VALLEI? Belt 10550 11079 NIEUW LEVEN IN „DE MUZIEK"? Beelden in streekmuseum Hearing geniet nu al grote belangstelling Als het u om de goede, pure tabak gaat VEILING SEPTER TIEL Echte Elster muzikanten denken weemoedig terug aan tijd toen Crescendo nog door dorp marcheerde Spa n n inghar moil ie en groei van het menselijk lichaam Burgemeester Bosch: „We willen burgerij bij plannen betrekken" Mist u uw VAN SCHUPPEN Vandalisme Comité BURGERLIJKE STAND (Hoe minder gesaust, hoe liever...) NW-dames «jaan weer vergaderen Wie mist fiets? AGENDA J I Schoontieul en verering DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL Wat ook een doorn in het oog van ▼ele Crésendo-telgen, is de vernieling van de muziektent. Toen ruim twee jaar geleden de activiteiten kwamen stil te liggen, had de muziektent al een aantrekkingskracht voor de jeugd als honing voor hijen, maar toen waren er altijd veel meer mensen hereid een oogje in het zeil te houden. Nu echter is het diep treurig zoals het er nu uit ziet. Van de eens zo fraaie muziektent, die toch de trots van een dorp als Eist ge noemd kon worden is niet veel meer over. De balustrade is in alle standen verbogen, de oorspronkelijke kleur verf is ternauwernood meer te zien, om dan nog niet te spreken van de diverse on kiese leuzen, die, over de gehele mu ziektent verspreid, te lezen waren en nog zijn (men is die teksten al eens met reinigingsmiddelen te lijf gegaan). Overigens heeft de jeugd zo tussen de 12 en 16 jaar zich ook best in de kel der vermaakt, voornamelijk op zomer avonden. De politie heeft hier echter een eind aan gemaakt. „Het is mij een raadsel hoe ze de deur van de kelder eruit gekregen heb ben. Die zat helemaal verankerd, maar ik vermoed dat werklui in de kelder noodzakelijk iets aan de waterleiding- of lichtbuizen hebben moeten repare ren en daarna vergeten hebben de deur er weer in de oude positie in te zet ten. Het vreemde was wel dat die deur, na onderzoek, onvindbaar bleef, zodat de jeugd vrij spel kreeg. We zullen nu met z'n allen onze mu ziektent weer in haar oorspronkelijke vorm herstellen, voorzover mogelijk al thans. Verder zullen we proberen een comité in het leven te roepen van men sen, die genegen zijn de muziektent voortdurend te bewaken. Dat comité kan gevormd worden uit mensen, die in de buurt van het object wonen, uit bestuur en leden van Cres cendo, maar liever uit mensen, die de ouders zijn van kinderen, die nogal eens bij de vernielingen betrokken wa ren. En dat laatste is verdraaid moei lijk, want je stoot al gauw je neus als je op inlichtingen uit bent", aldus de heer v. d. Berg. De teleurgestelde oud-voorzitter laat diverse foto's en kranteknipsels zien uit betere tijden, waarop een bloeiend Crescendokorps te zien is. Laten we echter optimistisch blijven, want wie weet, ziet de jeugd de onmis- Philalethee 19.30 uur:Bijeenkomst NCVB BIOSCOOP Luxor Theater: Veenendaal 19.30 uur: „Opdracht: Dood agent Gordon" Morgen vrjjdag SCHERPENZEEL Philalethes 20 uur: Uitvoering ATS. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Opdracht: Dood agent Gordon" TENTOONSTELLINO Streekmuseum Rhenen t.e.m. 16 nov: Sculptures van Gerrit Langedijk. Geop. van 11-12.30 en van 14-17 uur. Op zon- en woensdag gesloten. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan «ven a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur Ook met de nieuwe muziektent ging het niet crescendo". De jeugd nam er bezit van en het resultaat is een triest verval van^de tent. RHENEN Burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal is optimistisch over de binnenkort te houden hearing met de ingezetenen van het stadsdeel van Rhenen. In het dorp Eist is een dergelijke avond al met veel succes achter de rug. Voor de buurtschap Achterberg wordt zo'n samenkomst nog overwogen. ELST De muziekvereniging Cres cendo komt de laatste tijd nogal eens tijdens een gesprek aan de orde. als leden van de nog steeds bestaande ver eniging elkaar ontmoeten. Dan raken de gemoederen verhit, omdat niemand het in zijn macht schijnt te hebben weer een enthousiaste groep musici bij elkaar te trommelen. Want animo voor het veel besproken korps is er wel in Eist. Het enige waar het aan ontbreekt is het doorzettings vermogen, om, zoals de heer Van de Berg (voormalig voorzitter) het stelt, een of twee jaar (naar gelang de be- speelhaarheid van de instrumenten) voor studie uit te trekken alvorens met het korps op te treden. ''"'•'••"'MB lf - 1ÊÊÊÊÈÊÊÊË linkerhand ondersteunt. Haar linker voet omklemt het rechter been. Het beeld toont een totale inzet, een uiterste concentratie. Een combinatie van lichamen wordt gevormd in bijvoorbeeld „Wor stelaars" uit 1967 en „Omhelzing" uit 1968. De composities van beide beelden verschillen weinig van el kaar. De houdingen zijn in hoofdzaak gelijk. Maar door de kleine verschil len in de houdingen („Worstelaars" is ten opzichte van „Omhelzing" enigszins gekanteld) krijgt het eer ste beeld z'n spanning en het twee de z'n rust. Het eerste beeld is zo wel in brons (klein) als in hardsteen (groot) uitgevoerd. De omhelzing, ondanks de grove vormen teder, is uitgevoerd in gepolijste hardsteen. Een compositie van een geheel an dere aard vormt de „Acrobaten- zuil". Hierin ligt de nadruk op het evenwicht en de sierlijkheid. De ene acrobaat dient de andere bij zijn toeren tot steun. Uit het ene lichaam spreekt kracht, uit het andere de le nigheid. Hieruit ontstaat een groei. Gerrit Langedijk brengt in „Dans" (brons uit 1967) een spanning naar buiten met een prachtig evenwicht tussen de dansende figuren. Het is een dynamisch, wervelend beeldje. De bewondering voor Gerrit Lan gedijk wordt nog groter, als men weet dat hij als beeldhouwer auto didact is. In een steenhouwerij heeft hij de technieken geleerd. Hij volg de de opleiding schilderen aan de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Arnhem. Hij werd in 1930 te Bennekom geboren. R. v. R. ADVERTENTIE „Jammer," zegt hij, „want er zijn genoeg jongeren en die hebben we uiteraard het liefst die wel de ambi tie bezitten al musicerend door Eist te trekken, maar tegelijkertijd al slaperig worden bij de gedachte, dat ze zich een beetje moeten inspannen. Dat is een van de redenen, waarom het hier in Eist zo moeilijk is een ver eniging staande te houden. Neem nu b.v. een voetbalvereniging. Daar lopen de jongens hier warm voor, ook al om dat ze spelenderwijs de spelregels in zich opnemen. Wel hebben we de drumband, be staande uit 35 a 40 personen, nog kun nen handhaven, maar met pijn en moeite. En hoe aardig zou het boven dien zijn, naast een volledig muziek korps, een stel majorettes te hebben. Ik weet zeker, dat we genoeg enthou siaste meisjes kunnen krijgen. Bovendien werken de inwoners uit stekend mee. Wat dat betreft zijn er geen problemen en ook financieel staan we er goed voor. We zijn in staat uni formen en muziekinstrumenten uit de verenigingskas te betalen. Maar we houden hier een kleine vaste kern, hoe ik me er ook voor heb ingespannen". .-A - vA:- Geboren: Annemarie Johanna, d. v. M. v. Dijk, en J. L. de Gooijer, Veenen daal; Esther Brigitte, d. v. R. J. Hak kenberg en S. C. Boekestein; Klaas Hen drik, z. v. R. M. Heimei en M. v. d. Brink, Veenendaal; Catharina Maria, d. v. H. J. J. Weber en H. W. M. ter Braak. Eist; Marinus Cornells Gerardus, z. v. A. "Veenhof en G. v. Soest, Eist; Anto- nia, d.v. J. v. Setten en J. J. v. d. Berg; Evert Jan-Willem, z.v. J. v. en A. v. d. Berg; Jannigje, d. v. J. C. Gerrits en G. Wijnen. Ondertrouwd: G. Rainger, Renkum en M. J. Mom. Getrouwd: H. v. Driel, Zeist en W. Drost; G. v. Dijk en G. Drost; J. C. Maltha, Utrecht en L. Klootwijk; A. v. Manen en T. H. Westenbrink. Ingekomen: J. C. M. Besseltnk van Beverwijk; S. C. Wannet v. Bevenwijk; G. Heikamp van Veenendaal; T. J. Mar- chal van Leersum; E. Kuijt van Dor drecht; W. Drost van Amerongen: I. Maurits van Kesteren; J. W. Rigter v. Arnhem; C. Henzen met gezin van Kes teren; M. de Wit van Lienden; P. de Jong met gezin van Geldermalsen; R. Maat van Vlaardingen; W. de Jager met gezin van Haarlemmermeer; H. van Kooten g/m Baars van Veenendaal; H. Luning van Ruinen. Vertrokken: H. G. M Kemperman naar Deventer; C. E. Herrebout g/m Verdouw met gezin naar Heemskerk; J. v. Vendelo naar Utrecht; A. G. J. J. Tenholter naar Den Haag; K. Rijmier- sce naar Renkum. Overleden: Azwerus v. Kranenburg, 69 jr.. e'v P. C. Burgstede, Eist; Cor nells Kuiper. 81 jr. e/v E. C. Heuse- velt, Kesteren; Corlina Johanna Alida v. Lienden, 99 jr., geh. gew. met G. Drost. Elders geboren: te Ede: Adrianus Wil helmus. v. A. W. J. v. d. Berg en G. W Smid. SCHERPENZEEL De vrouwen bond van het NVV afdeling Scherpen- zeel houdt maandag 3 november haar maandelijkse vergadering in het Ver enigingsgebouw aan de Molenweg. De ze avond zal mevr. Smidt, schoonheids specialiste, voor de dames komen spre ken. SCHERPENZEEL Gevonden: Groene damesportemonnaie met inhoud, zilveren armband, schortje, zwarte damesfiets, gr(jze bromfiets, merk Spart a Verloren: kleine herenportemonnai met inh. damespolshorloge, dubbele trouw ring, zwarte regenbroek, gouden pols horloge, een bankbiljet van f. 25.-. ADVERTENTIE Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 30 oktober 1968. Opgave na klasse mm maat 70/75 38—52 2 2129 72—81 66—79 57—66 37—50 29—32 24—46 41—43 37—42 39—46 31—35 44—59 36—51 51—60 41—55 38—43 26—38 26—38 22—30 37—40 42—49 40—48 50—55 40—53 25—43 25—43 18—31 28—30 36—39 24—39 24—39 17—27 28—32 31—34 16—23 26—29 30—55 17—34 11—29 20—34 16—29 1832 29—42 29—34 19—29 Appelen Benderzoet x Cox Orange k.2 Ingrid Marie x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Glorie van Holland k.l Glorie van Holland k.2 Glorie van Holland k.2 Dijkmanszoet Sterappel x Jonathans k.2 Lombarts Calville k.2 Laxton Superbe k.2 Notarisappel Van Rijn zoet Jasappei Kroet per 100 kg zuur 13,40; rood ƒ9.40; zoet 8.00. Fabrieksfruit blank per 100 kg ƒ14,40; rood 9,40. Peren Bonne Louise d'Avr. k.l Bonne Louise d'Avr. k.2 Beurre Anjou k.2 Beurre Hardy k.2 Doyne de Cornice k.2 IJsbouten x Conference k.2 x Legiponts kJ x Legiponts k.2 Giezewildeman x Brederode Winterjannen Zwijndr. Wijnperen k.2 St. Remy Perenkroet per 100 kg 3,00. Bramen per doosje van 250 gram 3537. Groenten: Andijvie 2341; Boerenkool 2931; Princessebonen 120134; Uien 1024; Sla per 100 krop 11.0018,00; Rode kool 1416; Prei 2134; Spruiten 4286; Wortelen 1924; Groene Kool 2527; Komkommers groene per stuk 2026; Spinazie 3438 2025; Tomaten per kistje van 6 kg export a ƒ7,107,15, export b ƒ7,057,10, export c 5,725,75; Tomaten per kistje van 6 kg binnen land 1.30 3.80 ƒ0,90—1,20. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 30—35 47—50 64—67 68—75 31—34 38—40 30—38 35—37 2832 24—27 40—42 27—30 32—37 21—36 26—29 18—22 24—26 23—27 15—25 40—59 15—28 2853 12—29 12—28 6—16 8—27 8—17 6—14 16—18 10—14 19—27 10—19 Crescendoin betere tijden, nu circa acht jaar geleden. baarheid van een goed muziekkorps vandaag of morgen in en is zij dan wél bereid zich offers te getroosten, die nu eenmaal nodig zijn om een dergelijke vereniging in stand te1 houden", aldus de heer Van de Berg. Heden donderdag ('HERPENZEEL Elegant in* jeugdig jumperpakje... jum Bijzonder jeugdig en elegant, dit jumperpakje van wollen wevenit met ingezet wol-bedrukt front. Door de wel heel speciale meevaller-prijs nu extra "aantrekkelijk". Zorg er voor, dat u er bijtijds bij bent. Hoe staat het met de belangstelling voor de avond in Rhenen zelf? „Die is overweldigend", aldus bur gemeester Bosch. „We kregen niet min- deer dan 250 aanmeldingen en daar mee is de zaal vol. Alle belangstellen den krijgen met enkele dagen een per soonlijk gerichte uitnodiging in huis". Wat gaat er nu gebeuren met de in gezetenen. die zich te laat hebben aan gemeld of dat nog helemaal niet heb ben gedaan en misschien op goed ge luk naar de zaal gaan? „Die lopen het risico voor gesloten deuren te komen. Maar iedereen die te laat is geweest of de aanmelding nog niet heeft ingezonden, zou ik wil len adviseren dit alsnog -te doen. We willen als gemeentebestuur graag zo veel mogelijk iedereen in de gelegen heid stellen de bijeenkomst bij te wo nen. Aan de hand van de alsnog te ontvangen reacties kunnen we dan een tweede avond in Rhenen-stad beleg gen". De burgemeester stelt zich van deze voorlichtingsbijeenkomst over «de uit breiding van Rhenen veel voor. „We willen de burgerij graag betrek ken bij het bepalen van die toekomst. Het blijkt dat men interesse, heeft en ik kan me zo voorstellen, dat men graag eens wat meer hoort. Wij gaan er over vertellen en na de pauze vra- BURGEMEESTER BOSCH optimistisch gen beantwoorden. Die kan men nu al ter secretarie inleveren en tijdens de bewuste avond tot in de pauze. Het doel van deze avonden is in hoofdzaak meningen en gedachten te peilen, die er bij de ingezetenen leven", alcfus burgemeester Bosch. RHENEN De schoonheid van het menselijk lichaam. De houdingen die het lichaam aan kan nemen. De prachtige composities, die twee lichamen in niet alledaagse houdingen samen kunnen vormen. Dit alles vat Gerrit Langedijk samen in zijn sculpturen. Tot en 16 november kan men enkele van zijn beelden zien in het Streekmuseum te Rhenen. ten zijn er niet geschilderd en ge beeldhouwd. Langedijk benadert zijn onderwer pen ook in hun naaktheid. Maar hij voegt er nog een belangrijk facet aan toe. Het lichaam is niet alleen mooi. Men kan er ook iets mee doen. Als het lichaam bepaalde houdingen aanneemt, eventueel in combinatie met een ander lichaam, kan een prachtige compositie worden ge vormd. Langedijk vereenvoudigt de vormen dan nog. Alleen de hoofd lijnen blijven over en hierdoor ont staan: spanning, harmonie en groei. Het meest aangrijpende beeld, dat op de expositie wordt getoond is „Ba rende". Dit bronzen beeldje maakte hij in 1964. Een jaar later kwam er nog eens een vergrote versie in .gips; ook dit beeld is te zien in het Streekmuseum (foto boven). In „Ba rende" heeft Langedijk alle span ningen opgepropt tot. even onder de climax. Het. hoofd is een vluchtige, hoekige schets. De nadruk ligt op het lichaam, dat de vrouw met haar Worstelaars, een dansend paar, een omhelzing, een barende vrouw en acrobaten zijn de onderwerpen, waar mee Gerrit Langedijk zich bezig houdt. Als men zijn beelden ziet, gaat men het menselijk lichaam bij na vereren. Het menselijk lichaam is ongelooflijk mooi. Dat hebben al vele kunstenaars in hun creaties tot uitdrukking gebracht. Hoeveel naak-

De Vallei | 1968 | | pagina 13