corJam' Slik de pijn weg Stichting Vluchtelingenhulp zag opzet werk mislukken Curatorenkamer in Utrecht bezet Utrechtse universiteit gaat oorzaken van daling geboortecijfer onderzoeken Ondanks steun aan Humphrey blijft McCarthy rebel Expo in Japan kost ons land f 2 min. méér STUNTMAN ONDERGING „LUCHT-DOOP GEEN OPHEFFING ALS HET GELD VERDEELD IS WOENSDAG MASSAAL STUDENTEN. PROTEST IN DEN HAAG Raad Amsterdam achter beleid van Samkalden In Chinese provincie 50.000 doden Modieus en praktisch, gemaakt voor elegante vrouwen Bezwaren tegen gemeentelijke belasting op onroerend goed lekasin Aardschok op Griekse eilanden VROUW ONDER AUTO Vakcentrales zijn 't nog oneens over Roolvinks loonwet Duidelijk ideaal Verschillen Deze luxe schoenen van T1MTUR zijn anders dan anderen. Ze hebben meer. Ze lachen om regen, barsten niet, lopen makkelijk, laten geen vlekken na en behouden hun vorm Tóch zijn ze niet duur. TIMTUR maakt nü de schoenen van de toekomst uit dat nieuwe ademende materiaaL wonderbaarlijk Regering is tegen bescherming van raadsleden tegen werkgevers Sloegebied grote kandidaat voor 2e kerncentrale VRIJDAG I NOVEMBER 1968 UTRECHT De Nederlandse Stu denten Raad heeft gisteravond, tijdens het overleg dat de studenten in Utrecht met de rector-magnificus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. J. Lanjouw, en de curator voor studen tenzaken. mr. J. H. des Tombe, heb ben gevoerd, vlugschriften verspreid. In de vlugschriften worden de studen ten opgeroepen woensdag 6 november voor de regeringsgebouwen in Den Haag een massale studentendemonstra tie te houden als protest tegen de in voering van de numerus fixus „in wel ke vorm dan ook" en te pleiten voor de investering van enkele honderden miljoenen guldens in het wetenschap pelijk onderwijs. Het pamflet, waarin voor de massa le demonstratie wordt opgeroepen, zal aan alle universiteiten en hogescholen worden verspreid. De NSR heeft gisteravond bekendge maakt, dat op 6 november vanuit Am sterdam tien bussen met demonstranten naar Den Haag zullen vertrekken. Ook uit Utrecht, Nijmegen en Groningen worden in Den Haag die dag bussen verwacht. Het is nog niet bekend of de Nederlandse Spoorwegen extra treinen zullen inleggen voor het vervoer van de demonstrerende studenten. Het definitieve besluit tot de demon stratie is pas dezer dagen na aan vankelijke aarzelingen genomen, zo deelt de NSR mede. AMSTERDAM „Het nieuwe be leid inzake het houden van demonstra ties in Amsterdam heeft de proef goed door staan", zo zei gisteren de fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Amsterdamse gemeenteraad, drs. Ed. van Thijn. Evenals de grote meer derheid van de raad had hij waarde ring voor de wijze waarop burgemees ter Samkalden vorige week handelde en de manier waarop de politie tegen betogers optrad. Burgemeester Samkalden gaf giste ren aan het begin van de raadsverga dering een overzicht van de gebeurte nissen van vorige week. De burgemees ter zette ook nog eens uiteen wat daar bij zijn beleid was geweest. Mevrouw Irene van de Wetering (Prpvo) kon weinig anders op tafel brengen dan dat zij het met de burge meester niet eens was. De'CPN meent, zo bleek uit de woorden van fractielei der W. van het Schip, dat een demon stratie op donderdag tegen het eind van het spitsuur met enige verkeers- omleidingen best had kunnen worden toegestaan. De PSP stonde venmin aan de kant van de burgemeester. De overige fracties zagen het beleid zoals het vorige week was gevoerd, graag voortgezet. ..Het is spijtig", zei drs. Van Thijn, „dat bij het overleg tussen demonstranten en gemeente, de redelijkheid van de kant van de ge meente geen redelijkheid heeft opge wekt bij de organisatoren van de be toging van donderdag". AN DIJK De 68-jarige mejuffrouw G. Sluijs uit Andijk is gisteren in haar woonplaats met haar bromfiets onder een passerende yrachtwagen met aan hanger geraakt. Zij was op slag dood. SILVOLDE Toen het plotseling bjj het spelen de rijweg overstak met zijn stepje, is het driejarig zoontje van de fam. Roes in Silvolde door een vracht wagen gegrepen. Het jongetje overleed ter plaatse. ENSCHEDE In een ziekenhuis in Enschede is gistermiddag de zestienjari ge J. H. W. Boonkamp uit Borne over leden. Enkele uren tevoren was hjj bij het oversteken door een vrachtauto overreden. Studenten bezetten gisteren de curatorenkamer. Mr. J. H. des Tombe, curator voor studentenzaken, spreekt hier de studenten toe. Links van hem zit (met bril) rector-magnificus, prof. dr. J. Lanjouw. UTRECHT Het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht zal begin volgend, jaar een landelijk onderzoek instellen naar het geboortepatroon. Doel van het onderzoek is het verschaffen van inzicht in de achtergronden en oorzaken van de recente daling van de geboortecijfers in Nederland en de ont wikkeling van de huwelijksvruchtbaarheid in de toekomst. UTRECHT De drie vakcentrales zijn het (nog) niet eens over hun ant woord op de loonwet-Roolvink, die op 1 januari van kracht moet worden. Dat is de reden waarom zij het „gehoor" door de vaste Kamercommissie voor sociale zaken niet op 7 november wil len latend oorgaan. Er is om uitstel ge vraagd. Knelpunt is de bevoegdheid van de minister om in. te grijpen in geval on ze nationale economie in gevaar is. Het NVV wenst deze mogelijkheid zoveel mogelijk te bespreken, het CNV is be reid het verst te gaan en het NKV ligt daar ongeveer tussenin. De minister heeft in zijn wetsont werp bevoegdheid gevraagd tot Het „bevriezen" van de lonen, het instellen van een periodee waarin de lonen niet verhoogd mogen worden, Het nietig verklaren van bepaalde arbeidsovereenkomsten, Het terugkeren tot de oude „gelei de" loonpolitiek. De laatste bevoegdheid wordt door alle drie vakcentrales afgewezen. De eerste vindt het NVV onjuist en het NKV overbodig. De katholieke vakcen trale meent dat de minister ook zonder loonwet hiertoe kan overgaan. Voor het nietig verklaren van be paalde cao'svoelt alleen het CNV, ech ter uitsluitend om hiermee het risico van een algemene loonmaatregel, waar bij de goeden met de kwaden moeten lijden, te omzeilen. ADVERTENTIE Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. Geleidelijk zullen de oorzaken van de daling in de gemiddelde huwelijks leeftijd worden bestudeerd. Het onder zoek zal óver 67 gemeenten word ge spreid en ziich richten op drie repre sentatieve groepen van duizend vrou wen, die respectievelijk zijn getrouwd in 1958, 1963 en 1968. Dit onderzoek zal een voortzetting zijn van het onderzoek dat de afdeling demografie van het Sociologisch insti tuut vorig jaar onder vierhonderd vrou wen in Utrecht naar het geboortenpa- troon instelde. De resultaten hiervan zijn gisteren gepubliceerd in het boek Gezinnen in groei, geschreven door dr. H. J. Heeren en drs. H. G. Moors. Het geboortencijfer, in 1964 nog 20,7 prmille, daalde in de daaropvolgende jaren tot respectievelijk 19,9 en 19,2 pro mille. Voor 1967 werd een daling tot 18.9 promille geconstateerd. In de eerstkomende jaren is weer een tijdelijke stijging van het aantal ge boorten te verwachten, gezien het feit dat huwelijken van de. kinderen uit de geboortegolf 1946 die voor het grootste deel tussen 1966 en 1970 zijn of worden gesloten wel voor een herhalend effect zullen zorgen. Van de Utrechtse ondervraagde vrouwen had 94 procent zich wat be treft gezinsgrootte een duidelijk ideaal gesteld. Deze wensen concentreerden zich rond een gemiddeld kindertal van 2,7. Van de ondervraagden wilde 43 procent twee kinderen. 32 procent drie en veertien procent vier kinderen. Na vijf jaar had veertig procent het ge wenste aantal kinderen: 37 procent wil de nog een kind en 23 procent wilde nog twee kinderen erbij. Het percentage vrouwen dat geboor- tenregeling toepaste, steeg van 31 pro cent voor de geboorte van het eerste kind tot 74 procent na de geboorte van het tweede kind. Er was ook een toe name van het gebruik van meer effec tieve methoden, met name de pil: 29 procent van de ondervraagden gebruik te de pil en drie procent had deze ge bruikt, maar was later op een andere methode overgegaan. Het hoogste kindertal werd gewenst door katholieken en gereformeerden, respectievelijk 3,1 en 3; het laagste door onkerkelijken: 2.4. Deze verschil len zijn aanzienlijk kleiner dan die wel ke werden gevonden tijdens een onder zoek in 1951, eveneens in Utrecht. Toen bedroeg het gewenste kindertal voor gereformeerden, katholieken en onker kelijken respectievelijk 3.6 4,3 en 2.5. Het gewenste kindertal was het hoogste in de hogere sociale lagen (3,1); de lagere sociale lagen vertoon den een gemiddelde van 2,5. HONGKONG. Ruim vijftigduizend mensen zijn begin dit jaar om het le ven gekomen bij felle gevechten in de Chinese provincie Kwangsi. „Het bloed bad gaat nog steeds door", aldus een communistisch-Chinees blad, Ta Tsoeng Pao. dat in Kanton wordt uitgegeven. De meeste strijd zou zijn geleverd in de provincie Tsingsi langs de grens met Noord-Vietnam. De mannen sneu velden, aldus het blad, in de strijd te gen de contrarevolutionairen. „De vijf tigduizend stierven onder het roepen van de leus: Lang leve voorzitter Mao". In studie is de vraag of de stichting mee zal helpen aan acties om de we deropbouw en de verdere hulpverle ning na het beëindigen van de strijd ter hand te nemen. Dit deelde de voorzitter van de stich ting, mr. G. E. van Walsum, oud- burgemeester van Rotterdam, giste ren in Den Haag mee. De vier aange sloten organisaties, het Nederland- sche Roode Kruis, het Nederlandse comité Unicef. Mensen in Nood en de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, kregen elk 3,1 miljoen gulden. Zij hebben plan nen in petto voor de herbouw van ziekenhuizen en scholen. Het interna tionale Rode Kruis raamt de kosten van deze plannen op twintig miljoen gulden per maand. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van de 3,1 miljoen gulden die het uit de pot kreeg, nog een reserve van 575.000 gulden, de Stichting Oecume nische hulp heeft nog ruim een mil joen gulden. Mensen in Nood heeft op een paar duizend gulden na de 3.1 miljoen opgemaakt en Unicef heeft het totale bedrag in één keer aan zijn internationale comité overge maakt. Voor de ruim dertien miljoen gulden die de stichting Vluchtelingen Bia- fraconflict te verdelen had zijn vlieg tuigen gehuurd, medische en tech nische teams uitgezonden en voedsel en medicamenten gestuurd. Voor de acties van Terre des Hommes en van prinses Irene werd honderddui zend gulden afgestaan en de Lucht- v brug Biafra kan maximaal 25.000 gulden krijgen voor de vijf Biafraan- se kinderen in ons land. In totaal zijn in Nigeria en Biafra on der het teken van het Rode Kruis 340 vluchten gemaakt, waarbij bijna 3.5 miljoen kilo goederen werd ver voerd en op de terugweg bijna zes honderd evacués werden meegeno men. Ongeveer zestienduizend ton le- vensmidelden liggen op verschillen de plaatsen in Nigeria zelf opgesla gen. Voor het transport hiervan naar de binnenlanden beschikt men over twee DC-4 vliegtuigen, een door Uni cef gecharterde helikopter, twee coa sters, een vrachtboot, 113 vrachwa- gens en 87 andere voertuigen. Voor Biafra liggen 5600 ton levensmidde len opgeslagen. Er worden nog veer tienduizend ton voedsel en medica menten verwacht. tÏKfcp hindetonrk «oor Ou Rwi poremrm nurwtuL Deze schoenen Zfi veikr|gba* van f12290-ft 44,90. Herenschoenen uit CORFAM worden vervaaidjgd door Aera DEN HAAG Een deel van de spe ciale Tweede-Kamercommissie staat blij kens haar gisteravond gepubliceerde verslag, sceptisch tegenover het voorstel van de regering, gemeenten de algemene bevoegdheid toe te kennen belastingen op onroerend goed te heffen, in de plaats van de grondbelasting, de personele be lasting, de straatbelasting, de baatbelas ting, de bouwterreinbelasting en de brandverzekeringsbelasting. De voornaamste bezwaren zijn dat be langrijke verschillen in belastingdruk kunnen ontstaanen dat geen rechtsbe scherming bestaat tegen willekeur v de plaatselijke overheid. WASHINGTON Achter de „stem op Humphrey"-vlag die h(j zo laat heeft ge hesen. zwaait de senator Eugene J. McCarthy nog steeds met de banier van de re volte tegen de Democratische Part(j. Toen hy zyn voorkeur voor de democraat Humphrey bekend maakte, stelde h|J tevens duidelijk, dat h(j verwacht dat de „kinderkruistocht" van de verkiezings campagne In het voorjaar na de a.s. presidentsverkiezingen zal voortduren. Velen van de studenten en leerlin gen van de colleges en middelbare scholen die vrijwillig voor McCarthy werkten tijdens de voorverkiezingen, zijn thans nog te jong om te stemmen. Maar McCarthy gelooft kennelijk dat zij hem zullen blijven zien als een lei der die de jeugd een stem wil geven in toekomstige nationale beslissingen. Met dit in gédachten'lijkt McCarthy de weg te hebben gewezen voor zijn po ging om „het politieke proces binnen de democratische parij te hervor men", toen hij bekend maakte dat hij OUD-LOOSDRECHT Ten behoeve van opnamen voor een Japanse t.v.- filmploeg liet gisteren de stuntman Wim Wagenaar zich ondanks de ster ke wind (windkracht 6 a 7) onder een vlieger de lucht in slepen boven de plassen. De tocht duurde nog geen minuut, omdat Wagenaar de vlieger niet onder controle kon houden. Met twee beteuterde cineasten praat Wa genaar hier nog over de stunt na. Op de voorgrond de vlieger waarvan het frame danig werd verbogen. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver DEN HAAG De regering meent niet dat er een wettelijke regeling moet komen om personen die zich verkies baar willen stellen voor of gekozen zijn In gemeenteraden, de Rijnmondraad en provinciale staten te beschermen tegen moeilijkheden die particuliere werkge vershun I nde weg leggen. Dit hebben de ministers van Binnen landse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid verklaard in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. T. J. Westerhout en C. Laban (beiden PvdA). De ministers zeggen onbelemmerde uitoefening van het passieve kiesrecht, „ook voor werknemers bij particulie ren", van groot belang te achten. Het staat de partijen bij een cao vrij hier in naar analogie van de regelingen voor overheidspersoneel bepalingen op te nemen die onbelemmerde uitoefe- ningv an het passieve kiesrecht waar borgen. DEN HAAG Voor 1 januari zal een beslissing worden genomen over de oprichting van een tweede kernener giecentrale. Het Sloegebied is een grote kandidaat hiervoor, aldus minister De Block (ecnomische zaken) gisteren tij dens de openbare commissievergade ring over zijn begroting. Mr. De Block kan niets doen aan het verschil in prijzen voor elektriciteit in verscheidene delen van het land. Pas als straks de elektriciteitswet zal zijn aangenomen, kan hij ingrijpen. Volgens mr. De Block is de prijs, die wij voor onze energie moeten betalen, laag in vergelijking met het buitenland. ATHENE Een aantal ernstige aardschokken heeft gisterochtend de eilandengroep Dodecanesos in de Egeï- sche Zee geteisterd. Op verscheidene eilanden brak paniek uit. De aardschok ken werden ook in de Griekse hoofd stad Athene, gevoeld. Er zouden geen slachtoffers zijn. in 1970 voor die partij geen kandidaat wil zijn voor herverkiezing in de Se naat of voor de presidentsverkiezingen van 1972. Dit heeft het dubbele politieke voor deel, dat hij zich bij zijn volgelingen presenteerta ls een „kruisvaarder"e n tegelijk de stem van de kritiek ver stomt, die beweerde dat hij de proce dure van de kandidaatstelling alleen maar wil wijzigen, om het zich zelf ge makkelijker te maken over vier jaar te worden benoemd. Bij zijn pogingen om de regels van het spel op de partijconventie te wijzi gen, heeft McCarthy zich zelf de ruim te gelaten, om als zijn eisen niet wor den ingewilligd, zijn volgelingen elders heen te leiden. In zijn verklaring van steun aan Humphrey zei hij, dat hij de jonge mensen en anderen die hem dit jaar hadden gesteund had opgeroepen „om de gevestigde politieke procedures van de democratische partij te beproeven". Maar als die procedures niet duidelijk veranderd werden, zou hij hun dat niet opnieuw verzoeken. Was dit een dreiging met een derde partij? Dat wilde McCarthy niet zeg- gen. Maar zijn belofte om aan de hervor ming van de partij te gaan werken en de belangrijke problemen van de Ame rikaanse politiek te blijven bespreken leek er op te duiden, dat als hij geen voldoening kon krijgen in zijn eigen partij hij een andere weg zou gaan be wandelen. DEN HAAG De Nederlandse in zending voor de wereldtentoonstelling in het Japanse Osaka In 1970 zal waar schijnlijk twee miljoen gulden meer gaan kosten dan oorspronkelijk was ge raamd. De commissaris-generaal van de Stichting Wereldtentoonstelling, oud- minister J. M. L. Th. Cals, meent, dat ëij aan de tien miljoen gulden in dertijd door de Nederlandse regering uitgetrokken, niet voldoende heeft voor een juiste presentatie van ons land. Binnenkort krijgt de Tweede Kamer daarom een voorstel tot verhoging van de bijdragen. De wereldtentoonstelling in Brussel heeft Nederland ongeveer 75 miljoen gulden gekost .Die van Mon treal vorig jaar tien miljoen gulden. Het bouwteam, onder leiding van prof. J. B. Bakema, wil dat de Nederlandse inzending uit één communicatiecentrum zal bestaan. Het totale terrein voor de Nederlandse inzending is ongeveer vier duizend vierkante meter. Bijna éénder de van de ruimte wordt door vijvers in genomen. Het Nederlandse paviljoen bestaat uit kubussen die trapsgewijs tot der tig meter hoogte opklimmen Met elek-„ trische roltrappen en liften kunnen per uur ongeveer 3.600 mensen de inzending bekijken. In Osaka worden meer dan dertig miljoen gasten verwacht De heer Cals is tevreden als tien procent van hen in het Nederlandse paviljoen komt. De filmregisseur Jan Vrijman wil de bezoekers een film tonen, waainr alle aspecten van het Nederlandse leven een plaats krijgen. Ook de historische relajies tussen Ne derland en Japan krijgen de nodige aandacht. Het zal niet mogelijk zijn het Con certgebouworkest naar Japan uit te vaardigen, omdat dit te duur zal zijn. Kleinere gezelschappen zullen echter wel worden betrokken bdj de culturele vertegenwoordiging van ons land ADVERTENTIE DEN HAAG —Het werk van de Stich ting Vluchtelingenhulp Biafraconflict is in opzet mislukt. De stichting zou coördineren optreden voor niet grote organisaties in ons land die geld in zamelden voor slachtoffers van 't Biafraconflict. Acties van Terre des Hommes, prinses Irene, de Lucht brug Biafra en 'n aantal vrijwilligers die uitgezonden wilden worden, door kruisten het idee. De stichting zal voorlopig blijven bestaan, al is de pot zan dertien miljoen gulden ver deeld.

De Vallei | 1968 | | pagina 13