RAAD RHENEN Boekhoudles van wethouder was menig raadslid te bar VVD 'er De Jong nam afscheid van de raad VALLEI? Belt 10550 11079 Ir. W. Mols overleden Begroting 1969 aangeboden Financiële positie is rem op uitvoering kapitaalswerken Batig saldo van ruim halve ton Knippen wordt weer duurder Instructrice Won inverkoop Orgelspel door Feike Asma in Edes Oude Kerk Schoolgeld Irenestraat Afscheid V iëtnambetoging Tijdelijke sluiting spoor wegovergang Directeur-hoofdingenieur Provinciale Waterstaat Zwembad begint van de grond te komen Gereedschap uit keet gestolen Museum HT 4 fl WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 RHENEN De CHU-afgevaardigde J. van Donselapr had al enkele keren aan het college gevraagd om een nadere uiteenzetting over een zevental in de begroting overschreden posten. Wethouder mr. J. Deen kwam er gisteravond mee tijdens de raadsvergadering, maar waarschuwde de raad er wel voor, dat het een betoog zou worden van zo'n kleine drie uur. Menig raadslid begon al op zijn stoel te schuifelen. In eerste instantie wilde de heer Van Donselaar een nota. „Aan een mondelinge toelichting heb ik niks", zei de CHU"er. „Ik heb het liever op schrift, dan kan de hele raad het bestuderen en kan het later in discussie worden gebracht". Op aandringen van de voorzitter en wethouder Deen, die de heer Van Donse laar tegemoet kwam door op te merken dat hij tijdens de uiteenzetting kon noteren waarover hij nog nader wenste te worden ingelicht, begon de wethou der van openbare werken een les te geven in boekhouden, zoals dat bij de gemeente in zijn werk gaat. Hij was ongeveer drie kwartier bezig, toen de voorzitter hem onderbrak met het voorstel nu eerst over zijn algemene verhaal de discussie te openen. Men kwam er uit toen werd overeengekomen, dat de heer Van Donselaar persoonlijk contact zou opnemen met de wethouder om de diverse posten nog eens door te nemen. Daarmee was deze zaak afgedaan. Op verzoek van het bestuur van de R.M.C. besloot de raad de koopavon den rond de St. Nicolaasweek te wijzi gen. In plaats van zaterdag 30 novem ber zullen de winkels geopend mogen zijn op donderhag 28 november, omdat de zaterdagavond na de koopavond van vrijdag én de gehele zaterdag toch geen belangstelling bij de kopers heeft, waar door het winkerlpersoneel die avond ook vrij kan hebben. Er zal nu tot negen uur gekocht kun nen worden op 28 en 29 november en op 2, 3 en 4 december. Het voorstel om naast de twee in dienst zijnde badmeesters een instruc trice aan te stellen, omdat het huidige personeel bijna 53 uur per week werkt en een derde kracht gunstig is voor het scheppen van meer mogelijkheden op organisatorisch gebied, ondervond enige weerstand van de zijde van de WD'er A. Jansen. Hij zag in eerste instantie niet de noodzaak in van deze benoeming. Hij stelde voor het punt tot de volgende ver gadering aan te houden, opdat hij zich volledig kon oriënteren. In de loop van dit debat bleek dat de heer Jansen niet volledig op de hoogte was van de stuk ken. Het voorstel van de liberaal om de zaak een vergadering uit te stellen, werd niet ondersteund. Intussen werden hem over de tafel de jongste stukken mr. J. DEEN (P.v.d.A.) les over deze zaak toegeschoven. Toen de voorzitter de zaak in stemming wilde brengen wenste niemand tot stemming over te gaan, de heer Jansen incluis. Er zal nu een krediet van f 6500,- worden uitgetrokken voor de aanstelling van een vrouwelijke badmeester. Het college had er al een kandidate voor op het oog, die pas van de school is ge komen. Het voorstel om een achttal woning wetwoningen te verkopen, waarover de raad al in eerdere instantie een prin cipebesluit had genomen, lokte wethou der Deen uit de tent. Hij gaf de raad een kleine aanwijzing om in het vervolg met deze verkoop te stoppen. De heer Kerkstra (CHU) verkocht lie ver alle huizen, dan hier en daar maar een mooie hoekwoning. De heer Van Gesink (PvdA) was tiet met de heer Kerkstra eens. De voor zitter vond het beter het principebesluit EDE Donderdag 31 oktober staat ln het teken van de Kerkhervorming. In verband daarmee wordt 's avonds het orgel van de Oude Kerk aan de Grotestraat bespeeld door Feike Asma. De aanwezigen hebben alle gelegenheid tot het welslagen van de avond mee te werken door mee te doen aan de samen zang; daarvoor is namelijk een plaats in liet programma ingeruimd. Het programma luidt als volgt: 1. SAMENZANG: PSALM 68 vers 1 (met voorspel van Jan Zwart); 2a. TRIO in G-dur (JOH. SEB. BACH), b. PRAE- LUDIUM in Es-dur; 3. SONATA II in c-moll (FELIX MENDELSSOHN-BAR- THODY), a. Grave - Adagio, b. Alle gro maestoso e vivace, c. Fuga; 4. SAMENZANG: ..Prijs, mijn ziel den Hemelkoning" (5 verzen); 5. CANTI- LèNE (uit Sonate XI) (JOSEF RHEIN- BERGER); 6. PHANTASIE über den Choral: „Ein' feste Burg ist unser Gott" (MAX REGER); 7. SAMEN ZANG: „Een vaste burg is onze God" (2 verzen). P. KERKSTRA C.H.U verkopen opnieuw in de raad te brengen ter dis cussie. Aldus werd besloten, maar de in het geding zijnde woningen werden verkocht. Kennelijk zit er in heel Rhenen geen wandluis meer, want de verordening op de bestrijding van wandgedierte werd ingetrokken. Deze strafverordening heeft in de na-oorlogse jaren zijn nut bewezen, maar algemeen was men het er over eens, dat in de sporadische ge vallen die thans nog voorkomen altijd nog de bouwverordening kan worden toegepast. De heren Hensen en Van Gesink (bel den PvdA) protesteerden tegen de ver ordening schoolgeld kleuteronderwijs. Beiden noemden het een ongelukkig be sluit van het kabinet De Jong. „Doet de raad niets, dan verandert er niets", zei de voorzitter, dus legde men er zich noodgedwongen bij neer. Wel drongen de beide tegenstanders er bij de andere leden van de raad op aan in hun politieke kringen eveneens protest te laten aantekenen in de Twee de Kamer. „Zoals de verordening er nu ligt", zei de heer Van Gesink. „kos ten twee kleuters al gauw f 75.- aan schoolgeld en ik zie het al gebeuren, dat vele mensen hun kinderen noodgedwon gen zullen thuishouden". De raad besloot onderhands aan te besteden aan de firma M. Schoema- ker te Rhenen het doortrekken van de Irenestraat te Eist voor f 67.300,-. „Er staat wel, dat de commissie openbare werken is gehoord", merkte de heer Van Donselaar op, „maar de commis sie heeft het aangehoord en ik zou er wel op willen aandringen in het ver volg tijdig deze zaken in de commissie te brengen". „Het is mijn schuld", bekende de voorzitter. „Toen de wethouder van pu blieke werken met vakantie was, heb ik deze zaak behandeld, maar de tijd erg kort". was In verband met het door de heer D. de Jong (PvdA) ingediende verzoek om ontslag als raadslid bracht de voorzit ter de heer De Jong hartelijk dank voor zijn vele werk in het belang van de ge meenschap. „U hebt het gedaan met veel idealisme en met veel studiezin. De teleurstellingen zijn u niet bespaard gebleven. Ik wens u en uw vrouw nog vele goede jaren toe". De heer De Jong was het opgevallen dat vele fractievoorzitters in de pers al hun spijt over zijn aftreden hadden uit gesproken. Dat deed hem goed. „Spé ciaal de ambtenaren wil ik hier mijn dank overbrengen voor de uitstekende wijze, waarop ik altijd van hen hulp heb gehad bij de vervulling van mijn raadslidmaatschap. Ik wens u meneer de voorzitter en de gehele raad nog veel zegen toe op het werk dat u in het be lang van de gemeenschap van Rhenen verricht". De vergadering, die niet werd bijge woond door de heren Griffioen (ARP) en Van Dijk (Vrije Partij), was hier mee beëindigd, doch niet nadat de voorzitter wijlen de heer J. J. Ziermans had herdacht, die vele jaren plichtsge trouw de dienst van gemeentewerken had gediend. RESTEREN Geboren: Hendrikus z.v. C. W. Jansen en H. G. Lenards; Janneke, d.v. H. Tienkamp en G. Gie- zen; Dirk Jan, z.v. P. van de Bijl en D. J. Vonk; Gerritje A., d.v. G. J. van Kleef en M. G. van den Hoofdakkef; Hendrika B., d.v. J. H. van Eek en C. Eickhoff; Franciscus J., z.v. T. F. He- hewerth en R. Knot. Ondertrouwd: A. J. van Voorthuizen en G. Stam; J. M. van Deelen en P. van de Kolk. Houd de bladeren van uw kamerplant schoon! Dit is voor de gezonde ont wikkeling van zeer grote waarde. De heilzame uitwerking van het schoonhouden van het gebladerte van een kamerplant ligt wel aller eerst in de omstandigheid, dat daar door de talrijke huidporiën open blijven. Ieder blad bezit ontelbare huidporiën, welke voor de innerlijke levensverrichtingen van het hoogste belang zijn, o.a. voor het opnemen van voedsel uit de lucht. Indien ten gevolge van stofdeeltjes de ze poriën verstopt raken, kaft dit van zeer nadelige invloed zijn op de gezondheid van de plant. Van daar de noodzakelijkheid om de huid der bladeren zoveel mogelijk te'be schermen tegen het vastzetten van stofdeeltjes. Dus is het een gebie dende eis om de bladeren zo nu en dan te bespuiten met'lauw water. Bij Ficus, Aspidistra's, Azalea's, Ka- merpalmen, enz. enz. geeft het te vens een opfrissing, die de groei ten goede komt. Daarbij mag nooit wor den vergeten:- hoe reiner de bla der krijgt het ongedierte gelegen heid zich te ontwikkelen. Want het is een feit, dat vervuilde planten tevens het meest door ongedierte, o.a. dopluizen, grijswitte schildlui zen, groene luizen, etc. etc. zijn aangetast. Uitzonderingen bevesti gen in dit opzicht de regel. lucht is voor de gezondheid van sommige kamerplanten ook van bij zondere betekenis, o.m. voor diver se Varens, Palmen, Bromelia's, Asparagus, enz. enz. Vooral de droge kachelwarmte is van zeer na delige invloed op de gezondheids toestand van de planten. Zet dus de planten 't liefst niet vlak bij de kachel. Naast de kachel is het nood lot reeds tevoren bezegeld! Ter verhoging van de graad van vochtigheid is het raadzaam om water in de kamer te doen ver dampen, bij voorbeeld door een schotel op de kachel of anderszins. Is de kamerlucht aanhoudend droog, dan is dit niet alleen voor de planten zeer nadelig, doch ook voor onszelf. Voor vele planten breekt nu de rust tijd aan. Men geeft deze nu weinig water, echter wel zorgen dat de pot- kluit niet uitdroogd en geeft ze ook geen bemesting, Het is zeer nadelig om een kamerplant tijdens de pe riode, waarin haar groei stilstaat, bemesting te geven. Voor de grote meerderheid der kamerplanten ligt het meest gunstige tijdstip voor be mesting in de zomer, gewoonlijk het tijdstip van hun volle groei en bloei. Van zeer veel betekenis voor de mees te kamerplanten is het licht. Som mige vragen veel, andere weinig licht, maar zonder het licht der na tuur kan geen enkele kamerplant het stellen. Bladplanten, o.m. Pal men, Azalea's en Aspidistra's kun nen met betrekkelijk weinig licht volstaan. Voor dergelijke planten is een plek voor een raam op het noor den het beste. Het herhaaldelijk verplaatsen van een plant is ten opzichte van het licht soms minder wenselijk. Sommige planten reageren zelfs zeer sterk op dergelijke verplaatsingen en mis lukking van de bloei, doordat de knoppen afvallen, is er een gevolg van. Dit geld wel in sterke mate voor de Pamelia's en Lidcactussen. Echter zijn er ook gevallen, waar in het noodzakelijk is om een be paalde plant te draaien. Men weet, iedere plant heeft de neiging om naar het licht toe te groeien. Er zijn planten, die deze neiging in zeer sterke mate bezitten, andere weer in minder sterke mate. Indien zo'n plant gedurende zekere tijd voort durend naar het licht is toegegroeid, dan moet deze eens omgedraaid worden, om te verhinderen, dat ze scheef gaat worden. Aan de briefschrijver abonné J. v.d. H. geef ik de volgende raad. U vraagt naar een kleinbloemige klim roos (trosroos)? De ,,Paul Noël" kan ik u aanbevelen, daar deze doorbloeit met oranje-koperkleurige bloemen. Snowflakebloeit wit, is een late bloeier, groeit sterk en de ..Dorothy Perkens" bloeit met rose bloemtrossen. Wat betreft de groot- bloemige klimrozen, daaronder zijn vele opvallende verscheidenheden, waarvan ik de volgende zal noe men, ..Albertine"donker rose met koperkleurige schaduw, bloeit rijk en geurt fijn, groeit sterk. Een klim roos met grote gele bloemen en glimmend blad en die de gehele zomer doorbloeid is de .Golden ..Shower", ook de „Love", schar lakenrood, bloeit de gehele zomer door. ,,New Dawn", wit met rose getint, bloeit onafgebroken door tot laat in het najaar (bloeit nu nog mooi). Een der meest opvallende rode klimrozen, met gevulde schar lakenrode bloemen, is de Paul's scarlet Climber". omoemde soorten beveel ik u ten zeerste aart, het zijn zeer goede klimmers. E. J. GRIJSEN - RHENEN. D. de JONG (V.V.D.) afscheid WAGENINGEN Sedert haar op richting in 1967 tracht de Werkgroep Viëtnam voor Wageningen en omlig gende gemeenten een bijdrage te leve ren aan de meningsvorming over de oorlog in Viëtnam. Meestal gebeurt dit nogal onopvallend door het organise ren van lezingen, het uitgeven van een bulletin en dergelijke. Een aantal le den van de Werkgroep vindt dit onvol doende omdat op deze wijze de me ningsvorming naar hun inzicht te lang zaam gaat. Het is steeds een betrekke lijk kleine groep van vrijwel steeds de zelfde mensen die de avonden bezoekt en de bulletins leest. Er is nu een ac tiecomité gevormd dat voor zaterdag 2 november een Viëtnamdemonstratie organiseert. Aanleiding om deze dag te demonstreren zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november. Op 2 november zullen ook in andere Nederlandse plaatsen demonstraties worden gehouden, o.a. in Leeuwarden. .Groningen en Nijmegen. De Wagening- se demonstratie begint om half drie. Verzamelpunt is de parkeerplaats bij Hotel „de Wereld". Het Tweede-Ka merlid A. G. van der Spek zal na af loop van de demonstratie op de Markt het woord voeren. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan «ven a.u.b. dan brengen hem nog 1 wij Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur VEENENDAAL Het bestuur van de Veenendaalse kappersvereniging heeft de hierbij aangesloten leden in een rondschrijven geadviseerd met in gang van 15 november zowel voor het heren- als dameskappen de tarieven met 10 a 15 procent te verhogen. Het bestuur schrijft verder, dat het voorstel verband houdt met de invoe ring van de B.T.W. op 1 januari 1969. Deze verhoging komt vanzelfsprekend niet ten goede aan de kappers. Ander zijds is in het percentage begrepen de normale tariefsverhoging, die, zo schrijft het bestuur, toch beslist onver mijdelijk is. Op 28 november belegt de kappers vereniging een vergadering in „de Ko renbeurs", waar enkele belastingdes kundigen de B.T.W. en andere fiscale maatregelen uit de doeken komen doen. EDE In verband met noodzakelij ke werkzaamheden zal in de nacht van zaterdag op zondag a.s. de spoorweg overgang op de Nieuwe Maanderbuurt- weg voor alle verkeer gesloten zijn. Iets verder in de tijd, maar even belangrijk is de gedeeltelijke sluiting van de over gang op de Stationsweg in de nacht van zondag 17 op maandag 18 november. De sluitingen gaan in om 's avonds elf uur en zijn 's morgens om acht uur afgelo pen. ARNHEM In de afgelopen nacht is op 61-jarige leeftijd overleden ir. \V. Mols, sinds 1 januari 1950 directeur- hoofdingenieur van de Provinciale Wa terstaat van Gelderland. Ir. Mols stond bekend als een integer, bijzonder energiek directeur van de Waterstaat, die veel vroeg van dege nen die met hem samenwerkten, maar die zichzelf ook nimmer heeft ge spaard. Zijn hart ging uit naar de openbare zaak die hij als ambtenaar uit volle overtuiging naar beste weten heeft gediend. De verdiensten van ir. Mols werden erkend door zijn benoeming in "48 tot officier in de orde van Oranje-Nassau en later, in 1964 bij het 100-jarige bestaan van de dienst van Provinciale Waterstaat, tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Wjlliam Mols werd geboren op 11 sep tember 1907 te Maastricht. Hij behaal de daar het diploma H.B.S.-b en stu deerde vervolgens aan de Technische Hogeschool te Delft. Na het behalen van het ingenieursdi ploma werkte de heer Mols enige tijd bij Rijkswaterstaat, o.a. bij de aanleg van het Twentekanaal en bij dé direc tie Beneden-Rivieren te Hoek van Hol land, waarna hij in 1936 in dienst trad van de Provinciale Waterstaat van Limburg. Op 1 mei 1939 ging hij over naar de PW van Gelderland. Hij door liep hier verschillende rangen, waarna de Provinciale Staten hem met ingang van 1 januari 1950 benoemden tot direc teur-hoofdingenieur. Ir. Mols heeft, na in de oorlog in het verzet te zijn geweest, in de jaren n» de bevrijding krachtig mede leiding ge geven aan het herstel van onze provin cie, voorzover zijn functie hem daar mee in aanraking bracht. Mede dank zij hem heeft het provinciale bestuur veel kunnen doen tot verbetering van de verbindingen in ons gewest. Vele ki lometers weg werden onder zijn direc tie aangelegd of verbeterd, o.a. de Van Heemstraweg, de Noord-Zuid-verbin- ding door de Betuwe, de westelijke Ve- luweroute, de Twenteroute, de oostelij ke IJsselroute. Hij kreeg de eerste „eigen" wegen van de provincie onder zijn beheer. De waterbeheersing had zijn bijzon dere belangstelling, en mede daardoor de waterschappelijke reorganisatie van Gelderland. In dit verband mogen ge noemd worden de aanleg van dijk en gemaal bij Kandia, de werken tot dich ting van de Baakse Overlaat en de ver betering van de Oude IJssel en de Lin- ge. Een belangrijke verbetering voor de streek en voor het doorgaande ver keer betekende de vergroting van het veer bij Ochten dat in provinciaal be heer Werd gebracht. Tevens had ir. Mols een groot aan deel in de efficiënte aanpak van vuilwaterbestrijding. Ir. Mols genoot ook buiten de provin cie grote bekendheid. Hij had zitting in vele officiële studie- en adviescommis sies en vervulde ook in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs verscheiden# functies. Het technisch onderwijs dien de hij o.a. als bestuurslid van de UTS te Arnhem. BENNEKOM Het gaat goed met het zwembad in Bennekom! Er wordt hard aan gewerkt, zoals iedereen, die eens langs de Krommesteeg wandelt, kan zien. De ligweide is al groen, het betonstorten voor de baden is nu, dank zij het mooie weer van de laatste we ken, in volle gang en ook met de con structie van de gebouwen is een begin gemaakt. Het ziet er echt naar uit, dat de deu ren van het bad op 15 mei 1969 open zullen gaan. Dan kan men in een ver warmd bad duiken. Er gaat een ge rucht, dat het bad niet verwarmd zou zijn, maar dat is dan ook alleen maar een gerucht. Deze hele geschiedenii kost geld, veel geld. Allerlei kostenver hogende factoren zoals de BTW, verho ging van lonen en prijzen per 1 jan. 1968 e.d. spelen daarbij een rol. Nu hebben vele jaren geleden 'n aan tal Bennekommers hun financiële steun toegezegd, onder voorwaarde, dat er met het bad een begin zou zijn ge maakt. Dat is nu het geval; vandaar dat het bestuur van de Stichting Zwem bad Bennekom een dringend beroep doet op die dorpsgenoten om hun finan ciële toezegging gestand te doen. Want hoewel de gemeente garant is voor een groot bedrag, blijft er gelukkig ruimte voor het particulier initiatief. Als dat er overigens niet was geweest, zou er geen sprake van zijn, dat men volgend jaar aan de Krommesteeg zou kunnen zwemmen. Een paar Bennekommers hebben in de loop van nu bijna 10 jaar veel ge daan om het zover te krijgen. Hun bes te beloning is financiële steun aan de penningmeester, de heer Nagtegaal op zijn giro 89.90.50 of op de spaarbank voor Bennekom. EDE De heer R. uit Lunteren heeft aangifte gedaan van diefstal van een gereedschapskist met inhoud. Deze is het afgelopen weekeinde verdwenen uit een keet bij een in aanbouw zijnde school aan de Verlengde Parkweg. LEERSUM Volgens burgemeester en wethouders van Leersum zal de hui dige liquiditeitspositie van de gemeente een reni zijn op de uitvoering van nieuwe kapitaalswerken. De grens waarbinnen kapitaalsuitgaven kunnen wor den gedaan, zonder dat de vaste financiering hiervan behoeft te zijn verzekerd, de zogenaamde kasgeldnorm die rond f 645.000,bedraagt, wordt dicht be naderd. Een en ander blijkt uit de toelichting op de gemeentebegroting voor 1969, die dezer dagen aan de gemeenteraad is aangeboden. Deze begroting wijst een batig saldo van f 54.804,— aan. maatschappelijk werk zijn door het in werkingtreden van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten lager dan vori ge jaar. Hierbij is geen rekening gehou den met de opneming in 't bejaarden centrum, dat in de loop van 1969 zal worden geopend. Een wijziging, die in een artikel van de financiële-verhou- dingswet is aangebracht maakt het mogelijk de kosten van opname in het bejaardencentrum op te vangen in het jaar van de opkomst der kosten. Zo voorkomt men, dat hier drie jaar op gewacht moet worden. Overigens blijkt uit de begrotingstoelichting, dat de nieuwe regeling voor de rijksuitkering voor de sociale zorg een financieel na deel van f7.600,- oplevert voor de ge meente Leersum. In de begrotingsbrief van B. en W. staat ook een overzicht van de inves teringen die in 1967 en 1968 tot stand zijn gekomen in de gemeente. In to taal bedroegen zij f4.613.313,-. Het zou volgens het college voorts Met dit batig saldo zullen in 1969 al le uit te voeren kapitaalswerken moe ten worden gefinancierd. Hierin is een bedrag van f 9400,- begrepen voor on voorziene uitgaven. Dit komt neer op een bedrag van f2,- per inwoner, bere kend naar het vermoedelijk aantal in woners van Leersum per 1 januari 1969. dat geraamd is op 4700. Volgens het college van B. en W. van Leersum is het vrijwel niet meer mogelijk kapitaalsuitgaven met eigen vlottende middelen te financieren. Het enige, dat men in de huidige omstan digheden kan doen en dat men ook zal trachten te verwezenlijken, is de liqui diteitspositie van de gemeente verbete ren. Men vindt hiertoe mogelijkheden in en verkoop van de voorhanden zijnde grond in Leersum-Zuidwest. Boven dien zullen de inkomsten nauwgezet in het oog worden gehouden en opgevoerd waar dat maar enigszins mogelijk is. Hierbij zal in het bijzonder gelet wor den op het ten laste brengen van be paalde werken of bedrijven van uitga ven. die daarvoor in aanmerking ko men* de zogenaamde toeschrijving van kosten. Hierbij wijst het college er ook op. dat in maart van dit jaar eindelijk het ontwerp is ingediend van de wet. die een definitieve voorziening inhoudt wat betreft de verruiming van het gemeen telijk en provinciaal belastinggebied. Wat de financiële consequenties hier van zullen zijn is nog niet bekend. Bij de begroting van 1970, of wanneer deze wet eerder in werking treedt, zal het college de raad een financieel over zicht doen toekomen. Overigens kan de noodzaak ont staan het belastingpeil op te trekken. Dit zal gebeuren, wanneer uitgaven worden opgebracht, die tot gevolg hebben dat er niet voldoende over blijft om daaruit de gewenste kapi- taalslasteh te dekken. De totale kosten van sociale zorg en gewenst zijn het buitendienstpersoneel met één man uit te breiden. Dit in ver band met de steeds toenemende werk zaamheden terzake van plantsoenen, wen- en woningbouw. Financieel is het echter niet haalbaar deze kracht thans aan te trekken. In 1969 zal men beginnen met de aanleg van twee oversteekplaatsen voor voetgangers op de Rijksstraat weg. De oversteekplaatsen zullen wor den beveiligd met stoplichten. Dit pro bleem leeft reeds lang in de raad en het college van Leersum en inmiddels heeft men toestemming gekregen tot de aanleg van de oversteekplaatsen. Het college hoopt, dat de bouw van woningen in de tweede bouwstroom in april 1969 voltooid zal zijn. De bouw is reeds in een vergevorderd stadium. De woningnood zal men blijven bestrij den. „Krachtige bevordering van de woningbouw is nog steeds een zaak van de hoogste urgentie", aldus de toe lichting. In de begroting is een bedrag uitge trokken van f 2000.- voor de verharding van het terrein achter het gymnastiek lokaal. Hierdoor wordt het terrein ge schikt gemaakt voor buitenspelen en eventuele trainingen. De Hoogstraat In de loop van 1969 zal het bejaarden centrum van Leersum worden ge opend. heeft te kennen gegeven graag van dit terrein gebruik te zullen maken. De stroom van toeristen naar Leer sum zal steeds blijven toenemen. Daarom is het zaak, dat er voor ge zorgd wordt dat het ook een aangena me tijdpassering kan worden geboden. Leersum is bovendien bijzonder in trek bij de zogenaamde dagtoeristen. Nu de recreatieve aangelegenheden en sportzaken veel aandacht krijgen en de nodige voorzieningen op dat gebied worden getroffen lijkt het 't college ge wenst zich ook te gaan bezinnen op de bevordering van cultuuruitingen en re gedacht aan aankoop of uitvoering van kunstwerken, aan 'n expositieruim te voor kunstwerken en aan de vesti ging van 'n oudheidkundig museum. Het college zal zich dan ook sterk be raden op plannen ter stimulering van kunst- en cultuuruitingen in de ruimste zin, tevens ter bevordering van het toe risme. Wat het Dorpshuis betreft is het col lege nog steeds van mening, dat de bouw hiervan tot stand moet komen door particulier initiatief. Dit biedt gro te financiële voordelen in de beslist niet geringe bouwkosten. Men denkt in dit verband aan rijkssubsidie. SEJAAR t>£ NHUfS VAN 8EJAA*D£NZ?R6 Tfe" bl PS0T CHR 's

De Vallei | 1968 | | pagina 5