Veenendaa Is dagblad Amerika verwacht nu tegenprestatie van Hanoi WIJ ALOM IN DE WERELD GROTE VOLDOENING Buiten Humphrey zal grootste profijt gaan trekken HOLS DONAKAT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Is hij spion of niet? inde „Wij verwachten thans produktieve besprekingen" Veel werkloze academici GEORGE PAPANDREOE OVERLEDEN NEDERLANDS PAVILJOEN VOOR EXPO '70 Nederlandse ambassade in Saigon door raketten getroffen Dc Bevrijdingsfronten Zuid-Vietnam kunnen naar Parijs DRIE WEKE* Geen speelhol maar een bandrecorder Alléén bij MAISON KRAMER ESPRESSO KOFFIE gratis Laatste gekozen Griekse premier Recordwarmte Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en >0955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei**, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.¥. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG I NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 258 V.S. STOPPEN BOMAANVALLEN 55* Als de groep van acht bejaarden die een onderzoek heeft inge steld naar de mening van de mede bewoners over de operettekaarten- affaire representatief is voor de be volking van het bejaardencentrum ,,de Engelenburghis er geen huis revolutie te duchten. Men schaart zich unaniem achter de leiding. In de prov. staten van Utrecht is er een scheuring ontstaan in de BP-fractie. Twee leden onder wie het Veenendaalse lid de heer Kievit schaarden zich achter de nieuwe groepering .Binding Rechts". De Rhenense Middenstands Cen trale gaat de kas spekken van de plaatselijke VVV. De baten van de St.Nicolaasactie zullen namelijk aan de VVV ten goede komen. De Utrechtse politierechter kreeg deze week twee tikkers voor de balie. De ene tikte tegen zijn voor hoofd, waarop de andere, voor wie het gebaar bestemd was, het auto dak van de boosdoener in elkaar tik te. Bij Firet n.v. sloegen gistermid dag grote rookwolken uit het dak als gevolg van een brand in de drooginstallatie. Het vuur werd ech ter in de kiem gesmoord. PARAMARIBO In het Surinaamse gouvernementsblad is opgenomen een resolutie waarbij prinses Beatrix de ere titel van „Petrona altissima universitatis Surinamensis", is verleend. De prinses heeft dit aanvaard. LEEUWARDEN De 27-jarige land bouwer J. Keuier uit Achlum is donderdag verongelukt toen hij onder een kantelende trekker in een sloot te recht kwam. De jonge boer was op zijn land bezig met bieten rijden. Hij kwam bij het nemen van een bocht te dicht bij de sloot waardoor de trekker kantelde. WASHINGTON De Amerikaanse lucht-, vloot- en artillerie-bombardementen op Noord-Viëtnam zijn met ingang van vandaag 14.00 gestaakt. Vertegenwoordigers van het Zuidviëtnaniese „bevrijdingst runt" de politieke afdeling van de Viët-Cong zullen volgen de week woensdag, 6 november, aanwezig zijn bij de Ame rikaans-Noordviëtnamese besprekingen in Parijs. Dit houdt echter geen erkenning van het front in. Vertegenwoordigers van de Zuidviëtnaniese regering zullen eveneens aan die bijeenkomst kunnen deelnemen. Dit heeft president Johnson vannacht om ongeveer twee uur Ned. tijd meegedeeld in een verklaring voor radio en televisie, nadat hij tevoren overleg had gepleegd met de nationale veiligheidsraad, die voor deze gelegenheid was uit gebreid met belangrijke adviseurs. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft in een communiqué be kendgemaakt, dat de Amerikaanse regering „eenzijdig" besloten heeft de bom bardementen op geheel Noord-Viëtnam te staken. Thieu maakte in zijn korte verklaring niet duidelijk wat hij bedoelde met het woord „eenzijdig". Politieke waarnemers zeiden dat het schijnt te betekenen dat het besluit tot stand was gekomen zonder overeenstemming met de Zuidviët naniese regering. Het zou echter ook kunnen inhouden, dat de Verenigde Staten tot deze stap zijn overgegaan zonder verplichtingen van de kant van Noord-Viët nam. Een woordvoerder van de Noordviëtnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs heeft gezegd, dat vandaag later op de dag een persconferentie zal worden gehou den in antwoord op president Johnsons bekendmakingen. Xoean Thoey, de delegatieleider, moet de verklaring van de Amerikaanse presi dent „eerst bestuderen". De Amerikaanse president zei dat *t voltallige comité van staven en gene raal Creighton W. Abrams, de opperbe velhebber in Viëtnam. hem ervan in kennis hadden gesteld, dat „volgens hun militair oordeel, deze maatregel NU diende te worden genomen en dat deze stap geen verhoging van het aan tal Amerikaanse slachtoffers tot gevolg zou hebben". „Wat we nu verwachten wat we nu het recht hebben te verwachten zjn prompte, produktieve. ernstige en intensieve onderhandelingen in een sfeer die gericht is op vooruitgang". „Wij hebben de tegenpartij duidelijk gemaakt dat dergelijke besprekingen niet kunnen voortduren als zij daar mi litair voordeel uit trekt. Wij kunnen geen produktieve besprekingen voeren BONN De Wesitduitse regering is verheugd over het besluit van de Ver enigde Staten de bombardementen op Noord-Viëtnam te staken. Zij hoopt dat de andere party de bedoeling van deze stap zal begrijpen. De verklaring van president Johnson toont nogmaals aan, dat er aan de zijde van de Amerikaanse oude mythologische verhalen 2 kunt ge soms lezen, dat de na- 2 2 jaarsdraden gesponnen werden 2 5 door de Norven of Schikgodinnen, 2 5 die 's mensen levensduur bepaal 2 den, zowel bij de Grieken als de J Noren. Wanneer toevallig wat van 2 2 haar schering of inslag aan iemand 5 2 bleef hangen, betekende dit een 2 2 gunstig voorteken. Een andere 2 2 sage laat de Madonna door 12.000 2 2 jonkvrouwen in de herfst de vel- j den overspinnen, doch vreemd is 2 2 het. dat men ook van wetenschap- 5 2 pelijke zijde onwaarschijnlijke hy- 5 5 pothesen over het ontstaan der webjes heeft opgesteld. Edmund 2 Spencer, een beroemde tijdgenoot 2 van Shakespeare, dacht poëtisch, 2 g dat ze uit gedroogde dauw waren j S gesponnen. In het algemeen twij- felde het volk overigens niet aan 5 1 de autoriteit der ouden, en voorai 5 2 Aristoteles was in zijn uitspraken i j onaantastbaar. Hij stelde anno 2 2 350 reeds vast, dat de herfstdraden 2 5 door kleine spinnen werden ge- 2 2 maakt, doch zijn in algemene zin 2 2 juiste theorie raakte in het ver- 5 5 geetboek en pas in 1676 werd zij 5 door de vermaarde Engelse bio- 2 loog Martin Lister herontdekt. In- 2 tussen had zijn landgenoot Robert 2 Hooker enige tientallen jaren eer 2 der verklaard, dat het rag een pro- 2 2 dukt der atmosfeer was en dat de 5 2 zomerwolken (de z.g. cumuli) uit 2 2 dezelfde stof bestonden. Johann j August Ephraïm Göze, een goed 2 natuurkundige en vriend van Les sing zag er een plantaardige oor- sprong in en dacht evenals an- 2 j dere deskundig en" aan een J 2 harsachtige uitzwetingMaar de 2 filosoof Heinr. Steffens grijpt weer 2 2 op vriend Hooker terug en zo vin- 2 2 den we in de oude boeken nu eens 2 2 dit, dan weer dat en het is aardig 2 2 dit na te snuffelen, zoals ik morgen 2 in een slothoofdstukje doe 5 1 nov. 1968 A. B. WIGMAN regering geen gebrek aan bereidheid om de oorlog n Viëtnam 4e beëindigen bestaat, zo verklaarde een Westduitse regeringswoordvoerder. LONDEN Een Britse woordvoerder zei dat zijn regering tevoren door het Witte Huis op de hoogte was gesteld. Zij zal later op de dag een verklaring uitgeven. WASHINGTON Alle drie kandida ten voor het Amerikaanse president schap keuren het besluit van Johnson goed, zo is van officiële zijde verno men. Humphrey. Nixon en Wallace waren op de hoogte gesteld voordat de president zijn toespraak hield. Nixon verklaarde donderdagavond op een verkiezingsbijeenkomst in New York. dat hij noch Agnew (de republi- keinde kandidaat voor het vice-presi- dentschap) „ook maar iets zouden zeg gen dat een kans op vrede te niet zou kunnen doen". Hij hoopte vurig dat Johnsons besluit tot enige vooruitgang in de Parijse besprekingen zou leiden. Nixon voegde daaraan toe dat de nood zaak van een nieuwe buitenlandse po litiek niet over het hoofd moest worden gezien. Amerika mocht niet in een nieuw Viëtnam verwikkeld raken, en daarom was nu preventieve diplomatie dringend noodzakelijk. PARIJS „De stopzetting van de militaire operaties waartoe de president van de Ver. Staten heeft besloten, de beslissende wending die de onderhan delingen kunnen nemen, vormen een succes voor de zaak van de vrede die in de hele wereld op een lijn staat met de erkenning van het recht van ieder volk om zelf zijn toekomst te bepalen. Als de onontbeerlijke politieke maatre gelen door de betrokken regeringen zijn genomen, moeten de mannen en vrouwen van Viëtnam met internatio nale solidariteit geholpen worden bij het verbinden van de oorlogswonden en de wederopbouw. Frankrijk is bereid aan deze solidaire inspanning deel te nemen", zo verklaarde vanochtend een woordvoerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Hij her innerde eraan, dat president De Gaulle in maart, toen Johnson „zijn besluit bekendmaakte alles in het werk te zul len stellen om een einde te maken aan de strijd, dit nobele én moedige ge baar had verwelkomd". In gezaghebbende kringen te Parijs is vernomen, dat de Noordviëtnamese vertegenwoordiger Mai Van Bo don derdagavond de Franse regering een nota uit Hanoi heeft overhandigd. Daar in werd naast de Amerikaanse maatre gel de instemming van Noord-Viëtnam bekendgemaakt met uitbreiding van de onderhandelingen. SAIGON Het Amerikaanse mili taire opperbevel heeft haar soldaten in Viëtnam bevolen geen commentaar te leveren op de beslissing van president Johnson om de bombardementen op Noord-Viëtnam stop te zetten. in een sfeer waarin sprake is van be schietingen van de steden en waarin de gedemilitariseerde zone worde gene geerd". Johnson zei tot de conclusie te zijn gekomen dat de tijd is aangebroken om te zien of Hanoi te goeder trouw is. „Wij zouden misleid zijn en zijn op een dergelijke mogelijkheid voorbereid Wij bidden God, dat dat niet het geval is". Johnson waarschuwde het Ameri kaanse volk dot het staken van de aan vallen op Noord-Viëtnam niet inhoudt dat morgen de vrede hersteld zal zijn. Er kunnen (in Zuid-Viëtnam) nog zwa re «gevechten worden verwacht. Hij zei zijn beslissing van vandaag te hebben genomen op basis van de ontwikkelingen van de Parijse bespre kingen. „Ik meen u te moeten waarschuwen dat dit soort regelingen nooit volledig waterdicht is. Zelfs formele verdragen zijn dat niet, zoals wij uit ervaring we ten" Gezaghebbende kringen in Washing ton zeicren, dat Hanoi van tevoren op de hoogte van de maatregel was gesteld en dat de Noordviëtnamese regering precies weet wat als tegenprestatie van haar wordt verwacht, namelijk uitbrei ding van de vredesbesprekingen met Zuidviëtnamese vertegenwoordigers, staking van de Viët-Congaanvallen op ADVERTENTIE dichtbevolkte gebieden zoals provincie hoofdsteden en een niet langer gebruik maken van de gedemilitariseerde zone als infiltratieroute. Men zei dat de pre sident de bombardementsstop zou moe ten opheffen, als deze punten niet in acht zouden worden genomen. Johnson herinnerde aan de besprekin gen over beëindiging van de Koreaan se oorlog die zich van 1951 tot 1953 voortsleepten en zei dat het Ameri kaanse volk een dergelijke gang van zaken nu niet zou aanvaarden. Johnson, die de stap vijf dagen voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen nam, zei de drie kandidaten voor het presidentschap de democratische vice-president Hubert Humphrey, de republikeinse Richard Nixon en de on afhankelijke George Wallace, tevoren te hebben ingelicht. Met Johnsons verklaring is een eind gekomen aan drie weken vol specula ties over vooruitgang bij geheim over leg tussen Amerikanen en Noordviëtna- mezen waarbij ook andere landen betrokken zouden zijn geweest. Zo voer de de Russische ambassadeur in Wash ington enkele malen overleg met mi nister van Buitenlandse Zaken Rusk -zonder dat mededelingen werden ge daan over de inhoud van die gesprek ken. Ook zou de Japanse regering via de Sovjet-Unie hebben bemiddeld. LYNDON B. JOHNSON proberen LOOSDRECHT De Rijkspolitie dacht gisteravond een flinke slag te slaan in pension Najade in Oud-Loos- drecht. Buiten was duidelijk de kreet „Rien ne va plus" te horen en bij goed luisteren hoorde men zelfs het balletje tollen met op de achtergrond geani meerd gelach en gepraat. Eenmaal binnen merkten de agenten dat een bandopname-apparaat de gelui den veroorzaakte. De pensionhouders zaten rustig naar de televisie te kijken. WASHINGTON Het besluit van president Johnson om alle bombardementen op Noord-Viëtnam te staken kan voor Hubert Humphrey bij de komende presi dentsverkiezingen, een grote steun betekenen. Maar de nevel die over Hanoi's intenties blyft hangen, laat twyfel bestaan over de gevolgen van het presidentiële besluit op de dinsdag te houden verkiezingen. Republikeinse en Democratische strategen zijn niet-officieel van me ning, dat Humphrey als democratische kandidaat voor het presidentschap psy chologisch van het presidentiële besluit zal kunnen profiteren. Hooggeplaatste Democraten zeggen, dat het besluit van Johnson alleen de grond wegslaat onder de protesten van die democraten, die geneigd zijn geweest dinsdag in het geheel niet te stemmen. Die stemmen zullen zeker aan Hum phrey toevallen. Aan de andere kant achten Republi keinse strategen het mogelijk, dat de kiezers het presidentiële besluit, slechts vijf dagen voor de verkiezingen genomen, zullen beschouwen als een cynische poging om de verkiezingen een andere richting te geven. Niette min zal de oorlogszuchtige taal van Nixon en Wallace thans geen stem meer trekken Sommigen hunner zeiden da. John son om uiterlijke redenen de voorwaar den van Hanoi voor een onvoorwaarde lijk staken van de bombardementen had aanvaard, nog voordat werkelijke vredesbesprekingen konden beginnen. Maar boven al dit politieke gerede twist staat de els van vele kiezers om een einde te maken aan de Viëtname se oorlog. A De correspondent in Bonn van het Tsjecho-Slowaakse persbureau CTK. dr. Otokar Svercina, is urenlang verhoord door de Duitse politie, die hem ervan verdacht spionagewerkzaamheden te verrichten. Hij werd echter weer vrijgelaten en maakt hier bij zijn kantoor het v-teken. ADVERTENTIE vanaf heden verkrijgbaar Heerlijke Italiaanse Ter kennismaking wordt zaterdag de gehele dag ESPRESSO KOFFIE aangeboden. DEN HAAG Eind juni waren 257 personen, die een doctoraal examen hadden afgelegd ingeschreven als wer- lozen, van wie 69 reeds langer dan een jaar en 113 langer dan een half jaar, aldus heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid B. Kool- vink, meegedeeld in antwoord op vra gen van leden van de Tweede Kamer commissie voor Sociale Zaken. ATHENE De Griekse oud-premier George Papandreoe is vannacht overleden in een Atheens ziekenhuis. De 80-jarige Papandreoe, die vorige week met een maagbloeding werd opgeno men overleed aan een hersenembolie. Woensdagavond kreeg hy opnieuw een maagbloeding. De artsen besloten tot een spoedoperatie en verwyderden een deel van de maag. Na deze ingreep verklaarde het ziekenhuis dat de oud-premier, een van de bekendste tegenstanders van het militaire bewind, het betrekkelyk goed maakte. Aan het sterfbed bevonden zich de tweede zoon George Papandreoe, die dezelfde naam daagt en de echtgenote van Papandreoe's oudste zoon Andreas. De familie van Papandreoe heeft laten weten, dat zy een door de kolonels regering aangeboden nationale begrafenis, niet zal aanvaarden. Papandreoe, de laatste gekozen pre mier van Griekenland, werd in septem ber van huisarrest ontslagen na een waarschuwing van de militaire leiders zich niet met politiek in te laten. Het was de tweede maal, dat hij door het nieuwe bewind onder huisarrest was geplaatst. Papandreoe trad in juli 1965 als pre mier af na meningsverschillen met ko ning Constantijn. Dit had grootscheep se betogingen in Athene en andere Griekse steden tengevolg. De politieke crisis schiep een klimaat vah spanning en dit leidde tenslotte tot de staatsgreep van generaals in april 1967. De ex- premier en leider van de grootste poli tieke partij, de Unie van het centrum, was een fel tegenstander van het nieu we bewind. Gedurende zijn politieke loopbaan lag Papandreoe menigmaal met de monarchie overhoop. De op 13 februari 1888 in Kalledzi in het Zuiden van Griekenland geboren Papandreoe is tweemaal gehuwd ge weest. Uit het eerste huwelijk stamt zijn zoon Andreas. Tijdens de tweede we reldoorlog trouwde hij met de bekende Griekse actrice madame Kiveli. uit welk huwelijk zijn zoon George werd geboren. Hoewel deze echtverbintenis niet officieel was beëindigd, leefde Pa pandreoe de laatste tijd alleen in zijn villa in Kastri. Hij was in 1944 en 1967 premier. ADVERTENTIE DEN HAAG Dit is de maquette van het Nederlands paviljoen zoals dat zal worden opgebouwd voor de wereldten toonstelling Expo '70 in de Japanse stad Osaka. Het ge-bouw zal een oppervlakte bestrijken van 1.700 vierkante meter van de totaal 4.000 vierkante meter die voor Nederland op de tentoonstelling is bestemd. (Zie verder elders in dit blad). verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak SAIGON De Viët-Cong heeft giste ren zeven raketten op de Zuidviëtna mese hoofdstad Saigon afgevuurd. Twee kinderen kwamen om het leven, vier mensen raakten gewond. Een ra ket drong door de muur van de Ne derlandse ambassade, maar zy ont plofte niet. Vanmorgen werd de raketaanval her haald. Een projectiel viel op de r.-k. kerk te Om Chieu. Hier vonden 19 mensen de dood. De Nederlandse zaakgelastigde in Viët nam, Frans van Dongen en zijn echt genote, zaten nauwelijks een meter van de plek waar de raket het huis was binnengedrongen. „Er werd een groot gat geslagen in de muur en de raket ging door de vloer diep in de grond onder de villa", aldus de zaak gelastigde. De villa dit in het centrum van Sai gon ligt, doet als ambtswoning voor de zaakgelastigde en als kantoor dienst. Zij werd 20 juni al ernstig beschadigd bij een mortieraanval van de Viët-Cong. Toen kwamen twee granaten voor en achter de villa neer, waardoor alle ruiten sprongen en bin nen veel schade werd aangericht. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Sai gon maakte gisteren bekend dat de vorige week 109 Amerikaanse militai ren zijn gesneuveld en 717 gewond. Daarmee heeft het Amerikaanse do dental in Viëtnam de 29.000 over schreden. Amerikaanse vliegtuigen hebben giste ren een serie aanvallen uitgevoerd op doelen ten noorden van de gedemili tariseerde zone. Zij vernielden brug gen en wegen. Enkele vliegtuigen vie len een raketbasis voor geleide pro jectielen aan, juist ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Volgens één van de piloten veroorzaakten de zwa re bommen een geweldige explosie en een enorme vuurzuil. ADVERTENTIE 1 HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. r (Van onze 2 weerkundige medewerker) e late warmte van dit moment 2 is zeer uitzonderlijk. Zowel de 2 g maximum temperatuur van giste- 2 2 ren (19,9 graden Celsius) als de 2 minimum temperatuur van van- g nacht (14,4) te De Bilt waren re- 2 2 cord-hoog sedert het begin van de 2 waarnemingen in 1848, gelet op de 2 tijd van het jaar. De tot dusver ge- g 2 meten uitersten waren resp. 19,3 en 13,8 graden C., waargenomen 1 op 5 november 1899 en 3 november 2 1899. Ook elders steeg het kwik gis- termiddag tot aanzienlijke hoog- 2 ten: Zutphen 18 graden, Apeldoorn 1 hoog- 18,5, Ugchelen 19, Deelen 18,9, Doetinchem 19, Twente 19,4 en 2 Eindhoven 20,4 graden C. Het absolute record voor Neder- 2 land, te weten 22 graden van 2 Maastricht op 31 oktober 1943 is 2 niet gebroken. 2 Voorlopig blijft het weer nog zacht 2 met kans op nieuwe buien door een 2 storing uit Frankrijk. Hierbij is 2 plaatselijk onweer mogelijk. 2 2 In de loop van het weekend is 2 evenwel een geleidelijk teruglopen 2 2 van de temperatuur te verwachten 2 2 onder druk van belangrijk koudere 5 lucht, die zich over het noordelijk deel van de Noordzee en de Britse 2 eilanden uitbreidt naar het zuiden, vergezeld van natte sneeuwbuien. Het tijdstip waarop Nederland aan g 2 de werkelijke koude-inval komt 2 bloot te staan is nog niet helemaal 2 zeker in verband met storingen, 2 die zich langs het koufront ont- 2 wikkelen, maar we denken in dit 2 2 verband vooral aan zondag 2 - - w

De Vallei | 1968 | | pagina 1