UIT CIRCULAIRE BLIJKT: Bewoners „Engelenburgh" scharen zich achter leiding inzake operette-kaarten We kunnen best onze eigen boontjes doppen 0 p E L r J. J. Dondorp bespreekt rechten gehandicapten REIN KOK Auto-test in Veenendaal G. van Manen verlaat A.H. CHEVROLET mat HORLOGERIE VAN MANEN Ui^tuéydü tijd.' Verpleegprijzen in Engelenburgh gaan omhoog Moeilijk Rectificatie Bijeenkomst Philadelphia rui II Bord Succes Jeugdkerk Collecten Mijlpalen Gewoonte Instemming Revolutie Integratie Bazaar Oliehollen Emeritaat VAN WOUT BLAUWKOUS SINTERKLAASAVOND V.A.B. VRIJDAG I NOVEMBER 1968 Bram is blij dat die sportwedstrijden op wereldniveau, die men Olympi sche Spelen pleegt te noemen weer afgelopen zijn. Niet dat hij bezwa ren heeft tegen sport in het alge meen, maar zelf is hij nou niet be paald een liefhebber. Daarom was hij de laatste weken nogal ontstemd over die heren uit Bussum die hem elke avond dwongen om naar zijn kijkkastje te koekeloeren en alsmaar meisjes en jongens te zien die har der probeerden te lopen, zwemmen, roeien of fietsen dan die anderen, die ook mee mochten doen. Hoe ik Bram ook aan zijn verstand probeerde te brengen, dat hij niet verplicht was al dat armen en benen- gezwaai te volgen, hij bleef elke nacht tot twee uur of nog later naar zijn kastje zitten loeren. Zijn motief was, dat hij pas een superkijkkast, gekocht had. Op zijn oude apparaat kwamen de beelden alleen maar in verschillende kleuren grijs door. Nu kreeg hij, van die bekende fabriek uit het zuiden van het land alle kleu ren van de regenboog voorgescho teld. „Ik ga der vanuit, dat het een duur ding is en dat je waar voor je geld moet hebben," is zijn standpunt. En hij bedoelt daarmee, dat zolang die Bussumse heren die al die kijkspe len naar onze huiskamers sturen niet alles in kleuren uitzenden, hij met zijn nieuwe kijkdoos verplicht is alle gekleurde prentbriefkaarten, die er doorheen komen te bekijken. Met Driek ben ik eens samen -wezen kijken naar dit nieuwe wonder van de techniek. Driek vondt het wel leuk, om al die vrolijke kleurtjes te mogen aanschouwen. En toen ze hoorde dat alles wat ze nu op het kijkglas zag op dat zelfde moment daarginds in Mexico gebeurde en dat daarvoor gebruik gemaakt werd van een namaak-maantje, dat ze een paar honderd kilometer de ruimte ingestuurd hadden, raakte ze bij kans van de kaart. Alleen vroeg ze elke keer als er een klok in het beeld kwam, waarom ze de klok daar zover achter hadden lopen. Ze herinnerde zich nog wel iets van de zomer- en wintertijd waarmee we in onze kinderjaren ge zegend waren, maar dat, scheelde maar een uur. Ze kon niet begrijpen waarom een zo groot tijdsverschil praktisch was. 'Bram probeerde nog wel uit te leggen, dat de zon in dat land een paar uur later opkomt dan hier, maar dat wilde er bij haar niet in. Driek genoot van de sport en vooral van de kleuren. Mij werd het al gauw groen en geel voor de ogen en toen Bram's vrouw voorstelde om wat te drinken was ik blij dat ik al leen in het kleine glaasje hoefde te kijken. Wat daaruit kwam was kleur loos ook, toen de twee schepjes sui ker opgelost waren. Toch is het een mooi iets, zo'n grote sportwedstrijd. Men zegt dat het verbroederend werkt en dat is iets waar we in deze wereld veel meen naar moeten streven. Als het werke lijk helpt ben ik bereid om driehon derdvijfenzestig dagen in het jaar naar het schilderspalet annex kijk kastje te koekeloeren. Voor het goe de doel heb ik wel wat over, maar ik twijfel of de vrede een stap dich terbij gekomen is doordat onze Ada zo'n gouden schoteltje aan een lint gewonnen heeft. Ze kan wel Ijard zwemmen, veel harder dan wij vroe ger, maar wij deden het dan ook stiekem in de „vurt" en op z'n hond jes. Wout Blauwkous. ADVERTENTIE Nog maar nachtjes 34 slapen en dan... is het weer Hoe eerder u de cadeaus gaat kopen hoe meer keus er is. Doe het vanavond nog bij Drogistery/Parfumerie Gelderland/hk Hoogstraat Veenendaal, tel. 12656 VEENENDAAL Er zal in ieder geval geen revolutie uitbreken onder de bewoners van het bejaardencentrum „de Engelenburgh" over het gedrag en de houding van de directrice inzake de operette-kaarten-affaire. Dit blijkt wel uit een circulaire die een aantal bejaarden gisteren het levenslicht heeft doen zien. Daarin scharen zij zich volledig achter het beleid van de leiding en het bestuur in het algemeen en achter de houding van de directrice inzake het aanbod van de operette-kaarten in het bijzonder. Een achttal bewoners acht zich de spreek buis van de gehele Engelenburgh-bevolking na een enquête, die zij over dit onderwerp bij hun medebewoners hebben ingesteld. De circulaire die gezien kan worden als een verslag van het onderzoek is door het achttal persoonlijk ondertekend. In een begeleidend schrijven noemen de representanten de hele affaire „een voor ons zeer belangrijke aangelegenheid". De circulaire die als opschrift draagt „een wederwoord van de bewoners van het bejaardencentrum „de Engelen burgh" luidt letterlijk: „Toen nu bijna twee weken geleden in een streekblad een beschuldiging aan de directie van ons bejaardencen trum gelanceerd werd, 'hebben wij in eerste instantie onze verontwaardiging voor ons gehouden, in de mening, dat deze aanval wel spoedig in het vergeet boek zou raken. Het is evenwel geheel anders gelo pen, want deze beschuldiging is uitge lopen op een min of meer landelijke „rel", vooral doordat men op ongemo tiveerde wijze ook ons bejaardencen trum daarin betrok, door zaken naar voren te brengen, die in geen enkel verband stonden met de aanleiding tot deze „rel". Nu iemand uit onze gemeente, waar van men zulks allerminst zou verwach ten, het woord „terreur" heeft laten vallen en een gemeenteraadslid ge meend heeft over deze affaire aan B. en W. vragen te moeten stellen, willen wij niet langer zwijgen. Wij verklaren unaniem, dat wij vol komen achter de beslissing van onze directrice staan. Verder verklaren wij, dat ons noch door de rectrice noch door het bestuur, ooit is verboden er gens heen te gaan. Wij genieten in ons bejaardencen trum een volledige vrijheid, zodat wij ADVERTENTIE KIRPESTEIN VEENENDAAL CITT-MOTORS - EDE EDE Geboren: Anna B. C., d.v. A. van Wincoop en C. Langelaar;. Hen drik, z.v. H. Petersen en H. van Ee; Susanna, d.v. M. Robbertsen en A. Jansen; Johannes R., z.v. J. R. Voe- senek en J. Pol; Sandra H. C.. d.v. D. de Leeuw en M. B. Chen; Christina H., d.v. A. J. Damman en M. J. Huls man; Willem S., z.v. T. J. Hoekstra en E. A. Kan; Jan W., z.v. I. C. Bos en W. van Stempvoort; Johan J., z.v. J. Burgers en E. A. Smids Vincken; Wil- lempje, d.v. J. A. van Beek en G. van Leeuwen; Aalbert B., z.v. W. H. Dek ker en G. ten Hoven; Jacoba M., d.v. R. Hardeman en E. van de Berkt; Margaretha D., d.v. N. E. van Barne- veld en A. van Donkelaar; Jan, z.v. A. ter Haar en R. M. Gerritsen; Evert J., z.v. E. J. Beumer en T. van Donkelaar; Jilles D., z.v. D. H. Lim burg en H. M. Segers; Marinus, z.v. M. de Bruin en N. van Dijk; Cornelis, z.v. J. van den Dikkenberg en W. van Roekei; Catharina P., d.v. H. van de Weerd en G. Roelofsen; Jan B. J.. z.v. J. A. J. Leppers en M. van Veldhuizen; Theodora M. H.. d.v. H. Bakkenes en G. J. Trek op; Hendrika A., d.v. J. J. Schouten en A. g. de Bruijn; Bernar- dus F., z.v. B. F. Peters en Chr. van Voorst; Marianne, d.v. G. Veenendaal en H. G. Beerens; Epco W. A., z.v. J. B. C. Hartog en M. M. P. van Son; Marinus J., z.v. G. van Beek en J. W. van Beek; Elbertje, d.v. W. Bos en P. Zonneveld; Eefke H.. d.v. E. van Voorst en H. E. van Roekei; Ida B., d.v. J. D. van der Zeijden en J. van den Ham; Hanneke, d.v. H. van Beek en G. van Roekei; Willem, z.v. R. Venema en G. S. Fens; Simone J., d.v. D. A. Eikenaar en T. J. van Schie. Ondertrouwd: D. Kikstra en C. C. Th. Heufkens; P. Th. J. Schipper en Y. E. Scheffel; E. Peerbolte en J. van Schuppen; G. Bouw en H. van Roekei; S. Massalt en A. C. Pol; G. J. M. van Duijnhoven en E. A. Kampert; R. van Laar en A. Roukema; J. van Dijk en H. van den Brink; C. Jansen en I. Visser. Getrouwd: P. H. Vlieg en F. J. Rink; R. C. H. M. Nuijten en H. J. C. Straatmann; A. Peters en G. C. van den Brand; B. H. Janssen en H. A. Buys; W. Th. A. Albers en A. D. van Bunnik; W. Stokkink en J. J. W. Weideman; J. M. de Kruijf en F. Top pen; A. Weigraven en W. de Neef; T. van den Brink en J. van Harten; T. van Luttikhuizen en G. Nooij; G. van de Langemeen en G. Beukhof; M. C. H. M. Rijsemus. en B. C. C. Jansen. Overleden: J. Veldhuizen, e/v B. Snitselaar, 75 jr.; B. Engels, e/v H. J. Smeets, 79 jr.; C. J. van Wijk, 75 jr.; J. van der Weide, 66 jr.; E. Krop, 71 jr.; H. J. Boelsma, 52 jr.; E. Chr. van Gestel, geh. gew. met J. Veenen daal, 83 jr.; D. Kas, e/v S. van den Brink, 78 jr.; H. W. J. M. Keuls, 85 jr.; T. Drost, geh. gew. met C. Drost, 79 jr.; J. Verheusen, 56 jr.; F. Bleijen- berg, geh. gew. met S. van Hoeven, 80 jr.; W. F. van de Bank, 54 jr. ieder uur van de dag, ja zelfs van de nacht, kunnen uitgaan of thuiskomen, zonder dat wij ooit rekenschap hebben af te leggen waarheen wij gaan. Ook zijn wij het volledig eens met wat onze geachte voorzitter, ds. A. Vroegindewey, in het „Veens Kerk blad" van vorige week schreef, dat de saamhorigheid in ons huis aan de sa menleving ten voorbeeld kan worden gesteld. Na lezing van bovenstaande menen wij, dat de gemoedsrust van degenen, die zich over ons lot willen ontfermen, ADVERTENTIE zal zijn teruggekeerd en delen mee, dat wij van hun „belangstelling" voor ons, verschoond wensen te blijven, omdat wij wanneer dit nodig mocht zijn in samenwerking met onze geliefde di rectrice en het bestuur, zelf onze boon tjes kunnen doppen. VEENENDAAL De verpleegprij- zen van het bejaardencentrum „de Engelenburgh" zullen met circa vijf tien procent worden verhoogd. Het be stuur heeftdi t d.m.v. een circulaire aan de bewoners meegedeeld. De ver hoging houdt verband met de verho ging van de lonen, salarissen en de so ciale lasten terwijl ook de per 1 januari 1969 toegepaste BRW hieraan niet vreemd is. Alleen door deze verhoging toe te passen is het bestuur in staat het ver- zorgingspeil op het huidige niveau te handhaven en een sluitende exploita tierekening te krijgen, zo deelt het be stuur mee. De prijzen per maand worden: een persoonskamer f545.- (f545,-); eenper soonskamer f535,- (f465.-); 2-persoons- kamer f830,- (f725.); flatjes f191,- (f176,-) flatjes f196.- (f181,-); flat jes f201,- (f186). Voor het verblijf in de ziekenafdeling moet in plaats van het tot dusver gel dende tarief van f 25,- voortaan f 30,- per dag extra worden betaald. RHENEN Mejuffrouw E. van Daa- len heeft de hoofdprijs van de prijs vraag, die de N.V. v./h. Fa. Wed. A. W. de Haas bij de opening van haar vesti ging in Rhenen heeft uitgeschreven. Dezer dagen ontving zij de prijs, die bestond uit een autoradio. Door de Verenigde Naties is het jaar 1968 uitgeroepen tot het jaar van de rechten van de mens Het zal 10 december 20 jaar geleden zijn, dat de bekende Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens werd aanvaard. Ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van „Philadelphia" formuleerde de lan delijke voorzitter van deze vereni ging, de heer .1. Dondorp. de rechten van de gehandicapte meris. Philadelphia, afdeling Veenen daal, is er bijzonder gelukkig moe de heer Doridorp bereid gevonden te hebben, in Veenendaal te komen spreken over de „Voortgang in de zorg voor gehandicapten". Ter oriëntatie voor de komende vergadering willen we hier de 7 door Dondorp geformuleerde rech ten van de gehandicapte mens, mèt een korte toelichting, noemen. 1. Iedere gehandicapte heeft recht op geestelijke verzorging. Toe lichting. Op dit terrein is er reeds een verblijdende activiteit. Bij zondere kerkdiensten en catechi saties. Diverse kerken benoem den speciale ouderlingen voor dit werk. Veenendaal slaat, landelijk gezien een heel goed figuur. 2. Iedere gehandicapte heeft recht op medische begeleiding. Toe lichting. Er dient betere medi sche begeleiding te komen op de scholen. De medische begeleiding op de beschuttende werkplaatsen is veelal nog onvoldoende. Er zijn observatieklinieken nodig, waar deskundig onderzoek plaats kan vinden en advies kan worden gëgeven. 3. Iedere gehandicapte heeft recht op arbeid. Toelichting. De ar beidsvoorziening moet leefbaar zijn. Zij behoeft niet, zoals de Minister van Sociale Zaken B. Roolvink onlangs klemmend be toogde, economisch verantwoord te zijn. 4. Iedere gehandicapte heeft recht op de juiste plaats. Toelichting. De gehandicapte zal daar opge vangen dienen te worden, waar hij het best „tot zijn recht" komt. In dagverblijven, in tehuizen voor alleenstaanden, in gespecia liseerde tehuizen. 5. Iedere gehandicapte heeft recht op verzorging. Toelichting. De verzorging dient in het ouderlijk gezin plaats te vinden. Is dit, om welke reden ook, niet mogelijk, dan moet de verzorging zo dicht mogelijk in de omgeving, waar de gehandicapte zich thuis wist, plaats vinden. 6. Iedere gehandicapte heeft recht op hulp en voorzieningen bij vrije tijdsbesteding. Toelichting. Het belang van een nuttige vrije tijdsbesteding wordt meer en meer ingezien. Het is duidelijk, dat de gehandicapte daarbij onze onmisbare steun verdient. In Vee- „De Bijbel, dat moeilijke boek", is de titel van een boek van de vrij zinnig hervormde predikant dr. A. de Wilde, voorganger van de Neder landse Protestanten Bond, Afd. Lun- teren. Maandag 4 november zal de schrijver dit boek komen toelichten in het gebouw van de Protestanten- ADVERTENTIE rrrrr Onze snelle CAR-COATS zijn mannelijke jassen in voortreffelijke, soepele kwaliteiten echt loden of velours-flausch Pasvorm perfekt... prijzen prettig.. HOOFDSTRAAT 90 - VEENENDAAL TELEFOON 12163 VEENENDAAL Binnenkort wor den de Veenendaalse automobilisten weer in de gelegenheid gesteld hun au to geheel gratis te laten testen. In sa menwerking met het Verbond Voor Veilig Verkeer afdeling Veenendaal en de gemeentepolitie van Veenendaal kan men in Garage De Haas z'n wagen laten keuren. De keuring houdt onder andere in: een verlichtingstest, een bandentest en een snelheidstest. Donderdag 14 no vember is de eerste dag van de keu ring. Men kan dan terecht in Garage De Haas van 19.30-22.00 uur. Deze tij den gelden ook voor vrijdag 15 novem ber. De laatste dag van de keuring is zaterdag 16 november. Dan wordt de keuring 's morgens gehouden van 9.00- 12.00 uur. RHENEN In het raadsverslag van Rhenen is een storende fout geslopen. Daarin werd de heer De Jong van de PvdA, die afscheid nam, aangeduid als lid van de VVD. VEENENDAAL Een bekend per soon uit het Albert Heijnfiliaal te Vee nendaal, de heer G. van Manen, heeft het werk neergelegd. Twintig jaar lang was hij chef van het Veenendaalse fili aal en ruim dertig jaar was hij in dienst van Albert Heyn. Dezer dagen heeft hij de pensioen-gerechtigde leef tijd bereikt. In 1937 trad de heer Van Manen in dienst van Albert Heijn. In 1948 werd hij chef van het filiaal te Veenendaal. Sinds 1948 heeft deze zaak een enorme groei doorgemaakt. In '58 werd de win kel in de Hoofdstraat een zelfbedie ningszaak en volgend jaar november hoopt Albert Heijn in Veenendaal z'n grootste supermarkt van Nederland in gebruik te kunnen nemen in het win kelcentrum. Een groot deel van deze groei is te danken aan de heer Van Ma nen. De heer Van Manen heeft zijn hele leven in het grootwinkelbedrijf ge werkt. „Ik voelde me er altijd thuis. Je ontmoet veel mensen. Alleen zijn bij dit werk de dagen eigenlijk te kort. Er is altijd zoveel te doen", vertelt hij. Op 6 november neemt de directie van Albert Heijn afscheid van de heer Van Manen en nog vier van zijn collega's in Albert's Corner te Utrecht. VEENENDAAL Dinsdag 5 november wordt er in de aula van dc christelijke LTS, de ,,Talmaschool" aan de Industrielaan een bijeen komst gehouden van de vereniging Philadelphia"De landelijke voor zitter van deze vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, de heer J. J. Dondorp zal die avond spreken over ,,de rechten van de gehandicapte mens". Aan de bijeenkomst wordt medewerking ver leend door het meisjeskoor ,,Soli Deo Gloria". Na afloop van de rede van de heer Dondorp is er ruimschoots gelegenheid voor debat. Hei bestuur van de afdeling Veenendaal zond ons de volgende documentatie over de door de heer Dondorp te houden rede. bond in Veenendaal. Kerkewijk 71. Van de hand van dr. De Wilde zijn veel religieus/wijsgerige artikelen gepubliceerd in hervormde en vrij zinnig-protestantse weekbladen. Be roemd geworden is wel zijn artikel dat hij destijds rond Pasen publi£ ceerde: „Jezus stierf, Christus is op gestaan". Ook de destijds tufcsën hem en ds. Buskes gevoerde polemiek over het onderwerp „Over Vrijzin nigheid en Rechtzinnigheid" heeft in de brede lagen van de herv. gem. grote belangstelling ondervonden. De persoon van de spreker maakt het dus du moeite waard deze openbare bijeenkomst bij te wonen. De avond zal worden ingeleud doo de eigen predikant van de NPB in Veenendaal, ds. A. Verstraten. staan, vlak aan de rand van een sloot bijvoorbeeld. In 't vorige nurn- m'er vertelt de predikant namelijk dat de 142ste mijlpaal met „de hak ken over de sloot" is gehaald. De dominee schijnt eohter-van plan een van de mijlpalen als polsstok te gaan gëblüiken, Waftt nog'dit .jabr wil hij;' de 15Ösie bereiken. te wisselen. Ds. Giethoorn heeft ais onderwerp voor zijn prediking „Revolutie en ge weld". Aan de dienst zal meegewerkt worden door d4 mannenzangvereni- 'gimg „De Veen zangers". De verkoopdagen, die vorige week in Ederveen ten bate van de Her vormde Kerk gehouden werden, zijn een groot succes geworden. De bru to opbrengst was f 11.770,48, de net to opbrengst wordt geschat tussen f 9.000 en f 9.500,-. Van het totale bedrag gaat ongeveer 30 procent naar het orgelfonds en de rest naar het schulddelgingsfonds van de kerk. De aan de verkoping verbonden lo terij werd eveneens een groot suc ces. Nog niet alle prijzen zijn echter afgehaald. Indien die prijswinnaars niet snel zijn, zullen de prijzen ver vallen aan de dameskrans. Zondag wordt om half elf 's ochtends in de ..Bergschoo!" aan de Lijsterberg een jeugdkerk gehou den. Er wordt gesproken over het onderwerp: „Mens waar ben je". De heer J. J. DONDORP nendaal wordt reeds veel gedaan. Instuifwerk. Werk door een spe ciale Philadelphia-werkgroep zwemlessen. 7. Iedere gehandicapte heeft recht op deskundige begeleiders. Toe lichting. In vele sectoren ont breekt nog een goede opleiding voor personen die leiding, moeten geven in de zorg voor gehandicap ten. Speciale opleidingsmogelijk heden moeten worden geschapen. Bij het kennisnemen van deze rechten, die naar de mening van de heer Dondorp binnen korte tijd moeten worden gerealiseerd, zal het belang van deze vergadering duidelijk zijn geworden. Allen die uit welken hoofde ook te maken hebben met de zorg voor gehandi capten wordt dringend aangeraden deze vergadering bij te wonen. De richting, die de zorg voor ge handicapten in de komende jaren dient te volgen, moet worden be paald. Ieder wordt daarom in de gelegenheid gesteld, deel te nemen aan de discussie naar aanleiding van de rede van Dondorp. De collecten in de hervormde ker ken bewegen zich de laatste jaren in een stijgende lijn. Het totaal van vorig jaar bedroeg f 84.500,-. De na 9 maanden van dit jaar is reeds f 63.500, zodat ds. A. Vroegindeweij redenen aanwezig acht om te ver onderstellen, dat de totale collecte opbrengst dit jaar boven de f 88.000, uit komt. Door het voor hervormde diensten 'ngebruiknemen van de Poortkerk zou men kunnen veronderstellen, dat andere kerken hierdoor een daling in inkomsten zouden hebben. Daar van is echter tot nu toe bij de col lecten voor de' kerk niets gebleken. De oude kerk, die de grootste klaD had moeten^ krijgen steeg in het der de kwartaal van dit jaar zelfs nog, vergeleken bij het derde kwartaal van het vorige jaar. De Julianakerk kreeg een belangrijke daling in dat tijdvak te verwerken ruim f 400,-, op een totaal van f 6100,- vorig jaar. terwijl de Sionskerk een klein beetje achteruit ging. De „gewone" collecten voor de diaconie (het eerste zakje) steeg in alle kerken gemiddeld met 7 procent. De stijging was het grootst in het bejaardencentrum (25 procent) en het kleinst in de Sionskerk (2 pet). De Julianakerk steeg 3 procent, de Vredeskerk 12 procent en de Oude- kerk 10 procent. Ds. A. Vroegindeweij houdt een rubriekje in het Veens Kerkblad bij, dat „Uitbreidingsfonds" heet. Iedere keer als er weer een volledig dui zendtal guldens bijeen is, spreekt de dominee over het „halen van een mijlpaal". Die mijlpalen blijken wel eens op een ongelukkige plaats te In de (oud'e) hervormde kerk in Amerongen is een nieuw gedenkbord bij geplaatst. Mevr. Von Ilsemann- gravin Van Aldenburg Bentinck heeft boven de z.g. „gravenbank" een zwarte gedenkplaat ter nage dachtenis aan haar overleden ouders laten aanbrengen. Haar vader was de eerste van het geslacht Van Al denburg Bentinck, dat zich na de Van Reede Ginckels op het kasteel vestigde. Hij heeft voor het dorp en de hervormde gemeente veel bete kend. Dit bord is een afsluiting van de reeks grafborden die in de kerk hangen ter herinnering aan hen, die in de grafkelder onder het koor zijn bijgezet zoals dat vroeger de ge woonte was. De heer G. G. van Vrouwerff, die de hervormde Overbergers dient, is kennelijk nog niet geheel op de hoog te van de plaatselijke gewoonten. In het „Kerkblad" schrijft hij over de dankdag: „Ik dacht dat het goed was een door-de-weekse kerkdienst een uur later te doen aanvangen dan een zondagse dienst, maar als de ge woonte anders is, wordt dit wel af gekondigd". HONDS Het reukorgaan van ds. J. van Malenstein is kennelijk niet zo goed ontwikkeld als de Elstenaren wel denken. Hij schrijft namelijk in zijn „Kerkblad" onder het kopje „Een oude klacht" het volgende: „Van daag van ziekenbezoek uit Utrecht in de gemeente op bezoek. Aldaar verneem ik, dat een buurman al een maand in het Academisch zieken huis ligt, zonder bezoek. De dochter, die ik sprak was hierover zeer ver baasd, waarop ik wat boudweg heb geantwoord: „Ik ben wel een herder, maar geen herdershond" Je kunt dat namelijk niet ruiken". Hij verzoekt zijn gemeenteleden daarop om, indien iemand in het zie kenhuis opgenomen wordt, dit even aan hem door te geven. Misschien stellen andere predikanten een der gelijke melding ook wel op prijs. De classis Amersfoort van de ge reformeerde kerken heeft met in stemming kennis genomen van de plannen die er bestaan voor het be leggen van gezamenlijke kerk diensten in Veenendaal door de ge reformeerden en de hervormden van de buitengewone wijkgerneenie „So la Fide". De classis gaat zelfs nog iets verder: op 15 november wordt er in de Opstandingskerk te Amers foort een bijeenkomst gehouden van ambtsdragers van hervormde en ge reformeerde kerken uit het gebied van de classis. De Arnhemse predikant ds. Giet hoorn zal zondagavond in de Cune- rakerk 'n jeugddienst leiden. De dienst begint om 19 uur en na afloop is er gelegenheid om onder het ge not van een kopje koffie met de pre dikant over de preek van gedachten In verband met de restauratie van de gereformeerde „Vaartbrugkerk" zuilen de diensten van deze gerefor meerde wijk in het gebouw van de hervormde wijkgemeente „Sola Fi^ de" gehouden worden. Daardoor on dergaan de aanvangstijden van de diensten van beide kerkgenootschap pen een verandering. De gerefor meerden komen 's zondags samen om 9 en 16.30 uur en de hervormden om 10.30 en 18 uur. De integratie van gereformeerden en hervormden is in Amerongen weer een stapje verder gevorderd. De beide kerkeraden hebben beslo ten dat vanaf januari op de derde zondag van iedere maand een gere formeerde ouderling de hervormde diensten bijwoont en een hervormde de gereformeerde diensten. Hierdoor hoopt men de geestelijke band te verstevigen en het onderling begrip te versterken. De gereformeerde bouwcommissie organiseert op 15 en 16 november een grote bazaar met prachtige prij zen in het Dorpshuis. Aanvang vrij dag 15 november om 19 uur en za terdag 16 november om 15 uur. De opbrengst is ten bate van de nieuw te bouwen kerk. De oliebollenactie die zaterdag, georganiseerd werd door de jeugd commissie der Herv. gemeente Ame rongen kan zeer geslaagd wor den genoemd. Er werd aan deze ac tie een bedrag van f 1300 netto over gehouden ten bate van t' te bouwen jeugdcentrum aan de Nederstraat. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 november 1968 emeritaat verleend aan ds. D. W. Veldkamp, predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van Hilversum. Dirk Wessel Veldkamp werd op 16 mei 1900 in een landbouwersgezin te Doornspijk op de Veluwe geboren en bezocht de rijks h.b.s. te Wage- ningen. Hij ontving van 1920 tot 1923 zijn theologische opleiding aan de theologische school „Sint Chrischo- na" bij Bazel in Zwitserland. De heer Veldkamp is na zijn terugkeer in Nederland van mei 1923 tot juni 1926 drie jaar werkzaam geweest als evangelist bij de Nederlandse Christelijke Gemeenst hapstend met als standplaats Amerongen. In juni 1926 werd hij beroepbaar verklaard bij de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland; hij werd op 29 aug. 1926 door nu wijlen ds. A. Winckel, bevestigd als predikant van de Vrije Evangelische Gemeen te van Oude Pekela. Daarna diende de Veldkamp de gemeenten te Leeu warden en Hilversum. Ds. Veldkamp heeft in de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland een vooraanstaande plaats ingenomen en heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in verschillen de colleges en commissies. 1||W-

De Vallei | 1968 | | pagina 3