te leggen aan het provinciaal be stuur dat op zijn beurt de juiste Bel gische instanties kan zoeken die een einde aan de overlast kunnen maken. „Wij hebben al verschillende keren in België geklaagd, maar het heeft niets geholpen. Het wordt tijd dat deze kwes tie internationaal wordt geregeld", al dus de heer Duysens. VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk «n Bussum A J^ONDEN Het gaat er wat robuu ter toe, wat meer flamboyant ei venijniger dan bij de kunstprodukten die Sotheby doorgaans veilt, maar ook bij de oude auto's en tweewielers weet men van bieden. Meer dan drieduizend mensen waren dezer dagen getuige van hoe In een grote hal voor meer dan een miljoen gulden aan antieke voertuigen werd verhandeld. Dit was de zesde en tot dusverre ook de belangrijkste veiling die Sotheby op dit gebied organiseerde. Het automuseum van Turijn werd voor circa 80.000 gulden eigenaar van een 54 jaar oude Rolls-Royce, maar dat was dan ook nog een veteraan uit de Eerste Wereldoorlog, compleet met kogelgaten in de trotse radiateur. Het transport naar Turijn is geen pro bleem; over de weg, op eigen kracht! Een ander uitzonderlijk stuk was de tijgerjacht-Lanchester van een Indi sche maharadja. De maharadja liet de wagen in de twintiger jaren speciaal voor de jacht bouwen, met zittingen op de spatborden voor de jagers. Een voorname Daimler uit 1925 kreeg een Nederlandse meester. Louw mans Automuseum in Leidschendam werd met een bod van circa achtdui zend gulden eigenaar van de wagen. Verscheidene van de geveilde auto's hebben rollen gespeeld in bekende films. Dat zijn filmsterren die zich nu eens laten voorstaan op hun leeftijd. Een felgroene Napier uit 1907, die mee deed in een Engelse film, ging van de hand voor zestigduizend gulden. In mei van dit jaar reed de eigenaar er nog in veertien uur mee van Londen naar Edinburgh. Zo had elk van de tientallen auto's, elk van de monsterachtige stoomfietsen ik van de aandoenlijke trapfietsen eigen verhaal te vertellen. <^en hard-gele Renault limousine lan- daulette van 1911, ging voor 55.000 gul den weg.... ADVERTENTIE St. Paul's Cathedral is na vijf jaar ont daan van de steigers en in zijn volle luister hersteld. In deze periode heeft men het gebouw schoongemaakt en ge restaureerd. Met deze werkzaamheden is een bedrag gemoeid geweest van 400.000 pond. Sir Christopher Wren's klassieke meesterwerk is nooit eerder schoongemaakt sinds het 250 jaar gele den werd voltooid. Voor vele Londena- ren scheen de oude, vuile kathedraal het symbool van de heldhaftige dagen uit de Slag om Engeland, toen grote gebieden rondom de kathedraal door bominslag werden verwoest, en zij wa ren van mening dat het gebouw zo moest worden gelaten als het was. Maar nu betwisten weinigen de spectaculaire gedaanteverwisseling van het unieke, sierlijke gebouw. TTet weer is er helemaal naar. De tijd ook. En hoeveel mensen lopen er al niet te snuffelen en te niezen en wrijven met een zakdoek hun neus kapot. Ja, 't is weer zover. Om de mottenballen uit de winterkostuums te halen. Waarbij dan en passant de winterjas ook maar vast uit de kast wordt ge hangen. Heeft u er al over ge dacht wat u dit seizoen aan uw kleding gaat doen? Nee, die vraag is niet gericht tot de dames maar tot de heren. Ge woon een pak kopen, mis schien een nieuwe winter jas, zcü het antwoord wel luiden. Waarom zo sim pel gedaan? Waarom niet een cape gekocht. Zo'n hele wijde. Plus een broek zonder vouw van elastisch mate riaal. Verder wat over hemden zonder boord waar je geen das bij nodig hebt. Pantalons waar een schoen onder gesmolten zit, zijn ook niet gek. Evenmin als borstschilden die een overhemd vervangen. Die de hals bloot laten en een strook van het mid denrif laten zien. Met zo'n cape, een borst schild, een broek die als een tweede huid sluit en een helm op je hoofd voel je je toch wel heel wat als je in je auto zit. "LI elemaal dwaas om je in zulke kleding te steken? Zegt u dat niet te hard. Er zijn mensen op modegebied die vast en zeker geloven dat we er over een jaar of tien, zo rond 1980, zo bij zul len lopen. Vast overtuigd daarvan is de Mexicaan Ruben Torres, die m Parijs woont en daar in zifn bu reau heftig aan de gang is met de nieuwe mode voor mannen. De gang bare stoffen heeft hij af gezworen. Hij werkt met plastics, lycra, dacron en dralon. In samenwerking met laboratoria laat hij stoffen maken voor zijn ontwerpen. „Voor mij hoeft dat al lemaal niet. Ik houd me bij het oude, bij het kos tuum, het colbertje en de pantalon," zegt u mis schien. Natuurlijk, ook in 1980 zullen er nog wel mannen zijn die er net zo bij lopen als nu. Maar wat kan er tegen een borstschild en een helm zijn, tegen een cape. We zijn al zolang de zelfde mannen in dezelf de pakjes. Zou het niet wat zijn die doodsaaie hledinggewoonte eens te doorbreken. Met heel an dere kleding. Getooid met sieraden. Dure of van plastic. Uiteindelijk is er ook een tijd geweest waarin mannen gekleed gingen in fluweel, schoe nen met gespen droegen en wit gepoederde prui ken de hoofden sierden. Je zo opdoffen past er nu niet bij. Wel het borstschild en de helm. Om hef vele dat op ons hoofd komt en tegen ons aandringt te kunnen we ren. Er zijn mensen die onder dat alles bedolven raken. Daar hebben ze mogelijk geen of minder last van als ze anders, veel robuuster en manne lijker gekleed gaan. Laat alles maar op me afko men, m'n schild kan er tegen, zeggen ze dan. Waarom zullen we ons ook niet in die nieuwe kledij steken? Ofschoon, je krijgt er dan wel een hoop zorgen bij. Name lijk of de kileur van het borstschild wel past bij de tint van dé broek, of het model van de helm wel overeenstemt met de omvang van de cape. Een klein dik mannetje dat natuurlijk een zeer wijde cape moet hebben, kan niet volstaan met een helmpje. Maar te groot kan dat ding ook weer niet zijn, anders blijft er niets van z'n hoofd over 't Wordt wel een gezanik om goeie combinaties te maken. Tja, waar gaan we naar toe? Met zulke su- permannen-kleding zal de strijdlust wel toenemen. De zin om er op te slaan. Te laten zien dat je borstschild een flinke op- zaniker kan verdragen, 't Is nog maar kort geleden, dat de meeste mannén een hoed droegen. Die ze afnamen als ze een be kende tegenkwamen. Zo iets doe je niet met een helm. Die geeft een prik kel om erop te slaan Het oeroude rechtsprincipe „Geen straf zonder wet" Is 't, waartegenover Heinemann in alle discussies over de verjaringstermijn zijn standpunt bepa len moet. En verder wordt er ge vraagd: kunnen misdaden ook na twin tig jaar nog zo volledag worden opge helderd, dat een veroordeling van de verdachte gerechtvaardigd is? Voor de minister van justitie zijn bei de argumenten niet steekhoudend. Met vele andere juristen is hij van mening, dat verjaringstermijnen tot het proces recht en niet tot het materiële recht be horen. Zij zijn derhalve niet onderhevig aan het „nulla poena sine lege". En hij houdt een vrijspraak wegens gebrek aan bewijs altijd nog voor beter ,dan wanneer „na 20 jaar een moordenaar opdiuJct en zegt: Nu kunnen jullie me niets meer maken". Heinemann wil voor zijn overtuiging, ondanks bezwaren en weerstanden dwars door alle partijen, Instaan. Hij weet dat een meerderheid van de Bondsregering achter hem staat. En hij dringt erop aan, dat de Duitse verja ringsparagrafen veranderd worden, voordat de Verenigde Naties oorlogsmis daden en misdaden tegen de mensheid voor onverjaarbaar verklaren. Hoe nauwkeurig hij zijn politieke han delen toetst aan zijn geweten, heeft Hei nemann al eenmaal bewezen. Dat was in 1950, toen de minister van Binnen landse Zaken Heinemann uit protest tegen de regeringsmethoden en tegen de politiek van kanselier Adenauer uit het Bonnse kabinet stapte. Voor zijn geweten moest hij zeven jaar boycot als pacifist en vermeende „fellow-tra veller" van de communisten doorstaan, tot hij in 1957 bij de sociaal-democraten een nieuw tehuis vond. Als SPD-afgevaardigde in de Bonds dag rekende hij in 1958 tijdens een ge denkwaardig debat van de Bondsdag af met de Duits!and-politiek van de rege ring Adenauer en brak tevens „het monopolie van de CDU op de theologi sche motivering van haar politiek". De 69-jarige tweemalige doctor en in dustrie-manager beleefde in 1966 bij de vorming van de Grote Coalitie uit Christen-Democraten en Sociaal-Demo craten zijn rehabilitatie. Heinemann geniet het vertrouwen van de aanhan gers van een vooruitstrevende rechtse politiek. Betreffende de verjaringskwes tie wil hij bewijzen, dat hij erin slaagt, zijn ethische principes ook in politiek om te zetten. VENETIë Dank zij bijdragen van de Verenigde Staten, Engeland, West- Duitsland en Nederland bezit de stad Venetië thans het grootste centrum voor restauratie van kunstwerken ter wereld. Het is ondergebracht in de voorma lige kerk van Sint Gregorius, een go tisch meesterstuk uit de 15e eeuw dat zelf restauratie behoefte. De Venetiaanse dienst voor toezicht op de kunst had herhaaldelijk gevraagd om een groot gebouw voor het restau reren van kostbare werken die te groot waren voor de bestaande labo ratoria. Financiële moeilijkheden hadden de oplossing van het vraagstuk steeds ver traagd maar na de overstromingen van november 1966 kon een beslissing niet langer worden uitgesteld. Honder den meesterwerken waren door water en vocht beschadigd. De gemeente Venetië bekostigde de werkzaamheden die nodig waren om het kerkgebouw in zijn oorspronkelijke luister te herstellen. Bijdragen uit het buitenland hebben de zwaarste last, de kosten van de technische uitrusting voor het laboratorium, gedragen. Het nieuwe centrum bestaat uit een restauratielaboratorium in de kerk met een belendend gebouw waarin speciale werkruimten voor chemie, natuurkun de en fotografie zijn ondergebracht. De eerste meesterwerken die ter be handeling naar de deskundigen aldaar gaan zullen negen schilderijen zijn van de renaissancechilder Jacobo Robusti bekend als Tintoretto welke een aan eengesloten reeks vormen. Deze schilderijen meten 6 bij 15 me ter. Zij zijn in april uit de kerk van de Madonna dell'Orto verwijderd en hebben sindsdien gewacht op de ope ning van het nieuwe restauratiecen trum. 1572 ALVA VERLIEST ZIJN BRIL EN NEEMT ANDERE GLAASJES, GEVULD MET "VLEK". Wel wis en waarachtig was In die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt 'Vlek" volgens hetzelfde oude recept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge Jenever Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 LONDEN Vier gewapende mannen hebben dinsdag een gepantserde geld wagen van een bank met de chauffeur en twee bewakers ontvoerd en z(jn er vandoor gegaan met zes geldzakken waarin 120.000 pond (ongeveer 1 miljoen gulden). De overvallers sloegen toe, toen de drie mannen de bank in de voorstad Romford uitkwamen, op weg naar de wagen. Zij dwongen de mannen in hun eigen auto te stappen en reden met hen naar een zijstraat waar zij hen dwongen de sleutel van de binnencabine af te geven. De chauffeur heeft verwondingen aan het hoofd opgelopen. HONGKONG Volgens het blad The Star in Hongkong, heeft het Chinese raketprogramma vertraging opgelopen door de ontploffing, vorige maand, van een intercontinentaal ballistisch projec tiel in de lanceerinstallatie. Daarbij wa ren veel slachtoffers gevallen. Eigen bronnen in China citerend, schreef het blad, dat vier vooraanstaan de raketspecialisten de schuld van de explosie hebben gekregen. Het incident was in Peking geheim gehouden. De talen en dialecten van de kleine kroesharige, oorspronkelijke inwoners van Australië dragen klankrijke na men. De oerbevolking behoort tot de oudste mensenrassen ter wereld. Vol gens een onderzoek van dr. A. Capell (in 1964 gepubliceerd onder de titel „Survey of Australian Linquistics") konden in totaal 663 inheemse talen worden geregistreerd. Hiervan zijn er intussen al vermoedelijk 73 uitgestor ven en van 31 andere mist men op het ogenblik iedere aanwijzing over de ma nier waarop zij destijds werden gespro ken. Dan lopen 375 andere talen op het ogenblik grooi gevaar eveneens volle dig uit te sterven. Er zijn voorbeelden waarbij een taal nog maar door enkele oude mensen soms zelfs nog maar door één enkeling wordt verslaan en gesproken. Ster ven deze mensen, dan sterft met hen de stamtaal. De Australische regeling heeft deze ontwikkeling niet passief gadegeslagen. In 1960 stelde W C. Wentwoth, rege ringsgedelegeerde voor inheemse aan gelegenheden, voor om op nationaal ni veau een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de talen, zeden en ge woonten van de Australische inheemse bevolking. In 1961 werden hiervoor de eerste subsidies ter beschikking ge steld. De uitbreiding van het werk leid de tenslotte in 1964 tot de stichting van een instituut voor inheems bevolkings onderzoek (Australian Institute of Abo riginal Studies). Wetenschapsmensen, taalonderzoe kers en veel van hun assistenten door kruisen sindsdien het hele land met filmcamera en bandrecorder om op deze manier dansen, liederen .overle veringen en talen optisch en akoestisch te verzamelen. Wanneer men tegenwoor dig door de zalen van het instituut in Canberra loopt, heeft men de resul taten duidelijk voor ogen: een indruk wekkende verzameling films en planken vol geluidsbanden. Tot nu toe heeft men meer dan 1800 uur op de band ge registreerd en dagelijks komt er meer bij. De catalogus van het archief ver meldt tot nu toe 124 inheemse talen. Van een deel daarvan konden alleen nog maar fragmenten worden geregi streerd, terwijl men er bij andere in slaagde bijna de hele taal vast te leg gen. Een groot deel van de banden be vat muziek, van korte fragmenten tot hele gezangen, die bij bijzondere ritu ele gebruiken behoren. Men is bezig de teksten te noteren en deze zo mogelijk in het Engels te vertalen. De filmafdeling van het instituut heeft ook reeds 9 kleurenfilms met ge luid vervaardigd. Een daarvan „The Waljbiri Ritual at Ngama" werd in 1967 als enige Australische bijdrage tot het filmfestival van Florence toegela ten. Deze films hebben tot doel de be langstelling van de niet-wetenschappe- lijke wereld voor de oorspronkelijke be woners van Australië levend te houden. Het verzamelfen en verwerken van h»t materiaal zal nog vele jaren in be slag nemen. Het uitsterven van vele talen, zeden en gebruiken zal men moeilijk kunnen verhinderen, maar voor geïnteresseerden blijven zij nu echter bewaard. KEULEN Een wereldsensatie is deze Maori-dodenkano, die een me cenas het volkenkundige museum in Keulen permanent in bruikleen heeft gegeven. Het is het enige goed bewaard gebleven cultusschip van dit waar schijnlijk grootste zeevaardersvolk der geschiedenis, uit het duurzame hout van een Nieuwzeelandse naaldboom met primitieve stenen werktuigen ge sneden en rijk versierd en met oker rood geschilderd. Een getatoeëerde kop steekt boven de boeg van de 7.50 me ter lange dodenkano, eens bestemd voor een vorst, uit en werd vermoedelijk rond 1790 door Britse zeelieden uit een grot aan de Bay of Islands naar Enge land gebracht. De laatste eigenaar, een Londense kunsthandelaar, was erg zuinig op de met witte albatrosveren versierde (zij symboliseren de schuimkoppen ter hoogte van de waterlijn) pronkkano, die een waarde van meer dan 100.000 Mark vertegenwoordigt en stelde vast, dat zijn erven pas tot verkoop moch ten overgaan. NIEUWLEUSEN Het raadslid voor de Boerenpartij in 't Overijsselse Nieuw- leusen vindt dat het niemand aangaat achter wie hij staat: achter Koekoek of achter Binding Rechts van Harmsen. Hij gaf dat tijdens een vergadering van de raad te kennen, toen de C.H.U.-er A. Paasman hem op de man af vroeg voor wie hij nu eigenlijk in de raad stond te praten.

De Vallei | 1968 | | pagina 11