Brutale stunt van Sovjet-spionnen Gestolen „Sidewinder" als luchtvracht naar Moskou BELGIË VERSTERKT ZIJN DEFENSIE U bent toe aan de voordelen yan de postgiro AGILON van^KlAW^ Nigeria zal nog lang de voedselhulp nodig hebben Strauss wint proces van hoofdredacteur Spiegel McCarthy steunt Humphrey Nieuwe ontdekking in de moordzaak-Mascovic p£D Niet overtuigd? Dan betaalt Jovanda (wel wat verbaasd) uw geld terug. Moordenaars in leger van Brazilië Klusje** voor Brandt Kiesinger en w eer pas voor kardinaal W yszvnski „Face-lifting" voor Notre Dame George Brown preekte in kerk Chinezen beschieten Amerikaans schip Vaticaan betaalt belasting aan Italië Spit, Spierpijn TAPIJT HANDKAR KLUSJE Voor bestaande rekeninghouders POSTCHEQUE- EN GIRODIENST SLACHTOFFER DWAAS Zevert zware dagen voor Nixon Geheimzinnig Delon WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 BONN De ruim drie meter lange, /.eer geheime raket van het type Sidewin der, die vorig jaar werd gestolen van een Westduits militair vliegveld, is verpakt in een kist en een koffer als luchtvracht naar Moskou gestuurd. De drie spionnen die dit huzarenstukje hebben volbracht, hebben ook mili taire vliegnavigatie-apparatuur gestolen en naar Moskou gezonden. Twee van de mannen zijn inmiddels gearresteerd: de Westduitse Starfighterpiloot Wolf- Diethart Knope en de Westduitse monteur Josef Linofski. een Pool van ge boorte. K1ESINGER coördineren BRANDT nies zaakje ADVERTENTIE en reumatische pijnen wrijft U eveneens wee met »siiio De federale procureur-generaal. Mar tin. heeft dit alles gisteren onthuld in Karlsruhe. Over de derde man deelde Martin alleen mee dat deze eveneens Westduits staatsburger is en niets te maken heeft met de diplomatieke dienst. In oktober 1967 hebben de drie man nen de zeventig kilo zware Sidewinder raket weggehaald uit een magazijn op de NAVO-luchtbasis Neuburg aan de Donau. Door een gat in de prikkel draadomheining werd de raket buiten het militaire terrein gebrachl. Omdat het bijna drieënhalve meter lange ding met zijn staart uit de achterruit van het bestelwagentje bleef steken, wikkelden de spionnen het in een tapijt. Zo reden 7.ij honderden kilometers door YVest-Duilsland tot het wapen el ders werd gedemonteerd. ï)e stukken van de raket werden verpakt in 'n kof fer en een kist en per vliegtuig naar Rusland gezonden. De Sidewinder is uitgerust met een Infrarood-doelzoeker. die de uitlaatgas sen van vijandelijke vliegtuigen op zoekt. De Russen zouden vooral be langstelling hebben voor het bestu ringsmechanisme van de raket. Reeds in april van het. vorig jaar wa ren navigatie-instrumenten gestolen van hetzelfde vliegveld. Kope en Li nofski brachten de apparatert op een handkar via een normale uitgang bui ten de luchtbasis. De controleposten be merkten niets. Buiten werd de buit overgenomen door een derde man, die de instrumenten als reisbagage mee nam naar Moskou. Linofski en de geheimzinnige derde man pleegden ook in mei van dit jaar de diefstal op de luchtvaarttentoon stelling in Hannover, waar bij het af breken van de expositie opeens twee na- vigatie-apparaten uit hun vitrines wa ren verdwenen. Het waren nieuw-ont- wikkelde, geheime apparaten van Westduitse en Engelse makelij. Een ervan was tweeënhalve "meter lang. De beide instrumenten gezamenlij ke waarde 600.000 mark verdwenen eveneens als luchtvracht naar de Rus sische hoofdstad. Bondskanselier Kurt Kiesinger, die heden uit Spanje terugkeerde zal teza- BRUSSEL België heeft besloten zijn strijdkrachten in West-Duitsland te versterken in verband met de aanwe zigheid van de Sovjet-troepen in Tsjecho-Slowakije. De minister van Defensie Paul Willem Segers zei op een persconferentie, dat „de invasie in Tsjecho-Slowakije niet alleen de doeltreffendheid van de troe pen van het Pact van Warschau had aangetoond, maar ook het belangrijke krachtsverschil tussen zijn conventione le troepen en die van de NAVO". In tegenstelling tot een vroeger be sluit. zullen alle Belgische troepen in West-Duitsland blijven en verder ver sterkt worden met nog een met HAWK- projectielen uitgeruste eenheid luchtaf weer. Segers kondigde verder aan dat voor rang zal worden gegeven aan, hoofdza kelijk in het leger, vervanging van dienstplichtigen door beroepsmilitairen. „De recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije zijn van invloed op ons defensiebeleid. Versterking en ver betering van de operationele waarde van onze gevechtseenheden moet de hoogste voorrang krijgen". België heeft nu 106.000 man onder de wapens. Dit zal binnen drie jaar ver minderd worden tot 90.000 militairen, van wie twee derden beroeps zullen zijn, tegen nu de helft. België moet vier gevechtsbrigades ruwweg 15.000 man in West-Duits land onder NAVO-bevel stellen. Het aantal beroepsmilitairen bij deze bri gades zal op 80 procent worden ge bracht. 4.200 beroepsmilitairen zullen aangeworven worden, om de brigades op volledige sterkte te brengen. Tot dusver had België slechts zes halve brigades onder bevel van de NAVO- gesteld. Van welingelichte zijde wordt verno men dat in België een vijfde brigade geformeerd zal worden en dat ook voorbereidingen worden getroffen voor de vorming van een zesde brigade voor het geval dat de NAVO-raad daarom in november vraagt. Dit zou echter een aanvullende defensiebegroting noodza kelijk maken. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris of andere inkomsten Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rcntegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. van en voor ons allemaal men met zijn vice-kanselier, de minis ter van B. Z. Willy Brandt persoonlijk de leiding op zich nemen van een on derzoek naar de Westduitse veilig heidsdiensten. Deze zijn in opspraak ge bracht door een aantal spionagezaken, sterfgevallen en verdwijningen onder hoge en lagere militairen en regerings functionarissen. Kiesinger en Brandt zullen een rap port ontvangen dat wordt opgesteld door staatssecretaris Karl Carstens, die bezig is de hoofden van de drie veilig heidsorganen. BND. (Bureau Gehler). MAD. (Militaire Contra Spionage), en BAV (Burger veiligheiddienst) te ver horen. De Bayern Kurier schreef vandaag, dat schout-bij-nacht Hermann Lüdke. die 15 dagen geleden doodgeschoten werd aangetroffen, het slachtoffer zou kunnen zijn van een gerafineerd com munistisch complot om wantrouwen on der de NAVO-landen te zaaien, over de betrouwbaarheid van West-Duitsland als bondgenoot. Lüdke heeft een micro film met uiterst geheime NAVO-docu- menten laten ontwikkelen. Procureur generaal Martin zei. dat het nog niet vaststaat of Lüdke zelf moord heeft gepleegd of dat hij moge lijk het slachtoffer geworden is van een ongeluk op jacht. De Bayern Kurie, welk blad uitgegeven wordt door de minister van financiën Franz-Josef Strauss als leider van de Beierse vleugel van de christen-democraten, houdt er rekening mee, dat de affaire- Lüdke is geënscenseerd en dat hij door communistische agenten uit de weg is geruimd. Het blad meldt dat Lüdke, die tot zijn aftreden op 30 sept. plaatsvervangend chef van het bevoorradingsplanbureau van SHAPE was, reeds eerder eens door communistische agenten was be naderd en toen daarvan melding aan zijn meerderen had gemaakt. „Het is in tegenspraak met de ge woonte bij alle geheime diensten ter wereld dat een spion of een agent een film laat ontwikkelen voordat hij deze aan z'n opdrachtgever doorgeeft. Het idee dat hij dergelijk filmmateriaal toe vertrouwde aan 'n gewone fotozaal, is absoluut absurd." Het blad vindt dat J WARSCHAU De Poolse regering heeft Stefan kardinaal Wyszynski een paspoort uitgereikt en daarmee de pri maat van Polen buitenlandse reizen mo gelijk gemaakt, wat hem ongeveer drie jaar lang verboden was. Maandag zal de kardinaal naar Rome vertrekken. In 1965, toen hij in Rome het Vati caanse concilie bijwoonde, heeft Wys zynski de ergernis van de Poolse re gering opgewekt, door een vergevings gezinde brief van het Poolse aan het Duitse episcopaat. Dit werd gezien als een inmenging in de buitenlandse politiek van de re gering. De aartsbisschop van Wroclaw heeft geen paspoort gekregen voor een bezoek aan Rome. Wellicht houdt dit verband met de oppositie van de Poolse hiërarchie en de aartsbisschop van Wroclow, Boleslav Kominek. tegen plannen van de regering in Wroclow 'n monument ter nagedachtenis van Paus Johannes XXIII op te richten. Het feit dat Wyszynski naar Rome mag reizen, wordt gezien als een bewijs van de weer verbeterde betrekkingen tussen kerk en staat in Polen. volmaakt" was, omdat op de microfilm zelfs een opname stond van zijn auto waarop het nummerbord te zien was. Zinspelend op een mogelijke moord in plaats van zelfmoord of een ongeluk schreef het blad, dat Lüdke „waardeloos voor elke buitenlandse agent door zijn optreden was geworden....Maar hij was zeker een gevaar omdat hij waarschijn lijk agenten kende." ADVERTENTIE Als u er niet van overtuigd bent dat Jovanda kousen van Agilon garen volkomen rimpelloos zitten vergeleken bij welke kous van een ander merk ook, dan betaalt Jovanda (wel wat verbaasd) uw geld terug. Postbus 41. Hengelo (O) ix. De Notre Dame in Parijs heeft een jas aangetrokken om van top tot teer gewassen te worden. De bejaarde dame is in de loop der jaren door de Parijse luchtvervuiling zo vies geworden, dat een schoonheidsbehandeling nu wel op zijn plaats is, een face-lifting misschien. DEN HAAG Wanneer#de in Nigeria tot een einde komt. oorlog zullen 4.600.000 mensen hulp op langere ter mijn nodig hebben. De directeur-gene raal van het Nederlandsche Roode Kruis. A. van Emden, gaat volgende week naar Genève om te praten over hulpverlening op grote schaal. Het is de bedoeling dat de hulpverlening in handen zal worden gelegd van de Liga van internationale rode kruis vereni gingen. BONN De hoofdredacteur van Der Spiegel, Rudolf Augstein, meet zijn beschuldiging van corruptie aan het adres van minister Franz-Josef Strauss (Financiën) terugnemen, en aan Strauss een smartegeld betalen van 25.000 mark. Dit vonnis velde gis teren het Hoogste Westduitse gerechts hof. het Bundesgerichtshof in Karls ruhe. Daarmee is een juridische strijd, die vier jaar geduurd heeft, eindelijk beslecht. De linkse journalist Augstein en de rechtse politicus Strauss uit Beieren zijn al vijanden sinds de vermaarde Spiegelaffaire van 1962. Het weekblad had toen militaire gegevens gepubli ceerd, en Strauss destijds minister van Defensie liet daarop de redac tiebureaus doorzoeken, documenten in beslag nemen en ettelijke redacteuren arresteren. Hij beschuldigde Augstein- van landverraad. BUITEN Strauss' eigenmachtige ingreep deed de regering-Adenauer op haar grond vesten schudden. Strauss moes* heen gaan als minister, en moest zich jaren lang vergenoegen met een plaats bui ten het kabinet. Van de aanklacht we gens landverraad tegen Augstein bleef uiteindelijk geen draad heel. In 1964 viel Augstein Strauss aan met een fel commentaar. Daarin be schuldigde hij hem onder meer van corruptie, bevoorrechting van vrienden en stiekeme uitspattingen ten tijde van zijn ministerschap. Strauss reageerde prompt met een proces. Augstein voerde tot zijn verde diging aan, dat hij in zijn commentaar slechts beschuldigingen van anderen had opgesomd, en daaraan de vraag verbonden: „Waarom heeft Strauss dit alles nooit tegengesproken?" Via drie gerechtelijke instanties vochten de kemphanen hun geschil uit. In de politiek veranderde intussen heel wat: Strauss keerde terug in het kabi net, en de voormalige adjunct-hoofdre dacteur van Der Spiegel, Konrad Ah- lers destijds de held van de Spiegel affaire is nu plaatsvervangend woordvoerder van de regering. Het federale gerechtshof in Karls ruhe heeft nu het vonnis bevestigd van het Münchense gerechtshof: Augstein moet zijn verdachtmakingen terugne men in een openlijke verklaring die door hem persoonlijk moet zijn onder tekend. Bovendien krijgt Strauss hét door hem geëiste smartegeld van 25.000 mark en Augstein moet daarbo venop nog een rente van 4 pet. beta len. LONDEN George Brown, het „en fant terrible" van de Britse Labour partij, heeft tijdens de middagpauze kerkdienst in de Anglieaanse St. Mary- le-bow in het hartje van het Londense financiële district, gepreekt over het socialisme, dit zeker in navolging van de Nederlandse D-'66-voorman mr. Hans van Mierlo' die in een r.-k. kerk preekte. „Ik ben een christelijke socialist. Ik geloof dat het Britse volk op grond van zijn geschiedenis, traditie en be kwaamheden een leidende rol moet spelen om Europa te verenigen en Oost en West nader tot elkaar te bren gen", zo verklaarde Brown. Brown gaf zijn antwoorden op vra gen die voorgelezen waren door ds. Joseph MuCulloch van de St. Mary. Brown definieerde zijn socialisme als „een grote gelijkschakeling, de uit schakeling van twee uitersten: armoe de en gebrek aan de ene, grote rijk dom aan de andere kant." Hij verde digde het beleid van de regering wel ke hij in maart verliet, speciaal haar economische beleid. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft inmiddels drie miljoen gulden uit de pot van de actie van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict be steed. Er zijn medicamenten en voed sel voor gekocht en een technisch en medisch team is ervoor uitgezonden. Het medische team dat op 13 oktober terugkeerde in ons land bracht gisteren verslag uit over zijn ervaringen. Het had in Nigeria veel gevallen van mala ria. longinfecties, wormziekten, oog ziekten en huidaandoeningen moeten behandelen. Kinderen van zes tot ze ven jaar waren vaak al blind. Het team, dat in (veroverd) Nigeri- aans gebied werkte, had de ervaring dat de officieren van het Nigeriaanse leger de Ibo's met ruste lieten. De een voudige soldaat wilde er nog wel eens op los slaan. Het leger als geheel ken de weinig discipline. WASHINGTON Senator Eugene McCarthy, die op het democratische party- congres in augustus werd verslagen als kandidaat voor het presidentschap, heeft gisteren gezegd dat hfi dinsdag zal stemmen voor vice-president Hubert Hum phrey. Hy drong er bfi zjjn vroegere aanhangers op aan hetzelfde te doen. Deze zij het wat late steun voor Humphrey heeft de verkiezings campagne van de vice-president nog meer wind in de zeilen gegeven. Vol gens de jongste opinie-peilingen loopt Humphrey voortdurend op de republi keinse kandidaat Richard Nixon in. McCarthy was van mening dat zijn opvatting over de beëindiging van de Viëtnamese oorlog nog steeds veel ver der ging dan die van Humphrey. Dit meningsverschil gold ook de hervor ming van de dienstplichtwet. Maar Humphrey had volgens Mc Carthy wel getoond dat hij een beter inzicht had in de binnenlandse proble men van de Verenigde Staten dan. de republikeinse kandidaat Nixon. McCarthy verklaarde: „Ik ben van plan om op 5 november op vice-presi dent Humphrey te stemmen en ik raad hen, die gewacht hebben op deze uit spraak, aan hetzelfde te doen." De senator zei voorts dat hij geen politieke functie meer begeert, dat hij niet zal streven naar herverkiezing in de Senaat in 1970 en ook niet naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap in 1972. Hij wilde daar mee duidelijk maken dat zijn verkla ring om Humphrey te steunen niet ge zien moest worden als een poging om weer in de gunst te komen van de de mocratische leiders en ook niet als een suggestie dat hij de dingen die voor en op het democratische partijcongres in Chicago zijn gebeurd, vergeten hacf of vergoelijkte. Humphrey verklaarde in Pennsylva nia „ondanks het feit. dat de poli's aantonen dat wij achterliggen, kunnen wij winnen. En Nixon weet dit... De komende zeven dageif"£üllen de langste zeven dagen zijn uit het leven van de heer Nixon." Humphrey zei verheugd te zijn over de steun die hem door senator Eugene McCarthy was toegezegd. Zondag had hij nog met McCarthy gesproken, al dus Humphrey, en deze had hem geen voorwaarden gesteld voor zijn steun. Nixon verklaarde in Michigan dat de komende vier jaren een periode zullen zijn waarin het oorlogsgevaar groter zal zijn dan ooit, omdat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten wil evenaren zo niet voorbijstreven op bepaalde „kri tieke gebieden" van de macht. Nixon zei dat het de Amerikaanse macht en superioriteit waren, die in de jaren van de regering-Eisenhower de vrede gewaarborgd hadden. WASHINGTON Twee Chinese pa trouilleboten hebben gisteren het Ame rikaanse koopvaardijschip Thunder- head onder vuur genomen toen het de haven van Hongkong wilde binnenva ren, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Wash ington meegedeeld. De Thunderhead negeerde het bevel om bij te draaien. Daarop vuurden de twee patrouilleboten enkele granaten voor de boeg af. Het Amerikaanse schip vervolgde echter zijn koers en slaagde erin de haven veilig binnen te komen. PARIJS Een ontdekking heeft het slepende onderzoek in de moordzaak- Stevan Marcovic de vertrouweling van de filmacteur Delon op losse schroeven gezet. Bij een tweede lijk schouwing is namelijk gebleken, dat Marcovic niet vermoord is met een stomp voorwerp, zoals vier weken ge leden na de eerste lijkschouwing werd beweerd, maar door een kogel. Daarom moet de politie haar theorie over een doodslag in een plotselinge op welling vervangen door moord met voorbedachten rade. Maar door wie? Rondom de dader heeft de politie zelf een waas van geheimzinnigheid gelegd door de oorspronkelijke bewering, dat de moord was gepleegd met een pistool van het kaliber 9 mm terug te nemen en nu te zeggen, dat het kaliber niet gro ter was dan 6,35 mm. Van het eerste kaliber bedienden zich bij voorkeur de beroepsmisdadigers: het tweede is een zogenaamd dames-pistool. De opschudding die deze ontdekking in Frankrijk gewekt heeft, is zeer groot. Men vraagt zich niet alleen af, waar om de werkelijke doodsoorzaak niet bij de eerste lijkschouwing werd gevonden, maar bovendien waarom het 24 dagen moest duren, voordat men overging tot een tweede lijkschouwing. Vermoedelijk heeft men de kogel aan vankelijk over het hoofd gezien, omdat de schedel van de vermoorde op enke le plaatsen was ingeslagen, waarvan elke verwonding op zichzelf dodelijk had kunnen zijn. Dat men toch een tweede lijkschou wing heeft gehouden is het gevolg van de theorie dat Marcovic, die zich in de kringen van de handel in verdovende middelen bewoog, mogelijk bedwelmd geweest is op het ogenblik dat men hem vermoordde. Heel veel is het onderzoek nog niet gevorderd. Wel heeft de politie alle mogelijkheden, die Marcovic zichzelf verschaft had om chantage te plegen, in handen gekregen. Zij heeft alle com promitterende foto's die hij bezat, in beslag genomen. Het „open huis", waar Marcovic met hulp van tweehonderd call girls dolle avonden placht te orga niseren voor actrices en geziene per soonlijkheden is gesloten. Madame Cla- dia die het huis beheerde, heeft de na men en telefoonnummers van de call- girls alsmede een lijst van de geregel de gasten aan de pólitie overhandigd. Men hoopt de dader in dit milieu te vinden. In een zogenaamde openlijke verkla ring in het Parijse avondblad France Soir zegt de filmster Alain Delon, dat hij eenvoudig niet kan geloven dat Mar covic, die hij in alles de hand boven het hoofd hield, deze avonden organi seerde, waaraan ook politieke figuren deelnamen. Zoals gemeld, beschuldigde Marcovic Alain Delon en diens vrouw Natalie ervan dat zij iets tegen hem in hun schild voerden. MCCARTHY vooruit dan RIO DE JANEIRO —In militaire kringen eist men een zuivering in de hoogste regionen van de luchtmacht, in verband met de beweringen dat een reddingseenheid geoefend werd om politieke moorden uit te voeren. Volgens Jornal Do Brazil staat het zelfs niet vast, dat de minister voor de Luchtmacht generaal Marcio De Sou- za e Melo vrijuit gaat. Het blad „Jornal Do Commercie" heeft vernomen, dat generaal Paulo Moreira Burnier, het hoofd van de in lichtingendienst van de luchtmacht, naar een post in het buitenland zal worden overgeplaatst. Het gaat om de luchtlandingsred- dingstroepen van de luchtmacht, die eerder dit jaar zijn gebruikt om stu dentendemonstraties in het centrum van Rio De Janeiro de kop in te druk ken. In burgerkleding had een uitgele zen aantal van de parachutisten op dracht gekregen, personen op te spo ren die uit kantoorgebouwen de politie bekogelden. Volgens hardnekkige berichten, wér den de parachutisten ook geoefend om zo nodig studentenleider en politici van de oppositie te vermoorden. Hoe wel Burnier het nauwst bij het inci dent betrokken zou zijn, is generaal Itamar Rocha ontheven van zijn func ties als commandant van de burger luchtvaartroutes en twee maal onder huisarrest geplaatst, omdat hijzelf; een onderzoek naar de beweringen instel de. Zondag werd uit de omgeving van Rocha vernomen, dat hij zijn taak aan het federale hof van appel wil voor leggen. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft de Italiaanse regering laten we ten, dat het bereid is belasting te be talen over de inkomsten uit Italiaanse effecten. Het heeft om een opgave ge vraagd van de verschuldigde dividend belasting. Het Vaticaan heeft zijn standpunt bekendgemaakt in een op 19 aug. ge dateerde brief aan de regering. Tot nu toe had het Vaticaan geen belasting betaald over de ontvangen dividenden. Het stelde zich op het standpunt dat het daarvan was uitgezonder op grond van het concordaat met Italië van 1929. De belastingschuld van het Vaticaan wordt geschat op 12,8 miljoen dollar en voortaan 2,4 miljoen dollar per jaar aan dividendbelasting. Bij het verdrag van 1929, dat de ver houding kerk en staat in Italië regel de, kreeg het Vaticaan als schadeloos stelling voor de vele inbeslaggenomen bezittingen in Rome van 1870 - 1929, Italiaanse staatspapieren. Deze zijn in de loop van deze veertig jaar zeer in waarde gestegen. Omdat het in Ita lië gedeponeerde papieren zijn, valt het Vaticaan (overigens een soeverei ne staat) onder de Italiaanse belasting wet. 50 JAAR 1918-190»

De Vallei | 1968 | | pagina 7