Infiltraties gingen door ondanks bommenregen in de nieuwe generatie van Mercedes-Benz Chinese president Lioe uit de partij gestoten Over de grenzen Onzeker Particuliere consumptie te hoog in Engeland Proces tegen journalisten begonnen 150.000 ZAKEN DOOR BELASTINGDIENST BEZOCHT Maatregelen uit voorzorg in Berlijn Britse minister naar Rhodesië ESRO-RAKET UIT DE KOERS Luchtoorlog tegen Noord-Viëtnam BEREGOWOJ GEHULDIGD j Investering van Onassis in Griekenland Belangstelling voor memoires van Johnson IN ZUID-AFRIKA C.D.V.-CON GRES OP PAD ERVARING CIJFERS AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. 5 RAPPORT DEFINITIEF Geen staatsbegrafenis voor Papandreoe Kapitalen Verfraaiing ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 Ambtenaren hebben het druk met B.T.W.-voorlichting T> OTTERDAM Voor de inspectie van de omzetbelasting in ons land is het op het ogenblik hoogseizoen. Honderden ambtenaren hebben er hun handen vol aan winkeliers en handelaren in te lichten over hoe het allemaal zit met de belasting op toegevoegde waarde, die op 1 januari ingaat. „Er zijn zo'n 150.000 zaken in het hele land die worden bezocht Daarvoor zijn 600 ambtenaren dag in dag uit op pad. De actie loopt nu ruim twee weken en de reacties zijn bevredigend", zegt de heer A. M. Borg, hoofdinspecteur van de omzetbelasting in Rotterdam. LONDEN De Britse minister van Economische Zaken (de voorzitter van de Board of Trade), Crossland, heeft gisteren nieuwe bestedingsbeper kingen aangekondigd, omdat de parti culiere consumptie te hoog is, waardoor de nationale doelstelling van vergroting van de uitvoer, produceren om op de invoer te besparen en investering van kapitaal niet kan worden bereikt. De hausse in de consumptieve uitgaven zou de doelstellingen van de betalings balans in gevaar brengen. Het ziet er nu naar uit, dat de con sumptieve bestedingen in de tweede helft van dit jaar ongeveer even groot zullen zijn als in de overeenkomstige periode van 1967, terwijl een kleine vermindering was verwacht. De winkel verkopen zijn in het derde kwartaal een procent groter geweest dan in de voorafgaande drie maanden en volgens de minister is de uitgifte van kenteken bewijzen voor nieuwe auto's aanzienlijk toegenomen. Met ingang van heden worden de be perkingen op huurkoop- en afbetalings contracten verscherpt. Voor automobie len wordt de minimum aanbetaling verhoogd van 33 1/3 tot 40 procent en wordt de maximale afbetalingsperiode verkort van 27 maanden tot twee jaar. Voor de meeste duurzame verbruiks- goederen is de minimum aanbetaling vastgesteld op 33 1/3 procent en de maximale terugbetalingsperiode op 24 maanden. Voor meubelen zijn de nieuwe bepalingen respectievelijk 20 procent en 24 maanden tegen 15 procent en 30 maanden voorheen. JOHANNESBURG Voor het Zuld- afrikaanse hooggerechtshof in Johan nesburg is gisteren een proces begon nen tegen de hoofdredacteur van de „Rrand Daily Mail", Laurence Gander, verslaggever Benjamin Pogrund en de president-directeur van „South African Associated Newspapers" (de maatschap pij die het bewuste blad uitgeeft), An thony Fleisher. Ze worden beschuldigd van het publiceren van valse berichten over wantoestanden in Zuidafrikaanse gevangenissen. Ze verklaarden zich al ledrie onschuldig. De rechter stond toe, dat Gandar mede namens de uit gever optrad, zodat Fleisher kon ver trekken. Gandar verklaarde dat het een es sentieel onderdeel van de traditie van zijn blad was, de belangen van het publiek te beschermen en onrecht en kwalijke praktijken aan de kaak te stel len „in overeenstemming met de rol van de vrije pers overal ter wereld". Een grondig onderzoek had de juistheid van de gewraakte artikelen, die in juni en juli 1965 waren verschenen, beves tigd. De aanklager, Liebenberg, was daarentegen van mening, dat er sprake was van een boosaardige campagne. Het proces zal naar verwacht wordt een half jaar duren. In verband met de ze zaak is de gewezen hoofdcipier The- ron van de Cinderellagevangenis in Boksburg al eerder tot gevangenisstraf veroordeeld. BONN Met het oog op de bedekte dreigementen van Oost-Duitsland in verband met het komende partijcon gres van de Westduitse christen-demo craten in West-Berlijn hebben de drie westelijke geallieerden „zekere voor zorgsmaatregelen" genomen tegen mogelijke verstoring van het verkeer naar en van Berlijn. Dit maakte rege ringswoordvoerder Ahlers in Bonn vrijdag bekend. Tot deze maatregelen behoren luchtoefeningen van de Britse RAF boven Berlijn. De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben ertegen geprotesteerd, dat het CDU-congres in West-Berlijn wordt gehouden. De Westduitsers hebben in die stad volgens hen niets te maken. Ahlers zei dat Amerika en Frankrijk ook bij de voorzorgsmaatregelen be trokken zijn, maar hij wilde niet zeg gen in welke vorm. De vliegtuigen van de Britse luchtmacht zouden slechts boven het gebied van Berlijn oefenen, niet in de drie luchtcorridors tussen deze stad en West-Duitsland. Het CDU-congres begint morgen. LONDEN De Britse minister zon der portefeuille G. Thomson is naar Salisbury vertrokken om de onderhan delingen met de Rhosesische premier Ian Smith over een oplossing van de constitutionele crisis voort te zetten. Dit heeft premier Wilson, die zelf vori ge maand aan boord van een Britse kruiser op de rede van Gibraltar met Smith onderhandelde, in het Lagerhuis meegedeeld. Heel wat winkeliers is de schrik om het hart geslagen, toen bekend werd dat volgens het nieuwe systeem van omzetbelasting, de BTW, ook de klein handel omzetbelasting verschuldig is. Er doken problemen op hoe dat nu moest met de administratie en over de vraag of de winkelier die belasting moet betalen. Veel van wat duister was is nu helder voor de zakenmensen. Dank zij de voorlichting die het minis terie van Financiën via de inspecties bij de winkeliers „laat thuisbezorgen". „Volgens de voorschriften was het zo, dat de winkeliers eerst een bericht je moest worden gestuurd alvorens er iemand kwam", vertelt de heer Borg. „Maar het leek mij beter de ambtenaren zo maar op pad te stu ren, de winkeliers zijn toch wel open". Voor de inspectie in Rotterdam be tekent dit: 14.000 winkeliers bezoeken. Er werden twintig ambtenaren voor ingezet. Al spoedig bleek dat dit aan tal helemaal niet toereikend was. Uit andere inspecties kwam versterking van neg eens 29 mensen. Zij hebben succes met het zo maar op de winke liers afstappen. „De ambtenaren worden goed ont vangen. Dit komt natuurlijk omdat ze aardige pijlen op him boog hebben", zegt de hoofdinspecteur, en hij noemt zo'n pijl: „Voor veel winkeliers is het prettig om te horen hoe het nu zit met de teruggaaf van omzetbelasting". Daarmee zit het zo: Op de goederen die de winkeliers op 1 januari in huis hebben zit een bepaald bedrag aan „oude" omzetbelasting. Dat is dus een bepaald percentage van de inkoopprij zen en dat wordt teruggegeven. „De ervaringen die onze mensen opdeden bij het bezoeken van de de taillisten wezen uit, dat degenen die niets wisten van de BTW minder tijd vroegen dan de anderen die er wel enigszins van op de hoogte wa ren", vervolgde de heer Borg. Over elk bezoek dat wordt afgelegd brengen de ambtenaren een rapport uit. Dat wordt bij de inspecties nauw keurig bestudeerd. Sommige winke liers die bezocht worden krijgen la ter nog een bezoek als dat nodig is. In de voorlichting die het ministe rie geeft over de BTW worden ook andere groepen zakenmensen betrok ken, zoals groente- en fruitexpor- teurs, terwijl er tevens bijeenkomsten zijn geweest voor secretarissen van de Kamers van Koophandel, combi naties van winkeliers enzovoorts. Ook de administratiekantoren en de be lastingconsulenten zijn van de ver anderingen op de hoogte gebracht. „Het is nog nooit eerder gebeurd dat op zo grote schaal voorlichting werd gegeven over een nieuwe belas ting", zegt de heer Borg. „En alles moet voor 1 januari klaar zijn, want dan begint de controle op de aangiften die binnen komen en waarin om terug gave van de oude omzetbelasting wordt gevraagd". De nieuwe belasting geeft handenvol werk en dat zal voorlopig nog wel zo blijven. KIRUNA Een Centaur-raket, gis teren door de ESRO, de Europese orga nisatie voor het onderzoek van de ruim te, te Kiruna in Noord-Zweden gelan ceerd. is uit de koers geraakt. De ra ket vloog naar het noorden n plaats van naar het oosten. Men heeft haar gevonden, maar nog niet kunnen vast stellen wat er precies is misgegaan. Op 15 oktober ging ook een Centaur-raket van de ESRO met Brits en Frans ma teriaal aan boord voor het meten van temparaturen en winddruk, de verkeer de kant op. Deze raket verdween over de Zweedse grens naar Finland. Uit het Belastingmuseum in Rotter dam is een antieke zilveren tabaks doos, daterend uit 1748, verdwenen. De doos, die aan alle zijden van een af beelding is voorzien, heeft een waarde van ca. f 2500,-. A. M. Borg WASHINGTON De Verenigde Staten hebben ongeveer een half miljoen ton bommen gebruikt en bijna twee miljard dollar aan vliegtuigen ver loren. Honderden vliegers zijn om het leven gekomen, maar het voornaamste doel van de bombardementen op Noord-Viëtnam, de infiltratie van soldaten en de aanvoer van wapens uit het noorden beknotten, is niet bereikt. Volgens hoge militaire officieren heeft de vroegere minister van Defensie, Ro bert McNamara, met de steun van pre sident Johnson, tegengegaan, dat de militairen Noord-Viëtnam zo zwaar en zo snel mogelijk hebben aangevallen. Zij beweren dat de nauwkeurig gecon troleerde en langzaam opgevoerde druk door de bombardementen weinig meer heeft gedaan dan de andere zijde de tijd gegeven zich aan te passen. Het grootste gedeelte van de 710 pilo ten van luchtmacht en marine, die bij ongelukken met vliegtuigen om het le ven zijn gekomen, zijn boven Noord- Viëtnam gesneuveld. 72 vliegers zijn als vermist opgegeven, het grootste ge deelte van de 139 luchtmachtofficieren en 130 marine-officieren, die als krijgs gevangen zijn geregistreered, zijn naar men aanneemt, ook in Noord-Viëtnam. Het eerste Amerikaanse bombarde ment op Noord-Viëtnam vond plaats in augustus 1964 als vergelding voor aan vallen van Noordviëtnamese patrouille boten op Amerikaanse torpedoboot ja gers in de Golf van Tonkin. Na dit kor te incident werden geen aanvallen op Noord-Viëtnam meer uitgevoerd tot de luchtoorlog tegen het Noorden in febru ari 1965 begon. Toen bevel werd gegeven tot deze aanvallen 7 februari 1965, werden de aanvallen door het Witte Huis en door McNamara beschreven als vergeldings- aanvallen voor Noordviëtnamese en Viët-Cong-aanvallen op Amerikaanse bases in Zuid-Viëtnam. Amerikaanse functionarissen hebben in de jaren na 1965 steeds volgehouden, dat zij nooit van plan waren om door de bombardementen de agressie en in filtratie uit het noorden te stoppen. De cijfers van de infiltratie tonen dui delijk aan, dat het eerste doel van de bombardementen nooit is bereikt. In het gehele jaar 1964, voordat de bombarde mentscampagne begon, waren er 12.404 infiltranten uit het Noorden. In 1965 waren het er 26.000, in 1966 57.700 en in 1967 waren het er 53.300, ondanks een verhevigd VS-offensief, dat zijn climax bereikte in de herfst van 1967. De infiltraties bereikten in het begin van dit jaar, nog voor president John son opdracht gaf tot een gedeeltelijke beperking van de bombardementen, een hoogtepunt. Deskundigen schatten, dat in 1968 ongeveer 200.000 Noordviëtna mese soldaten naar het Zuiden zijn ge komen. Zij voorspellen dat het cijfer voor het gehele jaar boven de 262.000 zal liggen. De Amerikaanse militaire autoriteiten zijn nooit erg tevreden geweest over de voorgaande korte bomstoppen zoals gedurende Kerstmis, Nieuwjaar en Tet. Luchtverkenningen hebben dikwijls aangetoond, dat de Noordviëtnamezen die periode gebruikten voor militaire versterking naar t Zuiden. Amerikaan se militairen vrezen, dat hetzelfde nu weer zal gebeuren, maar dan op gro tere schaal. ADVERTENTIE DE VRIES verzorgt uw ontdekkingsrit Perfektie is een belevenis. Dat ontdekt u tijdens een proef rit in een Mercedes-Benz. De wagens staan bij ons tot uw beschikking: rijden en informeren verplicht u uiteraard tot niets. Maar u bent wei aan uzelf verplicht om nu kennis te maken met de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. En straks met onze perfekte service. Apeldoorh, Amersfoortseweg 15 tel. 05760-1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 42 55 S De Sovjet-Unie heeft gisteren de kosmonaut Georgy Bregowoj als een held gehuldigd en hem met eer over laden tijdens een plechtigheid in het Kremlin. De Sovjet-leiders waren aanwezig op het vliegveld Vnoekovo om Bere- gowoj te omhelzen en reden daarna met hem naar het Kremlin, onder weg toegejuicht door de duizenden die zich langs de weg hadden opge steld. Partijleider Leonid Breznjef prees de kosmonaut tijdens de plechtig heid en promoveerde hem tot gene- raal-majoor. Daarna speldde hij hem de onderscheiding van held van de Sovjet-Unie en de Leninorde op de borst. De rijzige 47-jarige beroepsofficier van de luchtmacht nam het eerbetoon bescheiden op: Breznjef combineer de de hulde aan Beregowoj met war me woorden voor de laatste Ameri kaanse prestatie op ruimtevaartge- bied. „Wij weten heel goed hoe moei lijk en ingewikkeld de verovering van de ruimte is en brengen hulde aan de moed van de Amerikaanse astronauten, die kortgeleden een geslaagde vlucht hebben gemaakt aan boord van de Apollo 7", aldus Breznjef. Breznjef noemde de vlucht van de Sojoez 3 „een nieuwe grote bijdrage van ons land aan de zaak van het vreedzaam onderzoek en de studie van de ruimte". Hij zei ech ter niet wat de Sovjet-Unie nu in de ruimte gaat doen. Westerse deskundigen hebben er op gezinspeeld, dat dit een landing op de maan zou kunnen worden of een bemande vlucht om de maan en terug naar de aarde. TTONGKONG Het centrale co mité van de Chinese communisti sche partij heeft besloten het staats hoofd Lioe Tsjao-tsji te beroven van al zijn partijfuncties en hem uit de partij te stoten. Dit is gisteren gemeld door Radio-Peking. Het besluit is gevallen op de twaalfde voltallige zitting van het achtste cen trale comité, die van 13 tot 31 oktober is gehouden. Het centrale comité, aldus Radio-Pe- king, meent dat in de storm van de cul turele revolutie de noodzakelijke voor waarden zijn geschapen voor het bijeen roepen van het negende partijcongres. Radio-Peking noemt de zitting van het centrale comité, die werd bijgewoond door partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, van groot historisch belang. In het na afloop van de zitting opge stelde communiqué wordt melding gemaakt van een rapport over Lioe, ingediend door een speciale commis sie. Hierin wordt het Chinese staats hoofd een „afvallige, verrader en ploer" genoemd, die de weg van het kapitalisme is opgegaan. Voorts wordt hij omschreven als „een lakei van het inmerialisme, moderne revisionisme en de Kwomintang-reactionairen, die talloze misdrijven heeft begaan". Dit rapport is door het centrale co mité goedgekeurd. Politieke waarnemers zien in de of ficiële uitschakeling van Lioe Tsjao-Tsji het bewijs, dat de machthebbers in Pe king menen de definitieve overwinning te hebben behaald in de ruim twee jaar durende culturele revolutie. Kennelijk heeft men met het officiële besluit om Lioe aan de kant te zetten gewacht tot de maoïstische revolutio naire comités in alle provincies gesticht waren. De vorming van deze comités ATHENE De Griekse regering is gistermiddag teruggekomen van haar besluit de overleden ex-premier George Papandreoe een staatsbegrafenis te ge ven. Zij heeft gevolg gegeven aan de wens van de weduwe van Papandreoe, de 80-jarige vroegere toneelspeelster Kyweli, haar man morgen zonder uiter lijk vertoon te laten begraven. Voor de begrafenis zal in de orthodoxe kathe draal van Athene een uitvaartdienst worden gehouden. is voor de voorvechters van de ultra- revolutionaire koers het bewijs voor hun overwinning op de aanhangers van Lioe Tsjao-Tsji, in Peking afgeschilderd als de „Kroetsjef van China". ATHENE De Griekse scheepsmag- naat Aristoteles Onassis heeft gisteren van de Griekse regering goedkeuring gekregen voor een industriële investe ring van 400 miljoen dollar. Bijzonder heden van de overeenkomst werden be kend gemaakt tijdens een persconferen tie die door Onassis werd bijgewoond. Hjj zei dat de ondertekening over enke le weken zal plaats vinden als enkele kleinigheden geregeld zijn. Het project omvat een olieraffinaderij met een jaarlijks capaciteit van 500.000 ton en een aluminiumfabriek met een jaarproduktie van 120.000 ton. Deze fa briek produceert haar eigen stroom. In een persverklaring van het minis terie van economische coördinatie wordt gezegd, dat het project uitge voerd zal worden in twee stadia. De aluminiumfabriek zal gaan werken in 1973 en de raffinaderij in 1972. TECHNOLOGIE'T PUBLIEK MOET ER IN GELOVEN Philadelphia „Men zal de mens uit de twintigste eeuw later niet herdenken als de uitvin der van de atoombom maar als mens die de moed had te denken dat hjj tie wetenschap kon gebrui ken voor het scheppen van goede levensomstandigheden". Met dit ci taat van de Britse geschiedkundige Arnold Toynbee eindigde een van de voordrachten over de mogelijkheden van nuttig gebruik van wetenschap en techniek ter verhoging van het menselijk welzijn die werden ge houden op de laatste dag van de jaarlijkse conferentie van het Ame rican Institute for Aeronautics and Astronautics in Philadelphia. De man die Toynbee aanhaalde in een conferentie van ettelijke hon derden ingenieurs en hogere techni ci was Meivin B. Zisfein, onderdi recteur van de researchlaboratoria van het Franklin Institute in Phila delphia. De tak van wetenschap die volgens hem aan de boom der ken nisverrijking moet groeien zou men het beste socio-technologie kunnen noemen. Zisfein praatte dus over het dienstbaar maken van de tech niek aan de samenleving op zo doel treffend mogelijke wijze en op grond van gedegen wetenschappe lijk onderzoek. Zisfein noemde verscheidene ge bieden die van toepassing van socio- technologische kennis zouden kun nen profiteren: onderwijs, genees kunde, stadsontwikkeling, openbaar vervoer, ordehandhaving, recreatie, stadsreiniging en het opsporen van nieuwe vindplaatsen van delfstoffen. „De mogelijkheden zijn geweldig groot", zei Zisfein, „maar de kapi talen, die ermee gemoeid zullen zijn, ook! Waar moet al dat geld vandaan komen? Het lijkt thans waarschijnlijk dat \het in hoofdzaak, zij het wellicht in een nogal traag tempo, uit de overheidskassen zal komen, ten gevolge van het steeds luider wordende roepen om daden". Tot nu toe, aldus Zisfein, is van de bestaande mogelijkheden veel te weinig gebruik gemaakt. Hij weet dat ten dele aan een traditioneel wantrouwen bij een deel van het pu bliek voor elk streven naar vernieu wing en verandering, maar ook aan tekortkomingen in het stelsel van politieke besluitvormingen. Al te veel politici, zei hij, zijn alleen be reid zich in te spannen voor projec ten die op korte termijn met succes uitgevoerd kunnen worden en waar aan zij zelf politieke eer kunnen be halen bij hun kiezers in de periode tussen twee verkiezingen. En in de Verenigde Staten vindt men deze houding ook bij zeer velen van de overheidsdienaren die gekozen wor den voor perioden van twee tot zes jaar. Voor uitvoering van allerlei socio- technologische programma's, zei Zisfein, zal het daarom nodig zijn dat het publiek de zin van die pro gramma's wordt bijeengebracht. Dat was zijn antwoord op de in het algemeen aan alle deelnemers aan de conferentie gestelde vraag: „Hoe kunnen wij het publiek voor ons winnen?" Die vraag werd gesteld omdat het de organisatoren van de conferen tie duidelijk was geworden dat in de afgelopen tien jaren de bedrijfs takken die de samenleving de meest fantastische communicatiemiddelen hadden verschaft niet in staat wa ren gebleken het publiek en de meeste politici duidelijk te maken wat de werkelijke betekenis voor de samenleving was van besteding van vele miljarden dollars voor ruimte vaartprojecten. Door het ontbreken van dat begrip heeft de Amerikaan se rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) de laatste paar jaren de uitgaven sterk moe ten inkrimpen. Als gevolg daarvan hebben vele tientallen ondernemin gen, van zeer grote tot kleine, veel mensen moeten ontslaan. Een van de voordrachten was ge heel gewijd aan de mogelijkheid van het gebruiken van socio-techno- logische kennis voor het zoeken naar en vinden van oplossingen voor de rassenconflicten in de Verenigde Staten. Die voordracht werd gehou den door Clarence J. Harris een jonge neger die als raadgevend in genieur in dienst is van General Electric. Harris zette zijn gehoor met ver scheidene onconventionele stellingen aanhet denken: 1. de industrie heeft een keuze uit twee mogelijkheden. De ene is nieuwe wapens uit te denken voor de politie en andere ordehandha vers. De andere mogelijkheid is nieuwe methoden te ontwikkelen voor verschaffing van betrouwbare voorlichting aan alle groeperingen in de samenleving. 2. het is volstrekt onjuist dat ge weldplegingen, ongeregeldheden, demonstraties en de daarmee ge paard gaande onveiligheid nieuwe verschijnselen in de Amerikaanse samenleving zouden zijn. Zij zijn altijd deel van die samenleving ge weest. 3. volstrekt misleidend is de op vatting dat de Black Power-bewe- ging de huidige onveiligheid in de Amerikaanse samenleving zou heb ben veroorzaakt. De werkelijke oor zaken zijn armoede, gebrek, werk loosheid en de onmogelijkheid voor de meeste negers om wat vooruit te komen in de wereld. 4. aan het ongedaan maken van het sociale onrecht dat de negers nog altijd treft wordt vrijwel geen geld besteed. Wel besteedt men gro te kapitalen aan bestrijding van de gevolgen van dat onrecht. Twee Amerikaanse militairen, M. Rogers van de afdeling wetenschap pelijk onderzoek van de luchtmacht en A. M. Carton van het bouwbu reau van het leger, legden in een gemeenschappelijk opgestelde voor dracht uit hoe de kennis en vaardig heden die uit de ruimtevaartindus trie zijn voortgekomen gebruikt zou den kunnen worden voor modernise ring en verfraaiing van de steden. De grootste sta-in-de-weg daarbij is vol gens hen de steeds wijder en dieper wordende kloof tussen de ruimte vaartindustrie en 't publiek. Zij be sloten de tekst van de voordracht aldus: „De technologie is vergelijk baar met een vrouw. Wij, dit wer den geschapen in onze tuin van Eden kunnen niet zonder haar leven. Ons probleem is hoe wij het met haar moeten zien te vinden". v® |gma Mmg Oolitiek is de kunst van het moge lijke. Het gaat er in de politiek om het juiste te doen op het juiste ogen blik, dan is succes verzekerd. Met deze uitspraak voor ogen, moet men kijken naar het moment, waarop de Verenigde Staten het stopzetten van de bomaanvallen, de vloot- en artilleriebeschietingen, hebben afge kondigd. Men kan er bijna niet langs, om ver band te leggen tussen de presidents verkiezingen volgende week dinsdag en de stap van gisteren. Even zeker is het, dat de huidige vice- president Hubert Humphrey, het meest zal profiteren van de stap van zijn chef: president Johnson. Er zul len ongetwijfeld vele, die hard repu blikeinen zijn, die Johnson zullen aanwrijven, dat hij zijn beslissing grotendeels met het oog op de bin nenlandse consumptie heeft genomen. Dan blijft de vraag, of dat op zich slecht is. En om effect te sorteren, is nog altijd een tweede partner nodig, de onder zware Chinees-Russische druk wer kende Ho Tsji Minh. En men kan niet aannemen, dat deze „sponsors" van het bewind in Hanoi, een antwoord zullen geven, dat niet door politiek zal zijn ingegeven. Men zal dan tevens eens kunnen zien welke invloed In Hanoi het grootst is, die van de op het moment naar vrede neigende Russische of de oorlogszuchtige Chi nese. En dan zal de stem van de Noordviëtnamezen zelf, op enige af stand, misschien ook nog meetellen. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBaaaBaaaaaaBaaaaaaaaBBaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBaaaaaaaai HUMPHREY ruggesteun IVu ook zij het teuslotte aarzelend MacCarthy zijn steun aan Hum phrey heeft gegeven, is de positie van de democratische kandidaat, op eens veel sterker geworden. Veel van wat MacCarthy wenste, is toch thans door de regering-Johnson uitgevoerd. Men mag dan van het uitgangspunt niet zo zeker zijn, in feite is het re sultaat hetzelfde. MacCarthy heeft ingezien, dat men toch misschien met een Humphrey beter kan werken, dan met de in uit gangspunt totaal verschillende Nixon. De steun die ds. Abernathy en de we duwe van dr. King aan de dr. cam pagne van de democraten hebben ge geven, is niet te onderschatten. In het zuiden vormen de negers een groot percentage van de kiezers, evenals in enkele geïndustrialiseerde steden van het noorden. Deze stemmen eens gezind voor Humphrey, zullen een massief blok vormen. Humphrey heeft bovendien het voordeel, dat zowel Nixon als Wallace een be roep doet op het conservatisme in hun aanhang. Een eensgezind conser vatieve kandidaat zou alle stemmen op zich verenigen. De verdeeldheid kan niet anders dan Humphrey ten goede komen. A/fen kan niet anders zeggen, dan dat tot nu toe, geen van beide kandida ten erg sprak tot de grote massa van de kl zers. Veel Amerikanen zullen daarom gespeeld hebben met de mo gelijkheid om deze keer maar eens niet naar de Stembus te gaan. De mo gelijkheid, dat de derde kandidaat Wallace van deze onthouding het meest zou kunnen nrofiteren, iets waarop zowel Nixon als Humphrey heeft gehamerd, zal misschien toch nog velen doen besluiten alsnog naar de stembus te gaan. Maar met dit alles blijft de einduitslag nog altijd zeer onzeker. NEW YORK De New York Times meldt, dat 'n uitgeverij pre sident Johnson 'n voorschot van meer dan een miljoen dollar heeft geboden voor zijn memoires. Het aanbod was gebaseerd op de voor waarde, dat het eerste deel van het werk zich zou bezig houden met de grote besluiten tijdens zijn bewind, vooral die met betrekking tot de Vietnamese oorlog. De president heeft nog geen definitieve beslis sing genomen, maar zich in princi pe wel akkoord verklaard om een deel te schrijven over de hoogte punten van z'n ambtsperiode al vorens zich te zetten aan een reeks van meer boeken met herinnerin gen. De opbrengst van de werken is bestemd voor de Lyndon B. J ohnson-stichting van Openbare Zaken, voor de LBJ-school van Openbare Zaken en voor de presi dentiële bibliotheek, die in aan bouw is aan de Universiteit van Texas.

De Vallei | 1968 | | pagina 5