„V akbe weging door kritische instelling dichter bij de leden brengen PONTIAC RISSEN ZOUDEN GEEN POEARIS HERREN Prins kreeg „Spel en Knikkers" Een beetje ruimte om nog te stoeien k r/j t NKV-voorzitter P. J. J. Mertens acht nieuwe koers wenselijk Jane: All the worlds aircraft NADER BESCHOUWD STRIJD VOOR EEN NIEUWE MAATSCHAPPIJ 95 Hip geklede ex-iniiseumemployé in verzet tegen ontslag Zaak-Delon nog verward Pravda nog niet tevreden Vrouw die buiten medeweten arts werd vervoerd nu overleden In ho«jer beroep 3 jaar geëist voor doden echtgenoot Veel „zwart werk" in sector van elektrotechniek SER: extra premie voor de w.a.o. gelijk verdelen RUIMERE INSPRAAK ONBEHAGEN GEEN OVERLEG KRALENSNOEREN 1 x het meest verkochte merkhorloge in nederland GEEN BUS EEUWEN CONCURRENT ANTI-AMERIKA DOEL DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE „Onzin", noemde prof. mr'. N. E. H. van Esveld vorige week de opmer- king dat in ons land tweehonderd mensen de (economische) touwtjes J in handen hebben. Het was een be- j wering van de heer P. J. J. Mer- tens, voorzitter van het N.K.V., die hieronder zijn strijd voor een nieu- we maatschappij toelicht. UTRECHT „Wij staan voor de vraag: Zitten wij wel goed? Is het niet beter dat de vakbeweging zich uit bepaalde instituten waarin met anderen wordt samengewerkt, terug trekt? Ik vind dat er in meer dan een opzicht reden is voor een vrijere opstelling van de vakbeweging". Dit zegt de voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), de heer P. J. J. Mertens. Kortgeleden sprak hij er in Sneek zijn ongenoegen over uit dat de Nakbewcging niet veel opschiet met het praten over maatschappijver nieuwingen met de ondernemers. Als dat zo blijft, moeten wij de samenwerking met de werkgevers maar opzeggen, zei hij daar. Zijn woorden wekten veek reac ties en riepen de vraag op: Trekken de werknemers zich terug uit de Stichting van de Arbeid. In zijn kantoor in het gebouw van het NKV aan het Oudenoord in Utrecht stapt de heer Mertens on middellijk in eer. uitvoerig betoog na de vraag: Wat bedoelt u precies met die maatschappijvernieuwin gen? „Dat zijn verschillende zaken. Maar één van de belangrijkste vind ik, dat er een verbreding moét ko men van het instituut van de raad van commissarissen. In die raden dient ruimere inspraak te komen en de deskundigen moeten er beter in vertegenwoordigd zijn", antwoordt de heer Mertens. Hij preciseert: „Er moeten niet alleen technische en economische deskundigen inzitten, maar ook so ciale experts". Hij denkt na. staart ernstig voor zich uit en zegt dan: „Dat is een stuk maatschappijvernieuwing. Zo als het nu is kan niet worden gezegd dat de raden van commissarissen zijn samengesteld uit deskundigen. Gaat u het zelf maar na, dan zult u zien hoeveel commissarissen ook nog eens dezelfde functie hebben bij tal van andere bedrijven". „En hoeveel overheidsdienaren zijn er niet, ja zelfs commissarissen van de koningin, die ook in raden van commissarissen zitten. Je zou zeggen dat die mensen toch aan hun werk een dagtaak hebben. En hoe kan iemand die bij twintig of dertig bedrijven commissaris is, zijn werk helemaal goed doen?" De heer Mertens vindt ook dat niet meer te zien is hoe de lijnen lopen van al die mensen, die naast een bepaalde baan ook nog neven functies hebben. „Er wordt dan vaak gezegd dat die voortvloeien uit hun hoofdberoep", zegt de ver- bondsvoorzitter. „Maar het gaat mij te ver als de commissaris der koningin in Utrecht ook nog eens commissaris van de Amstelbrouwe- rij en Elseviers weekblad kan zijn en nog een aantal bedrijven". „Door die onzichtbare lijnen weet je niet meer waar je aan toe bent. Je praat met iemand die een be paalde baan heeft, je weet verder helemaal niet dat hij ook nog^iets te vertellen heeft in een andere func tie. Dat geeft zo'n geheimzinnige toestand die geen goed doet". De vakbeweging wil daar veran dering in hebben. Zij wil dat de stem van de werknemers ook door dringt in de raden van commissa rissen. Het NKV is niet voor een werknemerscommissaris, wel voor sociale deskundigen in die raden. „Als je daar tijden over praat met de werkgevers en je schiet er niets mee op, dan ga je je afvra gen: Zitten wij nog wel goed? Is er genoeg van onze kritische functie overgebleven of zijn wij te veel op gegaan in die instituten van over leg?" „Kijk. dat ik gezegd heb even tueel die samenwerking met de werkgevers maar te verbreken moet u ook zien als een stuk zelf kritiek. Misschien is het wat laten varen van die kritische functie er ook schuld aan dat het contact met de leden is teruggelopen en dat er een ledenverlies ontstond", zegt de heer Mertens. Ook op andere manieren wil hij de vakbeweging weer dichter bij de leden brengen, zoals op het gebied van de sociale verzekeringen. Er zijn vakbondsbestuurders die dagen in de weer zijn voor die verzekerin gen en daarmee het algemene be lang van de werknemers dienen. De heer Mertens voelt er meer voor de bestuurders dit werk alleen voor de leden te laten doen. Dan is er de kwestie georgani- seerden ongeorganiseerden, die volgens de verbondsvoorzitter nooit is opgelost. De vakbondsleden blij ven daardoor volgens hem de kos ten betalen van belangrijke zaken, zoals het afsluiten van c.a.o.'s waar alle werknemers van profite ren. „Al die dingen scheppen bij de leden gevoelens van onbehagen", zegt de heer Mertens. „Maar denkt erom: Ik ben op zich helemaal niet tegen samenwerking in instituten". Wij komen op het getal tweehon derd, door de heer Mertens ge noemd in Sneek. „Er zijn tweehon derd mensen in Nederland die de economie in Nederland bepalen". De voorzitter van het NKV zegt een zware sigaret opstekend dat hij die tweehonderd mensen niet precies zou kunnen noemen, dat het daar ook niet om gaat. „Wel om het feit dat er een klei ne groep mensen in ons land is die een zeer grote macht in handen heeft en niet alleen in het bedrijfsle ven. Zij hebben ook vaak belangrij ke functies in de besturen van hoge scholen. De vakbeweging staat daar helemaal buiten". Van de machtsconcentraties ko men wij op het voorstel dat het Tweede-Kamerlid Aarden heeft ge daan, namelijk het houden van een parlementaire enquête aangaande de machtsconcentraties. „Dat vind ik een goede zaak", is het oordeel van de heer Mertens. „Zo'n onderzoek hoeft ook helemaal niet in te gaan tegen wat er in de Sociaal-economische raad gebeurt op het terrein van veranderingen in het ondernemingsbeheer. Laten de politici ook maar eens geconfron teerd worden met de achtergronden van wat er gaande is in de maat schappij". Wat de heer Mertens gezegd heeft wordt dat ook gedeeld door de voor zitters van NW en CNV, de beide andere vakcentrales? „Wij hebben over deze zaken geen verschil van inzicht. Maar ik heb geen overleg gepleegd voor ik in Sneek sprak", zegt de voorzitter van NKV lachend. Wat gaat er nu gebeuren? Komt er een breuk in de Stichting van de Arbeid? „Dat is niet te zeggen. U kunt mij niet vragen wat de tactiek van de vakbeweging is". UTRECHT „Achteraf heb ik de Indruk van een verregaande rechteloos heid. Het Van Abbe-museum in Eind hoven heeft een fractie van de bezet ting. zoals die bij andere musea is. Ik werkte per week dertien a vijftien uur langer dan officieel nodig was en ik had het er graag voor over, maar als je er dan uitgezet wordt en het je vrijwel onmogelijk wordt gemaakt 01 elders aan de slag te komen, dan vind ik dat een lage zaak". Dit zei gisteren de 33-jarige beeld houwer P. B. M. Panhuizen uit Eind hoven, die bij de centrale raad van be roep in Utrecht protesteerde tegen zijn ontslag als hoofd van de educatieve dienst van het Stedelijk Van Abbe-mu seum in Eindhoven. In hippe kleding verdedigde de gewe zen hoofdcommies eerste klas zich te gen het ontslag, dat de gemeente Eind hoven hem per 2 november 1967 „eer vol" had gegeven. Zijn ontslag werd mede gebaseerd op het feit, dat hij bij zijn privé-activiteiten te weinig re ken iijg zou hebben gehouden met zijn ambtelijke status en „onvoldoende be grip had van de hiërarchische onder schikking". De heer Panhuizen werd 1 mei 1966 aangesteld met een proeftijd van een Jaar. welke proeftijd later tot 1 mei 1968 werd verlengd. Hij kreeg als taak om voorlichting over het museum (van voornamelijk moderne kunst) te geven. „Toen ik voor mijn sollicitatie werd uitgenodigd, bleek er tussen de direc tie en mij grote mate van eensgezind heid te bestaan over de opvattingen van de taakvervulling. Ik heb altijd de mij opgedragen taken loyaal uitge voerd, maar ik veranderde kennelijk te weinig van mening", aldus de eiser, die zich met kralensnoeren had omhang- gen. Volgens hem was bij de aanvaarding van de functie uitdrukkelijk gesteld, dat hij zijn privé-activiteiten. die een sterk-experimenteel karakter dragen, mocht voortzetten. De heer Panhuizen beklemtoonde tijdens de behandeling nva zijn zaak, dat hij zeker in de sfeer van een museumbeleid het recht, zelfs de plicht, had om over sommige aan gelegenheden, zoals het vaststellen van tentoonstellingen, zijn visie te geven. ROME Zorina Milosevic, de Joego slavische schilderes, die ondervraagd werd in verband met de moord op de lijfwacht van de toneelspeler Alain De- Ion, is uit Italië naar Joego-Slavië ver trokken, krachtens uitwijzing door d e Italiaanse politie. Zorina werd dinsdag met twee ande re Joegeslaven ondervraagd door de inspecteur van de Franse veiligheids dienst Maurice Amer in de zaal van Stevan Markovic, die in Parijs ver moord werd aangetroffen. Zorina vertrok naar Joego-Slavië aan boord van een vlieguig naar Dubrovnik en Belgrado. Zij gaf bij haar vertrek geen commentaar. Zij heeft enige jaren in Rome ge woond en verklaard dat de dood van haar broer Milos, een voormalig lijf wacht van Delon, twee jaar geleden in Hollywood, geen geval was van zelf moord, maar van moord. Volgens hem. had het niet aan hem gelegen, dat op sommige manifestaties zo weinig publiek was verschenen. Mr. J. M. M. Berkvens, die namens de gemeente Eindhoven optrad, ver klaarde, dat hij de kunstenaar niet het recht op vrije meningsuiting wilde of kon ontzeggen, maar dat de gemeente Eindhoven wel gerechtigd was de heer Panhuizen te ontslaan, naar aanleiding van de mate en de manier, waarop de ze van zijn recht gebruik maakte. „Ten slotte heeft de gemeente Eindhoven al le regels, die het ontslag begeleiden, correct in acht genomen", aldus mr. Berkvens. De centrale raad doet over drie we ken uitspraak. MOSKOU Het Sovjet-partijblad Pravda schreef vandaag, dat de vijan den van het socialisme in Tsjecho-Slo- wakije voortgaan hun „listige tactie ken" te gebruiken en nog steeds hopen op een geleidelijke omverwerping van de communistische partij in Praag. In een stugge analyse van de toestand van een halve bladzij, schreef het blad. dat de ware vijanden in Praag valselijk beweren dat zij alleen maar een „ver beterde" stijl van het communisme wil len. Maar waar zij op doelen, aldus het blad, „is 'n vernietiging stap voor stap van de socialistische grondslagen en de leidende rol van de communistische partij". j Dergelijke listige tactieken zijn niet makkelijk aan te tonen. De gebeurte nissen van de afgelopen weken „bewij zen dat deze tactieken gedoemd zijn te mislukken daar de communisten steeds actiever strijden om hun positie te ver sterken". Het blad waarschuwde er voor, dat „waar ook het kapitalisme het waargt het socialisme uit te dagen", de mach tige krachten die 't socialisme bescher men het zal vernietigen, aldus de Prav da in een poging de invasie in Tsjeeho- Slowakije goed te praten. AMSTERDAM De zeventigjarige mevrouw M. van Griensveen-Verel is in een ziekenhuis in Den Bosch overle den. De vrouw was op 21 oktober bul ten medeweten van de huisarts, die haar in Amsterdam in het Wilhelmina Gasthuis had laten opnemen, en van de familie naar haar woonplaats ver voerd. Mevrouw Van Griensveen was tij dens een verblijf bij haar zoon, Ad van der Gein. ziek geworden. De huis arts van de familie Van der Gein. dr. N. J. H. van Hasselt, constateerde een hersenaandoening en liet de vrouw op nemen. Na twee uuur in hét Wilhelmina Gasthuis te hebben gelegen werd zij per ambulance naar Den Bosch ge bracht. DEN HAAG Dc advocaat-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gistermiddag drie jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 27-jarige Amsterdamse prostituee Sonja Z. wegens zware mis handeling van haar echtgenoot, tenge volge waarvan deze overleed. De recht bank in Rotterdam had de vrouw con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Op 27 januari van dit jaar zou Son ja Z. in een hotelkamer in Rotterdam haar echtgenoot, de 36-jarige Noorse zeeman Ragnar O. tijdens een vecht partij met een tafeltje op het hoofd hebben geslagen. Eén van de stalen po ten drong de hersenen van O. binnen en veroorzaakte diens dood. De advocaat-generaal mr. G. J. de Lint nam de bewijsvoering van de rechtbank en het verweer tegen het noodweerexces (dat de raadsman van Sonja had aangevoerd) over. maar achtte de opgelegde straf niet in de juiste verhouding tot de ernst van de zaak. De raadsman van Sonja Z„ mr. F. L. J. van Wersch, achtte niet bewezen dat zijn cliënte de opzet zou hebben ge had om haar man te mishandelen of te doden en bleef bij zijn beroep op noodweer. Hij verzocht zijn cliënte ter zitting op vrije voeten te stellen. De president van het hof, mr. L. Vliegent- hart, deelde mee, dat het nog geen ter men aanwezig achtte om aan het ver zoek van de raadsman te voldoen. Het hof zal over veertien dagen ar rest wijzen. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust, die als getuige-deskundige werd gehoord, bleef bij zijn eerder afgelegde verklaring, dat de schedel van Ragnar O. met het tafeltje moet zijn ingesla gen. Sonja zelf zei dat zij niet meer weet wat zich in de hotelkamer had af gespeeld, toen het eenmaal tot een vechtpartij was gekomen. Wel wist zij, dat ze om hulp geroepen had, wat niet door de hoteleigenaar was gehoord. Zij zei, dat Ragnar haar had toegeroepen haar te zullen vermoorden, en dat zij hem hiertoe in staat achtte. Sonja's raadsman voerde aan. dat uit de rapporten over zijn cliënte blijkt, dat zij in mindere mate toerekenbaar is geweest, toen zij haar man neer sloeg. Hij was van mening, dat de rechtbank bij de bewijsvoering verkla ringen van Sonja had gebruikt, die be paald niet overeenkwamen met ande re verklaringen, die zij had afgelegd. Hij achtte opzet niet bewezen en, ge zien de feiten en de rapporten over Sonja. zelfs onwaarschijnlijk. Volgens hem had zij uit noodweer gehandeld. In haar laatste woord zei Sonja snik kend dat het haar niet zozeer om de straf ging. als wel om het feit „dat de mensen mijn hele leven zullen zeggen, dat ik opzettelijk mijn man heb gedood en dat is niet waar". DEN BOSCH Bij 'n vorig jaar in de aannemerswereld gehouden onder zoek naar de omvang van de zwarte arbeid is men tot ontstellende conclu sies gekomen. De Nederlandse Katholie ke Bond van elektrotechnische werk gevers „St. Antonius" heeft daarover ook een enquête gehouden en daarbij is gebleken, dat zwarte arbeid in de elektrotechnische bedrijfstak in be langrijke mate voorkomt. Dit heeft de voorzitter van deze bij het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond aangesloten organisatie, drs. J. F.F. ten Hacken, vandaag meedeeld tij dens de algemene ledenvergadering van „St. Antonius" in Den Bosch. Gebleken is dat niet alleen uitbrei dingen van installaties in zwarte arbeid worden gemaakt, maar dat ook nieuwe installaties buiten het bedrijfsleven om gaan. Bij het ministerie van Economische Zaken vindt men dat dit soort werk on rustbarende vormen heeft aangenomen het is bereid in samenwerking met het bedrijfsleven alles te doen om daar een eind aan te maken. Y s f 1 2 SWISS MADE twee sjieke herenhorloges in duurzaam double 1 2 carré cambré model een licht gebogen met datum "gekleed" model een pracht Pontiac zit mooi op de pols ƒ125.— ƒ120.— DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid gead viseerd met ingang van 1 januari 1969 de verdeling ven de premie van 5,1 procent ingevolge de Wet op de Ar beidsongeschiktheidsverzekering zoda nig vast te stellen dat 3,9 pet. verschul digd zal zijn door de werkgever en 1.2 pet. door de werknemer (thans, nu de premie 4,2 procent is, komt 3,45 pet. ten laste van de werkgever en 0,75 pet. ten laste van de werknemer). De raad heeft zich bij zijn oordeels vorming laten leiden door de in het be drijfsleven verkregen overeenstem ming over de verdeling van de stijging met 0,9 procent van de premie voor de WAO. Op grond daarvan adviseert de raad de minister de stijging van de to tale premie voor 1969 met 0,9 pet. (van 4,2 pet. naar 5,1 pet.) gelijkelijk over werkgever en werknemer te verdelen. JJ&S ADVERTENTIE POT STILL 1 ID. 17» j die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., AMSTERDAM LONDEN In de nieuwe uitgave van het gezaghebbende jaarboek „Jane's alle 4he world's aircraft", wordt een vraagteken gezet achter de bewerin gen van de Sovjet-Unie, dat zij onder zeeërs in gebruik heeft, welke kern- projectielen kunnen afvuren. In het voorwoord schrijft hoofdredac teur John W. R. Taylor dat de raketten die bij parades in Moskou zijn ge toond als de tegenhangers van de Po laris, in feite niet meer zjjn dan onder- zoekings- en ontwikkelingsmodellen. De Amerikaanse kernonderzeeërs zijn be wapend met 16 Polaris kernprojectie len. Taylor voorspelt dat Israël binnen twee jaar over kernwapens zal beschik ken. Over het algemeen werken buiten landse regeringen mee om voor de edi ties van Jane gegevens beschikbaar te stellen. „Van alle vliegtuigproduceren- de landen, bieden alleen Bulgarije, Chi na en Roemenië geen medewerking", aldus het voorwoord. Het wijst op de vertraging bij het ge reedkomen van het Brits-Franse super sonisch vliegtuig Concorde en laakt de twee bouwers vaste data voor de eerste vluchten vastgesteld te hebben, welke prematuur zijn gebleken. Het wijst ook op de moeilijkheden bij de bouw van vliegtuigen met geheel verstelbare vleugels. Van de voorge stelde Brits-Westduits - Nederlands-Ita liaanse versie schreef Taylor: „de kans dat het toestel tien jaar wijzigingen in het Britse defensiebeleid en internatio naal geharrewas over fundamentele andere eisen overleeft, schijnt klein". Dit is niet bedoeld als veroordeling van internationale samenwerking welke de basis moet vormen van de toekomstig» vliegtuigontwikkeling en produktie in Europa, maar deze zal slechts werken als de toestellen die daarvan het resul taat zijn volledig voldoen aan de be hoeften van alle partners". Taylor meent dat de Europese lucht- bus niet in deze categorie past. „Het ziet er steeds meer naar uit, dat het een toestel moet worden dat door de po litici, in plaats van de luchtvaartmaat schappijen wordt gewild". Taylor meent dat de bus een stuk achter ligt op de Amerikaanse McDonell-Dou- glas DC-10 en de Lockheed-I-1011". De schrijver prijst van de Sovjet- vliegtuigproduktie de nieuwe MIG en het voortdurende succes van de Franse straaljager Mirage. Hij wijst er op, dat Frankrijk dit najaar zal beginnen met proeven met het afvuren van strategi sche projectielen vanaf de experimen tele onderzeeboot Gymnote. Eerder heeft een projectiel van de soort reeds vanaf een kustbasis een loze oorlogsla ding laten vallen op een doelwit 2.000 km in zee. „De Europese fabrikanten van licht» vliegtuigen, veroveren een steeds gro ter deel van een nlarkt, welke een paar jaar geleden er als exclusief Ameri kaans begon uit te zien". „In Nederland heeft Fokker twee be langrijke mijlpalen gepasseerd. Door het aantal verkochte Viscounts te over treffen is de F-27 Friendship het meest succesvolle twin-turboprop verkeers vliegtuig <er wereld geworden en boven-* dien is de aflevering van de F-28 be gonnen...." SOESTD1JK Gistermiddag is aan prins Bernhard het boek ,,Het spel en de knikkers" vpn oud-minister J. W. Beyen aangeboden. Op verzoek van de Prins en onder diens toeziende blik schreef de auteur een soonlijk woord in het aangeboden eerste exemplaar. "Voorlopig komt er geen Europese Vennootschap, als een interna tionale tegenhanger van een naam loze vennootschap zoals wij die in Nederland kennen. Nederland is niet van plan mee te werken, zolang het allesoverheersende vraagstuk van de Britse toetreding tot de Europese Gemeenschap niet is geregeld. Amper was de inkt van deze Ne derlandse regeringsverklaring opge droogd, of de Franse minister van buitenlandse zaken Debré komt met een aantal voorstellen, die de Euro pese Gemeenschap verder moeten versterken. En bovenaan die lijst prijkt de vorming van een Europese vennootschapsrecht. Op de lijst ont brak de toelating van Engeland en de Scandinavische landen tot diezelfde Gemeenschap. De Franse regering is dus niet on der de indruk van het ferme Neder landse standpunt. Verwonderlijk is dat niet. De grote buitenlandse poli tieke lijn wordt niet zo maar omge bogen. welke regime ook aan het be wind is. TAe Russische politiek is door de eeuwen en door alle tsaristische en communistische overheersingen heen steeds gericht geweest op uit breiding van macht, zowel naar het westen als naar het zuid-oosten. Chi na weet dat Tsjecho-Slowakije er vaart het. De politiek van ons land is voor al ingegeven door de economische belangen. Minister Luns heeft vorig jaar in een rede in Den Haag drie motieven voor onze buitenlandse po litiek genoemd: behoud van een machtseven wicht tussen grote staten; behoud van vrijheid van handel en verkeer; de vorming van een internatio nale rechtsorde, die de politieke en economische vrijheden garan deert. Tegen deze achtergrond moet de Nederlandse politiek in Europa wor den gezien, het verzet tegen Franse overheersing, het streven naar toe lating van Engeland tot de EEG, de pogingen om de afspraken in de EEG met garanties van parlemen taire democratie en een bovennatio nale rechtspraak te omringen. Een cynicus zou kunnen opmerken, dat de Nederlandse buitenlandse politiek eigenlijk een soort handelspolitiek is. Frankrijk daarentegen is duidelijk uit op verkrijgen en behoud van een machtspositie in de wereldpoli tiek. Wel degelijk beseft Parijs dat het geen concurrent voor de Sov jet-Unie of voor de Verenigde Staten kan zijn. De Gaulle is realist genoeg om te weten dat de Franse kern macht niet in de schaduw van de Russische en Amerikaanse kan staan. Maar voor alles wil Parijs voorkomen dat het een te verwaar lozen factor in de wereld wordt. Toen in Yalta en Potsdam het lot van Europa na de oorlog werd be paald, was er geen Frankrijk. En dat schrikbeeld zal de Gaulle tot zijn laatste dag achtervolgen. Daarom een kernmacht groot ge noeg om rekening mee te houden. Daarom de vorming van een soort Franse invloedssfeer door middel van vrijages met Arabische landen, Afrikaanse landen en desnoods met een Canadese Franssprekende pro-' vincie als Quebec. De Franse politiek moet daarom economisch worden geschraagd door de Europese Gemeenschap, zonder dat een van de deelnemende landen een stem in het Franse kapittel mag hebben. Nog steeds geldt: bij u, over u, zqnder u en sinds tien jaar ook op kosten van u. I Tit die hoek bezien is er sprake J van een uitgesproken anti-Ame rikaanse politiek van Frankrijk. Frankrijk wil best samenwerken. Nog deze maand bleek dat uit een overeenkomst tussen de twee landen op het gebied van wetenschappelijk speurwerk. Maar Frankrijk wil ge lijkgerechtigd zijn, niet afhankelijk Daarom houdt de Franse regering vast aan het vetorecht in de EEG en verwerpt zij de gedachte dat een Europees Parlement of een Europe se Commissie omwille van het ge meenschappelijk welzijn anders zou beslissen dan zij. Behoud van de Franse „gloire" eist een dergelijke politiek. En con sequent als de Fransen zijn, voeren zij die politiek dan ook tot in het absurde. Want al mag de president er in slagen de vooruitgang van d» Europese gemeenschappen af t» remmen, in ruimer verband gezien gaat alles zijn noodzakelijke gang, met of zonder Frankrijk. Meer dan toejuichingen heeft De Gaulle op zijn vele reizen nooit gekregen. De Sov jet-Unie heeft zich niets aangetrok ken van Franse protesten tegen d» overval in Tsjecho-Slowakije, tegén al of niet geheime afspraken met Amerika. Het conflict in Viëtnam en dat in het Midden-Oosten ont wikkelden zich ondanks Parijs. Fan Israël geen vliegtuigen ko pen bij zijn vroegere vriend Frankrijk, dan koopt het elder» vliegtuigen. Verbiedt de Gaulle een fusie tussen Fiat en Citroën, dan komt er een andere vorm van sa menwerking, die vroeg of laat toch het uiteindelijke doel zal bereiken. De Navo zet haar werk voort, hoe wel Parijs met zijn uittreden op zijn minst op een fiks meningsverschil tussen Europa en Amerika had ge rekend. In de speelruimte die wereldmach ten als Amerika en de Sovjet-Uni» laten, mogen landen als Frankrijk en Roemenië hun gang gaan, hinder lijk soms, met weinig effect zolang geen grotere eenheid ontstaat en voor het eigen voortbestaan zonder al te groot gevaar. Bij werkelijk grote conflicten immers biedt de verguisde vriend altijd wel weer bescherming. In die wetenschap kan Frankrijk verder dromen van macht, invloed en glo rie. I

De Vallei | 1968 | | pagina 7