PREDIKANT! CAROLINE KAART NAARATËNENDAAL BERISPT OM T.V.-BEZIT r V roeger men de warme STOOF mee naar de kerk PREEK DUURDE SOMS WEL DRIE UUR Bekendmaking Taart voor burgemeester GETUIGE GEZOCHT Opvoedkunde voor bejaarden Opbrengst collecte BIJ OPENBARE SCHOOL Boventallige leerkracht weer voor rijksrekening Kennismaking met ds. Vlijm Slofje won het van de turf Potkaclxl Superstoof Uit de oude doos door Rik Valkenburg Middenklasse Drie uur DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 mg Wfttfff 88gP 'f.. v r>vvi ELST Ds. J. van Malenstein, pre dikant van de Nederlandse Hervorm de kerk te Eist (Utr.), is door een aan tal gemeenteleden en later ook door de kerkeraad aangevallen, omdat hij zich in een interview voorstander van het medium televisie heeft getoond. Tijdens een kerkdienst heeft de predi kant vanaf de kansel zijn uitspraken wat verzacht. Volgens hem zouden «r geen misverstanden zijn ontstaan wanneer hij het interview voor de pu- hlikatie had mogen lezen. Ondanks de rectificatie van dominee Van Malen stein nemen verschillende gemeentele den hem zijn standpunt ten opzichte van televisie nog steeds kwalijk. De hervormde gemeente in Eist be staat uit verschillende stromingen. De Gereformeerde-Bondsgedachte over heerst echter en met name van deze zijde werd kritiek geleverd op de uit latingen van de predikant. In de omstreden passage uit het in terview merkt ds. Van Malenstein op: ..Het medium televisie biedt ons volop gelegenheid kennis te nemen van het geen er in de wereld te koop ds. Mijn vrouw en ik houden bovendien van een goed programma, dat we tevoren met zorg uitkiezen. Maar jammer genoeg zijn er nog te veel uitzendingen, die al leen maar een funeste invloed op de jeugd kunnen hebben. Dat betreur ik ten zeerste. Helaas schijnt men aan dergelijke uitzendingen niet veel te kunnen veranderen". Ds. J. van Malenstein wilde gisteren eigenlijk liever niet op de zaak terug komen. Desalniettemin merkte de pre dikant op: „Ik ben geen tegenstander van de uitvinding „televisie". T.v. kan zelfs een stap op weg naar de hemel betekenen, mits het medium maar goed wordt toegepast. Zelf kijk ik ook wel t.v., maar dan alleen naar het journaal of een natuurfilm". Verschillende kerkeraadsleden wil den gisteren geen commentaar geven. „Er is al genoeg over te doen geweest" merkte een van hen op. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat, in verband met de uitvoe ring van werkzaamheden, de Sterke Arm tijdelijk is gesloten verklaard voor alle verkeer. Deze geslotenver klaring zal gelden vanaf heden tot 1 januari 1969 of zoveel korter als mo gelijk, dan wel zoveel langer als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal, 21 oktober 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, P. Bode De secretaris, Van Manen. SCHERPENZEEL. Tydens de eer ste bejaardenmiddag in het itieuwe sei zoen sprak de heer Hasselaar van het rijksopvoedingsinternaat voor jongens te Overberg. De heer Hasselaar hield een interessante lezing over zyn werk zaamheden in het kamp. Hij vertelde o.a. dat het aantal jon gens binnen afzienbare tijd uitgebreid zal worden van 75 tot 100. De bedoe ling van het kamp, aldus de heer Has selaar, is de jongens opnieuw op te voe den om ze later weer als volwaardige mensen in de maatschappij te kunnen plaatsen. Na beëindiging van de lezing werd er door de aanwezigen nog gebruik ge maakt van de mogelijkheid tot het stel len van vragen! Ds. De Bie, die de lei ding van deze middag had, kreeg ten slotte bloemen aangeboden in verband SCHERPENZEEL De in Scherpen- *eel gehouden NOVIB-collecte (anti-hon- geraktie) heeft f. 1608.26 opgebracht. Het onlangs opgerichte Novib-comité is met het behaalde resultaat bijzonder te vreden. VEENENDAAL De alt Ca roline Kaart komt naar Veenendaal. Vooral de laatste jaren verwierf zij dank zij de televisie alom in den lande grote bekendheid. Op woensdag 6 november zal zij tijdens een kerkconcert in de Pet raker k te Veenendaal te horen zijn. Behalve Caroline Kaart zullen aan het kerkconcert van volgende week woensdag deelnemen de ba- s riton Jaap Hunze, de organist pianist Geert Gringhuis, het Lun- terens Evangelisatiekoor en het Gereformeerde Kerkkoor ,,Soli Deo Gloria". De algehele leiding zal berusten bij Jos de Jong. Caroline Kaart zal zingen,,He was despised" van G. F. Handel en ,,Bist du bei mir" en ,,Et Exul- tavit" van J. S. Bach. Jaap Hunze zingt ,,Auf, auf zu Gottes Lob" van Joh. W. Frank, ,,Dank sei dir Herr" van G. F. Handel en twee geestelijke liederen. Door de heer G. Gringhuis zal een orgelimprovi satie over Psalm 150 worden ge geven. De koren vertolken negro spirituals en geestelijke liederen. Het kerkconcert begint om 20.00 uur. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanv. 850.000 eieren. Prij- kippeëieren f. 15.25f. 16.- en - henne eieren f. 11.00—f. 14.50, alles per 100 st. Handel vlug Varkensmarkt: Aanvoer 193 biggen. Prijzen f. 68.0078.00 per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL Dinsdagavond werd, in de o.l.-school aan de Dorpsstraat de jaarlykse ouderavond gehouden. De avond werd geopend door de voorzitter de heer J. Valkenburg die in zyn openingswoord mededeelde dat de in de school aangestelde boventallige leerkracht reeds met ingang van oktober weer voor re kening van het ryk zal komen en niet zoals het er eerst voorstond ingaande 1 januari 1968. Sedert januari j.l. had de school reeds een boventallige leraar, die van af dat tijdstip voor het grootste deel door de ouders van de schoolkinderen zelf betaald werd. Tevens sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit dat een zo groot aantal ouders op de avond aanwezig was. Hierdoor, aldus de voorzitter, wordt de band tussen ou ders en leerkrachten versterkt. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de oi.-school aan de Dorpsstraat dit jaar in het scholentoernooi de Po seidon ,59 zwembeker had gewonnen. Hij bedankte de voorzitter de heer F. Huibers voor de bijzondere wijze waar op hij de geldinzamelingsactie voor het behoud van de overtollige leraar had geleid. Vervolgens werden de aftredende le den van de oudercommissie mevr. van Schaik-De Koning en de heer Dors man herkozen. VEENENDAAL De hostesses van de felicitatiedienst hebben in de elf jaar dat deze dienst bestaat in totaal 500.000 bezoeken afgelegd. Ter gelegenheid van dit feit hebben de hostesses gisteren aan 160 burgemees ters een taart uitgereikt, als erkente lijkheid voor de medewerking, die de gemeente verlenen bij het verstrek ken van de adressen van de bruid jes. De foto toont het moment, dat hos tess mevr. Wilma de Jong-Boom, een taart overhandigt aan de burgemees ter van Veenendaalde heer P. Bode. Hierna was het woord aan het hoofd der school de heer T; H. v. d. Hoeff die zowel de ouders en de kinderen be dankte voor de geldelijke steun. In zijn dank betrok hij ook het gemeente bestuur daar het zonder zijn mede werking niet mogelijk was geweest de heer Hoefnagel te handhaven. Het hoofd der school deelde mee. dat binnenkort een fietsenbewaarplaats naast de school zou worden gebouwd en dat er een deel van het meubilair zou worden vernieuwd en gemoderni seerd. Vervolgens vertelde hij, dat aan de leerlingen van de 6e klasse een formu lier mee was gegeven waarin staat dat zij zich tegen een vergoeding van f5,- kunnen laten testen. De test aldus de heer v. d. Hoeff zal dit jaar op 8 no vember plaatsvinden en geeft als uit slag alleen maar een advies. Ook de heer Hoefnagel die tenslotte aan het woord kwam bedankte ieder een nog eens voor de spontane mede werking. Na de rondvraag en de pauze wer den door de leerlingen van de school diverse spelletjes opgevoerd. De Leer lingen van de le klas toonden hun be kwaamheden in de poppenkast en de leerlingen van de 6e klas beëindigden de avond met volksdansen. SCHERPENZEEL, Woensdagmid dag is de door de Ned. Herv. Kerk be roepen ds. Vlijm uit Capelle aan de IJssel komen kennismaken met de ge meente. 's Middags werd hij in de ge meente rondgeleid, 's Avonds kwam de kerkeraad bijeen met de beroepen pre dikant en later was er een bijeenkomst onderlei ding van de consulent ds. De Bie uit Ederveen. De gemeenteleden kregen daarbij de gelegenheid met ds. Vlijm kennis te maken en voorzover zij dit wensten met hem van gedachten te wisselen. VEENENDAAL De hoofdinspec teur-korpschef van gemeentepolitie •le Veenendaal verzoekt de bestuur der van een bruinrode personen auto. merk Peugeot, die op vrijdag 25 oktober getuige was van een on geluk op de kruising Hoofdstraat/ Hoogstraat Zandstraat zich met hem in verbinding te willen stellen. Het gaat om het ongeluk, dat die vrijdag omstreeks 18.15 uur plaats vond tussen een auto en een brom fietser. De getuige wordt verzocht zich te melden op het politiebureau aan het Boompjesgoed, of telefonisch onder nummer (08385) 19019. Ook in de Oude Kerk op de Markt de voeten van de kerkgangers te ver te Veenendaal toerden vroeger om warmen stoven verhuurd. Voor de huurprijs per maand van een huidige flatwoning in het mo derne Veenendaal. kocht men in de oude tijd een nieuw huis. Maar dan was er uiteraard wel enig verschil in inrichting. Kocht men vroeger een huis, dan kreeg je dat „kaal" in bezit vrijwel zonder enig comfort. Momenteel, is er een douche ingebouwd alles volledig geëlektrifi ceerd gasaanleg centrale verwarming en noem maar op. Om nu op dat laatste terug te komen: De verwarming in het oude Veen. Wat een verschil met waar men nu huis, werkplaats, fabriek, kantoor en kerk mee verwarmt. Niet meer te vergelijken. Onze eerste gedachte is wel aan de oude vaderlandse potkachel, met de grote stookplaat er voor. Maar we herinneren ons ook het niet minder populaire verwarmings attribuut: de voetstoof, kortweg de stoof genaamd. Een afleiding van het Engelse woord footstove (voetkacheltje). Vroeger als vierkant hou ten geval van ca. 25 x 25 x 17 cm, een welhaast onmisbaar huiskamer attribuut. Momenteel in diverse verbasteringen met pluche bekleed of anders uitgedost, laag en langwerpig, nóg wel onder de naam stoof be kend, echter alleen maar dienend als versiering, of hier en daar nog als steuntje onder de voeten. commode gewassen, maar.op schoot. Dan moest er dus wel een verhoging onder de voeten van moe der, de vrouw om deze taak naar behoren te kunnen verrichten. Was het kil in huis, dan werd er 'n verwarmde stoof met flanel om wikkeld om dan op een stoel naast de baby geplaatst te worden. Er straalde dan een zachte warmte uit naar de baby, op moeder's schoot, die na de behandeling weer in diver se „pakdoeken" gewikkeld werd. Het hoofdje stevig ingebakerd met een schulprandje erom heen. Zoals reeds gezegd, was de stoof een vierkant houten geval, dat van voren open was; er kon dus iets in geschoven worden. Dat was ook de bedoeling, de zgn. test! Een stenen bakje (soms ook metaal) met een steel eraan, of een oor. In dit bakje werd wat „vuur" gelegd uit de ka chel en daar ging dan een „slofje" (briket) of een turf op. Zachtjes be gon dat te gloeien en weldraa steeg een behaaglijke warmte door de stoofgaten naar boven. Ideaal voor koude voeten. Zo'n slofje of turf bleef urenlang gloeien, waarbij het slofje het glansrijk won van de turf. „Als er visite kwam, kregen de oudere vrouwen desgewenst elk een warme stoof. De mannen deden wel zonder, en namen meestal plaats rond de potkachel waar de spuug- bak stond. Ze konden hun voeten warmen aan de grote hete voorplaat. Iedere huisvrouw was daar trouwens niet van gediend, want het was een heel gepoets om die plaat schoon te houden. En niet ieder had schone klompen of schoenen aan. Sommige huisvrouwen beschikten echter over een speciale mogelijk heid voor deze mannen. Er bestond namelijk een superstoof, die aan minstens drie paar mannenvoeten plaats bood. Een grote, lange, wat platte stoof dus. Later raakte dit ding in onbruik. Natuurlijk kon hij ook door de vrouwen gebruikt wor den, maar die hadden liever een wat hogere stoof. De stoelen waren vroeger in door snee veel hoger dan tegenwoordig. Daarom bleef de stoof ook 's zomers in gebruik. Een huismoeder kon hem niet missen. Immers als zij de baby een beurt gaf, werd eveneens de stoof ingeschakeld. De baby werd na melijk niet op de tafel of op een Een goede moeder wist dus ook vroeger wel wat haar baby toe kwam. We zouden echter de waarde van de stoof in de oude tijd tekort doen, als we niet over nog een ter rein verhaalden, waar dit attribuut eveneens schitterende diensten be wees: de kerk! In de oude tijd stond er, in het vaak grote kerkgebouw, één machtig grote potkachel. Datwas dan ook de enige verwarming (de stoven niet meegerekend). „Wie er vlak bij kwam te zitten, verging van de hit te, en kreeg een hoofd als een pioen, waarna men een groot scherm voor de kachel schoof, terwijl men ach ter in 4e kerk met een dikke jas aan nog zat te vernikkelen. En koude voeten dat je kreeg!". Geen wonder dus, dat er een le vendige stovenhandel bloeide in de „voorhoven" van het kerkgebouw. In lange rijen stonden de stoven op gestapeld in voorportaal of bijge bouw. De koster droeg er zorg 'voor. Hij en zijn vrouw moesten er vroeg voor hun bed uit, om al die stoven in gereedheid te brengen. De testen moesten worden klaargemaakt en in de stoven geschoven worden. Daarna dienden ze op de plaats van bestem ming gedeponeerd te worden. De „rijkelui" hadden een gereser veerde stoof, die zij per seizoen af huurden. Zij hoefden zich dus ner gens zorgen over te maken: hun stoof stond 's zondagsmorgens auto matisch bij hun zitplaats. Daar had de koster, die als een ware jongleur wei met een stuk of zeven stoven op elkaar door de kerk balanceerde, al voor gezorgd. Nu waren er ook broeders en zus ters in de „middenklasse", die zich niet elke week de weelde van een warme stoof konden permitteren en dus zo nu en'dan, als het erg koud was, een stoof huurden. Dat kon. In het voorportaal stonden elke zondag morgen een aantal stoven gereed om voor een „vierduit" (een halve stui ver) gehuurd te worden. Contant te betalen s.v.p. Deze stoven waren ook bestemd voor gasten of voor mensen die geen vaste zitplaats hadden en dan deze gehuurde stoof meenamen naar die bank waar nog een plekje voor hen open was. Voor Jan Boezeroen was die halve stuiver een onoverkomelijk bezwaar. Hij had al moeite genoeg met het „halfje" (halve cent) voor de collec te-zak. Moest Jan met de Pet dan maar kou lijden?... Nee, dat nu ook weer niet. De kleine man is en was altijd vindingrijk. Thuis maakte hij een „hengsel" voor zijn stoof en nam hem daaraan mee naar de kerk heerlijk voorverwarmd. Meestal mocht één van de kinderen de stoof dragen. In de kerk werd de stoof steeds doorgeschoven. Ieder op zijn beurt een poosje warmen. Begrijpelijk, met zo veel stoven, dat, als je een kerkgebouw binnenkwam, er 's win ters wel een bepaald luchtje hing. Maar daar gaf men niet veel om. Dit verergerde nog als de test bri ket, wat te hard gloeide en de vrou wen hun ultra-lange rokken schroei den aan de stoof. Maar ook dat nam mep op de koop toe. „Natuurlijk waren er ook die nooit een stoof gebruikten. Kregen zij kou de voeten, of werden zij helemaal een beetje kleumig, dan ging men gewoon een poosje staan. Het was dan ook niet verwonderlijk, of iets ongewoons, als er tijdens een dienst een stuk of 5, 6 mannen staande luis terden. De kerkdiensten duurden 2 tot 2V« uur, dus een beetje afwisse ling in de luisterhouding was geen overbodige luxe. Ook zaten er heel wat mannen die tijdens de preek hun pet ophielden. Bij het bidden ging die dan voor de ogen en de neus. Dan kon je hem niet ophouden. Dat was erg „astrant"» (onfatsoenlijk of oneerbiedig). De toenmaals bekende en beroemde do minee Fraanje uit Barneveld, fikste het een keer in Veenendaal 'n avond dienst aan te houden van 5 uur tot ruim half acht, steeds onde de preek betuigend: „Om kort te gaan"... of „om niet uit te weiden" Het sterkste verhaal, en beslist waar gebeurd, is dat eens een Vee- nendaalse ouderling, die preeklezen moest, de dienst rekte van half tien tot half één. Om half één waren er praktisch geen jongelui meer te be kennen en ook verschillende ouderen verlieten het kerkgebouw. Vindt men nu met drie, vier of vijf punten de preek al vrij uitgebreid verdeeld, deze preek bestond uit niet minder dan 36 punten!! Veel oude Veenenda- lers kan men er nog over horen....

De Vallei | 1968 | | pagina 3