Veenendaals dagblad Volgens geruchten in Washington en Tokio: Buiten De NAVO slaat thans terug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei SAIGON EN PARIJS WEIFELEN NOG Gasexplosie bij herstelwerk: twee doden Infiltranten in Israël Papandreoe geopereerd WARTON IN ONGENADE NA 20 MILJOEN VERDIENSTEN Grote fouten gemaakt bij fusies" BESMETTELIJKE ZIEKTEN VRIJWEL OVERWONNEN HOOGSTE NS-BAAS IR. J. L0HMANN TREEDT AF Zij werden het eens... T\a alle spionage-affaires Grundi" verkoopt Triumph en A dier Hittegolf in Rio Nobelprijzen voor Natuur- en Schei kunde Collegestaking in Nijmegen Meer bomaanslagen I WARM I i AFSCHEID Herfstrag I WEIGERING OPVOLGER Bonn Niet in arrest MINISTER DE BLOCK: Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer i i VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 31 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 257 BOMSTOP ZOU NIET VERAF ZIJN DRACHTEN In Drachten zijn woensdagavond om kwart voor elf twee mensen bij een gasontploffing om het leven gekomen. Het zijn de 43-jari- ge K. Bounia uit Leeuwarden en de 50- jarige grondwerker J. Zijlstra uit Ou- dehildtzijl. Beiden waren gehuwd en hadden kinderen. De beide slachtoffers waren met een vijftal andere arbeiders bezig met werkzaamheden aan de waterleiding in Drachten, toen op een gegeven moment een deel van hun elektrische verlich ting uitviel. Zij maakten daarop, in af wachting van de komst van een mon teur, gebruik van open gaslampen. Kort daarna trof een hamer, die af schampte op een gietijzeren waterlei dingbuis, een naastgelegen plastic buis van het aardgasnet. waarin een lek ontstond. Het ontsnappende gas veroor zaakte door de aanwezigheid van de open gaslamp, een metershoge steek vlam, waardoor de heren Bouma en Zijlstra op slag werden gedood. Van de vijf andere arbeiders liep er één lichte brandwonden op. UTRECHT In I860 stierven nog 17.000 Nederlanders aan besmette lijke ziekten. Ondanks de enorme be volkingsaanwas was dit sterftecijfer in 1966 gedaald tot 650. Prof dr. P. J. Thung, hoogleraar in de betrekkin gen tussen natuurwetenschap en ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit In Leiden noemde deze cijfers gister middag in Utrecht op het congres „Zorgen voor morgen" van het Wit- Gele Kruis. Hier staat tegenover, dat kanker In 1966 ruim zeven maal zo vaak als doodsoorzaak werd geregistreerd als In 1860, namelijk 22.00Q keer. In een periode van vijftien jaar (1950-1965) werd het sterftecijfer voor verkeers ongelukken 1,9, dat voor hartziekten 2,5 en dat voor longkanker 2.6 maal zo hoog. De overheid past zich in haar financie ringsbeleid aan bij de verschuivin gen in het ziekenpatroon. Zo waren de overheidssubsidies voor de kan kerbestrijding in 1965 drie en een half maal zo hoog als in 1960 en die voor revalidatie bijna driemaal zo hoog. Prof Thung zei verder, dat dit jaar 148 patiënten een kunstnierbehande- ling (dialyse) krijgen en volgend jaar waarschijnlijk 240. Het aantal niertransplantaties zal naar hij verwacht stijgen van 31 in 1968 tot 60 in 1969. lange tijd heejt men in onwetend heid verkeerd over de herfst draden; het is nog niet zo lang ge leden, dat men nauwelijks wist, dat het fijne spinsel door miljoenen spinnetjes wordt geweven. Meestal zijn het jonge, nog niet volgroeide exemplaren, die niet tot eenzelfde soort behoren, doch tot een aantal soorten, welke men eertijds sa menvatte onder de naam Araneu obtextrix, die geen vangnet maken, doch de buit op de bodem of lage planten springend bemachtigen. Vroeger meende ik, dat men gezien de geweldige hoeveelheden rag langs de wegen, in het hout en op de hei bij nader toekijken duizenden kleine spinnen moest zien. Er zijn er ongetwijfeld vele, doch de minste trilling van de dra den, welke immers het naderen van een vijand zou kunnen bete kenen, doet deze beestjes redding zoeken op de grond; ze laten zich gewo'on vallen en slechts met rus tig, geduldig afwachten bereikt men zijn doel. We zien met het stijgen der zon, dat er door dro ging en koèstering leven in de brouwerij komt; het filigrain raakt beweeglijk, fijne draadjes komen te voorschijn, haken zich los en stijgen wiegelend in de warme na jaarslucht. Het is dus vooral op windstille, zonnige voormiddagen, als de dauw van het veld is opge droogd, dat het glanzend-zijden witte rag, zichzelf weer vangend in knottige draden en vlokkige bun dels, door de lucht zeilt, meevoe rend de kleine textielfabrikanten, 's Middags zinken ze weer ter aarde. Men noemt dit gezicht van de herfst ,,Altweibersommer" ,,Mariëngarn" en ,,Fils de la vierge". Morgen nog wat over de kleine parachutisten. 31 okt. 1968 A. B. WIGMAN TOKIO Het persbureau kyodo heeft vanmorgen bekendgemaakt dat de woordvoerder voor premier Eisakoe Sato. Toshio Kiniura. heeft verklaard, „binnen enkele uren" een Amerikaans communiqué over een staking van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Viëtnam te verwachten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter ontkend, dat Kimura een dergelijke ver klaring heeft afgelegd. President Ngoejen Van Thieu heeft vanmorgen verklaard, dat er geen overeen stemming, is bereikt over een algeheel staken van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Hij zei, dat de bombardementen niet gestaakt kunnen wor den, voordat Hanoi instemt met een inkrimping van de oorlogsinspanning en met rechtstreekse besprekingen met Zuid-Viëtnam aan de conferentietafel. Algemeen heerst in Parijs het gevoelen dat het einde van de oorlog in Viet nam veel dichterbij is dan de Amerikanen of de Noordviëtnamezen willen doen geloven. Aanduidingen hiervoor zijn: de ongekende korte duur van de 28ste bijeen komst van de Amerikaanse en Noordviëtnamese delegaties in Parijs en de vrij verwarde persconferentie van de Noordviëtnamese woordvoerder, die geen antwoorden meer had op haarscherp gestelde vragen. Niet alleen was de duur van het ge sprek tussen de Amerikanen en Noord- viëtnamezen gisteren korter dan ooit tevoren slechts anderhyif uur inclu sief een koffiepauze van' dertig minu ten maa» bovendien was de toon heel wat milder dan bij vorige gelegen heden. Het was alsof beide partijen za ten te wachten op een beslissing, die van elders moest komen, om de wer kelijke vredesonderhandelingen einde lijk te kunnen beginnen. Hierop wees ook de afwezigheid van de plaatsvervangend hoofd van de Ame rikaanse delegatie, Cyrus Vance, die meende nuttiger werk te kunnen ver richten in zijn bureau op de Ameri kaanse ambassade, dan met de ande ren tevergeefs te zitten wachten in het conferentiegebouw. De Noordviëtnamese onderhandelaar Xoean Thoey verweet de Amerikanen valse geruchten de wereld in te sturen alleen om de oppositie in eigen land te gen de oorlog in Viëtnam te kalmeren, maar bovendien om de Amerikaanse kiezers aan de vooravond van de presi dentsverkiezingen zand in de ogen te strooien. Hij herhaalde, dat de vredes onderhandelingen alleen vorderingen zouden kunnen maken, indien de bom bardementen op Noord-Viëtnam zouden worden stopgezet. I In tegenstelling tot vorige malen wei gerde de Noordviëtnamese woordvoer der tijdens de persconferentie te ant woorden op de vragen over de gehei me besprekingen, zowel in Parijs als elders. Hij constateerde slechts dat „de besprekingen tussen Viëtnam en de Verenigde Staten blijven voortduren". Hij was tenslotte zo voorzichtig of zo verward, dat hij zelfs geen antwoord meer wilde geven op de vraag wanneer de volgende bijeenkomst zal worden ge houden. Gewoonlijk zei hij, dat dit de volgende woensdag zou zijn. Nu vertelde hij: „zoals gewoonlijk, zoals gewoon lijkik kan geen ander commen taar geven". De Noordviëtnamese delegatie in Pa rijs heeft kort na middernacht officieel ontkend, dat indien de Verenigde Sta ten de bombardementen zouden staken, Hanoi „binnen het uur" met nieuwe voorstellen zouden komen. Dit was vol gens Reuter, door een woordvoerder van de delegaties gezegd. Een lid van de delegaties heeft later gezegd dat de woordvoeerdr Ngoejen Thanh Le gevraagd was door een cor respondent van Reuter of er iets nieuws zou gebeuren als de Amerikanen de bombardementen staakten. Le heeft hierop volgens de delegatie geantwoord: „Alleen wanneer presi dent Johnson de bombardementen heeft stopgezet, onvoorwaardelijk en onmid dellijk, zal er iets kunnen gebeuren". PARIJS Het Franse hof voor staatsveiligheid heeft Maurice Picard een 62 jaar oude vroegere hoge staats ambtenaar. schuldig bevonden aan con tacten met buitenlandse agenten tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. UTRECHT Ir. J. Lohmann wil 1 maart 1969 het president-directeurschap van de Nederlandse Spoorwegen neer leggen. Hij zal door de raad van com missarissen worden voorgedragen als commissaris. De heer Lohmann is zes tig jaar. Mr. M. G. de Bruin, die sinds 1964 lid van de directie van de Spoorwegen is, zal worden voorgedragen als presi dent-directeur eveneens met ingang van 1 maart volgend jaar. Ir. Lohmann is 38 jaar aan de Spoor wegen verbonden geweest, waarvan tien jaar als president-directeur. Hij vindt dat de Spoorwegen in toenemen de mate voor een zich fundamenteel wijzigende situatie staan, waarmee een interne reorganisatie gepaard zal gaan. Ir. Lohmann wil nu zijn taak aan een jongere overdragen, zodat een con tinuïteit wordt bereikt tussen de uit werking van de plannen van de NS en cfe reorganisatie enerzijds en de uitvoe-. ring anderzijds. Mr: M. G. de Bruin (52), de opvol ger van ir. Lohmann, kwam in april '42 als aspirant-referendas bij de Spoor wegen. Op 1 januari 1949 werd hij ad junct-directeur van ,Tan Gend en Loos en twee jaar later directeur. In juli 1952 werd mr. De Bruin chef van de dienst economische zaken van de NS. Op 1 juni 1961 verliet hij de Spoorwe gen om als directeur op te treden van de Verenigde Bedrijven Thomson in Rotterdam. In 1964 keerde hij terug naar de Spoorwegen als directeur. Per 1 januari zal als directeur van de Spoorwegen worden voorgedragen ir. P. H. Bosboom, directeur van het Efficiencybureau Bosboom en Hegener in Amsterdam. Hij wordt de opvolger van ir. J. P. Koster. Sinds 1953 werken het Efficiencybureau en de Spoorwegen nauw samen, hetgeen onder meer leid de tot de oprichting van het centrum vervoersplanning in Utrecht. NICE Vijf jongelui konden het er na een copieuze maaltijd in een zeer goed restaurant in Nice niet over eens worden, wie de rekening zou betalen. Zij besloten er hard om te lopen, rondom het blok. De eigenaar van de eetgelegenheid vond het een prachtig idee. Hij gaf zelf het startsein. Zijn vijf klanten moeten het onder weg toch nog eens geworden zijn, want hij heeft hen niet weergezien, tot heden. President Johnson heeft op het Witte Huis een geheim onderhoud gehad met generaal Creighton Abrams, de Amerikaanse opperbevel hebber in Viëtnam. Volgens een woordvoerder betrof het bezoek een algemene militaire bespreking van de situatie in Viëtnam". Op de foto rechts generaal Abrams. DEN HAAG Sinds gisterochtend wordt aan boord van de Nederlandse kruiser ,.De Ruyter" luitenant ter zee tweede klasse, oudsle categorie, J. Holstrop vermist. Hij is 's nachts voor het laatst gezien. Een onderzoek heeft uitgewezen dat hij niet meer aan boord is. De kruiser bevindt zich aan de noord zijde van het Nauw van Calais, onge veer ter hoogte van de monding van de Theems. TEL AVIV Langs de Israëlische bestandslijnen met zijn Arabische buurstaten, zijn dinsdagavond en woensdag vijf mensen omgekomen en zes gewond. Drie saboteurs wer den gedood bij een gevecht met een Israëlische patrouille aan de voet van de berg Hermon bij de Syrische grens. Vandaag bij een ander inci dent bij Hermon, werd een Israëli sche militair licht gewond. Verder werden twee Israëlische militairen gewond toen hun voertuig bij het zuidelijke eind van het Suez-kanaal op een mijn reed. Israël heeft negen Arabieren, meest onderwijzers, uit het district Sama ria op de bezette westelijke Jordaan- A oever uitgewezen. Zij zijn naar Jor danië gestuurd. De minister van Defensie Mosje Da jan werd woensdag geciteerd gewaar schuwd te hebben dat Israël het Suez-Kanaal zal veranderen ..in een enorm Egyptisch graf" als Cairo een onverwachte aanval over het Kanaal doet. Jordaanse en Israëlische strijdkrach ten hebben vandaag schoten gewis seld met bazooka's en lichte wapens over de bestandslijn, die wordt ge vormd door de rivier de Jordaan. zo heeft het Israëlische leger gemeld. Een woordvoerder zei. dat een Israëli sche patrouille nabije Moaz Haim in de Beisanvallei onder vuur werd ge nomen en dat er verder vuurgevech ten waren geleverd bij Oem Stoert en de Koning Abdoellahbrug in de Jordaanvallei. Er waren geen berichten over Israëli sche verliezen. BRUSSEL De Noordatlantische Verdragsorganisatie is actie op grote schaal begonnen om de gevolgen ongedaan te maken van recente gevallen van spionage. Deze actie valt in twee delen uiteen: een aanval op de communistische spio- nage-organisaties die de veiligheid van West-Europa bedreigen. 0 Het opnieuw opstellen van de zevenduizend stuks tactische atoomwapens waarover de NAVO in Europa beschikt, het veranderen van de codes, het verleggen van verbindingslijnen. Deze veelomvattende operatie is al in volle gang. A Israëlische oldaten controleren scherp iedereen, die zich na de ..avondklok" buiten beweegt. Op de foto: in bezet gebied controleren twee Israëlische soldaten de identiteitspapieren van een man uit Toelkarem, die zich na de avondklok naar huis begaf. De avondklok is ingesteld met het oog op de recente grensgevechten. ATHENE De vroegere Griekst- premier George Papandreoe is vanoch tend in een ziekenhuis in Athene geope reerd aan een maagzweer. De operatie duurde vijf uur. Dr. Alexandros Manos, die het team van artsen leidde, zei: „De operatie is succesvol verlopen. Het hart van de patiënt heeft het heel bevredigend ver dragen." Dr. Manos zei, dat men de ontwikkelingen na de operatie met enig optimisme tegemoetzag. Men had tot de operatie besloten na dat de 80-jarige ex-premier woensdag rond 10 uur 's a^nds opnieuw een maarbloeding had ®|fcad. Papandreoe werJTft^preeies twaalf uur woensdag nag O Mporatiezaal van het EvangelismoszuLeiMi'uis gebracht. Een team van zes artsen en een anes- tesist heeft de oude man geopereerd. FüRTH (Beieren) De Grundig Bank gmbh, eigendom van dr. Max Grundig, heeft haar belang van 98,4 procent in Triumphwerke Nürnberg AG aan Litton Industries Inc. (Verenigde Staten) verkocht. Naar Grundig mee deelde, zijn tegelijk de aandelen Adler- werke (voorheen Kleyer AG) die in het bezit van Triumph waren aan Litton In dustries overgedaan. In de kantoormachinefabrieken van Triumph (Neurenberg) en Adler (Frank fort) waren deze zomer bijna achtdui zend personen tewerkgesteld. De omzet bedroeg verleden jaar ongeveer 200 miljoen mark, wat overigens maar een klein gedeelte van de totale omzet van het Grundig-concern was. Met de trans actie zou een bedrag van meer dan 200 miljoen mark zijn gemoeid. Triumph en Adler produceren voor namelijk schrijfmachines. Ze voeren on geveer zestig procent van hun produktie uit, voornamelijk naar de Verenigde Staten. Grundig heeft tot de verkoop besloten met het oog op de gote investeringen die in de komende jaren nodig zouden zijn. Met de 200 miljoen mark die Grun dig van Litton Industries ontvangt, wil het concern bepaalde plannen op het gebied van radio, televisie, geluidsband en dicteerapparatuur verwezenlijken. RIO DE JANEIRO Tengevolge van hittegolven in Midden- en Zuid-Brazi- lië, zijn negen kinderen omgekomen. De temperatuur hier steeg tot 39,4 graad. In Rio de Janeiro en Sao Paulo zijn meer dan duizend kinderen in zieken huizen behandel, wegens de gevolgen van de hitte. 100 zijn in het ziekenhuis opgenomen. Men gaat er om redenen van veilig heid van uit, dat men alle beveiligings maatregelen opnieuw moet nemen. Het staat echter volstrekt niet vast dat in derdaad alle geheimen van de Atlan tische defensie in handen van vreemde agenten zijn gevallen. Het zou echter niet verantwoord zijn met minder uit gebreide maatregelen genoegen te ne men. De directe aanleiding tot deze veilig heidsmaatregelen vormen twee geval len van spionage van de laatste maan den: de arrestatie van een Turkse be ambte bij de NAVO in september, de zelfmoord van de Westduitse admiraal Lüdke eerder deze maand. Van beiden gelooft men dat zij zich aan spionage op grote schaal hebben schuldig ge maakt. Een geheim rapport over de spiona ge-activiteiten binnen het Atlantische verdedigingsgebied zal volgende maand worden aangeboden aan de ministers conferentie van de NAVO. Opnieuw wordt Bonn geschokt door een spionagekwestie. Nu is het de Tsje chische journalist dr. Otakar Svercina die ervan wordt verdacht te werken voor de Tsjechische geheime dienst. Svercina is de chef van het Bonnse bureau van het Tsjechische staatsbu- reau Ceteka. Hij staat bekend als een communist van de oude, orthodoxe stempel, maar ook baande hij de weg voor hel herstel van de handelsbetrek kingen tussen Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland. .ienst heeft lorzocht en De jour- eerd. Het in ook an- •aag zijn 'genten, en rerk pas op de De Westduitse veilighe nu zijn huis en kan Svercina langdurig, nalist is echter rij vermoeden bestaa derer, in werk all, uitgestuurd als g dat hun journalistie tweede plaats komt. In Bonn vraagt men zich af of de maatregelen tegen Svercina geen on aangename gevolgen zullen hebben voor de Duitse journalisten in Praag. Het persbureau Ceteka in Praag heeft al verklaard dat het ondervragen van Svercina een „grote belediging van een officieel geaccrediteerd journalist" betekent. Deze stappen kunnen ernstige gevolgen hebben, ook voor de verhou ding tussen Tsjecho-Slowakije en de Bondsrepubliek, aldus Ceteka. STOCKHOLM De Nobelprijs 1968 voor de natuurkunde is toegekend aan professor Luis W. Alvarez van de uni versiteit van Californië in Berkely. De Nobelprijs bedraagt dit jaar bij na 70.000 dollar. Eerder deze maand kregen drie Amerikaanse geleerden ge zamenlijk de Nobelprijs voor de genees kunde voor hun werk op het gebied van de gënetische code. Alvarez werd In 1911 geboren in San Francisco. Hij behaalde zijn academi sche graad aan de universiteit van Chi cago in 1936 en was sindsdien verbon den aan de universiteit van Californië waar hij werkt aan de natuurkundige afdeling. De 64-jarige prof. Onsager, die in Os lo is geboren, maar 23 jaar geleden Amerikaans staatsburger werd, kreeg de Nobelprijs voor scheikunde voor zijn ontdekking van de wederzijdse betrek kingen die zijn naam dragen en die van fundamenteel belang zijn voor de ther modynamica van onomkeerbare pro cessen. Prof .Lars Onsager slaagde in 1925 voor het examen van scheikundig inge nieur aan de Techn. Hogeschool van Trondheim. Hij ging toen voor verdere studie naar Zürich en vandaar naar de VS, waar hij in 1935 promoveerde tot doctor in de scheikunde. Sinds 1945 do ceert hij theoretische chemie aan de Yale-universiteit. Ook aan deze prijs is een bedrag van ruim 240.000 gulden verbonden. LAGOS Het vertrouwen van Biafra in de in Duitsland geboren Hank Warton, die twee jaar lang wapens heeft binnengesmokkeld voor de strijdkrachten tegen Nigeria, is afgelopen, volgens een bericht van radio-Biafra. In een nieuwsuitzending werd Warton ervan beschuldigd samen te werken met het ministerie van het Britse Gemenebest tegen Biafra en een agent te zijn voor de Amerikaanse inlichtingendienst (C.I.A.). De radio zei, dat de Biafranen een einde hebben gemaakt aan het monopolie van Warton in september, nadat de piloot naar schatting met zijn wapenvluchten 20 miljoen gulden had verdiend. Volgens de Biafranen begon Warton de vluchten te saboteren in september. Zij zeggen dat het feit dat hij naliet de benodigde munitie aan land te zetten hun de steden Aba en Owerri kostte, die in september in handen van de federalen vielen. Volgens de radio, had Warton een lading van 250.000 patronen en voor 750.000 pond aan pas gedrukte Biafraanse bankbiljetten in zee geworpen terwijl hij zei, dat hij door motorpech niet had kunnen landen op de landingsbaan in Oeli. DEN HAAG „Ik moet toegeven: Er zijn bij fusies van ondernemingen kapitale fouten gemaakt. We moeten proberen om deze in de toekomst te mijden". Dat zei minister De Block (Economische Zaken) gisteren tijdens de openbare commissievergadering over zijn begroting. Wij moeten echter naar grotère een heden". Er zal zowel met het belang van de werknemers als met dat van de aan deelhouders rekening moeten worden gehouden", zei mr. De Block. Aan de Sociaal-Economische Raad is advies over alle problemen bij fusies ge vraagd. Omdat het nog wel even kan duren voordat dit advies komt, is een interdepartementale werkgroep bezig om „codes" voor fusies vast te leggen. De minister wilde het resultaat hier van én het advies van de SER afwach ten, alvorens zijn oordeel over de met fusies samenhangende problemen te ge ven. NIJMEGEN In een protestbijeen komst die gistermiddag begon en tot in de nacht voortduurde, hebben onge veer 700 Nijmeegse studenten hun ei sen geformuleerd met betrekking tot democratisering van het wetenschap pelijk onderwijs. Om te bewijzen dat het hun ernst is, kondigden ze een algehele collegesta king aan voor donderdag 14 november. Als dat niet helpt, zal tot een tenta menstaking en desnoods een examen staking worden overgegaan. Nadat gistermiddag de onnodig duur geachte universitaire lustrum viering was besproken, is gisteravond zwaar geschut in stelling gebracht. Door twee groepjes studenten die steeds aan het woord waren, werd in scherpe bewoordingen gediscussieerd met de rector magnificus, prof. mr. baron S. van Wijnbergen, toen die ook ter vergadering was verschenen. Hier bij werd geëist, dat het ontwikkelings plan van de universiteit zal worden teruggenomen, omdat de studenten daarin geen inspraak hebben gehad. Er moet een nieuw vierjarenplan ko men, dat wordt opgesteld in overleg met hoogleraren en studenten en waar bij een numerus fixus voor de medi sche faculteit wordt voQrkomen. (Zie ook elders in dit blad). PARIJS De Franse autoriteiten hebben meegedeeld, dat verscheidene hoofdwaterleidingen in het gebied van Parijs door bommen zijn opgeblazen en dat een verdacht pakje was gevon den in het theater van Palais Chaillot in Parijs. Een hoofdwaterleiding, die een ge deelte van Parijs van water voorziet, werd opgeblazen door een plasticbom. Bij Provins en bij Louveciennes wer den andere leidingen opgeblazen. Het vreemde pakketje dat in het Pa lais Chaillot werd gevonden, is naar het politielaboratorium gebracht voor onderzoek. (Van onze weerkundige medewerker) FAe lautste dag van oktober geeft uitzonderlijk hoge temperatu- 2 S ren. Vandaag bereikt het kwik hier J en daar in het oosten met 20 a 21 graden een recordniveau. Deelen g haalde gisteren al 16, Twente 17 i en Eindhoven 19 graden. Ook het minimum van de afgelopen nacht g op vele plaatsen in Gelderland 13 a 14 graden was ver boven de normale waarde, die 4 a 5 graden 1 bedraagt. Het was vannacht zelfs warmer dan in deze tijd van het jaar normaal is voor de middag g (11 graden). De zachte lucht wordt met zui- delijke winden aangevoerd uit J Frankrijk, aan de voorzijde van een actief buienfront, dat vanuit het zuidwesten dichterbij komt. 2 Het weer zal er de komende 24 uur 2 tn ons gebied in toenemende mate onbestendig door worden. Tijdens het passeren van een koufront is 5 plaatselijk onweer niet uitgesloten. 5 Na vandaag komt de tempera- 2 tuur weer op een wat lager plan, 1 wanneer iets koudere lucht via een omweg naar Nederland stroomt. 2 Morgen: Zon op: 07.35 onder: 17.12 Maan op: 16.01 onder: 03.09 2

De Vallei | 1968 | | pagina 1