Veenendaals dagblad Hanoi blijft zwijgen over boni-stop, Thieu en Bunker zouden het eens zijn over verschillen Kamer akkoord met hoger kijk- en luistergeld in '69 SOJOEZ-3 GELAND Gulf-tanker van OOK BRATISLAVA RIEP: „RUSSEN NAAR HUIS" Buiten Dajan geeft Egypte waarschuwing OLGA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei IN EEN RIJTUIGIE NAAR VINKEVEEN Koning Boudewijn in Marokko ZEER ZACHT Kamerlid vraagt steun voor vader van Mia Versluis 312.000 Ion naar Rotterdam VRAGEN OVER VERHOGING ARTSENTARIEF Papandreoe gaat achteruit ONTKENNEN 4- O pun brief Amendementen Ontraden en/of het bestede bedrag aan een matras KARDINAAL ALFRINK 2 j ZEGT TOE IN ROME j VOOR GEHUWD PRIESTERSCHAP j TE ZULLEN PLEITEN 2 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08386-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Klein© -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 30 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 256 SAIGON President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam en de Ameri kaanse ambassadeur Ellsworth Bunker zouden het eens zijn geworden over de tekst van een communiqué, waarin het staken van de bombardementen op Noord-Viëtnam wordt aangekondigd. Dit is vanmorgen uit betrouwbare bron in Saigon vernomen. Het akkoord zou dinsdagavond tot stand zijn gekomen bij de laatste van een reeks bezoeken die Bunker de laatste tijd aan Thieu heeft gebracht. Volgens genoemde bron zal de Zuid Vietnamese president zich vanavond met een boodschap tot het volk richten. Amerikaanse en Zuid Vietnamese officiële woordvoerders gaven geen commen taar. DEN HAAG De Tweede kamer heeft gisteren het wetsontwerp, dat ver hoging" van de omroepbijdragen beoogt, aangenomen. Alleen de fracties van de CPN, de PSP, en de beide groeperingen van de Boerenpartij kregen aante kening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Het neteligste probleem, dat van de vertegenwoordiging van het Zuidviët- namese nationale bevrijdir.gsfront (po litieke afdeling van Viët-Cong) bij vre desonderhandelingen, zou zijn opge lost. Aangezien de eis van Zuid-Viët nam om met een eigen delegatie aan eventuele onderhandelingen deel te ne men voor het bevrijdingsfront en Noord-Viëtnam onaanvaardbaar was, zou een formule zijn gevonden waar bij beide Viëtnamese partijen onder het etiket „geallieerde delegatfe" en „communistische delegatie" aan de conferentietafel zouden kunnen gaan zitten. Het akkoord zou vervolgens worden voorgelegd aan de onderhandelaars in Parijs. Het bevat volgens genoemde bron de volgende punten: Akkoord inzake algehele stopzet ting der bombardementen op Noord- Viëtnam. Akkoord over het aanvangen van werkelijke vredesbesprekingen in Pa rijs, waar beide partijen zullen worden bijgestaan door „deelgenoten". De Amerikaans-Zuidviëtnamese over eenstemming houdt in geen enkele op zicht erkenning van het „nationale be vrijdingsfront" in. Het standpunt van Saigon blijft wat dit betreft ongewij zigd. Op een bijeenkomst in Saigon waar achttien ZuidViëtnamese censors wer den beëdigd verklaarde president Thieu, dat Zuid-Viëtnam geen besluit kan nemen de bombardementen te sta ken, „aangezien Noord-Viëtnam geen •nkele bewijs van de-escalatie laat r.ien, hetgeen door nieuwe acties wordt aangetoond". Volgens Thieu bestaan er tussen Saigon en Washington geen ver schillen van mêning in dit opzicht. Noord-Viëtnam heeft gisteren op nieuw onofficieel ontkend dat Hanoi en Washington „marchanderen" over een staking van de bombardementen. Tegelijkertijd voerden Amerikaanse bommenwerpers 139 vluchten boven Noord-Viëtnam uit, het hoogste aantal sinds juni. Het Noordviëtnamese commentaar op de berichten over geheime onder handelingen tussen Noord-Viëtnam en de Verenigde Staten verscheen in Nhan Dan. het blad van de communistische partij. ..Er is geen sprake van dat de (Noordviëtnamese) regering marchan deert met de Verenigde Staten over voorwaarden voor een stopzetting van de bombardementen". aldus het blad. En het voegde eraan toe: „De Verenigde Staten moeten hun vernieti- gingsoorlog tegen Noord-Viëtnam vol ledig staken zonder daarbij voorwaar den te stellen." MOSKOU De Russische kosmonaut kolonel Georgi Beregovoi heeft van daag met het „Sojoez 3" ruimteschip een zachte landing in de Sovjet-Unie ge maakt, aldus het persbureau Tass. Het Russische persbureau xdeelde mee dat de 47-jarige Beregovoi veilig was en zich na zijn geslaagde landing uit stekend voelde. Zijn ruimtevlucht, de eerste in 18 maanden in de Sovjet-Unie heeft geen ruimterecord gevestigd. Ook zou hij geen nieuwe technische ontdek kingen hebben gebruikt. De „Sojoez-3" werd zaterdag gelan ceerd en is vier dagen in de ruimte ge weest. Commandant Beregovoi heeft in die tijd enige malen een ontmoeting tot stand gebracht met de een dag eer der gelanceerde onbemande cabine „So joez 2", die maandag een zachte lan ding in de Sovjet-Unie heeft uitgevoerd Ook heeft Beregovoi een paar maal de omloopbaan van zijn ruimteschip ver anderd en televisieuitzendingen naar de aarde verzorgd. DEN HAAG Kan de vader van Mia Versluis, het meisje dat na een ope ratie al twee en een half jaar bewuste loos is, financiële bijstand krijgen? Dat vraagt het Eerste-Kamerlid mr. M. J. H. van Wijk (pac. soc.) aan de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid. In dit uitzonderlijke geval, aldus het Kamerlid, is het toch niet in de haak wanneer iemand, die als een rechtscha pen vader heeft gereageerd, lasten moet dragen die, aldus persberichten, zijn krachten kennelijk te boven gaan. Leen 2 Jongewaard, Hetty Blok, j Piet Hendriks en Carla Lip 2 zijn gisteren 2 ,,in een rijtuigje" s naar Vinkeveen gereden om daar elk een gouden plaat in ontvangst te nemen. Ook 2 Wim Sonneveld en Harry Bannink J kregen er een. J Het was de derde langspeelplaat met liedjes uit 2 Annie Schmidt's t.v.-serie ,.Ja zuster, nee 2 zuster", die hier ,,met goud j bekroond" werd. Wim Sonneveld 2 kreeg nog een 2 extra gouden plaat voor ..De kat van Willem". 2 ome BANTRY De tankers van 312.000 ton van de Amerikaanse oliemaatschap pij Gulf zullen ook naar Rotterdam ko men. Uit deze schepen zal dan bij de nieuwe steiger in de Ierse haven Bantry Bay zoveel olie worden ge pompt als nodig is om via de oliegeul voor Hoek van Holland naar Europoort te kunnen varen. De vervoerskosten van de olie zullen per ton dan ongeveer evenveel zijn als wanneer de lading rechtstreeks met schepen van omstreeks tweehonderddui zend ton naar Rotterdam wordt aange voerd. Peter Binsted, coördinator voor het transport van Gulf deelde dit gis teren mee na aankomst in Bantry Bay van de Universe Iereland, de eerste tanker van meer dan driehonderddui zend ton. De aankomst van de super mammoet was geen sensatie. BRATISLAVA „Rdüst^n r huis", klonk het dinsdagavond by het Slowaakse nationale theater, waar dc 'Tsjechoslowaakse leiders een operavoorstelling bij woonden ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de republiek. Een groot aantal demonstranten had zich bij zonsondergang op het plein voor het theater verzameld, maar zij werden teruggehouden door militairen, politie en gardisten. 0 Wild zoethout '2 Trassen de jonge fijnsparren langs 2 de eikenlaan veranderden de 2 adelaarsvarens tot miskleurig bruin, maar nu de zon over de hoge pijnbomen achter het land- 2 huis de nevels heeft weggeveegd 2 en wat licht en schaduw brengt tussen de grijze nevelpijlers, lijkt het al heel wat. Toch zien ze er 2 lang niet zo fris en zomers uit als 2 de boom- of eik varen-* t j e s, groenend op de knoten en 2 stompen van de oude hakhoutwal. 2 Niet ver van ons huis staan ook genoeg van die stronkvarens en als ik ze zie. moet ik er nog weieens 2 aan denken, hoe wij als kinderen I de wortelstokken in voor- en na- 2 jaar uitgroeven om er op te kau- 2 wen. Dit was overigens geen ont- dekking van ons. want de volks- 2 naam ,.wild zoethout" bestond al- 2 lang, vóór we er weet van hadden. 5 Ook wisten we niet, dat het galaf- j drijvend werkte, noch. dat hel 2 ..echte" geelachtige zoethout uit 2 de drogisterij van het buitenland komt. Later hoorden we wèl, dal j de geneeskracht eertijds zozeer ge- 2 schat werd, dat men meende: de 2 engelen hebben deze plant aan de mensen getoond en zodoende geeft men de eikvaren ook de 2 naam engelzoet. Men verkocht in oude winkeltjes de wortels (Radix 2 Polypodii) ter vervanging van 2 zoethout. Ge herkent dit mooie. niet zeldzame vorentje aan het 2 diep veerdelige loof en aan de krui- 2 pende, dichtbeschubde, cilindri sche wortelstok. Vóór we daar oj> gingen knabbelen, reinigden we zc 2 van zand. dode resten en schub- 2 ben we keken toen niet zo nauw, j maar zó waren we toch wel! 30 okt. 1968 A. B. WIGMAN 2 MAROKKO Het Belgisch koninklijk paar brengt op het ogenblik een bezoek aan Afrika. Op de foto koningin Fabiola, gekleed in een Marokkaanse ..djellabah" en koning Boudewijn, gestoken in een brui en boernoesbij het drinken van eeti kop thee na een gala-diner te hunner ere. JERUZALEM Generaal Dajan, Is raëlisch minister van Defensie, heeft Egypte gewaarschuwd dat de militaire concentraties van dit land aan 't Suez- Kanaal geen bescherming zullen bieden tegen een krachtig antwoord van Israël wanneer de schendingen van het be stand voortduren. De minister zei dit dinsdag in het parlement in antwoord op voorstellen een debat te houden oyer de schietpar tijen van het afgelopen weekeinde aan het Suez-Kanaal. Sprekende over de betogingen en sta kingen in het door Israël bezette deel van Jordanië zei Dajan dat men het be lang hier niet moest overdrijven. Het grootste deel van deze anti-Israëlische activiteit speelt zich in het gebied van Samaria af en niet in Judea of Gaza, aldus de minister, volgens wie in een aantal plaatsen de toestand weer nor maal was. De betogingen in Samaria hadden niet de steun van de meerder heid van de Arabische bevolking maar van slechts een handvol extremisten. Dc burgemeester van Ramallah in 't bezette deel van Jordanië. Ndim Zaro, te zondag door de Israëlische politie ge arresteerd, zo is dinsdag in Tel Aviv vernomen. Zaro wordt er van beticht, te hebben deelgenomen aan het voorbe reiden van betogingen, het sluiten van scholen en het veroorzaken van algeme ne onrust in zijn stad. De scholen van Ramallah, Nabloes. Djennin en Tilka- rem zijn nog steeds gesloten. In de meeste steden in het gebied is een uit gaansverbod van kracht. Langs de meestal kalme grens met Libanon is het maandagavond bij de dorpen Honeen en Malkeih in Boven Galilea tot vuurgevechten gekomen met mortieren en kleine wapens, toen Is raëlische strijdkrachten probeerden 'n sabotageploeg de toegang tot Israël te ontzeggen. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den dr. J. H. Lamberts en mr. T. J. A. M. van Lier (beiden PvdA) hebben de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezond heid gevraagd of het juist is dat steeds meer artsen hun honoraria het afgelopen jaar met 25 procent hebben verhoogd, en of een dergelijke verho ging, gezien de kosten- en algemene inkomensstijging, gerechtvaardigd is. Zo niet, dan dienen de ministers maatregelen te treffen om de verho gingen binnen redelijke grenzen te hou den, aldus de Kamerleden. Toen Svoboda, Dubcek, Smrkofsky en Cernik bij de opera aankwamen, werden zij luide toegejuicht door het merendeelds jonge publiek. Nadat de voorstelling begonnen was trokken de demonstranten naar plaat sen in Bratislava, waar Slowaken bij de invasie door de Russen in augustus gedood zijn. Zijn plaatsten daar kaarsen en zon gen het volkslied. Nu en dan ging geroep van „Brez- njef boe-boe-boe" op, wat veel lijkt op ..Wij zijn niet bang". Anderhalf uur voor het einde van de voorstelling kwam de menigte weer terug naar het plein voor de opera. Zij verlangde dat de leiders op het bordes van de opera zouden verschij nen. Dat gebeurde. Maar de schijnwerpers deden het niet en de leiders, Svoboda, Dubcek en de anderen zwaaiden in het duister. Nadat de demonstranten de namen van de leiders gescandeerd waren blij ven roepen, gingen zij over op de kreet „Russen naar huis, Russen naar huis." De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten doen wat zij kunnen om aan de ene kant de indruk weg te nemen dat de demonstraties meer waren dan een rel van opgeschoten jongens; aan de ande re kant proberen zij te voorkomen dat er opnieuw demonstraties worden ge houden tegen de Sowjet-Unie en haar vrienden. Officieel is er van demon straties geen sprake. De kranten zwij gen erover en de politie doet of zij van niets weet. Enige tientallen intellectuelen heb ben inmiddels in een open brief in een van de Praagse kranten van de rege ring geëist dat zij vrijheid op het ge bied van kunst, cultuur en opvoeding garandeert. Zij beschuldigen de rege ring ervan dat zij onder buitenlandse druk de vrijheden van het volk aan banden legt. Zij vinden het een veeg teken dat de regering en de partijleiding alles bin nenskamers regelen en zich niet meer tot het volk wenden. De voorlichting begint volgens hen minder goed te worden en splintergroepen van stalinis ten schijnen onbelemmerd hun gang te kunnen gaan met hun ondermijnende activiteiten. Het wetsontwerp bevat een nieuwe, uniforme regeling op het terrein van bijdragen voor de aanwezigheid van radio- en televisietoestellen. Met ingang van 1 januari 1969 wordt de omroep bijdrage A (welke verschuldigd is bij aanwezigheid van een televisietoestel, al dan niet tezamen met een radio toestel) vastgesteld op 75 per jaar en zal de omroepbijdrage B (te betalen by uitsluitende aanwezigheid van een ra diotoestel) 24,- per jaar bedragen. Vanuit de Kamer ging men. in meer derheid althans, akkoord met de voor gestelde „vereenvoudiging en stroomlij ning". Kritiek op het ontwerp van wet kwam van de afgevaardigden Voogd (PulA), De Wolff (CPN). Van der Lek (PSP) en Nuyens en Van Harselaar (van de beide Boerenpartij-groeperin gen) De P.v.d.A.-afgevaardigde drs. J. J. Voogd noemde de voorgestelde verho ging onbillijk en de heer De Wolff (CPN) ontvouwde bezwaren tegen de voorgestelde regeling, omdat daarbij z.i. geen rekening wordt gehouden met de draagkracht. Uitvoerig werd gesproken over het vraagstuk van de financiering van de Wereldomroep. In het wetsontwerp handhaaft de regering haar zienswijze, dal de financiering van de Wereldom roep uit de omroepbijdragen verant woord is en de voorkeur verdient. Te gen deze opvatting rees verzet, in het bijzonder bij de heer Voogd (PvdA), die dit standpunt onjuist en aanvechtbaar noemde. Hij d'ende een amendement in om de Wereldomroep voortaan te doen financieren uit dc algemene mid- gelden. De KVP-afgevaardigde P. J. Engels or wikkelde bezwaren tegen een blij kende financiering van de Wereldom roep uit de omroepbijdragen. De frac tie blijft bereid, zo bleek uit zijn bij drage aan het debat, een tijdelijke fi nanciering uit de omroepbijdragen te accepteren, maar acht „afstoting" naar de algemene middelen noodzakelijk. Een voorstel daartoe werd neergelegd in het amendement-Engels met dien verstande, dat deze „afstoting" zal in- guan op 1 januari 1972. Vanuit de Kamer werd voorts nog ge wezen op de grovere werking van de voorgestelde regeling, in welk kader werd aangedrongen op een ruim vrij ste 11 ingsbeleid. Bepleit werd vrijstel ling te verlenen aan alleenwonende bejaarden, die alleen AOW genieten en algemeen werd bepleit ook vrijstelling van de radio-heffing te verlenen aan gehoorgestoorden Minister mej. dr M. A. M- Klompé (CRM) ontraadde aanvaarding van de amendementen. Het amendement-Voogd inzake de financiering van dc Wereld omroep wees zij af op financiële gron den. Het amendement-Engels (KVP) kon ze niet „omhelzen". Overigens zou zij het oordeel daarover aan de Kamer overlaten. De minister deelde mee. dat de vrij stellingsregeling zal worden aangepast aan de normale verhogingen van de AOW De alleen wonende gehoorgestoor den en doof-geborenen zullen geheel worden vrijgesteld, zo bleek uit het ant woord. De reeds aangekondigde nota's over de regionale televisie en over de educatieve televisie zullen, zo is de be doeling, medio volgend iaar verschij nen. Het voorstel tot invoering van een extra-heffing voor kleurentelevisie wees minister Klompé af. Het amendement-Voogd werd ver worpen. Het kreeg alleen de steun van de fracties van de PvdA, PSP, D'66, CPN, van de groep-Aarden, van de groep Harmsen en van de GPV'er Jongeling. Het amendement-Engels werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De fractie van de WD kreeg aanteke ning te hebben gestemd tegen dit amen dement. O ATHENE De vroegere Griekse eerste-minister George Papandreoe heeft vannacht een aantal maagbloedin gen gehad. Zijn toestand vandaag is kritiek. De 80-jarige politicus heeft vrijdag ook al een maagbloeding gehad. Tot dinsdagmiddag ging zijn toestand voor uit en kjfeeg hij al weer vast voedsel, toen kwam plotseling de keer ten slechte, zo zeiden de artsen van het Evangelismos Ziekenhuis. LUXEMBURG De regering van Luxemburg is afgetreden. Zij stond voor onoplosbare sociale moeilijkheden. Pre mier Werner zal groothertog Jan ver zoeken het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. ADVERTENTIE Dit z||n de winnaars van het aankoopbedrag Inde afgelopen week: (J. J. Bosvelt, Kerkstraat 29, Drempt. E. de Haan, Grote Drift 9, Beilen. B. v. d. Vleet, Julianastraat 38, Groot-Ammers. Mej. Remeijsen, Stationstraat 32, Alphen. L. C, Th. dePottera, Jan Gijzenkade flat 349, Haarlem. Vraag uw beddenvakman nadere. Inlichtingen. MINISTER KLOMPE moties ontraden NOORDWIJKERHOUT I)e Neder landse bisschoppen zijr bereid gehuw de priesters te aanvaarden. Zy hebben dit te kennen gegeven op een conferentie in Noordwijkerhout met 130 afgevaardigden van Neder landse priesters. Kardinaal Alfrink heeft toegezegd in Rome voor het ge huwde priesterschap te zullen pleiten. Na intensief groepsberaad, waaraan ook de Nederlandse bisschoppen deel namen, kwamen de 130 priesters tot de conclusie dat het voor de Nederlandse kerkprovincie waardevol zou zijn als naast het gekozen ongehuwde priester schap ruimte zou kunnen worden ge vonden voor het geven van het priester schap ook aan gehuwden. Motie De conclusie werd neergelegd in een motie, die door kardinaal Alfrink na mens de andere bisschoppen als volgt werd beantwoord: „De bisschoppen zijn ten aanzien van de motie bereid getuigenis af te leggen voor hun bisschoppencollega's en voor Rome. Zij zullen alles in het werk stellen de daarin uitgesproken ruimte te doen verwerkelijken in over leg met de Nederlandse geloofsge meenschap, o.a. gepresenteerd in het Nederlandse Pastoraal Concilie, reke ning houdend met de resultaten van de desbetreffen.de priesterenquête en in samenwerking met de collega's in het bisschops-ambt en met de Heilige Stoel". Tijdens de stemming over de motie bleek overigens dat ongeveer de helft van de vergadering deze nog niet ver genoeg gaand vonden. In een andere motie werd de bis schoppen gevraagd aan priesters die uit het ambt moeten treden omdat zij wensen te trouwen en die op grond van hun pastorale instelling zeer geschikt zijn voor het ambt ruime mogelijkhe den te bieden om pastoraal werkzaam te zijn. Ook de pastorale ervaring met de encycliek Humanae Vitae is gisteren ter sprake gekomen. Vrijwel alle pries ters getuigden dat de inhoud van de en cycliek niet het zwaarste woog bij de gelovigen. Zij herkennen zich nauwe lijks in de leer van de encycliek. De moeilijkheden liggen op het punt van het gezag in de kerk. Overigens heeft kardinaal Alfrink, toen hij in de ochtendvergadering in formatie gaf over de verhouding met Rome, gezegd uit betrouwbare bron te- hebben vernomen dat geen encycliek over het gezag is te verwachten. (Van onze weerkundige medewerker) 1-Iet is momenteel zeer zacht voor de tijd van het jaar. De tem peratuur groeit naar een hoogte punt toe: overal in Gelderland zui len hoogste waarden tussen 15 en 17 graden bereikt worden. Zowel vandaag als morgen zullen er flinke droge perioden zijn. In Rusland is intussen de winter kou sterk toegenomen na zware sneeuwval: Moskou meldde gis teravond 14 graden, vanmorgen om zeven uur 4. Russische weer kundigen hebben voor hun land een 'van de strengste winters van de eeuw aangekondigd. Wie de algemene luchtdrukverde ling van dit ogenblik bekijkt, wordt trouwens ook getroffen door de ge lijkenis met de gemiddelde lucht drukverdeling voorafgaande aan de vijftien strengste winters van de laatste honderd jaar. Er bevin den zich belangrijke hogedrukge- bieden boven Rusland en Groen land, terwijl het Azorenmaximum sterk is verzwakt. Depressies in dc driehoek IJ sland-Schotland-N oor wegen onderhouden in West- Europa een warme zuid-noord circulatie, die ook volkomen past bij een aanloop naar koud winter weer. Tenslotte moet in aanmer king worden genomen, dat we naar een zgn. zonnevlekkenminimum toegaan. Morgen: Zon op: 07.33 onder: 17.13 Maan op: 15.52 onder01.52 i 2 I 2 HV

De Vallei | 1968 | | pagina 1